Verolme: Geul van zee naar Eemshaven graven 1 Excuus Kreisky voor Israel «aiwa» Poliogevallen Provinciale water prijs gaat weer iets omhoog „Snel besluit ploegendienst bij het PEN” CCNWH* Lama’s verwelkomen leider het woord i& aan... vandaag: het weer Ambtenaar keerde 20.000 extra kinderbijslag uit nijman HAARLEM bij Barnhoorn Umuider Courant a.s. donderdag begint de TOYOTA w 10 DAAGSE Explosieven Wat is „welvaart”? Modern Strandverwachting Kans op regen. agenda pagina Centrale Velsen VERSE KOFFIE DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 259 pagina's MliM Aeil-en mahirjaihien vanaf 6 nieter. i Heemstede Roemer Visscherplein 21 Haarlem Zijlweg 26 Tel. 24 22 50 Telefoonbeantwoorders Vui6trmn)septemhervunL2t»>t kjuuk binnenhaven SCHEVENINGEN Weerrapporten2 Binnen- en buitenland...2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/Strips9 Beurs14 Sport13,15,17 BEZOHOMLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-1900 uur -ntardaga van 11.30-12.30 uur UMuNand telefoon: 02560-10619 voor San<xxxt: 023 - 31 90 53 Siegfried E. van Praag: IJmuider Courant I Nederland tegen bouw van Brits verkeerstoestel (Van een onzer verslaggevers) lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) WHIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII i De woordenstrijd tussen werkgevers en vakorganisaties over de manier waarop het economisch herstel moet worden aan gepakt, kenmerkt zich door hardnekkige misverstanden. Min of meer opzettelijk verzuimt men van beide kanten duidelijk te omschrijven wat men onder „econo misch herstel” verstaat. Beide partijen hebben daar hun aparte zienswijze over, die overeenkomt met de maatschappelijke rol waaraan zij gebonden zijn: het be drijfsleven ijvert uiteraard voor gezonde, renderende bedrijven met een zo hoog mogelijke omzet en een zo laag mogelijk produktiekostenpakket. De vakbonden zijn uit op een zo hoog mogelijk loonni veau voor de georganiseerde beroepsbe volking en een aanvaardbare sociale ze kerheid voor de werkers die ook bij een goed functionerende arbeidsvoorziening toch buiten het produktieproces vallen. Voor het bedrijfsleven is „welvaart" niet synomiem met een minieme werkloosheid, voor de vakbonden al evenmin. Beide groepen hebben echter de grote werkloos heid aangegrepen om tegen elkander van leer te trekken. Zij gebruiken het gevaar van een nog grotere werkloosheid om hun eigen prioriteiten aan te bevelen, maar het zou best kunnen dat de vermindering van die werkloosheid niet hun eerste zorg is. Er is namelijk een afdoend middel om werkloosheid te bestrijden: verlaging van produktiekosten, dus van' loonkosten, in schakeling van méér arbeidskrachten dan uit het oogpunt van bedrijfsefficiency no dig is. Dit middel verlangt een inlevering van loon of althans zeker van loonsverho ging, en wel met een betrekkelijk aanzien lijk percentage. De vakbonden zien echter geen kans hun achterban daarvoor murw te maken en zij doen er ook geen moeite voor, want tijdens de rel om de beperking der ambtenarensalarissen waren de vak bonden nummer 1 in het protest daarte gen. De bedrijven denken er ook niet aan, hun produktie nog duurder te maken dan zij al is, door niet-onmisbare arbeids krachten in dienst te nemen in plaats van mechanica te kopen In feite is deze situatie precies dezelfde als met de bewapeningswedloop. Het ene land denkt er niet aan zijn bewapening te verminderen als het andere, vijandig ge achte, land daar niet eerst mee begint. Wat de economie betreft, is het beslissende woord aan de regering, die met haar bezui nigingsoperatie noch de bedrijven, noch de vakbonden wil tergen en dus maar probeert de bezuiniging zoveel mogelijk uit de zakken van de niet-weerbaren te halen, namelijk de sociaal-gesteunden en minimum-loontrekkers, de subsidianten en allen die geen directe stem hebben in de strijd tussen bedrijfsleven en vakbonden. Op deze manier zorgt eigenlijk niemand meer voor de aanpak van de werkloosheid op grote schaal, maar in de woordenstrijd roepen allen dat zij die werkloosheid de grote pest van deze tijd vinden. De gestadi ge groei van de arbeidsfazen blijft onstuit baar. Zou men het