TURKSE DISCUSSIE OVER BUITENLANDSE POLITIEK Zes oktober benoeming Oostduitse opvolger Kenyatta Weer doden PAUS SPREEKT MET PERS in Iran Na beschuldiging van spionage Kantoor van Westduits parlementslid doorzocht met kabinet Portugese CP ontkent band vluchtelinge keert terug Vredeling naar Verenigde Staten Kunstijsbaan Eindhoven in lichtelaaie overleg met Smith Nkomo ontkent geheim |l s iif Zwarte journalist Thloloe vrijgelaten Nabuurschap 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 SEPTEMBER ZATERDAG 2 ie Is de Gaza-strook. rs rf IS rs ht BONN (DPA, Reuter). Beambten die een on derzoek instellen naar het jongste spionageschan- daal in de Bondsrepubliek, hebben gisteren het kantoor doorzocht van de 34-jarige dr. Uwe Holtz, een lid van de sociaal-democratische bondsdag- fractie, die sinds 1974 voorzitter is van de commis sie voor ontwikkelingshulp. Een half uur tevoren had de in spoedzitting bijeengeroepen bondsdag de onschendbaarheid van de betrokken afgevaar digde opgeheven. p TEL AVIV (AP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan is bezig de opinies van de Palestijnse Arabieren in de bezette gebieden te peilen. Gisteren werd doorde „Jeruzalem Post” gesuggereerd dat zijn onderzoekingen wellicht kunnen leiden tot kleine wijzigingen in het Israëlische vredesvoorstel, met name ten aanzien van de kwestie van beperkt zelfbestuur voor de bewoners van de westelijke Jordaanoever en in Dajan peilt opinies Palestijnse ■it le ft Arabieren in bezette gebieden Een twaalftal Roemeense generaals en veiligheidsfunctiona rissen is gedegradeerd en voor ondervraging aangehouden terwijl hun huizen worden doorzocht, aldus is gisteren verklaard door westerse diplomaten in Boekarest. jk ie Thloloe werd op 1 maart van het vorig jaar in zijn woning aangehouden. Terwijl hij gevangen zat, werd hij in oktober her kozen als voorzitter van de zwarte journa listen vakbond (UBJ). Op 19 oktober werd de UBJ, evenals 16 andere zwarte organi saties door de Zuidafrikaanse regering verboden. „The World” mocht niet meer verschijnen. Een zegsman bij de „Post” verklaarde dat Thloloe waarschijnlijk bij deze krant zal komen werken. In Meshad waren enkele duizenden mos lims bijeengekomen om de sterfdag te herdenken van Mullah Achmed Kafi, een islamitische geestelijke die 40 dagen gele den bij een auto-ongeluk in de omgeving van Meshad om het leven kwam. TEHERAN (AP). Bij botsingen tus sen Islamitische demonstranten en op roerpolitie in de Iranese stad Meshad, 780 kilometer ten noordoosten van Tehe ran, zijn gisteren zeker vier mensen om het leven gekomen en meer dan tien ande ren gewond geraakt. De uitgeweken Iraanse moslemleider Ayatullah Khomeini is het brein achter „alle binnenlandse opstanden” tegen het bewind in Iran, zo heeft de woordvoerder van Khomeini, Sadek Isfahani, verklaard in de wekelijkse bijlage van het Libanese dagblad „An Nahar”. „De staatsreligie zal vanzelfsprekend de islam zijn en vandaaruit zullen wij een dialoog met alle andere partijen en de wereld beginnen,” zo zei hij. ISTANBOEL. Turkijes buitenlandse politiek staat deze zomer onder doorlopende discussie. De wijze waarop het Amerikaanse Congres het wape nembargo tegen Ankara ten slotte heeft opgehe ven („halfslachtig” wordt die hier genoemd), het niet op gang komen van nieuwe westerse leningen waarop werd gehoopt (men spreekt nu van een „economisch embargo” om politieke concessies inzake Cyprus los te krijgen), de importbeperkin- gen van de negen EG-landen op Turkse textiel, dit alles leidt tot de vraagstelling of Turkije zich in de toekomst niet meer, of zelfs uitsluitend, moet gaan oriënteren op de ontwikkelingslanden en de „Ongebonden Staten”. Voor Turkijes nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Ockun, is dat geen vraag: hij is de top van een groep jongere diplomaten die al jarenlang hebben gepleit voor meer toenadering tot de onge bonden wereld en die de laatste tijd de meerder heid op het ministerie zijn gaan uitmaken. Eerder deze zomer heeft Ockun een serieuze poging ge daan te worden toegelaten tot de Conferentie van Ongebonden Staten in Belgrado, in de status van