Op maat gesneden amusementspop in Rotterdamse Doelen 41 Subsidie kunst straks definitief afgeschaft Kinderarbeid bij toneel krijgt vrijwel geen kans Vraagtekens rond voortbestaan groep Who-drummer Keith Moon dood na a vermande dantuma bv streekgenoten exposeren o Boek en plaat Ko van Dijk verschenen Cecil Aronowitz overleden overdosis drugs y Ol\ide Bloemen 3 est w 3M 1 3 Qbij de boekhandel De nieuwe 732 droogkopieermachine van 3M: maakt kopieën van super- kwaliteit voor een zeer lage prijs £2 Minister Gardeniers blijft bij standpunt Operastichting opent seizoen met Tannhauser 4: 13 V KUNST 19 7 8 SEPTEMBER 1 VRIJDAG 8 JSt ïral. est eral. eral. Kom kijken en overtuig uzelf. 3 1 Ze zijn er weer! C o ROTTERDAM. Toen VARA’s Wonderland begin dit jaar eindelijk de geest kreeg en aandacht schonk aan het punkfenomeen, dat in 1977 met name in Engeland de kop had opgestoken, gebeurde dat aan de hand van opnamen van The Sex Pistols, The Stranglers en de Newy- orkse formatie Blondie. Zelden zullen programmamakers zich zo in de materie verslikt hebben, als bij die gelegenheid, want een doodgewone punkband kwam kennelijk niet aan bod. De Pistols bezweken immers korte tijd later aan een overmatige publiciteit, terwijl je laatstgenoem de groepen hoogstens als representanten van het nietszeggende begrip new wave kon aanmerken. MIMI (ADVERTENTIE) Blondie zo zoetjesaan volwassen JOHN OOMKES o (ADVERTENTIE) i KEITH MOON UW DEALER Zijlstraat 90-92, Haarlem Telefoon 023-311350 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Arbeidsinspectie heeft de afgelopen jaren vrijwel steeds vergunning geweigerd voor medewerking Het lijdt geen twijfel dat Blondie en daarmee bedoelen we dan de groep en niet de zingende sexbom op een kritiek punt in haar bestaan is aangeland. De zojuist verschenen derde elpee, Parallel Lines, moet immers eindelijk de gewenste erken ning brengen in het thuisland Amerika. Gebeurt dat niet binnen afzienbare tijd, dan zouden de spanningen waaraan de groep blootstaat, wel eens fataal kunnen blijken te zijn. Nochtans heeft men in een jaar tijds drie zeer behoorlijke albums afgeleverd en dat is meer dan menige debutant siert. Eenvoud is de grootste kracht van Blon die, live zowel, als op de plaat. Songs duren niet langer dan twee, drie minuten, terwijl de produktie vaak even glad is als die van Abba of Fleetwood Mac. De teksten ade men de geest van het het meisjesblad Tina; de voordracht van Deborah Harry houdt vervolgens het midden tussen een losgesla gen vamp als Marilyn Monroe en een vrou welijk alternatief voor Mick Jagger. En haar begeerlijke lichaam is tenslotte ge huld in een wit terlenka niemendalletje, terwijl de voetjes gestoken zijn in tennis schoenen, die geen moment stilstaan tij dens het concert. Kan zo’n commerciële STER-tv-spot nou ook nog garant staan voor een kwaliteits- produkt? Het lijken haast twee verschil lende zaken. Voor een publiek dat voor een groot deel uit teenyboppers bestaat, biedt Blondie echter op maat gesneden amuse- Voor de medewerking van kinderen aan reclamefilms op de televisie werd in 1976 45 maal vergunning verleend. Dat is een stijging in vergelijking met het jaar daar voor. van zeer jonge kinderen aan opera- en toneelvoorstellingen. Voorkomen moet namelijk worden dat deze jongeren gees telijk en lichamelijk te zeer belast wor den. Dit staat in het jaarverslag-1976 van de Arbeidsinspectie. Voor sommige produkties is de mede werking van een kind - als acteur of als figurant - noodzakelijk. In de gevallen, waarin een vergunning voor die medewer king niet werd verleend, is men overge gaan tot de vervanging van het kind door een pop. Dit heeft niet tot artistiek onaan vaardbare situaties geleid. Er gaan, aldus de Arbeidsinspectie, zelfs stemmen op, dat het gebruik van een pop de voorkeur ver dient. De aandacht van het publiek wordt