Uitgebalanceerd Promconcert opent seizoen Haarlems Concertgebouw Danzi Kwintet opgeheven fataal voor s -.1 c S’ Bezoek gratis musea niet Slankkuur was toegenomen Olga de Haas Slordig rondkijken in kleurig naïevenland s Vier klassieke I vampierverhalen E zn Zondagsschilders in Boek van de Maand L Koppige individualisten VAN M5VOOR 1.05 Balletdanseres overleden B. en W. Amsterdam DE MIRAKELS KNAPPERIGE MIRAKELS VAN SMITHS TIJDELIJK VOOR EEN MIRAKELS PRIJSJE. Speciaal project onder Peter van der Linden WIKOR een kwart eeuw cultuur voor de jeugd WOENSDAG HAARLEM. Vorig jaar leek het erop, dat het succes van de JbA fa» 1 ndige kb® iaast SU PROM-concerten duidelijk tanen- 1 de was; een vergeleken met de keer daarvoor duidelijk afgeno men bezoekersaantal in de Nieuw-Vennepse Vespo-hal (waar ik deze concerten steeds bijwoon de) en een programma, waarin kennelijk om commerciële rede nen het klassieke element langza merhand nagenoeg ontbrak, we- I zen in die richting. I I KUNST bibliotheek Jon te happening van goed niveau n Liesbeth List schitterde dinsdagavond in het Haarlems Concertgebouw. JAAP STORK (Van onze kunstredactie) m er. vallen. gulden. (ADVERTENTIE) Een paar voorbeelden die Krüss als DEN HAAG. Het Danzi Kwintet, ja renlang „ambassadeur voor Nederlandse kamermuziek” in dienst van de overheid, heeft zich na een glorierijk bestaan van 22 jaar opgeheven. Fluitist Frans Vester, ho boïst Jan Spronk, klarinettist Piet Ho- ningh, fagottist Brian Pollard en hoornist Adriaan van Woudenberg hebben hun sa menwerking na een tournee door de Ver enigde Staten en West-Duitsland defini tief beëindigd. Leider Frans Vester motiveert het op heffen met eenvoudige argumenten. „Na 22 jaar is het wel eens welletjes. We wilden wel eens wat anders gaan doen. Na al die tijd deed zich bovendien steeds meer een beperking in het repertoire gelden. Van daar dat we de laatste jaren al eens naar grotere bezettingen hebben uitgekeken om meer in de kamermuziek te kunnen doen. Maar dat zou nog intensievere voorberei dingen en repetities hebben vereist. En dat was toch al niet zo eenvoudig. Maar ach, we hebben overal gespeeld en belangrijk repertoire op de plaat kunnen zetten. Het is beter nu op te houden, dan te rekken tot een 25-jarig bestaan”. De reacties op het bekendworden van de opheffing van het Danzi Kwintet getuigen uiteraard van teleurstelling, ook het minis terie van CRM en het Nederlands Impres- sariaat hebben Frans Vester laten weten de beslissing te betreuren. Een beter be wijs dat het Danzi Kwintet zeer gerespec teerd werd is niet te leveren. Als promotor van de Nederlandse ka mermuziek heeft het ensemble in het bui tenland een indrukwekkende staat van dienst op weten te bouwen. Veelvuldig werden tournees gemaakt naar de Ver enigde Staten, West-Duitsland, Israel en geconcerteerd in de Sovjet-Unie, Polen, Scandinavië, Italië, Groot-Brittannië, Joe goslavië en Zwitserland. De discografie van het Danzi Kwintet, bedraagt tientallen titels en omvat ook eigen werk. Het Danzi-Kwintet, dat in 1956 bijeen kwam en genoemd is naar de Duitse com ponist Franz Danzi (die veel voor blaas- kwintet schreef), was het eerste ensemble dat door de Nederlandse overheid gesubsi dieerd werd. Daarmee werd het recht van de kamermuziek op overheidsondersteu- ning erkend. Het vijftal bouwde een reper toire op dat zowel klassieke werken als eigentijdse composities bevatte. Het zijn schitterende verhalen, niet al leen klassiek als letterkundige prestaties, maar ook wat betreft sfeer en benade- een an de eder- Haar- ruren toe- eurs- i i AMSTERDAM. Naar eerst nu pas bekend is gemaakt, is vorige week vrij dag in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam op 33-jarige leeftijd de be kende balletdanseres Olga de Haas overleden. Ze zou over drie dagen 34 geworden zijn. Vanaf 1960 tot 1972 was zij topsoliste bij het Nationale Ballet. Volgens danskenners beschikte zij in die periode over grote kwaliteiten, vooral in het klassieke genre. Zij zou gestorven zijn aan „algehele uitput ting”, het gevolg van drastische pogin gen om met behulp van sherrykuren en anti-hongerpillen slank te blijven. Olga de Haas, die