Spoedoverleg in Londen Kelnerin dronk en at mee Oosteuropese diplomaten uitgewezen Onderzoek naar gebruik afval Franse dieven druk tijdens vakantie Lefèbvre opent I seminarie bij Castel Gandolfo Z.-Afrika wijst elk contact SWAPO af Mariniers en schapen Vernietiging uitwijzing snel verwacht Crawford uitgewezen Jaarlijks 25.000 doden door infecties BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 SEPTEMBER ZATERDAG 9 2 ing kte lier ctie ars ver and ank igst (Van onze redactie buitenland) LONDEN/SALISBURY. Twee Amerikaanse regerings functionarissen zijn gisteren in Londen aangekomen voor spoed overleg met de Britse regering over de snel verslechterende situatie in Rhodesië. De VS en Groot-Brittannië proberen nog steeds de conferentie over Rhode sië waaraan alle partijen deelne men, te redden. --------- W Poging conferentie Rhodesië te redden Rangenstelsel voor doden beleid zal ontvouwen. (Van onze RTV-redactie) welkom in Parijs (Van onze redactie buitenland) een ssen uur. Op deze wijze wil men bijdragen aan besparing van grondstoffen en energie en de hoeveelheid afval die uiteindelijk moet worden afgevoerd, verminderen. In 1976 produceerde de gemeenschap anderhalf miljard ton afval, ofwel 4,2 miljoen ton per dag. HAMBURG (DPA). Elk jaar sterven in Westduitse ziekenhuizen 25.000 mensen als gevolg van ziekenhuis-infecties. Een half miljoen patiënten wordt zwaar ziek. Dit heeft de Paul Ehrliqfi-Vereniging in Hamburg gisteren meegedeeld. De in fecties zijn het gevolg van gebrekkige hy giëne in de ziekenhuizen, aldus de vereni ging. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Daniel Cohn Bendit zal spoedig in Parijs mogen terugkeren. Als een van de belangrijkste leiders van de studentenopstand van mei 1968, was hij destijds uitgewezen. 1 Ra- pro- ciale <kin- aijna t ten >nge- r het voor oms- van; kge- niet nen. heid zoor ?rsi- der- ssen uur. Ghana heeft de respectieve regeringen verboden ze te vervangen. Officieel is niets meegedeeld over de uitwijzing, maar in de hoofdstad Accra verluidt het, dat de uitge wezen diplomaten zouden hebben gepro beerd onrust te stichten binnen de vakbon den, op de universiteiten en onder journa listen. Sommige waarnemers zien in de uitwij zing een teken, dat de nieuwe regering van generaal Akuffo een meer pro-westerse koers wil gaan volgen. ACCRA (Reuter). De regering van Ghana heeft vier Russische en een Oost- duitse diplomaat uitgewezen. MOSKOU (UPI). De Amerikaanse za kenman Crawford, die deze week in Mos kou een voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg, is door de Sovjet-Unie uitgewezen. Crawford was veroordeeld wegens illegale handel in vreemd geld. Hij heeft het land reeds verlaten. De reis van Richard Moose en Tony Lake komt na dreigementen van de Rho- desische premier Ian Smith, dat een alge mene mobilisatie wordt overwogen en dat er ook over wordt gedacht het tijdstip van overgang naar een zwart meerderheidsbe- wind in Rhodesië. te verschuiven naar later datum. Volgens Smith is de mogelijk heid tot onderhandelen met de buiten Rho desië opererende guerrillaleiders van het Patriottisch Front van de baan, nu een van hen, Nkomo, heeft toegegeven dat zijn soldaten een burgervliegtuig van Air Rho desië met een raket hebben neergehaald. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) Het Franse weekblad „Le Point” is zo vriendelijk geweest via voorplaat en lang artikel de Fransen die met vakantie zijn er op te wijzen dat hun huis bij terugkeer waarschijnlijk leeggestolen is. Juli en augustus zijn gevaarlijke maanden. Iede re dag vinden er dan volgens de statis tiek vijfhonderd inbraken plaats. En omdat de inbrekers meestal ook vanda len zijn, slaan ze tot slot alles kort en klein wat ze niet meenemen. De week die ik onlangs met mijn gezin met vakantie was, heb ik dan ook de nodige voorzorg- maatregelen genomen. Allereerst posteerde ik een auto die vrienden bij ons hadden achtergelaten zodanig tussen twee bomen voor de in gang van het huis, dat de verhuiswagens van de dieven niet tot de voordeur zou den kunnen rijden. Steeds meer maken dieven immers van grote vrachtwagens gebruik, waarin ze rustig een heel huis houden stouwen. Zo is er het verhaal van dieven in Marseille die een verhuiswagen op de stoep van een kledingzaak parkeer den en het magazijn daarop kalmpjes geheel van zijn voorraad beroofden. Een ander vrachtwagenverhaal speelt in Rennes .Daar verscheen een ferme 25- tonner voor een groep van vier huizen waarvan de bewoners niet thuis waren. Meestal gaat aan een dergelijke operatie een lange studie door de dieven vooraf. In dit geval wisten ze dat een van de te beroven families op dat moment op het kerkhof zou zijn voor een begrafenis. In Aveyron zagen twee echtparen kans binnen een half jaar met vrachtwagens voor meer dan een miljoen francs bijeen te stelen. In de buurt van het plaatsje Rodez namen zë ook meteen maar de kamerplanten en een wc-bril mee. Later gingen de echtparen over op het stelen van ganzelever en dure wijnen. Hiertoe hadden ze niet meer dan een bestelwa- gentje nodig. Al deze gecombineerde acties hebben in feite weinig zin als men bedenkt welke variaties de dievende wereld op het the ma inbraak al heeft weten aan te bren gen. Zo troffen telefonisch opgeroepen slotemakërs op de overloop van een def tige behuizing in een chique Parijse buurt een grijzende heer aan die zich bekend maakte als de Deensë ambassa deur. Hij vertelde dat zijn voordeur ach ter hem was dichtgeslagen op het mo ment dat hij een vriendin naar de lift begeleidde. Nadat de slotemakers de deur voor de ambassadeur hadden open gemorreld en hem in het appartement hadden binnengelaten, hoorden ze later dat ze met een ware gentleman-inbreker te maken hadden gehad. Bij terugkeer van de ware bewoners stond er geen edelsteen meer op de andere. Een variant is het verhaal van de man die in een flatgebouw aanbelde met het uitgerust is met een revolver, die hij in leen verkreeg van een politieman in de buurt. De politieman beschikt bovendien over twee ruige herders zogenaamde „chiens méchants” die af en toe op ons terrein komen en dan een koekje krijgen in de hoop, dat ook de dieven geen koek jes bij zich hebben. Hij heeft namelijk de Duitse nationali teit zijn ouders waren joden, die tijdens de oorlog voor de nazi’s waren gevlucht. Op dit ogenblik woont hij in Frankfurt, waar hij in een boekhandel werkt en actief is in de milieubeweging. Zijn verbanning door de Franse regering is de afgelopen tien jaar steeds door de oppositie aange vallen. De rechters blijven op hun hoede en keuren het principe van het recht in eigen hand af, ondanks het feit dat de politie niets of weipig meer tegen „gewo ne” inbraken onderneemt. De bevolking staat altijd helemaal ach ter de slachtoffers die zich op de meest ingenieuze wijze tegen het dievenpak te weer stellen. Een garagehouder in Metz heeft zijn tweede huis tot een waar fort omgebouwd. Als een bezoeker onaange kondigd zou binnenkomen, beginnen vijf sirenes te loeien, zes kleine kanonnen schieten er in het wilde weg op los en schijnwerpers flitsen aan. Zo ver willen mijn buurman en ik ook de volgende vakantie nog niet gaan. Als mijn buurman