LITJENS VERSPEELDE KANS OP TITEL klein, zo eenzaam Partijverloop Portisch voor Timman Wouter Leefers beste speler Hulp Hunt kon Ronnie Peterson niet meer redden I Singer naaimachine „Ik voelde me zo PSYCHOLOGISCHE OORLOGVOERING i SHf Favorieten Verder gaan Vechtlust M A 14 19 7 8 SEPTEMBER 1 1 MAANDAG FC NE Sp A2 Ha Aj< t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” sportief r' SINGER Een haodeisme'K van Tbe S<nger Company Éi is: Kortsnoi zorgt opwinding voor ANATOLI KARPOV: .denkvermogen nadelig beïnvloed. (Van onze speciale verslaggever) MAARTEN SIKKING stopt een inzet van de Westduitse Seifert. Theodoor Doper (links) en Ron Steens kijken toe. FC G.. W; E> Hf D( (ADVERTENTIE) - vert, ook al wijzen alle voortekenen in tegengestelde richting. Uitslagen 7e ronde: Ribli (Hon)-Por- tisch (Hon) 7a-7z-; Ljubojevic (Jsl)-Spasski 1 1 tin Acht minuten restten favoriet Holland om de Duitsers het goud alsnog uit handen te slaan. Litjens, met 16 doelpunten mees- terschutter, mocht bij een 3-2-achterstand het vonnig voltrekken via zijn zelden fa lende specialiteit, de strafbal. Ludwiczak achtte zich kansloos, maar verhief zich tot de meest bejubelde man op het derde Europese kampioenschap door de zwak ingeschoten bal te stoppen. Op dat mo ment gingen de Nederlanders knock out. „Alsof je een knal voor je kop krijgt”, karakteriseerde Tom van ’t Hek het fatale moment in die finale tussen favoriet Hol land en het zichzelf naar een onverwacht niveau opschroevende Duitsland. Immers, tegenover de indrukwekkende manier waarop Nederland in de halve finale afre kende met Engeland (5-0), stonden meer dan matige vertoningen van de gastheren, die het uitsluitend aan hun eigen suppor ters te danken hadden dat ze tegen Spanje niet onderuit gingen (3-2). Nederlandse internationals, in wat voor tak van sport dan ook, hebben door de jaren heen ondervonden dat Duitsers het vermogen bezitten om op eigen bodem de 100 procent prestatiegrens te bereiken; dank zij een soort over-mijn-lijk-mentali- teit. Een eigenschap die sportroem ople- HANNOVER. De Westduitse hoc keyspelers mogen na het veroveren van de Europese titel in Hannover een bedrag van 1800 mark de man tege moet zien. Deze „donatie” keert de sporthilfe aan het eind van het jaar uit als „prestatiegerichte onkostenvergoe ding”. „De spelers, die in Buenos Aires waren hebben al 1200 mark ontvan gen”, aldus coach Hugo Budinger. „Zij krijgen er nu dus nog 600 mark bij. Deze regeling geldt overigens al enkele jaren in vele takken van sport”. MONZA. De veertiende formule I- race, meetellend voor het wereldkampi oenschap, heeft in Monza een drama tisch verloop gehad. Enkele seconden na de start botsten de wagens van Ronnie Peterson en Victor Brambilla in de eer ste chicane, zo’n 300 meter na de eind streep. De Lotus van Ronnie Peterson vloog onmiddellijk in brand. Binnen 30 seconden was de brandweer aanwezig om de brand te bedwingen. De Zweed werd met brandwonden uit de wagen gehaald en per helicopter naar een zie kenhuis in Milaan vervoerd. Brambilla werd met een shock uit zijn wagen, een Surtees, gesleept. De hockey’ers van Oranje kregen de favorietenrol nog eens extra op de schou ders gedrukt. Drie maanden geleden wer velden de mannen van bondscoach