Genoeglijk symfonisch rockconcert in Ahoyhal maar op podium imponerend VAN NIEL Olga de Haas: leven als een vlinder Nota pleit voor flexibel beleid drama en theater Genesis: muzikale stilstand Kondrasjin vindt bij radio gewillig orkest a hensen 1 i AL GEZIEN? Baal Onwel in Rotterdams Orkest in NOS-film over Danseres gaf erg persoonlijke glans aan romantische rollen orgelsymfonie plaats van Tasso in Weimar Echte boter is niet zo goedkoop als wat ik gemakshalve de concurrentie zou willen noemen. Maar dat proef je dan ookwèl, zeg- neem me niet kwalijk. omdat praktisch iedereen jeans wil, hebben wij voor praktisch iedereen jeans... Toneel als onderdeel van spelcultuur Feestconcert Balletconcours Moskou Vakbond kunstenaars wil opheldering over uitlatingen minister Speels kind door Conrad van de Weetering zilveren dirigentencursus 1 I 11 DONDERDAG XUNST 19 7 8 SEPTEMBER 7 Te zien en te horen bij F T i I 1 uit In onze portiek etalage 3 staande klokken, eiken kast, waarvan 2 met Westminster speelwerk. ■k ROTTERDAM. „I know what I like and I like what I know”. Dat is een van de mooiste nummers van Selling England by the Pound, naar alle waarschijnlijkheid Genesis’ fraaiste album. De plaat dateert uit 1973 en laat deze Engelse symfonische rockgroep horen op het moment dat zij op het hoogtepunt van haar kunnen staat, mede dankzij de inbreng van tekstschrijver en zanger Peter Gabriel. Anno 1978 heeft zich alleen de bezetting gewijzigd - Gabriel en ook gitarist Steve Hackett werken aan soloprojecten - de groep is namelijk populairder dan ooit tevoren. VA vrijetijdskleding - haarled HORLOGERIE 1 I JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) .>^1' hi i de mier aal met „de boer vreet alleen dat wat hij zo’n i de ils u m „I know what I like and I like what I know”. Je zou dat vrij kunnen vertalen AMSTERDAM. Toneelgroep Baal heeft in verband met het ongeval, waarbij acteur Han Römer zijn middenvoetsbeen tje brak, besloten de produktie Tasso in Weimar pas tegen het einde van dit sei zoen uit te brengen. Römer mag twee maanden niet spelen en het is Baal niet gelukt op korte termijn een geschikte vervanger te vinden. In plaats van Tasso in Weimar komt Baal nu met een liedjesprogramma, een collage van liedjes en scènes uit vroegere Baal-produkties en uit Tasso in Weimar. Het programma kreeg de titel Baal Onwel en wordt vanaf heden tm. 15 september in de concertzaal van het Shaffy Theater gespeeld. Daarna gaat Baal Onwel op reis en komt in principe in de theaters die voor Tasso in Weimar geboekt hebben. Kondrasjin, die de afgelopen weken een aantal cursisten, waaronder onze 28-jari- ge landgenoot Gert Schuil, tot opmerkelij ke eindresultaten had kunnen bewerken, liet nu enige werken in een avondvullend programma onder zijn eigen exacte en veelzijdige maar nooit overdreven directie opbloeien. Belangrijkste onderdeel daarvan vorm de de in het Westen zelden uitgevoerde cantate „Alexander Nevski” van Prokof- jev. De betreffende Russische componist manifesteert zich in deze compositie uit 1938 als een oprechte bekeerling tot de door de Sovjet-autoriteiten gewenste (lees: geëiste) sociaal-realistische schrijfwijze. Het Radio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor het instrumentaal en vocaal apparaat dat altijd aan de deel nemers van de Hilversumse dirigentencur sus ter beschikking staat bleek in Kon- drasjins handen een uiterst gewillig me dium. De zangeres Carolyn Watkinson, die de tegen het einde van de cantate voorko mende altsolo ten gehore bracht, zorgde in volkomen vast te liggen ook al verlevendi gen percussie-passages en de grote in breng van de ingehuurde gitarist Daryl Stuermer het eindresultaat. Het beweging loze, de status quo wordt zonder morren geaccepteerd, ook door de eveneens inge huurde slagwerker