I I I - I w Ifc i I i 15 19 7 8 6 SEPTEMBER WOENSDAG I - 3ft troon; A Een beeld van de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk op 6 september 1948. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Door FranQoise Ledeboer) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim b- Op 6 juni 1948 legde koningin Juliana in de Ridderzaal de eed af als vorstin. Op 30 juni 1956 bracht een deel der Koninklijke familie een bezoek aan het Stedelijk Museum. w De onafhankelijkheidsverklaring van Suriname werd op 25 november 1975 door de koningin ondertekend. Deze werd, vandaag dertig jaar gele den, ingehuldigd tijdens een plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Dit gebeuren heeft op de daar aanwezigen een grote indruk gemaakt en niet alleen vanwege alle pracht en praal. Vooral de toespraak van de koningin werd als indrukwekkend ervaren. Zij vroeg: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?” en gaf blijk gemotiveerd te begin nen aan haar taak. „De mogelijkheden in het algemeen welzijn werkzaam te kun nen wezen zijn zo groot, dat ik na veel innerlijke strijd bereid ben deze roeping te volgen....”, zo zei zij. ■A Prinses Wilhelmina kreeg in 1948 van haar dochter de Militaire Willemsorde uitgereikt. Een journalist van de Volkskrant trok op 6 september 1948 alle lyrische regis ters open die hij tot zijn beschikking had. Hij schreef voor zijn krant: „Zuiver klinkt haar parelende stem door de ruim te” en vergelijkt koningin Juliana boven dien met een zonnestraal. „En dan ver schijnt daar in de opening van de toe gang, in haar rode mantel, als een zonne straal die door de wolken schiet, konin gin Juliana, geleid door haar gemaal”. Deze beschrijving van de inhuldiging doet dertig jaar later wat overdreven aan, maar om het beeld van de zonne straal gemakshalve even over te nemen: een zonnestraal is de koningin dertig jaar lang beslist gebleven. Haar plichtsbetrachting is altijd gepre zen en haar warme persoonlijkheid heeft voor een grote populariteit zorg gedra gen. Zonder moeilijkheden zijn deze dertig jaar niet verlopen. Die betroffen echter Op 15 december 1954 ondertekende koningin Juliana het Koninkrijksstatuut, dat alle gebiedsdelen van het Koninkrijk een gelijkberechtigde positie gaf. Daar was bijvoorbeeld de Greet Hof- mans-affaire in 1956. Deze gebedsgeneze res zou een te grote invloed op de konin gin hebben, dus moest de „tweede Ras- poetin” verdwijnen. De troon zou zelfs wankelen onder haar ondermijnende in vloed. In de buitenlandse pers vooral, verscheen het ene artikel met verdacht makingen en roddels na het andere. altijd privé-omstandigheden, voor het beroep van koningin „an sich” is zij zeer geschikt gebleken. Het moet voor haar hoogst onaangenaam zijn dat het gehele Nederlandse volk ademloos pleegt toe te kijken hoe zij deze privé-problemen ver werkt en oplost. dus schikte de koningin zich in het onver mijdelijke. Ook tijdens de perikelen rond de huwe lijken van de prinsessen Beatrix en Irene waren zij en haar familie gezien hun positie, genoodzaakt het hele volk mee te laten „genieten” en verantwoording af te leggen over zaken die in een „normaal” gezin nooit in de openbaarheid zouden komen. A- Op 27 december 1949 werd Nederlands- Indië onafhankelijk. Koningin Juliana ondertekende in het Paleis op de Dam het document dat de souvereiniteitsover- dracht bezegelde. Links naast haar oud- premier Drees. De regering besloot toen dat het tijd werd om in te grijpen. Een commissie van wijze mannen kon de koningin ervan overtuigen dat het beter was als Greet Hofmans haar „genezende” bidwerk voor de ogen van prinses Christina zou staken. Het openbaar belang eiste dit en De balans van „dertig jaar Juliana” is echter ook na de wat „onzakelijke” han delwijze van prins Bernhard, niet anders dan positief op te maken. Het behoort tot het „geheim van Soestdijk” wat zij aan werkelijke invloed op het beleid van de achtereenvolgende regeringen heeft uit geoefend. De buitenwereld ziet haar al leen bij ceremoniële plechtigheden, werkbezoeken en dergelijke. Aan de hand daarvan heeft zij echter kunnen constateren dat Nederland in het geluk kige bezit van een voortreffelijk staats hoofd is. Op 4 juni 1948 kondigde koningin Wil helmina vanaf het balkon van het paleis op de Dam haar troonsafstand aan. Na een regeringsperiode van vijftig jaar vond zij het terecht tijd om het roer over te geven aan haar dochter Juliana. Koningin Juliana 30 jaa||4 b- Op 4 juni 1948 kondigde koningin Wilhelmina op het balkon van het Paleis op de Dam haar troonsafstand aan. >4- De koningin bezocht in februari 1953 het door een watersnoodramp getroffen Zeeland. •A Een recente foto van de koningin. •xji J®:;. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15