juiste middel dwingend willen opleggen, dan zou een dictatoriaal regime nodig zijn. Wat nóg erger is dan de pest der werkloosheid De Britse vliegtuigfabriek Hawker-Sid- deley, die twee jaar geleden is opgegaan in de genationaliseerde British Aerospace, had tot 1975 de met twee straalmotoren uitgeruste HS-146 in ontwikkeling. In dat jaar besloot de Britse overheid de finan ciële steun voor de ontwikkeling van het vliegtuig te staken. Enkele maanden gele den hebben de Britten evenwel besloten de Gedeputeerde J. IJff deed gistermiddag in een vergadering van de Raad van Toe zicht op PEN en PWN deze toezegging gestand. Verschillende leden van de Raad, grotendeels bestaand uit leden van Provin ciale Staten, stelden vragen over de vijf ploegendienst. Bij dit werkschema gaat het niet om arbeidstijdverkorting. Een dergelijk voor stel heeft de toenmalige minister van bin nenlandse zaken, waaronder overheids personeel ressorteert, eind vorig jaar al verworpen. Volgens Verolme, die liever aanlanding in Rijnmond had gezien, is de beslissing om gas via de Eemshaven in te voeren, een foute, politieke en niet-economische beslis sing geweest. Hij heeft zijn opmerkingen over de geul naar de Noordzee aan de regering kenbaar gemaakt. Door de geul wordt het mogeli ik dat het De Raad van Toezicht kon zich gister middag ook verenigen met het voorstel meer dan één miljoen gulden extra te besteden aan de proef met een oliestook- installatie voor Eenheid 24 van de centrale in Velsen. Deze is alleen geschikt voor het verstoken van aardgas en Hoogovens-gas. Eerder al was 1,7 miljoen ter beschikking gesteld voor de ombouw van de ketel van de E-24. Overige werkzaamheden, zoals het aanbrengen van olietransportleidin- gen, kosten 1,1 miljoen gulden. De Raad van Toezicht had geen moeite met het voorstel. De proef met het verstoken van olie, die tien weken zal duren, heeft te maken met het landelijke Brandstof Inzet Plan voor Centrales (BIPC). In januari is de Raad met een ontwerp akkoord gegaan. Het defintieve plan wordt op korte termijn getekend door de betrokken ministeries en de provinciale besturen. Opzet van het BIPC is het herverdelen van de nog be schikbare hoeveelheid aardgas. Het gaat daarbij in totaal om 45 miljard kubieke meter voor de verdeling waarvan ook een beheersinstituut wordt gevormd. Het relatief schone aardgas raakt snel op. Daarom zal in de nabije toekomst meer olie als brandstof voor centrales worden gebruikt. Omdat de IJmond vanuit milieu- oogpunt gezien al een zwaar belast gebied is wordt voor de Velser centrale nu al aardgas gespaard. Dat gebeurt sinds 1 juni toen de Diemer centrale van het PEN geheel op het stoken van olie overging. Dat brengt een uitstoot aan zwaveldioxyde met zich mee. Om te bezien of in het Velser bedrijf oliestook mogelijk en verantwoord is wordt ook bovengemelde proef gehou den. merland die samenwerken in de BDZK. Haarlem, Velsen, Bloemendaal en Zand- voort kennen ruim 90.000 aansluitingen. LNG-terminal er een wordt van wereldfor maat en niet een locale. De 15 meter diepe geul maakt de aanlanding van de 12,7 meter diep stekende grote Verolme-tan- kers mogelijk. De heer Verolme denkt aan een invoer van minstens 100 miljard kubieke meter per jaar. Dat biedt volgens hem de zeker heid dat zowel in Amsterdam als in Rotter dam volledige bezetting van de grote scheepswerven verzekerd is tot na het jaar 2000. De kleine kunnen zich op speciale schepen gaan toeleggen, de grotere kun nen zich toeleggen op de aardgassector. Volgens Verolme betekent een geul dat er zowel in de Randstad als in de Eemshaven meer werkgelegenheid kan ontstaan. Kreisky ontkende gisteren voor de Israë lische radio Begin specifiek genoemd te hebben en voegde daaraan toe niemand te willen beledigen. Hij sprak zijn bewonde ring uit voor de moed en prestaties van het Israëlische volk maar hield zich het recht voor de politici te bekritiseren. HAARLEM. De politie heeft maan dag een 37-jarige ambtenaar van de Raad van Arbeid gearresteerd wegens valsheid in geschrifte. De Haarlemmer had ervoor gezorgd, dat een 44-jarige mevrouw uit Purmerend onrechtmatig kinderbijslag werd uitgekeerd. De