Gerulaitis in halve finale Verrassende actie van Timman slaagde sportpuntiq poardenkoersen EK HOCKEY IN CIJFERS BOEK VAN D£ MA AND NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. Sovjet-coach: „Nederland maakt de meeste indruk hier” GOEDE VOORUITZICHTEN r 1,2» SPORT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 i! f I ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I 1 mee !- Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen.^^ De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. x mt tuhi extra ing, o 1 Nachtelijke rit uktit voor kfrika 3194201 (Van onze sportredactie) HANNOVER. „Am schnellen Graben”, het hoofdveld van de hockeyclub Hannover, kan wor den omgedoopt in omgeploegde akker, waar de hockeyers van de Sovjet-Unie met zure gezichten neerkeken. Zij gebruiken de Eu ropese kampioenschappen in Hannover uitsluitend ter voorbe reiding op de greep naar de we reldtop tijdens hun eigen Olym pisch toernooi dat wordt afge werkt op kunstgras. NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 18,50. NA 7OKTOBER F 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. X.a /X Hockeyers: Revanche op leerling Rusland lange corners: Nederland 1, Sowjet ■ir JAN TIMMAN: sterk spel (ADVERTENTIE) 3 Uit 4 4 4 4 4 4 1 1 2 1 0 1 0 0 1 2 3 3 7 7 4 3 3 1 1. Nederland 2. Spanje 3. Wales 4. Ierland 5. Sowjet Unie 6. Tsjechoslowakije 4 4 4 4 4 4 3 2 2 2 1 0 1 1 1 0 o 1 1 2 3 3 7 5 5 4 2 1 15- 6 9- 8 5- 6 7- 9 6- 8 4- 9 cia, we scoorden niet. Een uitval deed ons de das om. Ik had gehoopt dat we tegen Nederland een stuntje zouden uithalen, maar aangezien Wales dat al had gedaan, keek ik met weinig verwachting uit naar het duel met Holland, dat hier verreweg de meeste indruk maakt”. Zijn collega Van Heumen is daar aller minst gelukkig mee. Hij wil graag vanuit de underdogpositie opereren en hamert op het feit dat West-Duitsland thuis speelt. Zijn angst voor overschatting ging tegen de Russen zelfs zover, dat hij de spiedende Engelsen nagenoeg zekere tegenstander van Nederland dat zich nu al halve-finalist weet en de Westduitsers die de hele wedstrijd op een recorder inpraatten, zand in de ogen wilde strooien door Ron Steens’ spitspositie over te laten aan Litjens en Tim Steens weer als voorstopper op te stellen, hoewel Van Heumen hem in de finale al als bewaker van de Duitser Peter Trump heeft aangewezen. Tevens liet hij eerst Geert van Eijk en later Bouwman uitlopen om de strafcorners te onder scheppen. „Alles was gericht op het voorkomen van blessures. Litjens kan in de spits meer klappen incasseren dan Ron Steens en inlopen op een strafcorner van Lampe- jev houdt risico in. Ik wilde winnen en met fitte spelers van het veld komen”, aldus de bondscoach, die na een nachtelij ke rit van Den Bosch naar Hannover een flitsend startend Oranje op jacht zag gaan naar een revanche op zichzelf. Litjens gebruikte één strafbal, één straf corner en een pass van Tom van ’t Hek en toonde daarna zijn dankbaarheid aan zijn clubgenoot door hem nog eens op maat te bedienen. Van ’t Hek maakte zijn eerste doelpunt via een magnifieke backhand, daarmee het vertrouwen, dat bij de groei ende Doyer al was verbeterd, ook bij zich zelf opvijzelend. De Spaanse coach Horst Wein, die alles en iedereen de schuld geeft als de zaken niet naar wens marcheren, kreeg een ge voelige tik te incasseren. Tsjechoslowa kije, nog niet aan scoren toegekomen in drie wedstrijden, pikte de Spanjaarden via een gelijkspel van 2-2 een kostbaar punt af. Als de Ieren vandaag toeslaan tegen Spanje, komt Europees kampioen Spanje zelfs niet in de halve finales, waarvoor naast Nederland en Engeland ook West- Duitsland zich via een 10-0 overwinning op Gibraltar plaatste. de nooit FLUSHING MEADOW (ANP). Vitas Gerulaitis heeft de halve finales van de open Amerikaanse tenniskampioenschap pen bereikt door de Zuidafrikaan Johan Kriek probleemloos opzij te schuiven: 6-2, 6-1 en 6-2. De 20-jarige Kriek, in Zuid- Afrika geboren maar woonachtig in Oos tenrijk, was bij verrassing doorgedrongen tot de kwart eindstrijd. 