Verlies voor Ron Steens: Bloemendaal HOCKEY-INTERNATIONALS ZIEN NIETS IN TWEE HOOFDKLASSEN Gl sportpuntiqj Optreden van Borg overtuigend X BETTY STOVE UITGESCHAKELD HHC OPNIEUW TE STERK „Eersteklassers willen klok terugdraaien' 1B Éb ka Paul Litjens gewicht in t kauwgom waard 9 BAMIATE EXTRA T f f J f f f 4 L PROGRAMMA NAJAAR 1978 - VOORJAAR 1979 24 25 SPORT 1978 WOENSDAG 6 SEPTEMBER Oninteressant Bierkaai N 3.995,- pp 2.516,-p p 890,- p.p. 909,- p.p. 799,- p.p. Vertrek vrijdag 19 januari 1979 998,- p.p. 8-daagse vliegreis naar MALTA Vertrek vrijdag 9 maart 1979 8-daagse rondreis door PORTUGAL Vertrek zaterdag 17 februari 1979 8-daagse vliegreis naar TUNESIE Vertrek zaterdag 11 november 1978 27-daagse rondreis door INDONESIË Vertrek donderdag 5 oktober 1978 8-daagse vliegreis naar MALTA Vertrek zaterdag 21 oktober 1978 Elke eerste zaterdag van de maand een bustocht (shoppingtour) naar DÜSSeldorf 22-daagse CARIBISCHE CRUISE Vertrek zondag 1 oktober 1978 vanaf Elke maand in samenwerking met het reisburo N.z.H./cebuto een „dagtocht van de maand” met het voorstel komen de hoofdklasse van twaalf clubs om te zetten in twee hoofdklassen van elk tien verenigingen. Na het wereldkampioenschap van 1973 te Amstelveen werd de nu nog functionerende landelijke hoofdklasse ontworpen, met daaronder drie eersteklas-afdelingen van elk tien clubs. De drie kampioenen spelen om twee plaatsen in de hoofdklasse en daar willen die clubs liever van af. (Van onze speciale verslaggever) HANNOVÈR. De spelers van het Nederlands hockeyelftal hebben gisteren de rustdag tijdens de Europese kampioenschappen in Hannover benut om hun visie omtrent de vaderlandse hoofdklasse kenbaar te maken. Enkele eersteklas-clubs binnen de 100.000 leden tellende bond willen 30 september op de algemene ledenvergadering in Amsterdam Kaarten voor de Düsseldorfbusreis en de „dagtochten van de maand’* zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. In samenwerking met het reis- en passagebureau Hoyman Schuurman speciaal voor onze lezers samengestelde reizen. 5-daagse kerstreis naar LONDEN Vertrek vrijdag 22 december 1978 10-daagse wintersportreis naar MAYERHOFEN 895,- p.p. 850,- p.p. In februari 1979 vinden de bekende boottochten en de carnavalsreis op de rijn plaats. Inlichtingen en boekingen voor deze reizen uitsluitend bij: Reis- en passagebureau Hooyman Schuurman Gedempte Oude Gracht 82 (in het stadskantoor van Haarlems Dagblad) Haarlem. Tel. (023) 31 31 50 Geopend op maandag t/m vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. A Wouter Leefers A Betty ‘Stöve: verlies tegen Kathy May (Van onze softbalmedewerker) n 15565/ A Arthur Ashe: goede partij gespeeld. A Ron Steens HANNOVER. Het gewicht van Paul Litjens is kauwgom waard. De 30-jarige zwaargebouwde Utrechter zal op de weegschaal moeten staan om een kauwgomfabrikant de gelegenheid te geven het gelijke gewicht in kauw gom af te meten. Litjens werd uitverkoren, omdat hij met vijf doelpunten de leiding heeft op de topscorerslijst tijdens het wereld kampioenschap hockey. De Kampong- speler zou vandaag voor het Europese kampioenschap op het veld verschij nen met zijn gewicht in kauwgom. De lekkernij zou aan kinderen in het pu bliek worden uitgereikt. De Leidenaar John van der Wiel heeft na twee ronden nog een score van honderd percent tijdens hèt wereldkampioenschap schaken voor junioren in Graz in Oosten rijk. In de eerste ronde won hij van de Canadees Rohland en in de tweede ronde van de Portugees