hebben erg Cruijff, Ka rel Appel en paleis Soestdijk belangrijk” „Geduld a.1 ger i TECHNISCHE VERSCHILLEN MET HEREN STEEDS KLEINER GEWORDEN 1. door Jan Blijboom Bewijzen Berusting I v wOi •3 if i-,i g ij hem 3 en als len leer. 'och ia!. jn hel lp we )ok t als ]ens and irpen. oor jynzes jk eeën, jeling écht meer etvloe -■i ukt, met st. im eer rdige f' dagini! k de Dciale Het is al weer ongeveer drie jaar geleden dat de Russische trainer Albert Asarjan met veel vreug de in de topsportkring van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond werd binnengehaald. Eindelijk een professionele oefenmeester die in staat mocht worden geacht het Nederlandse herenturnen enigszins uit het nauwe slop te halen waarin het verkeerde. De eerste stap op de weg naar serieuze pogingen in die richting was een jeugdinstuif in de véél te klein gebleken gymnastiekzaal van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Zoe- termeer, waar de Rus door om en nabij 200 jongens bijna werd overspoeld. Het beoogde effect werd niet bereikt. Bovendien brokkelde de toenmalige herenselectie vrij snel af en bleek er geen voldoende potentieel achter de hand om de opengevallen gaten redelijk op te vullen. Turntrainer Albert Asar jan veel bereikt met damesselectie Aarnoutse opgesteld. In de Hongaarse ploeg ont braken toen erkende grootheden als Martha Egervari, Judith Mül ler, Eva Ovari inmiddels ge trouwd met haar trainer en Ma- grith Toth. Tenzij de autoriteiten alsnog van mening zijn veranderd zal Eva Ovari in ieder geval ont breken. Zij wordt sinds haar hu welijk niet meer naar het westen uitgezonden, omdat men bang is dat ze dan met haar man niet naar huis zal terugkeren. Een nieuwe ster aan het Hon gaarse tumfirmament is Eva Ka- nyo (75.35) die in Pees op de eerste plaats in het totaalklassement be slag legde en met haar dertien jaar veel voor de toekomst belooft. Vandaag en morgen wordt in de Hertog van Saxenhal in Franeker de tuminterland dames tussen Ne derland en Hongarije gehouden. Tot het laatste ogenblik aan toe is niet bekend geworden welke turnsters deel uitmaken van de Hongaarse ploeg. Verwacht mag worden dat met het oog op Straatsburg zeker geen tweede keus naar Nederland is af gereisd, waarbij overigens het noemen van namen weinig zegt. Dit omdat in sterke turnnaties als Hongarije de top zó breed is dat gemakkelijk twee of drie nagenoeg gelijkwaar dige ploegen kunnen worden sa mengesteld. king van de goederen hebt. De sigaretten staan altijd bij de kassa in de super markt, en de afdeling levensmiddelen in het warenhuis bevindt zich altijd gelijk- vloers of liever nog in de kelderverdie ping. Daar zijn ongetwijfeld geldver slindende onderzoeken naar gedaan, die dan na enkele jaren gevolgd worden door andere geldverslindende onderzoe ken, want toen ik een tijdje geleden terugkwam in een supermarkt van Al bert Heyn, waar ik jarenlang het brood geheel achterin de zaak had moeten ha len, bleek het brood verhuisd te zijn naar helemaal vooraan. Een van beide onder zoeken moet dus onjuist zijn geweest. Het feit dat sport als een klasse apart wordt, behandeld, blijkt hieruit dat een nieuwtje uit de sportwereld zelden of misschien wel nooit als eerste in het journaal Wordt gebracht. Een staking, een grote brand, een betoging, een geval van overlijden, een geboorte, een roofo verval, een pausverkiezing, een jarig prinsje, een overstroming, een werklo zencijfer, al die dingen kunnen op hun beurt wel eens een Sadatje of een Van Agtje van de eerste plaats verdringen, maar Johan Cruijff zal toch minstens het hele Paleis Soestdijk met alle opstal len moeten kopen en omdopen in Huize Danny, voordat hij als opening in het journaal zal mogen fungeren. De meeste kranten doen dat anders. Belangrijk sportnieuws komt meestal op de voorpagina, zoniet in zijn geheel, dan toch als aandachttrekker voor de rest van het artikel op de sportpagina. Het verbaast mij trouwens toch waar de kranten elke dag weer al die sportbe richten vandaan halen, want de avond tevoren was er nog niets te melden in het journaal. Schaken, ja, en dan nog wel eens iets, als het heel erg belangrijk was, maar daar houdt het wel mee op. Meer dan één kolom zullen de kranten morgen toch niet over sport te schrijven hebben, denk ik