Philips betaalt te weinig Tentoonstelling in ’t water Tekort aan Stakende mijnwerkers in Peru vragen hulp van Nederland BINNEN ZEVEN JAAR GEEN ENKEL Individuele steun FOSFAA T MEER IN WASMIDDELEN aan bedrijven moet uitzondering zijn grond voor industrie achtergrond tussen de bedrijven door Boersma: Tien miljard bezuinigen nauwelijks haalbaar I i I NKV Eindhoven: KvK in Gouda: VAKBONDSLEIDER IN ONS LAND Van Aardenne: Indianenverhaal Calama-groep Bier in Suriname I I Zuivering Lange mars Gerichte hulp Robeco Uit bieten I I 19 ECONOMIE 19 7 8 WOENSDAG 6 SEPTEMBER (Van onze parlementsredactie) Boersma zei gisteravond voor de tele- (Van onze parlementsredactie) (Door Harry Bouts) twee tot vijf miljard gulden extra te bezuinigen. DEN HAAG. VVD-fractie- voorzitter Rietkerk verwacht dat in de komende jaren zal blijken dat bezuinigingen van meer dan tien miljard gulden nodig zullen zijn. Hij gelooft dan ook dat de tien miljard, voorgesteld door het kabinet-Van Agt in Bestek ’81, het absolute minimum is. Rietkerk toonde zich verheugd over het standpunt van de werk geversorganisaties, die maandag het kabinet opriepen nog eens DEN HAAG. Oud-minister Boersma van Sociale Zaken acht de kans groot dat de bezuinigingsoperatie van het kabinet- Van Agt 1 a miljard lager uitkomt dan de geplande tien miljard. Binnen zeven jaar moeten alle fosfaten uit de wasmiddelen zijn verdwenen. Volgens het ministe rie van Volksgezondheid zullen rond 1985 vervangers voor de milieuvervuilende grondstoffen zijn gevonden. Deskundigen on derzoeken welke grondstoffen het meest geschikt zijn. Fosfaten werken als kunst mest in het water, waardoor be ken en rivieren dichtgroeien. Mr. Hellema, topman van Hoechst Holland, beweert overigens dat het verbod van wasmiddelenfos faten helemaal geen verminde ring van de algengroei zal te weeg brengen, Het overheids- streven om het fosfaat te vervan gen, noemt hij zinloos. Naar zijn mening moet de oplossing ge zocht worden in chemische zui vering. Dat zou niet meer dan enkele guldens per inwoner per jaar kosten. visie dat het CDA eerst gaat kijken of tien miljard bezuinigen wel noodzakelijk is. „Het vinden van tien miljard is al bliksems moeilijk. Het vormt ook de ab solute grens. Of het lukt om tien miljard te vinden moet nog blijken”, aldus Boers ma. Hij zag weinig heil in de voorstellen van de werk- Rietkerk: Bezuinigingen van meer dan 10 miljard nodig ondsen 11.55 oteerd 1 V 1 ROTTERDAM (ANP). De vijfenveer- tigduizend mijnwerkers, die in het Zuid- amerikaanse Peru in staking zijn, zoeken financiële steun in Nederland. Vakbonds leider Victor León van de Federatie van Mijnwerkersbonden in Peru is eind vori ge week met een volmacht naar Neder land gekomen om hulp te vragen en de situatie in zijn land toe te lichten. taire controle geplaatst. Het leger heeft aanvoerwegen naar het mijngebied afge sloten om te voorkomen, dat er levensmid delen naar de stakende mijnwerkers wor den gebracht. Onder deze druk hebben de mijnwerkers in de op een na grootste ko permijn van Peru, Toque Pala, maandag hun staking opgeschort. De regering heeft de stakers laten weten, dat als zij afgelopen vrijdag niet aan het werk zouden gaan, alle vijfenveertigdui- zend zouden worden ontslagen. Dit ultima tum is inmiddels verlengd tot gisteren, onder druk van een grote demonstratie die zaterdagavond in Lama werd gehouden en werd uitgeroepen door de communistische vakcentrale CGTP. Bovendien heeft de CGTP gedreigd met een algemene staking als de eis van de mijnwerkers niet wordt ingewilligd. De mijnstaking heeft Peru al zo’n 65 miljoen dollar gekost. Meer dan de helft van de deviezen komt uit de produk- tie van koper, ijzer, zilver, lood en zink. o o 66,10 43,50 38.20 65,50 77,00 42,00 33,70 660,00 52,80 S74.801 51,00 54,90 69,20 138,00 43,30 46,60 141,00 71,70 47,50 4,30t 68,50 155,00 69,50 110,50 186,50 70,00 56,00 128,20 52,00 26,10 73,00 67,00 102,00 60,00 37,50 133,00 94,50 73,00< 56,50 187,50 38,10 92,00 115,80 59,50 63,00 48,70. 