Bureau Krediet Reg istratie waakt streng over privacy 1 1 5 S Neder land slaapt” meent ruimtevaart-adviseur Van Boeckel IN TIEL HOUDT MEN KREDIETWAARDIGHEID BIJ 24 num „De eerste computer woog 30 door Peter Windhorst d z Hl O m 3 ■4 I Verlokkingen Speelgoed Minder leuk Instellingen Computer 1- s, n. en O o m 7 X (75 z m z m o m x Informatie taboe Smds november 1976 bestaat in Nederland de Wet op het Consumptief Geldkrediet: een wet die moet waken tegen woeker en daarte gen ook een wapen wil zijn. Ook tegen over- kreditering, in feite het beschermen van hen, i die te veel hooi op hun vork nemen en op diverse „fronten” te veel lenen; die geen kans meer zien dat allemaal op tijd terug te betalen Een belangrijk aspect van de Wet op het Consumptief Geldkrediet is de mogelijk op te leggen verplichting tot registratie van alle kre dieten. Dit dan natuurlijk met het oogmerk overkreditering te voorkomen. (Ti 3 I z Problemen „De eerste computer woog 30 iiiiiM ïton en besloeg een oppervlakte van bijna 200 vierkante meter. Door steeds verdergaande per fectionering en verkleining zijn technici nu in staat om alle scha- “Wlkelingen uit die computer samen te brengen op een stukje metaal O van ongeveer twee vierkante ■■^centimeter. Een ontwikkeling die begonnen is in de ruimtevaart, waar behoefte was aan kleine betrouwbare schakelingen met weinig bewegende onderdelen. rHier in Nederland komt de con- ■sument de „chips”, zoals deze jmicro-schakelingen heten, voor aal tegen in zakrekenmachines en Elektrische polshorloges met al .“die verschillende mogelijkhe den”. [Produktiekosten - Enorme concurrentieslag De jaar Dr. J.J.G.M. van Boeckel >1 1 Micro-computer -dra- l ino- ivelopoe i gen. late- ten worden overladen: „Bij u thuis gebracht!”. En dat ook ’s avonds of in de weekeinden. Kredietver- lokkingen legio en genoeg mensen met een smalle beurs, die graag grote zaken willen kopen, die ervoor bezwijken. Al te gemakkelijk. Geld lenen is allang geen schande meer, mits het verantwoord gebeurt. Dat wil zeggen: verantwoord door de lener en evenzeer door de leverancier. En aan deze laatste moeten stringente eisen worden gesteld ten aanzien van het beoordelen van de kredietwaar digheid. Men beheert daar een passief registratiebureau, dat alleen objectief bewijsbare gegevens in regi stratie heeft. Gegevens waarover slechts banken en financieringsmaatschappijen kunnen beschik ken, die vallen onder de Wet Toezicht Kredietwe- Als er een nieuwe cliënt aan het loket verschijnt, zo netjes afgeschermd met matglas of er wordt een afspraak gemaakt met de directeur van de (volks)- krëdietbank, dan vraagt men daar simpelweg naar vóórgaande leningen, schulden, verplichtin gen. Dat kan ook in de sfeer van alimentatie en hypotheek liggen. Hoe kom je aan de weet of er huurschulden zijn, schulden aan nutsbedrijven of van overtrekkingen van de giro- en- of de bankre kening? Dan zijn er de kredieten bij postorder- en warenhuizen. Bij het Bureau Krediet Registratie zegt men: „Een deel van de bestaande schulden aan leveran ciers, onderhandse leningen en dergelijke is ook niet of nauwelijks vast te leggen.” Het BKR gaat er vanuit, dat het registeren van kredietgegevens zinvol moet zijn. Het moet beantwoorden aan de gestelde doeleinden: het risico van de aangesloten deelnemers bij kredietverlening tot aanvaardbare proporties terug te brengen en het vermijden van overkreditering. Het BKR registreert uitsluitend summiere gegevens over verleende kredieten en legt geen gegevens vast, die echt „privacy-gevoe- lig” zijn, zoals van politieke gezindheid, geloof, werkgever, ras, enz. „Veel mensen