AFGANG VAN RUUD WIELART kracht zetten Nederlanders vielen tegen Finale-resultaten van E.K. atletiek Victor Kortsnoi blijft voorlopig in Manilla Weer triomf van Tsjiboerdanidze Vijfkamp-cup voor Engeland Kogelstoter Geoff Capes weggestuurd 0 F „Ik kon geen r i i t Na vechtpartij: Begeleiding 1 Moeilijke zaak i I E E n l I er 1 I *1 i5 19 7 8 SPORT SEPTEMBER ZATERDAG 2 (Van onze speciale verslaggever) ✓an <en drie maal kansloos af. De Nederlandse recordhouder, wiens prestatiecurve de laatste weken duidelijk een neergaande lijn vertoonde, had een flink aan tal excuses gereed voor zijn zwakke optreden, „ik heb al we ken last van mijn beide achilles pezen, ik kon gewoon geen kracht zetten.” Het feit dat hij in Praag hinder ondervond van de blessu re had Wielart voor een groot deel aan zijn eigenzinnigheid te wijten. PRAAG. In het rijtje Neder landers dat bij de Europese atle- tiekkampioenschappen in Praag roemloos ten onder is gegaan, werd vrijdag ook de naam Ruud Wielart bijgeschreven. De Hoofd dorper, die aan het begin van dit seizoen zijn Nederlandse record op 2.27 meter bracht, beleefde in de kwalificatiewedstrijd een complete afgang. Hij begon op 2.10 meter en sprong die hoogte I I i I I I I I I I I I gebruiksgoederen kleine elektrische huishoudelijke apparaten SEPTEMBER SEPTEMBER UTRECHT SEPTEMBER SEPTEMBER rf- Ruud Wielart: niet doorgedrongen tot de finale. W eerste winnaars iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiii Jan Timman (links) in zijn partij tegen Lajos Portisch, welk duel in remise eindigde. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll KLAAS LOK TILBURG. De organisatoren van het internationale schaaktoernooi in Tilburg hebben in het tweede jaar te kampen met een veelvuldig in de schaakwereld voor komend probleem: een stroeve communi catie met de Russische schaakbond. Hier door is er dit jaar in Tilburg geen officiële PRAAG. Behalve de afgang van Ruud Wielart kreeg het Nederlandse atle- tiekkamp vrijdag nog wat teleurstellin gen te verwerken. Klaas Lok, die donder dagavond in de series van de 5000 meter uit de baan stapte maakte 24 uur later ook zijn serie 1500 meter niet af. Nadat hij aanvankelijk voor in het veld had meege draaid, liet hij zich in de derde ronde terugzakken en verliet 120 meter voor de eindstreep op precies dezelfde plaats als daags tevoren de baan. ko (Ned) ‘A-'/z; Dzindzindasjvili (Isr)-Hüb- ner (Wdl) afgebroken. Op 16 augustus bij de internationale wedstrijden in Zürich, waar hij met 2.18 meter in de stromende regen een groot gedeelte van de springers, die hij in Praag zou ontmoeten versloeg, begonnen de pe zen op te spelen. In plaats van zich daarna onmiddellijk onder behandeling te stellen, reisde Wielart door naar Brussel waar hij In het individuele klassement ging de titel eveneens naar een Britse. De 16-jarige Wendy Skipworth vergaarde 9446 punten. Haar landgenote Wendy Norman, 13 jaar oud, werd tweede met 9240 punten. LONDEN. Groot-Brittannië heeft in het Londense Crystal Palace de eerste wereldbeker moderne vijfkamp voor da mes gewonnen. De Britse dames eindig den met een totaal van 27.61$ punten op de eerste plaats voor de Verenigde Staten (26.686) en West-Duitsland (26.06$). PRAAG. De finales van de vrijdag in Praag verwerkte onderdelen in het Euro pees kampioenschap atletiek, hadden de volgende resultaten: Kogelstoten: 1 Udo Beyer (Odl) 21.08 meter, 2 Jevgeni Mironov (Sov) 20.87, 3 Aleksander Barisjnikov (Sov) 20.68. 400 meter heren: 1 Franz-Peter Hofmeis- ter (Wdl) 45.73, 2 Karel Kolar (Tsj) 45.77, 3 Francis Demarthon (Fra) 45.97. 200 meter dames: 1 Ljoedmilla Kondra- teva (Sov) 22.52, 2 Marlies Oelsner-Göhr 22.53, 3 Carla Bodendorf (Odl) 22.64. Speerwerpen dames: 1 Ruth Fuchs (Odl) 69.16 meter (Europees record), 2 Theresa Sanderson (Gbr) 62.40, 3 Ute Hommola (Odl) 62.32. 