een dief ziet er werd al eens bij hem ingebroken schiet hij die meteen voor zijn raap, zo bekende hij me. Dit is een druk bediscussieerd thema in Frankrijk, vooral door een paar beroemd geworden rechtszaken. Er zijn nuances: je kunt iemand uit de hand doodschieten, of een jachtgeweer aan de achterdeur binden dat afgaat als je tegen een touw aanloopt, of je oude transistor radio tot bom ombouwen die ontploft als je het hek opendoet. Deze laatste con structie kostte de ene dief het leven, de andere een oog. zeven villa’s de gehele sanitaire installa tie wist te verwijderen: kranen, pijpen en wc-potten incluis, die hij in het magazijn opsloeg om nog sneller uit voorraad te kunnen leveren. VATICAANSTAD (UPI). De uiterst conservatieve en door het Vaticaan ge schorste Franse bisschop Lefèbvre gaat een seminarie openen, dicht in de buurt van de zomerresidentie van de paus, Cas- tel Gandolfo. erste met ;chot helft ivul- ;reeg ezui- em- and. >tter- gade lero- erte- Ijoen ‘von- door (ver aten ie de ilan- ister aken t de toria ver- itge- ge- r de *nte- e op I bo- ook e te i De Vaticaanse woordvoerder Panciroli liet gisteren weten, dat de plannen van de bisschop worden betreurd. De bisschop blijft volharden in het negeren van pause lijke bevelen, negeert het gezag van de bisschoppen in gebieden waar hij opereert en verslechtert zijn positie, aldus Panciro li. jaar 1 ziet 1 een dan Stad het Over esul- gelo- >chot astus aard ver- 1 an- elfde Nij- leen Mel- van Een vis- k en ■r als n be- mid- De toezegging dat „het vraagstuk niet onopgelost zal blijven” werd gisteren door president Giscard d’Estaing gedaan aan een half dozijn prominente intellectuelen, die bij hem op de koffie waren gevraagd. Onder hen bevonden zich enkele vertegen in Rhodesië is men intussen begonnen met een klein aantal van de ruim 200 zogeheten beschermende dorpen op te hef fen. In deze dorpen, kampen omringd met prikkeldraad en door wachttorens, waarin de zwarte bevolking onder een streng stel sel van uitgaansgeboden leeft, zijn ruim een half miljoen zwarte Rhodesiërs onder gebracht om te voorkomen, dat zij in con tact komen mét guerrilla’s. De minst bekend ge achte coryfeeën mogen zich verheugen op één minuut in het nieuws en/of „Tagesthemen”. De bekendste mensen krij gen tien minuten aan dacht, terwijl de tv-pro- gramma’s worden onder- Rudi Dutschke, Alfred Hitchcock, Axel Sprin ger, Vorster en Hilde gard Knef krijgen drie minuten aandacht. Achtendertig inzittenden vonaen daarbij de dood, terwijl tien van de achttien over levenden op de grond werden doodgescho ten. Zambia heeft Londen gevraagd Rhode sië te weerhouden van repressaille-aanval- len op doelen in Zambia, waar de guerril la’s van Nkomo hun kampen hebben. Pre sident Kaoenda van Zambia waarschuw de, dat hij militaire hulp van buiten (be doeld wordt Cubaanse troepen - red.) zal vragen als Rhodesië in Zambia wraak zal nemen voor het neergehaalde vliegtuig. verhaal dat zijn deur op de etage daaron der was dichtgeslagen, en of hij even door de luchtkoker mocht kruipen, want die was toch groot genoeg. Omdat in dit land niemand zijn buren kent, gingen de flatbewoners op het wat bizarre verzoek in. De dief vond echter op de lager gele gen etage nauwelijks iets van zijn gading en hij besloot de luchtkoker weer te beklimmen en nog een etage lager te gaan. Daar zat een hele familie aan de tafel, die een vreemde man uit de lucht koker zag stappen die een linkse buiging maakte, een onverstaanbaar excuus mompelde en zich door de voordeur he nen repte. Experts stqllen vast dat de dieven van nu niet meer de