van een vijfde wethouder Zwemvierdaagse vraagt om voortzetting zakennieuws] Pleitnota voor aanstelling Konijnen en cavia’s voor het eerst gekeurd op jongdierendag Honderdste verjaardag door burgemeester opgeluisterd 11 KM Damtate evenementen - aBiiiW f 1 GEMEENTEBLAD VAN CDA, VVD EN D'66 Felisonexpositie vanavond open AAN DENNEKOPLAAN VRIJ ENTREE VOOR PUBLIEK Protestantse Begrafenisvereniging Dutch Swing College Band SI Portefeuillekwestie Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort -w, -Jw I WW 1 w I ZATERDAG 2 VELSEN-IJMUIDEN SEPTEMBER 19 7 8 s Z J Haarlems Dagblad: Zaterdag 16 september om 20.00 uur sluit het 30 jarige Openluchttheater te Bloemendaal het zomerseizoen 1978 af met een optreden van de Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Geheel overeen komstig de afspraak die werd ge maakt bij de vorming van het college voor de periode van de komende vier jaar, hebben de fractievoorzitter van CDA, VVD en D’66 een gemeenteblad gecon strueerd dat dinsdag aan de ge meenteraad zal worden voorge legd. Het stuk bepleit uitbreiding van het college met één wethou der. Die „vijfde wethouder” zou verkregen kunnen worden via ar tikel 86 van de gemeentewet dië een afwijking mogelijk maakt op hetgeen hieromtrent is vastges teld in het Staatsblad gedateerd 1 februari 1904. 30 jaar Openluchttheater Bloemendaal jubileumconcert door de ri le sn IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) MEVROUW HAASNOOT OP TWEE NA OUDSTE INGEZETENE VAN VELSEN De gereduceerde plaatskaarten (kassaopenluchttheater 10,O 7 RH zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Q J f jwv Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd Zaterdag 16 september 1978 Aanvanq 20.00 uur ISL. - H. A. DE BOER (CDA) IR. G. A. SCHOONKIND (WD) Burgemeester P. J. Molendijk drukt de 100-jarige de hand. De 100-jarige is Engelse van geboorte. J. TEN BRINK (D’66) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) V (ADVERTENTIE) IJMUIDEN. De kleindierensportver eniging „IJmond en omstreken” slaat vandaag twee vliegen in één klap met een „jongdierendag” die vanmorgen om tien uur begon in het buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan. Drie keurmeesters van de Federatie Kleindierensportvereni gingen bekijken hier 160 jonge dieren die door de leden zijn ingebracht op rasken merken. Gekeurd worden raskonijnen en in geringer aantal ook cavia’s. ïn ot De samenstellers van het voorstel dat, indien de gemeenteraad er mee instemt, ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan GS, merken op dat het wethouder schap gedurende de afgelopen 74 jaar naar taakinhoud en omvang dermate is verzwaard dat het niet verwonderlijk is dat meerdere gemeenten met succes ge bruik maakten van de mogelijkheid om via een artikel 86-procedure het college met een vijfde wethouder uit te breiden. De wenselijkheid van een dergelijke uit breiding kwam bij de samenstelling van het college in 1974 al duidelijk naar voren, aldus de samenstellers die constateren dat politieke overwegingen de wenselijk ge achte uitbreiding verhinderden. Als de ge volgen daarvan, zo wordt vervolgd, is in de periode 1974-1978 een aantal zaken van het collegeprogramma door gebrek aan tijd en mogelijkheden niet ter hand geno men of in een beginstadium blijven steken. VELSEN. Niet vrijdagavond, maar vanavond wordt in het noordelijk koets huis van Beeckestijn de nieuwe Felison- tentoonstelling geopend. De tentoonstel ling, die bestaat uit tekeningen en schilde rijen van Marie Reehorst, gaat om half negen open. Deze expositie kan tot en met 24 september dagelijks, behalve maandag, tussen 14 en 17 uur bekeken worden. Dat teruggang van het inwonertal van de gemeente Velsen de aanstelling van een vijfde wethouder niet zou rechtvaardigen wordt bestréden met de stelling dat juist bij een dergelijk verschijnsel een aantal zaken extra aandacht vergt. Tenslotte