Sovjet-wielrenners blijven winnen in Toekomstronde Ben Velthuis Onbekende Pam Shriver Van Maurik bij FC Amsterdam sportpuntiq EK hockey ’83 in Amstelveen I versloeg Navratilova grote afwezige Overwinning volleybalteam paarclmkocrscn I NK PENTATLON I I 1 <1 5 I I I te 17 SEPTEMBER 19 7 8 SPORT 9 ZATERDAG ER I I f 1’ I i- 2 Pretty Dream (L. Schoonhoven) 2.45.7,'* 1.22.9, 2. Orient Ashton, 3. Ora et Labora winnend: 11,20 plaats 4,60 1,50 8,50 koppel 14,10 trio 8370,30. ;um. 1 •fr VELTHUIS: grote afwezige (Van onze sportredactie) JOOP VAN MAURIK w Maarten Sikking UTRECHT. Joop van Maurik (33) zit morgen op de reservebank van FC Am sterdam in de uitwedstrijd van de „Lie verdjes” tegen Excelsior. De voormalige spits van FC Utrecht is gisteren door Dé Stoop voor één seizoen gecontracteerd. Soekhoroetsjenkov uit hetzelfde land is de grootste toekomstbelofte, want hij heeft nog steeds de eerste plaats in zijn bezit. De gele trui. Alle andere kleuren zitten om de lichamen van andere Sovjet-rijders. De rode trui, waar de ploeg mee begon, is er dus niet meer. Morozov ging er na tien van de 140 kilomter lange rit reeds vandoor. Alleen de ROANNE (ANP). De Ronde van de Toekomst wordt nog steeds overheerst door renners uit de Sovjet-Unie. De vierde etappe van gisteren, startsein van Ber nard Hinault in Roanne en finish in Saint- Étienne, werd gewonnen door Alexander Averin, die de etappe in Chalon ook al op zijn naam bracht en voorts twee keer tweede werd. De laatste dertig kilometer legde hij af op de fiets van zijn ploegge noot Guseinov, die deze welwillend had afgestaan toen Averin pech kreeg. nert iedereen zich dat moment, maar uitgerekend in mijn honderdste interna tionale wedstrijd ga ik gierend in de fout. Reken erop dat mijt! teamgenoten me daar nog erg lang aan zullen herinneren. Ik kan me niet voor de geest halen dat ik ooit meer voor schut heb gestaan”. GEspannen, ondanks het feit dat hij de meest geroutineerde doelman ter wereld is, die niet zelden na een groot evenement werd opgesteld in het wereldelftal. Rui terlijk bekent hij: „Ik denk dat ik me te nadrukkelijk heb geconcentreerd op het bereiken van die mijlpaal. Je kunt klet sen wat je wilt, honderd interlands spe len is voor elke sportman een groots moment. Juist in die wedstrijd wil je iets laten zien. Nou, dat heb ik ook, al was het puur negatief”. „Achteraf bezien is het me enigszins tegengevallen. Litjens vierde zijn fees tje in Engeland na een zege. De afknap per van het gelijkspel tegen Wales heeft de stemming na afloop beïinvloed, waardoor het me eigenlijk tegenviel. Logisch, dat wel, maar je hebt een be paald verwachtingspatroon omdat je er bij bent geweest toen Bolhuis, Steens, Litjens en Leefers in de bloemetjes wer den gezet. Dat doet iedereen toch iets, ook al loop je al jaren mee. Er zijn in de sport momenten die je aangrijpen, die het eelt doen wegsmelten. Je bent toch mens, nietwaar:” Op de eerste dag van de training voor de Grote Prijs van Italië in Monza, heeft Mi chael Bleekemolen zich niet bij de startge- réchtigden kunnen plaatsen. Hij eindigde als 25e, terwijl er morgen maar 24 rijders mogen starten. De ATS-rijder krijgt van daag nog de kans om zich alsnog te kwali ficeren. De afgebroken partij uit de zesde ronde in het internationale schaaktoernooi in Til burg, tussen Larsen en Ljubojevic, is in remise geëindigd. weken geleden naar Bishop Stortford geweest om tweemaal tegen Engeland te spelen. Je moet wel; want wat heb je In de strijd om de negende tot en met de twaalfde plaats, heeft de Sovjet-Unie tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap hockey, met 1-0 gewon nen van nieuwkomer Gibraltar. De rust stand was 0-0. De stand in het algemeen klassement is: 1. Soekhoroetsjenkov (Sov.) 15.57.32, 2. Averin (Sov.) op 36. 