enige jaren ge trouwd is geweest met de beroepsvoet baller Gerard Schoonewille en over een zwakke gezondheid beschikte, werd volgens het Centraal Dansberaad in Den Haag in 1945 in de hoofdstad gebo ren. Zij startte haar balletopleiding al tijdens de lagere school bij de studio van Sonia Gaskell. Ze volgde in die tijd pianolessen aan het Amsterdams Con servatorium. In 1960 begon zij haar loopbaan als aspirant bij het toenmali ge Nederlands Ballet onder leiding van mevrouw Gaskell. De „finishing-touch” kreeg zij van bekende Russische ballet- meesters zoals Elena Tchikvaidze, Ma rina Shamsheva en NataliaOrlovskaja. Later was zij ook nog in de leer bij Isaac Belski en Robert Casenave. Na solistisch te hebben opgetreden in demonstratievoorstellingen op scholen, danste zij haar eerste grote publieke rol in Balanchines „Symfonie in c” te Salz burg. In 1965 werd zij benoemd tot eerste soliste van het Nationale Ballet. De bekendste balletten waarin zij op trad, waren „Giselle”, de Pas-de-deux Romantique, het Zwanenmeer (onder andere in 1969 met de beroemde Nure- jev), Romeo en Julia, Witchboy en in Pas-de-quatre. Voorzover bekend danste zij voor de laatste maal bij het Nationale Ballet in 1972 in „De schone slaapster” de pas- de-deux van de Blauwe Vogel. Al snel namen haar lichamelijke krachten af. Volgens een woordvoerder van het Centraal Dansberaad is van haar als kind-ballerina in de tijd dat zij bij Sonia Gaskell werkte veel te veel gevergd. „Ook van andere ballerina’s zoals Marianna Hilarides en Maria Bo- vet is bekend dat zij door mevrouw Gaskell voor de leeuwen zijn gegooid. Alleen van Sonia van Beers die nu in de Verenigde Staten danst, weten we dat ze goed overeind is gebleven”. Aldus de woordvoerder. Later bleek Olga de Haas ook niet meer geestelijk in staat aan de vaak onmenselijk zware eisen van het ballet- vak te voldoen. Van de ontwikkelingen bij het Nationale Ballet in de moderne richting heeft zij weinig meegemaakt. In de klassieke sector werd, zonder voor bij te gaan aan de enthousiaste uitwerking van stukken als de Ouverture La Donna Diana van Von Reznicek (een lastige inspe- ler!), de Farandole uit de tweede Suite l’Arlésienne van Bizet, Dvorak’s achtste Slavische Dans, de Sabeldans van Khat- chaturian, de Hongaarse Dans nr. 6 van Brahms en de daverende Radetzky-Mars van Strauss als uitsmijter, de aandacht zonder meer getrokken door de prachtig beheerste, ingetogen maar zangerige wij ze, waarop pianist Louis van Dijk de solo partij vertolkte uit het eerste deel van Mozart’s Concert in A, KV 414, daarbij een fraaie eenheid vormend met het orkestap- paraat. Louis was trouwens de hele avond druk in de weer met zijn onnavolgbaar speels begeleidingswerk, maar het geheel zou toch niet compleet zijn geweest zonder een van zijn befaamde solistische „expedities met onbekende bestemming”. Die kwam dan ook, voorbereid overigens met klank rijk „ingevulde” arrangementen van Ro gier van Otterloo van „Le bourgeois gentil- homme” (Lully) en het bekende „I can sing a rainbow”. Hij stoeide deze avond, al dan niet zacht zinnig, met „From both sides now”, een pianistisch hoogstandje, waarin de gees ten van Bach, Chopin, Debussy, Art Ta tum en Keith Jarret voortdurend om de voorrang streden. Vertedering, melancholie en hartstocht bracht het optreden van het glorieuze kop pel Ramses Shaffy en Liesbeth List, dat afzonderlijk en gezamenlijk de zaal op de knieën bracht met onverslijtbare toppers als „Marije”, „We zullen doorgaan”, „Laat me niet alleen”, „Amsterdam”, „Pastora le” en het gevoelige „Fenix”, dat na rijp beraad gebisseerd werd als tegemoetko ming aan het donderend slotapplaus van de dertienhonderd belangstellenden voor deze gedenkwaardige opening van het nieuwe seizoen. ïeven plaatst. Hij komt vaak met zeer redelijke definities van het begrip naïef die een handvat kunnen zijn bij de beoor deling en het begrijpen van de getoonde schilderijen. Helaas wordt dan bij de keuze van de gepresenteerde schilders weinig rekening gehouden met Braas- ems kenschetsen. Behalve de eerder ge noemde meesters zet ik bijvoorbeeld vraagtekens bij Jaap ter Haar die zich uitgeeft als