waarnemer of gast. Joegoslavië was het eerste land dat premier Ecevit bezocht en Ockun ging (Van onze redacteur in Turkije. Frans van HasseltX op de hoogte gesteld had van de huidige gevoelens onder de Palestijnse Arabieren” in de gebieden die Israel sinds de oorlog van 1967 bezet houdt. President Anwar Sadat van Egypte zal volgende week dinsdag een gedetailleerd plan voor een algehele vredesregeling in het Midden-Oosten voorleggen aan de top in Camp David, zo is gisteren vernomen van het ministerie van Buitenlandse Zal ken in Cairo. In grote lijnen is dit plan gebaseerd op de bekende Egyptische eis dat Israel zich volledig moet terugtrekken uit bezet Ara bisch gebied. „Het nieuwe plan zal in detail weergeven hoe deze terugtrekking uitge voerd kan worden, en welke veiligheidsre gelingen nodig zijn voor alle partijen in het gebied”, aldus een zegsman. BRUSSEL (AP). De Nederlandse oud-minis- ter van Defensie Henk. Vredeling, thans com missaris voor Sociale Zaken en werkgelegen heid bij de Europese Gemeenschap, wordt maandag in Washington verwacht. Daar zal hij besprekingen voeren met de Amerikaanse mi nister voor Arbeid Ray Marshall en de voorzit ter van de Amerikaanse vakbondsfederatie AFL-CIO, George Meany. In diplomatieke kringen werd gezegd dat de besprekingen uiteindelijk zouden kunnen leiden tot het opzetten van gezamenlijke Westeuropees- Amerikaanse projecten voor onderzoek van de werkgelegenheidsproblematiek en aanverwante zaken Vredeling zal tevens besprekingen voeren over arbeidsveiligheid en de positie van de vrouw. Verder staat op het programma een bezoek aan ■een instituut voor herscholing in Baltimore. Het bezoek duurt tot 10 september. Paus Johannes Paulus I hield gisteren een toespraak tot de pers. Hij riep de aanwezigen op met liefde voor de waarheid en respect voor de menselijke waardigheid hun plicht te verrichten. De bondsdag handelde op verzoek van de hoogste openbare aanklager, Kurt Rebmann, die woensdag had bekendgemaakt dat hij een onderzoek instelde naar mogelijke inbreuken op de staatsveiligheid. Eerder hadden bladen van de Springer-pers bericht dat een naar het westen overgelopen Roemeense staats secretaris, Ion Pacepa, tegenover de Amerikaanse geheime dienst CIA had onthuld, dat zich in de hoogste Westduitse regeringskringen communistische spionnen bevinden. De 320 van de 518 telegrafisch opgeroepen bondsdagleden, die aan de buitengewone vergadering deelnamen, steunden unaniem de aanbeveling van de desbetreffende commissie om de onschendbaarheid van de betrokken afgevaardigde op te heffen. Officieel werd diens naam niet genoemd. Voorzitter Karl Carstens, die als enige het woord voerde, legde er de nadruk op dat de uitspraak van de bondsdag geen oordeel Inhoudt over de betrokkene. Holtz stemde zelf ook voor opheffing van zijn onschendbaar heid. Hij heeft herhaaldelijk verzekerd dat de verdenking dat hij een communistische agent zou zijn, volkomen ongegrond is. Terwijl zijn kantoor werd doorzOcht, verklaarde hij het slach toffer te zijn van een „campagne van tamelijk grote omvang”. Dr. Holtz, die historicus is, zei ook dat hij geen voet meer in zijn kantoor had gezet sinds een journalist hem had ingelicht over de tegen hem bestaande verdenking. De Turkse premier heeft sindsdien meer van dit soort bedekte uitvallen gedaan in de richting van voorwaarden opleggende instellingen als het Inter nationale Monetaire Fonds (waarvan juist weer een commissie ter inspectie in Ankara aanwezig is) en de Wereldbank, zonder deze bij naam te noe men. De grote vraag die men zich in Turkije en daarbuiten stelt is, of dit niet de inleiding is tot een procedure, waarbij Turkije daadwerkelijk toe treedt tot de „77" armere landen, wier aantal intussen al is gegroeid tot over de honderd. Dat zou dan natuurlijk moeten samengaan met verslapping, of zelfs afbreking van de banden met lichamen als de EG en de IEA. Met de EG zijn de betrekkingen in feite al bevroren sinds de mislukte De twee gematigde zwarte nationalisten bisschop Moezorewa en ds. Sithole, beiden lid van de nu fungerende overgangsrege ring, hebben verklaard dat tijdens deze bijeenkomst