Staatssecretaris deelt i Grote onzekerheden voor New Yorkse effectenbeurs c h Verkeersstudie Totale omzet 136 'miljoen per jaar in Noord-Holland a beurs deze week I I Steeds meer belangstelling voor „vlucht naar hogere sferen” hJ mening van GS over eindcapaciteit Schiphol KAMPIOENSCHAP IN ZANDVOORT H Stabiliteit Koopvaarders Minder gunstig Onzekerheid 6 19 7 8 IJMOND SEPTEMBER 9 Z A Site V de vijf verenigingen bedraagt 136 miljoen. HAARLEM. Zon, wind, een blauwe lucht met hier en daar een wolk en in dat spektakel een vlie ger, dansend op de wind, haast spottend naar beneden kijkend. „Een speeltuig voor jongens; latwerk met papier, dat aan een lang touw in de lucht wordt opge laten”, volgens Koenens woorden boek. Een wat simpele omschrij ving voor een bijna 3000 jaar oude sport. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vijf in het wes ten van ons land gevestigde coö peraties op het gebied van meng voeders hebben besloten hun acti viteiten te bundelen. Zij zullen voor gezamenlijke rekening en ri sico de mengvoederproduktie ter hand nemen. Daartoe is in Haar lem de firma Latuco opgericht die op 1 oktober haar activiteiten zal beginnen. Bij de vijf betrokken bedrijven werken 250 mensen. Het totale aantal afnemers be draagt 7500, waarvan de helft lid is van één van de coöperaties. Deze afnemers oefenen een vee houderij-, akkerbouw- of tuin bouwbedrijf uit en zijn voorname lijk gevestigd in Noord- en Zuid- Holland. De totale jaaromzet van ‘é- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Staatssecre taris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat deelt kennelijk de me ning van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, dat de groei van Schiphol de capaciteit van 180.000 vliegbewegingen per jaar niet zal overstijgen. Volgens gede puteerde IJff blijkt dat uit de in leiding, die de staatssecretaris heeft geschreven bij het nieuwe rapport van het Nationaal Lucht en Ruimtevaart-laboratorium over de geluidshinder rondom Schiphol. ZATERDAG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIH h b d I iiiiiiimiiimmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Vijf mengvoederbedrijven bundelen werkzaamheden In ons land is de vlieger voor velen niet meer dan een jeugdherinnering. De sensa tie van het oplaten van je zelfgebouwde - vlieger. Geen moeilijke constructies, ge woon twee bamboelatjes, wat touw en een stuk papier. Voor het oplaten liefst een flinke klos „snijtouw”. De staart werd pas ter plaatse van de luchtdoop geconstru eerd van wat plukken gras of iemand z’n zakdoek. Vliegeren deed je op z’n minst met z’n tweeën. De een hield de vlieger op totdat er „los” geroepen werd. De ander meestal de eigenaar van het tuig rende zich dan een ongeluk al naar gelang er wind stond om het gevaarte de lucht in te sleuren. Lukte dit niet meteen, dan was dat de schuld van de „ophouder”. „Je houdt ’m verkeerd vast, sufferd, je staat met je poot op z’n staart, niet omhoog smijten, gewoon loslaten”. Veel maakte het allemaal niet uit. De meeste eindigden in bomen of ver dwenen aan de horizon; touw gebroken. Over het ontstaan van de vlieger is be trekkelijk weinig bekend. De Griekse wis kundige Archytas van Tarente (ca. 400 v. Chr.) was, voorzover bekend, een van de eerste bouwers. Hij had een tijdlang vogels bestudeerd en ontwierp aan de hand van zijn bevindingen een houten vogel voor een bemande vlucht. De vleugels van het gevaarte waren hol en werden gevuld met waterdamp om de stijgkracht te vergro ten. De eerste proefvlucht werd Archytas noodlottig. Door de eeuwen heen is de mens blijven zoeken naar manieren om te vliegen. Dat heeft nogal wat slachtoffers geëist. In som mige gevallen was het omhoog komen niet zo’n probleem. Als de hulpmiddelen voor het vliegen beproefd moesten worden, be