geconcentreerd op de symboliek van de „rol” en minder afgeleid door het wezentje op de planken. Het aantal vergunningen dat is verleend voor medewerking van kinderen aan tele visieprogramma’s is de laatste jaren ge daald. Volgens de Arbeidsinspectie groeit bij de omroeporganisaties het besef dat ook zij verantwoordelijkheid tegenover kinderen hebben. Er wordt op gewezen dat kinderen, die aan een tv-programma mee doen, middelpunt van bewondering zijn, maar later weer terugvallen in de anonimi teit van het gewone leven. Er zijn maar weinig kinderen, die daartegen gewapend zijn. Aan dit aspect zal steeds bijzondere aandacht moeten worden besteed. Er wer den in 1976 106 vergunningen verstrekt. ment, dat ook serieuze belangstelling ver dient. Op het eerste gehoor kan het mis schien lijken alsof een glimmende jukebox voorzien van een pracht van een vrouwe lijke trekpleister het ene na het andere singletje afdraait. In werkelijkheid gaat het om een band met pit, die hooguit beperkt wordt in haar uitingsmogelijkhe den omdat het repertoire nu eenmaal wei nig afwisseling biedt. Bij een vorige kennismaking leek het alsof de gitaristen Frank Infante en Chris Stein, bassist Nigel Harrison, drummer Clem Burke en toetsenman Jimmy Destri zich wat plichtmatig van hun taak kweten. Dit keer echter heeft Blondie een uitgerus te indruk achtergelaten. Het geheel recht vaardigt zelfs de conclusie dat de groep zo zoetjesaan volwassen wordt. De ritmesec tie sluit beter dan voorheen, gitarist Infan te is beter ingewerkt en de gegroeide voca le capaciteiten van Deborah Harry ver oorloven haar als middelpunt van de be langstelling een grotere vrijheid dan voor heen. (Van onze kunstredactie) LONDEN. Keith Moon, de drummer van de Engelse rockgroep The Who, is donderdagochtend in Londen overleden ten gevolge van het innemen van een te grote dosis verdovende middelen. Zo is door ziekenhuisautoriteiten in Londen bekendgemaakt. Een woordvoerder van The Who heeft berichten dat Moon, die een maand geleden 31 jaar werd, gestor ven was aan drugs, tegengesproken. De ASK stelt kopers van kunst in gale ries in staat kunstwerken aan te schaffen met subsidie (20 procent van de aankoop som tot een maximum van 240 gulden) van het rijk., Uit onderzoek was naar voren gekomen dat vooral particulieren met ho ge inkomens van de regeling, die een socia le spreiding van kunst beoogt, gebruik maken. Het college dat de minister advi seert in kunstzaken, de Raad voor de Kunst, deelde destijds de bewindsvrouw mee dat de ASK niet aan haar doelstellin gen beantwoordt en dan ook beter kan worden afgeschaft. Een paar maanden ge leden maakte mevrouw Gardeniers be kend het voornemen te hebben het advies van de Raad voor de Kunst op te volgen en de regeling te willen beëindigen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Aankoop Subsidie regeling Kunstwerken (ASK) wordt defi nitief afgeschaft. Dit besluit van minister Gardeniers (CRM) staat in de toelichting op de begroting van haar departement voor 1979. Uit een mondeling overleg dat de minister donderdag heeft gevoerd met de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM is gebleken dat een meerderheid van de Kamer zich niet tegen haar beslissing zal verzetten. rockopera van de hand van Townsend, wordt na het verscheiden van Moon uiterst onzeker. Hetzelfde kan tenslotte gezegd worden van het voortbestaan van The Who, terwijl de aangekondigde wereld- toernee zo goed als zeker zal komen te vervallen. Keith Moon, wiens drummen door critici altijd omschreven werd als onstuimig en ontketend, had muzikaal gezien geen grote invloed op het repertoire van de groep. Saillant detail in deze is tenslotte de daad van solidariteit die The Who bewees aan Keith Richard en Mick Jagger van The Rolling Stones, toen deze musici in 1967 gevangen werden gezet wegens vermeend gebruik van