Beslissing over wethoudersbenoeming op laatste moment in oppositie STEMMEN VOOR DRIE KANDIDATEN UIT CDA-FRACTIE poliÜ€nl6J\X/5J Schetsontwerp nieuwe wil leegte opvullen Lichtboei in de maak Vrouw, blijf bij PvdA opnieuw ■EL Vrouwencafé weer open Uitslag wedstrijd met ballonnen Rondleiding door Juttersoord” Keuring van jonge konijnen en cavia’s i ft Onaanvaardbaar Deur open In de klem NIEUWE WERKGROEP IN WIJK AAN DUIN voor VVD Vrouwen BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 6 SEPTEMBER WOENSDAG (Van een onzer verslaggevers) de die d vrouU met - De wethou- zijn dinsdag- BEVERWIJK. dersverkiezingen avond geheel volgens het draai boek verlopen. Het nieuwe college kent de wethouders ir. J. Camf- ferman, C. Hienkens, C. Bodewes en F. Kaebisch jr. Vlekkeloos kon men de benoeming niet noemen want duidelijk is wel geworden dat de CDA-lijstaanvoerder ir. Camfferman minder scherp in het vizier is komen te liggen dan vier jaar geleden. Jf in Kater voor alle partijen bij collegevorming in Heemskerk (Van een onzer verslaggeefsters) Het CDA moest dinsdag, dus vlak voor Het was vol in de raadszaal van het Stadskantoor. De raad kreeg belangstelling van tientallen burgers. Beverwijk wethoudersverkiezingen a (Van een onzer verslaggevers) laatste stadium een belangrijke rol in de onderhandelingen heeft gespeeld. Het CDA was namelijk zeer gebrand op de samenstelling 2 CDA, 1WD en 1 PvdA. Toen die formule niet slaagde, om allerlei redenen waarover destijds uitvoerige ver klaringen zijn gepubliceerd, wees het CDA de heer Verhoog als derde wethouders- kandidaat aan, maar tegelijkertijd werd de mogelijkheid van één zetel die van de heer Verhoog voor de PvdA open ge houden. Toen de PvdA dat aanbod weiger de was de benoeming van de heer Verhoog officieus en publiekelijk een feit gewor den. De CDA-wethouderskandidaat verza melde slechts 17 stemmen. Zijn college C. Hienkens kreeg 23 stemmen, PvdA’er Bo- dewes eveneens 23, en Kaebisch jr. 22. Verrassend was het aantal stemmen dat de oud-wethouder A.Hoogeboom (CDA) kreeg toebedeeld: 5. Hoogeboom was door het CDA niet als kandidaat naar voren Maar maandagavond jongstleden beleg de de PvdA op aandrang van ontevrede nen in achterban en fractie over het op nieuw niet vertegenwoordigd zijn in het college een besloten vergadering, die tot half drie ’s nachts heeft geduurd, waaruit men af mag leiden dat die vergadering niet in alle eensgezindheid is verlopen. De meerderheid nam het besluit om alsnog met het CDA te gaan praten over de bezetting van een wethouderszetel, dus tegen het eerdere besluit in om niet met de VVD samen in het college te gaan zitten. geschoven. D’66 en CPN hadden daar een andere mening over en verklaarden een kandidatuur Hoogeboom te zullen steu nen. De communist Cees Berghuis werd verguld met 1 stem. Er werden door de 25 raadsleden geen blanco stemmen uitge bracht. Het gebeuren in de raadszaal van het Stadskantoor had veel belangstellenden naar de publieke tribune gelokt. Niet al leen familieleden van de raadsleden bezet ten de stoelen op die overvolle tribune, ook de politiek geïnteresseerde burger liet zich zien, al of niet gelokt door het partij politieke gehakketak in de CDA-fractie. Vuurwerk is er gisteravond niet afgesto- ken. Wel werd er van de zijde van de CPN, de VVD en oud-wethouder Hoogeboom ernstige kritiek op het collegeprogram van CDA en PvdA geuit. „Onsamenhangend, onvolledig, mager, onevenwichtig.” Ook de portefeuille-verdeling zinde hem niet. De toekomstige structuur van Bever wijk en het ontwerp streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied zijn twee be langrijke zaken, aldus Hoogeboom. „Die