48,90 275,00 178,00 132,00 351,00 4,00 366,00 15,50 5.00 Volgens de heer Hopman is het gebrek aan bedrijfsterreinen in Midden-Holland zo groot dat nog slechts in enkele grotere plaatsen beperkte ruimtemogelijkheden zijn voor plaatselijke bedrijven. Volgens de Kamer van Koophandel is het de vraag of er in de naaste toekomst nog een behoorlijke stijging van de werk gelegenheid in Midden-Holland te ver wachten is. Secretaris drs. B. W. Buenk van de Kamer van Koophandel zei gister middag desgevraagd dat de provincie zich weliswaar heeft uitgesproken voor het be perken van de pendel naar de Randstad, maar dat zij ook van mening is, dat er geen extra bedrijfsterrein kan worden aange boden omdat blijven. Volgens drs. Buenk is Midden- Holland echter van ouds een industriege bied. Hij vraagt zich opk af hoe een derge lijk beleid het mogelijk moet maken dat er in het gebied rond Gouda en Gorinchem in de komende tien jaar 20.000 arbeidsplaat sen bij moeten komen, zoals in een econo misch rapport van de provincie staat. De minister sprak er zijn voldoening over uit dat het bedrijf, waar bedmode- en kampeerartikelen worden gemaakt, zich zo optimistisch toont over de toekomst. WEERSELO (ANP). Individuele steun aan bedrijven in de textielindustrie moet in het beleid, gericht op het handhaven en uitbouwen van een harde, levensvatbare kern in de textielindustrie, een hoge uit zondering zijn. Dit zei minister Van Aar denne van Economische Zaken dinsdag ochtend bij de opening van de nieuwe fabriek van confectie-ateliers „De Gunne B.V.” in Weerselo (Ov.). Ongeveer 20 procent van de belasting van fosfaten ontstaat naar zijn schatting door de wasmiddelen. De Vereniging Mi lieudefensie in Amsterdam, die zich uit- voerig met dit probleem heeft bezigge houden, komt op 30 procent. Onze uit werpselen zorgen voor 20 procent van de fosfaten en de rest komt van de land bouw en industrie. Met andere woorden, ook als de fosfa ten uit de wasmiddelen zijn verdwenen, In zijn artikel gaat Rietkerk ook in op het bezinnings-weekeinde van de WD- fractie in Wolfheze, waar uitgebreid over de binnenlandse politieke verhoudingen werd gepraat. De komende discussies over Bestek ’81 en de begroting voor 1979 noemt hij in dit verband „een belangrijke vuurproef” voor de huidige coalitie. Volgens Rietkerk heeft de fractie op dit moment geen plannen om nauwer met de PvdA samen te werken. Maar: „Dat bete kent natuurlijk niet dat we over de PvdA en over onze - niet altijd optimale - verhou ding tot het CDA geen pittige discussie hebben gehad”. Een van de conclusies van Wolfheze was dat de VVD een centrum-positie in de zal veroorzaken, maar integendeel zo gif tig is, dat het alle leven in het water doodt. dan zou nog meer dan twee derde ervan overblijven. Toch deelt de overheid ken nelijk niet de mening van rnr. Hellema, want er zijn verschillende onderzoeken ingesteld naar „alternatieven” voor de fosfaten. Het gevaar bestaat dat een nieuw middel weliswaar geen algengroei Akzo Chemie heeft in de Amersfoortse vestiging een andere grondstof ontwik keld, dat de plaats van fosfaat kan inne men om witter dan wit te wassen, het- In het wasmiddel Klok C 5 zit, evenals in enkele andere merken, al een fosfaat- vanger. Het werd destijds met tromge roffel en klaroengeschal aangekondigd in een periode, dat vooral milieugroepen er zich erg druk over maakten. Een goe de reclamestunt van de fabrikant. Rietk_.k gaat elders in „Vrijheid en De mocratie” in op het bericht dat de aanhang van de WD volgens een NIPO-onderzoek sinds de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer gehalveerd