Kamerdebat Bestek ’81 staat voor de deur Zakenvrouw nieuwe stijl beurs deze week 3 r -F In hoger sferen begonnen r in I lelijke poed Ui O' I ’s werelds eerste 100% zuiver zilveren tafelbestek dat die aanduiding ook werkelijk verdient. 9 19 7 8 SEPTEMBER 2 ZATERDAG 8 ;n Felle reacties Veelzeggend (Van onze parlementsredacteur Frans Kok) Alsof een oorlog voor de deur staat zijn de werkgevers, werknemers, politieke partijen en kabinet bezig hun stellingen te betrekken voor het bezuinigingsdebat dat begin oktober zal losbarsten. Ruim drie jaar nadat minister Duisenberg het sein heeft gegeven voor een groot scheepse saneringsoperatie van de economie, kan de Kamer eindelijk haar oordeel geven over de inhoud van de bezuinigingsplannen. Het debat valt samen met de algemene politieke en financiële beschouwin gen, wat na alle hoogdravende woerden over het „heilsplan" en „de grootste operatie sinds Lieftinck” zonder meer een anticlimax te noemen is. I Hoe l l h' tafel rijker kunt dekken dan zel/s Rothschild, Onassis, Rockefeller of anderen ooit hebben gekund, met worden Stellingen betrokken s. (ADVERTENTIE) Q r toch aanzienlijk Inhoud 6-. 9- of 12 persoons cassettes. 6 9 12 I 1 I I 2 2 2 1 I 1 salade couvert Tel... I I I staat jane dka- aag- torte vormt. Gezien de opstelling van het CNV kan men nu wel zeggen dat dè vakbewe ging als geheel de plannen van de regering afkeurt. Als er geen fikse wijzigingen wor den aangebracht riskeert het kabinet dan ook een regelrechte botsing met de vakbe weging, iets waar de WD (getuige de harde woorden van Van Aardenne) niet voor terugdeinst, maar het CDA met af- Daarnaast blijkt het initiatief-werkpro- bleem door de hele discussie heenspelen. Tenslotte zijn de bezuinigingen bedoeld om meer werk te scheppen. De roep om zekerheid, dat in ruil voor forse bezuini gingen en inkomensmatiging ook de ga rantie staat van meer arbeidsplaatsen, is volledig te billijken. Niemand geeft graag een blanco cheque af. Helaas voor het kabinet zijn Albeda en Van Aardenne niet in staat of bereid gebleken die garantie te geven. Men bedient zich daarbij van de wat sofistische redenering dat minder winst in elk geval minder arbeidsplaatsen oplevert, waaruit uiteraard niet volgt dat Gerritsen 4 generaties vakmanschap. Hel begon al in 1863, toen de heer J.A.A Gerritsen zich ging specialiseren in hel vervaardigen van zilveren couverts. Sindsdien is de naani Gerritsen uitgegroeid tot een van de belangrijkste in de Neder landse bestekindustrie daarom méér winst de enige uitweg is. Het kabinet en de werkgevers gaan dan voor bij aan de alleszins reële mogelijkheid, dat meer winst wel eens even veel (of even weinig) arbeidsplaatsen oplevert, omdat de hogere winst voor arbeidsbesparende machines of nog andere doeleinden wordt aangewend. Een andere grote dreiging voor het kabi net. het financieringstekort dat alle re cords dreigde te gaan breken, is op het laatste moment bezworen. Enkele weken geleden zag het er nog naar uit dat An- driessen met een tekort van 6,5 procent van het nationaal inkomen zou blijven zitten, wat in zijn ogen, maar vooral in die van Nederlandsche Bankpresident Zijlstra onaanvaardbaar was. Andriessen maakte zich al op voor een extra rondje bezuinigingen a 500 mil joen, een vrijwel onmogelijke opgave die zonder twijfel aanleiding had gegeven tot ernstige politieke problemen in de coalitie. Woensdag viel echter als een deus ex ma china een bedrag van één miljard uit de hemel, als gevolg van de hogere opbrengst van belastingen en premies. Net op tijd had prof. Van den Belt van het Centraal Plan Bureau berekend dat lonen en salarissen de afgelopen periode zo sterk gestegen zijn dat de overheid één miljard extra kan incasseren. Op korte termijn kan Andriessen dus weer even ademhalen, want het tekort bedraagt nu nog „slechts” 6 procent (toch nog zo’n dikke 15 miljard). Maar op zich is de ont wikkeling allerminst positief. De extra op brengst wordt vrijwel zeker veroorzaakt door een stijging van de post incidenteel van net 2,5 procent. Voor de kostenontwik keling van het bedrijfsleven en dus voor het herstel van de economie een slechte zaak. Voor de PvdA is deze tweede explosie, na die van 1976, het argument om ook de incidentele loonsverbeteringen onder de cao-afspraken te brengen. CDA en VVD zeggen daarentegen: Zie je wel, de plannen van Den Uyl tot loonmatiging zijn tot mis lukken gedoemd, want de post incidenteel is toch niet in de hand te houden. In elk geval is Andriessen met de één miljard even uit de brand, maar of dat een blijven de ontwikkeling is, is twijfelachtig want de meevallers van vandaag zijn vaak de te genvallers van morgen. Beide modellen kunnen in 3 samenstellingen wor den geleverd: 6-persoons: 71 delig in 2- laden cassette, 9-persoons 105-delig in 2 laden casset te en 12-persoons: 135 delig in 3 ladencassette! Zakenvrouw nieuwe stijl in tie Londense city. Met bolhoed en paraplu, maar verder aanmerkelijk luchtiger gekleed dan haar mannelijke collegae stapt Torill Larsan door de Britse hoofdstad. Ze deed het allemaal voor Van Heusen, die in een bitterkoude zomer zijn nieuwe lente-collectie showde. 6 9 12 9 12 6 9 12 tl 9 12 I I 2 I I O. en □eken OON- huur. ragen smers 023- 3ant- t/m >nder i grijzen aan denkt. Waar blijft het maat schappelijk draagvlak, dat juist bij maat regelen als de korting op de sociale uitke ringen en de ambtenarensalarissen en het eigen risico voor ziektekosten zo nodig is, als de georganiseerde werknemers en bloc zich afwijzend opstellen? Het CDA zal in de Kamer ongetwijfeld proberen enkele van de meest bekritiseer de voorstellen terug te draaien of af te zwakken. In dit verband is de waarschu wing van Aantjes van belang, dat het CDA zich het recht voorbehoudt wijzigingen voor te stellen zonder dat daar recht streekse financiële compensatie tegenover staat. Dat voorbehoud heeft Aantjes ge maakt omdat het kabinet zo laat kwam met de ombuigingsnota en een aparte be handeling van de voorstellen en invulling daarvan in de afzonderlijke begrotingen niet meer mogelijk was. De meeste moeite krijgt het kabinet met de feitelijke ontkoppeling van de sociale uitkering van het minimumloon en het eigen risico bij ziekenhuisopname. Het ar tikel van Lubbers is in dit verband ook van belang want hij neemt het daarin op voor de niet-actieven. Lubbers bepleit een ver dergaande inkomensgarantie voor de niet- actieven, die wat'inkomen betreft achter op dreigen té raken bij de actieven. Zijn voorstel heeft bij voorbaat de steun van de PvdA, die bij monde van het kamerlid Dolman de kritiek zo verwoordde: „Het kabinet wentelt de bezuinigingen af op de zieken, de invaliden en de werklozen in plaats van de meer weerbare loontrekken- den”. Lubbers lijkt het met deze kritiek eens, wat een interessante krachtmeting belooft tussen de CDA-fractie en het kabi net. Het gevolg was vaak weer even felle reacties. Het meest opvallend waren VNU en Elsevier die beide na de winstpublikatie flink terugliepen. Eerstgenoemde steeg eerst van 112 gulden tot 116 gulden, maar liet toen 6 gulden schieten. Elsevier kwam van 310 gulden op 320 gulden, maar zakte na het bericht over de winststijging van 20 procent in de eerste zes maanden toch terug tot 307 gulden. NDU deed het dan ook heel wat beter Maar dit aandeel had in de afgelopen paar maanden al een reuze stijging achter de rug en lag de laatste tijd wat rustiger in de markt. Het halfjaarrapport had hier een koerssprong van 25 gulden tot gevolg, waarvan 20 gulden overbleef. Audet kon in reactie daarop oplopen van 658 gulden tot 690 gulden. KNP daarentegen zakte terug van 52 gulden op 44 gulden door de grote verliezen, die het concern op de enige jaren geleden overgenomen kartonfabriek Okto in het noorden des lands lijdt. Van de hoofdfondsen moesten Koninklijke Petro leum en Unilever enkele guldens laten vallen 4' tafellepel dessertlepel tafelmes dessertntes tafelvork dessertvork aardappellepel groentelepej sauslepel soeplepel oud. d.: 3 pka- poe- IMTEi met omg. 2279-! 