Stern onthult Ongeregeldheden in Iran duren voort nieuwe misser van politie Metropoliet Nikodim in Vaticaan overleden Callaghan noemt nog geen datum voor verkiezingen Volkenmoord in Equatoriaal Guinee SOVJET-UNIE OVER DRIEHOEKSOVERLEG: 99 „Nog geen besluit over plan voor Namibië” Al Achram: KREISKY GROOT n Conclaaf Sjah volgende week naar Oost-Europa PRETORIA: TAM-TAM OLIFANTENGRAP POLITICUS” HANGMAT BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 SEPTEMBER 6 WOENSDAG door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) 1 g (Van onze redacteur in Londen Henk Leffelaar) LONDEN. De lang verbeide toespraak van premier James Callaghan op het jaarcongres van de vakbondscentrale TUC heeft niet meer opgeleverd dan zijn belofte dat hij „spoedig” bekend zal maken wanneer de algemene verkiezingen gehouden zullen worden. MOSKOU/WASHINGTON. De Verenigde Staten gebruiken het overleg in Camp David tussen Washington, Cairo en Jeruzalem om hun eigen militaire macht in het Midden-Oosten te vestigen. Dit meldde het officiële Russische persbureau Tass gisteren. Volgens Tass is het eigen plan van de VS voor een regeling in het Midden- Oosten een poging Amerikaanse troepen op de westelijke oever van de Jordaan te stationeren. „Het gaat er dus om de Israëlische bezetting van Arabisch gebied te vervangen of aan te vullen door een Amerikaanse bezetting”, aldus Tass. trijFel g (Van onze redactie buitenland) I A NIKODIM 1 J e- n maar deze schoof de kwestie op de lange baan. Dat meldt het blad „Stern”. TEHERAN (Reuter). De sjah van Iran, die kennelijk vertrouwt dat het binnen lands politiek geweld zal afnemen, heeft gisteren plannen vastgesteld voor officiële bezoeken aan Roemenië en Oost-Duitsland de volgende week. Het zullen het vijfde en zesde bezoek in een jaar aan Oost-Europa zijn van de Iraanse vorst die in Zijn land fel anti-communistisch is. r Dit is in Bern meegedeeld door Antonino Masoko, lid van de „uitvoerende raad van de nationale oppositiebeweging van Equa toriaal Guinee” in een interview met het Zwitserse persbureau. De raad zetelt in het buitenland. Twee uur na president Sadat arriveerde de Israëlische premier Menachem Begin, op de luchtbasis Andrews vanwaar hij na enkele minuten haar Camp DavM vloog. jBegin beloofde dat hij en zijn adviseurs „al het mogelijke zullen doen om een ak koord te bereiken opdat het vredesproces kan worden voortgezet”. „Laten wij hopen dat het houden van dit politieke conclaaf zonder weerga zal mal ken dat op zekere dag alle landen van de wereld zullen zeggen: habemus pacem (wij hebben vrede)”, aldus premier Begin, zin spelend op het conclaaf van de r.k. kerk dat na de pausverkiezing eindigde met de Nikodim behartigde de buitenlandse betrekkingen van de Russische ortho doxe kerk. Hij vertegenwoordigde het Russische patriarchaat bij de ambtsaan vaarding van de nieuwe paus, zondag j.l. Als verbindingsman tussen de Russische kerk en het Vaticaan bevond hij zich vaak in Rome, waar hij zeer gezien was. Rostov Nikodim werd op 15 oktober 1929 geboren in Frolovo. Na eerst als onderwijzer te hebben gewerkt werd hij op 20-jarige leeftijd priester-monnik. Nog geen tien jaar later werd hij tot bisschop gewijd. Hij werd toen belast met de leiding van de buitenlandse be-' trekkingen van het Russische patriar chaat. In 1963 werd hij metropoliet van Leningrad. Hij vertegenwoordigde patri arch Alexei o.m. op de vredesconferen ties in Praag en op bijeenkomsten van de Wereldraad van Kerken. Hij was de eer ste Russische prelaat die het