dan, als ik de televisie uitdoe en naar bed ga, maar zie, ik word weer wakker van de melkauto, de kranten ploffen op de mat, en wat blijkt? Twee, drie pagina’s vol met sport! En het jour naal wist twaalf uur geleden nog niets te melden, rara, hoe kan dat? het inderdaad zo dat er grote verschillen lagen tussen het heren- en damesturnen, waardoor elke groep een specialist nodig had. Maar die tijd is onherroepelijk voorbij. Wie goed kijkt zal bemerken dat de onderde len die dames en heren uitvoeren technisch gezien bijna gelijk zijn geworden. Een voorbeeld: heren voeren aan de rekstok een reuzendraai uit, die nu ook de dames aan de brug maken. Enorm zoals het damesturnen zich in de richting van het herenturnen heeft ontwikkeld”. De Russische oefenmeester betrekt in zijn vergelij kingen ook de wat hij noemt twee- en drieschroe- ven die eveneens al lang geen uitgesproken herenoe feningen meer zijn. Wij zijn verplicht dagelijks vier a vijf bladzijden met sport te vullen, en dat kan niet met zinnige praat. Iedereen zegt dat we moeten verminderen, maar het kan niet, het publiek blijkt het nodig te hebben. Als er geen sport is, schrijft De Volkskrant bij jullie ook geen arti kel, maar dat is bij ons onmogelijk. Het Volk is een paar jaar geleden begonnen met ook de uitslagen te geven van al het En Jan Fulinx, sportredacteur van Het Laatste Nieuws zegt over datzelfde on derwerp in hetzelfde boek: Van alle toestellen waarmee de turnsters werken is de evenwichtsbalk een van de moeilijkste. Het komt in de Nederlandse ploeg vrij veel voor dat juist op dit toestel door vallen puntenverlies wordt geleden. Asarjan: „De balk vereist een extra hoeveelheid trai ning. Als er aan de brug vier a zes oefeningen per dag worden gedaan dan staan er voor de balk twaalf tot achttien per dag. Dus driemaal zo veel. Dat is het grondprincipe. Het lijkt misschien heel wat, maar de wereldtop traint op de balk met een gemiddelde van twintig per dag. Mijn streven is om tot vijftien te komen”. De bedoeling van die hoge aantallen is de turnster afgezien van de moeilijkheidsgraden zó ver trouwd te maken met het in balans blijven dat het als een vanzelfsprekendheid wordt gevoeld. Asarjan: „Het moet een automatisme worden. Anders kom je er nooit toe losse koprollen goed uit te voeren. Ik zou voor de balk echt meer tijd moeten hebben. Maar die is er nu eenmaal niet”. refab. >ut >eren - men in jen - jeugdkampioenscnappen, die op 13 en 14 september in Milaan staan geprogrammeerd. Tegenover het nadeel dat een zo soepel mogelijke dialoog tot de onmogelijkheden behoorde was er het onmiskenbare voordeel dat Albert Asarjan zijn bewe ringen over de technische vooruitgang van zijn pupil len meteen met bewijzen kon staven. Zei hij bijvoor beeld, plotseling een ophanden zijnd antwoord afbre kend: „Kijk daar Bibi Vos en Carla du Plessis. Kleine meisjes, maar die springen nu al een dubbele schroef en een tsukahara. Voor de meisjes die in de Neder landse ploeg zitten zijn die onderdelen al vanzelfspre kend geworden. Ze hebben ze allemaal onder de knie. Toen ik begon bij de turnsters was daar nog geen sprake van. Naar het voorbeeld van onder andere Oost-Duitsland, Hongarije en Roemenië wilden onze meisjes zelf graag die zelfde moeilijke onderdelen leren. Zo zijn we begonnen”. Over het resultaat is Albert Asarjan best te spre ken, al beseft hij uiteraard goed dat het een onmoge lijke opgave is Nederland ook maar enigszins in de buurt van de erkende turngrootmachten te krijgen. Maar de vooruitgang dat kan allerminst worden ontkend of gebagatelliseerd is onmiskenbaar. Roe meense en Tsjechische trainers die de Nederlandse meisjes in actie hebben gezien beamen dit nadrukke lijk. Zij hebben Asarjan duidelijk te verstaan gegeven bewondering te hebben voor wat hun Russische colle ga in een tijd van achttien maanden heeft weten te bereiken. De Rus verklaart zijn succes onder andere door de benadering van de turnsters. Hierover: „Kwaad wor den doe ik nooit. Daar schiet je niets mee op. Geduld hebben. Dat is enorm belangrijk. Mijn aanpak komt hier op neer dat ik eerst vertel wat er moet gebeuren. Lukt de opdracht niet, dan volgt een uitleg waar de fout zit en hoe die moet worden hersteld. Honderd herhalingen betekenen niets. Want