100% zuiver zilver. Een exclusieve wereldprimeur: octrooi reeds aangevraagd. Zilver is een prachtig edelmetaal, dat van nature echter nogal zacht is. Daarom was 'echt' zilveren tafelgerei tot nu toe nooit werkelijk van puur zilver, maar altijd ver mengd met 10 tot 20% koper. Wat niemand echter gelukt is, kregen de zilversmeden van Gerritsen te Zeist voor het eerst in de geschiedenis voor elkaar: Tafelbestekken van 100% massief zuiver zil ver. Zonder toevoeging van onedel metaal, maar deson danks volkomen hard. Reserveringscoupon. Hiermede verzoek ik U op mijn naam te reserveren, een compleet 100% zuiver zilveren cassette tafelzilver voor 6/9/12 personen* met gratis opberg-cassette Model Haagsch Lofje'Puntfilet Ik wens deze cassette te betalen en af te nemen in 24/12/6 maanden of ineens* op de prijsbasis als vermeld in Uw aanbieding. De eerste zending kan ik als proefzending beschouwen. Indien ik deze binnen 7 dagen terugstuur, zal mijn Z inschrijving komen te vervallen en mijn aanbetaling direct worden geretourneerd. Doorstrepen wat niet verlangd wordt. Naam Adres Plaats Handtekening: Ik ontvang gaarne zo spoedig mogelijk Uw bevestiging met uitgebreide informatie omtrent de samenstelling van de T maandelijkse zendingen. zoekt •f net jssen r6. DON- m of 13. iothe- ngend ?m en Pr. 34883 Het is dan ook veelzeggend dat direct deze week al de eerste grote Amerikaanse bank tot een verdere renteverhoging is overgegaan door zijn cliënten een rente van 9,25 procent te berekenen tegen een lange tijd van 9 procent. Zolang zelfs dat Wall Street rfteer dan eens koersstijgende hoop putte uit de verwachting dat die hoge rente eindelijk wel weer naar beneden zou gaan. Die hoop blijkt nu dus ijdel te zijn geweest. Niettemin reageerde de dollar maanda? op de internationale valuta markten zeer vast en steeg in Amsterdam zelfs tot 2,20 gulden. Vergeleken met de prijs van 2,09 gulden kort geleden is dit een fors herstel. jRT Damrak snel tot De scheepvaartaandelen boekten een fors herstel op wat hoopvoller winstver wachtingen. Vooral voor de KNSM voor de tweede helft van dit jaar. Het aandeel zelf steeg ongeveer 10 gulden. Ook Van Ommeren en Smit Internationale konden zich met ongeveer 10 gulden herstellen. Hoewel van vele aandelen later in de week een deel van de aanvankelijke koersstij ging werd afgeslepen, eindigden vele fond sen toch met flinke winst. De obligatie- markt tenslotte gaf de indruk na de afgelo pen paar vaste weken een wat stabieler fase op te willen zoeken. De koersstijgin gen namen sterk af. De gewijzigde situatie kwam overigens nog eens duidelijk uit bij de keuze van 101 procent als émissiekoers voor een 8-procentslening van 150 miljoen gulden van de AMRO-bank. op welke koers de ABN kort geleden eenzelfde be drag los kreeg op een rente van 8,5 pro cent WO- lem grote met I.: 3 >erg- )8. 3EN- laar- par- I Ttoor ning. groeien als het ware vanzelf in de 10- miljard-noodzaak”. Wat de 10 miljard betreft, lijkt er dus geen vuiltje aan de lucht voor Andriessen, ware het niet dat kort na het bij draaien van Lubbers de scherpe kritiek volgde van het CNV, dat aanmerkelijk minder wil bezuinigen dan het kabinet, althans het snoeien in de sociale uitkeringen, de ziek tekosten en de woningbouw vierkant af wijst. De kritiek van het CNV is hard aangeko men bij de CDA-fractie en het CDA-deel van het kabinet, met name AR-minister Albeda. Dat de FNV afwijzend zou reage ren lag