een professionele schilder en die gezien zijn technische kwaliteiten al lesbehalve een autodidactische indruk wekt. Uitgezonderd Ter Haar en nog enkele Oepijr, uitgegeven door Bert Bakker, Am sterdam. Prijs 17,50 gulden. verliefd op het land is en daarom alleen de goede kanten wil zien. Dat levert ver schillende nogal irritant aandoende op merkingen op en bovendien maakt het zijn boek eerder bestemd voor een bui tenlander dan voor iemand die zelf deel uitmaakt van de bevolking van dit land. C (Van onze kunstredactie) (Van onze kunstredactie) het theater konden steeds met de vinger aan de pols worden gevolgd. WIKOR noemt zichzelf een instituut dat is uitgegroeid tot een landelijk dienstverle nend instituut ten behoeve van het onder wijs, maar zeker ook voor gezelschappen en artiesten, met name voor die gebieden in ons land waar nog geen plaatselijke of regionale instanties actief zijn. pen is steeds in de eerste plaats aandacht besteed aan de mogelijkheden overdrachtsprocessen te bevorderen. WI KOR wil docenten en leerlingen handvat ten aanreiken voor mensvorming en niet in de eerste plaats het literatuur- en taalon derwijs bevorderen. „Niet zonder trots”, meldt de stichting dat, gezien de reacties van leerlingen, docenten en pers, veelal een goede keuze kon worden gedaan. De ontwikkelingen in het onderwijs en binnen Dit seizoen brengt het WIKOR drie to- neelprodukties uit het buitenland naar ons land. Dat zijn Othello van William Shake speare (op 7 december in de stadsschouw burg Haarlem), Le Barbier de Seville van Beaumarchais (22 maart in Haarlem) en Kennst du das Land, een revue van Erich Kastner (op 15 februari in Haarlem). WIKOR, begonnen als Werk- en Infor matiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd, richt te zich in oorsprong voornamelijk op het middelbaar onderwijs door het organise ren van Gijsbrechtvoorstellingen door de toenmalige Nederlandse Comedie en bui tenlandse tournees van klassieke auteurs. In 1959 werd begonnen met jeugdfestivals in onder andere Velp, Tilburg en Maas tricht. In 1970 stopte WIKOR met het orga niseren van deze festivals, vanwege de afnemende belangstelling. In dat zelfde jaar besloot het bestuur de naam WIKOR te handhaven, maar de „on dertiteling” mee te geven: Dienstverlenend Instituut voor de Musische Vorming van de jeugd. Vier jaar later concludeerde men dat WIKOR zich voortaan zou bezighou den met de dramatische vorming van de jeugd, omdat allerlei andere instituten wa ren ontstaan zoals stichting Het School concert, stichting Beeldende Vorming, Film en Jeugd, Theater Klank en Beeld en de stichting Schrijvers, school en samenle ving. Doelgroepen zoals de werkende jonge ren, studenten van sociale academies, leer lingen van het lager beroepsonderwijs en kinderen in de leeftijd van vier tot en met 12 jaar kregen steeds meer aandacht. Bij de keuze van stukken en gezelschap- althans wel de schijn gewekt door voor een vorm te kiezen die veel weg heeft van een catalogisering. In een boek over naïeve schilders hoort een naïeve begeleidende tekst, zo oor- AMSTERDAM. Het af en toe gratis openstellen van musea in Amsterdam leidt er niet toe dat er meer mensen naar het museum komen. Op die gratis dagen komen mensen die toch al naar het mu seum zouden gaan. Burgemeester en Wet houders van Amsterdam stellen daarom in een maandag verschenen nota over de toegang tot de gemeentelijke musea een meer doelgerichte benadering van be paalde groepen van de bevolking voor in plaats van gratis openstelling. Vanuit de gemeenteraad was gevraagd de gemeentelijke musea, te weten het Ste delijk Museum, het Amsterdams Histo risch Museum, het Museum Willet-Holt- huijsen, het Museum Fodor en De Waag, in navolging van de Rijksmusea een dag per week gratis open te stellen. Volgens B en W heeft dit slechts tot gevolg dat op die ene werkdag het bezoek toeneemt ten koste van het bezoek op andere dagen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de toegangs prijs moet worden verhoogd of dat de openingstijden moeten worden beperkt. B en W stellen daarom aan de gemeente raad voor om, voor het aantrekken van bezoekers die niet eerder in het