daarna begint het pas. En dan voor iedereen natuurlijk evenveel aan dacht hebben”. Hij merkt het met enige gelatenheid in zijn stem op; dezelfde berusting waarmee hij vaststelt dat de top in Nederland véél te smal is. Hierover: „Je houdt je hart vast als een van de meisjes zich blesseert. Vanmiddag versprong Connie Zwarthoed zich en Marijke Aar noutse is met klachten over pijn in de buikstreek onder doktersbehandeling. Als zulke verschijnselen ernstig zijn ben je meteen nergens meer als ploeg. Maar vermijdt nu eens elk risico op de trainingen. Dan kun je er wel mee stoppen”. Wat dat laatste betreft, dat duurt voor Albert Asar jan en zijn vrouw Lisa niet zo lang meer. Zijn contract loopt nog een half jaar; tot april. Dan móet het echtpaar de koffers pakken en terugkeren naar Rus land. Waar hij dan weer gaat werken als directeur van een groot turninstituut in Erevan. Met ongetwijfeld de herinnering aan een prettig driejarig verblijf in Ne derland waar zeker de turnsters hem om zijn persoon lijke benadering (figuurlijk) altijd op handen hebben gedragen. knapen- en scholierenbasketbal, en heeft daar toen 4000 lezers mee gewonnnen.... Enerzijds anderzijds dus. Maar ook als je het opkloppercentage van de sportbe richtgeving aftrekt, blijft er een groot verschil tussen het percentage van de krant dat aan sport wordt besteed en het percentage in het journaal dat aan sport wordt besteed. Maar ook daarop kan het journaal weer antwoorden, dat je de vergelijking niet moet trekken met alle sport in de krant, maar met de sportbe richten op de voorpagina, omdat het journaal een voorpaginafunctie heeft. De rest van de sport komt ruimschoots aan bod in Studio Sport en de andere sportprogramma’s. Dat is wel waar, maar de politiek komt ook ruimschoots aan bod in de actualiteitenprogramma’s, evenals de werkloosheid en de pausver kiezingen. Maar ja, wat zullen we eigenlijk kla gen, als eenzijdig in sport geïnteresserde televisiekijkers? Als je alleen maar in kunst bent geïnteresseerd, hoef je de televisie helemaal niet aan te zetten, en zeker niet als het journaal begint. Karei Appel moet wel het hele paleis Soestdijk rood hebben geverfd, op verzoek van Danny en Johan, om even in het journaal te worden aenoemd STOPPER -s :en van ;en in dril Aan Nederlandse zijde stonden toen Liesbeth Lengkeek en Gerrie van Soeren op de deelneemsters- lijst. Eerstgenoemde heeft nog steeds last van een hardnekkige blessure, terwijl haar ploeggenote zich uit de nationale selectie heeft teruggetrokken. Voor hen staan nu Ingrid Bolleboom en Marijke De vorige interland tegen Hon garije dateert van december vorig jaar, toen Nederland in Pecs met een verschil van 11,30 punten (368,90 tegen 356,60) heel eervol aan de negatieve kant van de score bleef. Voor deze interland is gekozen voor een Olympische achtkamp, wat betekent dat zowel verplichte als keuze-oefenstof wordt ge turnd. Als zich de afgelopen week geen ernstige blessures hebben voorgedaan tijdens de training op Papendal zullen de volgende turn sters aantreden: Ingrid en Moni que Bolleboom, Marleen Houter, Marijke Aarnoutse, Marja Huy- ting, Annelies Nijdam en Connie Zwarthoed. Een van hen staat re serve, maar zal wel buiten mede dinging meedoen. In de Oosteuropese landen waar het keurturnen dames op een bijna beangstigend hoog peil staat is men er al lang toe overgegaan trainers met een oorspronkelijke opleiding voor alleen herenturnen in te zetten voor de damesselecties. Vanuit dat oogpunt bezien zegt Albert Asarjan „het helemaal niet moei lijk te hebben gehad de Nederlandse damesploeg onder zijn hoede te nemen”. Hierover: „Ik kon anderhalf jaar geleden met een geheel vernieuwde selectie beginnen omdat er geen enkele turnster uit het tijdperk van Eva Bartha over was. Ik hoefde dus met de trainingsaanpak uit dié periode helemaal geen rekening te houden. Een dui delijk voordeel”. Tijdens het gesprek dat in de turnzaal van het sportcentrum Papendal plaats vond, verdeelde Asar jan zijn aandacht voortdurend tussen het formuleren van antwoorden op gestelde vragen in zeer verdien stelijk Nederlands voor een Rus die hier drie jaar woont en werkt en het nauwkeurig gadeslaan van zijn pupillen die druk in de weer waren zich op grote internationale evenementen voor