3 miljoen op Kinderen die wel willen maar recreatie niet kunnen Vorige actie bracht ruim Ondanks hartwijking toch actieve Kan een autistisch kind zelfstandig worden? I I émilj. r 'W 4 2W aangegeven. Op de actie-thermometer, die gedurende 26 weken weer op zaterdag in onze krant zal verschijnen, zullen de resultaten worden 16 17 19 7 8 SEPTEMBER WOENSDAG 6 ■■EI I k 1 ■■■■■■iMMBHIlMEHEEHHEEEEBEMUmEm - I m periode werden nME. in Autistische kinderen zijn in zich zelf gekeerd en hebben vrijwel geen contact met anderen l dan len uur uur lijk :en enige manier om zich te uiten”, verduide lijkt dr. Sengers. Een kind dat wel wil spelen, maar het niet kanZo’n kind”, zegt kinderarts R. C. A. Sengers, „kan het vreselijk moei lijk hebben. Er is nauwelijks iets van een ziektebeeld waarneembaar, waardoor het kind zelf ook niet weet wat er aan de hand is”. „Het ligt dan bovendien voor de hand, dat de omgeving - en dan bedoel ik fami lieleden en vriendjes - de zaak gaan baga telliseren, zo in de geest van: „Kom op joh, dat kun je best. Hoeveel kinderen er lijden aan een spier ziekte is nog niet bekend. In de kinderkli- niek van de Nijmeegse universiteit zijn in de eerste elf maanden van vorig jaar 36 patiënten als zodanig gediagnotiseerd. Ter Een onderzoek heeft uitgewezen dat op elke tienduizend kinderen er vier autistisch zijn. Een totaal dat gelijk is aan het aantal kinderen dat blind geboren wordt. Toch is autis me nog steeds een onbekend verschijnsel. „En dat is ver klaarbaar”, zegt drs. K. Rood van de Nederlandse Vereni ging Autisme (NVA). „Want uiterlijk valt er niets op zo’n kind aan te merken. Sterker nog, vaak zien ze er heel aantrekkelijk uit”. Eerr van de oplossingen is in dit opzicht het Leo Kannerhuis in Oosterbeek, dat als centrum maximaal 24 kinderen intern kan begeleiden. Meer van deze centra zou het probleem al voor een deel oplossen. Met thans de NVA (adres: De Dennen 29 Bussum, tel. 02159- 31557) als enige officiële vereniging voor autisme, worden serieuze pogingen ondernomen nieuwe stappen te zetten in de richting van het oplossen van veel problemen. Hoewel er op het gebied van het autisme nog zeer veel studie moet worden verricht, is men nu wel zo ver, dat er een aantal therapieën is ontwikkeld, dat weliswaar niet genezend, maar wel opvoedend is. Het uitgangspunt is een beter sociaal vermogen. „Kijk, als de kinderen drie jaar zijn, kunnen ze niet naar de kleuterschool. Daarvoor hebben ze dan al een te grote achter- stand. Dat geldt ook voor als ze zes jaar zijn en leeftijdgenoot jes naar de lagere school gaan. Maar omdat ze thuis niet kunnen communiceren, wordt de ene dokter na de andere bezocht, zonder dat er een is die kan helpen. Dan komt de periode dat je met het kind van instituut naar instituut trekt, en voor je er erg in hebt is zo’n kind veertien jaar en heus, dan weet je het niet meer”. „Kinderen met een aangeboren hartaf wijking hoeven niet perse gehandicapt te zijn. In hooguit de helft van het aantal voorkomende gevallen, blijkt een onder zoek of een operatie noodzakelijk. Maar net als ieder ander kunnen ze gewoon pakweg tachtig jaar worden...” ruim tweeduizend patiën ten met vakantie naar zon niger oorden kunnen. De zer dagen nam prof. dr. P. Muntendam de cheque in ontvangst die hem door de heer W. C. Momma, voor zitter van de SSD, werd aangeboden. Op de foto van links naar rechts dr. L. Meinsma, drs. J. Scholten, de heer W. C.Momma, drs. J. van Tienen, professor Muntendam en de heer P. Heyster. jur, dn Een autistisch kind is herkenbaar, zodra het