NOG GEEN OVEREENSTEMMING Nieuw debat over Urenco w Amerikanen in vrachtkisten naar Schiphol Renovatie oud-IJmuiden lijkt niet uitvoerbaar HI& z32' Ex-premier geeft olieleveranties aan Rhodesië toe PanAm verdwijnt van Schiphol vanderpol Twaalfeneenhalf jaar terstal R vandaag: Ambulance IJmuider Courant Duwboot overvaart visser op Kagerplas het woord i& aan... j het weer J Bktemssief O WOMCUNST; agenda pagina 7 Stichting Camp David Sportsterren En verder Weinig verandering m 1 Strandverwachting I I airconditioning Nederlandse vissers eisen van Ierland schadevergoeding „Schetsplannen zijn onvolledig” I SCHRIJFMACHINES I VOOR KANTOOR REBRIJF IEKEHKAMfR VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 262 2 ‘1 25 Zeil-en motorjaehten vanaf 6 meter. paginaj 8 8> 8) 8 8) 8) 8) 8 8 8) 8 8 8 8 8) 8) 8 8 8) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/DELFT. Werkgevers en werknemers in de scheeps bouw en het rijk zijn gisteren niet tot overeenstemming gekomen over de toekomstplannen voor de Amsterdamse werf NDSM. In een verga dering van de beleidscommissie scheepsbouw kwam men niet verder dan de afspraak dinsdag aanstaande de standpunten te zullen inventa riseren in een brief aan minister Van Aardenne van Economische Zaken. Het is zo goed als zeker dat de partijen verdeeld zullen blijven. Verwacht wordt dat Van Aardenne daardoor wordt gedwongen de knoop door te hakken. BERTRAND RUSSELL: Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst13 Radio en televisie/Strips.... 19 Economie21 Beurs20 Sport25,27,29 Puzzel11 Medische diensten6 Modejournaal11 Weg en wiel11 Filmpagina17 ....2,3,4 2 5,6,7,9 Van6t/mioseptembervani2M ig uur. 2eBinnenhaven SCHERINGEN interieurarchitektuur UMUIDEN. De renovatie van Oud-IJmuiden, een probleem waarover al tientallen jaren wordt gediscussieerd, lijkt geen haalbare kaart. Ir. H. A. J. Kort stee, directeur van de Dienst Openbare Werken van de ge meente Velsen en sinds kort voorzitter van een ambtelijke werkgroep die zich met de pro blemen van Oud-IJmuiden gaat bezig houden, heeft ernstige be zwaren tegen de wijze waarop men een vijftal woningen in de Bloemstraat wil renoveren. Deze woningen zijn een proefobject en te beschouwen als model voor 72 woningen die in eenzelfde staat verkeren. heel bijzonder onder de besten IJmuider Courant Spanning rond NDSM stijgt (ADVERTENTIE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 3246 50 Zie plaatselijke paginas HAROLD WILSON Zie verder pagina 2 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Zie verder pagina 3 Weersverwachting van het KNMI: Ml* IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHlillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Camp David een magisch woord, dat in deze dagen velen in spanning houdt. Althans degenen die bezorgd zijn over de internationale situatie en de toestand in het Midden-Oosten in het bijzonder. De spanning stijgt tot koortshitte in de betrok ken gebieden, in Israel en de Arabische landen, waar de oorlogsverwachting gro ter is dan men in de rest van de wereld beseft. De heren Begin, Carter en Sadat heb ben, om maar eens een typisch Angelsaksi sche uitdrukking te gebruiken, al hun eie ren in één mandje gedaan. Dat mandje heet Camp David. Zij hebben willens en wetens de problematiek van het Midden- Oosten opgedreven naar een riskante, maar onvermijdelijke culminatie. Het kon niet anders. Er moet een eind komen aan de misverstanden en slepende onderhan- delingen, vooral ook aan de zenuwslopen de onzekerheid, de bloedbaden en vergel dingsacties, het open kruitvat waarin ieder moment de fatale vonk kan springen. Niemand weet iets van wat op dit mo ment daar in Camp David bereikt zou kunnen zijn, maar wilde speculaties zijn er genoeg. Zij zijn bijna alle gebaseerd op een beeld, dat historisch onjuist is. Bijna over al ter wereld waar over de situatie van Camp David wordt gefilosofeerd, rijst de tekening op van drie mannen van wie er twee proberen de derde van zijn irriteren de halsstarrigheid te genezen. Premier Be gin van Israel is de grote dwarsligger, hij is voor geen tolerantie vatbaar en de royale