Muziekkist om dure apparatuur op te bergen Tegels op de vloer leggen is niet zo’n lastig karwei 1 4 ZAAGBOK HOUTWERK TEGEN VOCHT BESCHERMEN 1978 Afmetingen Zwenkwieltjes specie balken gcias folie spaanplaat Plavuizen I Hobbyhoek Ondergrond Houten vloer DONDERDAG 7 SEPTEMBER jis. Een simpele constructie van meubelplaat, spaanplaat of multiplex in diverse dikten. Met zwenkwieltjes is het meubel ook mobiel te maken. •Ï4. afdeling e rD.J. w. lijk Keramische tegels worden op de gegla- zuurdekant ingelast met een glas- of tegel- >n iatrie en Wie een muziekkist in een strakke uit voering kiest, zal deze liever niet perma nent in een klassiek ingericht interieur halen. Met zwenkwieltjes wordt het meu bel dan mobiel gemaakt, zodat op het gewenste tijdstip de installatie gebruikt kan worden. tuner en versterker zijn twee vakken be stemd Fik zijn ze 35 bij 15 cm groot. Beide apparaten worden achterover gekanteld in de kist gehangen. Het platenvak kan worden ingedeeld zoals men zelf wil. Even tueel kan een deel worden ingeruimd voor een tape-deck. plaatmateriaal gemaakt. Die rust op een frame van vurehout dat vijf tot tien centi meter inspringt. Dat geeft het geheel een eleganter aanzien dan wanneer de kist direct op de grond staat. Het vurehouten frame kan een contrasterende kleur krij gen. platen) en kan dan ook beter aan de vak man worden overgelaten. standhouders werken. Strookjes hardbo ard (4 mm) die we tussen de tegels plaatsen bij het leggen van de tegels. In het algemeen is de beste manier om uit te zetten: vanuit het midden beginnen en aan beide zijden passtukken van gelijk formaat snijden. Meet hiertoe aan één kant van de vloer (de lengte) het midden uit, doe hetzelfde aan de tegenovergestelde kant en verbindt die twee punten door een rechte lijn. Doe hetzelfde over de breedte, zodat twee haaks op elkaar staande lijnen ontstaan. In één van de hoeken van dit getekende kruis beginnen we te tegelen. Vanuit één van de hoeken lijm instrijken op een voor de arm bereikbare afstand. Vanuit de getrokken lijn tegels leggen naar een hoek toewerkend. Voegstrookjes aanbrengen en de tegels zachtjes met een rubber hamer aankloppen. De uitpuilende lijm moeten we uit de voegen krabben. Zo vullen we de vier kwartvlakken op met tegels, daarbij naar de uitgang van de kamer toewerkend. Neem een rechte lat van vrij stevig houdt (de rei) die de afstand tussen de twee latten overbrugt. Maak nu een vrij droge specie (drie delen zand op een deel cement) en spreid dit met een troffel op het vloerop pervlak tussen de latten uit. Werk het vervolgens glad uit met de rei. Wacht tot de specie een beetje begint te verharden (dit duurt ongeveer twee uur) en verwijder dan de tengel die het verst van de muur ligt en zet deze opnieuw vast op een afstand van 75 cm van de rand van het beton. Nu brengen we weer een beton- strook aan, enz. We gaan op deze manier verder tot de hele vloer met een 13 mm dikke betonlaag is bedekt. We verwijderen de tengel langs de muur zodra het beton droog genoeg is om erover te lopen, en vullen de spleet met dezelfde specie op. Als de vloer goed gedroogd is, brengen we de tegels op de hiervoor beschreven wijze aan. tie van >080 nerk stelling van de grondstoffen. De dichtheid is te bepalen door te kijken in welke mate een scherf van de tegel vocht opneemt. In de woonruimte zal de keuze voorna melijk worden bepaald door vorm, kleur en formaat. Het toilet vraagt een eenvou dig te reinigen tegel, terwijl voor bad- en doucheruimte een stroeve tegel met een dicht oppervlak vanwege vochtopname en onderhoud gewenst is. hobbyhoek. Het deksel van de platenspeler is goed te maken uit transparante perspex. Dat is duur materiaal, maar voor dit doel ge knipt. Desnoods kan ook de bestaande stofkap van de platenspeler tot deksel worden omgebouwd. De muziekkist moet zo in de kamer wor den opgesteld dat geen wir-war van dra den ontstaat. Men moet ten minste reke nen op drie draden. De stroomtoevoer kan uit één draad bestaan, die binnen in de kist wordt aangesloten op de contactdoos. Wel licht is er ook een antenneaansluiting. Voorts heeft men nog twee kabels die naar de geluidsboxen lopen. Handiger is het wanneer deze drie of vier draden via een flexibele slang worden geleid naar één centraal punt bij de muur. Deze buigzame slangen zijn te