zou zijn. Hij betitelt dit als een „indianenverhaal”. Hij wijst erop dat bij hetzelfde NIPO-onder zoek slechts 8,1 procent van de onder vraagden verklaarde bij de verkiezingen van 1977 liberaal te hebben gestemd. In werkelijkheid kreeg de partij echter 17,9 procent van het aantal stemmen. geen volgens de wasmiddelenindustrie tot de vaste taken van alle huissloven behoort. Het onderzoek naar fosfaatvervangers staat daarbuiten en gaat gewoon door. Alleen wettelijke regels van de overheid lijken tot resultaten te kunnen leiden die de milieugroepen beogen. Immers, on danks hun velerlei waarschuwingen en ondanks alle reclame zegevieren voor wassend Nederland nog steeds de Witte Reuzen, Persil, Dixan, Dash en de andere tv-reclame-grootheden. De deskundigen hebben vergeten te vertellen dat synthetische wasmiddelen het beste zijn, maar dan wel zonder fos faten. Als alleen zeepwasmiddelen ge bruikt zouden worden, dan zou 20 tot 30 procent meer zuurstofverbruikende stof fen in het water komen en zou de capaci teit van de rioolwaterzuiveringsinstalla ties aangepast moeten worden. Dit zou meer geld kosten. In plaats daarvan voelt het ministerie meer voor de installering van een zgn. derde trap in zuiveringsin stallaties. UTRECHT (ANP). Philips betaalt een groot deel van zijn werknemers veel te weinig. Vooral de laagst betaalden zit ten met hun lonen maar heel weinig bo ven het wettelijk minimumloon. Onge veer 90 percent van de vrouwelijke werk nemers bij Philips (ongeveer 12.000) zit wat dat betreft helemaal in het verdom hoekje. Dit staat in het onder Philips- werknemers verspreide tweemaandelijk se blad „Philips te kijk”, waarin de resul taten van een onderzoek van de Industrie bond NKV-district Eindhoven worden ge publiceerd. Een verdere aantasting van de positie van de minst draagkrachtigen is voor mij uitgesloten”, aldus Boersma. Boersma verwachtte ook heel moeilijke loonon derhandelingen in het najaar. „Het wordt een hete winter”, aldus de oud-minister. maken. „Meer bezuinigen dan tien miljard lijkt me uitgesloten, want het grootste bezwaar is dat de mensen met de kleine beurs zulks moeten betalen. León heeft in Nederland contact met de Calama-groep. Dit is een groep Nederland se paters, die in Peru in fabrieken heeft gewerkt en het land is uitgezet, omdat de groep naar de mening van de Peruaanse regering „te links” was. De Calama-groep heeft León naar Nederland gehaald en contact opgenomen met een aantal - voor namelijk kerkelijke - instanties. Pater Jan Caminada zegt zijn hoop gevestigd te heb ben op het fonds van het Centraal Missie Commissariaat. „Laat de kerk maar eens met geld over de brug komen voor deze mensen”, zo vindt hij. De rooms-katholieke kerk in Peru heeft volgens hem de zijde van de regering geko- j zen. In de loop Van deze week heeft hij verder nog besprekingen met het Peru- comité, Vastenactie, Solidaridad en de stichting „Mensen in Nood”. Ook wil hij de FNV voor de zaak interesseren. Caminada hoopt een actie op gang te krijgen om zo snel mogelijk de eerste goederen naar t’e- ru te kunnen sturen. In het eerste deel van het op 1 oktober begonnen boekjaar 1977/78 is de bierafzet van de Surinaamse Brouwerij NV betrek kelijk gering gestegen. Na een sterke stij ging van het bierverbruik in Suriname in 1976 en 1977, was er in de verslagperiode sprake van een consolidatie van het afzet- niveau. 