k n Gouden medaille bij afscheid s de Vilder Stichting Santpoort staakt actie tegen particuliere bouwplannen VIDEORECORDERS z IR. H. A. J. KORTSTEE OVER PROEFPROJEKT OUD UMUIDEN MEDISCHE VOORZIENINGEN ZUN EEN AANFLUITING VERGADERING IN OUD UMUIDEN 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 VRIJDAG ROYAL DIETVORST Tot ziens op Zeewijk. Pover Herstel Begrip r GEWENSTE PRINCIPIËLE DISCUSSIE KAN OOK ELDERS WORDEN GEVOERD Renoveren volgens de bestaande plannen noemt hij „weggegooid geld” en „in strijd met het streven om door het geven van subsidies een betrekkelijk langdurige ver betering in woonsituaties te krij gen”. Grundig super video Sony Betamax Philips V.C.R. Velseroord ZONDAG 10 SEPTEMBER 14.30 UUR Stormvogels-WB derby in de 3e klasse B (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De ambtelijke werkgroep die zich van gemeente wege gaat bezig houden met de problematiek van Oud IJmuiden blijkt niet voornemens gras te la ten groeien over de haar toebe dachte taak. De voorzitter van de ambtelijke groep ir. H. A. J. Kort stee, directeur van de dienst Openbare Werken en Groenvoor ziening heeft over het renovatie- projekt van vier panden aan de Bloemstraat laten weten dat hij het renovatieplan in zijn huidige vorm niet positief kan waarderen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij het Japanse autoconcern Toyota is een ambu- lanceauto met vrij bescheiden uit rusting in bestelling voor het plaatselijke ziekenhuis van de stad Galle op het eiland Sri Lan ka, waarmee Velsen sinds 1976 betrekkingen onderhoudt. Het Velsense Sri-Lankacomité bracht het ziekentransport uiteraard een sleutel- hiervoor eerder dit jaar onder meer in de Sri-Lankaweek ruim zestienduizend gulden bij een. De gemeenteraad maakte het benodigde bedrag 20.000) vol met een kredietverstrekking van ƒ3.975. VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” p?TEMBER Het aankomend weekeinde zullen er op Zeewijk de navolgende aantrekkelijke wedstrijden gespeeld worden: ZATERDAG 9 SEPTEMBER 14.30 UUR 4e klasse KNVB zaterdag Stormvogels-Jong Hercules ZONDAG 10 SEPTEMBER 10.00 UUR Stormvogels 2-Ajax 3 res. 1e klasse KNVB I «1, 14 (ADVERTENTIE) Renoveren volgens plan is weggegooid geld Galle op Sri Lanka Wijkcomité krijgt zijn ambulance r J! :ren i bij >on- In een aan deze hoofdambtenaar gericht schrijven legt Kortstee uit dat renovatie van de bedoelde woningen technisch wel mogelijk maar financieel vermoedelijk niet te realiseren zal zijn. Het gaat, aldus briefschrijver, niet uitsluitend om verbete- Op 9 juni, geruime tijd voordat de be woners van Oud Umuiden werden geïn formeerd over de ambtelijke werkgroep, liet ir. Kortstee aan zijn collega van de Dienst voor de Volkshuisvesting weten hoe hij over de plannen omtrent het res- tauratieprojekt in Oud Umuiden dacht. Alle demonstratieklaar en uit voorraad leverbaar Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346. velmetselwerk, herstel van deuren, ramen en kozijnen, dichten van scheuren, herstel len van balklagen en vloeren, eventuele vernieuwing van riolering en van lood- en zinkwerken, herstellen van dakconstruc ties en bedekking. Het zijn aspecten die de heer Kortstee op de schetsen van het reno- vatieplan mist. ringen in woontechnisch en bouwkundig opzicht maar evenzeer om het bouwkun dig herstel. Onder dat laatste moet dan worden verstaan: het restaureren van ge- Ook de op de schetsen aangegeven ver beteringen zouden te kort schieten om in aanmerking te komen voor de subsidie die valt onder „beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen”. Op grond van deze regeling zou in het onder havige geval slechts een tegemoetkoming in de kosten kunnen worden verkregen in de vorm van vaste bedragen voor nieuw keukeninventaris, badruimte, schuur en eventueel vernieuwing van electrische in stallatie. Om toch voor de premie in aanmerking te komen welke is afgestemd op de totale verbeteringskosten dan zouden volgens de heer Kortstee nog een aantal punten in het renovatieplan moeten worden opgeno men. Achtereenvolgens vermeldt hij dan: het opheffen van technische gebreken, het isoleren van de gevelmuren, waar nodig het aanbregen van isolatie bij halfsteens muren en brandwerende plafonds, het ver vangen van te steile trappen, het