vredesgebaren van de Egyptische presi dent zowel als de royale steun van de VS worden door hem niet naar behoren ge waardeerd of terugbetaald. Is dat zo? De halsstarrigheid van Begin is niet meer te ontkennen. Ondanks zijn zwakke gezondheid is hij een onbeweeg lijk stuk graniet. Hoe is dat te verklaren? Er is maar één antwoord mogelijk: het stuk graniet beschermt de poort van Israel en het voortbestaan van de Joodse staat. Historisch wortelt de Joodse staat in de grijze oudheid, maar in praktische zin rust hij op de fundamenten die de Verenigde Naties hebben gelegd. Na de oorlogen van 1967 en 1973 kwam de resolutie 242 van de VN, die eiste dat Israel zich zou terugtrek ken op veilige en erkende grenzen. Sadat eist terugtrekking op de grenzen van vóór juni 1967, maar die waren niet veilig, noch erkend. Van de westoever tot aan de zee was Israel 16 kilometer breed. De westoe ver was door Jordanië eigenmachtig gean nexeerd en van daaruit trok koning Hoes sein in 1967 tegen Israel ten oorlog. Zestien kilometer! De eigenmachtige annexatie van de westoever door Israel was strate gisch een noodzakelijk gevolg van de Jor daanse oorlogsdaad. Hoessein zwijgt in alle talen, maar in zijn handen rust de sleutel voor Israels veiligheid. In Camp David vormt de westoever het kardinale punt, maar Hoessein is er niet aanwezig. Als president Carter de eieren in het mandje heel wil houden, zal hij een veilig heidsgarantie voor Israel moeten beden ken, waarin Jordanië betrokken is. Anders zit er voor BegiA niets anders op dan de halsstarrige dwarsligger te blijven. gehouden. Bij de ADM moesten vakbonds- vertegenwoordigers de werknemers bui ten het hek toespreken, omdat de directie hun de toegang tot het bedrijf had ontzegd. Morgen komen kamerleden uit verschil lende fracties naar Amsterdam-Noord om zich te laten informeren. Daarna zullen de kamerleden op het Amsterdamse stadhuis overleg plegen met de besturen van de betrokken gemeenten. Om 11 uur vertrek ken de NDSM-ers voor een demonstratie ve optocht van het bedrijfsterrein naar Tuindorp-Oostzaan. Intussen dringt de tijd. Er zal niet te lang met een beslissing gewacht kunnen wor den. Volgens de vakbonden staan er har dere acties op het programma als er niet aan de wensen van de vakbonden tege moet wordt gekomen. Zoals bekend wordt er in de beleidscommissie gepraat over een fusie tussen NDSM en ADM. Op die ma nier zou de meeste werkgelegenheid in de Amsterdamse scheepsbouw gered kunnen worden. <Zje ver(jer pagina 4) SCHIPHOL. Twee Amerikanen hebben zich van 5 tot 7 mei in kisten als luchtvracht van Dahran, Saoedi- Arabië, naar Schiphol laten vervoeren om te ontkomen aan vervolging we gens contractbreuk. Zij hadden de kis ten aan zichzelf geadresseerd op niet- bestaande adressen in Nederland. Res pectievelijk eind mei en eind juni, toen de kisten niet werden afgehaald, werd ontdekt dat de inhoud was verdwenen. De boot kwam vanuit de Ringvaart en moest een bocht van negentig graden ma ken. De schipper heeft de hengelaar, die in de vaargeul lag, niet kunnen waarnemen. SASSENHEIM. De 71-jarige Hendrik Lemair uit Sassenheim is donderdagmid dag, terwijl hij vanuit een bootje op de Kagerplas zat te vissen, door een duwboot overvaren en om het leven gekomen. (van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In de Tweede Kamer wordt woensdag een openbaar debat ge houden over de voortgang bij de leveran tie van verrijkt uranium aan Brazilië en de notawisseling daarover. Dit bleek gisteravond na afloop van een mondeling overleg tussen de leden van de vaste Kamercommissies voor Kernener gie, Buitenlandse Zaken en Economische Zaken en de ministers Van Aardenne van Economische Zaken en Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Het CDA-Ka- merlid Van Houwelingen verklaarde na afloop van het mondeling overleg dat hij volledig tevreden was met het resultaat. Een opvatting die bepaald niet werd gedeeld door de D’66’er Brinkhorst. Deze vond de antwoorden die hij van de minis ters had gekregen onbevredigend. Hij was dan ook tot de conclusie gekomen dat Nederland door het niet opnemen van een voorbehoud