museum kwamen, de gemeentelijke musea met in gang van het seizoen ’78-79, gedurende drie seizoenen, voor een bepaalde groep van de bevolking (bepaalde wijken, be jaarden) voor een nader te bepalen perio de voor halve prijs open te stellen. Ge dacht wordt aan een jaarlijkse periode van vier weken. manier staan geboekstaafd, hebben die reizen en mede daardoor ook de keuze van de schilders een nogal willekeurig naïef die'absoluut geen technieken heeft VIER UITSTEKEND geschreven, klassieke vampierverhalen van de Russi- het erkend wordt dat het boek niet een sche graaf Alekséj Tolstoj (1817-1875, compleet overzicht te bieden heeft, wordt niet te verwarren met zijn beroemde naamgenoot Ljev Tolstoj) zijn onlangs verschenen als Contact paperback (uit geverij Bert Bakker) onder de titel Oe pijr het Russische woord voor vam- deelde uitgeverij Ploegsma uit Amster- pier, dam. Nu, de tekst van James Krüss, afkomstig van het Duitse Helgoland, maar thans woonachtig op een der Cana- rische eilanden, heeft tal van naïeve trek jes. Krüss, die hier regelmatig komt, be- ring van het onderwerp vampier schrijft Nederland als een toerist die onderwerp dat minder begaafde schrij vers al gauw tot het groteske, het grand- guignol-achtige verleidt. Tolstojs verhalen zijn heel wat fijnzin niger en met heel wat meer gevoel voor detail geschreven dan het wat al te gru welijke omslag zou doen vermoeden; niet alleen de verhalen vormen een uitste kend tegenwicht, maar ook de vertaling van Marko Fondse, die het boek van een een naïeve man kenschetsen. In zijn be- nawoord over de schrijver, voorzag. schrijving van het landschap zegt hij onder meer „Helemaal Holland, met een (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De stichting WIKOR bestaat 25 jaar. Doordat nieuwe plannen in verband met bezuinigingen in de ijs kast moeten, zullen er geen festiviteiten worden georganiseerd. Wel is er toestem ming van het rijk om een speciaal project voor sociale en pedagogische academies door theatergroep Splien onder regie van Peter van der Linden te starten. Volgend seizoen wordt een speciaal project voor de scholen van het lager beroepsonder wijs gerealiseerd. CEES STRAUS 1 „Naïeve schilders zien ons land”, een uitga ve ve van Ploegsma, Amsterdam, met teksten van W. A. Braasem, James Krüss en Rob van den Dobbelsteen met foto’s van Frits Lemaire, In 1977 schilderde Lucie Fras- za uit het Duitse Bre men naar aanleiding van een be zoek aan het Limburgse plaatsje Thorn dit schilderij onder de ti tel „Dit is de Klooster- berg en die hond daar heet Boris”. Een van de afbeeldin gen uit „Naieven schilders zien ons land”. Middels het éclatante succes dat de PROMS 1978 dinsdagavond voor een tot berstensvol gevuld Haarlems Concertge- II bouw opleverde, werd echter korte metten I met deze teleurstellende tendens gemaakt. Een ditmaal prima afgewogen balans tussen gerenommeerde „klassiekers” en verfijnde nummers uit het lichtere reper toire, een vlekkeloze en snelle overschake ling tussen de genres, de soepele veelzij digheid van het kordaat en exact door Jan Stulen geleide NPO, alsmede de sfeer- I scheppende verrichtingen van de solisten Liesbeth List, Ramses Shaffy en Louis van r Dijk hebben dit alles mogelijk gemaakt. Belangrijker dan genoemde zaken is I echter de opgedane indruk dat het motto I „muziek-voor-iedereen”, in déze vorm ge goten, beslist geen afbreuk hoeft te doen aan het artistieke gemiddelde op zo’n bont gekleurde happening. heideland- De con- wegebde. Wanneer de statering „nu al” is in dit verband onjuist, kunst) gaat exploiteren is de lol er voor zichten zeer in trek. Bovendien is de velen af. Wellicht in dezelfde tijd dat de interes se voor de naïeven ontstond, heeft de CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) het plan opgevat om een Boek van de Maand aan dit feno meen te wijden. De lange voorbereidingstijd van dit soort uitgaven is er de oorzaak van dat het boek „Naïeve schilders zien ons land” naar verhouding te laat verschijnt. De naïeven zijn een museaal verschijnsel geworden en alleen een hoogst enkele galerie wil er nog aan dacht besteden. Het is in dit verband hoogst