zakennieuws als u ópkijkt? U leest de krant zonder bril. Mr.OpticienJ.Grit Visserij en woningbouw in Portugal 99 kort ijmondriiGuws üiii Selectie UMUIDEN OP ÉÉN LIJN MET BUURGEMEENTEN Dierenbescherming vraagt hulp voor werkgroep Dameskapsalon Jean Pierót Jean Pierót Mode Coiffures MAGAZIJNMAN GEWOND DOOR HIJSWERKTUIG DIEFSTAL IN LUNCHPAUZE Goedkeuring Aflossing Diepte PROJECT BETAALD DOOR ONTWIKKELINGSSAMENWERKING DONDERDAG r Absurd” Gedipl. ContactlensspecialistA.N.V.C. Gedipl Audicien F.I.D.A. Ziet u dan ook alles nog zo scherp? Het is altijd goed uw ogen regelmatig te laten testen. Wij doen dat deskundig en met professionele apparatuur. Blijkt u. een bril nodig te hebben, dan kunt u uit een uitgelezen collectie monturen en glazen kiezen. Of u contact lenzen laten aanmeten. Want ook daarin zijn wij gespeciali seerd. Tot kijk dus. BRIIJ’INIXI” IJmuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel.: 02550 -1 50 72. V -/ IgQ^rtielc Gedipl. Optometrist0.V uitgevaren, op weg naar haar nieuwe thuishaven Olhao in de Zuidportugese provincie Algarve. Het schip is omgebouwd voor de beurtvisserij en wordt in gebruik genomen door een pas opgerichte visserijcoöperatie in Olhao. Het hele project is een idee van Joao Manuel Rosa dos Santos, een Por tugees die 10 jaar in Nederland gewoond en gewerkt heeft. VELSEN. De winkeliers van het Plein 1945, de Lange Nieuw straat, het IJmuidense Marktplein en de Willemsbeekweg willen met een donderdagse koopavond de extra ruimte benutten die de nieu we Winkelsluitingswet hen met in gang van 1 november biedt. De belangenvereniging Stadscen trum IJmuiden sprak zich woens dagavond in een ledenvergade ring uit voor extra openingsuren tussen zes en negen uur op don derdagavond. VELSEN-IJMUIDEN Zwijndrecht (2x). (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De UK 106 „Aafje” is woensdagmiddag 12 uur als „Flor Holandesa” (Hollandse voor Portugal Stadscentrum kiest voor koopavond op donderdag (ADVERTENTIE) Dos Santos lanceerde het idee in februa ri 1977 en stapte ermee naar het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB), een landehjke stichting die werkt aan de be hartiging van het welzijn van de buitenlan ders in Nederland. „Ik heb nu tien jaar in Nederland gewoond en gewerkt, en wilde weer terug naar Portugal. Omdat de wer keloosheid in de streek waar ik vandaan kon erg groot is wilde ik proberen via deze regeling daar iets aan te doen. Mijn eerste idee was een project in de landbouw, dat werd echter afgewezen omdat de werkge legenheid die daarmee geschapen werd te laag was. Uiteindelijk is het een visserijco- öperatie geworden omdat het grootste deel van de kustbevolking in de Algarve afhan kelijk is van de visserij. In Olhao bijvoor beeld, waar wij nu heengaan, is 30 procent van de beroepsbevolking werkeloos, ter wijl het plaatsje 18.000 inwoners telt”, aldus Dos Santos. Het bureau Internationale Migratie Ont- wikkelings Samenwerking (IMOS) van het NCB werkte het plan verder uit en nam haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 VELSEN. Met 4 oktober Werelddierendag voor de deur bereikt ons een noodkreet van de werkgroep dierenbescherming uit deze regio. Deze groep organiseert activiteiten en collectes, maar heeft hierbij dringend assistentie nodig. IJMUIDEN. In het rollenmagazijn van Hoogovens is een 59-jarige werknemer uit Sint Pancras woensdagmiddag gewond door een stuk hijsgereedschap dat omviel. De man moest met een gebroken arm en een gebroken been worden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen een laadbak, die met behulp van een halkraan werd Joao Manuel Rosa dos Santos gaat zelf ook terug naar Portugal na tien jaar in Nederland gewerkt te hebben, onder meer IJMUIDEN. Woensdagmiddag is tij dens de