Wim van Heumen in Bonn langs de garde van Klaus Kleiter, die Werner Kassmann en Horst Droese afscheid liet nemen. Een dag later werd de 5-2-nederlaag door de nieuwe garde in Venlo tot 2-2 gereduceerd en toen al dienden Andreas Wistuba en Stafan Blöcher zich aan. Toen ook het gevaar Wistuba-Blöcher- Trump nog toesloeg, was Duitsland zeker van de titel. Leefers memoreerde: „Het enige dat wij deden, was kilometers vre ten. Kijk, daar hebben we genoeg hockey ers voor in ons land. Wij moeten het spel maken, maar als de linies niet aansluiten en we overal moeten bijspringen, gaan onze directe tegenstanders er met de buit vandoor”. Het geschokte zelfvertrouwen van Ne derland kreeg opnieuw een deuk, toen Wistuba als enige reageerde op een door Maarten Sikking gestopte strafcorner. De 3-0 moest worden verwerkt. Tim Steens, nog steeds bijzonder ongelukkig met zijn taak als voorstopper, zei: „Op zo’n mo ment gaat er veel door je heen, zie je een onafwendbare nederlaag met verschrikke lijk hoge cijfers opdoemen. Het enige dat je kunt doen is knokken, je er overheen vechten. Toen we zover waren en Litjens Peterson redde. De McLaren coureur sprintte direct na de botsing naar de Lotus en bevrijdde de 34-jarige Zweed, die klem zat in zijn wagen. De ironie wil, dat Peterson zondagmor gen tijdens een vrijwillige trainingssessi- on zijn Lotus total-loss gereden had door dat hij uit de bocht gevlogen was. In de officiële race was hij van start gegaan in Voorlopig bezit Nederland nog de beste spelmakers”. de reserve wagen van Mario Andretti, die aangepast was aan zijn lengte. De overige coureurs, die zonder ver wondingen bleven doch wiens wagens brokken opliepen, waren: Hans Stuck (Shadow), Clay Reggazoni (Shadow), Di dier Pironi (Tyrell), Patrick Depailler CSyrell), Carlos Reutemann (Ferrari), Ar- turio Merzario (Merzario) en Brett Lun ger (Mc Laren). Over de mogelijkheid van een herstart werd door de coureurs lang gediscussi eerd. Bernie Ecclestone, de primus inter pares in het racegezelschap, moest zijn gewicht in de schaal leggen om de rij ders opnieuw te laten starten. Maar niet nadat een delegatie bestaande uit Lau da, Reutemann, Andretti, Hunt en Fitti paldi, het traject op de veiligheid test ten en eisten dat de vangrails voor hon derd procent hersteld zouden worden. Aldus geschiedde. Lauda kwam als derde door, gevolgd door zijn stalgenoot Watson. Door de straftijd van de eerste twee werd het in Monza uiteindelijk nog een Brabham- zege. TILBURG (ANP). Met nog drie ron den te spelen heeft Lajos Portisch nog steeds de leiding bij het internationale schaaktoernooi in Tilburg. Zijn concur rent Miles viel het afgelopen weekeinde wat terug. Zaterdag verloor Miles van Browne en gisteren moest hij een neder laag incasseren tegen zijn concurrent Portisch. De partij werd eerst afgebro ken, maar later in winst omgezet door de Hongaar. Timman heeft ook nog steeds kansen het toernooi te winnen. Hij remi seerde in de 7e en 8e ronde, en staat nu op de tweede plaats. (Su) 0-1; Dzindzichashvili (Isr)-Larsen (Den) afg. later remise; Hübner (WD1)- Timman (Ned) 7»-1/»; Sosonko (Ned)-Hort (Tsj) ‘/a-'A; Browne (Vst)-Miles (Eng) 1-0. Stand na 7 ronden: 1 Portisch 5; 2/3 Timman, Miles 4‘/a; 4 Larsen 37a 