I I b IN FARNBOROUGH KOMEN KOPERS BIJ ELKAAR IB r< 1 door Theo Klein Grote jongens Nieuwe gegevens Bommenwerpertje Lockheed Chinees ploegje BESÜ I Onder normale omstandigheden zal het vliegveld van Farnborough onwetende passanten nauwelijks opvallen. De enige grote startbaan ligt verscholen in het groene glooiende landschap van Kent. De militaire gebouwen in de omgeving trekken geen aandacht en vliegtuigen in actie zijn er doorgaans slechts bij uitzondering te bespeuren. Farnborough is het testterrein van de Engelse luchtmacht. Er wordt nog slechts gebruik van gemaakt wanneer men een toestel wil uitproberen. Waarschijnlijk tot vreugde van de omwonenden in het rustige stadje, die op zestig kilometer van de Londense heksenketel volop van de natuur kunnen genieten. Eens per twee jaar wordt die rust echter hartgrondig verstoord, wanneer in Farnborough de vliegtuig en wapenfabrikanten uit de hele wereld neerstrijken voor de wereldberoemde Farnborough vliegshow. Acht dagen lang showt de handel zijn produkten. Farnborough wordt daarvoor herschapen in een enorm tentenkamp. Op de heuvels rond het vliegveld verrijzen lange rijen met „chalets”, waarin de fabrikanten hun gasten kunnen ontvangen. Onder het genot van een borrel en een hapje kunnen geïnteresseerden daar vanaf privé-terrassen de vliegshows volgen. Producenten van vliegtuigonderdelen, van schietstoelen tot radarapparatuur en van landingsgestellen tot parachutes hebben vele duizenden meters ruimte in de enorme tijdelijke expositieruimten. Daar kunnen niet alleen handelaren, maar ook het gewone publiek zien hoe i tanks nauwkeurig met de nieuwste granaten worden uitgeschakeld, men kan boordwapens voor straaljagers bewonderen, die niet minder dan 6000 kogels per I minuut uitspuwen en vóór de hallen worden in de open lucht raketten, granaten, radarinstallaties, kanonnen en straaljagers aangeboden alsof het zoete broodjes, zijn. Deze week wordt op het Engelse vliegveld Farnborough voor de 23e maal de wereldberoemde vliegshow gehouden. Het van oorsprong puur Britse evenement is uitgegroeid tot een unieke tentoonstelling waar wapenfabrikanten hun waar te koop aanbieden. Naast de burgervliegtui* gen worden er veel hypermoderne militaire toestellen getoond. Zondag werd pers en handelaren het eerste showprogramma getoond. Spectaculaire hoogtepunten: het debuut van het Franse gevechtsvlieg tuig Mirage 2000 en de springschans voor vliegtuigen, een soort ski- schans, die de Engelsen op hun kruisers gaan gebruiken als startbaan voor de Harrior. Dit weekeinde is de show open voor het publiek, dat per traditie met honderdduizenden toe zal stromen. Men kan met eigen ogen constateren wat er zoal aan het modernste wapentuig wordt aangeboden. Geen voorstelling om opgelucht te verlaten. T SS Wapens voor elke beurs betrokken. De voorlichters van de fabriek moeten nu nog alle moeite doen om die kwalijke reuk te verdrijven. Farnborough is een „must”, afwezigheid betekent een deuk in de reputatie. Atlantic verlaagd hebben van 64 naar 51 miljoen. Hij is echter nauwelijks uitge praat of andere collega’s spreken dat te gen. Er zou nog voor 10 miljoen per toestel aan reservemateriaal besteld moeten wor den. Verwarring alom. In de chalets wordt niet op een drankje of een hapje gekeken. De zwarte limousi nes met Grote Bazen rijden af en aan. In de chalets, dikwijls fraai ingerichte tenten, hangt de sfeer van de Grote Jongens onder elkaar. Paul Jaillard, directievertegen- woordiger van de Franse gigant Dassault: „Het is erg belangrijk dat je hier als fa briek je gezicht laat zien. Op Farnborough komen alle belangrijke figuren uit de vliegtuigwereld. Onze president kan hier zijn collega’s uit de hele wereld ontmoeten, zonder daarvoor steeds op reis te hoeven gaan. Zo’n gelegenheid doet zich