vinden dat soort „gad gets” (elektronisch speelgoed - red.) ontzet tend leuk; vooral Japanners zijn er dol op”, aldus Van Boeckel. Volgens hem moe ten we niet vergeten dat er een grote behoefte gekweekt wordt om de bestaande industrie draaiende te hóuden. Van Boec kei laat duidelijk merken dat hij er zelf helemaal niet dol op is, wanneer zijn per soonlijke omgeving met allerlei „gadgets” volgestouwd wordt. valide zelf zijn rolstoel kan besturen en van een machine waarmee je telefonisch de oven uit kan zetten tot TV-afstandbe- diening”, zegt Van Boeckel. zen, de Wet op het Consumptief Krediet of de Wet op het Afbetalingsstelsel. Hoe werkt nu zo’n BKR? Zonder winstoogmerk. Er bestaan dus geen commerciële motieven om met de beschikbare gegevens zoveel mogelijk klanten te werven of omzet te maken. Er zijn vergaande maatregelen getroffen om de geheim houding van de gegevens tegenover derden te waarborgen. Het BKR geeft vanzelf geen ant woord, als er wordt gevraagd naar details over beveiliging, enz. Wel wil men kwijt, dat aangeslo ten instellingen de gegevens alleen via steeds wis selende nummers en codes verkrijgen. De geregi streerde gegevens blijven slechts een bepaalde tijd in het bestand en worden daarna vernietigd. verstrekt tot een totaal bedrag van 5,3 miljard. Aan het eind van 1976 stonden we met zijn allen voor 6,6 miljard in het krijt als gevolg van geldle ningen, doorlopende kredieten, kredieten op sala risrekeningen en financieringskredieten. Opmer kelijk van deze laatste categorie is, dat 75 procent van het totaalbedrag (1,2 miljard) wordt gebruikt voor de financiering van een auto. Het gemiddelde bedrag van 8500 per lening. Kleuren TV met elektronisch geheugen. Hun micro-computer maakt het mogelijk met het programmablad in de ene en de afstand bediening in de andere hand maximaal een jaar van tevoren vast te leggen naar welke programma’s er gekeken gaat worden. Voor f 1400 is dit Pulsar digitaal polshorlo ge met computercalculator op de markt ge bracht. Buiten de calculator zit er ook een persoonlijk informatiecentrum in. Hij laat een kranteknipsel zien waarin Chistopher Freeman, het hoofd van de afdeling wetenschapsbeleid aan de univer- siteit van Sussex, zegt: „Micro-elektronica wordt een ontwikkeling die belangrijker is dan alle andere ontwikkelingen van de laatste tijd; zelfs belangrijker dan kern energie”. Met dit en andere knipsels laat Van Boeckel zien dat de discussie over dit onderwerp in het buitenland al veel verder is dan hier. Hij pleit ervoor dat in Neder land de discussie ook op gang wordt ge bracht. „Het is niet nodig om zomaar overvallen te worden door de ontwikkeling. Wanneer de mensen graag telefonisch de oven aan zetten, videospelletjes doen en allerlei an dere nutteloze computertjes in huis halen, laat ze het dan in ieder geval zeggen. Ik ben het er dan niet mee eens, maar ja, als dat de bedoeling is.zegt Van Boeckel. Het BKR beschikt thans over een moderne com- puterinstallatie, die in duplo is uitgevoerd om een ongestoorde dienstverlening te waarboren. Een noodstroomaggregaat zorgt er mede voor, dat de dienstverlening niet door storing in gevaar kan worden gebracht. IJe geregistreerde heeft het recht zijn persoonlij ke gegevens via een deelnemer (dus de kredietge ver) op te vragen en kan - indien nodig - correctie van het geregistreerde eisen. Zelfs het bestuur van de Stichting Bureau Krediet Registratie heeft geen inzage in het bestand. Ook op dat punt wordt een optimale beveiliging aangegeven. Dan is er de „hulpvaardigheid”, waarmee cliën- af. Liever nu wat minder geld dan een markt verliezen”. Hij vertelt dat