SJAH STELT BUITENLANDSE REIS UIT SKI Dodencijfer de duizend gepasseerd Brezjnjev? MILITAIRE JUNTA VIJF JAAR AAN BEWIND Schuilplaats van RAF ontdekt Topconferentie Carter en Waarborgen tegen vergiftigd Beperkte staat van beleg Rhodesië Conservatieven liggen voor op Labour Sovjet-Unie: Klassiek Opel en Oma Niezen 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 SEPTEMBER 2 MAANDAG 1 1 door Nico Scheepmaker nd >m ed jgt sië nië ter sch iba hip Vier Iraanse volksvertegenwoordigers pro testeerden gisteren tegen de afgekondigde noodmaatregelen en de herinvoering van de censuur. Een vijfde parlementslid ging in hongerstaking. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Alhoewel het leger de situatie in de Iraanse hoofdstad Teheran onder controle lijkt te hebben, is de toe stand na de ongeregeldheden van de afge lopen dagen nog steeds zeer gespannen. ïrs IlUClCJlirC Hail Vai John Dessauer uit Londen, die het verhaal trijfel Noodmaatregelen en censuur in Iran Gematigde rede van Ian Smith (Van onze redactie buitenland) Uitzonderingstoestand (Van onze redactie buitenland) in Chili duurt voort Een ontwerp-verdrag zal worden aange boden op de volgende bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. van de garanties voor staten die geen kern wapens bezitten” zal indienen. „De Sovjet-Unie heeft begrip voor het streven van landen die geen kernwapens hebben van de staten die deze wel hebben, internationale juridisch vastgelegde waar borgen te krijgen, dat tegen hen geen kern wapens zullen worden gebruikt”, aldus Gromiko’s brief. enus van nko- geen men De woning was de afgelopen weken gehuurd door de vorige week neerge schoten Willy Peter Stoll en door Sil ke Maier Witt, Angelika Speitel en Adelheid Schultz wachting kondigde Ian Smith niet de alge mene mobilisatie en de staat van beleg voor het gehele land aan. Sinds verleden week een Rhodesisch verkeersvliegtuig in de buurt van Kariba met Russische raket ten werd neergeschoten en tien van de overlevende passagiers door guerrilla’s werden vermoord, hebben steeds meer Rhodesiërs een harder optreden van de regering geëist om de terreuroorlog te beëindigen en maatregelen te riemen tegen de militaire bases van de guerrilla’s in Zambia en Mozambique. De Rhodesische premier verklaarde gis teravond dat de tijd om nog gesprekken met Joshoea Nkomo en Robert Moegabe te voeren, thans voorbij is. Smith had nog op 14 augustus geheim overleg met Nkomo gevoerd. Hij zei nu dat zijn „collega’s” in de uitvoerende raad van de Rhodesische overgangsregering van dit gesprek op de hoogte waren. In zijn toespraak zei Smith dat thans een speciale oorlogswet van kracht is, die zal worden toegepast in bepaalde - niet nader genoemde - gebieden. Tegen organisaties die nog steeds in contact staan met de guerrilla’s in het buitenland, zullen stren gere stappen worden genomen. „Zij zullen worden uitgeschakeld”, aldus de premier. Een algemene mobilisatie zal voorlopig niet worden afgekondigd, tenzij dat in het belang van het land is. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO. De Chileense regering heeft vrijdag de uitzonderingstoestand opnieuw met zes maanden verlengd. Het land leeft al sedert 11 september 1973, de dag van de machtsovername door de strijdkrachten, onder de uitzonderings toestand die volgens de grondwet telkens met zes maanden verlengd kan worden. Generaal Enrique Morel, de militaire commandant van de hoofdstad, gaf als reden voor de maatregel: „Kleine groepen en problemen maken het noodzakelijk te gen onze wil bepaalde maatregelen te nemen. ATLANTA. De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter zal proberen nog voor het einde van dit jaar een topconferentie te belegen met zijn Russische ambtgenoot Brezjnjev. Zes arbeiders werden weer in dienst genomen na de actie. De jongste reeks arrestaties betreft leden van verboden so cialistische, communistische en christen democratische partijen. De arrestaties in Chuquicamata vielen samen met een verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken, Sergio Fernan dez. dat een