OVER IJMUIDEN GESPROKEN Nog eenmaal langs de Stationsweg in de vishol 1 De nieuwe Avrobode en TeleVizier: zo kleurig als de televisie zelf. HET KLEURIGSTE TELEVISIENIEUWS VOOR DE KOMENDE JAREN IS VANAF HEDEN VOOR DEZELFDE PRIJS TE KOOR wat vertel je me nou? Christen Vrouwen Felicitaties voor diamanten echtpaar hebben nieuw winterprogram I I I 19 7 8 IJMOND 7 SEPTEMBER WOENSDAG 6 Voetbalfoto Chris Visman t I Met ingang van nu zijn de Avrobode enTeleVizier de meest voorbeeldige programmabladen van Nederland geworden. Gezellig dik, bijzonder overzichtelijk en met alle TV-programmapagina’s in kleur. Dus in zwart/wit uw TV- programma’s uitzoeken is er in het vervolg niet meer bij. Gauw maar kopen dus. Want met al die verbeteringen zijn Avrobode en TeleVizier nog steeds voor de oude prijs te koop. En eens hard nadenken over een abonnement Oorlog en vrede Visserijbedrijf OU! - - (ADVERTENTIE) 3.818, 6.735, 7.035, IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 810 kg tong; 14 kisten tarbotten griet; 90 kisten kabeljauw; 873 kisten koolvis; 291 kisten schelvis; 30 kis ten wijting; 7 kisten schar; 117 kisten ma kreel en 90 kisten diversen. VELE LEZERS ZULLEN Servaas se nior (de man met de witte baard) hebben gekend als beheerder van het buffet van het station Velsen (later Velsen-IJmui- den Oost). „Wat was het een druk sta tion”, herinnert de heer Luit zich, „toen de trein in de richting van Beverwijk nog LUIT KWAM vervolgens bij het huis met voortuin van de vroegere sergeant- majoor, nu makelaar, Bontebal. Na een brakliggend stuk grond zag men het boerderijtje van De Weers, wiens zoon er later een kolenopslagplaats zou vestigen. Dan de woning van Van Kaam van wie de heer Luit zich het grote feest herinnert toen deze zestig jaar bij een firma aan de Zuidzijde werkte. Ernaast stond het huis van de spoorwegarbeider Servaas wiens ouders er eerder hadden gewoond. zen met grote voortuinen van Dijkstra en Wiersma. Dan drie meer aan de weg gelegen pandjes waarvan er twee als winkel waren ingericht, één van de fami lie Van Thiel, ernaast een kruideniers zaak van De Vries (later de fijnstrijkerij van mevrouw Van Woensel, daarna de schoenenzaak van Jongeneel. via de spoorbrug ging. De reizigers voor IJmuiden moesten hier overstappen. Als een trein uit Amsterdam naar de richting van IJmuiden binnenreed dienden de reizigers voor Beverwijk, Alkmaar e.d. op hun beurt op aansluiting te wachten. Het drukke treinverkeer vergde veel spoorwegpersoneel op het station. Luit kende al deze mannen: „Ik liep bijna vijfentwintig jaar lang iedere dag op het perron om melk en melkprodukten aan het buffet af te leveren”. Wat Servaas senior betreft, deze gaf het beheer over het buffet later óver aan zijn schoonzoon Eijndhoven die talrijke lezers zich ook zullen herinneren van zijn lunchroom aan de Stationsweg. WIE AAN ..TOEN" denkt ziet de kolen wagens op het emplacement weer voor zich. Die moesten de Stationsweg passe ren. Onder het rijden sprong de rangeer der van de locomotief om met een rode vlag het verkeer op de Stationsweg tegen te houden. Piet Luit: „Was zo’n wagon met een lading voor een van de vele kolenhandelaren gearriveerd dan moes ten er veel rappe handen bij te pas ko men om de wagon zo vlug mogelijk leeg te krijgen. Dit in verband met het betalen van staangeld. Het was een hele karwei want al de op of bij de wagon gevulde zakken dienden naar de opslagplaats „thuis” te worden gereden. Handelaars met een opslagplaats bij het station, zoals De Weers en Den Braber, hadden het daarbij vergeleken gemakkelijk”. In deze rubriek hebben we onlangs een artikel gewijd aan een van de dichters van het oude IJmuiden, Chris Visman. De heer W. Hartenberg te Santpoort ves tigde onze aandacht op een grafschrift dat in de jaren twintig werd aangebracht op de Westerbegraafplaats in IJmuiden ter gedachtenis van Daan Schilling die vele jaren gemeenteraadslid en ook wet houder was. De tekst is van Chris Vis man: „De weinigen, die hun verlicht ver stand, - hun rijk gemoed niet voor zich zelf bewaarden, - maar ’t grauw hun mening en gevoelens openbaarden, - zij zijn van ouds gekruisigd en verbrand”. markiezenwerkplaats van Van Veelen, vader en zoon. Wat de trawlers betreft, ik herinner me dat Frater Smit en Prins er acht hadden. Tinus Blinkhof was walma- chinist. Er werd nog volop carbid ge bruikt. Het „klinken” gebeurde met de hand; alleen de VEM en de HERA had den toen „lucht”. De opvarenden van de boten die onder dek werkten werden „het zwarte koor” genoemd. De luchtko kers kwamen op de stookplaat uit - een schuif erin, een katrol, een grote puts. Als de vuren „getrokken” werden (net als bij een kachel) gingen de sintels naar boven en overboord, behalve binnen de pieren - daar mocht het niet. Wanneer de vuren dus voor de vishal „getrokken” werden ging op de stookplaat de water slang erop en daarna kwamen de sintels aan dek en vervolgens aan de wal. Zo doende kon er cokes worden gezocht. Hetzelfde gebeurde aan weerszijden van de pont”. TOEN DE STATIONSWEG zijn spoor- wegviaducten kreeg moest het wegdek ingrijpend worden veranderd. Wie naar het centrum van „de Heide” (Velseroord) ging kreeg te maken met een nogal steile helling die van man en paard het uiterste bleek te vergen. Zwaar beladen kwamen de wagens van de groentehandelaren van de markt in Beverwijk; één paarde- kracht was eigenlijk onvoldoende om de kar omhoog te krijgen. Het was natuur lijk ook tobben voor de velen die met een handwagen op weg waren, zoals melk- handelaren en bakkers. Een aantal van hen gebruikte een trekhond vóór of on der de wagen. Iedereen slaakte een zucht van verlichting als hij bij de Willebrord- straat was gekomen. Er werd op den duur een en ander gedaan om de situatie te verbeteren; de straat werd, zoals men dat zei, „langer” gemaakt. Maar een radi cale oplossing was onmogeliik. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding van „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). Kg.: 124.882,82, 98.726,22, 57.863,67, 19.807,87, 8.432,40, Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 15,87-15,02; grote tong 18,77; grootmiddel tong 16,61-16,34; kleinmiddel tong 16,37- 15,96; tong één 13,62-11,91; tong twee 8,65- 8,47. De heer W. Koomen, IJmuiden: „Wij - een groep jongens - zaten bovenop het dak van school K. We konden er niet meer af aan de achterkant want daar kwam de politieman Verweij het dak op. Wat moesten wij doen: aan de voorkant naar beneden. Wie wachtte ons daar op: Bosman, de veldwachter. „Rooie, nou heb ik je”, zei Bosman. Ik zei tegen Bosman: „Je bent zelf rood”. Het gevolg was dat ik drie dagen niet meer op een stoel kon zitten. We hebben met z’n allen wraak genomen in het bos van Parel: een valkuil en daar liep Bosman in. Na de oorlog heb ik hem alles eerlijk verteld. Toen gaf hij mij de hand; de vrede tussen de twee „rooien” was getekend. OP DE RUIMTE tussen de viaducten bevond zich een pad dat met een klaphek was afgesloten. Het werd veel gebruikt door de mensen die hun werk bij de spoorbrug hadden: Bos, Jensen, De Boer, Bragt en anderen. Hun woningen, speciaal voor het personeel gebouwd, stonden aan de Kanaaldijk. De heer Luit: „Het was een hele gebeurtenis als je eens te gast was bij een van deze mannen in de stuurhut op de spoorbrug, voorals als hij de brug moest opendraaien voor het doorlaten van een of meer schepen. Met de stuurlui voerde hij intussen een ge sprek waarbij hij allerlei gegevens no teerde. Je stond wel verbaasd te kijken hoe het mogelijk was dat zo’n zwaar gevaarte, want dat was het toch, zo feil loos open en dicht ging. Het was een soort wonder als je dat meemaakte”. OP Z‘N TERUGWEG via de spoorweg- viaducten passeerde Luit met zijn melk wagen op de Stationsweg eerst het huis met de stenen trap van zeven treden waar een spoorwegarbeider woonde, daarna het huis van de familie Bielefeld, dan een brede poort en vervolgens een rij van zes kleine woningen, stuk voor stuk met een stenen trap in verband met het lage wegdek. Luit herinnert zich op één na alle bewoners: respectievelijk de spoorwegarbeider Voorhout, de schilder Wals, de schilder