te bereiden. Voor wat de ouderen betreft de interland tegen Hongarije en het toernooi om de wereldkampioenschappen in Straatsburg, terwijl de zeer jonge garde (Bibi Vos, Carla du Plessis, Inge Wultz en Yolanda Boer) naar stig bezig was zich voor te bereiden op de Europese Albert Asarjan en zijn echtgenote Lisa („mijn on vervangbare assistente”) hebben het zeker in die beginperiode erg moeilijk gehad. Totdat het KNGV anderhalf jaar geleden na het echec met de onbeken de, nooit in Nederland opgedoken Russische oefen meester Popov van de nood een deugd maakte en Asarjan belastte met de taak ook het damestuynen onder zijn hoede te nemen. Bij verscheidene ingewijden en bij hen die zich zelf daartoe rekenen kwam dit besluit over als weinig bevorderlijk voor de technische groei van de damestop omdat „het turnen van dames en heren nu eenmaal wezenlijk verschilt en het dus niet aan te bevelen is een specifieke herentrainer te belasten met de leiding ovei’ dames en meisjes". Albert Asarjan hierover: „Enige jaren geleden was Bij het journaal zullen ze dit een be wijs te meer vinden van de absurde ma nier waarop in de kranten de sport wordt opgeklopt. „Als de sportredacties hun nieuws met een even kritisch oog zouden bekijken als wij doen met al het nieuws, zouden de kranten maar een halve sportpagina per dag hebben”, zul len ze bij het journaal vermoedelijk zeg gen. Ze zouden niet helemaal ongelijk hebben. De onbelangrijkste wielerkoers maakt nog kans met een volledige uit slag vermeld te worden, terwijl honder den hoogst belangwekkende lezingen, tentoonstellingen, vergaderingen van politieke en antroposofische groeperin gen als onbelangrijk in de prullenmand worden gegooid. Joris Jacobs, chef-spor- tredactie van het Vlaamse Nieuwsblad, vertelt in Het Krankzinnige Kwartiertje dat er één ding is dat de Nederlandse In Studio Sport komt het voetbal al tijd eerst, en in het journaal komt de sport altijd op het eind. Daaruit spreken twee tegengestelde filosofieën. Studio Sport zegt: wat de meeste kijkers het meest interesseert, zetten we vooraan, dan kunnen ze de rest desgewenst laten schieten. Dan hoeven ze niet ons hele programma uit te zitten voordat het lekkerste hapje komt. Het journaal rede neert echter aldus. Sport is weliswaar populairder dan de Sinaï en Bestek ’81, maar juist daarom is het verstandiger de sport achteraan te zetten. Op die manier dwingen we de mensen ook naar onder werpen te kijken die weliswaar niet po pulairder, maar wel belangrijker zijn. Een soort zendingsdrang dus. Of zou den ze werkelijk bij het fournaal denken dat sport een inferieure vorm van nieuws is? Zouden ze de sportnieuwtjes aan het slot zetten onder het motto: „Als er nog tijd over is, zullen we het nog even vermelden, anders vergeten we het maar". Dat laatste geloof ik niet. Wel valt het me steeds weer op, dat sport een „klasse apart” is. Er is natuurlijk een soort „natuurlijke rang-volgorde” bij het brengen van het nationale en internatio nale nieuws, zoals je in supermarkten en warenhuizen een natuurlijke rangschik- sportjoumalisten van hun Vlaamse col lega’s hebben geleerd: „De sportpagina’s groeien ook in Ne derland in tal en last, wat ten koste gaat van de kwaliteit. Want een goede journa list heeft niets met het AANTAL pagi na’s te maken. Nederland bevindt zich nu op dezelfde gevaarlijke weg die Bel gië al is gegaan: er komen altijd maar meer pagina’s bij voor de sport, en ze beseffen nog niet wat ze zich op de hals halen. Het begint ergens, maar waar eindigt het? Wij hier in België dromen van een sportpagina, waarop we dan driemaal per week een stuk met lijf en ziel kunnen schrijven. Dat hadden ze in Nederland, maar daar drijven ze nu van weg!” M x, Een interessante krachtmeting omdat dan kan blijken in hoeverre de Hongaarse formatie als een van de toonaangevende landen weer vooruitgang heeft geboekt op dit ogenblik neemt zij op de wereldranglijst een derde plaats in met het oog op het toernooi om de wereldkampioenschappen, dat van 22 tot 30 oktober in Straatsburg zijn beslag zal krij gen. Daarbij zal Nederland in Fra neker moeten laten zien dat het straks met vertrouwen de wereld titelstrijd zal kunnen aanbinden. «c-rtoMeS 1 *1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 35