vragen op zeer korte termijn om uitspra ken. En wat gebeurt er nu? De man (Camf- ferman, red. BC) die zich vanuit het verle den het meest met dit soort zaken heeft moeten bezig houden, die laat al deze din gen liggen en geeft deze door aan een nieuwe wethouder (Hienkens), die zich nog moet inwerken en geen raadservaring heeft.” „Het is niet eerlijk om onze ambte lijke staf de hele kar rond het ontwerp- streekplan, de voorhaven en de mogelijke bebouwing ten oosten van de rijksweg te laten trekken. Daar is een portefeuillehou der voor.” Hij achtte door deze portefeuil- lewisseling de kans dat Beverwijk dicht bij het ministeriële vuur van de Stuurgroep de beslissende vergadering, aan de heer Verhoog gaan vragen of hij alsnog zijn zetel ter beschikking van de PvdA wilde stellen. Deze stemde daarin toe en dat maakte het mogelijk dinsdagmiddag met de PvdA te gaan praten. Dat is ook ge beurd, maar de PvdA, die in eigen kring toch al moeilijk tot deze nieuwe en uiterste stap had kunnen komen, legde, men mag wel stellen uiteraard, een zware claim op tafel, namelijk een herverdeling van de portefeuilles, waarbij de zwaartste porte feuille van ruimtelijke ordening etc. ten deel zou vallen aan de PvdA. Toen dat niet haalbaar bleek is er dinsdagmiddag nog gepraat over een splitsing van die zware Noordelijk Deel Randstad zou kunnen zit ten bijzonder gering. „Beverwijk zegt: wij zien wel”, aldus een teleurgestelde Hooge boom, die „zijn” 1059 kiezers dankten voor het in hem gestelde vertrouwen. Maar voor de VVD was het compromis politiek onaanvaardbaar. Deze partij was immers juist door de PvdA „veroordeeld” .tot de portefeuille ruimtelijke ordening. Daarmee werd toch juist, althans officieel, de WD-lijsttrekster wethouder mevrouw Vervelde buitenspel gezet omdat zij voor die portefeuille niet geschikt zou worden bevonden door het CDA. Dat de VVD de eigen lijsttrekster liet vallen was een poli tiek feit van de eerste orde. Maar dat maakte het dinsdagmiddag voor de VVD ook onaanvaardbaar, dat men nu met een half leeg gemanipuleerde portefeuille ge noegen zou moeten nemen. Over een por- tefeuilleruil kon mede onder de druk van de tijd nauwelijks gesproken worden, want als aan de VVD een andere porte feuille zou zijn aangeboden was elke plau sibele verklaring weggevallen voor het feit dat mevrouw Vervelde was „gewipt”. Zij was in de officiële verklaringen alleen maar niet geschikt bevonden voor de por tefeuille ruimtelijke ordening. Het nieuwe Heemskerkse college, steunend op een krappe meerderheid van dertien van de drieëntwintig raadsleden. Met die situatie kon om half zes dinsdag middag eigenlijk niemand meer uit de voeten. Het CDA zou de macht hebben gehad om toch te kiezen voor een PvdA- wethouder, maar deze partij zou dan toch wel in een bijzonder kwalijke positie zijn geraakt ten opzichte van de VVD, van welke men met succes had geëist de lijst trekster te laten vallen, hetgeen tot volsla gen verrassing van de PvdA de term misrekening is hier ook niet misplaatst geïnformeerd te blijven over al die dingen, waar je als vrouw mee te maken krijgt of kunt krijgen. Dat vacuüm opvullen via de bestaande vrouwenverenigingen, daarvoor voelden de meeste vrouwen weinig. Met name het lidmaatschap leverde in hun ogen bezwa ren op. Zij wilden onafhankelijk blijven en zélf kunnen bepalen, of ze de activiteiten wel of niet bezochten. Besloten werd toen, een werkgroep te vormen die activiteiten zou gaan organiseren, die dan op basis van vrijblijvendheid zouden kunnen worden bezocht. Het aktiviteitenpakket dat de nieuwe werkgroep wil gaan brengen, is uiterst gevarieerd. Er zullen zowel sprekers als