1; 5/6 Spasski, Hort 37a;7 Dzindzichasvili 3+1; 8/10 Ribli, Sosonko, Browne 3; 11 Hüb ner 27a; 12 Lubojevic 2. Uitslagen 8e ronde: Portisch-Miles 1-0; Hort-Browne 0-1; Timman-Sosonko 7a-7a; Larsen-Hüb- ner 0-1; Spasski-Dzindzichashvili 7a-Va; Ribli-Ljubojevic 0-1. Stand na 8 ronden: 1 Portisch 6; 2 Timman 5; 3 Miles 47a; 4/7 Larsen, Spasski, Dzindzichashvili, Brow ne 4; 8/10 Hübner, Sosonko, Hort 37a; 11/12 Ribli, Ljubojevic 3. Maar de Duitsers wensten verder te gaan. Ze moesten over de Nederlanders heen vliegen, de aanval zoeken en probe ren om naast Seifert in de spits te komen om Tim Steens en Bart Taminiau het leven zuur te maken. Zo ver behoefden de drie niet eens te gaan, want Reiner Seifert volbracht al na vier minuten zo’n onwaar schijnlijk mooie solo en schonk daarna teamgenoot Wistuba nog geen 60 secon den later een mogelijkheid om te scoren, dat alles wat oranje droeg in stille bewon dering toekeek. BAGUIO CITY (UPI/Reuter). De tweekamp tussen Anatoli Karpov en Vik tor Kortsnoi ontwikkelt zich langzamer hand tot een kosmisch gebeuren; een zaak waarbij het logisch denken er blijkbaar nauwelijks meer toe doet. Hoe is het an ders te verklaren dat Kortsnoi in een potdichte Caro Kann zorgeloos een pion naar voren schuift en volkomen verloren komt te staan? En: Karpov bij het afbreken een half EERJ ÜITSJ ven 0 gen-H dam veen-! 2-0, 1 schap STAP Fortu De Gi FCG Herai Amst Wage Excë Eind! Telst Veen Wille SCO FCE FCE FC V SC A Heer SVV Hein PD gen, Spoi drec Den cles, foor I A ƒ3.: eers ƒ15 prij juis 32. I 1 Ar <N EREDI UITSL1 1, MV\ Sparta- JC 0-3, Vitesse PSV 2-1 STANE Ajax Roda J( PSV FC Twt NEC AZ’67 Feyeno FC Utn Sparta NAC G A. Eg Vitesse Haarlei FC VV FC Der Volend PEC Zï MVV PROG) MVV, 1 lendarr Feyeno FC W A: ƒ53: schi (inc] 63 v* D 14 U •V De eindstand van het toernooi om het Europees kampioenschap is: 1. West-Duitsland; 2. Nederland; 3. Enge land; 4. Spanje; 5. Polen; 6. Wales; 7. Frankrijk; 8. Ierland; 9. Sovjet Unie; 10. Tsjecho Slowakije; 11. Schotland; 12. Gibraltar. Topscorerslijst: 1. Litjens (Ned.) 16; 2. Ströder (Wdl) 9; 3. Lampejev (Sov.) en McLean (Sch.) 8; 5. Burtschell (Fra.), Peter (Wdl.) en Seifert (Wdl.) 5. Wouter Leefers is uitgeroepen tot de beste speler van het Europees hockey- kampioenschap. Hij kreeg 40 van de 62 stemmen en bleef daarmee de Rus Lampejev, de Westduitser Peter en Ron Steens (allen met zeven stemmen) ruim voor. Tom van ’t Hek, die kan terugzien op een goede finale, wierp Budinger’s woorden terzijde: „Dat Duitsers op het beslissende moment een dosis vechtlust aandragen, weten we nu al tientallen jaren. Daar be hoef je niemand op te wijzen. Onbegrijpe lijk dat onze middenvelders en verdedi gers in de eerste vijf minuten zoveel ruim te geven. Dat is om moeilijkheden vragen. |En word je dan met een 3-0-achterstand geconfronteerd, dan is het moeilijk terug- komen. Toen Litjens via een strafcorner de achterstand tot 3-2 verkleinde, geloof den we erin, de Duitsers verloren hun zelfvertrouwen en toen Litjens die strafbal mocht nemen, zag ik de Europese titel helemaal zitten”. Maar Litjens faalde op het beslissende moment. De man die in Montreal, Buenos Aires en Hannover genadeloos naar de topscorerspositie snelde, zakte door de grond