RAADSMEERDERHEID IN VELSEN VÓÓR VIJFDE WETHOUDER Veel interne verschuivingen in nieuw college Velsen Open huis in Kreativiteitscentrum burgerlijke stand t Schadevergoeding vissers per 1 januari opgeheven ■V I VERGADERING VAN IN DE BRULBOEI ALLEEN WETHOUDER SCHEEPER HOUDT PORTEFEUILLE 1 VOOR OPRUIMEN EXPLOSIEVEN Laboratorium in pand crematievereniging Onbeschaamd Ki kreatieve en handvaardigheidscursussen die door het.Kreativiteitscentrum worden georganiseerd. Volgende week zullen alle cursussen van dit winterseizoen van start gaan „OUD IJMUIDEN” Illusie „De Planeet” moet deel programma laten vervallen i 5 VELSEN-IJMUIDEN SEPTEMBER WOENSDAG 1978 6 (PvdA), die tot gisteren Openbare r (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De volledige frac ties van CDA, WD en D’66 heb ben zich gisteravond opgesteld achter het voorstel van hun voor zitters vervat in een gezamen lijk geformuleerd gemeenteblad om bij GS toestemming te ver zoeken tot de benoeming van een vijfde wethouder. Deze eensge zindheid bleek goed voor 19 stem men en een meerderheid van 5 tegenover de even eensgezinde maar in getal kleinere combinatie van PvdA, Progressief Velsen en CPN. VELSEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Van de vier wet houders die sinds gisteravond sa men met burgemeester M. J. Mo lendijk het college vormen bezet alleen de PvdA-wethouder H. Scheeper zijn oude portefeuille (Onderwijs). Wethouder Th. C. Witte (CDA, voorheen Sociale Za ken) nam de portefeuille Finan ciën over van ex-wethouder H. van der Werff (CDA, wèl in de raad). Wethouder J. W. Meijer men bij 3 onthoudingen, wethou- (PvdA), die tot gisteren Openbare der Bijl 29 om 4. Werken deed nam de portefeuille Sociale Zaken van wethouder Witte over terwijl de nieuwe wet houder K. W. Bijl (CDA) zich de komende vier jaar met Openbare Werken gaat bezighouden. Van de vier kandidaten kregen de wet houders Witte en Scheeper 31 stemmen, terwijl er twee blanco stemmen werden uitgebracht. Wethouder Meijer kreeg 30 stem- Progressief Velsen lanceert plan voor coördinatiebureau genheid gebruik om kennis te maken met de activiteiten van deze club. Door bestuursleden en docenten werd informatie gegeven over de verschillende lijkheid van een vijfde wethouder pas in 1974 door de WD was ondersteund. „Toen werd er door de WD verkiezingswinst gemaakt”, aldus de socialist die daarmee beklemtoonde dat de benoeming van een vijfde wethouder op dit moment moest worden gezien als een puur politieke aan gelegenheid. Met betrekking tot de door de voorstanders aangedragen noodzaken was Schiltmeijer van mening dat voor zover door het college bepaalde zaken niet wa ren gerealiseerd een vijfde wethouder al leen maar vertragend zou hebben gewerkt. De wenselijkheid van CDA, WD en D’66 om de burgemeester te ontlasten van de portefeuille Economische Zaken achtte Schiltmeijer in strijd met de destijds ook door deze partijen ondertekende profiel schets van de burgemeester waarin „be kwaamheid”, „economische belangstel ling” en „bestuurder” als voorwaarden waren gesteld. Hij was van mening dat het wethouderschap wel zwaar was maar dat er op andere manieren verlichting moge lijk moest zijn. De vertegenwoordiger van de grootste raadsfractie geneerde zich dan ook niet om mee te gaan in het zojuist door Kuijper representant van de kleinste De communist Th. Kruisman merkte op dat hij niet wenste mee te doen aan de koehandel van het CDA om de WD aan een wethouderszetel te helpen. In tweede termijn kreet hij dat de wethouders om hun taak te verlichten maar wat „pret- functies” moesten afstoten om wat minder overbelast te zijn. Voor H.A. de Boer (CDA) die namens de indieners van het voorstel het woord voerde, aanleiding op te merken dat een dergelijke uitlating on beschaamd was en zeker niet op zijn plaats bij de behandeling van de problematiek waarvoor men gezamenlijk bezig was een oplossing te zoeken. Met betrekking tot de uitlatingen dat het voorstel een politiek karakter droeg be klemtoonde De Boer dat werd gezocht naar een oplossing die het belang van Velsen dient. In dat opzicht geloofde hij dat de problematiek van Velsen zich in tal van opzichten onderscheidde van qua om vang gelijkwaardige gemeenten. fractie aangewezen vaarwater van de „coördinatie”. Het raadslid D. Kuijper (Progressief Vel sen) had in een betoog vóór de stemming aangekondigd blanco te zullen stemmen uit protest tegen het feit dat volgens zijn partij de politieke fatsoensnormen tijdens de onderhandelingen over de collegevor- ming overschreden zijn. „Progressief Vel sen had intern, vóór de onderhandelingen, twee afspraken gemaakt: er wordt eerst over het program gepraat en daarna over een college en we onderhandelen alleen in volstrekte openbaarheid. Achtereenvol- Volgens een woordvoerder van de duik- en demonteergroep van de Konink lijke Marine, die verantwoordelijk is voor het opruimen van explosieven van af de voet van de duinen tot op het continentale plat, kan deze maatregel het gevaar voor de visserij verhogen. „Voor de scheepvaart leveren de mijnen op de zeebodem geen gevaar meer op”, aldus deze woordvoerder,” ze zijn nog wel ex- D. H. Kuijper „alternatief voor vijfde wethouder” Hij betwijfelde eehter of een dergelijk lichaam in staat was de huidige problema tiek van Velsen op te lossen. Ir. G. A. Schoonkind (VVD) merkte als laatste spreker op achter het idee van het coördinatiebureau te staan en het graag te bespreken in de betreffende commissies. De hoofdelijke stemming sneed de kers verse gemeenteraad messcherp in twee delen ten voordele van de voorstanders van de benoeming van een vijfde wethou der. VELSEN. Het Heerenveense inge nieursbureau Oranjewoud heeft bij de gemeente Velsen een hinderwetvergun ning aangevraagd voor een laboratorium dat inmiddels is ingericht in het voorma lige kantoorgebouw van de Facultatieve Crematievereniging aan de Driehuizer- kerkweg in Driehuis. IJMUIDEN. Donderdagavond verga dert het Wijkcomité Oud IJmuiden in Buurthuis De Brulboei. Op de agenda staan onder meer bespreking van het on derhoud dat vertegenwoordigers van het Wijkcomité hebben gehad met burgemees ter Molendijk en de instelling van een gemeentelijke ambtelijke werkgroep die zich gaat bezighouden met de problema tiek rond de renovatie/herbouw van Oud IJmuiden. groot. Voorzitter Boelmans Kranenburg van het visserijschap deelt de vrees dat het die kant op gaat. „Het is natuurlijk niet onwaarschijnlijk dat de vissers dat gaan doen, ja. De mogelijkheid bestaat dan ook dat al die explosieven kort ach ter elkaar door verschillende vissers worden opgevist en weer in het water gegooid. Ik vraag me af hoe lang dat goed gaat”, aldus de heer Boelmans Kra nenburg. Volgens de woordvoerder van de^ duik en demonteergroep van de Koninklijke Marine is er inderdaad kans op explosies als een mijn kort achter elkaar diverse malen wordt opgevist, „daar komt nog bij dat explosieve stoffen gaan uitkristal liseren, hoe ouder ze worden hoe minder betrouwbaar. De kans op spontane ex plosies wordt daardoor ook nog groter.” Het besluit om de uitkeringen stop te zetten dateert uit 1978, toen werd een afbouwregeling ingevoerd die per 1 de cember 1979 afloopt. In 1976 werd twee ton gereserveerd in de defensiebegro ting, terwijl vijf ton werd uitgekeerd. ed is- e- e- Is- Aan de definitieve beslissing waarmee dit voorstel van de fractievoorzitters H. A. de Boer (CDA), G. A. Schoonkind (VVD) en J. ten Brink (D’66) werd be krachtigd ging, zoals te verwachten viel, een uitvoerige discussie vooraf. Een dis cussie die niet uitsluitend een dialoog werd tussen voor- en tegenstanders van de benoeming van een vijfde wethouder. Daarvoor zorgde D. H. Kuijper (Progres sief Velsen) die als tegenstander van een dergelijke benoeming met een alternatief op tafel kwam waarover alle fracties be reid bleken in commissieverband te wil len discussiëren. Kuijper bepleitte de in stelling van een permanent coördinatie bureau dat, geheel los van diensten, be drijven en secretarie, onder supervisie van de burgemeester gaat functioneren. plosief maar het mechanisme dat ze naar hun „prooi” moet brengen is dermate aangetast dat het niet meer werkt. Nor maal gesproken zouden ze dan ook ge woon op de zeebodem blijven liggen ter wijl het scheepvaartverkeer er over heen vaart.” De vissers halen regelmatig explosie ven op in hun netten, door die vergoe dingsregeling werden zij gestimuleerd de Marine in te schakelen om die bommen op te laten ruimen. Dat konden zij op drie manieren doen: door ze weer overboord te zetten met een boei en de positie door te geven, door ze op het dek