lunchpauze uit een geldkistje bij een garagebedrijf in de Van Egmondstaat een bedrag van 735 gestolen. Voor het ongewenste bezoek was het niet moeilijk zijn slag te slaan. Men had verzuimd één van de toegangsdeuren van het bedrijf te sluiten. VELSEN. Met een receptie heropent Boutiek Marcel in de Zuiderkruisstraat in IJmuiden vanavond de zaak als „Avenue- Mode”. Avenue-Mode is vanaf vrijdag 10 uur voor publiek geopend. au lij n- alt hg Men heeft behoefte aan tijdelijke hulp (bij voorbeeld de collecte) en aan hulp op langere termijn. Belangstellenden die aan de werkgroep IJmond van de dierenbescherming willen mee werken kunnen kontakt opnemen met de heer H. Geutskens, tel. 02510-34347. »n Ü- >n e, ik (ADVERTENTIE) ie d- n. a- as et ie te le e- >i- :n le- jn in »s- en lo- ek an se ti- ky tere spreiding van de werkzaamheden door en voor „Stadscentrum IJmuiden” een praktisch puntje ter inleiding. Het bestuur wil bij toekomstige winkeliersac- ties meer leden direct betrekken. „Wij hou den de lijntjes strak, blijven verantwoor delijk. Dat een (zevenmans) bestuur ook nog eens met de tijdrovende uitvoering van genomen besluiten wordt opgezadeld is absurd”. Geels stond tegenover een muur van stilzwijgen na die verontwaar- beugvisserij. Dat heeft voor de Portugese situatie twee voordelen; het is erg arbeids* intensief zodat veel mensen werk hebben en het is een hele goedkope manier van vissen (Het vistuig voor een Nederlands schip kost 250.000 gulden, deze uitrusting minder dan een log)”, aldus de heer Van Slooten. digde uitspraak wat door hem als onverho len steun werd uitgelegd. De samenstelling van een eerste werkgroep (voor de komen de najaarsactie) met vier leden was daarna zijn eerste succesje in de aangeduide rich ting. Na publicatie in de IJmuider Courant op 22 juli kwam gisteravond het plan op tafel dat de lange Nieuwstraat een totaal nieuw gezicht moet geven. De bouw van zeven tien dagwinkels (onder een bredere luifel aan de noordkant) en afsluiting van de noordelijke rijbaan zijn de hoofdpunten. De winkeliers van het IJmuidense zaken centrum willen met de aanbevolen voor zieningen in het plan de gezelligheid scheppen die de Lange Nieuwstraat mo menteel volledig mist. „Het zakencentrum tussen het Plein 1945 en het IJmuidense Marktplein komt er niet met op zichzelf staande acties en brokkelige propaganda. IJmuiden is nergens tegenover winkelcen tra in buurgemeenten als Beverwijk, Haarlem en verderop ook Amsterdam-Noord en Amstelveen. Dit plan is voor ons hét antwoord” verzekerde voorzitter W. Geels. Uit de zaal was de eerste reaktie lauw. „Doet dit op zichzelf fraaie plan de Kennemerlaanwinkeliers niet de das om?” zo luidde een vraag. „Wat kost het?” was voor meerderen een kardi nale vraag waarop de voorzitter het ant woord schuldig moest blijven. Met een „distributieplanologisch onderzoek” (naar het plaatselijke bestedingspatroon en de zuigkracht van winkelcentra elders) zal als eerste aanzet een bedrag van ƒ60.000,- gemoeid zijn. De winkeliersbijdragen voor dit onder deel en het plan op zichzelf kan - nog - niet bij benadering worden genoemd. Dat ver klaarde de wat aarzelende houding van de leden. Het bestuur wil het plan voor een aantrekkelijker stadscentrum doorzetten om bij de voorbereiding van het reeds lang aangekondigde verkeerscirculatie plan voor Velsen een vinger in de pap te hebben. Doorgaan alleen om die reden of je sterk maken voor het plan zoals het half jaar stilgelegen. Hoewel dat het elf jaar oud is, is het een van de modernste schepen van de vissersvloot in Portugal ten zuiden van Lissabon. De 27 werkloze vissers, die de coöperatie gevormd heb ben, gaan gezien de mogelijkheden met dit schip en de rijkdom aan vis van de Portu gese kustwateren gouden tijden tegemoet. „De