Keuter, Bonekamp, dan N.N. en tenslotte de weduwe Van Wierin- gen. Na de huisjes een open poort, dan de lunchroom van Eijndhoven, de woning van de familie Kolk en het huis van Kolk junior. Dat laatste stond op de hoek van de Willebrordstraat. Als je daar was kon je even uitblazen van de krachtinspan ning die de helling ook vandaag had gekost. DEN HELDER. In de week van 28 augustus tot en met 1 september werden door 47 kotters de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: Per 40 kg: wijting drie 68-55; poontjes 60; horsmakreel 36-20; steenbolk 48; bot 44-40; rode poon twee 120-100; leng 118- 112; lommen 122; tarbot 503-221; griet 288-162; kabeljauw één en twee 252-186; kablejauw drie 130-118; kabeljauw vier 138-108; kabeljauw vijf 130-80; koolvis vier 84-52; schelvis één 140; schelvis twee 122-120; schelvis drie 82-67; schelvis vier 71-65; schol drie 140-130; schol vier 108- 100; makreel twee 41-21,60; makreel drie 20; schar 114-108. -X .-f. De heer T. Post, Santpoort: „Graag wil ik inhaken op de voetbalfoto, beschik baar gesteld door mevr. Van Breugel- Visser te IJmuiden. Het is inderdaad ruim zestig jaar geleden, om precies te zijn in juni j.l. eenenzestig jaar, dat de foto werd genomen. Ik weet het nog heel goed want ik speelde als rechtsback en aanvoerder in dat elftal. Onze club heette S.D.E. Het was op het zogenoemde Hoge- land. Dat strekte zich uit van de hoek Velserduinerbuurtweg (op de hoek woonde de familie Kok die een sigaren handel had en vadaar kon je lopen zon der een huis tegen te komen) tot aan de IJmuiderstraatweg. Wij hadden een com petitie van zes clubs uit IJmuiden en Velseroord. Uit die clubs zijn goede spe lers gekomen, o.a. Jan Tol van Stormvo gels en Arie v.d. Wint van V.S.V. Wat de foto betreft, de namen van de spelers waren van links naar rechts en van bo ven naar beneden: Aard van Woensel, W. Noordman, Piet Wey, Jan Zegel en Pietje Bogaart; tweede rij Piet Eriks, Jan Loen- dersloot en Herman Meijer („de Witte”); onder: ondergetekende, Hannie en Theo Ouderkerk. De grensrechter was inder daad Jan Monné. Het jongetje met de pet (op de achtergrond) was Jantje Plugboer, later ook een goed voetballer. Wij waren toen in de leeftijd van zeventien jaar en jonger, zoals „de Witte” (veertien jaar) en Piet Wey (vijftien jaar). Het was een mooie tijd”. VELSEN-NOORD. De afdeling Vel- sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft haar programma voor het nieuwe seizoen weer gereed zo dat van september tot en met mei 1978 de gebruikelijke maandelijkse bijeenkom sten zullen worden gehouden. Na de laatste gehouden bijeenkomst heeft het bestuur inmiddels een wijziging ondergaan wegens het periodiek aftreden van de dames J. G. Bosman-Geurkink, tweede secretaresse en H. van ’t Slot-Fos- sen, tweede penningmeesteresse. Hun plaatsen worden ingenomen door de da mes M. Visser-Politiek en H. L. van Zalin- ge-Boerkoel. De afdeling telt thans 72 le den, onder wie vier nieuwe leden. Financi eel heeft de afdeling nog geen moeilijkhe- I den wegens een ruim batig saldo als gevolg van enkele giften. Dinsdag 12 september opent N.C.V.B.-Velsen-Noord het jaarpro gramma met een lezing door mevrouw K. Zijlstra-Roeleveld uit Heemskerk over het onderwerp „Vrouw en vrede”. Dinsdag 10 oktober komt mevrouw G. Kroeger-Gerritsen uit Santpoort-Noord met het onderwerp „Met de N.C.V.B. naar de Oostbloklanden”. De Stichting „Natio naal Rheumafonds” verzorgt dinsdag 14 november de voorlichtingsavond over Rheuma. Het gebruikelijke jaarfeest als herinne ring aan de oprichting van de afdeling vindt plaats op dinsdag 13 februari. Drs. H. Hornstra uit Schoorl bespreekt op dins dag 13 maart het onderwerp „De levensfa sen van de mens” en dinsdag 10 april komt de bekende heer N. Kloosterhuis uit IJ- muiden het onderwerp „Ongevallen in en om de woning” behandelen. Het seizoen wordt afgesloten met een huishoudelijke vergadering op dinsdag 8 mei 1978. Alle bijeenkomsten worden gehouden in het jeugdlokaal van de Nederlands Her vormde Noorderkerk aan de Dijckmans- straat te Velsen-Noord