Nieuwe bronnen Carter, Sadat en Begin bidt samen met ons geluidsoverlast eerst bestrijden Damiate Pers vanderpol I Auto- slim... i Leer nu ontspannen orgel spelen. thnisi „Hit van de dag” vandaag van start 'Haal* even op de lucht IJmuider Courant Doodstraf hangt joden in Oekraïne boven het hoofd Kleiner wrlfes VMF-concern Oogst vanuit Partijgenoot van Kreisky legt erefunctie neer iL» airconditioning..? Aantal werknemers gedaald UI China zegt verdrag met Russen op Twee Portugese oud- ministers verlaten partij van Soares Goldschmeding 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 SEPTEMBER 7 DONDERDAG D O EERSTE OFFICIËLE ONTMOETING IN CAMP DAVID R p I g L &J3 'p Li Haarlem Grote Markt 8 telefoon 023-32 48 80 In huisvol muxiekptezier «ca A hel str en eet exi we ga: be trt da rir tus de c ure vo( ma daf da| (Vt IJM is v „Fic bloe uitgi nieu Zuic Het bew gene vissi hele Mar tuge gew s In onze succesrijke orgelscholen in IJmuiden (Velserduin en Haarlem) zijn thans nog een aantal plaatsen vrij. Groepslessen voor beginners volgens moderne methode, gezellig - leerzaam - ontspannend en... niet duur. Niet-orgelbezitters kunnen gratis studeren in onze orgelstudio. Eventueel vrijblijvende proeflessen mogelijk. Bekwame leraren. Orgels ook in huur of huurkoop! Vraagt onze brochure met èlle gegevens. I, I I 1 I In dienst nemen illegale 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 HieUWe INQ-ydr gids. Eenkleurrijke Kamer wil gasvoorraad Wadden u nog niet geëxploiteerd zien 0,70 145,- gastarbeiders voorlopig niet strafbaar gesteld Dat blijkt uit een initiatief van Terlouw (D’66), Eversdijk (CDA), Meijer (PvdA), Evenhuis (VVD) en Lambers-Haquebard (D’66) die vragen hebben gesteld aan een aantal ministers die bij de delfstoffenwin ning en de bescherming van het natuurge bied zijn betrokken. Er zijn aanwijzingen dat de regering binnenkort zal besluiten het goed te vin den dat er op Ameland gas en olie wordt gewonnen. De Kamerleden van de vier grootste partijen zeggen nu dat die voorko mens nog niet voor winning moeten wor den benut maar moeten worden bestemd tot strategische reserves. Het „Centrum voor Energiebesparing in oprichting” heeft voor de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee berekeningen gemaakt die uitwijzen dat het niet nodig is het gas van de Wadden al te gaan exploiteren. De gasafname is vol gens die nieuwe cijfers lager dan oor spronkelijk verwacht werd en de verwach tingen ontwikkelden zich ook in een neer waartse richting. De bewezen voorraad aardgas is thans, ondanks vier jaar ver bruik, even groot als vier jaar geleden. De verwachte voorraad is gestegen van 475 miljard kubieke meter in 1974 tot 755 mil jard kubieke meter in 1978. Het Centrum voor Energiebesparing zegt dat uit het oogpunt van de nationale energievoorziening niet kan worden aan getoond dat het Waddengas op korte ter mijn nodig zal zijn. De cijfers en argumen ten op grond waarvan op een snelle exploi tatie wordt aangedrongen zijn onjuist of achterhaald. Natuurgebieden zoals het Waddenge bied hoeven volgens minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne niet noodzakelijkerwijs ook steeds stiltegebie- den te zijn. De bewindsman zei ook niet te willen vooruitlopen op beleidsvorming bij de provincie. „Ik ga er wel vanuit dat de provincies bij hun besluitvorming, voor het eventueel als stiltegebied opnemen, het nodige gewicht toekennen aan het belang van het in stand houden van een dergelijk gebied”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft af gezien van een tijdelijke regeling waar bij het in dienst nemen van illegale buiten landers strafbaar wordt gesteld. Dit is gebeurd na aandrang van minister Albeda van Sociale Zaken, die hoopt dat de Eerste Kamer binnenkort het wetsontwerp „Ar beid buitenlandse werknemers” zal behan delen. Hierin wordt deze zaak eveneens geregeld. Naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de „182 kerk-Marokkanen” stelde vooral de PvdA-fractie zich op het stand punt dat er een dergelijke interimregeling diende te komen. De bewindsman heeft de Eerste Kamer nu geschreven dat er van strijdigheid tus sen beide wetsontwerpen volgens hem geen sprake is. Beide wetten zijn door de Tweede Kamer reeds goedgekeurd. De socialistische woordvoerder Van der Doef toonde zich gisteren echter tevreden met de verklaring