Chester Thompson. Als je naar een Genesis-concert gaat, weet je van tevoren wat je kunt verwachten. Het is alsof je naar het strand gaat om te constateren of de branding zijn schuim koppen nog op de kust kapotslaat. Neem je echter de moeite om wat meer uit de situatie te putten, als het ware muzi kaal te gaan pootje baden, dan eerst merk je hoe fris en krachtig het water rond je benen klotst. Met andere woorden, dood of afgedaan is Genesis nog lang niet. De groep heeft nog immer het vermogen te kunnen imponeren. Drie elementen zijn wat dat betreft belangrijk. Ten eerste zijn de technische capaciteiten van de groeps leden ruimschoots toereikend voor de speelstijl. Vooral toetsenman Tony Banks eist met het verstrijken der jaren meer en meer ruimte voor zich op. Dat gaat wat ten koste van de afwisseling, maar de man heeft een groot gevoel voor de juiste klank kleur. De beide andere zaken die Genesis ten voordele strekken, betreffen de inbreng van vocalist Phil Collins, wiens zang vol doet, maar daarenboven in staat is contact haar intelligente en klankrijke voordracht voor de beste momenten. Het overige in deze zevendelige, zeld zaam uitgebreid georkestreerde partituur leunt tegen de kitsch aan en werpt in de praktijk grote moeilijkheden op inzake de dynamische balans. Kondrasjin kon met name soms nog maar nauwelijks vermij den dat het uitbundig zingende Groot Om roepkoor in het geweld van de instrumen tale partijen ten onder ging. Voor zover mogelijk voorzag deze 64-jarige chef-diri- gent van de Staatsfilharmonie in Moskou, het geheel van een suggestieve spanning. Na de als inleiding op deze jubileum- avond gebrachte Don Giovanni-ouverture van Mozart, in een klassiek-evenwichtige aanpak in Apollinische geest, viel aan Vera Beths de eer te beurt soliste te zijn in het Vioolconcert van Brahms. Deze gere nommeerde Nederlandse violiste, die tot algemene verbazing van het publiek in herenrokkostuum (als emancipatie-act?) op het podium verscheen, leverde in goede verstandhouding met dirigent en orkest, weer eens knap vakwerk af. Als altijd, was er ook nu weer artistieke en virtuoze stan ding, hetgeen overigens niet wegneemt dat zij zich in het verleden (onder andere met het NPO) vaak briljanter en geïnspireer- der heeft laten horen. JOHAN VAN KEMPEN mentaire. Zes grote, in alle richtingen kan telbare spiegels hangen boven het podium. Zij worden benut om groepsleden indirect te belichten, spots via een gebroken straal de zaal in te kaatsen en het publiek de band als in vogelvlucht te laten zien. Mede door deze staaltjes wordt het een genoeglijk concert, waar de andere uit schieters In the Cage, Deep in the Mother lode, One for the Vine en Squonk (met drumbattle) evenzovele bewijzen vormen van de stelling dat Genesis nog niet hoeft te wanhopen. Ze werd bijna 34 jaar oud, danste licht als een vlinder en leefde eigenlijk net zo kort als een vlinder. Het duurde lang voor ze weer opknapte en weer kon dansen. Dat deed ze toen nog één keer. Het was een genoegen haar als persoon lijkheid op het toneel terug te zien, ook al waren haar voeten te zwak om alle technische moeilijkheden te overwinnen. Maar er was hoop dat ze er weer bovenop zou komen. Die hoop ging niet in vervulling. De laatste twee jaar heb ik niets meer van haar gehoord, tot ik woensdag door haar vader werd opgebeld met het bericht van haar dood na een half jaar durend gevecht van de doktoren van het Wilhelmina Gasthuis om haar na een tweede instorting weer op de been te helpen. Toch waren de grote successen nog niet voorbij, in 1969 werd ze als eerste Nederlandse danseres samen met Sylvester Campbell uitgeno digd op een internationaal balletconcours in Moskou, waar ze doordrong tot de finale en een eervolle vermelding kreeg, gevolgd door vijf gastvoorstellingen in de Sovjet-Unie. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Herstructurering van de symfonie-orkesten ten gunste van vernieuwingen in de muziek, kan alleen inhouden dat de orkesten qua aantal en omvang zullen moeten in krimpen. Daarmee wordt werkloos heid geschapen. De problemen in de kunstsector zullen dan opnieuw toe nemen. Dit heeft de Kunstenaars Organisa tie NW (KO-NW) geschreven in een brief aan minister Gardeniers van CRM. In deze brief wordt om ophelde ring gevraagd over de „grievende uit latingen” van de bewindsvrouw over de rechtspositie van de orkestmusici. Mevrouw Gardeniers zei in een in terview: „Neem de orkesten. Ze heb ben de beste rechtspositie. Dat is pri ma, maar het betekent wel dat ze de opvreters van het geld zijn. Dat kan niet blijven doorgaan, want dan blijft er niks meer over om op het gebied van de muziekvernieuwingen iets te doen”. De KO-NW stelt met nadruk dat vernieuwingen in de muziek niet kun nen worden gefinancierd door bezui nigingen op de symfonie-orkesten. Er wordt op gewezen dat de rechts positie van de orkestmusici dan wel een voorbeeld voor andere kunste naars is, maar dat er toch nog veel te verbeteren valt. De salarissen zijn nog steeds te laag en er is nog altijd geen landelijke CAO. Ik kende haar als een kind, een tenger kind, dat niets anders wilde dan danseres worden. En ze werd danseres, omdat ze dat wilde maar ook omdat ze net in een gelukkige ontwikkelingsstroom terecht kwam. Ze begon op haar achtste jaar meteen bij de best mogelijke lerares, Sonia Gaskell, en ging op haar twaalfde jaar als één van de eerste leerlingen naar de, toen pas opgerichte balletacademie van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag onder leiding van Valerie Adams. Later kwam ze bij Het Nationale Ballet, waar net de Russische balletpedagoge Natalja Orlovskaja was aangekomen, die haar de fijnere kneepjes van het vak bij bracht. Maar Natalja Orlovskaja deed nog meer voor haar, ze koos haar uit om samen met een medeleerling van het conservatorium een duet uit te voeren. In dat duet, de Melodie van Gluck, moet het meisje veelvuldig opgetild en hoog door de lucht gedragen worden en omdat Olga de Haas de lichtste van allemaal was, mocht zij zich laten optillen. Dat was in 1964. Omdat ze van nature een charmante persoonlijkheid was en volop genoot van de kans die ze hier kreeg, zag ze er in deze rol stralend uit. Daarom kreeg ze algauw meer kansen en ontwikkelde ze zich pijlsnel tot één van onze meest innemende solisten. De directrice van Het Nationale Ballet, Sonia Gaskell, was dol op haar, Natalja Orlovskaja deed alles om haar vooruit te helpen en iedereen gunde haar haar grote succes, gewoon omdat ze zich daar niet op liet voorstaan. Maar er zat ook een gevaarlijke kant aan de manier waarop ze haar eerste rol gekregen had. Ze vergat nooit, dat ze uitgekozen was omdat ze de lichtste van allemaal was en daarom wilde ze licht blijven en kuurde ze zo erg, dat haar gezondheid en kracht daaron der gingen lijden. Soms zag ze er bijna doorschijnend uit, iets wat uitstekend paste bij romantische rollen en daarin schitterde ze dan ook het meest. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zijn er afgelopen week filmopnamen ge maakt van een uitvoering van de Derde Symfonie van Saint-Saëns. De zogenaam de Orgelsymfonie werd onder leiding van Edo de Waart en met medewerking van de Amerikaanse organist Daniel Chorzempa in de Rotterdamse Doelen gespeeld. De film, die wordt geproduceerd door de NOS-televisie onder regie van Fred Bos man, is inmiddels al aan diverse landen verkocht. Romeo en Julia, Giselle, Het Zwanenmeer kregen bij haar niet hun meest virtuose vertolking maar wel een erg persoonlijke glans, terwijl ze in andere balletten zoals Aimez-vous Bach? opeens toch ook