aan Nkomo het leiderschap van de toekomstige zwarte meerderheids regering is aangeboden. Nkomo noemde berichten over de bij eenkomst „onzin”. „Smith is hun man en zij denken, dat Smith hen in de steek zal laten. Als zij dromen, dromen zij van Nko mo”, aldus de guerrillaleider. Sithole heeft gisteren gewaarschuwd dat de overgangsregering uiteen kan vallen als Associatievergadering van december 1976; Tur kije, dat nog niet eens het protocol heeft onderte kend waarbij de uitbreiding van de „Zes” tot de „Negen” door Ankara bevestigd wordt, is toene mend gefrustreerd door de manier waarop het vanuit Brussel wordt behandeld. Ankara’s belangstelling voor de EG lijkt eigen lijk alleen nog maar politiek gegrond; men is bang voor de invloed die Griekenland erin kan gaan ontplooien als dat het tiende lid zal zijn geworden, over twee jaar. Niemand zal intussen verbaasd zijn als het ook dit jaar niet luljt de voorgeschreven Associatievergadering tussen Turkije en de EG te houden Een eventuele beslissende stap in de richting van de „77” van Turkse kant zou moeten worden gedaan vóór de volgende Unctad-conferentie, die in mei in Manilla wordt gehouden. Reeds zo\i iets van Turkijes zwenking kunnen blijken bij de VN- conferentie voor Technische Samenwerking van Ontwikkelingslanden'in Buenos Aires, die afgelo pen woensdag is begonnen en tot 12 september zal duren. Juist op het gebied van de techndlogie immers moet de verleiding voor de Turken groot ^ijn om in nieuw internationaal verband een eerste viool te gaan spelen in plaats van zoals tot nu toe, in Europees verband, een tweede of derde. een van de deelnemers zou meedoen aan een vredesconferentie met het Patriottisch Front. Een besluit tot deelneming aan een dergelijke conferentie deze is voorge steld door Engeland en de Verenigde Sta ten kan alleen met algemene stemmen worden genomen en dat is op het ogenblik onmogelijk, zo stelde Sithole. In Loesaka wordt momenteel vergaderd door de zogenaamde „frontlijnstaten”. An gola, Mozambique, Botswana, Tanzania en Zambia ondersteunen de guerrillabewe ging tegen hef bewind van premier Smith. Eindhoven - Even voor drie uur is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand ontdekt op de kunstijsbaan aan de Anton Coolerlaan in Eindhoven. Even later stond het hele complex in lichtelaaie. De gemeentebrand- weer van Eindhoven en de bedrijfsbrand- weervan DAF bestrijden het vuur met groot materieel. Over het ontstaan van de brand is vooralsnog niets bekend. De drie genoemde ministers hebben de CDS-verklaring overigens niet met zoveel woorden tegengesproken. Op vragen om trent de zaak gaven zij een ontwijkend antwoord. LISSABON (DPA). In het nieuwe Portugese kabinet zitten geen ministers die nauwe banden hebben met de Commu nistische Partij. Dit heeft de Portugese CP gisteren in Lissabon verklaard. JOHANNESBURG (AP). De voorma lige voorzitter van de Zuidafrikaanse bond van zwarte journalisten en verslag gever van het zwarte blad „The World” Joe Thloloe, is na 547 dagen hechtenis in vrijheid gesteld, zo meldde de „Johannes burg Post” gisteren. Nadat sommige demonstranten begon nen waren de ramen van banken en win kels in te gooien, loste de politie eerst een aantal waarschuwingsschoten en opende vervolgens het vuur op de menigte, aldus persberichten. Reagerend op berichten dat president Carter mogelijk een Amerikaanse militai re rol in het Midden-Oosten zal voorstel len, zei hij: „Egypte ziet betrekkingen van goede nabuurschap als de beste waarborg, en niet een buitenlandse militaire aanwe zigheid”. Premier Menachem Begin van Israel leg de gisteren de laatste hand aan de Israëli sche voorstellen. Vandaag zal hij een rede voor radio en televisie houden. Tot dusver heeft Begin steeds beklemtoond dat een meerderheid van de Israëliërs hem steunt in zijn afwijzing van de Egyptische eis dat Israël zich volledig moet terugtrekken op de grenzen van 1967. Eerder deze week keerde Begin zich al krachtig tegen de suggestie dat Ameri kaanse troepen gestationeerd zouden kun nen worden op de westelijke Jordaanoe- ver om Israels veiligheid te garanderen. „Wij willen geen beschermde