opmerkelijk dat er bijvoorbeeld in Amsterdam maar een enkele galerie (Hamer op de Leliegracht) bestaat die zich volledig concentreert op dit ver schijnsel. Dat zou er op kunnen wijzen ENKELE JAREN geleden ontstond volk zo praktisch, verstandig, humaan”. vrij plotseling een hernieuwde belang- Hij roemt onze vriendelijkheid jegens de stelling voor het werk van de naïeve of dieren en noemt de Groningers een „bij- zondagsschilders. Achteraf gezien paste zonder slag mensen: uitermate degelijk deze opleving precies in een ontwikke- en betrouwbaar”. Friezen zijn in zijn ling waarbij sprake is van een terugkeer ogen daarentegen „koppige individualis- naar het „pure”, het oorspronkelijke in ten”. natuur en cultuur. Liever naakt dan Soms maakt hij ook fouten. Zo wordt namaak, liever „oorspronkelijke” kunst bij een tafereeltje van een heide-ontgin- dan „bedachte”(bijvoorbeeld conceptue- ning geschreven dat „wanneer eens al le) kunst. Het feit dat sommige naïeven het land gecultiveerd is, hij (de mens) de weelde van de plots sterk toegenomen zich met weemoed zal herinneren dat er belangstelling niet konden verwerken eens heidevelden waren. Nu al immers en in rap tempo voor de handel begon- hangen in veel burgerhuizen, in steden of nen te schilderen is er mede de oorzaak dorpen, schilderijen van 3 van geweest dat een groot deel van de schappen, verloren paradijzen”. interesse weer ”r---i»- commercie pure uitingen (van volks- want al in de vorige eeuw waren heidege- overheid er al tientallen jaren op uit om heidevelden tot natuurmonumenten te verklaren. In Drente en op de Veluwe zijn op deze manier duizenden hectares „paradijs” voor de gemeenschap behou den. Op de tekst van Krüss sluiten geschre ven en gefotografeerde portretjes van de betrokken schilders aan die van de hand zijn van de journalist Rob van den Dob belsteen. Zijn tekst is niet alleen naïef, hij druipt van de onbenulligheid. Om Sal Meijer en Willem Westbroek met een paar regels af te doen is misschien tot daar aan toe, maar om daar geen enkel vraagteken bij te zetten of ze werkelijk als naïef moeten worden beschouwd duidt op gebrek aan werkelijke interesse. Goed gedocumenteerd daarentegen is dat de handel te weinig kwaliteit aanwe- het cultuurhistorisch perspectief waarin zig acht om de hausse nog langer in stand museumdirecteur W. A. Braasem de na- te houden. Het nieuwe Boek van de Maand dat vanaf komende donderdag in de boek winkel ligt, heeft trouwens zo’n museale achtergrond: het Westfries Museum in Hoorn dat zich bijzonder consciëntieus maar noodgédwongen met weinig finan ciële middelen toelegt op de vorming van een collectie (regionale) naïeven. Lang niet alles komt overigens uit dit museum. De samenstellers hebben uitgebreide rei zen door Nederland gemaakt, maar gin gen ook bij particuliere verzamelaars en musea in de omliggende landen kijken. Omdat naïeve schilders op geen enkele andere professioneel werkende schilders was de benaming van zondagsschilder in dit boek juister geweest. De grens tussen karakter gekregen. De samenhang in dit bestudeerd en de amateur die ook in zijn boek werd verkregen omdat het vrije tijd schildert, was hiermee wegge- uitgangspunt het Nederlandse „land” 11 moest zijn, maar juist dit onderwerp staat bij de naïef in het middelpunt van de belangstelling. Het kenmerk van c— naïeve schilder is immers dat hij zijn ucni/uuuuiBiccniiicuuiu 3 vaiirnis ijruidirt, directe omgeving, dat wat hem dierbaar verschijnt in de periode van 7 september tot 7 is voor „eeuwig” wil vastleggen, het liefst oktober als Boek van de Maand voor de prijs in heldere, sprekende kleuren. De naïef van 1 **,50 gulden. Daarna is de prijs 32,50 wil niet zijn eigen ideeën verbeelden om dat aan een publiek over te dragen, hij is in feite niet anders dan de doorsnee amateurfotograaf die een kiekje maakt van de pasgeborene of het feestje ter gelegenheid van de bruiloft van opa en oma. Het gebrek aan beperking dat de samenstellers zich niet konden opleggen, maakt dat ze een gebied hebben openge legd waar ze maar nauwelijks de omvang van hebben kunnen vermoeden. Hoewel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13