koop bij elektrotechnische installatiebureaus. Ca ravanshops of autoshops leveren ze ook. Bij een dergelijke eenvoudige uitvoering zal men aan materiaal voor de muziekkist niet meer dan 200 gulden kwijt zijn. ^1 Plavuizen zijn tegels met een rustiek uiterlijk, ze zijn zowel geglazuurd als onge glazuurd te verkrijgen. Plavuis kan vrij dicht van oppervlak zijn, dus is bijvoor beeld geschikt voor de keuken. Splijttegels worden twee aan twee ge bakken en daarna gespleten. Ze kunnen geglazuurd en ongeglazuurd zijn en zijn over het algemeen vrij goedkoop. Dubbelgebakken tegels behoren ook tot de goedkopere tegels. Ze worden gemaakt van gebakken, niet geglazuurde klei en hebben een glad en slijtvast oppervlak. De meest gangbare tinten zijn rood en rood achtig bruin, hoewel andere kleuren ook leverbaar zijn. Natuurstenen tegels zijn de laatste tijd weer sterk in trek vanwege het decoratieve effect. Voor vestibules, hallen, woon- en eetruimten zijn platen marmer, travertin, Solnhofer en schelpkalk geschikt. Het aanbrengen van natuurstenen pla ten levert meer problemen op dan het leggen van gewone tegels (zagen van de Gaat men over tot een echte hobbyhoek, dan is men veel duurder uit. Er zijn dan ook meer mogelijkheden, zoals een ruimte voor een schaakbdrd of zelfs een hoge opbouw, waarin boeken en ook de geluids boxen kunnen worden geborgen. Een maxi-muziekkist, bijvoorbeeld een meter breed en een meter lang, biedt ruimte om er een dam- of schaakbord op te monteren. De kist wordt dan voorzien van een vast bovenblad met een beweegbare klep. Daaronder zijn de platenspeler en andere apparatuur verborgen. De klep hoeft niet de volle breedte te beslaan. Men kan de platen er desgewenst schuin insteken. Bijzonder fraai is het schaak- of dam bord van mozaïektegeltjes te vervaardi gen. Dat materiaal is te koop in winkels voor handenarbeid. Deze steentjes worden in de bovenplaat verzonken. Ingelegd hout in lichte en donkere kleuren leent zich hier ook voor. Een tweede ruimte met klep kan worden aangebracht voor het opbergen van de schaakstukken of damschijven. Daar kan men ook de grammofoonplaten in kwijt. Wie geen rijdende kist wenst, vervangt de wieltjes aan het onderstel door een extra houten rand. Het inspringende deel krijgt dan w.eer een afstekende kleur. Bevestig nu enige stukken kippengaas met krammen op de spaanplaat als wapening voor het beton. Gebruik hiervoor niet meer krammen dan noodzakelijk om het gaas vast te houden, te veel krammen belemmeren de beweging van de vloer onder de betonlaag. Neem twee tengels van ongeveer 40 mm dikte die even lang zijn als de breedte van de ruimte, en spijker er één tijdelijk langs de muur tegenover de deur vast. Spijker de andere parallel aan de eerste op de vloer vast, op een afstand van 60 a 75 cm. Veel plaats hoeft er niet voor te worden ingeruimd. Zeventig centimeter in het vierkant is al toereikend. Men beschikt dan over een muziekkist, waarin een uitge breide geluidsinstallatie kan worden opge borgen met platenspeler, tuner-versterker en een groot aantal grammofoonplaten. Het hangt er vanzelfsprekend vanaf hoe omvangrijk de diverse onderdelen van de apparatuur zijn. De afmetingen van de doos moeten daaraan worden aangepast. Een goede ondergrond is zeer belang rijk. Is de ondergrond steenachtig, bij voorbeeld beton, dan kunnen hierop zon der meer tegels worden gelegd, zowel in specie als in lijm. Lijm heeft het voordeel dat de vloer weinig hoger uitkomt, want bouwlijm kan met een kitstrijker vrij dun worden opgebracht. Is de betonvloer van oudere datum, dan moeten we de vloer goed schoonmaken en daarna met een stoffer bestrijken met een dun aange maakte pap van puur cement, laten dro gen, en dan de bouwlijm opbrengen. Een speciebed, noodzakelijk bij het leggen van grove splijttegels en handgevormde pla vuizen, vergt voorzieningen waardoor de laag kan worden afgereid. We gaan hierbij te werk als bij het storten van een beton nen vloertje, dus met latten langs de wan den. Waar mogelijk dus liever bouwlijm gebruiken. Bij het uitzetten komt het vrijwel nooit voor dat lengte en-of breedte van de vloer overeenkomen met een aantal hele tegels. In verreweg de meeste gevallen wordt het toch een kwestie van pastegels snijden, die dan wel aan de wandzijden moeten ko men. De mooiste oplossing