200 meter heren: 1 Pietro Mennea (Ita) 20.16, 2 Olaf Prenzler (Odl) 20.61, 3 Peter Muster (Zwi) 20.64. De kwalificatie van het hoogspringen werd voor vele springers een moeizame zaak. Slechts acht van de 26 atleten, die bij de kwalificatie in actie kwamen, haal den de eis van 2.18 meter. Bij hen was uiteraard wereldrecordhouder Vladimir Jatsjenko uit de Sovjet Unie. Toch zullen achttien finalisten aantreden. De andere tien bij hen Olympisch kampioen Jacek Wszola mochten via een geslaagde po ging op 2.15 m toch nog door naar de eindstrijd. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG..Kogelstoter Geoffrey Capes heeft vrijdagavond op de Europese atle- tiekkampioenschappen in Praag de reke ning gepresenteerd gekregen voor zijn ge peperde uitspraken over het dopingge- bruik door atleten uit het Oostblok. De 27- jarige politieagent uit het Engelse Hu- thersfield werd voor de aanvang van de finale gediskwalificeerd omdat hij de startnummers niet op de voorgeschreven wijze droeg. Toen hem dat werd meege deeld, raakte hij slaags met officials. - Ribli en Larsen Capes zegt ervan overtuigd te zijn dat de diskwalificatie een direct gevolg is van zijn uitspraken in de pers over het Oosteurope- se dopinggebruik. Na de Gemenebestspe- len in Edmonton had Capes zelfs laten weten niet naar de EK in Praag ts gaan, cmdat strijden tegen de „volgespoten te genstanders” zinloze tijdverspilling zou zijn. Desondanks kwam hij, mede na aan dringen van zijn coach, toch, maar de finale bereikte hij door de diskwalificatie niet. Het niet correct dragen van zijn start nummers werd volgens hem gebruikt als een „kapstok”. Volgens de voorschriften moet een atleet één nummer op het trai- ningsjack en twee op het shirt hebben. Op zijn shirt had Capes echter alleen een rugnummer. „In de 15 jaren dat ik in internationale wedstrijden uitkom, heb ik altijd maar één nummer op mijn shirt. Ook tijdens de Olympische Spelen bij voorbeeld. Trouwens, gisteren bij de kwa lificatie heb ik het ook gedaan en toen was er niets van gezegd.” In de catacomben van het Strahov-stadi- on kwam het tot een handgemeen tussen de potige Brit (1.97 m lang en 136 kilo zwaar) en enkele officials. Capes: „Ik had me zelf staan- opwarmen en was geladen om aan de wedstrijd te beginnen. Toen ze me niet door wilden laten, had ik het niet meer en heb ik ze opzij geduwd. Meer niet. Toen ik een volgende man op mijn weg vond, heb ik ook die een duw gegeven.” Dat duwtje kwam echter hard aan. Dat mag tenminste blijken uit een opmerking van de Nederlandse bondstrainer Hans Keizer, die zei: „Ik zag ineens iemand door de lucht vliegen en onder de verwarming terechtkomen.” Wielart liet een week niets van zich ho ren en toen hij zich vervolgens meldde had Tancic weinig belangstelling meer. In de afgelopen maanden toen er geen proble men waren heeft Wielart nooit over het gebrek aan begeleiding gesproken. Hij ging zijn eigen gang, een weg die in Praag een roemloos einde vond. Het was de twee de bittere teleurstelling in ruim een jaar tijd. In de zomer van 1977 vlak nadat hij het Nederlandse record op 2.26 meter had gebracht, liep Wielart in training een ern stige voetblessure op. Hij miste daardoor een vrijwel zekere uitverkiezing in de Eu ropese ploeg voor de strijd om de wereld beker in Düsseldorf. Toen de blessure bij na genezen was, begon hij te vroeg met de springtraining waardoor de voet opnieuw begon op te spelen met het gevolg dat hij .pas eind vorig jaar weer kon gaan trainen. Gebrek aan training voerde Wielart ook nog aan voor zijn falen. Hij sprong dit seizoen sedert 14 mei achttien wedstrijden. Voor een man die als beroep hoogspringer zou moeten opgeven, toch wel een beetje teveel van het goede. Uiteraard komt daar