politieke campagne gaande is om onrust te scheppen in Chili waar van daag het militaire bewind vijf jaar aan de macht is Hij zei dit in commentaar op ordeverstoringen in fabrieken en op uni- versiteiten en straatdemonstraties in de hoofdstad Santiago. Afgelopen donderdag gingen 17 vrou wen in een kerk in Santiago in hongersta king Zij eisten inlichtingen over verwan ten die vermist worden sedert de bloedige coup van 1973 Op verzoek van priesters maakten zij vrijdag een einde aan de pro testactie. Volgens officiële berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de ongeregeldheden in Iran sinds vrijdag 86, maar volgens dr. Bakhtiar, een invloed rijk lid van de Iraanse oppositie, zijn bij de ongere geldheden de laatste tijd zeker 2400 mensen gedood. Na zijn verklaringen gisteren zei dr. Bakhtiar spoedig zijn arrestatie te verwachten: „Ik ben al zes keer opgepakt, nu wordt het de zevende keer”. In Teheran was het dit weekeinde betrekkelijk Terwijl het rampzalige moessonwater in andere delen van Noord-India weer zakt, blijven de gezwollen rivieren overstromen in de noordoostelijke gebieden. Het water drong zaterdag de stad Bena res binnen en vernietigde de behuizing van de helft van de drie miljoen inwoners van deze stad. Het officiële dodencijfer, door verdrinking en instorting, is de 1000 reeds gepasseerd. Onofficiële schattingen gaan uit van meer dan 1500. Het ersgste van de overstromingen zou nu voorbij zijn. Helikopters van de Indiase luchtmacht blijven voedsel en medicamenten afwer pen boven geïsoleerde dorpen in Oettar Pradesj, Bihar en West-Bengalen. Volgens de woordvoerder van het ministerie voor Irrigatie heeft het feit dat het de afgelopen paar dagen niet heeft geregend de situatie in het land aanzienlijk verbeterd. Tijdens een persconferentie vertelde hij, Intussen heeft de sjah zijn reis naar Roemenië en Oost-Duitsland voor onbepaalde tijd uitgesteld, „in belang van het land”, zoals officieel werd meegedeeld. In Teheran stonden gisteren nog steeds pantserwa gens bij belangrijke gebouwen en patrouilleerden enkele honderden zwaarbewapende militairen. Uit de provinciesteden waar eveneens de staat van beleg van kracht is, kwam weinig nieuws binnen. In Maschad, in het oosten, zouden zich nieuwe schietpartijen hebben voorgedaan. De oppositie in Iran heeft de afgelopen weken het aftreden van de minister geëist, omdat hij als premier zich zou hebben schuldig gemaakt aan politieke on derdrukking. dat de Indiase regering van plan is de komende vijf jaar 875 miljoen dollar uit te trekken om het overstromingsgevaar te gen te gaan. Tot de maatregelen behoren het bouwen van reservoirs om overvloedig rivierwater af te voeren en het ophogen van dijken, met name rond „overstro- mingsgevoelige” steden als New Delhi en Patna, de hoofdstad van Bihar. Er is een regeringscommissie in het le ven geroepen om een nationaal plan uit te werken, dat het verlies van levens bij toe komstige overstromingen moet tegengaan. Volgens de ministeriële woordvoerder heeft de ontbossing in de uitlopers van de Himalaja de overstromingen in de hand gewerkt. De regering haast zich nieuwe aanplant te verzorgen. Als Callaghan, zoals algemeen werd ver wacht, voor eind september of begin okto ber de kiezers ter stembus had geroepen, zouden de conservatieven gemakkelijk hebben gewonnen en zou hun leidster, Margaret Thatcher, premier zijn gewor den. De grens met Spanje, en daarna de grens met Frankrijk, werden probleemloos ge nomen, en laat in de middag stopten ze bij een wegrestaurant van Jacques Borel om iets te eten. Toen ze na het eteri op de parkeerplaats terugkwamen, bleek hun auto te zijn gestolen, met lichaam en ziel zal ik maar zeggen. Ze hebben toen na tuurlijk meteen de politie gewaarschuwd, maar tot nu toe is er nog geen spoor van Opel en Oma gevonden. De veiligheidstroepen hebben in de afge lopen vier dagen 52 arbeiders in de groot ste kopermijn van het land gearresteerd wegens deelneming aan geheime politieke bijeenkomsten De arrestaties in de staatsmijn Chu quicamata in Noord-Chili begonnen na dat de 11 000 