Comité-Vondeling subsidieert propaganda EEG-verkie zingen Onafhankelijkheidsregeling voor Namibië Tegen Crawford eis van vijf jaar dwangarbeid Oosteuropees offensief Europees Hof: Staat mag privégesprek afluisteren tegen de neutronenbom Massale inenting i Hen miljoen mensen getroffen door overstroming 19 7 8 D O N D ERD AG 7 SEPTEMBER TOMAAT n Elementair INVOERRECHTEN Definitief UITSPRAAK IN BIHAR: ROODSTE GROENTE ZESTIEN MAAL LEVENSLANG VOOR IERSE TERRORIST Interpretaties ‘g Op vergadering Interparlementaire Unie Niet met name Stilzwijgen BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker w ie ïn Kg n e I rt NEW YORK (Reuter). De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, R. Botha, heeft gisteren besloten zijn be zoek aan New York te bekorten en naar zijn land terug te keren nadat hij opnieuw de plannen voor een grote VN-operatie in Namibië (Zuidwest-Afrika) had verworpen. BONN (ANP). In de Interparlementai re Unie (IPU), een or ganisatie van 1.200 parlementariërs uit 12 landen die deze week in Bonn verga dert, zijn de Russen en hun bondgenoten een campagne tegen de neutronenbom be gonnen. Hun acties zijn ook gericht tegen China en Frankrijk, die doorgaan met proeven met kernwa pens, niet deelnemen aan de ontwape- ningsbesprekingen in Genève, en het non- proliferatieverdrag (tegen de versprei ding van kernwa pens) niet hebben ge tekend. trijfel (Van onze Haagse redactie) 1 1- Pik Botha eist ondubbelzinnig antwoord van SWAPO-leiding MINISTER BOTHA hi urtï‘■<1 ruïlrzl zT >b te Beslissingen over belangrijke kwesties hangen daarvan af”, aldus Botha in de In mijn rubriek van 21 juli heb ik even gewezen op het feit dat de tomaat, samen met onder meer de meloen en de aardbei tot de groenten moet worden gerekend, al kan de aardbei ook als een schijnvrucht worden beschouwd. Omdat dit onderwerp de gemoederen toch bleef bezighouden, heeft het Amerikaanse maandblad „Scien tific American” van augustus een negen pagina’s tellend artikel over de tomaat gepubliceerd. Alles wat u ooit van de to maat hebt willen weten, en nog veel meer, wordt er in opgesomd. Het artikel van Charles M. Rick begint aldus: „De tomaat (een vrucht die vrijwel alge meen als een groente wordt beschouwd en een overblijvende plant die vrijwel alge meen als een éénjarige plant wordt ver bouwd) is de kern van een grote landbouw industrie”. Het blijkt dat de tomatenplant in de Verenigde Staten op de tweede plaats staat, na de mais, wat de hoeveelheid be bouwde landbouwgrond betreft, en in aan tal tonnen op de eerste plaats wat de opbrengst betreft. Nog even afgezien van de grote hoeveelheid tomaten die in parti culiere tuinen wordt verbouwd. In de laat ste halve eeuw is de consumptie van toma ten in de Verenigde Staten met 300 procent toegenomen, terwijl de consumptie van aardappels in dezelfde tijd met 20 procent is afgenomen. Daar kwam nog bij dat de tomaat de handicap had te overwinnen, dat tot aan het jaar 1900 (ongeveer) de overtuiging bestond dat de tomaat giftig was. In 1554 werd de tomaat voor het eerst in Europa vermeld, door de kruidenkundi- ge Pier Andrea Mattiolo, die vermeldde dat de tomaat in Italië met olie, zout en peper werd gegeten. De verwantschap met de nachtschaden, zoals belladonna en al ruin, maakte echter dat de tomaat ervan verdacht werd giftig te zijn. De kruiden- kundige Matthias de l’Obel schreef daar om in 1581: „Deze appels werden door sommige Ita lianen als meloenen gegeten, maar de ster ke stank die zij verspreiden bewijzen af doende hoe ongezond en slecht het is om ze te eten”. Het gerechtshof deed echter de volgen de, unanieme uitspraak: „Botanisch ge sproken zijn tomaten de vruchten van