drugs. Binnen 24 uur na hun arrestatie lag er een Who-single met Sto- nes-composities in de winkels. Het speciale hoesje vermelde toen: „The Who vindt dat Mick Jagger en Keith Richard behandeld worden als zondebokken voor het drug probleem”. Elf jaar later viel Keith Moon ten offer aan hetzelfde probleem. Met hem gaat een schilderachtige, tot de verbeel ding sprekende artiest heen. lijk dat ook van de kunstuitleen met name de mensen met een hoog opleidingsniveau en hoge inkomens gebruik maken. In het overleg met de vaste Commissie heeft mevrouw Gardeniers duidelijk ge maakt waarom zij zo vroeg haar voorne men tot beëindiging van de ASK naar buiten heeft gebracht. Zij heeft dat gedaan opdat de galeriehouders zich tijdig aan de veranderde situatie kunnen aanpassen. Bekendmaking van de beslissing eind sep tember zou te zeer „korte-termijnwerk” zijn geweest. De commissie bleek zich ook wat dit betreft in de bewindsvrouw te kunnen vinden. Wel hebben de leden haar duide lijk te verstaan gegeven dat er naar aanlei ding van de dit najaar toegezegde nota over artotheken en kunstuitleen beslissin gen moeten worden genomen over hoe nu precies de nieuwe situatie wordt en de nieuwe regeling gaat werken. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Operastichting opent het operasei- zoen 1978/1979 met de „Parijse versie” van Richard Wagners Tannhauser. De eer ste voorstelling wordt morgenavond ge geven in het circustheater in Schevenin- gen. Wilde Bloemen meer dan duizend wilde planten en bloemen beschreven en schitterend in kleur afgebeeld door Roger Phillips en Drs. S.E. Stumpel- Rienks groot natuurboek nu nog f 29,50 per 1 oktober 1978 f37.50 voordeel f 8,- 1- i' (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De actrices Anne-Wil Blankets, Mary Dresselhuys en Ank van der Moer, ontvingen donderdagmiddag in het Toneelmuseum, uit handen van Guus Verstraete, de eerste exemplaren van het boek en de grammofoonplaat over Ko van Dijk. Het betreft een bundeling van de radio-interviews die Tony van Verre met de in mei van dit jaar overleden acteur maakte. De tekst daarvan is nu in boek vorm verschenen, integraal, ook wat niet voor de radio werd gezegd. Op de elpee zijn delen uit de radio-gesprekken te ho ren en de keerzijde is gevuld met frag menten van rollen die Ko van Dijk ge speeld heeft. Nauwelijks acht maanden later krabt menigeen zich vertwijfeld op het hoofd, want Blondie donderdagavond live in de Rotterdamse Doelen onderscheidt zich in weinig meer van een doorsnee popgroep. De frisse vierkwartsmaten en het ratjetoe van jaren ’50 en ’60-klanken (Chrystals, Ronettes) kennen zelfs voor de groentenman op de hoek geen geheimen meer. Bovendien is de zeskoppige forma tie in het gelukkige bezit van een zangeres, die in Nederland is uitgegroeid tot een tieneridool van de eerste orde. Deborah Harry is de favoriete pin-up van elke twaalfjarige van mannelijke kunne; ver antwoordelijk voor natte dromen en ga rant voor een behoorlijk geldelijk gewin. Hoogtepunten in dit concert betreffen vooral de resultaten van die toegenomen eendracht van de band en Deborah’s sim pele idee om met behulp van twee keuken- spiegels de betekenis van het nummer Fade Away and Radiate van een extra dimensie te voorzien. Voortreffelijk is er voorts gemusiceerd in de langzamere songs als Picture This, Will anything hap pen en I’m on E. Helaas vormt de opbouw van een concert nog een punt van directe zorg; ook nu weer rekt de groep het pro gramma teveel uit. Maar dat er meer in zit voor de toekomst, lijkt bij Blondie even zeer het geval als bij de Engelse Buzz- cocks, die opvielen als voorprogramma. Moon stond overigens bekend als een onstuimige wildebras, die niets te dol was. Zo hield hij niet alleen regelmatig huis op de hotelkamers, waar hij tijdens toemees verbleef, maar haalde nog onlangs de in