Palhares. Van der Wiel deelt de koppositie met zes andere spelers. Cosmos heeft in New York zonder Franz Beckenbauer een wedstrijd tegen Atletico Madrid met 3-1 verloren. De wereldrecordhouder op de 3000, de 5000, de 10.000 en de 3000 meter hindernis, de Keniase atleet Henry Rono, heeft tij dens internationale wedstrijden in Frank- fort een nederlaag geleden op de 3000 meter. Rone finishte als derde achter de winnaar, de Zwitser Ryffel, en de Pool Malinowski. De 800 meter werd verras send gewonnen door de Westduitser Wül- beck vóór de favoriet Mike Boit uit Kenia. De eerste wedstrijd om de Super Cup tussen Anderlecht, winnaar van de Euro pese beker voor bekerwinnaars en Liver pool, winnaar van de Europese beker voor landskampioenen vindt plaats op 4 decem ber in het Astridpark in Brussel. De return is op dinsdag 19 of woensdag 20 december in Engeland. dat we permanent aan de wereldtop kun nen draaien. Dat is geen toeval." aangeschreven. Als je zo denkt mag je niet verwachten dat we ons handhaven.” Sikking: „Vroeger, toen de hoofdklasse nog niet bestond, moesten we voor elk internationaal gebeuren vele weekeinden in een trainingskamp op Papendal of in Zeist. Daar werd hard aan de conditie gewerkt. Dat is nu overbodig. Dat gebeurt in de clubs en nu is een bijeenkomst van het nationale team een week of twee voos een kampioenschap meer dan voldoende. Omdat we op clubniveau zijn gestegen, kunnen we het internationaal langer vol houden.” Ron Steens, Paul Litjens, Wout Leefers en Maarten Sikking zijn unaniem van me ning dat zij hun honderd interlands nooit hadden gehaald als ze zich niet wekelijks op topniveau hadden moeten bewegen. r Mr .ange IJm >raak mei pr.st 3000 40 adan 023 spelpeilverlaging zal leiden. Laten we de klok alsjeblieft niet terugdraaien, want dan is het met onze positie op de internati onale lijst over enige tijd gedaan.” Hans kruize, speler van landskampioen Klein Zwitserland, illustreert de krachts verhouding met: „Als onze vijf internatio nals absent zijn en we spelen een wedstrijd tegen een eersteklasser, dan winnen we nog met 8-0. Moet je wekelijks dergelijke duels spelen, dan verflauwt de interesse, neemt de trainingsintensiteit af en daalt dus het peil.” Doelman Maarten Sikking van het Zeis ter Schaerweyde wil de andere zijde wel belichten. „Wij hebben een leegloop van spelers en hebben dus plaats genoeg voor talent uit eersteklassers, want je moet in SANTPOORT. In de laatste wedstrijd van de competitie heeft landskampioen Tempo Team HHC in de hoofdklasse softbal opnieuw duidelijk gemaakt dat alleen zij dit seizoen recht op de nationale titel heeft. Voor de vierde keer in dit seizoen was HHC voor runner-up Terrasvogels te sterk. En evenals zaterdag behaalde Fredy van Offeren ook gistera vond weer een no-run zege. Voor Terrasvogels betekende de 4-0 nederlaag, dat de Birds de competitie afsloten met acht punten achterstand op de nieuwe titelhouder. Terrasvogels 0-0-0-0-0-0-0 0. Els Koks 2-2-9-1, Tempo Team HHC 0-0-3-0-0-0-1 4. Fredy van Offeren 3-2-6-2. Spelend zonder derde-honkvrouwe Marit Kreischer heeft Terrasvogels zich gisteravond wel een aantal scoringskansen weten te creëren, maar tot het afronderi van deze kansen bleek de Santpoortse formatie andermaal niet in staat. Zelfs Haar lemse veldfouten in de zesde en zevende inning bleven onbe straft, omdat met name tweede-honkvrouwe Conny Broere op het beslissende moment attent reageerde. Een aanvallend goed op dreef zijnd Tempo Team HHC besliste de