12,00 52,50 59,00 1,36 84,00 43,70 7,80 90,50 27,10 57,60 13,50 46,20 62,00 51,10 84,00 39,00 63,00 43,50 11,00 01,00 43,60 15,00 71,50 141,OOf De Vereniging Milieudefensie noemt nog een manier om alle fosfaten uit het water te halen, en wel in rioolwaterzuive ringsinstallaties. Dat is volgens de vere niging een dure, in Nederland nog nau welijks toegepaste techniek. De Industriebond NKV-Eindhoven heeft de verhoudingen tussen de lonen bij Phi lips en in de metaalindustrie vergeleken en komt in „Philips te kijk” tot de conclusie dat duizenden Philips-werknemers onder betaald worden. „Wij willen aan alle Phi lips-werknemers duidelijk maken dat de topleiding niet de Philips-cao-lonen be doelt als het gaat om hoge lonen in Neder land”, aldus het blad. Op 14 augustus zijn 10.000 stakende mijnwerkers, vergezeld van 3000 vrouwen en kinderen een 300 kilometer lange mars begonnen van Oroya naar de hoofdstad Lima. Hier verblijven zij nu op het terrein van de medische faculteit van de San- Marcos Universiteit. León meent, dat het van het grootste belang is, dat er direct gerichte hulp wordt geboden in de vorm van eerste levensbe hoeften. Als de stakers geen hulp van buitenaf krijgen zullen zij worden ge dwongen hun staking te beëindigen. „De regering is er op uit de staking te laten doodbloeden”. Dit zou volgens León bete kenen, dat de ontslagen, vakbondsleiders, waarvan hij er een is, hun strijd voor de allerarmste bevolkingsgroepen van Peru niet kunnen voortzetten. aim, n. ,00 430,0 8,2 I ische en sen. dit i euvel aan. De WD-fractieleider zei dit gisteren in een reactie op de werkgeversvoorstellen. In het WD-partijblad „Vrijheid en Demo cratie”, dat deze week verschijnt, zegt Rietkerk eveneens dat „naar alle waar schijnlijkheid” met een ombuiging van tien miljard gulden niet kan worden vol staan. Hij wil dan ook dat de desbetreffen de cijfers elk jaar op tafel komen voor een eventuele bijstelling. Vanwege de voortdu rend slechte economische situatie ver wacht hij dat in de komende jaren zwaar dere bezuinigingen noodzakelijk zullen blijken. gevers, die maandag als hun mening hebben gege ven dat er 2 tot 5 miljard meer bezuinigd moet worden dan het kabinet wil. Boersma zei weinig vertrouwen te hebben in het vrije-marktmechanis- me, dat in de ogen van de werkgevers voor een herstel in de economie moet zorgen. Boersma voorzag een moeilijke tijd voor de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Volgens hem zit het CDA tussen twee vuren en zal het heel moeilijk zijn het zowel werkgevers als werknemers naar de zin te vrouwen en kinderen, dat hij naar Neder land is gekomen om hulp te vragen. „Er is een groot gebrek aan levensmiddelen en medicijnen. De mensen slapen in de open lucht. Aangezien het in Peru winter is, hebben zij tenten nodig. Vooral de vrou wen en kinderen zijn er slecht aan toe. Er dreigt TBC en bronchitis uit te breken”, aldus León. De vrouwen én kinderen zijn volgens León meegegaan naar Lima, om dat in de mijnstreken de oogst is mislukt en er thuis dus ook geen voedsel is. De drie beleggingsfondsen van de Robe- cogroep (Robeco, Rolinco en Rorento) be heerden per eind augustus samen een ver mogen van ruim tien miljard gulden. Ro beco staat aan het hoofd van ruim 4,5 miljanj, Rolinco beheert 2,5 miljard en Rorento 3 miljard, zo heeft Robeco giste ren bekendgemaakt. Dit is in de eerste plaats te danken aan de gunstige koersont wikkeling van de aandelen, aldus het be drijf. De koers van Rolincd is sinds begin dit jaar met ruim 20 procent gestegen, die van Robeco met 8 procent en die van Rorento met 4 procent. Nederlandse politiek na moet streven. Ook was men het er over eens dat over enkele jaren de partij het CDA links moet zijn gepasseerd. Volgens Rietkerk betekent dit dat de partij zich niet tot extreme stand punten moet laten verleiden. De WD zou een politiek moeten volgen die geken merkt wordt door betrouwbaarheid en evenwichtigheid. „Geen onnodige polari satie, geen actiegroepen-partij, maar een beleidspartij, waarin de bewogenheid best eens wat sterker mag worden uitgedra gen”. ster Midden-Holland groen moet ■A In de Scheveningse haven is vandaag de „Hiswa te water” begonnen, een tentoonstel ling van schepen. Het