3 3 1 1 1 0 19- 1 7- 1 7- 4 3- 6 3-15 2-16 Coach Airich hoopt dat hij in de Noord- duitse stad aansluiting kan vinden bij de Europese elite, een verwachting die na de 1-0 nederlaag tegen Spanje gerechtvaar digd was. Maar na de 4-1 afdroger van Nederland zullen de Sovjets nog harder moeten werken omdat in Moskou ook Olympisch kampioen Nieuw-Zeeland, zil- verwinnaar Australië, wereldkampioen Pakistan en het in Argentinië wakker ge schrokken India acte de présence geven. Conditioneel hebben de Russen geen en kel probleem met de 70 minuten durende wedstrijd. Op kunstgras, waaraan ze thuis gewend zijn, wordt echter ruim 25 procent meer speeltijd benut, terwijl het tempo aanzienlijk wordt opgeschroefd. Gezien hun constitutie is duidelijk dat er veel waarde wordt gehecht aan gewichtstrai- ning, want hun slagen zijn puur hard, hun snelheid bepaald niet gering, maar in feite te hoog om de op natuurgras beperkte techniek tot uitvoer te brengen. Stoppen en slaan zijn goed verzorgd, maar tactisch kleven er te veel fouten aan. Wouter Leefers is allerminst bang dat de Russen in eigen omgeving de gevestigde orde omver zullen schoppen. „Zij hebben te veel spelers in dit team die de middel maat niet halen. Met een paar goede spe lers kom je nooit een toernooi door”. Hans Kruize constateerde, nadat hij was uitge wisseld voor Roderick Bouwman, dat de basis van de Russen te smal was om meer te bereiken dan een incidenteel succes. Coach Airich is daar in Hannover overi gens wel op uit. „Als wij Spanje hadden verslagen, was dat in ons land groot nieuws geweest, maar tot nu toe weten we geen raad met de kansen. Vijf keef ston den mijn spelers alleen voor doelman Gar- I (ADVERTENTIE) NEDERLAND-RUSLAND 4-1 (3-0). 10e minuut Litjens (strafbal) 1-0, 22e Litjens (strafcorner) 2-0, 24e Van ’t Hek 3-0,39e Litjens 4- 0. 49e Lampejev (strafcorner) 4-1. Aantal strafcorners: Nederland 7, Sowjet Unie 6. Aantal Unie 1. Een zeer voorspelbare jacht, voortdu rend aangewakkerd door aanvoerder Ron Steens die zijn spelers opzweepte tot een hoog tempo, waardoor de Russen geen kans konden, krijgen persoonlijke duels aan te gaan. Voorspelbaar ook omdat de spelers op .de rustdag de zaken na de flop tegen Wales op een rijtje hadden gezet en liever direct tegen de Russen hun falen hadden willen goedmaken. Dertien man kregen de gelegenheid. Kruize en Diepeveen mochten bij een 4-1 stand de bank opzoeken en ex-coach Piet Bromberg kritiseerde de wissel voor Bouwman en de zichzelf rehabiliterende Carel van der Staak, die na twee blunders tegen Spanje „rücksichtslos” was uitge wisseld en gedacht had dat zijn interland- carrière achter de rug was. Bromberg: „Het liep voortreffelijk. Dan had Van Heu men niet moeten wisselen. Daarna was de eenheid weg”. „Sparen van krachten”, ver dedigde Van Heumen, die het heel begrij pelijk vond dat de gretigheid wegvloeide, zodat de Russen hun onmacht om aanval lend potten te breken nogmaals ondervon den. De 4-1 was meer dan voldoende. Paul In zijn eerste confrontatie op niveau, in de kwart eindstrijd tegen Gerulaitis, ver loor Kriek, nummer 68 op de wereldrang lijst, zijn koelbloedigheid. Hij sloeg liefst zestien dubbele fouten. In de halve finales zal Gerulaitis uitko men tegen de winnaar van Borg-Ramirez. Bij overwinningen van Borg en Connors op respectievelijk Ramirez en Gottfried krijgt het Amerikaanse publiek een herha ling voorgeschoteld van de halve finales op Wimbledon 1977: Borg-Gerulaitis en Connors-McEnroe. Toen drongen Borg en Connors door tot de eindstrijd. De negentienjarige John McEnroe, die vorig jaar furore maakte door vanuit de kwalificatie