voor de hand, maar bij eerdere gelegenheden placht het kabinet te zeggen miljard van WD en werkgevers en de 4 dat de FNV nog niet dè vakbeweging miljard van de PvdA in. Het CDA had aanvankelijk een voorkeur voor bezuini gingen van rond 7 a 8 miljard, maar de zakelijk leider van de CDA-fractie, Lub bers, heeft vorige week laten weten vrede te hebben met de voorgestelde 10 miljard. De gewenning heeft bij hem kennelijk ook een rol gespééld, want Lubbers schreef letterlijk in het KVP-kaderblad: „We Voor deze bedragen ontvangt U maandelijks een even redig aantal cassettedelen. Als U sneller wilt sparen betekent dat het dubbele maandbedrag bij 12 maanden en viermaal het maand bedrag bij 6 maanden. Uiteraard ontvangt U dan ook resp. een dubbele of viervoudige hoeveelheid cassettedelen per maand. Bij 12 maanden geniet U een prijskorting van 3% en bij 6 maanden 6%. U kunt ook Uw geld in één keer verzilveren en de com plete cassette ineens laten sturen, dan wel deze persoon lijk af komen halen. In beide gevallen geniet U een kor ting van 10%. Indien U nadere inlichtingen wenst kunt U dit sch/iftelijk aanvragen. Postbus 330, Zeist, of tel. 03404-13677. Onuitwisbare waarborg in 5-voud. Achter op elk artikel wordt door de Rijks- Waarborg vijf verschillende merktekens ingeslagen. Uw garantie voor absolute zuiverheid en optimale kwaliteit. Het meesterteken van de zilversmid Stempel 999 voor de zuiverheidsgraad van zuiver zilver. 999/1000 Officieel rijks- zilverkeurmerk Stempel van de keurkamer Utrecht Merkteken voor het jaar van keuring Zenden aan Gerritsen, Postbus 330, Zeist Indien voor 15 oktober in ons bezit, kunt U de eerste maandatlevering voor de kerstdagen tegemoet zien. T X. zilversmeden sinds 1863 bezinning (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het was ditmaal op nieuw een volledige valutabeurs. Dat wil zeggen het koersbeloop van de dollar be paalde ook het koersbeloop van de beurs. En merkwaardig genoeg ditmaal ook de Amsterdamse effectenbeurs, die de week in hoger sferen begon maar later onder een koude douche terechtkwam. Wanneer bepaalde trends eenmaal in beweging zijn gebracht dan plant de trage massa zich nog verder voort. Ook al ontbreken er voldoende gegevens om zich op te base ren. Vorige week stond de Amsterdamse ef fectenbeurs in het teken van een krachtige hausse en die werd maandag jl. bij de opening van de nieuwe week nog eens bijzonder krachtig herhaald. Maar Wall Street bewoog zich direct al flink in neer waartse richting. En toen kwam ook het Damrak al snel tot bezinning. Hoewel de ondergrond al wekenlang keihard is, fun geerde de dollar toch als een belangrijk smeermiddel voor de Amsterdamse haus se. In het kader van de prikacties tot verheffing van het dollarmoreel breidden de Amerikaanse autoriteiten hun serie steunmaatregelen verder uit. Rond het weekeinde werden de Ameri- kaanse banken ontheven van hun plicht in eigen land 4 procent als reserve in kas te houden van de omvang van in het buiten land afgesloten leningen. Aangezien er hierdoor een rechtstreeks verband be stond tussen de omvang van bevroren ei gen saldi in de VS en de omvang van leningen op de Eurodollarmarkt, die op de Amerikaanse geldmarkt verkrappend en dus rentestijgend werkten, hadden de Amerikaanse banken altijd de neiging zich zoveel mogelijk van operaties op de Euro dollarmarkt te onthouden. Het opheffen van dit voorschrift kan de import van buiten de VS zwevende dollars vergemakkelijken. De dollaromvang op de Eurodollarmarkt wordt rond 400 miljard dollar geschat en een deel daarvan zou nu door leningen van Amerikaanse banken op die markt weer naar Amerika kunnen terugvloeien. Of het gebeurt, is natuurlijk een andere vraag. Maar als de rente in de VS blijft stijgen, terwijl die in West-Euro- pa blijft hangen, wordt het wel een