toen hij vanaf zeven meter de mist inging. „Ik hoorde het publiek wel te keer gaan, maar dat was voor mij juist reden me extra te concentreren. Ik kreeg de bal echter niet voldoende omhoog. Ik wist dat ik de kans had verspeeld om Europees kampioen te worden. Ik voelde me zo klein, verlaten, eenzaam”. Ronnie Peterson brak beide benen op diverse plaatsen en liep lichte brandwonden aan gezicht, handen en benen op. Maandagmorgen bezweek de Zweed aan zijn verwondingen. Victor Brambilla, de Italiaanse Surtees-cou- reur, kwam eerst in het Niguarda zieken huis in Milaan, waarheen beide coureurs per helicopter vervoerd werden, bij be wustzijn. De Italiaan had ook beide be nen gebroken en ernstig hersenletsel. Over de toedracht van het ongeluk bestaan verschillende lezingen. Volgens ooggetuigen zou Peterson, die de vierde startpositie ingenomen had, om onduide lijke redenen opeens vaart geminderd hebben en aldus zijn collega’s gedwon gen hebben tot uitwijkmanoeuvres, die de botsing waarbij negen wagens betrok ken waren, tot gevolg had. De McLaren van James Hunt zou rechts midden ge raakt zijn en door de klap in aanraking gekomen zijn met de Lotus van Peterson, die op dat moment met een snelheid reed van ongeveer 180 kilometer per uur. De wagen van Peterson klapte op de van grails en explodeerde onmiddellijk, waarbij metershoge vlammen uit de wa gen sloegen. De Lotus caramboleerde van de vangrails via de wagen van Reute mann op de bolide van Brambilla. De officiële lezing van de organisatie in Monza legt het accent op een stuurfout HANNOVER. Tegenover het: „Ik stond heel even helemaal alleen op deze wereld”, klonk het „Ik ben zo verschrikkelijk gelukkig, laat me maar met rust, ik moet het eerst verwerken”. Twee werelden op een heel klein stukje hobbelige aarde in de Noordduitse stad Hannover. Hoofdrolspelers: Klaus Ludwiczak en Paul Litjens, respectievelijk doelman van de nieuwe Europese hockeykampioen West-Duitsland en topscorer van opnieuw zilverwinnaar Nederland. van een van de coureurs, wie is niet bekend. Een coureur zou van zijn baan afgeweken zijn, waarna binnen tienden van seconden de botsingen tot stand ge komen waren. Wel zeker is, dat de brandweer alert reageerde en binnen 30 seconden ter plekke was om de brand te blussen. Ook staat vast dat James Hunt het leven van Ti De racebaan wordt na het ongeluk, waarbij negen coureurs betrokken waren, schoongeveegd. Op de achtergrond de laatste resten van de wagen van Ronnie Peterson. Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt prijswijzigingen voorbehouden.) Aanleiding voor de nieuwe onrust was de poging van Kortsnoi om de vermeende hypnotische stralen van de Russische pa ragnost Zoekhar te laten neutraliseren door twee door hem aangezochte Ameri kanen, een zekere Stephen Michael (31 jaar) en zijn één jaar oudere vriendin Victoria Sheppard. De twee zijn leden van de Indiase Ananda Marga secte, werden werik „ontdekt” in Manilla en vervolgens naar Baguio City meegevoerd. BAGUIO CITY. Het verloop van de 20e partij in de tweekamp om de wereldti tel schaken, was als volgt: door Kortsnois begeleidster Petra Leeu- I nog voor de rust voor 3-1 zorgde, waren we onszelf weer”. Toch kwam Nederland niet aan een overmacht toe, zoals het