en beginnen alle om 20.00 uur. De heer A. Douma, Haarlem: „De vis serij leidde tot een grote bedrijvigheid in IJmuiden: ijsfabrieken, smederijen, draaierijen, „stores” voor materiaalvoor ziening, timmerwinkels, schildersbedrij ven, nettenboeterijen. Ik denk ook aan de vele kleine neringdoenden: slagers, bak kers, kruideniers, ’t Was nogal wat. Dat zag je aan de buitenkant niet. Natuurlijk was er tevens het sleepbootwerk. De VEM had zelf een sleepbootje met Maar ten Noordzij. Dan had je Krab met een grote sleepboot en Kobus Maas met zijn eigen boot. En wat kostte het wel? Traw lers naar de Zuidzijde brengen na het lossen 2.50. Bij al die drukte ging het bij het „inschuiven” niet altijd op de centi meter. Vele trawlers hadden dan ook een ingedeukt kontje. Over de Zuidzijde ge sproken, in de Middenhavenstraat heb ben we ook nog de „Noorse” natuurijsfa- briek gehad. Tevens een eau de cologne- fabriek. Bovendien kwam in de crisistijd de rijksvleesfabriek aan de Zuidzijde (haché en gehakt). Tussen de ketelmake rij van Booij en Co en scheepsbouwer Appie Borgart kenden we vroeger al de In IJmuiden werd dinsdag het diaman ten huwelijksfeest gevierd van het echt paar K. Tromp-M. Akkerman. Burgemees- ter P. J. Molendijk kwam het bruidspaar ’s middags samen met zijn echtgenote feli citeren op het huisadres Orionweg 247(zie foto). Voor het bruidspaar een goede gele genheid eens wat herinneringen op te spitten uit een verleden waarin het visse- rijwezen en „het landsbelang” altijd cen traal hebben gestaan. Aan de hand van zorgvuldig bewaarde foto’s, getuigschriften en knipsels wordt daar tegenover de bezoekers graag en uit voerig over verteld. De bruidegom was van zijn tiende tot zijn vijfenzestigste jaar visserman. Als knaap met maar een paar jaar lagere school kwam hij op een zeillogger. Geld inbrengen was het parool om thuis de schoorsteen rokende te hou- den. De heer K. Tromp, 81 jaar, stond als 60-jarige nog voor een omscholing van stoomaandrijving naar de gemotoriseerde scheepvaart. Na het bereiken van de pen- sioengerechtigde leeftijd bleef hij actief als walmachinist. Zijn nu 80-jarige echtgenote zag hem nu vaker en op regelmatiger tijden thuis. Op haar schouders rustte de zorg voor de huishouding. Met acht kinderen een hele opgaaf verzucht ze als haar man begint over zijn activiteiten tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de luchtbescherming en het toenmalige Ministerie van Voedsel voorziening. Een periode op het voormali ge eiland Wieringen was in zijn eigen herinnering een tijd vol avontuur. Zijn gezin kwam uit IJmuiden over en huisde in een kippenschuur. Elke dag ging er een halve mud aardappelen door, verhaalt de bruid. Voor haar bood Wieringen weinig meer dan kommer en kwel waaraan op de diamanten huwelijksdag maar beter niet teruggedacht moet worden. Voor de zes kinderen Tromp die nu nog in leven zijn, en de talrijke klein- en achterkleinkinderen was een receptie in Hotel Royal om half vijf gevolgd door een etentje dinsdag een genoeglijk De besommingen waren: KW 123 ƒ96.800,-; VD 18 4.100,-; WR 17 4.700,-; IJM 18 4.800,-. ijmuiden^Ji Hoeveelheid in kg: 21.628, Vissoort: Tong, Opbrengst: 265.885,50, Prijs in 20,98-7,26; 13.457 -, Tarbot, 21,97-4,90; 45.185, Schol, 3,16-1,55; I 3,70-0,94; 6,29-3,12; 1,84-089; 8.985,64, 1,61-0,85; 3.270, Poon, 4.678.26, 1,71-1,10; 1.307, Rog, 2.994,14, 3,01-1,49; 773, Harder, 2.897,43, 3,99-3,63; 570, Bot, 456,00, 0,80; 395, Steenbolk, 468,25, 1.30- 0,91; 360, Tongschar, 954,14, 3,89-2,20; 340, Makreel, 377,50, 1,30-0,81; 83, Ham, 433,13, 6,46-4,64; 154, Diversen, 420,55. 136.555 kg. 598.263,52. 13.457 -, 45.185, 31.445, Kabeljauw, Griet, Schar, Wijting, PIET LUIT heeft in deze omgeving zó lang de melk bezorgd (bijna dertig jaar) dat hij zich de toestand herinnert alsof het gisteren nog zo was. Werken van vroeg tot laat werd in die tijd normaal geacht; krachtsinspanning hoorde erbij. Zijn vaste route op de Stationsweg: langs de sigarenwinkel van Geerlof en de hui-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7