joden zijn”, zo zei hij. Het ziet er naar uit dat Begin niet verder wil gaan dan „nieuwe formuleringen” van zijn al afgewezen vredesplan, dat voorzag in terugtrekking uit het grootste deel van de Sinaï en een beperkt Arabisch zelfbes tuur in cis-Jordanië en Gaza, onder Israë lisch militair toezicht. De Sovjet-Unie en Syrië hebben gisteren in een gezamenlijk communiqué de top in Camp David afgewezen als een gevaarlij ke onderneming. Vooral gevaarlijk is het streven van Israel en Egypte, met actieve deelneming van de Verenigde Staten, om een alomvattende vredesregeling te ver vangen door afzonderlijke deelakkoor den, aldus het communiqué dat in Moskou is uitgegeven. „Op z’n hoogst een vage beginselverkla ring, bedoeld om tijd te winnen en andere Arabische partijen te bewegen zich aan te sluiten, zoals koning Hoessein van Jorda nië”. Dat is wat de leider van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO, Arafat, ver wacht van de komende topontmoeting. Hij deed deze uitspraak in een interview in het Franse dagblad Le Monde. en en it- IV ar ir- 's; !e- in iu Het communiqué was niets anders dan een „nieuwe poging” van de CDS „druk uit te oefenen op de staatsmacht en de demo cratische instituten te chanteren”, aldus de CP ns en ur ke en er ur ol- let se- e- V te en ar ie jd in en iie. iet er- Jg- or- en ou an ik- er ?ie er iet eg- ge- er, dt, ise len or- ien m u- Cr f ?n £r IU 2S ?n m it. ig al rit ir, ng tot a’s »as lat ’ik- ;e- en in- jk en tv, >e- ■k,. e- le ;d /I ij in d (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De Rhodesische guerril laleider Nkomo heeft gisteren ontkend dat hij midden augustus in Zambia in het geheim vergaderd heeft met premier Smith van Rhodesië, president Kaunda van Zambia en de voormalige Nigeriaan- se minister Van Buitenlandse Zaken Gar ba. De zuiveringsmaatregel staat kennelijk in verband met het overlopen van Ion Pacepa, naar het westen, zo meenden zijn. Pacepa, die vórige maand in de Verenigde Staten opdook na plotseling te zijn verdwenen uit een hotel in Keulen, was belast met de Roemeense staatsveiligheid en had rechtstreeks toegang tot president Nicolae Ceaucescoe. Uit Boekarest is verder vernomen dat een bijzondere commis sie van het centraal comité van de Roemeense communistische partij is opgericht om een onderzoek in te stellen naar de bemoeienissen van Pacepa met het staatsveiligheidsapparaat. Istanboelse conferentie als woordvoerders opge treden maar de Turkse premier Ecevit „stal de show” met zijn rede van een half uur op de eerste dag. Opmerkelijk fel hekelde hij daarin „landen en instellingen” in het Westen die de economieën van ontwikkelingslanden veroordeelden tot „stagna tie” in de naam van „stabiliteit”, waarmee alleen maar het gevaar in de hand wordt gewerkt van „autoritaire regimes” in die landen, regimes waar voor multinationals „zelfs in hun moederlanden" dikwijls een zwak vertoonden. naar New Delhi, waar hij zelfs zover ging te verklaren dat Turkije „voorlopig” („for the time being”) de NAVO en CENTO niet zou verlaten; een lidmaatschap dat natuurlijk een ongebonden sta tus in de weg staat. In India werd het hem echter duidelijk dat het dit jaar niet meer lukken zou en dat hij zich nu alvast moest gaan richten op deelname aan de topconferentie van Ongebonden Staten die vol gend jaar in Havanna wordt gehouden. Belgrado werd voor de Turken een extra bittere pil, doordat er inzake Cyprus een „concensus" werd aangeno men die nog anti-Turkser uitviel dan bij vorige conferenties:voor het eerst werd namelijk de mogelijkheid van VN-sancties genoemd. India, Joegoslavië en ook Egypte, dat sinds de vliegtuig kaping van Larnaca anti-Kyprianou is. hebben Turkije zwaar teleurgesteld door zich niet sterker tegen deze concensus te verzetten. Door de oppositie werd na dit echec het aftreden van Ockun geëist, maar deze gaat juist met meer klem op de ingeslagen weg voort. Ondanks de anti- Cubaanse stromingen die op de recente conferen tie tot uiting kwamen, wordt nu het gastland van volgend jaar vriendelijk gestemd; deze winter zul len daarmee de diplomatieke connecties worden hersteld en Cuba zal