strijd al in de derde inning.. Eerst bereikte Maud de Haas op een honkslag de kussens en vervolgens profiteerde Mary Boekhout van de enige Santpoortse fout. Gretig greep de kop van de slaglijst daarna de kans om de strijd te beslissen. Niet alleen veroverde Els Spee toen een vrije loop, maar bovendien moesten de Birds na een honkslag van Betty Veen- stra ook het antwoord schuldig blijven op een korte klap van Fredy van Offeren. HHC, dat daarna geen al te grote moeite had om de veroverde 0-3 voorsprong te consolideren, sloeg in de zevende inning nog één keer toe. Dit keer was het Elly Nijhuis, die op een vrije loop de honken bereikte en vervolgens scoorde op slagwerk van Betty Veenstra en Marijke Sytsma. Mogelijk ontmoeten beide ploegen elkaar de komende week nog een vijfde keer, als het lot beide ploegen in de bekerstrijd wellicht opnieuw tegenover elkaar brengt. Beide ploegen zullen dan overigens eerst nog wel ihoeten afrekenen met Robur uit Apeldoorn en het Haagse ADO. Onderaan de ranglijst kan vanavond de beslissing vallen in de wedstrijden Capac-WKBMZ-EDO en Mieloo Onze Gezel lenBloemendaal. Capac-WK en Bloemendaal delen de voor laatste plaats. Vooral Capac-WK heeft tegen een verzwakt EDO zo Zal onder meer Marian van Ginhoven niet van de partij zijn een goede kans om zich in veiligheid te brengen. Eindigen Capac en Bloemendaal gelijk dan zal vermoedelijk reeds het komende weekeinde de beslissingswedstrijd worden gespeeld om uit te maken welke ploeg degradatiewedstrijden moet spelen tegen de verliezer van het duel D-Tours StorksWera Kinheim. Beide laatstgenoemde negentallen ontmoeten elkaar zaterdag middag om vijf uur in een extra wedstrijd op het terrein van UW te Utrecht. wan. olba r. 1 BLOEMENDAAL. Dinsdagavond heeft Jong Pakistan de zegereeks, die het afgelopen weekeinde in Groningen op een sterk bezet toernooi was begonnen, in Bloemendaal voortgezet. Het won van een ietwat gehandicapt Bloemendaal (zonder Theo Doyer en Cees-Jan Diepenveen, die met het Nederlands team in Hannover verblijven) met 4-1. .5# 4^*“ -x.-. 023 Daarmee kon tevens ruimte worden ge schapen op de overvolle nationale en inter nationale agenda. Tevens kon tegemoet worden gekomen aan de wens van de hoofdklassers om in het weekeinde geen dubbels meer af te werken. Het bestuur kwam, na enige studie, met het alternatief van tweemaal tien clubs, maar toen de hoofdklassers vertelden dat ze best dubbels wilden blijven spelen, trok het bestuur de nota terug en kon alles bij het oude blijven, hoewel men liever 20 hoofdklassers had gehad om daarmee een groter potentieel aah goede spelers in de hoogste klasse onder te brengen. De moti vering van de tegenstanders van de huidi ge opzet luidt, dat het talent wordt wegge zogen naar een van de twaalf hoofdklas sers, zodat zij zelf nooit kans maken om het „Walhalla” te bereiken. Zij vinden dat een jong talent in de met topspelers verza digde hoofdklasse niet of nauwelijks aan bod zal komen en dus wegvalt. „Zij vergeten echter dat ze maar drie of vier topclubs tegen zich krijgen en voor de rest de verenigingen ontmoeten waartegen ze nu ook spelen. Ik geloof niet dat de zwakkeren zich aanpassen aan de toppers, maar juist andersom. Als ik wekelijks niet goed ben voorbereid ga ik af. Als ik in de toekomst tegen een eersteklassertje moet spelen, vind ik één- of tweemaal trainen meer dan voldoende, want ik krijg toch geen snars te doen. Het gevolg is dan weer dat ik internationaal naar een lager niveau zak.” won