Vaticaan bezocht. Sinds 1971 was Nikodim voorzitter van de socialistische panchristelijke vredes conferentie in Praag. Deze post gaf hij in juni j.l. op in verband met zijn minder goede gezondheid. Hij werd toen tot ere voorzitter gekozen. Overigens boette de vredesconferentie onder leiding van Nikodim sterk aan betekenis in. Vrijwel alle Westeuropese afvaardigingen en de delegatie uit de VS traden uit omdat ze bezwaren hadden tegen de door de voorzitter gevolgde koers. De bezwaren kwamen erop neer bekendmaking: habemus papam (wij heb ben een paus). De Nederlandse regering heeft geen ho ge verwachtingen van het Midden-Oosten- overleg in Camp David en meent dat een definitieve regeling zonder de Palestijnen niet mogelijk is. Dat blijkt uit een verkla ring van de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, waarin de Stoll heeft zijn uiterlijk belangrijk ver anderd, maar de wapenhandelaar herken de hem nog. De Westduitse minister van Binnenland se Zaken Rudolf Baum heeft gisteren voor een parlementaire commissie in Bonn ver klaard dat een fout van Gerd Boeden, hoofd van de speurdienst naar terroristen, ertoe geleid heeft dat de drie terroristen Christian Klar, Willy Peter Stoll en Adel heid Schulz uit de handen van de politie konden glippen. De drie hadden herhaalde malen een helikopter gecharterd. De heli- kopterpiloot Schlauss had de politie ge attendeerd op het drietal. De politie het weten de drie „in het oog te houden”. De terroristen wisten echter te ontkomen. Op dat punt werd zijn toespraak on derbroken met kreten uit de zaal: „On zin, nooit van ons leven”. Callaghan, di plomatiek als altijd, riep terug: „Ik be grijp jullie volkomen. Ik geef jullie alleen maar advies hoe jullie er het meest aan over kunnen houden”. Later, toen hij door een jongeman werd geïnterrum peerd met de kreet: „We willen werk”, zei week het best verwezenlijkt kon worden in samenwerking met Engelands interna tionale concurrenten. „Als wij dat niet doen”, zei hij, „bestaat de kans dat wij minder concurrerend zijn en als gevolg daarvan arbeidsplaatsen verliezen. Ik vraag u daarom om vast te houden aan een loonstijgingsplafond van vijf pro cent.” dat de delegaties vonden dat geen open dialoog of democratische besluitvorming meer mogelijk was omdat tal van agen dapunten werden afgevoerd. Later zijn kerkelijke vredesgroeperingen uit het westen weer aan de conferenties gaan deelnemen omdat ze vonden dat het kli maat verbeterd was. Het stoffelijk overschot van de Netro- poliet is overgebracht naar de kerk van Sint Anna, de parochiekerk van Vati caanstad. Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO - door de meerderheid van de VN Assem blee erkend als vertegenwoordigster van het Palestijnse volk - niet met name wordt genoemd, maar wel wordt gesproken over instemming van „alle betrokken partijen”. In Iraanse steden hebben zich kort gele den tegen de regering gerichte ongeregeld heden voorgedaan waarna maandag grote religieuze optochten zijn gehouden t.g.v. het einde van de vastenmaand de Rama- A1 Achram noemt Kreisky een „groot politicus” die met zijn opvatting over de Israëlische politiek niet alleen staat. „On getwijfeld weet de (Israëlische) establish ment zeer goed dat deze opvatting niet tot Kreisky beperkt is, maar dat deze door zeer veel andere joodse leiders gedeeld wordt die het beleid van Israel niet verde digen kunnenHet zal Israel niets baten Kreisky of iemand anders aan te pakken. Wat Israel ten goede zou komen, zou er kenning van de realiteit