vrouw ontving vanaf 1975 totaal een bedrag van 20.000 gulden. Ook de vrouw werd gearresteerd op ver denking van heling, want zij ontving al die jaren bovendien haar normale kinderbij slag via de Raad van Arbeid in Alkmaar. De vrouw beweert vrijwel al het geld terug te hebben gegeven aan de Haarlemmer met wie zij bevriend is. De spanning tussen de Oostenrijkse kan selier en Israel was de afgelopen twee dagen hoog opgelopen door een interview met Kreisky in het Nederlandse dagblad Trouw. Kreisky zou premier Begin daarin voor „politiek kruidenier” hebben uitge maakt en Israel „een politiestaat” hebben genoemd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond' Morgen een lichte verbetering met een zwakke wind tussen zuidwest en zuidoost. Perioden met zon en in de middag rond 18 graden. Zeewater: 16 graden Vooruitzichten: het ontbreekt ons tot op grote afstand aan hoge- drukgebieden, maar het strandweer zal geleidelijk toch wat aangenamer wor den. BLOEMENDAAL. De klanten van het provinciaal waterbedrijf moeten vol gend jaar meer gaan betalen voor het produkt van het PWN. Een tariefsverho ging met 4,5 percent is noodzakelijk om de exploitatie in 1979 rond te krijgen. Boven dien moet het PWN zelf nog tachtigdui zend gulden uit de reserve halen om quit te te kunnen spelen. De verhoging ont moette geen weerstand in het adviescolle ge van Gedeputeerde Staten, te weten de Raad van Toezicht op PEN en PWN. Koop vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4564S6 In de nacht opklaringen, weinig wind en in het binnenland hier en daar mist. Minimumtemperatuur omstreeks 9 gra den. Overdag toenemende bewolking en later in het zuiden en westen plaatse lijk regen. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind en maximumtemperatuur circa 18 graden i UTRECHT (ANP- Bij een 25-jarige vrouw uit Waardenburg en een 10-jarig jongetje uit Noorden is polio geconsta teerd. Dit heeft het ministerie van Volks gezondheid vanmorgen bekend gemaakt. Het betreft twee „oude” gevallen: de vrouw werd ai op 15 juli ziek en het jongetje op 11 augustus. Zij worden thuis behandeld. Het totaal aantal gevallen van polio is nu gestegen tot 105. De Raad die maandagmiddag vergader de in het PEN-hoofdkantoor te Bloemen daal, kreeg te horen dat het ministerie van Economische Zaken toestemming voor de ze verhoging zou verlenen. Als bekend mogen overheidstarieven volgend jaar in principe met niet meer dan 3,5 percent stijgen. Maar, aldus raadsvoorzitter en Ge deputeerde IJff, in dit geval mogen wij daar boven uit. „Het maken van water kost ieder jaar structureel meer geld. Boven dien zitten we volgend jaar wat hoger omdat rekening wordt gehouden met de WRK-3 werken bij Andijk. Als we daar niet elk jaar een bedrag voor vrijmaken zou de tariefsprong in de toekomst veel te groot zijn”. Het ambulance-vervoersbedrijf van Ge broeders Kloosterhuis in IJmuiden sinds verleden jaar gevestigd op het industrieterrein is volledig modern uitgerust. Interne verbouwingen, instal latie van modern communicatiemateri- aal en een 24-uursdienst garanderen een optimaal functioneren van dit dienstverlenende bedrijf. In oktober wordt het officieel geopend door een hoogwaardigheidsbekleder. Het vervroegd uit dienst treden bij Hoogovens is een mogelijkheid waar van, naar wordt verwacht, 350 werkne mers van 577z jaar en ouder gebruik van zullen maken. De hele regeling had aanvankelijk nogal wat voeten in de aarde. Langzaam maar zeker lijkt „ver trouwen" het te winnen van „argwaan”. Zie de plaatselijke pagina's DEN HAAG. Cornells Verolme, die grote tankers voor vloeibaar aardgas wil gaan bouwen, zegt dat er vanuit de Noordzee een geul naar de Eemshaven moet worden aangelegd, zodat in die haven niet alleen schepen tot 125.000 kubieke meter kunnen aanlanden met het gas, maar ook de grote tankers van 330.000 kubieke meter. In het laatste kwartaal van dit jaar zal bij de electriciteitscentrale te Velsen een proef worden genomen met oliestook. Daardoor zal het milieu zwaarder wor den belast. De proef is echter noodza kelijk om uit te zoeken of olie in Velsen wel bruikbaar is als grondstof voor de eenheid 24 dit tot nu toe