klom men een toren of een ander hoog punt. Het afdalen verliep dan meestal via de kortste weg tussen het vertrekpunt en de aarde. Werd er in uitzonderingsgevallen eens afgeweken van deze route en legde de waaghals door de lucht een meer horizon tale weg af, dan gooide een stevige ruk wind wel roet in het eten. Voor die tijd hele slimme constructies brachten de vliege nier weer op aarde waarbij hij in het gunstigste geval alleen zijn ledematen brak. In Siam maakten ze het helemaal te bont. Daar werd een man op een vat met een lading kruit gezet en vervolgens de lucht ingeblazen. Kwam hij tijdens zijn vlucht nog bij zijn positieven dan vouwde hij een groot scherm open en kwam zonder letsel weer retour. Aan durf geen gebrek! ZANDVOORT. Vliegeraars kun je onderverdelen in twee groepen. De ene groep doet het echt alleen voor de lol, de andere vindt het vliegertje opla ten in wedstrijdverband spannender. De eerste groep telt waarschijnlijk tot nu toe de meeste aanhangers. Niet zo verwonderlijk, als je nagaat, dat vliegerwedstrijden in Nederland pas dit jaar voor het eerst zijn gehou den. Die vonden plaats in Zandvoort tijdens het Fly Away-evenement geor- Geruime tijd daarna (omstreeks de vijf tiende eeuw) nam het aantal succesvolle vluchten toe. De meest gebruikte attribu ten waren een stel vleugels die aan de armen werden bevestigd en, als dat naar het oordeel van de ontwerper nodig bleek, ook een staart. Nog steeds geen flauw benul van de wetten der aërodynamica. Hoe groter de overeenkomst met de vogel des te groter de kans van slagen, zal men gedacht hebben. Omstreeks de 16e eeuw - gebruikte een uurwerkmaker uit Troyes in Frankrijk zijn kennis bij het vervaardigen van een vleugelstel. De vleugels werden door middel van een stalen verenstelsel met elkaar verbonden. Voordat hij door een plotseling opstijgende wind tegen de grond werd gesmakt en het leven liet, vloog hij drie maal over de Seine. Langzaamaan was men erin geslaagd door de lucht te zweven met behulp van vleugels aan armen en/of benen. De stabili teit liet echter alles te wensen over waar door men vaak op onvoorziene wijze weer de grond bereikte. De drang om te vliegen had inmiddels door de eeuwen heen zoveel Zaterdag 9 september gaat het dan echt gebeuren. Dan wordt er op het parkeerterrein-zuid in Zandvoort van af twee uur gestreden om het Neder landse kampioenschap vliegeren 1978. slachtoffers geëist, dat, wilde men tenmin ste weer heelhuids de aarde bereiken, vlie gen praktisch voor onmogelijk werd ge houden. helemaal niet, dan betekende dit ramp en tegenspoed. Het betreffende schip voer in zo’n geval voorlopig niet uit. Teneinde tot de voorgenomen bundeling van activiteiten te kunnen komen, worden de produktiebedrijven van de LTB in Kou dekerk en van Overnoord in Hoorn op huurbasis in de nieuwe firma gebracht. Deze twee fabrieken zijn in staat de totale mengvoederbehoefte te produceren. Mo menteel wordt 135.000 ton per jaar door de coöperaties afgezet. Mede door de voorge nomen vergroting van de produktieom- Het belooft een groots spektakel te wor den, als het weer tenminste meezit. snijden. Het speelt zich af binnen een van de voren uitgezette ruit en kent een echt wedstrijdreglement. De Zandvoor- ste vlieggroep BV-Vijf wil met een reu- ze-hoogvlieger een record uit 1906 bre ken. Het gaat om een hoogterecord van 9,7 kilometer dat op naam staat van een vlieger van de Berlijnse professor He gel. Daarnaast nog een demonstratie mét een heteluchtballon. Dus iedereen die iets heeft wat aan een touw kan worden opgelaten zaterdag naar Zand voort. In het bouwen van flinke vliegers ston den de Japanners ook hun mannetje. Vlie gers van meer dan 24 meter breed waren geen uitzondering. Om het bijna drie ton zware gevaarte de lucht in te krijgen, wa ren