3. Mooeov (Sov) op 51. 4. Cabrero (Spa.) op 59 sec., 5. Pozzi (Ital.) op 1.03, 6. Glaus (Zwi.) op 1.04, 15. Jo Maas op 1.57, 44. Willy Maessen 16.05.26, 46. Henny Stamsnijder 16.11.32, 63. Ad van Peer 16.20.43, 67. Jacques Verbruggen 16.21.56, 76. Jan Jonkers 16.35.53, 83. Jan Claessens 16.57.25. Nadat hij de dag ervoor al de proloog gewonnen had, heeft de Italiaan Franceso Moser gisteren in de eerste etappe van de ronde van Catalonië opnieuw'de concur rentie achter zich gelaten. In vier uur, 55 minuten en vier seconden legde hij de 173 kilomter van Sitges naar Esplugas de Francoli af en eindigde hij voor de Span jaarden Lasa, Galdos en Menendez. Moser leidt ook in het algemeen klassement. De eerste etappe werd voornamelijk be heerst door de hitte, die de strijdlustigheid Het Nederlands motorteam is in de in ternationale motorzesdaagse, die in Zwe den wordt gehouden, naar de vijfde plaats gezakt. eraan om tegen tweederangsnaties te oe fenen? dat is niet kleinerend bedoeld, maar Nederland is nu eenmaal een we reldtopper. In West-Duitsland, Engeland en Spanje heb je goede sparringpartners. En, na onze twee overwinninge, Enge land is bang voor ons, terwijl wij zoveel ervaring in de ploeg hebben dat je van onderschatting niet meer kunt spreken. Daar lopen we te lang voor mee”. Sikking al negen jaar. In die periode versleet hij zes coaches: Kruize, Ancion, Schnitger, Van Grimbergen, Tania en Van Heumen. „Zeg maar dat er een cli max in die opsomming zit”, concludeert hij diplomatiek. „Iedereen heeft zijn spe cifieke eigenschappen”. Zoals hij die zelf ook heeft. Spijkerhard voor zijn collega’s Hij verklaart: „Vroeger was de verde diging altijd het sterkste deel van het Nederlands elftal. Dat is geleidelijk ver anderd. Nu zijn we aanvallend ingesteld, scoren meer”. De cijfers spreken duide lijke taal. Op de negen grote toernooien die vanaf 1970 werden gespeeld, scoorde Oranje tot nu toe 151 doelpunten en kreeg er 75 tegen, met Buenos Aires in maart als positief hoogtepunt met 26 goals en Madrid in 1974 als uitschieter met slechts vier tegentreffers. In Argen tinië ging Sikking twaalf keer voor schut. Sikking: „Met de komst van de straf cornerspecialisten, zoals Ties Kruize en Paul Litjens, zijn we voor elke ploeg levensgevaarlijk geworden. Zeker op kunstgras waar ze beiden zelfs de lange corner doeltreffend kunnen afronden. Met die ontwikkeling is hockey van zijn image verlost dat er weinig wordt ge scoord. Maar niet alleen op het speelveld, zeker ook de getraindheid speelt een heel grote rol. In onze hoofdklasse wordt je wekelijks zwaar op de proef gesteld. Daardoor heb je internationaal minder moeite met de weerstand. Onderschat dat niet”. „Dat is ook de reden dat internationals niet meer na vier of vijf jaar afhaken. Dat ze in een periode van zes maanden vijf spelers huldigden die honderd keer voor Oranje waren uitgekomen, is het beste bewijs dat de tijden zijn veranderd, dat het minder moeite kost, danzij de harde clubtrainingen, die tot voor enige jaren in geen vergelijking stonden met de centrale trainingen”. „We gniffelen nu om zwakkere landen, worden niet nerveus als het eens even niet loopt, als we aan het eind van de rit maar optimaal aanwezig zijn, want we moeten gewoon Europees kampioen