vast te zetten en de mannen te waarschuwen als ze na de vangst weer binnenkwamen of onmid dellijk nadat ze de bom aan boord had den te stoppen met vissen en terug te keren om de bom onschadelijk te laten maken. De hoogte van het uitkeringsbe drag hing af van de gevolgde methode. De kans dat de vissers de explosieven nu zonder meer overboord zetten zonder er extra werk aan te willen besteden en het dus niet meer melden wordt nu ver- rt et is- gt ee ie et 11- nj jd a- e- al in- an iet m. Geboren: H. Vrijburg-van der Brug, z., IJmuiden; C. de Nijs-Nordsiek, z., IJmui den; H. van Burgel-van Duin, d., IJmuiden. Overleden: H. Zondervan, 82 jr., wedu we van: J. W. Balkstra, IJmuiden; G. Vis ser, 86 jr., echtgenoot van G. Schol, IJmui den; H. Berkhout, 73 jr., echtgenoot van: E. M. Wesselman, IJmuiden; A. Dik, 68 jr., echtgenote van: F. Haan, Velsen (noord); T. Koopmans, 78 jr., echtgenoot van: M. A. Mulder, IJmuiden; H. Schuurman, 72 jr., echtgenoot van: A. J. van Emmen, Vroomshoop; K. de Groot, 87 jr., weduw naar van: A. van der Paard, IJmuiden; J. M. Berlee, 87 jr., echtgenoot van: W. Groe- neveld, Santpoort; E. Zwart, 85 jr., we duwnaar van: N. Wijker, Driehuis; R. E. Schoen, 60 jr., weduwe van: K. Visser, Santpoort; L. van Dijke, 76 jr., weduwnaar van: A. Fortuin, Santpoort. ;n ig ;n er sn ie »n ie- et Is :s- nt n- Eerder op de avond, aan het begin van de gemeenteraadsvergadering, waren alle 33 raadsleden door burgemeester Molen dijk beëdigd en geïnstalleerd. Daarbij wa ren de 12 nieuwe raadsleden; 3 van de PvdA (de heren Kleywegt en Bot en me vrouw Overmeren), de D’66-fractie (de heer Ten Brink en mevrouw Maes), me vrouw Roskam van de VVD en de heren Bijl, Vergouw en Van Leeuwen en de dames Van Laake, Alderliefste en Schem- mekes van het CDA. VELSEN. In het buurthuis „De Pla neet” aan de Umuidense Mercuriusstraat is het onderdeel tafeltennis op donderdag onderdeel van het activiteitenprogram ma dat op 11 september van start gaat. Met de aanvangstijden (19.00-20.30 uur voor jeugd, 20.00-21.30 uur voor volwasse nen) wordt afgeweken van de aankondi ging in het programma boekje voor de drie IJmuidense buurtcentra. Met de discotheek op vrijdagavond kan pas begonnen worden zodra de verbou wing van het buurthuis voltooid is. Andere activiteiten komen in het seizoen 1978- 1979 nog niet van de grond door gebrek aan voldoende vrijwilligers voor de lei ding. Cursussen bloemschikken, potten bakken, pech onderweg en ook clubs voor sjoelen, biljarten en kaarten moeten om die reden worden opgeschort. Mensen met wat vrije tijd kunnen zich alsnog als vrij williger aanmelden op het adres Velser- duinweg 13 (telefoon 02550-12873). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN HELDER. Minis ter Scholten van Defensie is niet van plan om de schadevergoeding voor vis sers die tijdens hun werk explosieven van de zeebodem ophalen voort te zet ten. De minister vindt het niet langer nodig om deze schadevergoeding uit te betalen, hij verwijst daarbij naar de conclusie van een interdepartementale werkgroep dat er geen rechtsgrond meer is om de vergoedingsregeling voort te zetten. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen uit de Tweede Ka mer. Het aanstellen van een vijfde wethouder met de mogelijkheid de situatie in 1982 te herzien kwalificeerde De Boer als een schoolvoorbeeld van democratie. „Het on- .derstreept bovendien dat het voor ons geen politieke zaak is.” Reagerend op de uitlating van Schilt meijer (PvdA) met betrekking tot de bur gemeester als portefeuillehouder zei de CDA-er dat de inhoud van de profielschets die voor het CDA nog volledig overeind stond niet inhoudt dat een burgemeester dan ook belast moet worden met een por tefeuille waardoor de profielschetseigen schappen moeten blijken. Uitvoerig bestreed De Boer de opvatting van Schiltmeijer dat met de invoering van de meerjarenbegroting de taak yan de wethouder zou zijn verlicht. „De presenta tie daarvan mag een zaak zijn van het gehele college, maar juist de voorberei ding is een taak van de wethouder van financiën. Door gewijzigde omstandighe den is die taak de laatste jaren enorm verzwaard.” In het idee van Kuijpers coördinatiebu reau zag De Boer zeker een punt van overleg in de commissie Algemene Zaken. Het nieuwe college van Velsen, van links