in een situatie terecht komt waarin het zou moeten communiceren. „Dan blijkt dat er een contactstoornis is. Het is namelijk niet aanspreekbaar en totaal niet geïnteresseerd in mensen”, verklaart de heer Rood. „Ze hebben een gebrekkige ontwikkeling van de zintuigen, bieden weerstand tegen veranderingen en hebben een zwak ontwikkeld spraakvermogen. Daarentegen zijn ze lichamelijk ontzettend actief, maar als ze meestal wapperend met de armen over straat rennen, hebben ze kennelijk geen oog of oor voor de dingen om hen heen. Vroeger beschouwde men dit soort mensen eigenlijk maar als vreemde vogels en werden ze in een gesticht gestopt”. Met eindeloos geduld kan echter ook met een autistisch kind veel bereikt worden. „Vorig jaar hebben we in een vakantiekamp twintig autistische kinderen bij elkaar ge bracht. Hoewel ze volledig langs elkaar heen leefden, kunnen we toch stellen dat er een ongelooflijke vooruitgang is ge boekt. Die conclusie is misschien wat teleurstellend voor het beroepspersoneel dat voortdurend met die kinderen bezig is, maar aan de andere kant betekent het voor de ouders van de kinderen dat er weer nieuwe hoop is”. Hierdoor werd het moge lijk dat van de zes instel lingen waaraan de op brengst ten goede komt, „Dat zo’n kind in*z’n aktiviteiten wel eens belemmerd zou kunnen worden, door bij-voorbeeld een aandoening van het spierstelsel, komt geen moment bij ze op. „Kinderen die wel willen maar niet kun nen”. Onder deze naam werkt de stichting aan verbetering en uitbreiding van het onderzoek, om kinderen, die lijden aan een spierziekte op te kunnen sporen en te behandelen. „Alles is tegenwoordig ge richt op lichamelijke prestaties”, zegt ook dr. A. M. Stadhouders, secretaris van de stichting. „Het is nog steeds zo, dat van alle kinderen een grote lichamelijke activiteit wordt verwacht. Maar als zo’n kind niet in staat blijkt die grote lichamelijke activitei ten vol te houden, dan is er al sprake van een ziektebeeld. Afhankelijk van de leef tijd van het kind, zal dat beeld zich mani festeren. En dan doelen we niet op de zeer ernstige aandoeningen, want die zullen over het algemeen wel worden herkend”. Maar gebeurt dat ook bij zogenaamde lichte aandoeningen? Dr. Sfengers: „Dat ligt duidelijk moeilijker. Een kind dat te sloom is, te lui, of in-actief, zit in feite in een rot hoekje. Zo’n kind zal bijvoorbeeld binnen blijven als anderen buiten spelen. Hij zoekt vaker naar excuses om iets niet te hoeven te doen. Vooral in een gezin met x meerdere kinderen valt het vaak op dat er zogenaamde „vlottertjes” zijn, maar ook kinderen, die liever bij moeder blijven. Dit soort kinderen vermaakt zich dan ook meestal zittend”. „En als de ouders dan nog eens ongerust worden”, zegt dr. Stad houders, „omdat het kind op een bepaalde leeftijd bijvoorbeeld nog niet loopt, dan is er altijd wel een oma, die weet te vertellen dat dat helemaal niet erg is. Zo’n kind kan nog lang genoeg lopen. Vaak gebeurt dit dan ook nog met voorbeelden, zo van: „Ach wat, jij liep toch ook pas toen je zo’n jaar of twee was.Op zo’n moment is de moeder weer wat gerustgesteld, maar wél valselijk voorgelicht”. En vaak ontstaan daarna de problemen. „Een kind kan echt niet, maar omdat er uiterlijk niets op ’m Valt aan te merken, wordt het maar al te vaak uitgelegd als onwil. Het resultaat van zo’n situatie zal duidelijk zijn: een voortdu rende onderlinge wrijving, die in veel ge vallen uitbarstingen van woede tot gevolg kunnen hebben. Voor het kind, dat echt wel wil, maar niet kan, is het tenslotte