als een speels kind tevoorschijn kon komen. Toch was de draad van haar geluk erg dun. In 1968 ging Sonia Gaskell weg en namen Rudi van Dantzig en Robert Kaesen de leiding van Het Nationale Ballet over. Hun programmakeuze was anders dan die van Sonia Gaskell en zij hadden ook andere voorkeuren met betrekking tot de solisten. Het gevolg was dat Olga de Haas opeens minder kansen kreeg dan voorheen en dat maar erg moeilijk kon verwerken. De teleurstelling daarna, dat ze bij Het Nationale Ballet niet meteen als wereldster werd ingehaald en geen prachtige rollen meer kreeg aangeboden, werd er alleen maar groter door. Ze voelde zich vaak wanhopig. Dansen is te zwaar om het alleen te doen, je hebt daar hulp bij nodig, maar nog zwaarder is het om je zelfvertrouwen te handhaven als je opeens veel minder te doen krijgt dan je gewend bent. Olga vluchtte in een nogal heftig privéleven, probeerde nog sterker te kuren (als je licht bent krijg je immers rollen) en als dat haar te machtig werd probeerde ze haar honger te stillen met alcohol. Op een dag knapte ze af en moest, totaal uitgeput, in een ziekenhuis worden opgenomen. AMSTERDAM. Gisteren is de danseres Olga de Haas, die vrijdag 1 september in het Wilhelmina Gasthuis overleed, zoals wij al eerder berichtten, op haar eigen verzoek in alle stilte op Driehuis- Westerveld gecremeerd, slechts in het bijzijn van zeven naaste familieleden en vrienden. De muziek die daarbij werd gespeeld was een fragment van Romeo en Julia, één van haar grote dansrollen, My Way van Frank Sinatra, omdat ze haar leven altijd zo duidelijk op haar eigen manier heeft geleid en de Melodie voorfluit van C. W. von Gluck, waarop ze samen met Simon André een sluierdans uitvoerde waarmee ze haar eerste grote successen behaalde. en Tony Banks (toetsen), de huidige kern van de oorspronkelijk vijfmans sterke band zijn de verantwoordelijken. Het breedvoerige concept waarvan albums als Selling England by the Pound en The Lamb lies down on Broadway al de neer slag waren, evolueert nauwelijks nog. De Tolkien-achtige teksten worden nog altijd voorzien van zwaarwichtige synthe- sizer-melodieën, stevige percussie en niet altijd even consequente structuren blij kens de recente producties A Trick of the Tail, Wind and Wuthering en And then there were Three. Natuurlijk zijn er tussen die albums wel onderlinge verschillen aan te wijzen, maar ze zijn gering en nemen niet de stelling weg dat Genesis muzikaal stil is komen te staan. De groep biedt live een andere, je zou haast zeggen, een totaal andere aanblik. Ook op het podium blijkt het symfonische Concept, waarbinnen Genesis opereert, weet”. Bij de beoordeling van Genesis speelt de bekendheid van het publiek met de muziek namelijk een grote rol, getuige ook het feit dat bijna twintigduizend men sen de afgelopen dagen op de drie concer ten afkwamen, die in Maastricht, Arnhem en Rotterdam (woensdagavond in Sport paleis Ahoy) werden gegeven. De reden waarom de aanhang zo trouw blijft, is simpelweg gelegen in het feit dat de forma- tie het publiek trouw blijft. Op de eenmaal in het verleden ingeslagen, muzikale weg, wordt schijnbaar eindeloos voorgebor duurd. Op zich kan zo’n constatering geen aan beveling zijn voor de muzikale ontwikke ling die Genesis de laatste drie jaar heeft doorgemaakt. Phil Collins (vocalen, per cussie), Michael Rutherford (bas en gitaar) A Olga de Haas met Guus Wijn oogst in „De Wonderbaarlijke Mandarijn”, het eerste optreden van Olga de Haas, in 1971, na een langdurig verblijf in het zieken huis. Waar de regering decentralisatie vooral theater als ambtenaren moeten zitten, als beheersmechanisme gebruikte, vinden de afdeling en de commissie van de Raad voor de Kunst dat decentralisatie op in houdelijke wijze kan worden benaderd. Op de nota toneelbeleid