een plant, net als komkommers, pompoenen, bonen en erwten. Maar in het gewone spraakgebruik, zowel van de verkopers als van de verbruikers van levensmiddelen, zijn dif allemaal groenten die gekweekt worden in moestuintjes, en die, of ze nu gekookt of rauw gegeten worden, net als aardappelen, wortelen, penen, rapen, bie ten, bloemkolen, kolen, selderij en sla ge woonlijk bij het avondeten worden opge diend, bij of na de soep, de vis of het vlees die de hoofdschotel uitmaken van de maal tijd, en niet, zoals bij fruit in het algemeen het geval is, als dessert worden gegeten”. De vier bruggen die New Delhi met de bmr-deelstaten verbinden, zijn sedert maandag voor het verkeer gesloten. De situatie verbetert echter langzaam. De rivier de Yamoena wast minder sterk. Het water staat in sommige delen van de stad echter nog drie meter hoog. Ruim 200.000 mensen zijn geëvacueerd. NEW DELHI. (AFP en Reuter) Bijna tien miljoen mensen zijn getroffen door de overstromingen in de Oostindiase staat Bihar waar de Ganges aanzienlijk gezwol len is. Dit heeft de Indiase radio gisteren meegedeeld. DEN HAAG. „In het algemeen weet de Neder lander ontstellend weinig van Europa. Een enquête, onlangs uitgevoerd door het bureau van mevrouw Zeldenrust-Noordanus, heeft uitgewezen dat een overgrote meerderheid van het Nederlandse volk voorstander is van samenwerking in Europees ver band, maar het Europa van nu blijkt nog ontzettend ver van de mensen te staan. Tweede-Kamervoorzitter Anne Vondeling, voor zitter van het Nationaal Comité Europese Verkiezin- In een brief van 20 pagina’s aan VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim eiste Botha een ondubbelzinnig schriftelijk ant woord van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging SWAPO of zij de door de veiligheidsraad aanvaarde onafhankelijk heidsregeling voor Namibië aanvaardt. Volgens deze wet is het afluisteren slechts in nauw begrensde uitzonderings gevallen toegestaan. Zo mogen gesprek ken op verzoek van een minister slechts afgeluisterd worden als er concrete ver denking bestaat voor vredes- of hoogver raad en wanneer de democratische rechts staat, de buitenlandse veiligheid en de defensie in gevaar is. Rechtbanken hebben het recht de telefoon te bewaken bij ie mand die verdacht wordt van zware mis daden, zoals moord, volkenmoord en men senhandel. De vijf journalisten hadden in hun klacht aangevoerd dat het de burgers in de Bondsrepubliek niet mogelijk is de recht matigheid van controle op telefoon eh post behoorlijk door een rechtbank te laten onderzoeken. De uitspraken van het Europese Hof zijn in de lid-staten van de Raad van Europa bindend. gen, die deze mededeling gisteren tijdens een pers conferentie deed, hoopt door middel van subsidies aan diverse vormings- en voorlichtingsactiviteiten eraan bij te dragen dat de Nederlandse kiezer betei' op de hoogte raakt van wat de Europese Gemeen schap voor hem betekent. Het Comité-Vondeling, dat deze week werd getrof fen door de weigering van de regering een extra subsidie te verstrekken (omdat de verkiezingen pas plaatsgrijpen op 7 juni 1979, een jaar later dan oorspronkelijk gepland), heeft voor dit jaar en de brief die gisteren op het hoofdkwartier van de VN gepubliceerd werd, een dag nadat het kabinet van Zuid-Afrika in Pre toria bijeenkwam ter bespreking van de kwestie-Namibië. i Botha zei dat Zuid-Afrika, dat de rege ling in april aanvaardde, bereid was daar mee door te gaan, maar niet op de basis van interpretaties die niet overeenstem men met het plan dat werd opgesteld door de vijf westelijke leden van de Veiligheids raad. Tegen de echtgenote van Kiselyov eiste de openbare aanklager een