aanbren gen van zelfsluitende brandwerende deu- De heer J. A. Decnop nam donderdagmiddag afscheid als adjunct-directeur bij de verffabriek HIM-Chemie te Velsen-Noord wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Tijdens een afscheidsreceptie in het noordelijk koetshuis op Beeckestijn te Velsen-Zuid werd hem vanwege dit feit de gouden eremedaille toegekend van de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten te Den Haag. Het bestuurslid F. M. M. Schiphorst van deze vereniging overhandigde hem de onderscheiding (zie foto). Adjunct-directeur J. A. Decnop zit sinds 1933 in het verfvak. Als pas afgestudeerde Mts’er kwam hij dat jaar bij de Verenigde Blikfabrlken teKrommenie. In 1950 maakte hij zijn entree bij HIM-Chemie waar hij na kortere perioden in Utrecht (Chemitex) en Waalwijk (Stahl Chemie) als directielid zijn carrière afsloot. ren bij de toegangsruimte naar de CV- ketel terwijl de in de schuren geprojecteer de wandgasketel van het type „gesloten systeem” moet zijn. Ernstige bedenkingen koestert de heer Kortstee tegen het maken van een badka- merwand met waterafstodende gipsplaat. Daarvoor in de plaats moeten tegels ko men of tenminste naadloze tegen vocht bestand zijnde bekleding. De directeur van de Dienst Openbare Werken vervolgt met de aantekening dat ook de Provinciale directie van de bouw nijverheid deze voorzieningen zal eisen. „Ik acht het verder een beleidszaak voor burgemeester en wethouders om aan dit zeer povere verbeteringsplan medewer king te verlenen”. Ir. Kortstee besluit zijn ambtelijk schrij ven met de opmerking: „Indien wordt be sloten de renovatie van deze woningen Een vraagteken zet de heer Kortstee bij de geprojecteerde slaapvertrekken. Deze hebben een verdiepingshoogte van 2,01 meter en schijne dakvlakken als begren zing. Is hiermee de zaak van de volkshuis vesting gediend of wordt daardoor juist een ongewenste woonsituatie in de hand gewerkt, zo vraagt hij zich af. Hij acht het te voorspellen dat daar achteraf veel nega tief kommentaar op zal komen in dat ver band herinnert hij aan de kritiek op de renovatie in Velseroord waar het, naar zijn mening, bovendien nog om een veel uitvoe riger verbeteringsplan ging. nig spr; desondanks toch door te zetten en een plan voor te leggen aan burgemeester en wet houders, dan geef ik U dringend in over weging de door mij aangehaalde voorzie ningen in het plan op te nemen”. De hoorzitting die donderdagmiddag on der voorzitterschap van de provinciaal ambtenaar H. M. van de Pieterman in het provinciehuis werd gehouden, had als on derwerp de bouwplannen van de Sant poorter J. van de Kerkhof. Het door de stichting ingediende bezwaar tegen deze plannen werd op de hoorzitting door de gemeentelijke ambtenaren P. Bakker en Chr. Vreugdenhil al snel ontkracht. De heer Kloek trok zijn bezwaar dan ook in, omdat naar zijn zeggen, de opzet van de stichting, een principiële discussie over de maatstaven voor uitbouw van woningen, nu elders kan worden gevoerd. Het ontwerp-bestemmingsplan Velsen- Zuid is het eerste van een hele serie nieuwe bestemmingsplannen die voor de gemeen te moeten worden gemaakt. In de bestaan de bestemmingsplannen, die verouderd zijn, is de mogelijkheid van uitbouw van woningen niet opgenomen. Dientengevol ge is, bij verbouwsplannen naar buiten toe, een bestemmingsplanwijziging voor het betreffende stukje grond nodig. Tot nu toe heeft de stichting gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot het indienen van be zwaren die deze zogenoemde artikel-19 procedure is vervangen. Dit is gedaan, zo lichtte de heer Kloek tijdens de zitting toe, om de discussie op gang te brengen. Dat echter tegen elk plan van iedere particu lier, dat wil zeggen, tegen de afgifte van een bouwvergunning daarvoor door de het Galle Municipal Hospital, het plaatse lijke ziekenhuis in Galle, dat broodnodig om transportmiddelen verlegen zit. Het nu beschikbare transport een Landrover zonder ook maar de geringste aanpassing voor het speciale doel da vert trots met het opschrift „ambulance” door het uitgestrekte stads- en plattelands gebied dat op het enige plaatselijke zieken huis is aangewezen. Ruud en Ineke Mulder zagen met eigen ogen hoe slecht het ge steld is met de ziekenhuisoutillage, waarin rol