wordt gesteld dat op een begroting van circa 175 miljoen gulden een bedrag van 150.000 geen bezwaar mag zijn als het gaat om het belang van de Velsense bevol king en ter voorkoming van overwerkte wethouders. Omdat men rekening wil houden met mogelijke positieve ontwikkelingen op langere termijn als gevolg van een verbete ring van de werkwijze van het college stellen de drie fractieaanvoerders dat op korte termijn de aanstelling van een vijfde wethouder voor de komende periode van vier jaar dient te worden verwezenlijkt. In 1982 zou de zaak opnieuw kunnen worden bezien in het licht van de dan geldende omstandigheden. Het gemeenteblad vervolgt met de vraag of een andere werkwijze van het college de noodzaak van een vijfde wethouder zou wegnemen. Het antwoord wordt vervat in de aansluitende zin waarin wordt gesteld dat interne verschuivingen de totale belas ting niet wijzigen. Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 De keuringen die tot vanmiddag drie uur duren kunnen worden bijgewoond door het publiek, een hoge uitzondering bij dit soort evenementen. De 'keuring is voor „IJmond en Omstreken” belangrijk als propagandastunt. De leden wordt boven dien een kans geboden over de kwaliteit van de ingébrachte dieren inzicht te ver krijgen. Bij de konijnen wordt gekeken naar de raskenmerken (type, bouw, kleur, teke ning en ook gewicht) die vastgelegd zijn in de „standaard” waarin de kenmerken van een bepaald konijneras nauwkeurig zijn vastgelegd. Ook voor cavia’s bestaan vaste raskenmerken die vandaag uitgangspunt zijn voor de keurmeesters. Aan de hand van de keuringsuitslag kan de eigenaar besluiten een bepaald dier al of niet voor de fokkerij aan te houden. Er zijn konijnen met voor leken vaak wat bizarre benamin gen te zien op de keuring van vandaag: Vlaamse reuzen, Franse hangoren, Nieuw- Zeelanders, Witte Weners en russen. Een bont geheel waar alle nationaliteiten in verdisconteerd lijken te zitten. De leden van de vereniging IJmond en Omstreken, op dit moment circa veertig in getal, komen uit heel het IJmondgebied. De „grote tentoonstelling”, het jaarlijkse hoogtepunt voor de leden, wordt in decem ber gehouden in het Heemskerkse exposi tiegebouw aan de Constantijn Huygens- straat. De tot dusver gebruikelijke ge dragslijn bij toerbeurt te exposeren in IJmuiden en op een plek „elders in het IJmondgebied” komt in het gedrang door ruimtegebrek in IJmuiden. „IJmond en Omstreken” mist er een vast honk. De Petruszaal aan de IJmuidense Mercurius- straat is dit jaar als vast expositieruimte komen te vervallen. Het aanbod van het Buurtcentrum Zeewijk kwam daarom uit stekend gelegen. Burgemeester P. J. Molendijk van Vel sen kwam vrijdagmiddag feitelijk twee dagen te vroeg op verjaarsvisite bij me vrouw A. A. Haasnoot-Bywater, op twee na de oudste ingezetene van de gemeen te Velsen. Zij wordt zondag honderd jaar. In het IJmuidense W. F. Vissers huis waar zij woont werd de verjaardag echter vrijdag al gevierd. Op haar eigen kamer gezeten in een gemakkelijke stoel mocht zij van burgemeester Molendijk de felicitaties in ontvangst nemen. Haar wieg stond in Great Grimsby, een kustplaats die veel overeenkomst ver toont met IJmuiden waar zij in 1930 kwam wonen. Haar eerste echtgenoot de Nederlandse kapitein J. A. Bakhuizen overleed in 1946. In 1961 hertrouwde de jarige met de inmiddels ook al overleden A. A. Haasnoot. Samen met de naaste familie waarbij een uit Engeland overge- komen zus was een koffietafel samen met de huisgenoten vrijdagochtend een goede aanzet voor een feestelijke dag. In een nog redelijk vlot verlopende conver satie met de verjaarsvisite wordt haar De band zal haar programma aanpassen aan dit bijzondere dubbele jubileum Nederlands royaal met Engelse uitdruk kingen doorspekt. „Uiteindelijk mijn eer ste taal. Doet me aan „thuis” denken”, geeft ze als verklaring. In redelijk goede conditie is elke dag op