de Britse regering 200 miljoen gulden heeft geïnvesteerd om ook op deze markt te werken. „Maar om wer kelijk iets te bereiken, heb je minstens het tienvoudige nodig”, voegt hij er aan toe. De industrie heeft al uitgerekend dat er minstens 25.000 a 30.000 toepassingen te bedenken zijn voor deze chips. „Dat vari eert dan van elektrische zakrekenma- chientjes tot apparatuur waarmee een in- „En het werk dat overblijft, zal voor een heleboel mensen minder leuk zijn”, zegt Van Boeckel. „Dat is heel duidelijk te zien binnen de krantenwereld. Voor de redac ties is het werken met computers leuk, omdat ze meer mogelijkheden hebben; voor de zetters, die vroeger hooggekwalifi ceerde vaklui waren, is het werk echter lang zo leuk niet meer. Er groeien verschil len tussen de mensen die de computer gebruiken en de rest van het personeel”, aldus Van Boeckel. Achterin het jaarverslag 1977 is een lijst opgeno men van banken en instellingen, die door het BKR worden bediend. Het betreft voor het grootste deel financieringsmaatschappijen en particuliere geld- schietbanken (84 stuks) waarbij de namen van instellingen staan, die in feite als „dochter” van een van de grote Nederlandse bankinstellingen actief zijn. Om een voorbeeld te noemen: Finata- bank en financieringsmaatschappij Mahuko beho ren bij de AMRO-bank. Voorts ontvangen 22 algemene banken, de coöperatieve RABO-ban- ken (met 1046 aangesloten banken) en 39 gemeen telijke of semi-gemeentelijke volkskredietbanken (en andere sociale kredietinstellingen) hun ver trouwelijke gegevens vanuit Tiel. Daarnaast twee betaalzegelkassen en 41 spaarbanken. Dat zijn samen 189 instellingen, die dag in dag uit willen weten, hoe de kredietwaardigheid enz. van be staande en aanstaande cliëntèle eruit ziet. De computerinstallatie bewerkstelligt een goede bereikbaarheid en een korte beantwoordingstijd. De deelnemers kunnen op drie manieren een toet sing doen: schriftelijk, telefonisch of per telex. De helft van alle toetsingen loopt thans via de telex. Dit laatste systeem biedt onder andere het grote voordeel, dat de uitslag niet alleen snel kan wor den gegeven, maar daarbij gelijktijdig ook zwart- op-wit staat. ik” Z O U) m Als een kredietvrager al elders schulden heeft, zou dit moeten blijken, waarna de betrokken fi nancieringsmaatschappij of bank de aanvraag kan afwijzen. Geldschieters, in welke vorm dan ook, zijn echter niet verplicht, niet gebonden aan kredietregistratie. Op vrijwillige basis bestaat het wel en het lopen de systeem middels het Tielse BKR (Kredietregi- stratiekantoor) is zózeer dekkend, dat de rijksover heid geen aanleiding ziet (en heeft gezien) de kredietregistratie wettelijk voor te schrijven Het BKR is aldus de hoeksteen van de Neder landse kredietregistratie. Het gaat er nu maar om, dat kredietleveranciers op het terrein van het consumptieve krediet serieus te werk gaan, de kredietwaardigheid van de cliënten nauwkeurig behandelen en een geldlening daaraan omzichtig afwegen. Op het terrein van het consumptieve kre diet bestaat er echter nogal wat concurrentiestrijd Het gaat er ook om wat je kunt verwachten van instellingen, die adverteren met pakkende teksten als „Geld nodig?” In één uur of binnen 24 uur geregeld. Ook telefonisch geldlenen: geen be zwaar. Het komt nogal eens voor, dat andere instellin gen, dan voornoemde, die zich niet als deelnemer bij het BKR kunnen aansluiten, informatie vragen over personen van wie eventueel kredietgegevens in het bestand zijn opgenomen. De informatie wordt nimmer gegeven. Dat staat als een paal boven water! Het BKR wordt voor de geldleners steeds belan