meer dan honderdvijftig mannen no dig! In de Maleise archipel worden vliegers nog steeds gebruikt als hengel. Aan een vlieger niet groter dan een flink blad versterkt met reepjes bamboe, wordt de vislijn met de haak bevestigd en boven het water opgelaten. Nog later werd de „parafoil” uitgevon den, ook wel de „vliegende matras” ge noemd. De „parafoil” wordt ondermeer gebruikt als parachute vanwege zijn zeer grote stabiliteit en drijfvermogen. De ont wikkeling van de vlieger als vlieger is eigenlijk pas begonnen. Voor steeds meer mensen is het vliege ren niet bij een jeugdherinnering geble ven. De „zachte luchtvaart” mag zich ver heugen op een sterk toenemende belang stelling. Dat is bijvoorbeeld te merken aan de vele vliegerevenementen die in ons land en daarbuiten worden georgani- Het gezamenlijke dienstenpakket wordt gevormd door 59 miljoen mengvoeder, 27 miljoen meststoffen, 13 miljoen en kelvoudige en ruwvoeders, tien miljoen gulden granen en zaden, tien miljoen gul den gewasbescherming en ƒ17 miljoen overige bedrijfsbenodigdheden voor de veehouderij, akkerbouw en tuinbouw. De nieuwe firma is gevestigd in de Van Ee- denstraat in Haarlem. (Van onze redactie economie) Voor de New Yorkse effectenbeurs was de eerste week van september een periode van grote onzekerheden. Zoals gebruikelijk werd daarin Labor Day gevierd en verder begon de met zo veel spanning tegemoet geziene vredescon ferentie in Camp David, die verschei dene dagen zou duren. Aangezien daar, vooral wat het prestige van de Vere nigde Staten betreft, veel van afhing stond er ook voor Wall Street veel op het spel. En bovenal een mislukking van de besprekingen, die niet denk beeldig leek, zou onoverziene conse quenties met zich kunnen brengen, zo redeneerde men in kringen van de beurs. Amerika’s olievoorziening komt wat de invoer betreft nog altijd grotendeels uit de Arabische hoek, waar zich ook een van de grote dollar-ophopingen in het buitenland bevindt. Tot dusver hield Saoedi-Arabië steeds alle voor stellen om tot olieprijsverhogingen te komen tegen, en ook het overstappen op andere betalingsmunten dan de dol lar voor de olie-invoer in de Verenigde Staten strandde tot dusver steeds op dit grootste olieproducerende Arabische land. President Carter heeft dus alle belang bij het gaande houden van vre desbesprekingen in het Nabije Oosten. Een andere factor van gewicht was Laborday, die altijd op de eerste maan dag in september wordt gevierd. Om die reden bleef Wall Street deze week maandag gesloten. In de beursgeschie denis is Labor Day altijd van grote betekenis geweest, omdat meer dan eens een belangrijke beurstrend daar vóór in de daarop volgende herfst in zijn tegendeel werd omgebogen. Twee jaar geleden nog ontwikkelde zich in de herfst een flinke economi sche terugslag in de Verenigde Staten, die echter door Wall Street hausse vrij snel kon worden weggewerkt. In wet' In stuk verb is v< géén Verl kale blau D( verg In was gesc dan andi ron< Na Zee c bouv een c ming aan i gaan genu het t van niet lever van ganiseerd door Edo van Tetterode in samenwerking met de plaatselijke WV (02507-7947). E Ch vri tal vei voi we jar ma I we lar Kr V, „Ve per hee wil Wij: - WIJ Dors] geste straa tegen en u geda< vang zal de samenbundeling geen nadelige gevolgen hebben voor de 250 werknemers. De achtergrond van de samenwerking is uitsluitend het streven naar doelmatigheid die moet leiden tot betere dienstverlening en levering van mengvoederprodukten te gen scherpe prijzen, aldus de directie. Daarnaast is ook een belangrijke vereen voudiging te realiseren op het gebied van bulktransport met de vrachtwagens van de vijf coöperaties. De uit deze structurele aanpassing te verwachten, aanwijsbare, kostenbesparingen moeten volgens de di rectie leiden tot een verantwoorde