worden. Dat zijn we aan onze stand verplicht. Met andere woorden: waar ter wereld we ook komen, is alles wat we minder halen dan een gouden medaille, een tegenvaller. Dat is eigenlijk het eni ge dat een druk op onze schouders legt. Gelukkig maar, anders was er niets meer aan. Je moet toch ergens de moti vatie uit kunnen putten”. die hem proberen te verdringen. Eer zuchtig, altijd op jacht om de beste te zijn, zoals hem nu al enige malen op wereldniveau is gelukt. De minst gepas seerde keeper. Een titel die hem niet meer toekomt. vrij- nge- o.a.: aleet met amer ezig. 3ark, erse C.V., □rm. en f bij- 1: 3 Dilet. imer een- Martina Navratilova trof in de zestienja rige, één meter tachtig lange Pam Shriver een tegenstandster, die net zo hard sloeg als zij, zich even gemakkelijk over de baan bewoog en op de kritieke momenten koel- bloediger acteerde. De vroegere Tsjechi sche, die de Amerikaanse nationaliteit heeft aangevraagd, weerde vier match points af, maar kon in de beslissende tie breaks de zaken niet naar'haar hand zet ten. Hoewel het weerbericht sprak van zon nige omstandigheden moest de partij tweemaal wegens regen worden onderbro ken. Het oponthoud duurde in totaal één 20-jarige Spanjaard Carlos Machin ging mee. Dat duurde tot de 112e kilometer. Toen de grote groep hen weer inhaalde, vond Averin het tijd om te demarreren, daarbij vijf anderen meeslepend. Met 17 seconden voorsprong op de rest mocht het groepje om de eerste plaats sprinten. Ave rin deed dat het snelst. De Nederlanders gingen in dat geweld bijna allemaal ten onder. Alleen Jonkers manifesteerde zich in de slotfase in het grote peloton en werd zestiende. De ande ren kwamen in dat naamloze geheel als 21ste binnen, behalve Jan Claessens die 80ste werd met een achterstand van 29 minuten. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Averin (Sov.) 140 kilometer in 3.40.16, 2. Skoda (Tsj.) z.t., 3. Pikoeoes (Sov.) z.t., 4. Buki (Bel.) z.t., 5. Mytnik (Pol.) z.t., 6. Michaud :Fra.) z.t., 7. Klasa (Tsj.) op 17 seconden, 8. Fernandez (Spa.) z.t., 9. Mace (Fra.) z.t., 10. Bogaert (Belg.) z.t. De Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft het Zweeds Olympisch Comité opgeroe pen de Olympische Spelen in Moskou in 1980 te boycotten, als de Sovjet-Unie wei gert de waarheid te onthullen over wat er gebeurd is met de Zweedse bankierszoon, Raoul Wallenberg, die sinds 1945 wordt vermist. Wallenberg redde meer dan 25.000 Hongaren van deportatie naar de gaskamers. (Van onze sportredactie) HANNOVER. Er ontsnapt een gedempte vloek als Cees-Jan Diepeveen de bal tegen de plank pusht. Typerend voor Maarten Sikkings instelling. Hij kan niet tegen zijn verlies, zelfs niet op een trainingspartijtje een dag voordat Nederland de halve finale tegen Engeland op het Europees kampioenschap moet afwerken. Al negen jaar acteert hij aan de wereldtop, is aan zijn negende grote internationale toernooi bezig, kent de verhoudingen als geen ander, maar blijft de nerveuze, introverte vent, zoals een hockey-keeper nu eenmaal is, die zijn teamgenoten even genadeloos bekritiseert als zichzelf. Vandaag en morgen hoopt hij zijn doeltje dermate deskun dig te verdedigen, dat hij een tweede titel aan zijn prestatiestaat kan toevoegen. De 30-jarige verzekeringsagent uit Breukelen onderkent echter dat hij het hoogtepunt van zijn carrière al vijf jaar achter de rug heeft. Het behalen van de wereldtitel in Amstelveen was het abso lute einde, omdat hij meent dat je een titel maar éénmaal voor het eerst kunt winnen. Een