ternationale pers door op de avond van zijn verjaardag zijn auto in een leegstaand zwembad te parkeren. Moon werd donderdagochtend dood in bed aangetroffen door zijn vriendin Anet- te Walter-Tax, een Zweeds fotomodel. Woensdagavond had hij in haar gezel schap de première bijgewoond van de film The Buddy Holly Story en zjn verloving met het model bekend gemaakt. De drummer maakte sinds 1964 deel uit van wereldvermaarde groep The Who, die voorts componist en gitarist Pete Town send, bassist John Entwistle en zanger Roger Daltrey omvatte. Deze groep, die naam maakte met het uitbrengen van de rockopera en de film Tommy en een optre den op het Woodstock Festival, had juist vorige maand een artistieke impasse door broken met het uitbrengen van het album Who are you, het eerste na drie jaar van inactiviteit. De onverwachte dood van Keith Moon zal op zijn minst een ernstige vertraging betekenen voor reeds aangekondigde pro jecten. Zo zullen de activiteiten rond de documentaire-film The Kids are allright, die de geschiedenis van de bijna vijftien jaar oude groep belicht en de neerslag vormt van eerder dit jaar verzorgde cluboptredens, zeker bemoeilijkt worden. De verfilming van Quadrophenia, een Smakelijk gekleed in een wit terlenka niemandalletje zingt Deborah Harry haar nummers tijdens het optreden van Blon die in de Rotterdamse Doelen. IPSWICH (Reuter). De in Zuid-Afrika geboren en in Engeland wonende altvio list Cecil Aronowitz is donderdag in Ips- wicht overleden. Hij was woensdagavond tijdens een concert in het naburige dorp Snape Maltings onwel geworden. De 62 jaar geworden altviolist was direc- teur-snaarinstrumenten van de Britten- Pearsschool voor progressieve muziekstu die in Snape Maltings. Aronowitz was in het buitenland en van de grammofoonplaat vooral bekend als lid van het Pro-Artekwartet. Ook musiceerde hij wel samen met zijn vrouw, een pianiste en speelde op platen met het Amadeus- kwartet en met Yehudi Menuhin en Julian Bream. Ook zijn solocarrière mocht zich niet in een overmatige belangstelling verheugen. Een single (met de titel Don’t worry, Baby (1974) en een album, Two sides of Moon (1975) flopten. Tijdens live-concerten telde hij echter wel degelijk mee. Daarbij be perkte hij zich niet tot een stuwende per cussie, maar ontpopte zich ook als een humoristische showman; niet altijd even bewust overigens. Tijdens de wereldpre mière van de opera Tommy in het Amster dams Concertgebouw struikelde hij toen hij de podiumtrap afrende. In zijn val sleurde Moon twee speakerboxen mee. Na de grote bijval van het publiek speelde hij met bebloede handen en gezicht. Van verschillende kanten rees verzet te gen dit plan. Het felst reageerden de gale riehouders, die de wetenschappelijke waarde van het onderzoek, waarop de Raad voor de Kunst en de minister zich baseerden, in twijfel trokken. Zij wezen erop dat er wel degelijk ook mensen met lagere inkomens zijn, die van de subsidie regeling profiteren. Ook talrijke kunste naarsgroeperingen protesteerden. De overkoepelende Federatie van Kunste naarsinstellingen vond dat de ASK niet mag worden afgeschaft zonder de realise ring van een samenhangend beleid voor de beeldende kunst. Ook was er veel kritiek op het plan van de minister om de uit de ASK vrijkomende 1,9 miljoen gulden „over te hevelen naar de kunstuitleen. Uit een onderzoek dat in juli openbaar werd gemaakt, bleek name- De eerste opvoering van Tannhauser vond in 1845 in Dresden plaats onder leiding van Richard Wagner zelf. Voor de opvoeringen in Parijs werkte de compo nist deze opera om en het is deze versie die de Operastichting nu op de planken brengt. De regie is in handen van de En gelsman John Cox. De muziek wordt ver zorgd door het Concertgebouworkest on der leiding van Edo de Waart. Tannhauser is op 13,16, 26 september en 1 oktober in de Amsterdamse Stads schouwburg