voorwaardelij ke straf van vijf jaar en tegen Alla Solovy ov, een 24-jarige caissière van een staats winkel voor buitenlanders, vier jaar dwan garbeid. Alle Russische beklaagden heb ben schuld bekend, maar Crawford hield vol onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. jaar dwangarbeid en verbeurdverklaring van zijn bezittingen. eerste helft van 1979 een kleine 5 miljoen gulden beschikbaar. Dat bedrag is voor ongeveer twee derde afkomstig van het ministerie van Buitenland se Zaken, de rest komt van de Europese Commissie in Brussel. De subsidies worden verstrekt aan instellingen (vormingsinstituten, kranten, omroepen) die een plan voorleggen voor voorlichting speciaal gericht op Europa en de Europese verkiezingen. Prof. Van Hulst, lid van het Comité-Vondeling en speciaal belast met de vormings- en scholingssubsidies, ver klaarde gisteren dat het comité er nauwlettend op Waldheim stelde voor een VN-macht van 7.500 man, alsmede 360 man burgerpolitie en ca. 1.200 burgerfunctionarissen naar Namibië te zenden om te komen tot een bestand en om verkiezingen voor te berei den, op de verkiezingen toe te zien en deze te controleren. Maar geschillen over de voorgestelde troepensterkte en andere zaken, waaron der het uitstellen van het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië tot na het eind van dit jaar, noodzaakten tot verder overleg. Botha zei dat als het geweld in het gebied voortduurt, het onafhankelijkheidsplan niet zou kunnen worden uitgevoerd en indien het geweld eindigde, er geen nood zaak zou zijn voor een groot aantal militai re waarnemers van de VN. „Zo elementair is dat”. De minister, die eerder had verklaard dat een maximum van 5.000 man VN- troepen redelijk zou zijn, beklaagde zich er over dat de bestuurder van Namibië, rech ter Steyn, niet geraadpleegd was over het aantal. Botha zei dat de leiders in dat gebied twee jaar geleden hadden gezegd dat zij eind 1978 onafhankelijk wilden worden en Zuid-Afrika ging daarmee akkoord. „Niemand heeft het recht de wil van het volk te dwarsbomen”. Het bezwaar van Waldheim tegen verle ning van onafhankelijkheid aan Namibië aan het eind van dit jaar gold de vertra ging bij het bereiken van overeenstem ming over het westelijke plan alsmede het feit dat er pas verkiezingen kunnen wor den gehouden zeven maanden nadat de veiligheidsraad zijn besluit nam. „Niemand kan het de Zuidafrikaanse regering kwalijk nemen dat zij niet bereid is een voorstel te aanvaarden dat uitge breid en gewijzigd werd terwijl de vijf landen ons zeiden dat het een definitief voorstel was”. Volgens schattingen in de Indiase hoofd stad zijn in New Delhi, waar verscheidene woonwijken overstroomd zijn, ongeveer een half miljoen mensen getroffen. Bij die overstromingen zijn volgens een niet-offi- ciële in de pers verschenen schatting meer dan 500 mensen omgekomen. BELFAST. (Reuter) Een lid van de verboden Ulster Volunteer Force, een pro testantse guerrilla-organisatie, heeft giste ren zestien maal levenslange gevangenis straf gekregen. Hij moet daar in ieder geval minstens twintig jaar van uitzitten. De man, de 43-jarige Robert Campbell, was door de rechtbank schuldig bevonden aan een reeks aanslagen op rooms-katho- lieke doelwitten in Noord-Ierland in de periode 1971-1976; bij een daarvan, een café in Belfast, vielen in 1971 vijftien do den. Als er geen vrede tot stand komt, dan blijft het de verantwoordelijkheid van de Zuidafrikaanse veiligheidstroepen te ver zekeren dat er veiligheid en zekerheid komt, aldus Botha. .nonimod toeziet dat geen activiteiten worden gesubsidieerd die ook zonder subsidie al zouden hebben plaatsge vonden. Volgens Vondeling controleert het