zijn en zich naar de wil van de internationale gemeenschap te buiten.” „Zou Kreisky zelf geen jood zijn, dan zou hij voor antisemiet zijn uitgemaakt. Hij is echter een vrij politicus die de wereld het document van Wenen gegeven heeft waar in de Socialistische Internationale met steun van de leider van de in de oppositie zijnde Israëlische Arbeiderspartij, Shi mon Peres, een grondslag voor het oplos sen van het vraagstuk van het Midden oosten aanbiedt. Wij hopen dat Camp David het begin van een wijziging in de Israëlische politiek zal brengen zonder welke wijziging geen vrede in het Midden oosten kan worden”, aldus Al Achram. dan. Politici en kranten waren verheugd over een grote „vredesmars” in Teheran waaraan een paar honderdduizend men sen deelnamen. Zij noemden dit een hoop vol teken voor een einde aan de botsingen tussen veiligheidstroepen en demonstran ten die in de afgelopen week alleen al 21 mensenlevens hadden geëist. z Maar terwijl mensen in de hoofdstad de politie en militairen met bloemen sierden, vielen er tien doden bij botsingen tussen troepen en menigten in drie andere steden. Twee politiemannen en drie demonstran ten zouden zijn omgekomen in de westelij ke stad Ham bij de Iraakse grens. Er wordt gevreesd dat er ook in Teheran weer moeilijkheden zullen uitbreken voor dat de sjah maandag naar Boekarest ver trekt. Enkele oppositiegroepen hebban voor morgen een staking uitgeroepen en er zullen naar verw.acht wordt rouwbijeen- komsten worden gehouden voor vier men sen die vorige week gedood werden bij een demonstratie in de buurt van het parle mentsgebouw. Morgen zal de nieuwe premier, Jaafar Sjarif-Emami, het regeringsprogramma aan de volksvertegenwoordiging aanbie den. Verwacht wordt dat hij de nadruk zal leggen op verzoening tussen de autoritei ten en de Islamitische geestelijkheid. De nieuwe regering van nationale eenheid kwam tot stand nadat Sjarif-Emami over leg had gepleegd met de Mohammedaanse Sjiitische geestelijken die de voorhoede vormen van de oppositiebeweging. Zij zijn gekant tegen bepaalde vernieuwingen in de maatschappij. Het bewind van de vorige premier werd gekenmerkt door geweld dat culmineerde in een bioscoopbrand in Abadan, waarbij zeker 377 mensen omkwamen. De nieuwe premier deelde mee dat zijn regering een hoeder van de religieuze tra ditie zal zijn en dat allen die de vereiste kwaliteiten hebben het komende jaar kun nen deelnemen aan de parlementsverkie zingen en hun vaardigheden kunnen ge- Men kan zich afvragen, aldus de woord voerder, of dit de laatste mogelijkheid is om het initiatief dat president Sadat met zijn reis naar Jeruzalem heeft genomen in stand te houden, of dat het een andere etappe op de weg naar vrede is”. „Karikaturaal gezegd, als dat waar zou zijn, dan wint de tam-tam het verre van de krant. En de tam-tam werd nog overal bezorgd ook”. Het is ook heel goed om met een citaat of aforisme te beginnen. Mr. J. W. Darkin van British Post Office, begon aldus (ik vertaal het maar even): „Dr. Samuel Johnson heeft eens gezegd dat er twee soorten kennis bestaan. De ene is als we het onderwerp werkelijk kennen, en de. andere als we weten waar we de informatie erover kunnen vinden. In het tweede geval dacht hij kennelijk aan view data” (Samuel Johnson, 1709-1784, zei let terlijk: „Er zijn twee soorten kennis. We kennen een onderwerp zelf, of we weten waar we de informatie erover kunnen vin den”). Even pauze (onthulknop ingedrukt). Daarna: ir n Volgens Masoko is het inwonertal van Equatoriaal Guinee in