waarheid als een koe. Met het Eindhovense HTTC en het Utrechtse Kampong speelde hij in Frankfurt als landkampioen om de Europa-Cup, die hij overigens nooit won. In Hannover jaagt hij op Europese erkenning. Een gouden medaille is het doel, maar uitbun dig zal hij het niet vieren. Eind 1969 vierde hij in Ierland zijn debuut. Hij werd niet gepasseerd. Op 5 september 1978 beleefde hij zijn hon derdste interland en en passant ook de grootste afknapper in zijn unieke loop baan. „In Amstelveen dook ik een straf- bal van een Pakistani uit mijn goal en werd wereldkampioen. Tot nu toe herin- NEW YORK. Pam Shriver, een zestienjarig Amerikaans meisje, dat dit jaar voor het eerst op grote toernooien uitkomt, heeft voor een grote verrassing gezorgd. In de halve finales van de open Amerikaanse kampioenschappen in Flushing Meadows zegevierde zij met 7-6, 7-6 over de als eerste geplaatste Wimbledonkampioene Marina Navratilova. Shriver, die zestiende was geplaatst, won de tiebreak van de eerste set met 7-5 en die van de tweede met 7-3. 2,60 koppel 12,20. SCHOLEKSTER PRIJS (1600 m): 1. Li bertine (L. Schoonhoven) 2.05.8 1.18.6, 2. Niels Zuid velde, 3. Myrly Terraise. Toto:' Winnend ƒ35,00; Plaats ƒ8.30, ƒ3,70, 11,00; Koppel 36,20; Trio f 3236,00. MATELMEEUW PRIJS (2000 m): 1. Om bre Attaquer (W. J. Swart) 2.45.5 1.22.8 2. Mambo 3. Odie Vera. Toto: r"' ƒ5,10; Plaats ƒ1,90, ƒ4,70, ƒ2,30; Koppel ƒ170,30. ZEEMEEUW PRIJS (2920 m): 1. Octavi-“ ana K (S.A. Hartman) 4.07.3 1.24.7 2. Prins Buitenzorg 3. Orlena Princess. Toto: Win nend ƒ10,40; Plaats ƒ2,30, ƒ1,40, ƒ1,40; Koppel ƒ22,40; Trio ƒ134,60. FUUT PRIJS - TWEEDE AFDELING (2000 m): 1. Rik Fortuna (J. Dijs) 2.52.3 1.26.2 2. Prinses Williams 3. Renata Mor gan. Toto: Winnend ƒ1,50; Plaats ƒ1,40, ƒ1,40, ƒ1,60; Koppel ƒ2,90. Niet gestart: Ria Performer. Winnend Bij het Nederlands hockeyteam is het gebruikelijk dat de aanvoerder de spe lers die vijftig, vijfenzeventig of honderd interlands hebben afgewikkeld, een speech toevoegt, waarin hij alle zijden belicht. Rons Steens weigert uitsluitend op de positieve toer te gaan en stipt niet zelden de negatieve zijden aan. Waarna hij uit de spelerspot een gewenst cadeau overhandigt. Sikking ontving een hooi vork en een aardappelpootapparaat, om dat hij rond zijn boerderij in Breukelen een agrarisch bedrijfje heeft opge bouwd, waarin kippen, schapen, ezels en De IJshockeyclub Hijs uit Den Haag, heeft de 25-jarige Canadees, Briari McSheffrey, aangetrokken. Het vierde toernooi om het Europees kampioenschap hockey voor heren, zal in 1983 in Amstelveen worden gehou den. Dit maakte de voorzitter van de Europese hockeyfederatie (FEH), de Fransman Danet, gistermiddag in Hann over bekend. Tijdens het congres van de FEH, kreeg Nederland twaalf stemmen. Acht afge vaardigden stemden op Wales. Ook in 1983 zullen twaalf teams voor het toer nooi worden toegelaten. Voorts accepteerde de vergadering unaniem het Westduitse voorstel met in gang van 1981 een toernooi om het Euro pese kampioenschap voor damesteams te houden. uur en een kwartier. Tijdens de tweede onderbreking beende Shriver nerveus door de scheidsrechtersruimte. Haar coach Don Candy zei: „Ze is geladen tot aan de toppen van haar vingers”. Net als na de eerste stop was de jonge Amerikaan se er direct weer in. De beide speelsters, die in de voorgaande partijen nóg geen set hadden afgestaan, speelden de openings- set bijna punt voor punt. Actie en reactie, zelfs tot aan het uitwisselen van dubbele fouten in de tiebreak. Evenals in de enige