de Dit kind zou best met de vriendjes mee willen spelen maar het gaat niet „Die twee weken werden er drie, daarna vier en uiteindelijk zitten we er dertien weken achter elkaar met telkens zo’n 25 kinderen. Van half juni tot en met septem ber kunnen er daardoor in totaal ongeveer 350 kinderen met vakantie.” Dit gebeurt dan onder toezicht van een medisch team, bestaande uit verpleegkundigen, een arts, verzorgers en medewerksters, waaraan als belangrijkste eis wordt gesteld dat ze erva ring in de omgang met kinderen moeten hebben. De „Hartenark” ligt bovendien op steenworp afstand van het algemeen zie kenhuis „Berg en Bosch”, waarvan bij medische urgentie gebruik kan worden gemaakt. „En op deze manier zijn we er in ge slaagd om de vakantieweken op de ver schillende behoeften af te stemmen”, zegt dr. Harinck tot slot. „Dubbel gehandicap ten, de peuters, de schoolgaande jeugd, de jongerengroep en niet te vergeten de ou ders, ze hebben allemaal recht op vakan tie. Zo bekeken is er in heel korte tijd al veel tot stand gebracht...” Zaterdag 9 september start in uw krant de zesde Nationale Puzzelactie. Dit keer komt de opbrengst ten goede aan de Stichting Het Gehandicapte Kind, waarin zijn gebundeld de Nederlandse Hartstichting, de Nederlandse Vereniging Autisme en de Stichting Kinderen die wel willen maar niet kunnen De Stichting Het Gehandicapte Kind voert de actie die loopt tot en met 24 maart 1979, onder voorzitterschap van de heer A. G. Sijthoft. Het jaar 1979 wordt internationaal het Jaar van het Kind. Dat is de reden dat het bestuur van de Stichting Samenwerkende Dagbladen, onder wier auspiciën de puzzel actie plaats heeft, heeft gekozen voor het gehandicapte kind. De drie organisaties die uit de puzzelactie geldelijke steun zullen ontvangen, hebben speciaal op het kind afgestem de projecten samengesteld: de Nederlandse Hartstichting richt zich op vergroting van levenskansen voor kinderen met aangeboren, doch niet te opereren hartafwijkingen, preventief hartonder- zoek bij schoolgaande jeugd en hartchirurgie bij kinderen in de Derde Wereld. de Nederlandse Vereniging Autisme houdt zich bezig met „hometraining' voor de ouders van autistische kinderen die zo in zichzelf zijn gekeerd dat communicatie bijzonder moeilijk is. de stichting van studiedagverblijven en de opzet van een ve- renigingsorgaan ten behoeve van de voorlichting aan ouders. de Stichting Kinderen die wel willen maar niet kunnen streeft naar verbetering casu quo uitbreiding van onderzoek om kinderen die tengevolge van spierlijden wel willen maar niet kunnen, op te sporen en te behandelen Door in het komende seizoen mee te puzzelen helpt u de genoemde instellingen hun doeleinden te verwezenlijken In het belang van kinderen over wier handicap op deze pagina meer wordt verteld Actieve recreatie is van het allergrootste be lang voor jeugdige hartpatiënten De puzzelactie Zet ze óók in 't Zonnetje die deze krant met de Stichting Sa menwerkende Dagbladen de afgelopen wintermaan den heeft georganiseerd ten bate van buitenlandse vakanties cap ten f3.009.567 vergelijking: in dezelfde minder dan tien patiënten met suikerziek te opgespoord. Daar ligt het grootste pro bleem van de stichting. Een kind is ogen schijnlijk gezond, wordt vaak als een aan steller bestempeld. Z’n omgeving accep teert het niet, dat zo’n kind met veel dingen niet mee wil doen. Daarom is het van het grootste belang dat er zo vroeg mogelijk een diagnose wordt gesteld. Waar mogelijk moeten dan therapeutische maatregelen worden genomen; het kind