van de bewindsman, dat hij bij de Eerste Kamer aangedrongen had op spoed bij de behandeling van de uit 1976 stammende wet. De Senaat besloot indertijd het wetsontwerp niet op de agen da te plaatsen vanwege vermeende strij digheid met het Europees Sociaal Hand vest. LISSABON (AFP, Reuter). De Portu gese oud-ministers Medeiros Ferreira van Buitenlandse Zaken en Antonio Barreto van Landbouw zijn uit de socialistische partij van oud-premier Mario Soares ge treden en hebben hun parlementszetels ter beschikking gesteld. Ferreira trad vorig jaar oktober als mi nister af na onenigheid met Soares over het buitenlands beleid. Barreto is de gees telijke vader van de vooral door de com munisten aangevochten wet tot teruggave aan de oorspronkelijke eigenaars van een deel van de grond, die tijdens de revolutie van 1974 door arbeiders was bezet. TEL AVIV. (UPI) Vier Russische joden lopen de kans dat zij ter dood ver oordeeld worden op het einde van een proces dat vijf jaar heeft geduurd en dat maandag in de Oekraïnische stad Donj- etsk werd afgesloten. Minister Albeda heeft voorts in kunnen stemmen met een suggestie van de WD’er De Voogd, dat er een discussiestuk moet komen over de integratie van buitenlandse werknemers en hun gezinnen in ons land. Met name het regeringsbeleid en de grondslagen hiervoor moeten volgens de vaste kamercommissie voor sociale zaken Een beslissing over het winnen van aard gas op Ameland mag niet eerder worden genomen dan dat de procedure met be trekking tot de Planologische Kernbeslis sing Waddenzee is afgerond. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. „Na vier oorlogen geniet het heilige land ondanks enorme menselijke inspanningen nog niet de zegening van de vrede. Ons bewust van de ernstige zaken die op het spel staan, stellen wij ons vertrouwen in de God van onze vaders, van wie wij wijsheid en leiding vragen. Nu wij hier in Camp David tezamen zijn, vragen wij de volkeren van alle gezindten met ons te bidden dat vrede en rechtvaardigheid uit deze besprekingen mogen voortkomen”. Geen gebed van de kansel uitgesproken, maar de eerste gemeenschappelijke ver klaring die de drie leiders in Camp David hebben uitgegeven. De verklaring werd voorgelezen door Jody Powell, woordvoer der van het Witte Huis, in Thurmont, het perscentrum op tien kilometer afstand van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Verenigde Machi nefabrieken Stork VMF N.V. beseft in het eerste halfjaar van 1978 een operationeel verlies van ƒ24,9 miljoen geleden, ƒ2,6 miljoen minder dan in dezelfde periode van vorig jaar (ƒ27,5 miljoen). In het tweede halfjaar van 1977 was het verlies 31,8 miljoen. Volgens de directie zullen de in de tweede helft van dit jaar uit te voeren reorganisatiemaatregelen slechts geleidelijk in de resultaten tot uitdruk king komen. Teng zei dat China het verdrag in april van het volgend jaar wil verbreken, een jaar voordat het afloopt. Volgens de Chi nese vice-premier is deze stap slechts een formaliteit, omdat China het verdrag reeds als ongeldig beschouwt. TOKIO (AP). De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping heeft gisteren verklaard dat China het 30 jaar oude defensiever- drag met de Sovjet-Unie, dat in 1980 af loopt, niet zal verlengen. Aldus is gemeld door het Japanse persbureau Kyodo. Powell had nog meer interessante gege vens: Begin en Sadat hadden elkaar zelfs woensdagmorgen, eerder dan officieel gepland, ontmoet en kort gesproken tij dens een ochtendwandeling. De eerste officiële ontmoeting tussen de drie leiders zou later op de middag plaats vinden, na de lunch. In het memorandum, dat volgens het tijdschrift zal worden voorgelegd op de volgende vergadering van de Arabische Liga op 12 september in Cairo, stelt de PLO de oprichting voor van een „repre sentatief comité” van drie of vijf Arabi sche landen, dat de VS er van zou moeten overtuigen dat zij een „evenwichtiger” be leid met betrekking tot het Midden-Oosten moeten voeren en Israel niet meer eenzij dig voortrekken. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zou een „dialoog op het hoogste ni veau” willen met de Verenigde Staten. Aldus een memorandum van de organisa tie, dat stond afgedrukt in een Libanees tijdschrift (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij de'bestrijding van geluidsoverlast via de Wet Geluidshinder zal de overheid de voorrang geven aan nieuwe knelpunten boven de bestaande overlastsituaties. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne kon digde dit gisteren aan in de Tweede Ka mer bij het debat over het wetsontwerp. Als de wet zou worden gebruikt om eerst te saneren, vreest de minister dat in die tijd nieuwe knelpunten ontstaan, zodat de overheid in feite aan het saneren kan blijven. De bewindsman kondigde aan dat vol gend najaar, bij de presentatie van de begroting van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, de „marsroute” van de nieuwe wet voor de komende jaren wordt uitge stippeld. De uitvoering van de wet gaat in die periode 2,5 miljard gulden kosten. Ginjaar voelde veel voor de suggestie van de Tweede Kamer de geluidsisolatie van woningen te laten samengaan met het nationale isolatieprogramma van het mi nisterie van Economische Zaken, dat voor ziet in een warmte-isolatie van 200.000 wo ningen per jaar. De suggestie van PvdA-zijde sportvlie- gen en reclamevluchten te verbieden werd door Ginjaar niet overgenomen. De ge luidshinder door kleine vliegtuigen valt wel mee, aldus de minister, mits de toestel len niet te laag vliegen en niet gaan rond cirkelen. Hij wilde zich wel inzetten voor een beperking van vluchten boven de zoge naamde stiltegebieden. Daarover is al overleg geweest met de Rijksluchtvaart dienst per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ge mer Rosa eigen zoon. opgei nieui BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 I ste: kei me ger Be ges daj hel nir vol bei me bir dei ms ke sei m« pr un m< wc m< WENEN. Het Oostenrijkse parle mentslid Otto Probst heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd als voorzitter van de Oostenrijks-Israelische vriendschaps- vereniging uit protest tegen uitspraken die Bondskanselier Bruno Kreisky afgelo pen zaterdag deed in een vraaggesprek met het dagblad Trouw. Probst is een van de drie voorzitters van het Oostenrijkse Lagerhuis en lid van Kreisky’s socialisti sche partij. Zoals gemeld noemde Kreisky Begin in het interview een „kruidenier”. In een door het Oostenrijkse persbureau verspreide verklaring zegt Probst dat hij zich uit protest tegen de recente verklarin gen van de Bondskanselier genoopt voelt zijn erefunctie met onmiddellijke ingang neer te leggen. De bijdi de g: Port 625.0 door men1 gran ten i nemi is di heef gast stre< IX hun vind kom nam van nog omd ning bou' fina BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 9Q 53 bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 V O fer Onder Ameland zit ongeveer 35 tot 40 miljoen kubieke meter gas. Daarvoor moe ten boortorens worden opgericht. Er zou een gasbehandelingsstation moeten ko men. Ook moeten er leidingen worden gelegd over de Waddenbodem naar het vasteland. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft in een brief aan de regering al verontrusting over de gaswinning uitgesproken. (Van onze redactie binnenland) De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren laten merken dat de gas- en olievoorkomens in het Waddengebied met name op Ameland nog niet in exploitatie mogen komen. Camp David, waar Carter dinsdagavond en woensdagmorgen achtereenvolgens twee uur lang afzonderlijk sprak met pre mier Begin en president Sadat. Dat de gemeenschappelijke noemer tus sen de drie staatslieden nog niet zo erg groot was moge blijken uit de term „heili ge land”, een politieke aanduiding, tot dus ver onbekend in de Midden-Oostendiplo- matie en slechts voorkomend in het voca bulaire van het Vaticaan. Wie die oecumenische verklaring be dacht heeft? Dat was volgens Powell Car ter zelf, maar hij verzekerde dat beide andere partijen iets dergelijks al in hun hoofd hadden gehad vóór zij naar Camp David waren gekomen. Ziehier de eerste tekenen van Carters full-partnership” door Sadat zo luid toegejuicht, door Begin gevreesd en gewantrouwd als partijdig heid ten gunste van Egypte. Het was inder daad op strikt onpartijdige wijze toege past. De Engelstalige Jerusalem Post schreef gisteren van verwanten van enkele be klaagden” te hebben gehoord dat de vier joden hadden terechtgestaan omdat ze textiel dat uit hun fabriek in de buurt van Bakoe kwam, ondershands voor een half miljoen roebel van de hand hadden ge daan. Het viertal heeft hoger beroep aangete kend. Volgens de