maar heel zelden voor. Voor ons is dit het geld volledig waard. Farnborough is van groot belang. Dat blijkt wel uit het feit dat wij hier voor het eerst onze Mirage 2000 to nen”. De contacten op Farnborough leiden vrijwel nooit direct tot de verkoop van vliegtuigen. „Nee, er komt hier nooit ie mand binnenlopen die direct beslist om een machine te kopen”, zegt Deryck Childs, verantwoordelijk voor de export van militair materiaal bij Lockheed. „Het voornaamste is dat je hier de gelegenheid hebt om alles over je produkten uit te leggen aan aspirant-kopers. Er worden contacten gelegd en onderhouden die wel licht later tot de verkoop van vliegtuigen kunnen leiden. In ons chalet ontvangen we vertegenwoordigers van luchtvaartmaat schappijen, maar ook politici, parlementa riërs. Uit Nederland bijvoorbeeld (de de- fensiecommissie bezocht Farnborough in verband met de opvolger van de Neptune, red.), maar ook uit Portugal en Noorwe gen”. Lockheed likt nog de wonden van het wereldwijde omkoopschandaal, waar bij ook de naam van prins Bernhard was Commissievoorzitter De Vries: „Die te genstrijdigheid in de gegevens hou je na tuurlijk tot het contract uiteindelijk geslo ten is”. Heeft het dan nog wel zin om met een hele ploeg naar een luchtvaartshow te gaan? De Vries: „Jazeker, dat is vandaag wel weer bewezen. We hebben toch nieuwe gege’-°ns boven water gekregen. Het par- lem' it heeft zich de laatste maanden in- ten ef met deze wapenaankoop bezigge houden. Hadden we dat niet gedaan, dan was in april waarschijnlijk al de Orion aangeschaft. Nu hebben we al bereikt dat de twee aanbiedingen serieus tegen elkaar worden afgewogen. Om dat te kunnen doen hebben we gegevens nodig. Die krij gen we bij verschillende gelegenheden, onder andere op een show als Farnbo rough, waar alle betrokkenen aanwezig zijn”. Terwijl de kamerleden hun best doen er achter te komen wat er nu werkelijk aan de hand is, zetten enkele honderden me ters verderop Nederlandse zakenlieden hun beste beentje voor bij een mogelijke Arabische klant. Op de stand van Holland Signaal, een dochter van Philips, demon streren Nederlandse militairen de hyper moderne radarapparatuur op een Leo- pard-tank. Zichtbaar onder de indruk klimt de donkere cliënt na afloop uit de koepel. Vraag aan de directieleden: „Heeft-ie wat gekocht?”. Antwoord: „Nee, dat gaat zo niet heren. Het is hier geen gewone jaarbeurs. We laten hier onze produkten zien. Werkelijke verkoop is een zaak van de langere ter mijn”. Vraag: „Vind u het niet vreemd dat iedereen hier binnen kan lopen, terwijl de modernste wapens, tot en met kanonnen en raketten te koop worden aangeboden?” De heer Hozee, perschef van Holland Signaal: „Het is beslist niet zo dat iedereen hier zomaar kan kopen. Daar komt nog heel wat bij kijken. Als Nederlands bedrijf hebben we van de regering een exportver gunning nodig. De verkoop gaat niet door als de regering dat niet wil en dat geldt doorgaans ook in de andere landen die wapens leveren”. De heren van Holland Signaal zien dui delijk de voordelen van een show als Farn borough. Voor de handel, maar ook voor de toeschouwers. Hozee: „De Engelsen wil len de belastingbetalers graag laten zien wat de regering met het overheidsgeld doet. Dat gebeurt hier ook. Tot enkele jaren geleden was deze show alleen toe gankelijk voor de Britse industrie, maar nu kunnen ook buitenlandse bedrijven deelnemen”. Volgens de Holland Signaal zou een show zoals die in Farnborough wordt gehouden ook in Nederland een groot succes worden. Ze realiseren zich tegelijkertijd echter dat zo’n evenement, zo het al betaalbaar was, naast honderd duizenden toeschouwers ook de nodige protesten zou aantrekken. Op Farnborough wordt zowel burger als militair materiaal getoond. De grens tus sen die twee sectoren is echter lang