prijs stelling. Er zal een uniform prijsbeleid worden gehanteerd, ofschoon elke deelne mende coöperatie autonoom zal blijven. Naast het wedstrijdvliegeren staat er nog veel meer te gebeuren. Er wordt o.a. een nieuw spel geïntroduceerd, het zogenoemde kampvliegen. Dat is een gevecht tussen vier vechtvliegers die moeten proberen eikaars lijnen door te Bij het invoeren van de vlieger in Euro pa hebben de Hollandse koopvaarders een grote rol gespeeld. Al gauw werd de vlie ger een algemene verschijning. In het be gin van de achttiende eeuw was de vlieger als kinderspeelgoed enorm in trek. Pas daarna werd hij verder ontwikkeld voor wetenschappelijke doeleinden. Er werd o.a. meteorologisch onderzoek mee ver richt. Ook vonden experimenten plaats in met het koppelen van vliegers om de stijg kracht te verhogen. Zo’n stelsel van vlie gers moest dan eep rieten gondel met een man de lucht in tillen. Door constructie fouten kwam in de meeste gevallen de hele zaak weer naar beneden. Omstreeks het jaar 1900 lukte het aan een koppel van meerdere vliegers een be mande gondel omhoog te laten. In het leger zijn deze vliegers gebruikt voor het oplaten van verkenners uitgerust met ca mera en telescoop. Naarmate de vliegers werden geperfecti oneerd nam de stijgkracht toe. Ook de afmetingen werden steeds kolossaler. Vandaar was het een kleine stap naar het vliegtuig. De vlieger als tijdverdrijf raakte op een zijspoor. Het doel was immers bereikt. De vlieger bleef, als kinderspeel goed. Omstreeks 1950 raakte de vlieger weer in de belangstelling. Uit de „eenvoudige” vlieger werd de „parawing” ontwikkeld, een deltavormige vlieger met slappe vleu gels. Deze wordt ondermeer gebruikt als glijparachute voor de terugkeer van ruim- tevaartcapsules op aarde. beeld, die zou kunnen optreden bij een vijfde baan of een pseudo-vijfde baan. De berekeningen zijn namelijk gebaseerd op een capaciteit van 180.000 vliegbewegin gen als maximale grens aan de groei van de luchthaven. Dit maximum hebben GS ook gesteld in hun nieuwe streekplan voor het Amsterdam-N oordzeekanaalgebied (De grens van 180.000 vliegbewegingen of 18 tot 20 miljoen passagierbewegingen per jaar, die ook al werd genoemd in de Nota van Uitgangspunten voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied, de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Holland en het streekplan voor De Meer landen). Overigens blijft de vijfde baan, ook wan neer het aantal vliegbewegingen tot 180.000 per jaar zou worden beperkt, voor GS onaanvaardbaar. (Een volledig ge bruik van het vijf-banen-stelsel zou een groei tot 230.000 vliegbewegingen mogelijk maken). Een pseudo-vijfde baan, waarbij de vier de baan buiten gebruik zou worden ge steld, wordt door GS evenmin toegejuichd, omdat deze baan onaanvaardbaar ernsti ge hinder zou teweegbrengen in Assen delft, aan de overkant van het Noordzee- kanaal. IJff noemde de verwezenlijking van het idee van de wijkraad van Amster- dam-Osdorp, om over de dan buiten ge bruik gestelde vierde baan een verbin dingsweg tussen de rijkswegen 4 en 6 te leggen, onwaarschijnlijk. Het is heel waarschijnlijk dat Archytas van Tarente zich bij het ontwerp van zijn houten vogel heeft laten inspireren door de Chinese vogelvlieger. De Chinezen had den ver voor het begin van onze jaartelling ruimschoots de beschikking over zijde en bamboe. Best mogelijk dat daar in die tijd al druk gevliegerd werd. In het Verre Oosten heeft de vlieger (nog steeds) grote religieuze en ceremoniële be tekenis. In de dertiende eeuw was het gebruikelijk om een „bemande” vlieger op te laten voordat een schip uitvoer. Men vlocht dan een mat van wilgetenen en bond daar, naar gelang voorhanden, een dronkaard of een gek op, daar dit door gaans de enige vrijwilligers waren. Aan elke hoek en kant van