vervult. „Die „ambulance” is een aan fluiting als wij onze normen als maatstaf nemen”, zegt Ruud, die dit jaar naar Sri Lanka trok met de consignes van het Vel- sense gemeentebestuur de overdracht van de ambulance rond te maken. De zieken huisvoorzieningen hadden de speciale aandacht van het Velsense echtpaar. Het „Galle Municipal Hospital”, waar de Vel sense ambulance naar toe gaat, is met duizend bedden ook naar onze begrippen een groot ziekenhuis te noemen. De kun digheid op medisch gebied, er is een be kwame staf, staat in schrille tegenstelling tot de outillage en de omstandigheden, waarin medische ingrepen moeten gebeu ren. Er heerst een mentaliteit van „maken wat er van te maken is in de gegeven omstandigheden”. Voor de hand liggende voorzieningen als een bloedbank of een goed bevoorraad magazijn voor dagelijkse verpleegartikelen ontbreken of bieden mondjesmaat wat nodig is. Wegwerpspul- len worden in zo’n situatie letterlijk opge bruikt. Het opschrift „bloedbank” op een scheefgezakte koelkast sloeg op zegge en schrijve één fles bloedplasma, de hele voorraad. In noodsituaties is het systeem gezond ogende voorbijgangers ter plekke als donor aanwerven tegen een kleine gel delijke vergoeding. Ruud en Ineke Mulder kunnen nog heel wat meer van dit soort verhalen oplepelen. Het echtpaar Mulder benutte vorig jaar eveneens een deel van de (onderwijsjva- kantie voor een reis naar Sri Lanka. Bei den speelden daarmee een belangrijke rol bij de onderlinge communicatie Velsen- Galle, die tijdens de jongste Sri-Lanka- week (van 15 tot 22 maart) een hoogtepunt beleefde. De Velsense jumelage met Sri Lanka is een begrip geworden. Ook op Sri- Lanka. Het landelijke dagblad Daily News meldde destijds uitvoerig de reis naar Vel- sen van de batikkunstenaar Buddhi Keer- thisena. Bij hetzelfde verhaal prijkte een foto van burgemeester P. J. Molendijk, worstelend met een Ceylonees gerecht. Linkshandig zoals het naar inheemse op vattingen nou juist niet hoort. gemeente bezwaar werd aangetekend, waardoor ook over elk geval een hoorzit ting door de provincie moest worden ge houden, is een werkwijze geworden die weinig waardering ontmoette. Voor be trokkenen betekende het vertraging, voor de ambtenaren met hun besturen werd het vervelend. Na een eerder gedaan verzoek van gede puteerde Van der Knoop en een aanwij zing van de voorzitter Van der Pieterman, zei de heer Kloek de redelijkheid van een en ander wel in te zien. Hij zegde, na een verzoek van de Bakker, toe in een volgen de bestuursvergadering van de stichting te pogen maatstaven die naar inzien van het bestuur aanvaardbaar zijn, op papier te zetten. „Want”, zoals de heer Bakker zei, „De stichting zegt altijd wel dat dit of dat te ver gaat, maar wij zouden graag eens alternatieven van u zien”. Die alternatie ven kunnen dan worden besproken in de inspraakprocedure rond het ontwerp-be stemmingsplan Velsen-Zuid, dat bij wels lagen vermoedelijk een voorbeeld voor de hele gemeente gaat worden. ;op- in gin ko- lad- een jna oud irdt zijn wee •ben rba- van □rdt gul- ns te ris n. de •or »or an is- xa de tie. we ike tal ide itie op en, ir- let te ns ie, m- an ng rk- ?e- ik- er, ol- de •en üs- tot de ambtelijke werkgroep. Uit het dienstbericht dat Meijer toen voorlas bleek dat de samenstelling van die club al in kannen en kruiken was, dat er al meerdere malen was vergaderd. Was burgemeester Molendijk daarvan niet op de hoogte toen hij de 3e juni zijn zo vriendelijke wijkbezoek aflegde? Het dienstbericht dat Meijer aan de open baarheid prijsgaf was gedateerd 28 ju ni! Eén van de aanwezigen legde de vraag gisteravond op tafel. De aanwezigen wer den er even stil van. De werkgroep zou aan de wijk worden gepresenteerd en plotseling bleek die groep al te bestaan en al te functioneren. Voorzitter Rolvink probeerde nog wat lijn te houden in de uitvoerige discussies. Veel animo om diep op de zaken in te gaan leek er echter nauwelijks te bestaan. Stisa-opbouwwerkster Yvonne Eiben adviseerde dat de kerngroep haar eisen in vragende vorm zou presenteren aan de gemeente. „Dan kun je redelijkerwijs tenminste een antwoord verwachten”. De kerngroep en de wijkbewoners keer den omstreeks tien uur huiswaarts. Wei- wijzer maar nog steeds met een arikje hoop dat Oud IJmuiden ooit zal herrijzen „De mensen wisten van de contacten met Velsen. Begrepen waarover het ging”, zegt Ruud Mulder. Op 5 augustus keerde hij met zijn echtgenote in Velsen terug. Met een bedankbrief op zak van burgemeester Edirisinghe, gericht aan het Velsense college. 