is, de overblij vende restruimte uit te rekenen en die door twee te delen, zodat op twee tegeno ver elkaar liggende zijden passtukken van hetzelfde formaat komen. Voor de voeg- afstand kunnen we het best met voegaf- duurzame afwerking en zijn in het alge meen gemakkelijk te onderhouden. Sa mengevoegd met een goede keuze van kleur en dessin vormen deze materialen ook buiten de sanitaire ruimten'en keu ken een uitstekende aankleding van de woning. Het leggen van vloertegels is een bezigheid die de doe-het-zelver niet alleen veel voldoening kan geven, maar ook heel wat geld doet uitsparen. Voor de platenspeler is een ruimte gere serveerd van 40 bij 90 cm. De afspeelinstal- latie is verzonken in de kist tot ongeveer 15 cm onder het transparante deksel. Voor de De kist wordt naar keuze vervaardigd van meubelplaat, spaanplaat (al dan niet voorzien van fineer- of plasticlaag), of van multiplex. Wand- en tussenschotten zijn 18 mm dik. De paneeltjes tussen de platen kunnen dunner zijn. Bijvoorbeeld 10 cm. De bodem van de kist is eveneens van snijder waarna we de tegel, liggend op een lat met de kraslijn op de rand, zachtjes met een hamer los tikken. We kunnen de tegels ook „zagen” met een doorslijpschijf, die als hulpstuk op de boormachine te plaat sen is. Als voegmateriaal gebruiken we voeg specie (een deel cement, drie delen fijn zand, het geheel aardvochtig gemaakt) die we in de voegen inwassen. Dit kan met een oude stoffer gebeuren. De ruimte tussen de tegels vullen we stevig op, waarna we de restanten van de specie wegvegen met een vochtige borstel. Na het drogen moe ten we de cementslüier op de tegels met een natte doek verwijderen. Daarna laten we de specie nog geruime tijd indrogen. Nu kan het natuurlijk ook voorkomen dat we tegels willen leggen op een houten vloer. Het probleem hierbij is dat planken vloeren, als ze zwaar belast worden, altijd meegeven. We moeten de vloer dus stijver maken. De beste methode hiervoor is om de houten vloerdelen te vervangen door stalen vloerplaten welke een zwaluw- De naderende herfst eist weer een inspectie van het gebeitste buiten werk. Niet alleen neer slag, ook hoge tempera turen doen namelijk een aanslag op het hout werk. Voordat de winter aanbreekt, is een grondi ge onderhoudsbeurt dan ook geboden. Bij elke doe-het-zelf-zaak zijn di verse goede merken hout-impregneermidde- len en conservingspro- dukten te koop. Heeft men schaaldelen of rabadelen van naald hout, dan moeten de kop se kanten wel verschei dene keren met beits worden behandeld. Hout dat veel hars bevat, ziet er door de harswallen onregelmatig uit. Toch hoeft men die bultjes niet weg te werken. De >;eitslaag wordt er niet door aangetast. Uitge dropen hars wordt wel eerst weggeschraapt. In een schutting of een houten buitenwand zijn palen de verticale dra gers van de constructie. Daar waar zo’n houten paal de grond in gaat, bevindt zich de grond- lucht-lijn. Die overgang is buitengewoon kwets baar. Flink bewerken met beits is dan ook noodzakelijk. Tevoren wordt wat zand rond de paal weggegraven. Het hout krijgt een extra beitslaag en men giet er bovendien nog wat vloei stof uit de bus omheen. Daarna de aarde weer aanstampen. Op die ma nier wordt rotting be slist voorkomen. Steeds meer gezinnen halen afspeelap paratuur in huis, en daarmee ook opberg- problemen. Cassetterecorders, video, pick-up, versterker, platenhoezen en radiotoestel moeten allemaal handig, stofvrij en ook wat de aanblik betreft verantwoord worden opgesteld. Het liefst natuurlijk onder handbereik. En ook zon der dat men in conflict komt met de overige meubilering. Handige doe-het-zel- vers lossen dit probleem op met een mu ziekkist. Die kan behalve als opberg plaats voor kostbare stereo-attributen bo vendien nog dienst doen als bijzetmeubel of schaaktafeltje. die manier maximaal drie dagen in perfecte conditie. Spagnoletten van uitzetramen, die na het beitsen opnieuw wor den gemonteerd, kunnen heel goed van een laagje beits worden voorzien. Ze komen dan in kleur overeen met het hout. Overigens: neem bij red wood nooit ijzeren spag noletten en, ander sluit werk. Het hout krijgt door de chemische reac tie met dit metaal een blauwe verkleuring. Be ter is het koper of desge wenst kunststof toe te passen. staartvormig profiel bezitten. Hierop wordt een 