haar leeftijd let terlijk een geschenk en ze leeft daarnaar. kt en 74 en en Hoe H. A. de Boer (CDA), G. A. Schoon- kind (VVD) en J. ten Brink (D’66) denken over de visie van de burgemeester als voorzitter en coördinator van het college komt tot uitdrukking in de alinea waarin omtrent die visie wordt gesteld: „Wijzi gingen in de werkwijze van het college vragen een andere instelling ten aanzien van de te verrichten werkzaamheden; zo wel van de leden van het college als van de ambtenaren en dit soort veranderingen vergt veel tijd en aandacht. k- >P !e- te ot jt- ng ee 12; 12; er èn 14- '6; >0; m 10; 15- 85 i,-; 19 er re ie- ur Na de verkiezingen van 1978 is bij de onderhandelingen over de portefeuillever deling de wenselijkheid van een vijfde wethouder opnieuw ter sprake gebracht. De zaak lijkt momenteel nog urgenter dan in 1974 omdat naast taakverzwaring in meer algemene zin in Velsen sprake is van een specifieke problematiek. Genoemd worden: omvangrijke renovaties, nieuw bouw Velserbroekpolder, Plan Zeebad, havens-voorhaven-open beraad, werkgele genheid (grote industrie-, visserij dienst verlenende bedrijven en middenstand) en Streekplan Noordzeekanaal. De portefeuille Economische Zaken be rust bij de burgemeester. Een zware poli tieke portefeuille in handen van een niet- gekozen maar door de Kroon benoemde ambtsdrager. De samenstellers van het gemeenteblad vragen zich af of dit wel juist is. Een portefeuille die thans is ge combineerd met die van Financiën en Be drijven is die van Personeelszaken en Or ganisatie. Bepleit wordt deze zaken te ont- koppelen omdat niet als gevolg van onvol doende competentie maar als volgt van overbelasting van de portefeuillehouder onderwerpen als promotiebeleid, mede zeggenschap en alles wat behoort tot een modern personeelsbeleid niet met kracht ter hand kunnen worden genomen. Gedu rende anderhalf jaar zou al geen vergade ring meer hebben plaatsgehad van het georganiseerd overleg. Het wordt ter on dersteuning van de aangedragen argu menten vermeld. VELSEN. Met een openingsrecepüe heeft het echtpaar H. van Deïden vrijdag middag een eigen herenmodezaak op het Plein 1945 in IJmuiden geopend. Deze winkel zal vanaf heden onder de naam Van Delden Mode op de normale tijden geopend zijn. Temidden van veel planten en bloemen was zij vrijdagmiddag helemaal zichzelf: de gul lachende oma die het feestgedruis gewillig over zich laat komen. Honderd jaar blijft een mijlpaal. Veel extra aan dacht bij die gelegenheid kon haar echter volstrekt niet uit balans brengen. f Een herinneringsmedaille werd de beloning voor de circa duizend deelnemers tijdens de zwemvierdaagse die vrijdagvond in het zwembad De Heerenduinen werd afgesloten. Na de zo succesvolle start maandagavond, waarbij precies duizend zwemmers en zwemsters het bad in zijn gedoken, is dit evenement naar volle tevredenheid van de organisatoren verlopen. Slechts een heel gering percentage van de deelnemers is afgevallen, vermoedelijk door het slechte weer. Toch hebben de doorzetters niets te lijden gehad: het water was telkens 25 graden, hetgeen nog altijd heel wat gerieflijker was dan de buitenlucht. Zoals dit meisje, dat de eerste vier dagen van de week heeft gezwommen, blij is met haar medaille, zijn de organisatoren van de Velsense zwemvierdaagse dat met het succes. Op zeshonderd deelnemers was gerekend en het zijn er zo’n duizend geworden. Het is dus wel zeker dat deze happening volgend jaar weer te verwachten valt. De DSC band speelde 29 jaren in het Openluchttheater (het eerste seizoen waren er slechts enkele proefvoorstellingen voor de officiële opening op 2 september 1948). De DSC band was het meest succesvolle gezelschap in al die jaren, en trok met zijn concerten in dit theater ruim 50.000 be zoekers. Dit jubileumconcert wordt hun 50ste optreden in Bloemendaal 1 MSI W w-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5