'itte nde che ibat lag, i er kan (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Overtuigd dat er van gemeentewege een actief beleid zal wor den gevoerd met betrekking tot de ver betering (renovatie/nieuwbouw) van hun wijk, heeft gisteravond een clubje bewoners van Oud Umuiden bijeen als het Wijkcomité de reeds ettelijke tientallen jaren slepende problematiek nog eens onder de loep genomen. Van de zijde van de kerngroep leek er wel dege lijk vertrouwen te bestaan na het ge sprek dat heeft plaatsgevonden op 30 juni met burgemeester M. J. Molendijk. Bij die gelegenheid zou door de burge meester zijn benadrukt dat aan de bewo ners van de wijk de gelegenheid zou worden gegeven om inspraak te hebben in de activiteiten van een ambtelijke werkgroep die zich van gemeentewege zou belasten met coördinatie van de hulp die gemeentebestuur en bewoners behoeven bij het bepalen van het beleid. Gezamenlijk beleid. Dat was wel zo ongeveer het hoofdmotief geweest van de babbel van de kerngroep met de bur gemeester. Nog wel werd de burgemees ter door de kerngroep herinnerd aan het proefobjekt van 5 woningen aan de Bloemstraat. „Als”, zo zou door de kern- De Velsenaren Ruud en Ineke Mulder keerden begin augustus terug van een drieweeks verblijf op Sri Lanka dat de meesten uit de schoolatlas beter als Cey lon bekend is. De overhandiging van het leveringscontract aan burgemeester A. W. Edirisinghe van Galle op 25 juli was het hoogtepunt van hun verblijf op het ei land. De ambulance wordt in december door de Japanse fabriek geleverd. De be taling geschiedt in Japanse yens. Vanuit Velsen is het benodigde krediet verstrekt aan „The Bank of Tokyo” in de Japanse hoofdstad. Het geschenk uit Velsen is bestemd voor Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - Umuiden Telefoon 02550-13405 HAARLEM. De Stichting Santpoort zal een eind maken aan de actie om door lopend bezwaren in te dienen tegen uit breidingsplannen voor particuliere wo ningen in Santpoort. Dit is donderdag middag door een vertegenwoordiger van de stichting, de heer L. H. Kloek, op een hoorzitting toegezegd. De bezwaren die de Stichting Santpoort heeft tegen de nor men die worden aangelegd bij de beoorde ling van uit bouwplannen van huizen, kunnen in de toekomst ter sprake komen in de inspraakprocedure rond het ont werp-bestemmingsplan Velsen-Zuid, waarin - in tegenstelling tot de oude be stemmingsplannen van de gemeente - de normering voor verbouw en uitbouw is omschreven. groep zijn gesteld, „na alle toezeggingen, deze zaak wordt teruggedraaid is er in de wijk met betrekking tot de gemeente geen enkel vertrouwen meer”. Maar de burgemeester zou die zaak bespreken in het collegeberaad van 4 juli. De kern groep van haar kant beloofde nog eens een lijst met knelpunten te zullen samen stellen. Een concept daarvan was gisteravond op de vergadering aanwezig. Door de aanwezigen werden er verschillende punten aan toegevoegd. Verschillende buurtbewoners drongen er bij voorzitter Rolvink op aan dat er met betrekking tot de „eisen en wensen” wel een termijn gesteld diende te worden waarbinnen een reactie van gemeentezij- de werd verlangd. Dat het „vertrouwen” niet bij alle aan wezigen even sterk aanwezig was bleek uit reacties die aandrongen op de benoe ming van een coördinator. Een man met meer bevoegdheden dan Bert Urnmels, een door de gemeente naar voren gescho ven kontaktman die niet in staat was gesteld vrijuit te kunnen functioneren. Vraagtekens werden gezet bij de gede tailleerde gegevens die wethouder J. W. Meijer tijdens een raadsvergadering op 24 augustus ventileerde met betrekking De proefwoningen van het renovatieprojekt in Oud-IJmuiden. Als overeenkomstig het advies van de directeur van de Dienst Openbare Werken de renovatie van deze woningen niet zal worden gerealiseerd, komt de renovatie van nog eens 72 woningen, waarvoor het proefprojekt model staat, op de tocht te staan. ver eisen en wensen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5