die in feite het gehele toernooi had gedemonstreerd. Duit sers hebben in de finales altijd net iets meer in huis en Leefers had het weer ondervonden. Dat hij en Steens in de loop van de tweede helft het spel de juiste richting konden geven, verklaarde Budin ger met: „Het ontbreekt ons middenveld nog aan ervaring om het spel in handen te houden. Daar is een groeiproces voor no dig, maar over twee jaar moeten we zover zijn dat we in Moskou optimaal draaien. Duitslands opperchef Hugo Budinger en coach Klaus Kleiter hadden het spel keu rig in elkaar gestoken. Risico wilden ze nemen via een overrompelingsmanoeuvre. Budinger: „Laat je het Nederlandse mid denveld spelen, dan ben je bij voorbaat verslagen, want Leefers en Steens maken je dan stapelgek”. Peter Caninenberg ver beet zijn lichte hersenschudding en scha kelde Leefers uit. Blöcher beet zich vast in Steens en omdat Trump zich qua inzet aansloot bij zijn teamgenoten, kreeg ook Hans Kruize geen enkele mogelijkheid tot enige inbreng. Voor de tweede start was Mario An dretti al wereldkampioen. Zijn enige con current was.Ronnie Peterson. De Amerikaan van Italiaanse afkomst heeft er desondanks een spectaculaire race van gemaakt. In het uitgedunde veld vijf coureurs (Stuck, Lunger, Pironi, Pe terson en Brabilla) bleven langs de kant nam de als tweede gestarte Gille Ville neuve in een Ferrari de leiding na de start. In de vijftiende ronde had de Cana dees vijf seconden voorsprong op An dretti, veertien op Lauda, vijftien op Reutemann en drieëntwintig op Watson, toen de jury de mededeling doorgaf dat Villeneuve en Andretti beiden een mi nuut straf kregen opgelegd wegens te vroeg starten. Op dat moment had Lauda in feite de leiding hoewel hijop de derde plaats reed. Na 34 ronden (de racè werd ingekort kwam Andretti voor Villeneuve als eerste over de eindstreep. Tijdens de 19e partij namen de twee, die in de VS wegens een moordaanslag op een Indiase diplomaat veroordeeld zijn tot 17 jaar gevangenisstraf, maar in afwachting van hoger beroep op borgtocht zijn vrijge laten, in lotushouding plaats naast de Rus sische delegatie, waarbij ze, in jurken ge kleed de agitatie van dit gezelschap wisten op te wekken. Zij werden daarop gedwon gen vier rijen verder te gaan zitten, alwaar zij hun trancendentale meditatie voortzet- I ten. Een officieel protest van de Russische delegatieleider Batorinsky, die stelde dat Karpovs denkvermogen er onder leed leid de er toe, dat voor de zaterdag gestarte 20ste partij alleen de mannelijke helft van het duo werd toegelaten, en dan nog alleen indien hij naar westerse maatstaven ac- 1 ceptabel gekleed zou zijn. Ook de lotus houding was uit den boze, terwijl er niet transcendentaal gemediteerd mocht wor- den. Dit liet de Amerikaan verrichten door een vijftal volgelingen van de Ananda Marga-secte, waarbij psychologiestuden ten uit Manilla actieve steun verleenden. De organisatrice van dit alles, Kortsnois begeleidster Petra Leeuwerik verbrak te gen het einde van de zitting op ruwe wijze al deze vibraties door aan te kondigen desnoods per gerechtelijke uitspraak het recht van ongeselecteerde toelating op te eisen. Vanaf de 21ste partij, die morgen op het programma staat, is de aanwezigheid van beide Amerikanen