comité de opzet van radio- en tv-programma’s, alvorens er subsidie voor te verstrekken. Deze controle geldt met name de vraag of de programma’s wel beantwoorden aan de doelstelling van het comité: het bevörderen van de opkomst bij de Europese verkiezingen. Tot de organisaties die tot nu toe subsidies van het comité hebben aangevraagd en töegezegd hebben gekre gen, behoren de NOS, de AVRO, de NCRV en de VARA. Dus toch een groente: de roodste groente op aarde. Overigens is de voedingswaarde van de tomaat, die ook in Nederland het belangrijkste groentegewas is, niet bijzon der hoog. Wat dat betreft staat de tomaat op de 16de plaats, met voor zich deze top- 10: 1. broccoli, 2. spinazie, 3 Brusselse spruitjes, 4. limabonen, 5. erwten, 6. asper ges, 7. artisjokken, 8. bloemkool, 9. bata ten en 10. wortelen. Maar omdat er zoveel tomaten worden gegeten, staan ze bij el kaar toch als grootste voeders van het Amerikaanse volk geboekt, vóór de si naasappels, de aardappelen, de sla en de mais. *is- 'op we rdt >en »er- lil- ’ij-’ an "es in :ie- nd u- de an m id- >e- iet et in le st Dr e- )e ?n er le si- en P- de sn ot, it. )F- ?S- MOSKOU. (Reuter) Tegen de Ameri kaanse zakenman Francis J. Crawford is gisteren voor een rechtbank in Moskou een voorwaardelijke straf van vijf jaar dwangarbeidkamp geëist. De Amerikaan staat terecht op beschuldiging van over treding van de deviezenbepalingen. De Rus Vladimir Kiselyov, die Crawford 20.000 roebels voor achtduizend dollar zou hebben verkocht, dient volgens de openba re aanklager bestraft te worden met vijf i i,si Ii-i De leider van SWAPO, Sam Noejoma, verklaarde na een onderhoud met Wald heim dat hij akkoord gaat met het voorstel van de secretaris-generaal. Volgens hem is de aanwezigheid van „een passende vre desmacht” noodzakelijk om te voorkomen dat Zuid-Afrika tijdens de overgangsrege ling heimelijk zijn troepen Namibië weer binnenvoert. In 1820 kon ene Robert Gibbon Johnson dan ook nog roem verwerven, en de con sumptie van de tomaat bevorderen, door op de trappen van het gerechtsgebouw in Salem, N. J. een levende tomaat op te eten, zonder daarmee overigens de brandende vraag op te lossen, of hij nu een vrucht of een groente had gegeten. Botanisch, zo schrijft Charles M. Rick in „Scientific American”, is de tomaat een vrucht, om dat hij uit een vruchtbeginsel ontstaat. Daarmee is het probleem echter nog niet opgelost, zoals moge blijken uit een uit spraak in 1893 van het Supreme Court in de Verenigde Staten. Wat was het geval? Een douanebeambte van de haven van New York had 10 procent invoerrechten geëist voor tomaten die uit West-Indië wer den ingevoerd. Hij omschreef ze als „groenten in hun natuurlijke staat”, waar door zij volgens een wet uit 1883 belast baar waren. Dezelfde wet verklaarde „vruchten, groen, rijp of gedroogd” belas tingvrij en de importeurs waren van me ning dat op hun tomaten om die reden geen invoerrechten betaald hoefden te worden. STRAATSBURG (ANP). Het geheime af luisteren van privé-telefoongesprekken door staatsorganen in de Bondsrepubliek Duitsland is niet in strijd met de mensenrech ten. Dit oordeel heeft het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg gisteren geveld nadat vijf Westduitse journalisten zich tot dit Hof hadden gewend. Het Hof bevestigde daarmee de rechtmatigheid van de Westduitse wet inzake het afluisteren van telefoongesprekken uit 1968 waarin de bevoegdheid van de staat tot het afluiste ren van privé-telefoongesprekken geregeld is. i- d n il. door hun trouwste bondge noten, de Bulgaren heb ben voorgesteld dat de IPU slechts bezorgdheid uit spreekt over de neutronen bom „en andere massale vernietigingswapens