naar rechts wethouder Bijl (Openba re Werken), wethouder Meijer (Sociale Za ken), burgemeester Molendijk, gemeente secretaris Van Uffelen, wethouder Scheeper (Onderwijs) en wethouder Witte (Financiën) gens is aan beide voorwaaren niet vol daan”, aldus Kuijper. Dat was ook de reden waarom zijn partij uit het overleg was gestapt, omdat te veel in beslotenheid gebeurde. De fractieleiders A. Schiltmeij er (PvdA), H. ten Brink (D’66) en H. de Boer (CDA) wezen deze beschuldigingen van de hand en beweerden daarentegen dat het van weinige democratische gezind heid getuigt door uit een overlegsituatie te stappen als je je zin niet krijgt. Fractieleider G. A. Schoonkind van de WD baarde nog even opzien door kort voor het begin van de stemming de vraag op te werpen of het principieel juist is een topambtenaar uit een gemeente wethou der te laten worden in dezelfde gemeente. Hij stelde daarbij heel nadrukkelijk deze vraag los te willen zien van bepaalde per sonen. Zowel de heren Schiltmeijer als De Boer reageerden in dezelfde geest op deze opmerking. „Ik vindt het onbehoorlijk de ze vraag hier en nu op te werpen, dat had moeten gebeuren bij de onderhandelingen als er twijfels waren aan de heer Bijl. Ik steun bij deze zijn kandidatuur nogmaals en van harte”, aldus Schiltmeijer. De Boer sloot zich daarbij aan, onder meer met de woorden „Ik zal maar niet het voorbeeld aanhalen Van de ex-topambtenaar Van der Klaauw die nu minister van Buitenlandse Zaken is geworden”. In de nieuwe accommodatie in de IJmui dense Clara Sternschool heeft het Kreati viteitscentrum IJmond dinsdagavond open huis gehouden. Een groot aantal belangstellenden maakte van deze gele- -iS* Als eerste woordvoerder over deze nete lige kwestie, waarvan de PvdA bij de colle geonderhandelingen had geconditioneerd dat ze buiten beschouwing zou worden gelaten, merkte Kuijper op dat het ge meenteblad hem het gevoel had gegeven dat er niet viel te ontkomen aan een vijfde wethouder. Hij sprak echter als zijn me ning uit dat de oplossing van de problemen die door de voorstanders waren aange voerd in een geheel andere richting diende te worden gezocht. Het grote knelpunt zag hij in de kortsluiting tussen het college en het ambtelijke apparaat. „Het is een illusie te denken dat uitbrei ding van het college soelaas biedt voor deze problemen, zoals het evenmin moge lijk is de 1000-koppige vierde macht in Velsen zo u wilt het ambtelijk apparaat van de ene dag op de andere de gedaan teverwisseling te doen ondergaan die noodzakelijk is om de voortgang van al die genoemde zaken naar behoren te laten plaatsvinden”, aldus Kuijper die vervol gens aangaf dat een permanent coördina tiebureau tegemoet komt aan de nood zaak van probleemloze informatie aan de raadsleden en de juiste wisselwerking tussen wethouders en hoofdambtenaren. In korte bewoordingen schetste het pro gressieve raadslid de taak die aan de in het leven te roepen instantie moest worden toebedeeld en door wie die taak zou moe ten worden uitgevoerd: „een paar mensen die kennis hebben omtrent planning, in formatieoverdracht en projectorganisa tie.” Ook de coördinatie van projekten als bebouwing van de Velserbroekpolder en Plan Zeebad leken hem uitstekend te pas sen in de taak die aan het bureau zou worden opgedragen. Over de kosten van een door hem aangedragen bureau merkte Kuijper tenslotte op: „Het gaat zeker meer kosten dan het toevoegen van een wethou der. Maar er gebeurt tenminste iets funda menteels.” A. Schiltmeijer (PvdA) verweet de sa menstellers van het voorstel dat de wense- Driehuis is de nieuwe vestigingsplaats voor de afdelingen landschapsarchitec tuur en milieutechniek van „Oranje woud”. In de voormalige keuken en koffie kamer van het pand Driehuizerkerkweg 138 worden water- en luchtmonsters on derzocht op het voorkomen van milieube lastende stoffen. Waterschapsinstanties en industriële bedrijven zijn daarvoor op drachtgevers. Op het Velsense stadhuis kan op 20 september om tien uur ’s morgens monde ling bezwaar worden ingebracht tegen ver strekking van de gevraagde vergunning. Alleen ingezetenen die op deze hoorzitting verschijnen kunnen tot 3 oktober ook schriftelijk bezwaar aantekenen tegen ver strekking van de hinderwetvergunning. WsSW

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5