is de eerste keer dat de Hiswa op het water gehouden wordt. GOUDA (ANP). In Midden-Holland moeten nieuwe bedrijfsterreinen worden gepland en aangelegd zodat de werkgele genheid in dat gebied kan worden bevor derd. Dat zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstre ken, T. Hopman, gisteren tijdens de indu striële dag in Gouda. Volgens León verkeren deze mensen in erbarmelijke omstandigheden. Het is vooral voor de stakers in Lima en hun In Klok C 5 zit Citrex S 5, dat uit suikerbieten wordt gewonnen. Het Rijk- sinstituut voor de Volksgezondheid heeft de grondstof onderzocht op giftigheid. Daarbij bleek dat pas bij concentraties van meer dan 330 milligram per liter oppervlaktewater sprake was van enigs zins schadelijke gevolgen voor algen, wa tervlooien, guppen en forellen. Zou heel Nederland overgaan op Citrex, aldus Mi lieudefensie, dan zou de concentratie niet hoger worden dan 1 a 2 milligram per liter. Een bijzonder veilig percentage dus. Milieudefensie merkt daarbij evenwel op dat een onderzoek nog niet alles zegt. Bekend is nog niet of Citrex bijvoorbeeld kankerverwekkende eigenschappen heeft. Het feit dat het tot de groep polyca- ronaten hoort, maakt het in de ogen van de Amsterdamse vereniging in elk geval verdacht. Een onderzoek hiernaar zou ongeveer anderhalf jaar in beslag ne men. Citrex is volgens Milieudefensie erg duur en Klok schijnt daarom weinig van dit middel te bevatten. Wasresultaten zouden daardoor - nog steeds volgens de vereniging - „wel eens iets tegenvallen”. Een ander produkt, waar wel van be kend is dat het geen kanker verwekt, is NTA, drie jaar lang onderzocht in de Verenigde Staten. Het wordt gebruikt in Tricel en laat weinig te wensen over. Het mammoetbedrijf Henkel in Duitsland heeft een wasmiddel ontwikkeld, dat maar een derde van de gebruikelijke fosfaten (meestal 10 procent) bevat. De mijnwerkersfederatie heeft op 4 au gustus een staking uitgeroepen uit protest tegen het ontslag van 400 militante vak bondsleden, die een jaar geleden aan een staking hadden deelgenomen. De stakers eisen van de mijnbouwmaatschappijen, I dat deze mensen hun banen terugkrijgen. In antwoord op de staking heeft de rege ring van Morales Bermudez in zeven van de drieëntwintig provincies de noodtoe stand afgekondigd. De mijnbouwprovincies zijn onder mili- Volksgezondheid en milieuhygiëne heeft een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van het op grote schaal gebrui ken van zeepwasmiddelen, met als doel de vervuiling terug te dringen. Hieruit is gebleken dat zeepwasmiddelen ongeveer even veel zuurstofverbruikende stoffen in het afvalwater brengen als syntheti sche middelen. Om de was volgens huidi ge begrippen schoon te krijgen, zijn evenwel grotere hoeveelheden zeepwas middelen nodig dan synthetische. Wat dat betreft, genieten synthetische was middelen dus de voorkeur. Deze conclu sie heeft geleid tot het misverstand dat er helemaal geen fosfaatprobleem bestaat. Dat heeft er niets mee te maken, aldus Milieudefensie. Confectie-ateliers „De Gunne B.V.” werd in april 1977 verwoest door een brand. In het nieuwe complex, dat een oppervlakte heeft van vijfduizend vier kante meter, hebben nu 120 personeelsle den een werkkring. Toen „De Gunne” twintig jaar geleden in Weerselo kwam, werkten er dertig mensen in' een gebouw van zeshonderd vierkante meter. „U bent er in geslaagd de werkgelegenheid in uw concern nog uit te breiden hoewel u toch flink heeft gerationaliseerd en gemoderni seerd. Dit acht ik van niet te onderschatten betekenis, omdat hiermede in de praktijk weer eens is aangetoond dat rationaliseren en moderniseren wel degelijk en ook op korte termijn gepaard kan gaan met recht streekse uitbreiding van de werkgelegen heid”. I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19