in het geheel niet meer gewenst en worden zij niet tot de speelzaal toegelaten. uur bedenktijd neemt, alvorens de slechtst denkbare zet onder couvert af te geven; Kortsnoi, die al van plan was op te geven, van louter opluchting overmoedig wordt en Karpov ten tweede male de winst laat glippen. Het kan haast niet anders of de toestanden in de speelzaal moeten daar iets mee te maken hebben gehad. fife'* WIT: KARPOV ZWART: KORTSJNOI 1. e2-e4, c7-c6, de Caro-Kann, nog niet eerder gespeeld in deze match. 2 d2-d4 d7-d5, 3 Pbl-d2 d5xe4, 4 Pd2xe4 Pg8-f6, 5 Pe4xf6 schaak, 5. e7xf6, na deze, door Tartakower het eerst toege paste zet, liggen de kenmerken van de stelling vast. Verwijder alle stukken en het pionneneind spel is voor wit gewonnen, gezien zijn beweeglij- I ke meerderheid op de damevleugel. Wie dit voor ogen houdt, begrijpt de grote lijn van het ver volg. 6. Lfl-c4 Pb8-d7, 7. Pgl-e2 Lf8-d6, 8. 0-0 0- 0, 9. Lcl-f4 Pd7-b6, 10 Lc4-d3 Lc8-e6, 11. c2-c3 Pb6-d5, 12. Lf4xd6 Dd8xd6, 13. Ddl-d2 Ta8-d8, 14. Tfl-el g7-g6, 15 Tal-dl Kg8-g7, 16. Ld3-e4 Pd5-c7, 17. b2-b3 Tf8-e8. 18. Le4-bl Le6-g4, 19. h2-h3 Lg4xe2, 20. Telxe2 Te8xe2, 21. Dd2xe2 Pc7-d5, 22. De2-d2 Pd5-f4, 23. Lbl-e4 f6-f5, 24. Le4-f3 h7-h6, 25. h3-h4 Pf4-e6, 26. Dd2-e3 Pe6-c7, 27. c3-c4, er is niet zoveel opwindends gebeurd, maar wit behield zijn pionnenmeerderheid en zet deze nu in beweging. 27. f5-f4, 28. De3-c3 Dd6- f6, 29. Dc3-a4 Pc7-e6, 30. d4-d5 c6xd5, 31. c4xd5 b7-b6, 32. Da5-a4, beter dan direct 32. Da7; bij voorbeeld Pd4, 33. Le4, Pe2 schaak, 34. Kfl, Pc3 met zwart tegenspel. 32. Pe6-c5, 33. Da4xa7 Pc5- d7, 34. d5-d6 Df6xh4, 35. Da7-c7 Dh4-f6, 36. b3-b4 h4-h5, 37. a2-a4 g7-g6, 38. b4-b5 g6-g5, 39. Lf3-c6 Pd7-c5, 40. d6-d7 h6-h7, 41. Tdl-el, 41. Pc5-e6. Nu moest wit zijn 42e zet afgeven, waarvoor hij alle tijd had. Waarom liet hij het voor de hand liggende 42. Dd6: achterwege? Wit dreigt dan pijlsnel te winnen, onder andere door een op mars van zijn a-pion. Zwart kan nog slechts hopen op een actie tegen de witte koning, bij voorbeeld: 42. g4, 43. a5 g3, 44. fg3: fg3:. Als wit nu argeloos met 45. a6? voortzet, heeft zwart zowaar nog succes. Zie 45. Pd4! en de dreiging Df2 schaak is dodelijk. Maar 45. De3 (dreigt Dg3; schaak) slaat zwart de aanval af. Men merke op dat dan 45. Dh4 geen reële dreiging betekent, omdat wit na Dh2 schaak en Dhl schaak Dgl kan spelen. 42. Dc7-d6 g5-g4, 43. Kgl-fl g4-g3, 44. Dd6-e5 h5-h4, 45. a4-a5 b6xa5, 46. b5-b6 Df6xe5, 45. Telxeö Td8-b8, 48. b6-b7 Pe6-d8, 49. Te5- e8, 49. Kg7-f6, natuurlijk faalt 49. Pc6? op 50. Tb8 en 51. d8D. Maar wit komt thans moeilijk verder omdat zijn loper inactief is ge worden. 50. f2xg3 f4xg3, 51. Kfl-e2 Kf6-g7, 52. Lc6-f3 a5-a4, 53. Te8-e4 Kg7-f6, 54. Te4xa4 Kf6- e7, 55. Ta4xh4, kansrijker lijkt 55. Ta8, Tb7: (gedwongen); 56. Lb7: Pb7: 57. Th8, Kd7, 58. Th4 en wit verovert ook nog pion g3. Met de kwaliteit voor kan hij dan nog langdurig op winst spelen. 56. Th4-f4 Kd7-d6, 57. Tf4-b4 Kd6- c7, 58. Tb4-c4 schaak Kc7-d7, 59. Lf3-g4 schaak Kd7-e8, 60. Tc4-e4 schaak Ke8-f8, 61. Lg4-d7 Tb8xb7, 62.Te4-e8 schaak Kf8-g7, 63. Te8xd8 Tb7-b2 schaak, remise. Een eindspel met vele onopgeloste raadselen. E. SPANJAARD. x

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14