Israëlische krant hebben de vier de aanklacht ontkend, maar heeft de rest van de vijftig beklaagden, overwe gend joden, geheel of gedeeltelijk bekend en is veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 10 tot 15 jaar. Verwacht wordt dat het verlies over 1978 lager zal zijn dan over 1977 al zal dat verschil betrekkelijk gering zijn. In totaal zal het concern van de overheid 120 mil joen aan nieuwe middelen ontvangen, waarvan vijftig miljoen als versterking van het eigen vermogen. De besprekingen met de overheid zijn in een vergevorderd stadium, aldus VMF. Een onderdeel van de financiële verster king van VMF is de overheidsdeelneming in Stork Werkspoor Diesel, welke maat schappij 115 miljoen aan nieuwe midde len ontvangt. In het operationeel verlies van 24,9 miljoen is begrepen vijftig per cent van het verlies van Stork Werkspoor Diesel over het eerste halfjaar van 1978. VMF ontving in de eerste 32 weken van dit jaar voor 987 miljoen aan opdrachten tegenover 942 miljoen in de overeenkom stige perioden van ’77. Het prijspeil van de opdrachten is onbevredigend door de con juncturele situatie in deze bedrijfstak. Het aantal personeelsleden daalde van 19.766 tot 16.885. Er ontbrak zoals voorspeld één element: wat inhoudelijke informatie, maar op dat gebied voorspelde Powell ook voor de komende dagen weinig meer. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Let op het A-1 embleem. Dan wéét u dat u goed zit met uw gebruikte auto! A-1 voor onbekommerd rijgenot. Alle merken, grondig nagezien, van binnen en van buiten. Bij uw Ford-dealer. Weesauto-slim (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM. In samenwerking met het instituut de Nationale Hitparade van BUMA/STEMRA is de PTT vandaag ge start met een nieuwe telefoonservice aan het publiek. Popliefhebbers kunnen op werkdagen van 18.00 tot 08.00 uur en in de weekeinden de hele dag het nummer 020- 214161 draaien om dan „De hit van de dag” te horen. Staatssecretaris I Smit-Kroes heeft vandaag op de Firato in Amsterdam dit nummer bekendgemaakt. in de nota uit de doeken worden gedaan. Op vragën van onder meer Van der Doef over de kerk-Marokkanen gaf minister Al beda geen antwoord. Hij wees de Kamer commissie erop dat dit een zaak voor staatssecretaris mevrouw Haars (van jus titie) was en dat het kabinet reeds tot een bepaalde koers had besloten. De nieuwe ’’NS Vakantiereizen” gïdsTEën kleurrijke wegwijzer boordevol aantrekkelijke trips. Allerlei Winter en Wintersport- J reizen Maar ook tientallen mo- gelijkheden voor een onvergete- lijke vakantie in de herfst en lente. In binnen-' en buitenland. Duidelijk beschreven en passend binnen eik budget. Kortom, u kunt met de nieuwe a NS-vakantiegids alle kanten uit. i 1 Gratis verkrijgbaar bij alle sta- tions, de reisburo’s, RABOban ken en de ANWB. W Reisbureau van de N V Nederlandse m Spoorwegen. Katreinetoren, Centraal Station. Utrecht. Tel. 030-31.94.45 Een luchtfoto die werd gemaakt boven de Zuidelij ke Flevopolders. Op originele wijze wordt de oogst van het komend jaar alvast aange kondigd. t De PTT is tot deze service overgegaan omdat „er veel behoefte aan bleek te zijn”, aldus de heer Visser van de centrale direc tie van de PTT. „In het verleden zijn wij vele malen door platenmaatschappijen be naderd om een dergelijke service te star ten. Wij wilden echter niet de commerciële kant op. Daarom zijn we met BUMA/STEMRA in zee gegaan. Zij zijn volkomen onafhankelijk”, aldus de heer Visser. „De hit van de dag” is alleen ’s avonds en ’s morgens te beluisteren omdat de PTT bang is voor overbezette lijnen. „De hit van de dag” wordt een directe concurrent van de „Popfoon”, die al drie jaar in Nederland functioneert en infor matie over het internationale popgebeuren geeft. Directeur Leo Meijer van het bedrijf Direct Promotions, dat de „Popfoon” ex ploiteert, is van plan zijn telefoondienst drastisch te gaan veranderen. „We zijn hard aan vernieuwing toe”, zo zegt hij. „In de drie jaar dat onze lijn bestaat hebben ruim 1 miljoen mensen ons gebeld. We zijn destijds met de „Popfoon” begonnen om dat er toen door het verdwijnen van de piratenzenders een gat in de informatie voorziening was ontstaan. Dat gat is nu inmiddels weer opgevuld. We gaan ons nu beraden om iets nieuws te gaan doen”, aldus Meijer.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4