dezelfde periode gedaald van 300.000 (1968) tot 100.000, „als gevolg van de politieke en religieuze ver volging waaraan het bewind van president Francisco Macias Nguema zich schuldig maakt.” HAMBURG/BONN: (DPA, AFP en Reu ter) De Westduitse terrorist Willy Peter Stoll, een van de vermoedelijke moorde naars van de Westduitse werkgeversvoor zitter Hanns Martin Schleyer, werd op 22 juni van dit jaar in Frankfort herkend door een wapenhandelaar die een jaar eerder door Stoll overvallen werd. Deze stelde meteen de politie op de hoogte „Dan kunnen ze zich in de kersenbomen verstoppen”. „Dat slaat nergens op. Ik heb nog nooit een olifant in een kersenboom gezien”. (Onthulknop) „Ah, zie je wel dat het helpt!” g ir it i, P „Omdat hij niet gezien wil worden in de pudding”. En tijdens het symposium van gisteren vertelde Colin McIntyre van de BBC de volgende olifantengrap: „Waarom schilderen olifanten hun poten rood?” m ht at .et 10- IS- id ;1- el ie ;n »n t, n ;t r 1, n s t- e e i- en iet •n. en op it- en an en Toch moet je het één keer hebben ge daan om volledig geleefd te hebben. Echt .moeilijk is het natuurlijk niet, als je er maar voor zorgt dat je zinnen niet zo geolied en toonloos de zaal invloeien dat niemand ze meer opmerkt en aan andere dingen gaat denken. Daarom is het ge wenst dat er onderweg een grapje in zit, als de bekkenslag waarmee de toehoorders even worden opgeschrikt. Ir. C. Wit, hoofd directeur Telecommunicatie der PTT, zei bijvoorbeeld over het invoeren van de in formatie die dan door het draaien van een bepaald nummer op het tv-scherm kan worden af gelezen: „Er is een groot verschil in informatie tussen: „Wat is vandaag de prijs van de tomaten”, of „Wat is de hoofdstad van Engeland”. Althans dat vermoed ik”. Zo’n klein tussendoors grapje scoort al hoog. Jan de Troye zei over het argument dat het oudste medium (de drukpers) het meeste recht had op het beheer van nieu we communicatiemedia: Maar het beste is natuurlijk een unver froren joke in te lassen. In Angelsaksische kringen meent men dat in Nederland de absurde grap het meeste effect sorteert. De filmregisseur-acteur Gene Wilder ver telde deze toen hij in Amsterdam een pers conferentie gaf: „Wat is kort en groen en heeft kleine wieltjes?” Vragend keek hij rond. In Engeland heb ben ze voor dit moment de zogenaamde „reveal button”, de „onthulknop”, waar mee je het antwoord even kan ophouden voordat het op het scherm verschijnt. „Gras”, zei Gene Wilder, „en ik loog over die wieltjes”. Kay Webb, de directrice van de Engelse Puffin-reeks, vertelde tijdens een Pen- guin-diner in mei de volgende „elephant- joke”: „Waarom schildert een olifant zichzelf helemaal geel?” Ze wachtte even en zei toen: g f- ït n st an de ai- let ng le- el, sr- let lat ei- its iat lal >n- an „Wij zijn aangeland op een beslissend kruispunt van wegen. De uitdaging is enorm, maar wij hebben geen andere keus dan de uitdaging te aanvaarden. Wij kun nen ons niet permitteren de hoop van naties over de hele wereld verspreid teniet te doen”. Aldus president Sadat op de luchtbasis Andrews op weg naar Camp David wgar hij gistermiddag enkele uren voor premier Menachem Begin aankwam. „Niemand heeft het recht de weg naar vrede te blokkeren. Dit is geen tijd voor gemanoeuvreer en versleten denkbeelden. Het is tijd voor grootsheid en rede. Samen zullen wij de moeilijkheden overwinnen”, aldus de Egyptische leider die daarop per helikopter naar Camp David vloog, waar president Carter al aanwezig was. achtergrond BERN, Zwitserland. (AFP) In