gezellige oude dieven van vroeger zijn. Niet alleen gaan wellicht uit feministische motieven, steeds meer vrouwengroepen op het dievenpad. Maar ook onder studenten is deze illegale be vrediging van de hebzucht al een her haaldelijk voorkomend verschijnsel. In de buurt van de Puy-de-Dome zagen bin nen 15 maanden acht studenten kans 32 inbraken te plegen. Een vriend had hen weten te voorzien van de blauwdrukken van de huizen die ze tot doel hadden gekozen. Maar er is ook de uiterlijk zo eerbare loodgieter uit Rennes, die ujt ■V BRUSSEL. Door de Europese com missie, het dagelijkse bestuur van de Eu ropese Gemeenschap, zijn dertien miljoen Europese rekeneenheden gereserveerd voor onderzoek naar de beste methode om uit huisvuil en afval grondstoffen terug te winnen. In verschillende plaatsen in Rhodesië zijn gisteren rouwdiensten gehouden voor de 48 slachtoffers. Voor de kerk in Salis bury demonstreerden betogers met tek sten als „niet knielen maar vechten?, „de rouw voor de doden is voorbij, laten we nu aan de levenden denken” en aan het adres van Nkomo „ga naar de verdoemenis, 1 moordlustige bastaard”. Intussen wordt j verwacht, dat premier Smith in een televï- I sietoëspraak morgen, zijn nieuwe „harde” aan Ian Smith zou hebben verzekerd, dat Groot-Brittannië geen geweld zou gebrui ken bij een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring en zou verder tegen Smith heb ben gezegd, „als je het vier maanden kunt uithouden, zijn we over de grootste moei- I lijkheid heen”. woordigers van de zogenaamde „nieuwe filosofie”, maar anderen hadden de uitno diging juist nadrukkelijk geweigerd met een verwijzing naar de ballingschap van hun vroegere vriend Cohn Bendit. Net als hij behoorden de meeste „nieuwe filosofen” namelijk in 1968 tot de extreem linkse denkers. Maar vorig jaar ontpopten zij zich als felle critici van het marxisme, dat volgens hen „onvermijdelijk” moet lei den tot stalinisme en één „goelagarchipel” van dwangarbeiderskampen. Ze werden daarop door pers, radio en televisie naar voren gehaald als de belangrijkste tegen sprekers van socialisten en communisten, die met hun „gezamenlijk programma” regelrecht op een verkiezingsoverwinning leken af te stevenen. Daarom stelde president Giscard er prijs op hen nu persoonlijk te ontvangen. Overigens ging het tafelgesprek ook over de westerse steun aan de strijd voor de mensenrechten in Oost-Europa. Deze man was geen inbreker. Hij maakte juist deel uit van een ander on derdeel van het veiligheidsprogram. Het was de buurman die iedere ochtend en avond een ronde maakt over de door buurtbewoners verlaten erven en hiertoe broken bij het overlijden van de bondspresident en de bondskanselier. In de één minuut-kate- gorie zijn volgens het blad Adformatie, men sen opgenomen als Ing mar Bergman, Greta Garbo en Harold Wilson. Koningin Juliana en PLO-leider Jasir Arafat- zijn namen die voorko men op de vier-minuten- lijst, terwijl ex-president Ford van Amerika en Hi rohito bij hun overlijden vijf minuten zendtijd in het nieuws krijgen. „De groten der aarde” en na tuurlijk Brandt, Gen scher en Herbert Wehner prijken bovenaan de tienminuten lijst. De lijst wordt ieder half jaar her zien. Op de allerlaatste (die in mei werd samen gesteld) kwam de paus niet voor. De NOS heeft 52 volle dige biografieën ter be schikking. „Maar een rangenstelstel kennen we bij de NOS niet”, aldus hoofd informatieve pro gramma’s Henk Suer. In totaal twaalf van dit soört dorpen worden weer opengesteld en hebben dé bewoners daarvan hun bewegingsvrijheid weer teruggekregen. Volgens president