ontmoeting, die zij ervoor hadden, was het Shriver, die de eerste set won. Aangezien beide speelsters onophoude lijk het net zochten ze stonden dikwijls niet meer dan vier meter van elkaar af raakten beiden in acrobatische volleydu els verwikkeld. Shriver kwam in de twee de set met 3-2 voor. Navratilova greep twee dubbele fouten van haar tegenstandster aan om terug te komen. Daarentegen gaf zij zelf met drie missers in de negende game Shriver tweemaal de gelegenheid de partij uit te maken. Die kans greep de jonge Amerikaanse echter niet, evenmin als het derde dat zij kreeg toen zij in de tiebreak met 6-2 voorkwam. Op het vierde matchpoint echter stuurde Navratilova zelf een backhand achter de lijn en was Shriver in de finale. Navratilova gaf hoog op van haar tegenstandster, die de jongste finaliste uit de geschiedenis is. „Ik speelde goed”, zei ze, „maar zij speelde beter. Ze is dan wel een jong kind, maar ze speelt als een volwassene. Als het echt spannend werd, was zij de betere speelster”. honden het goed met elkaar kunnen vin den. In die rustige omgeving leeft hij zich in in de wedstrijden van zijn club, Schaer- weyde en het Nederlands elftal. Kan hij zich nog druk maken? Zegt een Europees kampioenschap hem nog iets? Immers, hij was erbij in 1970 te Brussel, in 1971 te Barcelona, in 1972 te München, in 1973 te Amstelveen, in 1974 te Madrid, in 1975 te Koeala Loempoer, in 1976 te Montreal, in 1978 te Buenos Aires. Een gouden (1973), twee zilveren (1970) en 1978) en één bronzen (1974) medailles hebben zijn hals gesierd. Wat wil je nog meer? „Olympisch goud winnen”, verkondigt Sikking zonder blikken of blozen. „Dan moet je je weer helemaal inzetten. Op een (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. De meest besproken fi guur gisteren, in het Enschedes biljartpa- leis Stokkers, waar tot en met morgen de nationale kampioenschappen pentatlon worden gehouden, was afwezig. De Ol- denzaler Ben Velthuis voelde zich, slechts enkele uren voor de start van het titelge vecht, vanaf zijn ziekbed gedwongen de organisatie tot improviseren te dwingen. Zijn onverwachte afmelding resulteerde tenslotte in de toezegging van de Nijme- genaar Jos Bongers om alsnog het deelne mersveld te completeren. De absentie van Velthuis, slechts op het allerlaatste moment definitief, noopte wedstrijdleider Van de Meer en KNBB- vertegenwoordiger Lensen in aller ijl een ander speelschema op te stellen. Omdat vervanger Bongers niet vroeg genoeg aan wezig kon zijn, diende Christ van der Smissen, in tegenstelling tot de oorspron kelijke planning gistermiddag, al aan de biljarttafel te verschijnen. De regerend Europees kampioen in de vijfkamp, stemde tenslotte toe, maar bleek mentaal nog geenszins voorbereid op de vroegtijdige confrontatie met Louis Ha- vermans. Eerst in de laatste spelsoort, het driebanden, stelde de jonge biljarter uit Sint-Willebrord de zege veilig. Daarvoor had Havermans het libre en het bandsto- ten al naar zich toe getrokken. In de eerst genoemde spelsoort deed hij dat op een manier zoals dat van de in Enschede aan wezige vaderlandse biljartelite verwacht mag worden: in één beurt. Havermans’ feilloze libre-partij, vorm de de enige positieve uitzondering op de ronduit zwakke ouverture waarmee dit pentatlon-toernooi van start ging. Van der Smissen, maar ook Vet en Vultink (die Vet versloeg) konden het maar moeilijk opbrengen de volle vijf uur geconcen treerd aan de tafel te blijven staan. Con- centratiegebrek, vermoeidheid en onwen nigheid waren na afloop