niet altijd scherp te trekken, zoals bijvoorbeeld blijkt in de sector lichte (sport)vliegtuigen. Daar wordt onomwonden getoond hoe een sportvliegtuig of een licht trainingstoestel met enkele kleine handgrepen in een ge vaarlijk bommenwerpertje kan worden veranderd. Bommen, raketten eh comple te sets mitrailleurs kunnen onder de vleu gels worden gehangen. Het toestel hoeft dan alleen nog in camouflagekteuren over geschilderd te worden en het kan worden ingezet. Dat gebeurt al veel in landen waar guerrillagroepen actief zijn. De Ameri kaanse ervaringen in Vietnam, zo vertelt een defensiedeskuhdige, hebben uitgewe zen dat die kleine toestellen onder bepaal de omstandigheden veel effectiever inge zet kunnen worden tegen rebellen dan de zware, veel duurdere jets. En omdat er heel wat regeringen zijn die alleen met behulp van geweld in het zadel kunnen blijven, bestaat er een levendige belangstelling voor de lichtere vliegtuigen en goedkope straaljagers. Een Spaanse fabrikant komt het verst in prijs aan de koper tegemoet, hij levert een kant en klare straaljager voor anderhalf miljoen. Ter vergelijking, de door Nederland be stelde F-16 kost vijftien miljoen per stuk. „Misschien zijn er zo’n 130 regeringen in de wereld die hun defensie op peil willen houden. Dat zijn allemaal potentiële klan ten”, rekent onze deskundige voor. Ze heb ben echter lang niet allemaal zoveel geld te besteden als Nederland. Vandaar die rui me keus. Farnborough biedt voor elk wat wils. Childs: „Zo’n affaire is men natuurlijk niet van de ene dag op de andere vergeten. Ik heb echter niet de indruk dat er nog negatieve invloed merkbaar is op onze gesprekken met Nederlandse politici nu. Er is sinds dat schandaal alles aan gedaan om herhaling te voorkomen. Er zijn nieu we mensen in de top gekomen, we hebben strenge regels waardoor het geven van smeergeld niet meer mogelijk zal zijn. Bo vendien is het zo dat iedereen nu extra scherp op ons let, alleen daardoor zou zoiets al erg moeilijk zijn”. Daar komt nog bij dat een bedrijf dat zichzelf respecteert niet op Farnborough weg kan blijven. Canadees toestel. Niet alleen de westelijke producenten zijn vertegenwoordigd, ook Roemenië en Polen, Brazilië en Argentinië dingen naar kopers van hun burger- of militaire vliegtuigen. Amerika is voor het eerst sinds jaren niet met een groot mili tair contingent aanwezig. Toonde de Ver enigde Staten twee jaar terug nog acht- geavanceerde toestellen, nu waren er niet meer dan twee helikopters en één vliegtuig 'fabriekstop is niet op tijd aanwezig, voor enkele kamerleden voldoende om boos weg te lopen. WD’er Ploeg: „Als ze vlieg tuigen willen verkopen, dan moeten ze maar zorgen op tijd te zijn. Als ze nog wat willen dan komen ze maar naar Den Haag”. Na uitgebreide excuses te hebben aan vaard, komen beide partijen overeen later op de dag toch met elkaar te praten. Ploeg is voorstander van de Amerikaanse Orion. Alle partijen krijgen ongeveer een uur om opnieuw hun eigen produkt aan te prijzen. Ze hebben dat al verschillende malen eerder gedaan, onder meer in ver gaderingen met de vaste-kamercommissie in Den Haag. Na afloop blijken de seances toch nog nieuws opgeleverd te hebben, hoewel de kamerleden het zelfs op dat punt niet eens zijn. Van den Bergh verkon digt dat de Fransen hun prijs voor de vliegshow ter wereld” opgeplakt kan wor den. Niet minder dan 350 firma’s uit zes tien landen zijn aanwezig. Achttienhon derd journalisten reisden naar Farnbo rough om het evenement te verslaan. Hoe wel er geen bedragen worden genoemd, is het duidelijk dat de kosten voor zo’n eve nement in de tientallen miljoenen guldens moet lopen. Steeds vaker komt het dan ook voor dat fabrieken het niet meer op kunnen bren- gen om met een volledige equipe, inclusief demonstratievliegtuigen