Portugese vloot is enorm verouderd, de scheepjes zijn bovendien erg klein. Ze kunnen maximaal 7 dagen op zee blijven, dan moeten ze terug. Dit schip biedt veel meer mogelijkheden; het kan 18 dagen op zee blijven doordat de ruimen tot vier graden onder nul gekoeld zijn en de vis dus goed blijft. Bovendien kunnen wij ten volle profiteren van de 100 mijls-zone, met dit schip kunnen wij veel verder uit de kust vissen dan de andere Portugese vis sers. Op die manier kunnen wij de capaci teit van 50 ton ook helemaal benutten, aldus Dos Santos. Het schip is eigendom van het woning- bouwfonds, de visserijcoöperatie huurt het schip daarvan. De coöperatie moet in tien jaar rente en aflossing van het geïn vesteerde kapitaal betalen aan het fonds, na tien jaar is de coöperatie dan eigenaar van het schip. Het woningbouwfonds kan met het geld van de aflossingen beginnen met sociale woningbouw voor de allerarm sten van Olhao. De kosten per woning zijn ongeveer 30.000 gulden, zodat van dat be drag circa twintig woningen gebouwd kunnen worden. Van de huuropbrengst uit die woningen kan daarna echter gewoon doorgebouwd worden. Door deze con structie, een lening aan de visserijcoöpera tie welk geld geschonken wordt aan het woningbouwfonds, worden twee vliegen in een klap geslagen. Een uitstekend voor beeld van wat vroeger wereldwijd bekend stond als „Hollandse koopmansgeest". bouwfonds zitten een wethouder van Ol- höo, een jurist en een vakbondsman. Via de laatste zijn 27 vissers gëselecteerd voor de coöperatie, het aanbod was gezien de werkeloosheid veel groter. Als de „Flor Holandesa” bedrijfsklaar is wordt direct begonnen met de visserij, de bemanning heeft geen speciale opleiding nodig om met het schip te leren omgaan. „De visserij is in principe overal hetzelfde”, aldus Dos Santos, „de Portugese vloot bestaat alleen uit veel kleinere en oudere schepen dan de Nederlandse. Maar de technische appara tuur aan boord van de schepen is vrijwel overal hetzelfde”. Schoolreünie. Voor oud-leerlingen van de IJmuidense Jan Ligthartschool wordt op 7 oktober een reünie gehouden in het kader van de (50-jarige) jubileumvie ring. Voor deelname is het aanmeldingsa- dres: Roos en Beeklaan 10, Santpoort-Zuid (telefoon 023-373914). Jeugddisco. In het buurtcentrum Zeewijk aan de IJmuidense Dennekop- laan wordt op 10 september begonnen met het wekelijkse jeugddisco voor de leef tijdsgroep 12 tot en met 16 jaar. Aanvang twee uur ’s middags. Hofjesexcursie. De excursie naar de Haarlemse hofjes, een activiteit van het Dienstencentrum Zee- en Duinwijk in IJ muiden, wordt op dinsdag 19 september gehouden. De organisatoren hadden hier voor eerder een andere datum opgegeven. De bedoeling is met dit project een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de grote werkloosheid in die streek van Portugal. De hele operatie, waarmee 625.000 gulden is gemoeid, is gefinancierd door het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking in het kader van het pro gramma „kleine werkgelegenheidsprojec ten van terugkerende buitenlandse werk nemers”. Dit programma, dat geïnitieerd is door de toenmalige minister Pronk, heeft tot doel een van de oorzaken die tot gastarbeid leiden, de werkloosheid in de streek van herkomst, weg te nemen. De coöperatie telt 27 leden, die allemaal hun broodwinning met het schip kunnen vinden. De indirecte werkgelegenheid komt ongeveer 5 keer hoger te liggen, met name de visverwerkende industrie gaat van dit poject profiteren. Verder komt er nog extra werkgelegenuied in de bouw, omdat aan de visserscoöperatie een wo ningbouwfonds is gekoppeld. Uit dit bouwfonds wordt sociale woningbouw ge financierd voor de allerarmsten in Olhao. contact op met onder meer Het Rijksinsti- tuut van Visserij-onderzoek, het