spreeksters worden uitgenodigd, er kan gediscussieerd worden, men kan creatief bezig zijn, informatie krijgen over bijvoor beeld onbekende beroepen of over de lite ratuur, terwijl er daarnaast ook ruimte zal worden ingeruimd voor verstrooiende of zuiver gezelligheidsbij eenkomsten portefeuille. Oud-wethouder H. J. M. Roo- zen werd zelfs nog gebeld of zo’n splitsing praktisch mogelijk zou zijn en op welke wijze. De klok liep inmiddels angstwek kend snel naar half acht, het aanvangsuur van de vergadering. CDA en PvdA was er wederzijds veel aan gelegen overeenstem ming te bereiken en die had er tussen deze partijen misschien nog wel in gezeten. men van de kleine partijen kwamen voor Hoogenboom nog twee (protest) stemmen uit de grote fracties, hoewel Hoogeboom nadrukkelijk had verklaard geen kandida tuur te zullen aanvaarden. Een Hooge boom, die aan het einde van zijn lange speech, die met een gul applaus werd beloond, burgemeester A. Hubers „veel sterkte toewenste in de komende tijd, want ook u zal dat nodig hebben.” uitdrukkelijk aan, zijn respekt te betuigen jegens de heer Verhoog persoonlijk, die bij herhaling door het CDA bereid werd ge vonden zijn zetel alsnog ter beschikking te stellen van de PvdA. Alle fractievoorzitters legden dinsdag avond na de beëdiging van de raadsleden verklaringen af, waarin de collegeonder handelingen uiteraard centraal stonden, vanuit de eigen hoek benaderd. Daaruit bleek duidelijk dat alle partijen eigenlijk iets anders hadden gewild dan er nu uit de' bus is gekomen. Dat is dan misschien een merkwaardige overeenkomst die voorlo pig de wankele basis vormt voor samen werking in raad en college. Met dan ook nog een fors gat in de begroting gaat Heemskerk bestuurlijk moeizame jaren tegemoet. Maar dat had burgemeester Kok de nieuwe raad, los van de politieke verwikkelingen, al voorgehou den. Een voor Heemskerk uitzonderlijk groot publiek woonde dinsdagavond de ontknoping van de collegevorming bij. WIJK AAN ZEE. De VW heeft de uitslag bekend gemaakt van de op 19 au gustus gehouden ballonnenwedstrijd. De ballon die het verste kwam belandde in De Waal op Texel en die was opgelaten door Patrik Schellevis. De tweede prijs ging naar Marcel van Amersfoort. Zijn ballon kwam in Den Burg op Texel. Daar werden ook de ballonnen gevonden van Ar ja Schelvis en Eric Martens. Wat het nieuwe college niet nodig had was de tekening die illustrator Dick Brui- nesteyn ooit van de sport-wethouder Hoogeboom had gemaakt. De tekening hing al die vier jaar in de collegekamer en burgemeester Hubers overhandigde de oud-wethouder de ingelijste prent, nu in die kamer voor het raadslid Hoogeboom geen plaats meer kon worden ingeruimd. HEEMSKERK. Het Heemskerkse vrouwencafé opent maandagavond 11 sep tember zijn deuren. Om half negen spelen Irene Oonk en Suzanne Labruyère een moderne eenakter. De fluitiste Paula van Wijk zorgt voor de muzikale omlijsting. Het vrouwencafé is na maandag 11 novem ber op de donderdagochtenden van 9.30 tot 11.55 uur geopend. Dat vertrouwen kwam in de vergadering tevens van de PvdA-fractie (fractievoorzit ter J. van Dongen en mevrouw De Hen- Brand), de communist C. Berghuis, D’66 man J. Reijkers en G. van Ruyven (PPR/PSP). De VVD had bij monde van fractie-voorzitter Frans Koster meege deeld, dat de. fracties de twee CDA-kandi- daten zou steunen. De PvdA’ers Bodewes en Kaebisch jr. echter mochten niet op steun uit de liberale hoek rekenen. Na de stemming bleek dat de VVD-fractie over deze uitspraak verdeeld was. Ook over de kandidaat Hoogeboom werd verschillend in de fracties gedacht. Naast de drie stem- Momenteel is de archi tect bezig met het vervaar