en de ouders goed worden begeleid en - indien er sprake is van een erfelijke aandoening - een ver antwoord genetisch advies worden gege ven”, besluit dokter Sengers. Het zal duidelijk zijn dat dr. E. Harinck, kindercardioloog van het Wilhelmina kin derziekenhuis in Utrecht en voorzitter van de vakantiecommissie van de Hartstich ting, er angstvallig voor waakt om kinde ren met een aangeboren hartafwijking het predikaat „zielig” op te spelden. „We moeten juist heel erg oppassen dat we er geen kasplantjes van maken, 't Is natuurlijk wel begrijpelijk, want de nei ging om zo’n kind heel erg te ontzien is meteen vanaf de geboorte aanwezig. Op die manier ontstaan er echter problemen, die er eigenlijk helemaal .niet zijn”, aldus dr. Harinck. Hoe deze kinderen zich ondanks hun handicap toch kunnen uitleven, wordt jaarlijks duidelijk tijdens de vakantiewe ken in „De Hartenark” in Bilthoven. De Nederlandse Hartstichting, het Ouderco mité „Kinderhartenfonds” en het team van verzorgers onder leiding van J. Ie Cessie, hebben er voor gezorgd dat wat ooit als twee weekjes vakantie begon, kon uitgroeien tot een kwartjaar vakantie-re- creatie. „Daar blijkt steeds weer dat de kinderen de voorkeur geven aan actieve recreatie. Natuurlijk, die goochelaar vinden ze echt wel leuk, maar toch gaat hun voorkeur uit naar bij voorbeeld een speurtocht. Natuur lijk, ze hebben een handicap waardoor- door ze snel moe worden, maar ze zijn het niet constant. Paardrijden, een songfesti val of een kermis, het zijn dingen waar ze gewoon aan mee kunnen doen.” De vakantieweken in Bilthoven blijken in sommige gevallen ook voor de ouders van de hartpatiëntjes de enige mogelijk heid om zelf eens met vakantie te kunnen ga^n. „In de meeste gevallen komt dat - overigens volledig ten onrechte - omdat niemand uit de kennissenkring zo’n kind voor een paar weken onder z’n hoede wil nemen. Ze durven de verantwoordelijk heid niet te dragen, zo heet dat dan, want stel je voor dat zo’n kind ineens dood blijft. Dat dit echt een uitzondering zou zijn, is die mensen eenvoudig niet aan te praten. Maar al met al betekende dat tot voor kort wel, dat de ouders nooit eens een paar weken met vakantie konden. Dit geldt in grote mate ook voor de ouders van dubbel gehandicapte kinderen, zoals geestelijk ge handicapten met een hartafwijking”. „Voor de jongste kinderen, de peuters dus, zijn er tegenwoordig de zogenaamde gezinsweken, waarin voor babys, kleuters en schoolkinderen en adequate opvang aanwezig is. Hoewel zo’n gezinsweek in eerste instantie een vakantieweek is, ont staan er toch vaak erg nuttige gesprekken tussen de ouders onderling. Indien ge wenst kunnen er bij dit soort discussies diverse deskundigen aanwezig zijn.” Uit het zeven jaar geleden opgerichte Oudercomité Kinderhartenfonds (Prof. Bronkhorstlaan 2, Bilthoven, tel.: 030-790244) is een jongerengroep ontstaan, die, zij het onder de vleugelen van de Nederlandse Hartstichting, autonoom is. „Kleine oorzaken, grote gevolgen”, noemt dr. Harinck de ontwikkeling sinds 1972, toen in het Henri Dunanthuis in Zeist met twee weken vakantie voor school gaande kinderen werd gestart. voor gehandi- heeft netto opgebracht. De alles overheersende vraag blijft echter: kan een autis tisch kind ooit zelfstandig worden. „Die vraag houdt ons allemaal bezig”, zegt de heer Rood. „Maar hoe moeilijk het ook is, de éerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat we tot op heden steeds geen antwoord op die vraag hebben”. w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17