van 1976 gaven commissie en afdeling al kritiek. Die spit ste zich toe op het uit de samenleving isoleren van toneel. Ze benaderen het to neel thans als een onderdeel van de spel cultuur, waarbij theater een onderdeel is van het ruimere gebied „drama en thea ter”. Onder dit laatse verstaan ze alle vor men van drama, dramtische vorming, amateuristische en professionele theater- beoefening, inclusief de ondersteunende instituties. DEN HAAG (ANP). Drama en Thea ter vormen de kern van de nota die de Raad voor de Kunst minister Gardeniers van CRM heeft toegestuurd. Daarin wordt gepleit voor een flexibel beleid en meer ruimte voor nieuwe initiatieven. Daarmee zetten de afdeling toneel en de commissie jeugdtheater van de Raad zich af tegen de toneelnota van de regering. Hierin vormen de vaste repertoire-gezel- schappen de kern en die zouden in de eerste plaats in stand moeten worden gehouden. In de jongste nota wordt een geïnte greerde beleidsvisie ontwikkeld, waarbij ROTTERDAM. De in 1953 onder Paul van Kempens leiding begonnen internationale dirigentencursus van de NOS, beleefde zijn jaarlijkse voortzetting ditmaal onder leiding van de Russische meesterdirigent Kirill Kondrasjin, waar mee dan tevens het zilveren jubileum werd bereikt. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd door de NOS een feest concert georganiseerd, dat gisteravond in de Rotterdamse Doelen zijn beslag kreeg. l’, Een geïntegreerd beleid is een voorwaar de vinden afdeling en commissie, waaron der de onderlinge samenhang van drama en theater binnen de spelcultuur zich kan manifesteren, kan uitgroeien. Ze verwach ten dat niet alleen onderlinge uitwisseling tussen onderdelen van drama en theater zal plaats vinden, maar ook dat de kans groter wordt op werkelijke participatie van het publiek. De afdeling toneel en de commissie jeugdtheater van de Raad van de Kunst bevelen minister Gardeniers aan een breed samengestelde werkgroep in te stel- oJ len. Deze zou de ideeën uit de nota moeten zowel drama als thëatër 'in'stëhd wórdën dftwerken. In de groep zouden zowel des gehouden en ontwikkeld moeten worden, kundigep uit de praktijk van drama en ering decentralisatie vooral theater als ambtenaren moeten zitten. Daarbij is belangrijk, aldus afdeling en commissie, de vertegenwoordiging vanuit verschillende organisaties. Ze noemen: de Vereniging van Schouwburgen- en Con- certgebouwdirecteuren, de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovinciaal Overleg voor de Cultuur. De werkgroep zou zo spoedig mogelijk aan de slag moeten. Op de nota „Uitgangspunten voor een drama- en theaterbeleid” kunnen belang stellenden, belanghebbenden en betrokke nen reageren. Afdeling en commissie be leggen daartoe een speciale bijeenkomst die volgende maand wordt gehouden. GR HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 312934 - Speciaalzaak sinds 1883. ri- Overzichtsbeeld van de bühne van Genesis. Op de voorgrond bassist-gitarist Michael Rutherford (links) en vocalist Phil Collins. Boven hen de gigantische en kantelbare spiegels, die onder meer gebruikt worden om de groep indirect te belichten. (Foto Lex van Rossen). te leggen met het publiek. Zijn mimische gaven leert hij steeds beter te gebruiken en zijn presentatie zorgt voor een vrolijke noot tussen de zwaarwichtige nummers. De introductie van The Cinema Show en zijn kleine verkleedpartij voor het gevoeli ge dronkenmanslied Say it’s allright, Joe hebben klasse. Tot slot, wie het breed heeft, laat het breed hangen. De manier waarop Genesis de grote ruimte van de Ahoyhal weet te vullen door gebruik te maken van lasers, onvoorstelbare hoeveelheden droogijs en een dure belichtingskroon zou een goed onderwerp opleveren voor een tv-docu- V -1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11