op diverse soorten gas wordt gestookt. De proef kost bijna drie miljoen gulden. De Mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht gaat het volkstuin complex aan de Zeestraat te Beverwijk met detectors onderzoeken. In de grond ligt veel niet ontplofte munitie, afkomstig uit de opslagloods die in juli 1945 de lucht in vloog. Het CDA, de VVD en de PvdA te Heemskerk zijn vanmorgen aan het laatste gesprek over de collegevorming begonnen. In Beverwijk is het draaiboek voor de wethoudersverkiezingen al ge reed. Of in Heemskerk een 2-1-1 colle ge kan worden geformeerd, hangt van het gevoerde overleg af. Het PWN heeft ongeveer 350.000 aanslui tingen. Andere grote waterbedrijven in de provincie zijn het gemeentelijk waterbe drijf te Amsterdam (dik 300.000 aansluitin gen) en de vier gemeenten in Zuid-Kenne- In oorlogstijd pochen de naties zó op zichzelf als geen welopge voed mens het zou durven doen. (Van onze redacteur in Israel, Snez Polak) JERUZALEM. De Oostenrijkse kan selier Bruno Kreisky heeft gisteren in een interview met de Israëlische radio zijn excuses aan het Israëlische volk aangebo den. Maar, zo voegde de kanselier eraan toe, mijn principiële houding is bekend en hiervoor hoef ik me geenszins te veront schuldigen. DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft bij de Europese Commissie (het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap) geprotesteerd tegen het Britse besluit een passagiersvliegtuig (de HS-146) te bouwen dat een directe concurrent wordt van Fokkers F-28. De Europese Commissie is gevraagd hiertegen maatregelen te nemen. Het protest is gistermorgen per telegram verzonden. ontwikkeling van de HS-146 toch weer ter hand te nemen. De Nederlandse regering acht dit in strijd met de resolutie van de Europese ministerraad van 4 maart 1975 en een verklaring van die raad van vorig jaar. Daarin wordt gesteld dat de lidstaten van de EEG bij de verwezenlijking van nieuwe civiele vliegtuigprojecten zullen trachten doublures binnen Europa te vermijden. In het protest is de Europese Commissie gewezen op de volgende punten. De F-28 en de HS-146 zijn vliegtuigen met dezelfde karakteristieken en voor hetzelfde deel van de markt. Dit marktsegment wordt te klein genoemd voor twee projecten. De HS-146 zou mitsdien een bedreiging vor men voor de F-28, die in Europees ver band wordt gebouwd en verder ontwik keld. Wat in de verklaring, die het ministerie van Economische Zaken maandagmorgen heeft uitgegeven, slechts wordt aangeduid met de F-28 van Fokker, behelst in werke lijkheid zowel de bestaande typen als de Super F-28, waaromtrent een regerings besluit voor de verstrekking van ontwik kelingsgeld binnen niet al te lange tijd kan worden verwacht. Voor de ontwikkeling van de Super F- 28 heeft Fokker rond één miljard gulden nodig; de ene helft voor de ontwikkeling van de twee motoren (Rolls-Royce) en de andere helft voor de rest van het vliegtuig. Volgens Economische Zaken wordt op het ogenblik nog onderhandeld met andere Europese vliegtuigbouwers over hun deel neming aan het project. Ook VFW-Fokker heeft bij de Europese Commissie tegen de Britse plannen geprotesteerd. BLOEMENDAAL. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen nog deze maand een beslissing nemen over de in voering van een vijfploegendienst bij het provinciaal elektriciteitsbedrijf. In het eerste kwartaal van dit jaar is bij de Velser centrale een proef van tien weken geweest waarin het continudienst-perso- neel de veertig werkuren per week vol maakte volgens een schema van vijf ploe gen. Over het algemeen is deze proef zeer goed bevallen. Het provinciebestuur heeft daarna de toezegging gedaan dat in de maand september een besluit zou wor den genomen. Gen Croniéstraat 31 - Tel 253630 - HAAHLLIV^ Een van de hoogste geestelijke leiders van het Tibetaanse boeddhisme is gisteren op Schiphol aangekomen. Het is Zijne Heiligheid Sakya Trizin, die werd verwelkomd door Tibetaanse Lama’s (boeddhistische monniken). Trizin zegent op de foto een monnik met een witte sjaal, het symbool van reinheid en zuiverheid van de Lama’s.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1