door de specifieke training in het gedrang. De in West-Duitsland wonende Joego slaaf is sedert vorig jaar in dienst van de Duitse bond en die heeft hem min of meer te verstaan gegeven dat men het niet op prijs zou stellen wanneer Tancic ook de begeleiding van andere atleten zoals Ruud Wielart en de Belg Guy Moreau zou blijven doen. Desondanks kon Servee Wij sen, een van de Nederlandse bondstrai- ners, regelen dat Wielart nog veertien dagen bij Tancic kon trainen. MOSKOU. De vijfde partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel da mes tussen titelverdedigster Nona Ga- prindasjvili en uitdaagster Maja Tsji boerdanidze is door de laatste gewonnen. Het was de tweede achtereenvolgende overwinning van de 17-jarige Tsjiboerda nidze, die nu de leiding heeft met 3‘/x tegen De tweekamp gaat over zestien partij- dorper. Wielart had nog een excuus. Hij heeft al sedert half maart geen contact meer met Dragan Tancic, de trainer die hem de laatste jaren begeleid heeft. Dzindzindasjvili en Hübner zetten een Siciliaanse partij voor van het soort dat de Zweed Andersson met zwart met zoveel genoegen en virtuositeit pleegt te spelen: alle pionnen op de derde rij, de stukken er heel extreme vormen aan. De partij werd na 43 zetten afgebroken in een stelling die er uitzag, alsof het vers uit de opening kwam. Toch bleek de concentratie van Hübner tegen de tijdcontrole iets verslapt, want Dzindzindasjvili heeft in de voortzet ting kansen om op winst te gaan spelen. Eerste ronde: Timman (Ned)-Portisch (Hon) ‘/a-’/a; Larsen (Den)-Hort (Tsj) 1-0; in Spasski (Sov)-Miles (Gbr) '/a-7a; Ribli (Hon)- de stelling waarin het duel werd afgebro- Browne (Vst) 1-0; Ljubojevic (Joe)-Soson- ken, had Ribli winstkansen. Na de her vatting zette Ribli de partij in winst om. De tegenwoordig op de Canarische Ei landen wonende Bent Larsen begint elk toernooi met de gedachte het te winnen. De Deen heeft de laatste jaren niet zo sterk gespeeld als in zijn beste tijd maar behoort nog altijd tot de elite. In Tilburg begon hij op de eerste dag met een fraaie, zeer overtuigende overwinning op Hort. De Tsjech verdedigde zich na een vrij rustig, half-klassiek dame-gaffibiet niet geheel nauwkeurig en gaf Larsen de gelegenheid tot een verrassend en sterk stukoffer. Of dit offer geforceerd tot winst moest leiden was niet duidelijk, wel dat de problemen zich opstapelden voor Hort. Op de 17e zet maakte Hort waarschijnlijk een fout door een torenruil aan te bieden, waarna de veropgerukte vrijpion van Larsen alleen ten koste van ernstig materiaalverlies te stuiten was. Daarna was de winst voor Larsen eenvoudig. Een interessante partij speelden ook Spasski en Miles. In een variant van het dame-pionspel liet Spasski Miles inslaan met de dame op b2. Een oude schakers wijsheid zegt dat deze pionwinst altijd af te raden valt, ook als het goed is. Aanvan kelijk zag het er niet naar uit dat de Brit veel moeilijkheden had. Spasski wist hem echter onder druk te houden, waardoor Miles zo gebonden kwam te staan dat ontsnappen kansloos leek. Miles bereikte door een stukoffer een eindspel, waarin zijn drie pionnen gelijkwaardig waren aan Een kwalificatiehoogte van 2.18 meter mag voor een hoogspringer met de kwali teiten van Wielart totaal geen probleem zijn. Wielart heeft na Brussel al het advies gehad de pijnlijke achillespezen onmiddel lijk te laten behandelen. „Misschien was het wel beter geweest, wanneer ik hele maal niet naar Praag was gegaan, maar op 2.15 meter sneuvelde. Een dag later was- dat is praten achteraf”, aldus de Hoofd hij echter weer in actie in Nice, „Ik moest toch weten of ik twee dagen achtereen kon springen want dat zou ik in Praag ook moeten doen”. Dat laatste argument deed vreemd aan. Wielart heeft dit seizoen vrij wel geheel Europa afgereisd en sprong verscheidene malen drie keer in een tijds bestek van enkele dagen. 