door te dringen tot de halve finales van Wimbledon, kwalificeerde zich als eerste voor de halve finales van het herenenkelspel. Hij rekende af met Butch Waltz: 6-1, 6-2, 7-6. In de halve finales wacht McEnroe een zwaardere opdracht. Hij moet het dan opnemen tegen Connors of Gottfried, spelers van wie hij nog nooit heeft gewonnen. In het damesenkelspel hebben Martina Navratilova en Chris Evert zich geplaatst voor de halve finales. Navratilova won met 6- 3, 6-2 van de Roemeense Virginia Ruzici en Chris Evert versloeg Tracy Austin met 7- 5, 6-1. In de halve finales komt Navratilo va uit tegen de winnares van Hunt-Shriver en Evert tegen de winnares van May-Turn bull. De overige uitslagen: Dubbelspel: kwartfinales: Marty Riessen/ Sherwood Stewart (VS)-Frew McMillan/Bob He witt (ZAf) 2-6, 6-2, 7-5. Wojtek Fibak/Tom Okker k (Polen/Ned)-Kim Warwick/Victor Pecci (Austr/ - Par) 6-3, 3-6, 7-6. Mark Edmonson/John Marks (Aus)-Peter Fleming/John McEnroe (VS) 6-3, 6-4. Dames dubbelspel: kwartfinales: Fran^oise faDürr (Fra)/Virginia Wade (GBr)-Kathy Jordan/ k Wendy White (VS) 6-1, 4-6, 6-1. Billie Jean King (VS)/Martina Navratilova (Tsj)-Anne Hobbs (GB)/Tanya Harford (ZAf) 7-5, 6-1. na de Catalaanse ope- tamelijk actief, maar haalde zich tevens kleine moeilijkheden op Voor het eerst zal in het seizoen 1978- ’79 een Europese grand prix-competitie tafeltennis worden georganiseerd, waarbij hetzelfde systeem zal worden gehanteerd als bij tennis. De Senegalese dammer Baby Sy die eSt U twee weken geleden overleed blijkt inder daad door een auto-ongeluk te zijn omge komen. De straf commissie van de Nederlandse hippische sportbond heeft tijdens een zit ting op 5 september de jeugdruiters Jan Tops, Abe Koopmans en Jan Schuttert veroordeeld wegens onoirbaar gedrag tij dens het Europees kampioenschap sprin gen voor junioren, vorige maand in Stan- nington. Hennie Kuiper won gisteren in Melsele- Waas (België) een profwedstrijd over 150 kilometer. Hij had een voorsprong van tien i seconden op Ad Prinsen. doemd is tot een vol- door de strekt passieve verdedi- correct ging. Van de remises was die tussen Ribli en Lar sen het meest het aankij- Opstelling Nederland: Hermans, Taminiau, Van Eijk, Tim Steens en Diepeveen (47e Van der Staak), Leefers, Ron Steens en Kruize (47e Bouwman), Doyer, Litjens en Van ’t Hek. Aantal toeschouwers: 100. TILBURG (ANP) - Het opschuiven van een pion, dat onder nor male omstandigheden tot de meer simpele han delingen van het schaak spel mag worden gere kend, kan tegen Jan Timman een lawine van complicaties oproepen. Ljubojevic ondervond dat woensdag in de vijf de ronde van het inter nationaal schaaktoer nooi te Tilburg. Na een heel gewone Pirc-ope- ning liet de Joegoslavi sche grootmeester al op de veertiende zet een taktische wending toe, die hem onmiddellijk een pion kostte en niet veel later de partij. De kleine combinatie van de met zwart spelende Jan Timman was in deze openingsvariant nog nooit eerder voorgeko men, maar op zichzelf lang niet nieuw. een geweldig overwicht, dat hij eigenlijk snel tot winst had moeten voe ren. Hij drukte echter niet energiek genoeg door, hoewel zijn groot positievoordeel bleef be staan. De partij werd af- 8 t/m 10 Browne, Spass- gebroken in een eindspel ki en Ribli allen 2 pnt. 11 met dames en vier to- en 12: Ljubojevic en Hü- rens, waarin Browne ge- ebner beiden 17a pnt. DUINDIGT. De uitslagen van de woensdag op de renbaan van Duindigt gehouden koersen 1 zijn: VOLANNPRIJS (2040 meter), 1 Roquinio (M. v.d. Togt) 2.51.9 1.24.3, 2 Rusty Oostwyck, 3 Ronny Anjo. Niet gestart: Rajolie Dakota, Ramo- ny Fairmont, Rosita Star. Winnend: 10.60. Plaats: 2.60 2 koppel: 19.40. Trio: 444.80. ZORAPRIJS (2040 meter), 1 Pergana (P. Zee- gers) 2.50 32.23.5, 2 Oblatio, 3 Peroba du Bois. Winnend: 9.10. Plaats: 2 1.50. Koppel: 12.70. MARY JANEPRIJS (1300 meter), 1 Gismonda (A. Manuel) 1.22.3, 2 Rilana, 3 Sangy Sue. Niet gestart: Ramona en Poppe. Winnend: 6.70. Plaats: 1.90 1.80 1.60. Koppel: 33.40. Trio: 182.20. DELTAPRIJS (2040 meter), 1 Ossian (M. Lan- he) 2.42.4 2.19.6, 2 Pauwel Zuidvelde, 3 Maestro. Winnend: 1.90. Plaats: 1.40 1.10 1.80. Koppel: 2.20. KAMPIOENSCHAP DER VIJFJARIGEN (2100 meter), 1 Opulent Pride (P. Smit) 2.47.5 1.19.8, 2 Orma Pride, 3 Orlaya Dear. Winnend: 1.90. Plaats: 1.40 1.70 2.10. Koppel: 7.40. Trio: 44. MARY LOUPRIJS (2600 meter), 1 Elan (J. Smith) 3.03.0, 2 Fangoline, 3 Gold Spark. Niet gestart: King Kong. Winnend: 2.40. Plaats 1.70 1.70. Koppel: 10.60. INTREPIDPRIJS (2120 meter), 1 Narvik (L. I Schoonhoven) 2.53.- 1.21.6, 2 Pan Fried, 3 Nicole H. Winnend: 17.30. Plaats: 1.80 1.40 2.50. Koppel: 18.30. Trio: 233.50. ALKESTISPRIJS (2520 meter), 1 Obarator(G. van Eykelenborg) 3.32.8 1.23.8, 2 Majoor Bloemlust, 3 Petite Hollandia. Winnend: 7.40. Plaats: 2.70 2.80 3.80. Koppel: 69.60. FLEETNESSPRIJS (1600 meter), 1 Ricky Moore (W. Stort) 2.08 1.20, 2 Playboy Fortuna, 3 Rainier Gallant. Winnend: 3.10. Plaats: 1.50 2.80 I. 30. Koppel: 15.70. Trio: 119.80. HANOVER BERTHAPRIJS (2120 meter), 1 Ramina D (M. Vergay) 3.04.7 1.28.0, 2 Ricky Surprise, 3 Roy Berkelana. Winnend: 2.80. Plaats: 1.30 1.70. Koppel: 10.10. Totaalomzet: 339.663. „Turijn 1930”, mom pelden kenners glimla chend en Donner wist te melden, dat hij op bijna gelijke wijze al eens van Böhm had gewonnen. Voor Ljubojevic moet het een ontnuchterende ervaring zijn geweest om al in het eerste speeluur tegen een volkomen ge ruïneerde stelling aan te kijken. Het ontnam hem in ieder geval de lust tot hardnekkig verzet. Ont spannen mocht Timman toezien hoe zijn concur renten voor de eindzege het eraf brachten. Ver der dan remise kwamen ze niet, zodat Timman sa men met Portisch en Mi les aan kop gaat. Gezien het zware programma dat de Nederlandse grootmeester achter de rug heeft, is dat een uit zichtrijke positie. Por tisch nam geen onnodige risico’s. Hij accepteerde al op de zeventiende zet een remise-aanbod van Spasski, die al snel inzag dat tegen de Caro-Kann verdediging van de Hon gaar niets te bereiken viel. De Brit Miles had toen het halve punt al binnen. Over de partij Hüebner- Miles, remise na twaalf zetten, en de ontmoeting Dzindzindasjvili-Hort, remise na dertien zetten, valt weinig meer te ver tellen dan dat er interes sante openingsproble- Het doel van Rusland wordt hier belaagd door Ron Steens, in duel met de Russische strafcornerspecialist Lampejev. „Toeschouwers” van dit duel zijn (van links naar rechts) Ties Kruize, Trofimov en Figurin. Groep B: Wales-Ierland 2-1, Nederland- Rusland 4-1, Spanje-Tsjechoslowakije 2-2. Groep A: West-Duitsland-Gibraltar 10-0, Polen-Schotland 1-1, Engeland-Frankrijk 4-0. 1. W.-Duitsl. 2. Engeland 3. Polen 4. Schotland 5. Frankrijk 6. Gibraltar men aan de orde werden gesteld, die door de grootmeesters werden behandeld. Voor de fans van de Nederlandse inbreng bij ken waard. Ribli speelde het toernooi, in Tilburg was er heel wat te bele- ning ven. Sosonko volgde het voorbeeld van Timman en sloeg toe, toen Browne de hals. Larsen stond verslapte, nadat deze re- steeds iets beter, tot in delijk ongehavend uit de het verre eindspel toe, Catalaanse opening was maar de remisegrens gekomen. De Australi- werd nooit overschre- sche Amerikaan begon den. Uitslagen: Spasski- aan een kleine actie, die Portisch 'h-'h; Ribli-Lar- veel te optimistisch van sen 7a-7a; Ljubojevic-Tim- opbouw was. Binnen en- man 0-1; Dzindzindashvi- kele zetten had Sosonko li-Hort 7a-7a, Hüebner-Mi- les 7a-7a, Sosonko-Brow- ne 1-0. De stand: 1 t/m 3: Timman, Miles en Por tisch alleen 37a pnt. 4. Larsen 3 pnt. 5 t/m 7 Dzindzindashvili, Hort en Sosonko allen 27a pnt,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27