te zien en voor een tweede maal in Scheveningen op 22 september. Aanvang telkens om zeven uur. Alstublieft: met de nieuwe 732 kopieer machine van 3M haalt Cl een buitengewoon handige kantoorhulp in huis. Bescheiden van formaat (1/br/h 48x39x24 cm). Maar: met formidabele kopiekwaliteit. Ontwikkelt daarbij lawaai noch reuk noch warmte. Is kinderlijk eenvoudig te bedienen. En geen opwarmtijd, dus onmiddellijk gebruiksklaar. Heeft een duurzame constructie, gebaseerd op ’n geavanceerde technologie. Essentieel: de nieuwe 732 kopieermachine maakt zeer kontrastrijke, vlekvrije kopieën - ook van halftonen - vanaf zowel losse vellen, boekpagina’s, bonnen, formulieren als van b.v. voorwerpen (3-dimensionaal). Meer dan duizend soorten in uniete kleurenfoto), Roger Phillips Suzette ESturnpel Rienks Vanavond wordt in Galerie Bourna in de Huidenstraat 3 in Amsterdam een expo sitie geopend waaraan wordt deelgeno men door de Haarlemse kunstenaar Tije Domburg. Tot en met 30 september laat Domburg er keramiek zien, samen met Elzo Dibbets van wie schilderijen worden getoond. De opening begint om 20 uur. Men kan van dinsdag tot en met zaterdag tussen 12- 18 uur bij Bouma terecht. Eveneens vanavond gaat bij Kunstzalen Vecht op het Rokin 30 in Amsterdam een expositie open waar schilderijen en teke ningen van Auke Tadema en boeken van de hand van zijn vrouw, Bob Tadema Sporry worden getoond. Het werk van Auke Tadema, die uit Heemstede komt, bevat een aantal nieuwe olieverven. Zijn stijl bevindt zich in het raakvlak van fan tastische en metarealistische kunst. Van Bob Tadema Sporry verscheen kortgele den haar laatste boek, een uitvoerige docu mentaire over Bah. De tentoonstelling wordt om 17 uur geo pend door drs. R. Demarée. Men kan er tot en met 22 september terecht, dagelijks van 10-17 uur behalve zondags. Galerie Fagel, Prinsengracht 723 in Am sterdam, heeft een nieuwe driekleurenli tho uitgegeven van'Eric de Nie uit Haar lem. De litho verschijnt in een oplage van 45 genummerde exemplaren en draagt als titel „Zelfschaduw”. De Nie is een verte genwoordiger van het fotorealisme. Fagel, die vanaf 10 september tot 7 okto ber schilderijen van Hugo Heyrman expo seert, is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 13-18 uur. Olieverfschilderijen, stofcollages en kleurpotloodtekeningen van Wilna Hellin- ga worden tot het einde van de maand september tentoongesteld in het Dercksen- centrum voor geestelijk gezondheidszorg, Oldenaller 1 (gelegen achter de Vrije Uni- versiteit) in Amsterdam. Wilna Hellinga, die thans in Ruigoord (Haarlemmerliede) woont, werd op Suma tra in het voormalige Nederlands Oost- Indië geboren en in haar werk speelt de exotische sfeer van haar geboorteland een rol. Ze nam eerder deel aan groepsten toonstellingen van de Keerkring in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Tijdens een gezellige bijeenkomst in het Toneelmuseum in Amsterdam presenteren Tony van Verre, Anne-Wil Blankers (midden) en Ank van der Moer, die binnenkort weer toneel gaat spelen, het nieuwe boek en de bijbehorende plaat „Tony van Verre ontmoette Ko van Dijk”. De acteur Guus Verstraete verving Paul Steenbergen die boek en plaat oorspron kelijk ten doop zou houden. Omdat Steen bergen plotseling voor een voetoperatie in een ziekenhuis moest worden opgenomen, kon hij niet aanwezig zijn. Guus Verstraete legde er de nadruk op dat Ko van Dijk leefde voor het toneel en zijn jongens. Hij noemde hem een groot regisseur, niet in de zin van toneelvernieu wing of experimenten, maar als zoekende naar wat een auteur met zijn tekst wil zeggen. Voor de drie actrices die het boek als eersten kregen aangeboden, koesterde Ko van Dijk een bijzondere bewondering en genegenheid, aldus Verstraete. Boek en plaat worden samen verkocht en kosten 34.90.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13