dan ook de voor naamste verontschuldigingen waarvan Neerlands best geachte biljart-allroun- ders zich bedienden. FRANCESCO MOSER: weer zege van de renners flink aantastte. Op de helft van de koers sprongen Moser, Lasa, Gal dos en Menendez uit het peloton. Aan de finish was hun voorsprong twaalf secon den. Van Maurik: „Ik heb donderdagmiddag voor het eerst meegetraind. Wel erg veel spierpijn in de kuiten opgelopen, ik ging er te hard tegenaan. Maar dat gaat wel weer over, binnen een paar weken heb ik mijn conditionele achterstand weggewerkt. Zondag tegen Excelsior blijf ik vanaf de bank toekijken. Als de stand het noodza kelijk maakt kom ik er misschien even in". FC Utrecht bood Van Maurik vorige week een vrije transfer aan, nadat hij gedreigd had een arbitragezaak bij de KNVB te zullen aanspannen tegen zijn werkgever, die hem op nogal onelegante wijze uit de selectie had verwijderd. Pas eind juni hoorde de FC Utrecht-speler dat Berger hem in het kader van de verjonging wilde afvoeren. Van Maurik: „Bij FC Amsterdam wil ik gaan bewijzen dat ik te vroeg van de hand ben gedaan. Die ploeg lijkt me in staat om binnen één seizoen terug te komen in de eredivisie. Ik heb ook met Wageningen, Telstar en Heerenveen contact gehad. Maar die ploegen zijn om uiteenlopende redenen afgevallen. FC Amsterdam heeft bovendien Cor van der Hart als trainer: een man met wie ik vroeger bij Holland Sport heb gewerkt en die de taal van de doorsnee-voetballer spreekt. Neen, ik ben erg blij met die transfer. Ze zullen nog van me horen”. MAARTEN SIKKING: „Op een Europees kampioenschap hoef je je niet honderd procent in te zetten”. Europees kampioenschap niet. Kijk, dat wereldje is zo klein, dat je precies weet wie je tegenover je krijgt. Je weet als je hierheen gaat, dat je de laatste vier be reikt. Dat je in de halve finale tegen Engeland speelt. En toch zijn we drie „Alleen good telt ZEEZWALUW-PRIJS (2000 m): 1. Our Surprise (H. Pools) en Rainmaker (Mej. Poort) 2.48.3, 1.24.2 (dead Heat) 3. Olga Bloemlust winnend 7,80 en 2,40 plaats 7,60 en 1,80 koppel 26,10. STORMMEEUW-PRIJS (2000 m): 1. Pa cemaker (J. Wagenaar) 2.41.3, 1.20.7, 2. Ottolina B, 3. New Petulance winnend:'-!, 2,00 plaats 1,20 2,60 1,90 koppel 7,80 trio 77,50. KAPMEEUW-PRIJS (2000 m): 1. Phae dra (A. Knijnenburg) 2.45.7, 1.22.9, 2. Per spire, 3. Parodie winnend 5,50 plaats 2,80 o «n i o on PUTTEN. Het Nederlandse heren volleybalteam heeft zijn zesde uit de serie van zeven oefenwedstrijden voor het wereldkampioenschap gewonnen. Gister- S® avond versloegen de Nederlandse heren in Putten (Gld) Canada met 3-0. De Cana- Z dezen, die bij de strijd om de wereldtitel in Italië in dezelfde groep als Nederland uitkomen, verloren met 15-10, 15-13 en 15- .-”4 12. W Het was duidelijk te zien dat het Neder landse team steeds beter ingespeeld raakt. De 800 toeschouwers zagen een redelijke wedstrijd maar moesten consta teren dat Canada niet meer was dan een gemiddelde Nederlandse eredivisieploeg. De beste man in het oranje-team was Onno Kalf (Zaan). HILVERSUM. De uitslagen van de gj vrijdagavond in Hilversum gehouden dra- verijen zijn: STERNTJE-PRIJS (2440 m) 1. Rio Tinto (M. Bouwhuis) 3.26.6 1.24.7, 2. Onyx, 3. Pasrieta winnend 2,10 plaats 1,40 2,40 2,30 Z koppel 26,70 trio 26,70. FUUT-PRIJS (2000 m) eerste afdeling: 1. Rio du Bois (W. van Buytene) 2.55.3,1.27.7, 2. Ros Performer, 3. Returner winnend 2,30 plaats 1,50 3,30 3,00 koppel 6,10. ZILVERMEEUW-PRIJS (2000 m): cum.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17