4 a 5 cm dikke laag beton gestort. Een andere methode die wat eenvoudi ger uit te voeren is: verwijder eerst de naar binnen openslaande deuren en haal ook de plinten weg. Spijker 20 mm dikke spaan platen op de vloer, ervoor zorgend dat ze goed tegen elkaar aansluiten. Leg vervol gens plastic folie over de spaanplaten. hout wordt voorzien van een transparante laag conserveringsmiddel. Fabrikanten van vocht- regulerende produkten raden aan het geheel daarna 24 uur te laten drogen. Vervolgens moet het nog een keer worden behandeld. Hout, dat al eerder met beits werd bewerkt, wordt luchtig ge schuurd. Losse verf delen worden afgeschrapt en verder af gestoft met een borstel. Daarna kan men een dekkende beits ne men. Door gebruik van een transparant produkt zouden kleurverschillen optreden. Beits mag niet worden verdund. Op elk blik staat de verwer- kingsdikte aangegeven. Gebruik er een ronde kwast van flink formaat voor. Daarmee worden de grote oppervlakken bestreken. Bij kleiner werk, zoals raamroeden kiest men een fijner mo del. Heeft men de eerste beitslaag aangebracht, pak de kwasten dan in aluminiumfolie. De rest kan de volgende dag pas worden afgemaakt. De kwasten houdt men op Amateurschilders kunnen het best vragen naar een artikel met vocht regulerend vermo gen. De verwerking hier van is heel eenvoudig. Men bereikt ermee dat vocht van buitenaf en condenswater van bin nen geen verdere schade kunnen veroorzaken. Van belang is dat men eerst de moeilijke ge deelten inspecteert. De stopverfverbinding tus sen glas en hout is veelal verslechterd. Dat komt door de zonnewarmte die de stopverflaag doet indrogen. Condenswater dat langs de ruit druipt en in het houtwerk te rechtkomt, doet er ook al geen goed aan. Die plek ken moeten worden op gevuld met nieuwe stop verf. Beschadigde houtge- deelten repareert men met een elastisch vul middel. Ook waar hout en zink elkaar ontmoe ten, zoals bij de dakgoot, kan gecondenseerd wa ter schade aan de con structie toebrengen. Zo nodig laat men hier de timmerman het hout werk eerst repareren of vernieuwen. Nieuw of volledig afgeschaafd Stenen tegels op vloeren vormen een Als we tegels willen gaan leggen, rijst direct de vraag wat voor soort tegel dan wel en wat zijn de gevolgen ervan bij het leggen? Bij de keuze van een vloertegel moeten we niet alleen de esthetische overweging in acht nemen, maar vooral ook de gebruiks waarde in de diverse ruimten in de woning nader bekijken. Bovendien moeten we be denken dat een stenen vloer naar beneden toe geen geluiddempende werking heeft. Dat geldt trouwens ook voor de ruimte zelf, er is hoegenaamd geen geluidsabsorp- tie, waardoor in de ruimte hinderlijke re sonantie kan ontstaan. In dat geval zullen we in de ruimte met geluidsabsorberende materialen moeten gaan werken. Iedere ruimte stelt zijn eisen: gang en hal waar veel verkeer plaatsvindt, vragen niet- vuilgevoelige, slijtvaste tegels. In de keu ken moeten de vloertegels bestand zijn tegen vetten en huishoudelijke chemica liën. Ze moeten goed te reinigen zijn en dus een dicht oppervlak hebben (de dichtheid I w vac het oppervlak van de tegel is afhanke- -• lijk van de baktemperatuur en de samen- Wie meer ruimte beschikbaar heeft en aan het muziekmeubel een dubbele functie wil geven, kan er een dam- of schaaktafel van maken. Met behulp van mozaïeksteentjes of ingelegd hout van twee verschillende kleuren ontstaat een Na het handige doe-het-zelf-„meubel- stuk” de workmate met succes ge bracht te hebben, komt Black and Dec ker nu met een zaagbok, die ingeklapt kan worden. Waarom dit hulpstuk saw horse genoemd moet worden, is ons een raadsel: zaagbok is nu juist een aardige en typisch Nederlandse benaming. De bok dient uiteraard om langhout klein te maken. Een beetje doe-het-zelver kan zo’n bok natuurlijk ook gemakke lijk zelf maken. Maar goed, wie niet handig is, kan de sawhorse als bouw pakket voor 49,50 kopen. De werk- hoogte in uitgeklapte vorm is 88‘/2 cm. Deze tekening geeft de totale op bouw van de muziekkist in grotere uitvoering weer Op een betrekkelijk klein oppervlak kan het gehele instrumentarium van afspeelapparatuur worden ondergebracht. De totale om vang van een muziekkist hoeft niet groter te zijn dan 70 cm lang en breed. 8

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21