Kabinet wil uitspraak Raad van State afwachten Verkeersleiders schorten actie na weekeinde op Bijtend zuur ontsnapt Staat van beleg in deel Chili Gezin gestikt Opstandelingen in Matagalpa delven onderspit Leider Panama zal aftreden DANS 3ó pagina». L het woord i& aan... vandaag: 7 Enkele l opklaringen I IJmuider Courant 1■- Weer zomertijd Apostelen en journalisten ^1 agenda pagina A Hoorspel acteur Musical I Strandverwachting I I L. I I Teengs Gerritsen t I Slums in India /paarbank I U- tel ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) Pierre Corneille: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 257 ,2,3 Dameswaterpolo in opmars SCHOOL DUYN Kasteel Ame- rongen open Nog plaats 1e jaars MEISJES 1e, 2e, 3e jaars JONGENS geh. en verl. PAREN Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips. Sport Kerkdiensten.... 11 15,17 4 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 JONGENS EN HEREN 18 PLUSSERS A.S. VRIJDAG 8 SEPT. BEGINT HET DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 „Evergreen" Best for Dancing Tel. 023-375854 Inschrijving van 7-8.30 uur IJmuiden, Zeeweg 251 dagelijks Beverwijk, Koningstraat 118 donderd., vrijd. en zaterdag kabinet geeft er de voorkeur aan te wachten op de komende uitspraak van de Raad van State. 4, 5, 7 13 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihhiiiiiii tór niet alleen voor réizen en vreemde valuta kunnen wij bij de *ftutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en verzekeren. Kortom, voor al die geldzaken waar wij ■Dx thuis geen antwoord op kunnen vinden. 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet zal pas half september een beslissing nemen over de 182 kerk-Marokkanen, die met uizetting worden bedreigd. Staatssecretaris Haars van Justitie heeft het kabinet gisteren de suggestie voogelegd nu al een definitief besluit te nemen, maar het - - het weer IJmuider Courant Nog geen beslissing over kerk-Marokkanen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIES Ondanks de aanvankelijk goede voor- Weersverwachting van het KNMI trijs 19-41 Op een autoweg is gisteren een tankwagen, geladen met bijna 40.000 liter bijtend zuur, in twee stukken gebroken. Tenminste 16 mensen vooral politiemannen en brandweer lieden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De vluchtelingen 'hebben de katholieke missie voor immigratie en een naburig hotel in Buenos Aires bezet. Zij zijn ook voor onbepaalde tijd in hongerstaking ge gaan .Volgens een woordvoerder van de politieke vluchtelingen is een soortgelijke actie uitgevoerd in de Argentijnse stad Mendoza. MANAGUA (AFP, DPA). De over macht van de Nicaraguaanse Nationale Garde is gisteren te groot gebleken voor de naar schatting 500 jeugdige tegenstan ders van het regime Somoza in de stad Matagalpa. Onder druk van een her nieuwd offensief van de regeringstroepen trokken de rebellen zich massaal terug in de bergen. Dit betekent dat op 1 april de klok een uur vooruit moet worden gezet en op 30 september een uur achteruit. Minister-president Van Agt heeft dit meegedeeld na afloop van de verga dering van de ministerraad. Het is ver van zijn ouders dat de man leert leven. Vandaag nog enkele buien. Morgen een lichte verbetering met nu en dan wat zon, maar nog een te koele noord westenwind. Overdag 15 tot 17 graden Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: eerst na het weekeinde aan het strand iets aangenamer. Puin- en vuilafvoer per container DEN HAAG (ANP). Het kabinet heeft gisteren besloten volgend jaar weer zomertijd in te voeren. De zo mertijd moet ingaan op zondag 1 april 1979 om 02.00 uur en eindigen op zondag 30 september om 03.00 uur. Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Meest matige noordwestelijke wind, aan de kust later toenemend tot krach tig. Maximumtemperaturen omstreeks 15 graden. le en 2e jaars JE LAATSTE WEEK OM IN TE SCHRIJVEN Geh. le jaars boven 35 jr. nog plaats voor 7 paren op donderdagavond 8 uur Houtplein 16A - Haarlem - Tel. 023-312697 Inschr. zaterdag- en zondagavond van 7-8 uur Maandag t/m donderdag van 12-21 uur. State in enkele soortgelijke zaken bekend wordt, niet veranderd. „Daarom wijken we nu niet af‘van het besluit van 10 augus tus”, aldus Van Agt. De 182 Marokkanen, de Nederlandse hongerstakers en solidaire organisaties hebben gisteravond bij monde van een woordvoerster in „De Duif” in Amsterdam met kracht de beslissing van de minister raad verworpen de uitspraak van de Raad van State inzake de uitwijzing van de 182 Marokkanen af te wachten. Ze zeggen dat de gewekte hoop opnieuw de bodem is ingeslagen. De woordvoerster kondigde aan dat van uit „De Duif” een oproep het land zal ingaan