Equa toriaal Guinee zijn in tien jaar tijd onge veer 100.000 mensen als slachtoffer van onderdrukking gestorven. Hij zei dat veel Guineeërs het land verla ten om aan onderdrukking te ontkomen. Het aantal emigranten bedraagt nu onge veer 140.000. Zij die op vertrek betrapt worden, worden volgens hem meteen ge dood. Aan het eind van zijn toespraak van een half uur zette hij uiteen wat gelezen kan worden als het verkiezingsmanifest van de Labourpartij: „Laat ik nu en op deze plaats zeggen dat wij verdraag zaamheid zullen stellen tegenover voor oordelen, een politiek beleid tegenover leuzen, medewerking tegenover confron taties, eenheid tegenover racisme”. Het was duidelijk dat zijn betoog minder gericht was op de 1200 vakbondsleden in zijn gehoor dan op de Conservatieve Par tij. Hoewel de premier een staande ovatie kreeg en leiders van de vakbondcentrale opriepen om Labour in de verkiezingen te steunen en fondsen voor de campagne ter beschikking te stellen, viel Callaghan geen onverdeeld applaus ten deel toen hij aankondigde dat de Labourregering voet bij stuk zou houden om loonstijgingen te beperken tot vijf procent in het komende jaar, en dat hij op dit ogenblik weinig heil zag in een verkorte werkweek. Dat zijn de twee punten die TUC met de steun van de meeste vakbondsleiders in een resolutie hebben bestreden. PRETORIA (AFP). De regering van Zuid-Afrika heeft nog geen besluit over het plan-Waldheim genomen, betreffende de uitvoering van het westelijke plan voor een vreedzame regeling van het vraagstuk van Namibië (Zuidwest-Afrika). Dit is gis teravond van officiële zijde in Pretoria bekendgemaakt. Het definitieve antwoord van de Zuid- afrikaanse regering zal worden meege deeld „in het licht van de laatste ontwikke lingen”, aldus een kort communiqué dat na een zitting van het kabinet werd uitge geven. Waldheim heeft de Veiligheidsraad aan bevolen 7.300 officieren en manschappen en 1.200 man belast met politiediensten en het toezicht houden op verkiezingen naar Namibië sturen. Het program voorziet in tenuitvoerleg ging van een plan voor Namibië dat is voorgesteld door de vijf Westerse leden van de Veiligheidsraad (VS, Frankrijk, Groot-Britthnnië, Canada en de Bondsre publiek). z In Waldheims rapport wordt voorzien dat de verkiezingen in Namibië plaatsheb ben ongeveer zeven maanden na het be sluit van de raad, d.w.z. tegen 1 april 1979. Het rapport zei dat de oorspronkelijk door Zuid-Afrika genoemde datum van 31 de cember 1978 en overgenomen in het wes terse plan, door intussen opgetreden ver tragingen niet meer haalbaar is. Dat vin- VS gebruiken Camp David om eigen belangen te behartigen „Dergelijke plannen brengen ongetwij feld een nieuw gevaarlijk element in de situatie in dat gebied daar het algemeen bekend is dat overal waar Amerikaanse troepen en militaire bases zijn gestatio neerd, deze een bron zijn van verhoging van de spanningen, confrontatie en anta gonisme tussen staten”. De leider van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO, Yasser Arafat, zei in een vraaggesprek dat president Sadat er na de top van overtuigd zal zijn dat de Israëliërs hem nooit iets zullen toegeven. ROME. Metropoliet Nikodim van Leningrad en Novgorod is gisterochtend onverwacht overleden in Rome. Volgens Vaticaanse kringen bevond hij zich in de pauselijke vertrekken in het Vati caan voor een audiëntie bij paus Johan nes Paulus toen hij werd getroffen door een hartaanval. Metropoliet Nikodim leed al jaren aan een hartkwaal. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Egyptische kranten haken in op het conflict tussen Israel en de Oosten rijkse Kanselier Bruno Kreisky na diens opmerkingen aan het adres van de Joodse staat en premier Begin in een vraagge sprek met het Nederlandse dagblad Trouw. Laatst liep ik met de schrijver Tim Krab bé door Harlingen. We zagen een hangmat te koop hangen. „Ik heb nog nooit in een hangmat gelegen”, zei Tim Krabbé. „Ik ook niet”, gaf ik toe, „maar ik heb in een gondel door het Canal Grande in Venetië gevaren, en jij hebt parachute gespron gen”. Ik moest daaraan terugdenken toen ik gisteren in het Internationaal Congrescen trum in Amsterdam tijdens het symposi um over viewdata en teletekst de ene wel bespraakte spreker na de andere op het podium bezig zag. Er zijn honderdduizen den Nederlanders, misschien wel miljoe nen, die nog nooit van hun leven een zaal met mensen hebben toegesproken, vanaf een deftig podium, achter een microfoon, met het aplomb van de gezagsdrager die er meer van weet. Ik wel. Ik weet wat het is. Ik heb onlangs nog als tweede spreker een tentoonstelling geopend voor een tamelijk volle zaal. Ik blijf het een enge toestand vinden. Je hoort hoe je voorganger naar zijn slotzin toewerkt, je denkt: o hemel, nog één minuut, dan moet ik opstaan, naar voren lopen, het trapje bestijgen zonder te struikelen, mijn papieren op het spreek gestoelte neerleggen zonder dat zij alle kanten opfladderen, een stilte in acht ne men, even geamuseerd de zaal in kijken, en dan, kalm aan, kalm aan, met de eerste goed geconstrueerde volzin even de lach spieren los maken, zodat ze weten dat het allemaal niet kwaad of ernstig bedoeld is wat je gaat zeggen rt- Op de linkerfoto de begroeting van president Carter en president Sadat in Camp David, waar gisteren het vredesoverleg over het Midden-Oosten tussen Egypte, de VS en Israel begon. Premier Begin werd op de luchtmachtbasis Andrews begroet door vice- president Mondale en vloog vandaar naar Camp David. afloop hiervan op en dan zal ik zorgen dat jij een baan krijgt”. De eerste minister wond er geen doek jes om dat Groot-Brittannië de handen uit de mouwen dient te steken om zijn positie als wereldhandelspartner terug te winnen. Hij legde hierbij de nadruk op de snelle ontwikkeling van de micro- elektronische industrie die. binnen af zienbare tijd in fabrieken het werk van duizenden arbeiders zou kunnen overne men met apparaten niet groter dan een kleine transistorradio. „Maar”, waarschuwde hij, „de rege ring kan niet meer doen dan algemene richtlijnen aangeven en het juiste kli maat scheppen waarin arbeiders, werk gevers en bedrijven het hunne moeten doen”. Hij zei dat de Britse regering al 300 miljoen gulden had geïnvesteerd in de opbouw van een micro-elektronische industrie en bereid was er uiteindelijk een miljard in te steken, waarmee 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen zouden kunnen worden gecreëerd. Natuurlijk liet Callaghan niet na op het nationale podium van het jaarcongres van de TUC'het gebruikelijke overzicht te geven van de tot nog toe door zijn regering bereikte resultaten, maar over tuigd schenen weinigen. Hij gaf ook toe dat algemene verkiezingen onvermijde lijk waren geworden nadat de liberale partij met 13 zetels in het parlement zijn Callaghan zei dat een verkorte werk schoten: „Goed zo, zoek mij maar na zegd. bruiken binnen het kader van de „wette lijk erkende partijen”. den ook de meeste politieke partijen in Namibië.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3