maar het stilzwijgen be waart over de SS-20. Voor het geval dat een meerder heid van de IPU dit voor stel niet wil aanvaarden, zijn de Oostduitsers met een voorstel gekomen dat men zich bezorgd toont over de ontwikkeling van nieuwe massale vernieti gingswapens. Russen en Bulgaren me nen dat slechts een ak koord' moet worden geslo ten over het niet in produk- tie nemen van de neutro nenbom „en andere wa pens voor massale vernieti ging”. De Oostduitsers mo gen opnieuw voor een te- rugval-positie zorgen: er moet een internationaal ak koord komen waarbij lan den zich verplichten hun atoomwapens „niet verder te ontwikkelen en te vervol maken”. De Westduitse delegatie wil niets weten van een ruil van de neutronenbom en de SS-20, en heeft voorge steld het beroep op Moskou en Washington zonder meer te schrappen. Zonder Frankrijk en China (dat niet bij de IPU is aangesloten) met name te noemen, hebben de Oost duitsers voorgesteld dat niet in het algemeen alle regeringen wordt gevraagd overleg te plegen over ver laging van de defensiebe grotingen, maar de econo misch en militair sterke landen „waaronder de per manente leden van de vei ligheidsraad” (d.w.z. ook Frankrijk en China) wordt verzocht hun defensiebe- grotingen ingrijpend verminderen. De Joegoslaven geven er de voorkeur aan te spreken over „de kemmogendhe- den”, hetgeen op hetzelfde neerkomt. De Amerikanen hebben in dit verband aangedron gen op groter doorzichtig heid van de Oosteuropese defensie-uitgaven. Zij wil len namelijk dat wordt ge sproken over defensiebe grotingen „die zijn geba seerd op internationaal aanvaarde normen, en op het beginsel dat regeringen internationaal bekendheid geven aan hun defensie-uit gaven”. Russen en Bulgaren lij ken echter geen voorstan der van grotere openheid wat hun militaire zaken be treft. Zij hebben voorge steld een beroep op rege ringen, „gedetailleerde in lichtingen te verstrekken over hun strijdkrachten, de totale waarde van hun mili taire produktie en hun wa- penleveranties aan andere landen”, te schrappen. Afgevaardigden van de Sovjet-Unie en Bulgarije willen eveneens dat een we- reld-ontwapeningsconfe- rentie een oud voorstel van de SU respectieve lijk „zo snel mogelijk” en „met deelneming van alle landen” bijeenkomt. De Westelijke landen ver wachten van een dergelijke conferentie weinig meer dan een propaganda-cam- pagne en hebben daarom een grondige voorberei ding bepleit en China heeft laten weten in het geheel niets van zo’n conferentie te verwachten. Volgens de ontwapeningscommissie van de IPU zou „de moge lijkheid voor het bijeenroe pen van een wereld-ontwa- peningscpnferentie moeten worden bestudeerd”. De IPU-commissie voor ontwapening en internatio nale veiligheid heeft een re solutie over ontwapening voorbereid waarin bezorg- heid wordt uitgesproken over de ontwikkeling van nieuwe massale vernieti gingswapens waaronder de neutronenbom en de raket met atoomkop SS-20. De Amerikaanse en Russische regeringen wordt gevraagd een akkoord te sluiten waarbij zij zich verplichten de neutronenbom noch de SS-20 in produktie te ne men. Zoals bekend heeft president Carter een beslis sing over het in produktie nemen van de N-bom uitge steld maar, zonder de Rus sische SS-20 met zo veel woorden te noemen, laten blijken dat hij van de Rus sen een soortgelijke beslis sing verwacht. De Russen gesteund ÏT-’l >n- in--' na ut-’ >li- er- Uit vrees voor het uitbreken van epidemieën als gevolg van de overstromingen door de hevige moessonregens in India laat de bevolking zich massaal inenten tegen cholera. Op de foto bewoners van Eatulia in het district Midnapore.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3