om de acties Voor een verblijfsver gunning te versterken en uit te breiden. i i De gevechten in Matagalpa, dat 120 kilo meter ten noorden van Managua ligt, wa ren dinsdag uitgebroken. Twee dagen eer der hadden de opstandelingen, waaronder kinderen van 12 jaar, de hele binnenstad voorzien van prikkeldraad. Zij schiepen een soort van niemandsland, waarbinnen elke Nationale Gardist werd beschoten. Ter voorbereiding op een grondoffensief De nieuwe paus Johannes Paulus heeft zijn eerste persconferentie gegeven en de ze vuurproef goed doorstaan. Natuurlijk heet zo’n bijeenkomst „audiëntie” en komt er van echt confereren weinig terecht, maar dat geldt meestal voor persconferen ties ook als heel wat mindere autoriteiten dan de paus van Rome gastheer zijn. De toon van de toespraak tot de persver tegenwoordigers in het Vaticaan was jovi aal en luchtig, al ontbrak de traditionele aansporing niet, om „met grote liefde voor de waarheid” en „inachtneming van de menselijke waardigheid” te werk te gaan. Dat is overigens een aansporing die jour nalisten voortdurend in alle toonaarden en van alle kanten te horen krijgen, helaas vaak zonder dat allen haar in alle opzich ten ter harte nemen LEERDAM (ANP). Een afgedicht ontluchtingskanaal is er de oorzaak van geweest dat een uit vier leden bestaand gezin uit Leerdam gistermiddag door ver stikking in het eigen huis om het leven is gekomen. De slachtoffers zijn een man van 32 jaar, een vrouw van 30 jaar en hun twee dochtertjes van 5 en 10 jaar. Een merkwaardige opmerking van paus Johannes Paulus was datgene, wat hij ten beste gaf naar aanleiding van het belang van de massamedia. Hij gaf als zijn me ning dat de apostel Paulus, indien hij nu zou terugkomen, niet alleen journalist zou zijn geworden maar tegelijk ook hoofdre dacteur van een persbureau, en ook televi siezendtijd zou hebben aangevraagd. Ofschoon het vrij aanmatigend lijkt te verschillen van mening met een zo hoogge plaatst en in sommige opzichten zelfs on feilbaar geacht functionaris, komt rfien als journalist toch ongetwijfeld in ernstige gedachtennood bij de overdenking van deze vergelijking. In de eerste plaats lijkt het vrijwel zeker dat apostel Paulus in de huidige tijd geen journalist, maar paus zou zijn geworden. In de tweede plaats zou men bij zo’n man toch heel moeilijk kun nen veronderstellen dat hij een persbu reau zou hebben opgericht, dat onverkort het gehele wereldnieuws, uit welke hoek het ook opduikt, afstandelijk en objectief aan de media zou leveren. En in de derde plaats lijkt het welhaast onvermijdelijk dat apostel Paulus bij de verkondiging van datgene wat hij op het hart had niet televi siezendtijd zou hebben aangevraagd, maar zendtijd van de STER-reclame zou hebben gekocht. Alle vergelijkingen gaan mank, als men er lang over nadenkt. Het is overigens een eer dat journalisten met apostelen worden vergeleken en een bewijs van spitse geest dat een paus zich (enigszins satirisch) aan een dergelijke vergelijking waagt, onder het toeziend oog en het toehorend oor van zoveel oudere, in het vak vergrijsde kardi nalen, die journalisten wellicht als tegen- overgestelden van apostelen hebben leren beschouwen. rer vooroereiamg op een gronuuirensiei tegen de kinderen, bombardeerden vlieg tuigen dinsdag vijf uur lang delen van de stad. Dinsdagnacht rukten de grondeenhe den op, aangevoerd door de zoon van president Somoz^. Door de heftige tegen stand die de opstandelingen boden, kon den de troepen pas gisteren definitief het verzet breken. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn bij de gevechten 50 menseji gedood en 200 gewónd geraakt. De studenten en scho lieren kregen bij hun strijd tegen de Natio nale Garde veel steun van de bevolking van het 50.000 inwoners tellende Matagal pa. Inmiddels schijnt de Rationale staking, die door de vakbonden en werkgevers is uitgeroepen om Somoza te dwingen af te treden, zich verder uit te breiden. Dit on danks een herhaalde waarschuwing van de minister van Arbeid dat de staking illegaal is en dat- elke winkel die dicht is, een boete zal krijgen van 70 dollar. Teengs Gerritsen is voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtoffers. Hij is de laatste tijd in het nieuws vanwege die functie. Nu blijkt dat er nog zoveel Nederlandse ex-nazi’s on gestraft (hoewel veroordeeld) rondlopen en de Nederlandse overheid daar weinig aan kan/wil doen, zijn de mensen, die alle ellende tijdens de oorlog direct aan den lijve hebben ondervonden, in het geweer gekomen. Tony van der Meulen praatte met Gerritsen en enkele andere verzets- mensen en oorlogsslachtoffers. Premier Van Agt deelde na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad mee dat mevrouw Haars is gaan twijfelen aan de haalbaarheid van haar besluit de Marok kanen het land uit te zetten. Hij noemde het een onmiskenbaar feit dat van vele kanten druk wordt uitgeoefend de beslis sing in positieve zin fe herzien. De premier signaleerde ook een duidelij ke ontwikkeling in de meningsvqrming bij de Tweede Kamerleden die bij de kwestie betrokken zijn,, sinds mevrouw Haars be sloot de Marokkanen geen verblijfsver gunning te verlenen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Volgens Van Agt is ide situatie sinds 10 augustus, toen het kabinet besloot te wachten tot de uitspraak van de Raad van PARIJS, SCHIPHOL (DPA, ANP). De Franse luchtverkeersleiders zullen hun op 25 augustus begonnen langzaam- aan-actie maandag opschorten. Een woordvoerder van de vakbond van ver keersleiders zei gisteren in Parijs dat daarmee de weg wordt vrijgemaakt voor een hervatting van de onderhandelingen metlde Franse overheid. De eisen van de luchtverkeersleiders, die onder andere sa larisverhoging betreffen, blijven ondanks de opschorting gehandhaafd, aldus de woordvoerder. Het Chileense militaire bewind heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd in het kopermijngebied Chuquicamata in het noorden van Chili. De 5000 arbeiders van de kopermijnen zetten hun drie we ken oude „vleesstaking” voort om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De mijn werkers weigeren iets te eten in de kanti nes van de staatsonderneming. Een honderdtal Latijnsamerikaanse po litieke vluchtelingen, overwegend uit Chi li, heeft gisteren twee gebouwen ih de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires bezet uit protest tegen hun behandeling door de Verenigde Naties. Ze verlangen dat de hoge commissaris vóór de vluchtelingen van de VN een plan uitwerkt dat het heh mogelijk zal maken Argentinië te verlaten. Ook willen ze dat een -commissie een onderzoek komt instel- lèn naar het beheer van de fondsen/voor vluchtelingenwerk in Buenos Aires. Ook gisteren heeft de Franse actie de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen vertragingen bezorgd. Vooral reizigers die voor Martinair- en Transaviatoestellen ge boekt hadden ondervonden daarvan hin der. De KLM werd het minst getroffen. Slechts één vlucht van deze maatschappij kreeg een vertraging van een uur. De yerwachtingen voor vandaag waren gisteravond weinig hoopvol. Martinair be sloot een groot aantal vluchten, voor het merendeel naar Spaanse bestemmingen, te vervroegen. De KLM zal, waar mogelijk, vluchten naar Spanje combineren door het inzetten van grotere vliegtuigen. Transavia besloot geen vluchten te ver vroegen. Deze maatschappij heeft dit wee keinde 33 retourvluchten uit te voeren, eveneens voor het merendeel tussen Schiphol en Spaanse bestemmingen. PANAMA (UPI). De Panamese lei der, generaal Omar Torrijos, heeft giste ren aangekondigd dat hij zal aftreden als regeringsleider van Panama, maar dat hij aanblijft als bevelhebber van de Nationa le Garde. De speciale constitutionele bevoegdhe- denj, krachtens welke Torrijos zijn functie uitoefent,, lopen 11 oktober af. Wil hij na die datum Panama blijven regeren, dan zou dat moeten zijn als president. Panama heeft nu een president met een uitsluitend representatieve functie, Demetrio Lakas. Torrijos liet gisteren echter weten dat hij het presidentschap niet ambieert. Hij steunt de kandidatuur van minister van Onderwijs Aristidis Royo voor het presi dentschap. De nieuwe president moet voor 11 oktober door het parlement worden gekozen. Wij mogen wel eens klagen, dat het in ons land niet zo goed meer gaat, in de derde wereld zouden, ze God, Allah, Vishna of Boeddha op de blote knieën danken als ze een Nederlandse situatie zouden heb ben. Er wordt enorme armoede geleden in de slums, de krottenwijken, van de grote steden in de ontwikkelingslanden. Hans Rombouts zocht slums op in Calcutta, Madras, Hyderabad en Bombay. BBS MMM wart nadartandaMBBB een bank van deze tijd Geld en reizen In de serie „mensen achter de schermen van TV en radio” sprak Kees Tops ditmaal met de hoorspelacteur Jan Borkus. Hij j maakt duidelijk dat spelen voor de radio L’ een vak apart is. Zie kunstpagina. Makelaarskantoor V, Parklaan 14a, Haarlem V Tel. (023) -31 7950 De gehele dag geopend, ook f tijdens deluneh- VV*\ t pauze en ^27 donderdagsavonds. Ondanks de aanvankelijk goede voor- berichten, liep de Nederlandse première van de negermusical Bubbling Brown j Sugar vrijdagavond in het Amsterdamse j Theater Carre uit op een lichte teleur- stelling. De show over de gouden tijden van de Newyorkse negerwijk Harlem verliep gladjes.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1