aan- trekkelijke transactie. Dit te meer omdat juist door die mogelijkheid van verhoogde kapitaalimport de geldomloop in de VS zodanig kan stijgen, dat daaruit nieuwe rentestijgende impulsen kunnen ontstaan. laartyorkje kaasschaaf suikerschepie V lees 01 k |C Polei mesje janilepel Hoe labiel deze nog altijd als zogenaam de sleutelvaluta bekend staande munt ech ter ook nu nog steeds is, bleek wel uit de val midden in de week tot 2,14 gulden toen bekend werd dat Amerika’s handelsba- lans in juli weer het gigantische tekort had opgeleverd van 2,8 miljard dollar tegen 1,6 miljard in juni waaruit toen nogal optimistische conclusies werden getrok ken. De schrik sloeg echter menigeen om het hart vooral toen bleek dat dit gestegen tekort niet kon worden toegeschreven aan de olie-importen want die zijn opnieuw teruggelopen. Hogere invoer van andere goederen en de lagere dollarwaarde hebben duidelijk hun tol gevraagd. Wall Street had de bui kennelijk aan zien komen, want na eind vorige week de 900 te hebben aangeslagen zakte de beurs deze week tot 880 af om nadien nog verder terug te lopen. Zoals reeds gezegd begon het Damrak de week in hogere sferen. De vaste dollar 2,20 riep maandag bijna een wilde haus- sestemming in het léven die menig aandeel fors liet uitschieten. Zodanig zelfs, dat sommige later deze week bekendgemaakte halfjaarresultaten, hoe fraai ook op zich zelf, toch niet helemaal konden beant woorden aan die hoog opgeschroefde beurskoersen. gebakschep likeurlepel theelepel iongdi inkiepel Mokkend heeft de Kamer zich hierbij neergelegd, want door het late tijdstip van I --indiening van Bestek ’81 en de trage be antwoording van de Kamervragen is een aparte behandeling inderdaad niet, zinvol meer. Dit betekent dat het kabinet is ge slaagd in zijn praktische opzet om niet binnen enkele maanden tweemaal de har de confrontatie met de Kamer aan te hoe ven. Bovendien is zo hoopt men na de vakantieperiode de stoom wat van de ketel en zijn de maatschappelijke organisaties enigszins bekomen van de eerste schrik. Het heetste hangijzer bij het debat zal niet eens meer de omvang van de ombui gingen zijn. Het kabinet is zoals bekend gaan zitten op 10 miljard, dus tussen de 18 i i i i i i 6 9 12 6 9 12 6 9 12 6 9 12 I I I I 2 I I I I 71 105 135 delig Beduidend waardevoller, voordeliger. Gerritsen in Zeist is de enige ter wereld die thans zulke bestekken maakt en ze zonder omwegen, regelrecht van fabrikant naar consument levert. Hierdoor zijn deze extra waardevolle artikelen 30 tot 50% voordeliger dan de winkelwaarde van vergelijkbare producten met een lager zilvergehalte’ Een unieke geldbelegging. Dagelijks te gebruiken om Uw tafel sfeer vol te dekken, zonder dat de waarde achteruit gaat. Een bezit, dat tot een erfstuk zal uitgroeien Het mooiste is nog, dat U zo’n waardevaste cassette beetje bij beetje in 6-12 of 24 gemakkelijke maandelijkse termijnen bijeen kunt sparen. Compleet met luxe ladencassette, die U erbij cadeau krijgt. Eerst keuren, dan pas kopen. Met de eerste zending krijgt U al meteen een goede in- druk hoe de complete cassette er uiteindelijk uit zal zien. Niet geheel naar Uw zin? Geen probleem. U stuurt alles binnen 7 dagen retour en het door U betaalde bedrag wordt prompt terugbetaald. Kies uit twee beroemde modellen. Allebei precies gelijk aan de klassieke modellen welke door de nestor van het bedrijf, de heer J.A.A. Gerritsen reeds in 1863 vrijwel geheel met de hand werden vervaar digd: Stijlvol Haagsch Lofje en verfijnd aristocratisch Puntfilet. De keus is aan U, de prijs is gelijk. ft Mi Bij aflevering in 24 termij nen betaalt U voor een 6 per soons cassette maandelijks 200,-, voor een 9 persoons cassette 290,- en voor een 12 persoons cassette 362,-. 6 9 12 1 2 ■s Wsx 5

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9