in de notawisseling tussen de drie partners in Urenco (Nederland, West- Duitsland en Groot-Brittannië) en Brazilië volkenrechtelijk tot levering was ver plicht. Ir. Kortstee heeft zijn standpunt betref fende de plannen voor het proefobject uitvoerig toegelicht in een schrijven geda teerd 9 juni aan zijn collega R. van Wetter van de Dienst voor de Volkshuisvesting. De heer Kortstee constateert een groot aantal tekortkomingen in de renovatie- schetsen en is van mening dat op grond daarvan de subsidiemogelijkheden voor renovatie niet van toepassing kunnen zijn op dit project. Ook de feitelijke inhoud van de plannen hebben de heer Kortstee er niet van kun nen overtuigen dat met uitvoering van het plan de zaak van volkshuisvesting vol doende wordt gediend en hij vraagt zich af of daardoor niet juist een ongewenste woonsituatie in de hand wordt gewerkt die achteraf veel commentaar zal uitlokken. In dat verband verwijst de heer Kortstee naar ervaringen die zijn opgedaan bij de renovatie van de wijk Velseroord. (Zie verder plaatselijke pagina) De Engelse premier Callaghan heeft gisteravond verklaard dat hij voorlopig geen algemene verkiezingen zal uit schrijven. De verwachting was dat hij dit wel zou doen voor öf 28 september, óf 5 oktober. Voornamelijk vannacht weinig regen, overdag van het westen uit zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen 13 gra den. Maximumtemperaturen omstreeks 19 graden. Morgen eerst een zwak front, gevolgd door zonnige perioden. Matige zuidwes- ten-wind. In de middag 17 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: licht wisselvallig maar toenemende peri oden van vrij goed strandweer. De Sri Lankaweek die van 15 tot 22 maart werd georganiseerd in de ge meente Velsen heeft een bedrag van 20.000 opgebracht. Voor dat geld wordt een ambulance gekocht die be stemd is voor het plaatsje Gal Ie op Sri Lanka. Dokter Rolink uit Velsen-Noord leidde donderdagmiddag een groep sportster ren naar het nieuwe Heemskerkse zie kenhuis dat morgen wordt geopend. De kampioenen en oud-kampioenen deden zich tegoed aan een hapje en een snapje, probeerden een visje te ver schalken in de Neksloot en toostten op dokter Rolink die dit jaar een kwart eeuw sportarts is. Na het succes in Velsen zijn er nu ook in Beverwijk en Heemskerk initiatieven ontwikkeld om gespreksgroepen voor vrouwen in de overgangsleeftijd op te richten. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid heeft grote zorgen over de groepen uit de bevolking die inenting tegen polio blijven afwijzen. Het aantal polio-gevallen be draagt nu 107. Mevrouw Veder-Smit heeft de Tweede Kamer een brief ge stuurd over de epidemie. De Stichting Santpoort heeft tijdens een Provinciale hoorzitting beloofd geen bezwaren meer aanhangig te zullen ma ken tegen uitbreiding van particuliere woningen. Een zaak die in het alge meen voor de betrokkenen alleen maar vertraging betekent en ambtenaren en hun besturen behoorlijk begon te verve len. AZS de mens wordt beschouwd als het toppunt van de universe le ontwikkeling, vind ik niet dat we zo erg wonderbaarlijk zijn. NEW YORK-SCHIPHOL. Pan Ameri can heeft besloten met ingang van 29 okto ber een reeks bestemmingen in Europa en de Verenigde Staten op te geven, om op nieuw dreigende verliezen te voorkomen. Als gevolg daarvan zullen PanAms verbinr dingen van Amsterdam met Boston en Los Angeles verdwijnen. Tegelijk hebben de presidenten van PanAm en National Airlines gisteren in New York een fusie-overeenkomst gete kend. PanAm geeft die bestemmingen en ver bindingen op, waar het bedrijf in totaal slechts 3,6 procent van zijn activiteiten uitvoert. Behalve Amsterdam zijn dit Lis sabon, Wenen, Praag, Boedapest, Moskou en Ankara, Portland en Boston in de VS. De rechtstreekse verbinding Amster- dam-New York, waarop PanAm na de oorlog de eerste was, was enkele maanden geleden al opgeheven. De maatschappij handhaaft zijn boekingskantoren in onder meer Amsterdam. bloemendaaiseweg 275/overveen tel (023 259491 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-KÜ00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 National