Visserij- schap en een aantal particulieren, vervol gens werd het plan in juni 1977 ingediend bij het ministerie en principieel goedge keurd. Daarna werd in december 1977 de visserijcoöperatie opgericht en in mei 1978 het woningbouwfonds, en met be hulp van iemand van het Maritiem Han dels- en Ingenieursbureau werd een schip uitgezocht. De keus viel uiteindelijk op de UK 106 „Aafje” van de héér Van Slooten. In Urk werd een begin gemaakt met de verbouwing, de laatste hand eraan wordt in Portugal gelegd. Als alles goed gaat is het schip over twee maanden bedrijfs klaar. Het grootste deel van de verbouwing en het opschilderen is door de vorige eige naar (Van Slooten) zelf gedaan, samen met zijn zoons. „Het schip had slechts 6 slaap plaatsen, wij voeren altijd maar met vijf man. Nu moesten er 25 slaapplaatsen ko men. Dat is wel even puzzelen geweest, maar het is toch gelukt. Bovendien is alles gebeurd volgens de normen van de Portu gese scheepvaartinspectie. Ook is al het Nederlandse vistuig van het schip afge haald, het wordt nu ingericht voor de Om de per 1 november beschikbare uren (52) te benutten werd verder gekozen voor de openingstijden 13.00-18.00 uur op maandagmiddag, 9.00-17.00 uur op zater dag 9.00-18.00 uur voor de tussenliggende dagen. Het Stadscentrumbestuur kreeg de volle steun van de leden voor het nieuwe win- kelsluitingsschema dat in nauw overleg met ondernemersverenigingen in de buur gemeenten tot stand is gekomen. Ook in Beverwijk en Heemskerk is voorkeur uit gesproken voor de donderdag als vaste dag voor de koop. In Velsen en elders in het gebied IJmond is voor ruimere ope ningstijden gekozen onder druk en in na volging van daar gevestigde grootwinkel bedrijven, die de wettelijke ruimte opti maal willen benutten. Wie de winkeldeur binnen de gestelde tijden gesloten wil hou den is daar vrij in. De sluiting op maandagochtend en ook het onafgebro ken open zijn op donderdagavond (na zes sen non-stop tot negen uur) werd door mensen uit de bakkerij- en zuivelbranche problematisch genoemd. Afwijken van de uniforme regeling staat hen vrij maar moet duidelijk op de winkelruit vermeld worden onder het plakkaat met de unifor me openingsuren. In Portugal moeten nog slechts drie din gen worden aangebracht op het schip) de beug, een lier en een nieuw echolood. Met de beug, een ongeveer 30 kilometer lange kabel, wordt gevist op rond- en platvis op dieptes tot 600 meter. De lier, waarmee een kabel van die afmetingen gevierd en opge haald kan worden was in Nederland niet voorradig en wordt nu speciaal in Portu gal gemaakt. Ook moet er een nieuw echo lood komen om de vis op te sporen, het echolood dat nu nog op het schip zit vol doet niet. Aangezien de Nederlandse visse rij nooit op een diepte van 600 meter werkt is het bereik van dit apparaat te klein. Het schip komt uit de zogenoemde „mot- tenballenvloot” en heeft ongeveer ander- Hollandse bloem Voor voorzitter Wim Geels was een gro- vergadering tenslotte voor het laatste. kantelde en het slachtoffer raakte. e e e n n bij de Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers in Amsterdam. Zelf gaat hij niet vissen, hij komt ook niet uit de visserij voort. Voor hij naar Nederland kwam was hij landmeter, nu wordt hij administrateur van het woningbouwfonds en de visserij- le s- e n P e De UK 106 op het moment dat het schip de vissershoven verlaat, op weg naar Ol hao in het zuiden van Portugal. Geheel links op de foto de initiatiefne mer van het hele project Joao Manuel Rosa sos Santos met naast zich de vorige eigenaar, de heer Van Slooten en diens zoon. Rechts drie leden van de nieuwe opgerichte coöperatie, die de vlag met de nieuwe naam van het schip vasthouden. 's ;1 j-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5