digen van een schetsont werp, dat donderdagavond ook besproken zal worden. Men begint om 20 uur. De architect en een paar amb tenaren van de gemeente zijn aanwezig om toelich ting te geven. Bij het defini tieve ontwerp zal rekening worden gehouden met de resultaten van de open avond in de Lichtboei. Het programma tot en met januari om vat onder meer een lezing van Jeanne Matens over de actie „tijd voor school”, een optreden van de vrouwenkabaret- groep uit Zaandam, een voorlichtingsoch- tend van de Consumentenbond, een kaas- en wijnochtend, zelf kerstkaarten maken, een praatje van Ageeth Scherphuis over het onderwerp „vrouw en televisie” en bijdragen van Hennie de Swaan over emancipatie en abortus. De entree be draagt steeds een gulden, waarbij de kof fie voor rekening van de bezoeksters komt. Inlichtingen over de activiteiten van de werkgroep zijn te verkrijgen bij Ineke Roersma, Calsplantsoen 35, Beverwijk, tel. 02510-37723. College-akkoord overschaduwde in Deze rondleiding begint om 10.30 uur en men kan zich hierover opgeven bij Tiny Adriaanse, Ringvaart 19, telefoon 25895 in Beverwijk. Ook kan men zich om 10.30 uur vervoegen bij de hoofdingang van „Juttersoord”. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Voor de door de Ken- nemer Pluimvee- en Konijnenvereniging georganiseerde jongedierenkeuring voor konijnen bestond weer veel belangstelling. Jeugdkampioen werd een Franse hang oor van sportfokkerij De Gier. Als tweede eindigde in deze rubriek een Siamese kleu- rendwerg van L. Pirovano. Een Franse hangoor van W. H. Kranendonk eindigde op de derde plaats. Vierde werd een kleurdwerg van mevrouw Castricum en een Franse hangoor van A. Brakenhof kwam in aanmerking voor de vijfde plaats. Het fraaiste dier van een jeugdlid was een Lotharingen van P. Ruis. Een roodoog Pool van Joke Guillot werd tweede en de mooiste cavia was van Marike Pool. Het nieuwe college kan slechts steunen op een meerderheid van dertien stemmen van de drieëntwintig raadsleden. PPR/PSP en D’66, met respectievelijk één en twee zetels, stemden blanco, dus ook niet op de formele tegenkandidaten van de PvdA, die overigens geen tegenkandidaat stelde voor de heer C. Verhoog, die in het BEVERWIJK. Donderdag 7 septem ber verzorgt de afdeling Beverwijk van VVD Vrouwen .een rondleiding door het dagopvangverblijf voor geestelijk gehan dicapten „Juttersoord” in Wijk aan Zee. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In buurthuis Wijk aan Duin gaat het komend seizoen een werk groep „Vrouw, blijf bij” van start. Twee maal per maand willen de leden van deze werkgroep activiteiten voor vrouwen gaan organiseren. Het programma wordt dinsdag 12 september geopend met een lezing over kruiden en alternatieve ge neeswijzen. De bijeenkomsten duren steeds van 9.30 tot 11.15 uur en worden gehouden in het buurthuis aan de Bever- wijkse Wilgenhoflaan. De initiatiefgroep achter „Vrouw, blijf bij” bestaat grotendeels uit vrouwen, die de VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) en de daarop aanslui tende vervolgcursus hebben gevolgd. Na afloop van de cursussen kwamen de deel neemsters - zoals één van hen het uitdruk te - in een soort leegte terecht: ze bleven met het gevoel zitten, dat er eigenlijk mééer mogelijkheden moesten zijn om HEEMSKERK. Tot ongeveer twee uren voor de extra raadsvergadering waarin de wethouders moesten worden benoemd zijn dinsdag in Heemskerk de onderhandelingen nog voortgezet over de kandidaten, met op het laatste moment nog onverwachte ontwikkelingen. In een eerder stadium leek de zaak beklonken. Na een lange voorgeschiedenis zouden de heren Van Herpen, Vos en Verhoog voor het