de mat werd een touw bevestigd en de hele zaak werd bij krachtige wind opgelaten. Als de vlieger rap steeg betekende dit een voorspoedige tocht voor schip en opvarenden. Kwam de „vlieger” echter niet snel van de grond of seerd. Vliegeren is een zeer ontspannende en plezierige bezigheid. Laat er maar eens een op. Voor je het beseft zit je in de wolken... Ditmaal viel Labor Day na een zomer met forse koersverbetering en vaak zeer drukke beurshandel. Wall Street trok aan van 745 tot circa 900. Alleen de week vóór Labor Day trok de markt zich enigermate terug. Dit met het oog op „Camp David” en een aantal minder gunstige economische berichten. De lange weekeinde-vakantie werd echter ingezet met een klein beursher stel, wat erop zou kunnen duiden dat de beursondergrond zich enigermate heeft verzwakt. Als dergelijke periodes voor de deur staan, wat ook met Pasen en de kerstdagen gebeurt, wordt de handel beheerst door het af bouwen van posities. In tijden van veel windaffaires, als dus de overtuiging overheerst dat de koersen te hoog gaan worden, worden er op de laatste dag van deze vakantie periodes veel kooporders opgegeven te neinde de beursposities glad te strijken. Dit geeft de beurs dan een oplopende tendens na een aantal dagen van koers dalingen. Dit laatste gebeurde nu vlak vóór Labor Day, wat zou kunnen wij zen op een toegenomen onzekerheid in Wall Street. Volgens oude beurstheorieën zouden de paar weken die direct volgen op de eerste maandag in september, bepa lend kunnen zijn voor het koersbeloop in de nog resterende maanden van het jaar. De eerste week is nu voorbij, maar ditmaal wordt een rustige beursontwik keling doorkruist door de internationa le politiek, zodat enige conclusie nu vrijwel is uitgesloten. Pas volgende week misschien kan uit Wall Streets gedrag meer worden geleerd. Duidelijk is evenwel dat er wat de Tot dezelfde conclusie kwam men bij het overleg over een studie naar het verkeer in het gebied tussen Haarlem, Amsterdam en Leiden (HAL-onderzoek). Aan het overleg over de integrale verkeers- en vervoersstu- die in ANZKG en Gooi- en Vechtstreek, de zogenoemde „Noordvleugelstudie”, zullen deelnemen: het gewest Gooi- en Vecht streek, de Rijksverkeersinspectie van Noord-Holland, het Direktoraat Generaal van het Verkeer, de Rijksdienst voor de Usselmerpolders, de Dienst Verkeerskun- den van de Rijkswaterstaat, de Direktie Noord-Holland van Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen, de regionale busmaatschappijen Tensen en Centraal Nederland, de Provincie Utrecht, de Pro vinciale Planologische Dienst van Noord- Holland, de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland en de Provinciale Griffie van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten hebben een en ander meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het WD-Statenlid H. Machielsen. r- De coöperaties die bij de bundeling be trokken zijn: N.V. In- en Verkoopkantoor voor de Land- en Tuinbouw LTB in Haar lem, de Noordhollandse Land- en Tuin- bouwcoöperatie G. A. „Overnoord” in Hoorn, de Coöperatieve Landbouwvereni- ging „Nieuwe Ster” G.A. in Kolhorn, de Aankoopcentrale Texel B.A. in Den Burg en de Coöperatieve Aan- en Verkoopver- eniging „De Wieringermeer” G.A. in Sloot- dorp. Tot directeuren van de nieuw opge richte firma Latuco zijn benoemd ir. G. A. Galema, directeur van de LTB in Haarlem en E. van Runt in Hoorn. 