uit te rukken. Nol van Fenema, hoofd public-relations van de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker: „Wij hebben hier dit keer ook alleen een chalet en een stand, geen vliegtuigen. Dat werd te duur. Het gaat niet alleen om het overvliegen van die toestellen, maar er komen bemanningen mee, ér zijn technici nodig. Daarnaast hebben we een ploeg deskundigen in ons chalet. Zij kunnen de technische gegevens aan de belangstellen den meedelen. En dat gebeurt niet alleen op Farnborough. We zijn ook al naar Hannover geweest, volgend jaar krijgen we Parijs. Misschien gaan we nog naar een Amerikaanse of Japanse show, dat is alles bij elkaar niet meer te betalen”. De grootste trekpleister vormen nog al tijd de vliegtuigen. De grootste vliegtuigfa- brikanten bewaren vaak hun nieuwste snufjes tot Farnborough. Daar komen om I het jaar alle mogelijke aspirantkopers bij- een om het aanbod te bekijken en te verge lijken. Farnborough heeft op dat gebied een naam hoog te houden. Met de Franse show op Le Bourget is het het grootste vliegfeest ter wereld. Regeringen die voor de aanschaf van nieuwe straaljagers of bommenwerpers staan, luchtvaartmaatschappijen, bedrij ven met zakenvliegtuigen of gewoon erg rijke figuren met genoeg geld om er zelf een machine op na te houden, krijgen dagelijks de gelegenheid om de koopwaar in actie te zien. Drie uur lang laten de testpiloten van de vliegtuigfabrieken zien tot welke prestaties hun machines in staat zijn. Ze draaien misselijk makende loop ings, bochten die de toeschouwers de adem in doen houden, starten en landen op erg korte baanstukken of laten met helikopters zien hoe simpel zware vrachten door de lucht vervoerd kunnen worden. Een typisch Brits sprekende heer ver meldt daarbij de zakelijke gegevens, zoals het gewicht van de bommenlast, snelheid, 1 wendbaarheid en alle andere mogelijkhe den van het toestel. De regeringsvertegen- j woordigers en bij de militaire vliegtuigen vooral dé aanwezige luchtmachtofficieren kijken ingespannen toe. Onder de tiendui- j zenden die op de pers- en handelarenda gen langs de stands sjokken, bevinden zich de meest uiteenlopende gezelschappen. Dinsdag maakten enkele leden van de vaste-defensiecommissie uit de Eerste en Tweede Kamer van de gelegenheid ge bruik om even naar Farnborough over te wippen. Nederland heeft immers nog steeds geen beslissing genomen over de opvolging van 13 verouderde Neptune-ver- kenningsvliegtuigen. De Amerikaanse Orion (van Lockheed) en de Atlantic (Das sault) strijden om de eer. De concurrenten slaan de kamerleden al maanden om de oren met informatie, die van de éne dag op de andere kan wisselen. De parlementa riërs maken de reis met een Friendship van de Koninklijke Luchtmacht naar de RAF-basis Odiham en vandaar met mili taire helikopters naar Farnborough. Bij Dassault loopt het programma fout. De Een ploegje uit Communistisch China valt in de grote menigte nauwelijks op. Een Poolse straaljager staat naast een present. Die teruggang is het gevolg van Carters besluit om de verkoop van wapens aan andere landen terug fe dringen. De beslissing om zo weinig toestellen naar Farnborough te sturen, heeft in Ame rika tot felle protesten van de Amerikaan se vliegtuigindustrie geleid. Zelfs senator Barry Goldwater richtte zich persoonlijk tot de president met het verzoek de VS op Farnborough een beter aanzien te geven. Carters critici achten de kleine delegatie op het Engelse vliegveld schadelijk voor de Amerikaanse reputatie. Een tweede tegenvaller voor de organi- j satoren was dit jaar het wegblijven van de Russen, die beloofd hadden met een bur- gertoestel te zullen komen. Niettemin mel den de organisatoren van Farnborough dat opnieuw het predikaat „grootste V WW

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21