met 6-2, 6-2 en 6-0 van Harold Solo mon die als twaalfde was geplaatst. Ook Jimmy Connors slaagde erin de kwartfinales te bereiken. De als tweede geplaatste Amerikaan heeft echter moeten vechten als nooit te voren in zijn carrière. De Italiaan Adriano Panatta dwong Con nors vijf sets af, voordat big Jimmy jui chend kón opveren. Setstanden: 4-6, 6-4, 6- 1, 1-6 en 7-5. De Mexicaan Raul Ramirez bereikte de volgende ronde na een taai gevecht met Arthur Ashe (16e geplaatst). Ramirez (8e op de lijst) speelde een vijfsetter tegen Ashe: 6-4, 4-6, 3-6, 7-6, 6-2. Alleen in de tweede set heeft Stöve haar tegenstandster weerwoord kunnen geven. Na een achterstand die opliep tot 3-0 vocht zij geweldig terug. Alle inspanningen ten spijt kon zij er geen derde set uithalen. In de tiebreak maakte onze landgenote, ner veus geworden door het vaste spel van May veel fouten. Meer succes was weggelegd voor de als tweede geplaatste Chris Evert en haar zeer jeugdige landgenote Tracy Austin. Beiden zetten hun partijen, tegen respectievelijk Regina Marsikova (Tsj) en de Engelse Ann Smith in winst om. Evert won met 6-4, 6-1, Tracey Austin had iets meer moeite met Ann Smith, 6-4, 6-3. De vijf tién jarige Tracey Austin die in de kwartfinales tegen haar oudere langenote moet aantreden zei naar haar overwin ning: „Ik voel me niet nerveus. Het klinkt gek, maar ik weet beslist niet wat ik op de baan doe. Het gaat bijna vanzelf. Zelfs mijn service die vorig jaar nog zwak was is erg verbeterd. Ik heb tegen Chris niets te verliezen en zij wel tegen mij. Dat is het verschil”. Voor de achtste finales werd ook nog gespeeld Wendy Turnbull (Aus)—Marita Redondo (Par) 6-2, 6-7, 6-2. Björn Borg, als eerste geplaatst, verze kerde zich op een zeer eenvoudige wijze van een plaats in de kwartfinales. Borg Het bondsbestuur had vijf jaar geleden voorgesteld de zaken na twee jaar op nieuw te bezien wat betreft de eerste klas, maar die drie afdelingen vond men goed functioneren. Nu men toe was aan het opnieuw bezien van de hopfdklasse bracht men het voorstel ter tafel van twee afdelin gen van acht teams met een soort titel strijd tussen de vier beste teams tot slot. de top spelen wil je ooit een gooi willen doen naar het Nederlands elftal. Vergeet niet dat wij in de wereldtop zitten. Je moet dus verschrikkelijk goed voorbereid zijn wil je die stap ook maken. Goed, daar hebben de eersteklassers geen boodschap aan. Zij verdedigen hun eigen standpunt, willen hoofdklasse spelen, want dat spreekt aan. Wellicht dat diverse gemeen ten dan ook dieper in hun subsidiezak duiken, en is een sponsor sneller geïnteres seerd. Dan kunnen ze hun eigen talent houden, want die jongen speelt in de hoog ste afdeling.” De Oranjespelers vechten die stelling aan. Woordvoerder Ron Steens: „Wij heb ben er in de groep lang over gediscussi eerd, zoals ook De Batavieren (oud-hoc- keyers) dat middels een nota hebben ge daan. Wij zijn van mening dat het mengen van huidige hoofdklassers met eersteklas sers de competitie dermate oninteressant maakt, dat het spelpeil zal dalen. We gaan ervan uit dat alles gericht moet zijn op stabilisering, maar liever verhoging van ons peil op de internationale ladder. De afgelopen vijf jaar hebben we bewezen De gehele wedstrijd gingen de elftallen redelijk gelijk op, maar doordat de Pakis tani door bleven gaan en geen moment verzwakten konden hun snelle en zeer beweegbare spitsen vlak voor rust twee maal scoren. Kort na rust werd het 3-0. Bloemendaal kreeg uiteindelijk