heeft enkele dagen geleden toestemming gekregen een dagelijkse ver binding tussen Amsterdam en New York te openen. Waarmee National in december een begin wil maken. Men wil op deze route een retourtarief bieden van 260 dol lar met een zitplaatsgarantie voor beide vluchten. (Zie ook de pagina Economie). Wilson heeft in het verleden altijd tegen gesproken dat de regering aan het eind van de jaren zestig op de hoogte was van olieleveranties aan Rhodesië. Lord Thom son, minister voor Gemenebestzaken tij dens de labour-regering van Wilson, had echter woensdag verklaard dat ondermeer Shell en BP leverden aan het regime-Smith en dat de regering daarvan afwist. „Op zichzelf is er niets strafbaars aan de hand wanneer iemand per kist in het land aankomt”, aldus kapitein R. J. Maurer van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart op Schiphol, „zeker niet wanneer de man daarna zijn paspoort laat zien en op behoorlijke wijze de douane passeert.” Het staat evenwel vast dat de Ameri kanen, Dennis McNab en John McDo nald, die procedure niet hebben ge volgd omdat in Saoedi-Arabië hun pas poorten waren ingenomen. Zij hadden een contract voor de bouw van huizen. Van Schiphol zijn zij naar de Ameri kaanse ambassade in Den Haag ge gaan. Daar hebben ze nieuwe reisdocu menten en een ticket voor de reis naar huis (Houston, Texas) ontvangen. En kele dagen later hebben zij Nederland verlaten. Volgens de documenten bevatten de kisten „cement in zakken” en zijn zij per KLM van Dahran naar Zurich ge vlogen. Daar zijn de kisten overgeladen in een toestel van Swissair, dat twee dagen na vertrek uit het Midden-Oos ten de vracht afleverde op Schiphol. „Een levensgevaarlijke manier van reizen”, aldus kapitein Maurer. De luchtvaartmaatschappijen zijn op het voorval geattendeerd en hebben de raad gekregen in twijfelgevallen de in houd te vergelijken met de omschrij ving op de documenten. Mswaa LONDEN (UPI). De Britse ex-pre mier Harold Wilson heeft gisteren toege geven dat zijn regering op de hoogte was van Britse olieleveranties aan het blanke minderheidsregime in Rhodesië. Wilson zei echter dat de Britse oliemaatschappij en de olie niet direct aan Rhodesië lever den, maar dat de transacties via plaatse lijke handelaars liepen. Intussen is er maximale politieke activi- als bij de ADM personeelsvergaderingen teit rond de Amsterdamse scheepsbouw. Na de uitspraak van de Amsterdamse ge meenteraad vóór een fusie van ADM en NDSM, zullen ook Provinciale Staten van Noord-Holland maandag op verzoek van de fractie van de Partij van de Arbeid over de ontstane situatie spreken. Vanmorgen zijn er zowel bij de NDSM - CORK. Nederlandse reders hebben van de regering van Ierland een schade vergoeding geëist wegens het vasthouden van hun schepen. De eis is donderdag ingediend bij een rechtbank in het Ierse Cork. De reders willen een schadevergoeding van 168.450 pond sterling 842.250) om dat de Ierse autoriteiten vorig jaar april tien Nederlandse trailers hadden aange houden en deze vijf dagen aan de ketting hadden gelegd. Ze zouden de visserijregels hebben geschonden. De zaak werd voorgelegd aan het Euro pese gerechtshof in Luxemburg, dat de Ierse klacht verwierp. De rechtbank in Cork heeft de behande ling drie weken uitgesteld. wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550-17350 wagenweg 1 hoek houtplein haarlem 023-312172 tec wisker een lichtend voorbeeld van gezellig iampen-nieuws Hij had dan ook geen enkele behoefte aan een openbaar Kamerdebat, maar wilde zich hier ook niet tegen verzetten. Van Houwelingen had, zo zei hij, tijdens de besloten bijeenkomst de zekerheid ge kregen dat Nederland de volledige vrij heid tot toetsing heeft behouden. Mocht deze toetsing negatief uitvallen, dan staat het volgens hem ons land vrij geen export vergunning voor verrijkt uranium af te geven. rf- Prinses Beatrix en prins Claus vieren zondag a.s. het feit dat zij twaalfeneen half jaar getrouwd zijn. Op deze door Max Koot vervaardigde foto het prinselijk paar met hun kinderen Willem-Alexander, Constantijn en Johan Friso.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1