CDA en de heer Ten Haken voor de VVD zitting nemen in het college. Die samenstelling heeft het college tenslotte ook gekregen, maar na de laatste ontwik kelingen op de laatste dag was er eigen lijk voor geen van de politieke partijen meer een reden om de vlag uit te steken. Alle partijen zaten met een kater en de onafhankelijke nieuwe fractie van D’66 legde in een knappe en kritische analyse van de langste collegeonderhandelingen in de geschiedenis van Heemskerk de Zwarte Pieten op een rijtje voor de deur van alle partijen nadat CDA, PvdA en VVD in verklaringen hun politieke straatjes schoon hadden gepraat. Oud-wethouder Hoogeboom ging in zijn kritiek wel het verst. Hoewel hij ver klaarde binnen de CDA-fractie en de ge meenteraad hard voor de belangen van de Beverwijkse burgers te zullen gaan wer ken, had hij ernstige bedenkingen tegen o.a. de portefeuille-indeling, zoals het CDA en de PvdA die hebben aanvaard. „Ten gunste van een politiek compromis wordt het nog onoverzichtelijker. De ta ken worden nog meer uit elkaar getrok ken.” 700.000,-, exclusief de grondkosten. Er zal dan wel dit jaar met de bouw moeten worden begonnen. Volgens de Lichtboei staan op dit moment een paar dingen vast: het wordt een gebouw zonder verdie pingen. Ook een kelder waarin het jongerenwerk zou kunnen floreren, wordt te kostbaar geacht. Cen traal in de nieuwe Licht boei komen de hal en de bar te liggen. Er komt een grote zaal en enkele cursus lokalen. Verder ruimte voor handenarbeid, een peuterspeelzaal, een disco- hoek voor de jongeren, een leskeuken en een afdeling waar kan worden getafel tennist en gebiljart. gebeurde. Zou dat niet gebeurd zijn, dan zou het CDA min of meer genoodzaakt zijn tot een keuze voor de PvdA. In de persoonlijke sfeer zijn de spannin gen tot bijna de laatste minuut hoog opge lopen. Tot zeer kort voor de raadsvergade ring waren er reële kansen op een benoe ming tot wethouder voor de heren De Groot, Ten Haken en Verhoog, zonder zekerheid. De benoeming van de heren Van Herpen en Vos kwam daarbij niet in het geding. Martin de Groot van de PvdA moest in het laatste stadium afhaken. PvdA-fractievoorzitter F. Perquin hechtte er dinsdagavond in zijn verklaring Snelheidscontrole. De politie verbali seerde dinsdag 32 automobilisten die de maximum snelheid overtraden. De contro le werd uitgevoerd op de Plesmanweg, de Laan der Nederlanden en de Vondellaan. Brandje. De Beverwijkse brandweer heeft anderhalf uur werk gehad om een fel brandje in een houten opslagloods aan het Raamveld te bedwingen. In de loods, ei gendom van een aannemer, lagen 3000 steigerpalen waarvan er duizend zijn ver brand. De brand werd tegen zeven uur ontdekt. De politie vermoedt dat spelen met vuur de oorzaak van het brandje is. Tussen de palen had de jeugd een hut gebouwd. Werkkleding. Tegen twaalf uur giste ren moest de brandweer naar het kruis punt Parallelweg-Tunnelweg waar werk kleding tussen de lading van een vracht wagen in brand was geraakt. Het vu* was snel geblust. Gedistilleerd. De politie heeft in een loods te Beverwijk een partij van 3000 liter gedistilleerd opgespoord. De partij alcohol is het land in gesmokkeld. Politie en doua- ne-recherche zetten het onderzoek voort. BEVERWIJK/HEEMS- KERK. Donderdaga vond 7 september wordt in De Lichtboei in de Maas straat een buurtbijeen komst gehouden waar in formatie wordt verstrekt over de nieuwbouwplan- nen van het buurthuis. Zo als bekend heeft het Minis terie van CRM zich bereid verklaard voor de nieuw bouw een subsidie te verle nen van vijftig procent in de investeringskosten met een maximum van

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9