toch loon naar het harde werken en scoorde door Paul Verschoof tegen. Het werd nog 4-1 door een strafbal. Voor de ongeveer 200 toeschouwers was het een goede wedstrijd om te zien. Bij de Nederlandse politiekampioen- schappen atletiek, die dit weekeinde in Tilburg werden afgewerkt, heeft Theo van Kouteren uit Velsen-Noord twee titels be haald. Hij noteerde op beide afstanden de snelste tijden, te weten 4.40,7 min en 15.46,7 min. Ron Steens, die gaat proberen op 30 september zijn standpunt in de vergade ring te belichten, zei: „Ik vraag me af bf we niet tegen de bierkaai vechten. Ik krijg de indruk dat het de clubs een zorg zal zijn of we internationaal hoog staan f" X NEW YORK. Betty Stöve is er niet in geslaagd de kwartfinales van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen te halen. In twee sets werd zij uitgescha keld door de Amerikaanse Kathy May: 6- 4, 7-6. Twee Westduitse scheidsrechters zullen Ajax en AZ’67 in de eerste ronde van de Europese bekerstrijd fluiten. Kindervater leidt het duel van AZ tegen Ipswich Town en Hortsman is de arbiter bij Atletico Bilbao tegen Ajax. Zoals het er nu naar uitziet zal het bestuur van de Koninkajke Nederlandse Hockeybond een motie met betrekking tot uitbreiding van de hoofdklasse, die met meerderheid van stemmen moet worden aangenomen, overnemen. Er was eerst een voorstel van ons om er tweemaal acht clubs van te maken”, aldus bondsvoorzitter Sij- mons, die in Hannover aanwezig is. „Om diverse redenen was dat toch niet goed mogelijk. Twee maal tien clubs achten wij echter een haalbaar alternatief. Dat hebben wij al eens eerder be weerd en die uitspraak is nog steeds van kracht”. De aversie van de topspelers tegen de uitbrei dingsplannen kwam niet als een verrassing voor Sijmons. „Wij hebben op vele fronten overleg gepleegd over deze zaak. Er is met bestuurders, spelers en coaches gepraat. Wat Ron Steens nu naar voren bracht is voor ons niet nieuw. En er is zeker geen sprake van dat wij zullen aftreden als een motie voor uitbreiding wordt aanvaard”. 11 „In onze hoofdklasseclubs is sinds 1973 duidelijk een professionalisering ingetre den. Er werden goede trainers en coaches aangetrokken, er wordt viermaal per week getraind, kortom er wordt tophockey be dreven. Vergelijk je die omstandigheden bij het merendeel der eersteklassers, dan verschilt dat hemelsbreed, terwijl de krachtsverhoudingen zo ontzettend ver uiteen liggen, dat een samensmelting tot Ashe verraste Ramirez voortdurend met zijn harde service, die op de snelle baan van Flushing Meadow een optimaal effect sorteerde. Hij kreeg na afloop van de op het nippertje door hem verloren partij een staande ovatie van het publiek; niet alleen voor zijn uitstekende spel, maar vooral voor zijn sportieve gedrag. Wout Leefers wijst op het Geesink- en het Ard- en Keessie-effect. „Toen die lie den aan de wereldtop draaiden, wilde iedereen gaan judoën en schaatsen. Daar mee ging het algemene peil omhoog. Een kampioen is de beste reclame voor een sport, maar wie die top niet haalt, moet dan niet op een kunstmatige wijze probe ren die top toch te halen via het omlaag halen van het topniveau.” Reservedoelman Pierre Hermans: „Hoewel zowel het bestuur als de hoofd klassers het eens zijn, kunnen we volgend seizoen wel eens met de nieuwe indeling in de maag zitten, omdat ik wel heb be merkt dat de clubs uitsluitend en alleen aan zichzelf denken.” X X- S ■■X ’■feX’-'-’ 'SHX

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25