3 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de samenhangende problematiek van het verkeer en vervoer in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied samen met die in de Gooi- en Vechtstreek in één intregrale studie te onderzoeken. Bij het opstellen van de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON) en het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka naalgebied (ANZKG) is gebleken dat een dergelijke integrale studie zinvol zou kunnen zijn. - ,-t v gm - - -- -7—7' -.TT ------ komende tijd betreft rekening gehou den moet worden met een periode van hoge, misschien zelfs nog stijgende, rente en een inflatie die langzamerhand alarmerend begint te worden. Die vlieger gaat mooi wel op Amsterdam heeft natuurlijk al die problemen niet. Wij kennen hier geen 'Labor Day, de rente ligt hier op redelijk niveau en de inflatie is aanzienlijk afge- zwakt, is althans aanzienlijk beneden die van Amerika gelegen. Wat hier wel speelt, is de onzekerheid over de dollar, die juist met het oog op Amerika’s bijna vliegende inflatie ook deze week, dus op Labor Day nog wel, in vele internationale valutamarkten weer flauw inzette. Kennelijk hebben alle maatregelen die tot dusver in Washington zijn geno men om de dollar te steunen, nog wei nig indruk gemaakt. Zelfs niet het be sluit van Tokio een grote order voor uranium aan de Verenigde Staten tot een bedrag van een miljard dollar nu al bij voorbaat in zijn geheel te voldoen, ook al loopt de order over een lange periode. Indien echter bedacht wordt dat Amerika alleen al over de maand juli bijna 3 miljard dollar te kort kwam op zijn handelsbalans, zet ook deze geste niet te veel zoden aan de dijk. Maar het Damrak wil toch eigenlijk wel omhoog. Dat bleek deze week nog eens. Alle beursgroepen bleven rond de hoogste top van 1978 (eind augustus bereikt) zweven, waarbij de verzeke ring zelfs nog dagelijks nieuwe record- standen wist te boeken. Dit kwam door de gunstige half jaarrapporten die deze bedrijfstak heeft laten publiceren. Amev, Ennia, Stad Rotterdam en Am- fas stegen 3 tot 5. Als er van de uitgeversaandelen ook een aparte beursgroep zou bestaan, zou ook die nog dagelijks, in elk geval we kelijks, een nieuwe recordstand in de noteringen aanwijzen. Vooral Audet blijkt bijzonder gewild, door de hoge koers van tegen de 700 vofrige week nog verder tot 750 door te trekken. Maar ook Kluwer en Wegener wisten niet van ophouden en kwamen 5 en meer vooruit. Alleen VNU, Elsevier en Telegraaf, waarvan de winsten in de eerste helft van 1978 minder indrukwekkend zijn gestegen, bleven op het slot van de vorige week wat hangen. ACF consoli deerde de enorme koersstijgingen van de afgelopen paar weken op het peil waarop het halfjaarresultaat bekend werd gemaakt. Maar Naarden moest door de teleurstellende winstdaling in dezelfde periode van 35 tot 30 terug. Voor HVA was het een moeilijke week, omdat aandelen Volker en Stevin enkele dagen uit de notering werden genomen om ongewenste koersontwik kelingen tegen te gaan nu het fusiebe- richt in zijn eindstadium kwam te ver keren. Het aandeel fluctueerde sterk, met dagverschillen van 4, vanwege de onzekerheid of de HVA nu ook als medefusant genoemd zou worden. De rente-ontwikkeling was nog altijd omlaag gericht, gezien het weer ten tonele verschijnen van de 7,75 procent- pandbrieven en het enorme succes van de 8 procent-lening van de AMRO- bank tegen 101 procent. Deze begon zijn officiële beursleven op circa 101,5 procent. De gedeputeerde leidt dat af uit de uit spraak in de inleiding, dat de in het rap port weergegeven toekomstige geluidshin- dersituatie, de maximale is, waarmee in het ruimtelijk beleid rekening moet wor den gehouden. En uit de mededeling van de staatssecretaris, dat de definitieve ge- luidshinderzone (in de zip van de nog van kracht wordende zoneringswet, die wo ningbouw in gebied met ernstige geluids hinder verbiedt) aanmerkelijk kleiner kan zijn, dan het thans op de kaart aangegeven „waarschuwingsgebied”. Volgens gedeputeerde IJff blijft zijn conclusie overeind, ook al wordt in het rapport ook de gehiidshindersituatie afge-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6