een grote ambassade in Ankara openen. Essentiëler is echter de vraag, hoe Turkije zich de komende maanden zal opstellen op economi sche gebied. Het is niet alleen nog altijd geassoci eerd lid van de EG, met de vroeger beleden bedoe ling daar op den duur (na Griekenland, Portugal en Spanje) volledig lid van te worden, het maakt ook deel uit van de International Energy Agency, opgericht na de oliecrisis van 1973’74 als eën club van rijkere landen, zich afzettend tegen dreigende „chantage” van grondstoffen bezittende landen. Bij de vierde Unctad-conferentie in Nairobi vorig jaar steunde Turkije de ontwikkelde landen tegen de „77” die probeerden grotere faciliteiten te krij gen bij afbetaling van schulden, faciliteiten die Turkije nu zelf zo heftig nastreeft. Des te sterker heeft dan ook de aandacht getrok ken. dat Turkije deze zomer als gastheer is opge treden en twee miljoen TL. heeft uitgetrokken voor een grootscheeps seminarium van de zoge naamde „Nieuwe Internationale Economische Or de” onder de titel „Balans van vier jaar". Dit is een organisatie die ijvert voor het sterk worden door onderlinge solidariteit van de Derde Wereld en die nauw is| gelieerd aan de zg. „Brandt-commissie” die de Noord-Zuid-tegenstelling in de wereld cen traal stelt. Twee leden van deze commissie, de Nederlandse oud-minister Jan Pronk en de Zweedse econoom prof. Goeran Ohlin, zijn op de WEST BERLIJN (AP). Een van de zeven Oostduitsers, die woensdag van de kaping van een Pools lijntoestel gebruik maakten om naar het Westen over te lo pen, is inmiddels van gedachten veran derd en naar Oost-Duitsland terugge keerd. Khomeini, een geestelijke leider van de grootste Islamitische sekte in Iran, de Sji’i- ten, streeft het afzetten van de sjah na en wil een republiek uitroepen, „die neigt naar communisme noch kapitalisme, maar gebonden zal zijn aan de derde we reld, om de werkelijke derde supermacht van het heelal te vormen”, aldus Isfahani. Zij reageerde daarmee op een communi qué dat de conservatieve centrum-demo- craten (CDS) donderdag uitgaven en waarin zij zeiden dat minstens drie nieuwe ministers banden met de CP hebben. De genoemde bewindslieden zijn Costa Leal van Arbeid, Correira Gago van Buiten landse Zaken en Pereia Magro van Sociale Zaken. NAIROBI (DPA). De Keniase een heidspartij KANU zal op 6 oktober tij dens een speciaal partijcongres de opvol ger van de overleden president, Jomo Kenyatta, aanwijzen. Dit heeft de funge rend president, Daniel Arap Moi, gisteren in Nairobi meegedeeld. Moi, die niet tot de grootste stam der Kikujus behoort, sprak zich krachtig uit tegen „sectarisme, stammenstrijd en per soonsverheerlijking”. Hij geldt volgens waarnemers als kandidaat met de meeste kans voor het ambt van president. Over de economische politiek zei Moi, dat hij buitenlandse investeringen in het land zou aanmoedigen. De veiligheidstroe pen zullen, tot er een nieuwe president wordt gekozen, „maximaal werkzaam” zijn. Het betreft de 24-jarige Monika Jeischik, een van de inzittenden van het Lot-toestel dat door een Oostduitse kaper gedwongen werd tot een landing op de Amerikaanse luchtmachtbasis Tempelhof in West-Ber- lijn. Volgens het Oostduitse persbureau ADN was Monika Jeischik aanvankelijk in West-Berlijn gebleven na te zijn „beïn vloed” door Westberlijnse en Amerikaan se functionarissen. De Amerikaanse diplo matieke missie heeft bevestigd dat de Oostduitse naar haar vaderland is terug gekeerd. „Zij verkoos naar huis terug te keren en werd daartoe in de gelegenheid gesteld”, zo zei een Amerikaanse functionaris. De „Jeruzalem Post” schreef dat Dajan overwoog de eis te laten vallen dat Israëli sche troepen verantwoordelijk dienen te zijn voor de interne veiligheid op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza-strook, op voorwaarde dat het voorstel voor een beperkt zelfbestuur van deze gebieden wordt aanvaard. Functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilden niets con creets zeggen over de resultaten van Da- jan’s opinieonderzoek. Een woordvoerder wilde slechts bevestigen dat Dajan „zich

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3