grijker. Welvaart, stijging van maatschappelijke functies, steeds meer beschikbaar salaris voor extra’s betekent sterke stijging van kredietverle ning. Aan het eind van de vijftiger jaren is dit symptomatisch aan groei onderhevig geweest en het eind is nog niet in zicht. Ook de maatschappe lijke functie van het consumptieve krediet wijzig de: steeds meer mensen gingen uit andere overwe gingen dan daarvóór het geval was, leningen aan bij banken en financieringsmaatscpappken. Fi nanciële ademnood maakte plaats voor ruimte om „luxe” artikelen te kunnen kopen (auto’s, boten, caravans, wasautomaat, tot zelfs afwasmachines toe, enz.). Geld lenen wordt thans vooral gezien als een mogelijkheid om op verantwoorde wijze voor uit te lopen op toekomstig inkomen. Naast de financieringsmaatschappijen en de particuliere voorschotbanken (die zich van oudsher met kre dietverlening bezighouden) leggen zich nu ook de handelsbanken, de coöperatieve banken en de spaarbanken toe op deze vormen van dienstverle ning. Inkomensstabiliteit geldt doorgaans als basis voor het verstrekken van krediet De groei van de omvang van het BKR hield nagenoeg gelijke tred met het groeiend aantal deelnemers, dat men bedient en uiteraard met de geweldige groei in de laatste jaren - vooral - van het aantal privé-kredieten. Daarbij speelt ook de gemiddelde grootte van ae uitgeleende bedragen een rol. In 1976 werden in ons land kredieten In zijn artikel laat hij zien dat Nederland technisch niet mee kan doen met de techni sche chips-revolutie. „Laten wij dan het land zijn waar we bekijken wat voor goeds er met die dingen kan worden gedaan”, is de boodschap van Van Boeckel. Sociale innovatie noemt hij dat en tegelijkertijd wijst hij een aantal vélden aan waar de mini-computer op zijn plaats zou zijn: „In de energiebesparingen en binnen de ge zondheidszorg bijvoorbeeld”. „Op het moment, accepteren de mensen nog horloges en zakrekenmachines zonder te weten hoe ze werken, zonder te weten wat voor gevolgen het allemaal kan heb ben voor hun eigen omgeving; het wordt hoe langer hoe robotachtiger. Daarover moet een politieke discussie op gang ko men; het gaat over een gemeenschappelijk belang. Ik wil geen Don Quichotte zijn hoor, die tegen dingen vecht die toch wel doorgaan; ik wil alleen maar signaleren, waarschuwen. aldus Van Boeckel. „Ik zou niet weten wat er in mijn huis houden moet worden geautomatiseerd. Trouwens, je houdt dan zóveel vrije tijd over; kunnen de mensen weer van die video-spelletjes gaan spelen. Ook allemaal mogelijk door die chips, video-voetbal, vi- deo-dammen, video-hockey, je hebt zelfs geloof ik al video-poker. Met zo’n geauto matiseerd huishouden bewegen de men sen helemaal niet meer. Dan kan toch nooit goed zijn. Kijk, paarden eten alleen maar dingen die goed voor ze zijn, mensen hebben blijkbaar niet zo'n instinct", zegt hij lachend. Op de vraag of we dit niet allemaal maar voor lief moeten nemen, omdat de chips ook een flink aantal „goede” dingen moge lijk maken, zoals besturing van rolstoelen en andere toepassingen binnen de gezond heidszorg, antwoordt Van Boeckel: „Mis schien wel, of de staat zou die dingen moeten gaan produceren. Eerst bepalen wat werkelijk nodig is en dan dat produce ren; maar ja, dat is nu eenmaal tegen de grondprincipes van het bestaande econo mische systeem. De overheid waagt zich niet aan dergelijke dingen”. Naast die opgedrongen vraag, leveren de chips nog een aantal problemen op waar volgens Van Boeckel zeker over gedacht moet worden. Eén daarvan is de privacy. „In Duitsland is het op dit moment al zover dat een politieauto die achter iemand aan