1 Tineke Kluft, die op de 3000 meter ver beneden haar normale niveau was geble ven, revancheerde zich op de 1500 meter. De Roosendaalse, die met haar beste tijd van 4.16,0 in Praag op deze afstand in feite niets te zoeken had, kwam met 4.17.70 tenminste nog in de buurt van haar per soonlijk record. Datzelfde gold voor Wil ma Killen op de 400 meter horden. De Enschedese dwong haar uitzending half augustus in de interlandwedstrijd tegen België in Sittard af met een nationaal record van 58,48 seconden. Na een goede eerste tweehonderd meter kwam de Ne derlandse kampioene in moeilijkheden. Zij moest voor een horde dribbelen en was haar ritme kwijt. Zij finishte in haar serie als zesde en voorlaatste in 59,97 seconden. Hans Koeleman trof qua tempo een idea le race waarin hij zich wanneer hij in de buurt van zijn nationale record (8.33.3) was gekomen, had kunnen plaatsen. Koe leman kwam echter niet in de buurt van die tijd. Halverwege de race moest hij het langgerekte veld loslaten en finishte hij in 8.59.60. het paard van de in Frankrijk woonachti ge Rus: remise. In Timman - Portisch en Ljubojevic - Sosonko, respectievelijk 20 en 13 zetten, 'gebeurden niet veel opwindends. In beide partijen stonden de witspelers iets beter achter en dan eindeloos manoeuvreren. In toen remjses overeengekomen werden, deze stelling verloopt de partij altijd zeer Timman had te weinig voordeel om serieu- traag, maar het systematisch afwachten ze winstpogingen te ondernemen, Ljuboje- van de Israeli en de Westduitser nam wel vic daarentegen kwam in een te vroeg stadium tot een puntenverdeling. Ribli-Browne trok de aandacht van de toeschouwers door de uitstekende eind- speltechniek van de Hongaar. Vrij vlug na de opening werd afgewikkeld naar een eindspel met aan beide kanten twee torens en ongelijke lopers, waarin de betere pion nenstelling van Ribli de Hongaar zicht baar voordeel gaf. Hij won een pion en afvaardiging uit de Sovjet-Unie, hetgeen toch een verzwakking betekent in de groep, die desondanks voor een van de sterkste ter wereld doorgaat. In Tilburg verklaarde Boris Spasski kort voor het begin van het tweede internationale schaaktoernooi van Tilburg, dat hij verwacht dat Karpov de wereldtitel zal prolongeren. „Al voor de eerste zet was ik ervan overtuigd dat Karpov zijn wereldtitel behoudt. Er is een onbetwistbaar verschil in kwaliteit tussen het spel van Karpov en Kortsnoi”, zei de oud-wereldkampioen, die in 1972 in Reykjavik zijn titel verloor aan Robert Fischer. „Kortsnoi”, aldus Spasski, „is een paranoïde, die constant op een inconsequente manier problemen zoekt. Hij doet er van alles aan om zijn moeilijkheden af te wentelen op zijn tegenstander, maar nooit heeft hij het vooraf, aan het begin van de match, noodzakelijk gevonden mogelijke wrijvingen tussen de spelers in een soort reglement op BAGUIO STAD. Victor Kortsnoi is vrijdag teruggekeerd in Baguio Stad na een vierdaags verblijf in de hoofdstad van de Filippijnen, Manilla. De 47-jarige uitdager liet zijn bagage achter in de hoofdstad, wat erop wijst, dat hij zijn tijdelijke domicilie op het eiland wil verplaatsen van Baguio naar Manilla. De afstand is geen bezwaar, per auto duurt de tocht ongeveer vier uur. Kortsnoi heeft zich in Manilla bezig gehouden met „schaakvluggertjes” en langdurige wandelingen. Bij zijn aankomst in Baguio zag hij er vrij monter uit. Vandaag, zaterdag, wordt de achttiende partij, die dinsdag en donderdag op zijn verzoek werd uitgesteld, gespeeld. 's i (ADVERTENTIE) DONDERDAG WOENSDAG DINSDAG ZONDAG MAANDAG zo 3t/m do 7 september/ beatrixgebouw ü- Victor Kortsnoi bij zijn terugkeer in Baguio Stad.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15