Kaoenda van Zambia heeft de voormalige Britse premier Wilson dé blanke minderheid in Rhodesië in’1965, aangemoedigd eenzijdig de onafhankelijk heid uit te roepen. Ook /ou Wilson op de hoogte zijn geweest van het feit, dat door. Britse maatschappijen VN-sancties tegen Rhodesië, werden ontdoken. Kaoenda verklaarde, dat de ex-premier Een andere maatregel die we voor ons vertrek namen was er voor te zorgen dat ons huis tijdens onze afwezigheid be woond zou zijn. Wat niet wegnarh dat we de. dingen waaraan we gehecht zijn ver stopten op een onvindbare plaats, die ik* hier dan ook niet zal onthullen. De beide vriendinnen die uit Nederland óverkwa men zaten op zekere dag op het terras, toen ze achter de struiken het gezicht van een man met zwart haar en brosse geknipt zagen opdoemen. Het gezicht verdween echter weer even snel als het verschenen was. Men had de veroüw verzocht het vertrek te verlaten nadat zij had ge dronken van de glazen wijn die zij naar Fraser bracht en nadat zij zich over hem had heengebogen en een schijf tomaat van zijn bord had ge pakt en opgegeten. Toen de vrouw hoorde dat ze weg moest, greep ze een glas wijn en smeet dat een willekeuri ge gast in het gezicht. Daarna werd zij het vertrek uitgesleept. Volgens een woordvoerder nader hand, was de kelnerin onder invloed van drugs. nini- aak- con- ider- nlei- ■cen- kke- Cohn Bendit weer HILVERSUM. Bij de Duitse televisie be staat een lijst met onge veer 250 namen van nu nog levende bekende persoonlijkheden, die na hun dood een bepaald aantal minuten krijgen toebedeeld. JOHANNESBURG (AFP/DPA). De Zuidafrikaanse regering wil geen enkele rechtstreekse overeenkomst met de Na- mibische onafhankelijkheidsbeweging SWAPO sluiten, zelfs geen bestandsover- eenkomst. Dat heeft de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof Botha, gisteren in Johannesburg gezegd na terug keer uit New York, waar hij met VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft overlegd over het VN-plan voor Namibie’s onafhankelijkheid. Botha reageerde daar mee op het recente aanbod van SWAPO- leider Noejoma, die zei dat een staakt-het- vuren kan worden overeengekomen in Na mibië, ook voor het VN-plan in werking treedt. Pretoria wijst dit af omdat een bestand zou neerkomen op een officiële erkenning van SWAPO, zo menen diplo matieke waarnemers. In Namibië hebben drie kerken de evangelisch-lutherse kerk, het katholieke bisdom Windhoek, en de anglicaanse kerk gisteren hun steun betuigd aan het VN- plan. Zij hechten met name aan het sturen van een 7.500 man sterke VN-strijdmacht, en aan uitstel van de onafhankelijkheid tot 1979. Als nog dit jaar verkiezingen gehou den worden, zoals Zuid-Afrika wil, moet dat uitlopen op een mislukking, zo menen de kerken. Juist tegen deze twee elemen ten in het VN-plan de omvang van de VN-strijdmacht en het uitstel van de onaf- hankelijkheidsdatum heeft Pretoria groot bezwaar. DARWIN (Reuter). Drie mannen waren donderdagavond nodig om een kelnerin de zaal uit te slepen waar de Australische premier Mal colm Fraser aan een officieel diner aanzat. Tijdens een rouwdienst in de kathe draal van de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury waar de 48 omgekomenen van een neergeschoten toestel van Air Rhodesia werden herdacht, hield een man een bord omhoog waarop Nkomo, een zwarte guer rillaleider, werd verfoeid. ir Nederlandse mariniers nemen deel aan een grote NA VO-oefening Northern Wedding. Temidden van schapen op Shetland zoeken zij naar hun defensieve posities. K A’' -vx. jjz* typ

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3