rijdt alleen maar het autonummer hoeft door te geven om binnen een paar secon den over de radio ingelicht te worden over de eigenaar van de auto, wat hij leest, zijn politieke voorkeuren, enzovoorts”, vertelt Van Boeckel. Naast de privacy bestaat dan ook nog het probleem van de werkgelegenheid. In Frankrijk en Engeland bestaan op dit mo- ment onderzoeksrapporten die spreken van een afneming met dertig tot veertig procent van de werkgelegenheid binnen de administratieve en dienstverlenende sector. Vooral binnen deze sectoren zal het werken met computers ontzettend grote gevolgen hebben. „Deze computers kunnen binnen enkele seconden lijsten en dergelijke opstellen waar mensen vroeger dagen mee bezig waren”, aldus Van Boeckel. „Bij de vorige automatiseringsgolven zijn de mensen die uit de industrie verdwenen altijd opgevan gen binnen de dienstensector. Dat zal nu niet meer gaan, omdat die sector zelf ge troffen wordt”, voegt hij er aan toe. Daar naast leven we op dit moment ook niet meer in een groeieconomie. i aan de rond microcomputer X.’Auu het woord is dr. J. J. G. M. van ^Boeckel, adviseur ruimtevaartzaken bij ;het directoraat-generaal wetenschapsbe- fieid bij het ministerie van onderwijs en ^..wetenschappen. In het maandblad project iJVan. het Instituut voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek publiceerde SEhij deze maand een artikel onder de kop roDe opmars van de micro-elektronica is JDégonnen, maar Nederland slaapt nog”. FHierin laat hij zijn licht schijnen over de j vele ingenieuze mogelijkheden die de jt chips” bieden en verwondert hij zich ero- J.'fcer dat in Nederland over de chips en hun JfToepassingen nog geen discussie op gang giS'gekomen is. Hij waarschuwt ervoor dat nu ïiog gelegenheid bestaat om te bepraten wat we met de chips willen en wat eventu- 5 I efil niet. Straks, en dat begint volgens hem Tikomen de toepassingen van de J „chips” gewoon over ons heen, zonder dat C we daar invloed op hebben kunnen uitoe- f^fenen E!~?„Wanneer de chips-producenten winst f Willen maken, zal in 1985 minstens ieder- één één micro-computer moeten hebben”, J I aldus Van Boeckel, die in Noordwijker- ^^Jiöut woont. De produktiekosten van chips J1 ligger! zo ontzettend hoog, dat een enorme r markt nodig is om rendabel te kunnen rdraaien. De industrie heeft niet meer ge- f noêg aan defensie en ruimtevaart, de twee f grate traditionele klanten voor de verfijn- 11 de apparatuur. F. „Daarom bestaat er op dit moment ook <üo’n enorme concurrentieslag, waarbij de I prijzen voor zakrekenmachines elke dag indalen. De industrie probeert de markt te f veroveren”, legt Van Boeckel uit. Tegelij kertijd noemt hij een voorbeeld: „Toen Gillette ook probeerde de markt van de elektronische horloges voor zich te win nen, deed Texas Instruments meteen vijf tig procent van de prijs van zijn horloges Naast uitbreiding van het huidige systeem zijn ontwikkelingen in voorbereiding, waarbij de inko mende telexberichten via aparte lijnen door mini computers worden opgevangen. Na een uitgebrei de controle (met het oog op de gewenste beveili ging van de gegevens) geven deze „mini’s” de berichten vervolgens door aan de „host-compu- ter”. Deze stelt de berichten samen, die via de thans reeds bestaande telexautomaat worden ver zonden aan de betrokken deelnemers. Het is nog toekomstmuziek, waarnaar overigens wel zéé se rieus zal moeten worden geluisterd, want deze nieuwe ontwikkeling biedt belangrijke voordelen. Een dergelijk systeem kan namelijk een snelle „doorgeef” tijd combineren met een minimum aan fouten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25