mijnwerkers een protestactie beëindigden die een maand had geduurd en die bedoeld was om hogere lonen en het weer in dienst nemen van ontslagen colle ga's te verkrijgen Chileense vakbondsleiders, die zeggen drie miljoen arbeiders te vertegenwoordi gen, hebben dit weekeinde in Santiago gevraagd om herstel van de burgerrech ten Tijdens een bijeenkomst van het parlement giste ren, liet de regering weten, dat er militaire tribunalen zullen worden ingesteld die personen zullen berechten die schuldig zijn bevonden aan verzet tegen de monar chie en schending van „vrede en veiligheid”. De bekendmaking van de maatregelen leidde tot rumoer in het parlement. Oppositieleider Mohsen Pezeshk- pour hamerde met zijn vuisten op tafel en schreeuwde anti-regeringsleuzen Hij riep dat de huidige regering onwettig was. De Amerikaanse president Carter heeft gistermor gen in een telefoongesprek met de sjah de gespannen situatie in Iran besproken. Carter, aldus een verkla ring van het Witte Huis, deelde de sjah zijn bezorgd heid mee over de vele doden die bij de ongeregeldhe den in verschillende Iraanse steden zijn gevallen en zei verder tegen de sjah te hopen, dat verder bloedver gieten kan worden voorkomen. De Iraanse minister voor Hofzaken, Amir Abbas Hoveyda, is zaterdag afgetreden. Er werden geen bijzonderheden verstrekt. De 58-jarige Hoveyda was dertien jaar premier voordat hij vorig jaar tot minis ter van Hofzaken werd benoemd, welke functie vooral adviserend is. Vrienden van een vriend van me hadden deze zomer „oma” (haar moeder, zijn schoonmoeder) mee op vakantie naar Por tugal genomen omdat ze 75 jaar was ge worden, en dus een groot cadeau verdien de. Het wak de eerste keer dat ze in het buitenland kwam, dus ze genoot met volle teugen. Alleen de warmte, die bekwam haar slecht. Na veertien dagen kreeg ze dan ook een hartaanval en overleed. Ver driet natuurlijk, maar ook enige paniek bij de vrienden van mijn vriend, want het gebeurde op vrijdagavond, ze zouden de volgende ochtend terugkeren, want maan dag moest hij weer naar kantoor. Voor zichtige informatie aan de babe van het motel („Wat gebeurt er nou eigenlijk als een buitenlander plotseling komt te over lijden, dat zal toch ook wel eens voorko- men hè, geeft dat niet een hoop soesa?”) leerde dat er in dat geval allerlei formali teiten vervuld moesten worden, en de man begreep wel dat hij, als hij de officiële weg bewandelde, zeker niet voor donderdag thuis zou zijn. Zijn vrouw en hij besloten daarom „het zekere voor het onzekere” te nemen; ze rekenden diezelfde avond nog af aan de balie, omdat zij zeer vroeg de volgende ochtend wilden vertrekken, en voor dag en dauw konden zij oma ongemerkt, gewik keld in wat plaids, in de auto vóór de achterbank proppen en opgelucht vertrek ken. nko- agen 1.750 nko- aan mni- e in een oor- Bu- de half Het bovenstaande verhaal heeft u met groeiende ergernis gelezen. En niet eens in de eerste plaats omdat je op zo’n manier niet met je moeder, laat staan met je schoonmoeder, omspringt (althans niet als ze dood is), maar omdat het al zo’n stokoud verhaal is met een baard van kin tot knie. Dat klopt. Ik heb het uit de duim van mijn herinnering gezogen. En dat deed ik omdat ik onlangs ontdekte dat het geen specifiek Nederlandse klassieker is, maar een inter nationale. In een ingezonden stuk in The Guardian van 2 september 1978 reageer de Michael Trollope op een ingezonden stuk van een week eerder van P. L. Boydell uit Oxford, die een waar gebeurd verhaal had verteld over een kat die niet lag te spinnen. Had de vriend die het hem verteld had tevoren wel even geniesd, zoals in Hongarije de gewoonte is als je wilt aange ven dat het verhaal dat je gaat vertellen op de waarheid en niets dan de waarheid is gebaseerd? Mr. Trollope achtte het ver haal over de kat en de melkboer even waar als het steeds weer opduikende verhaal over de schoonmoeder die op vakantie kwam te overlijden, op de imperiaal werd gebonden om aan alle buitenlandse forma liteiten te ontkomen, en toen op weg naar huis met auto en al werd gestolen. iter- een An- Roe- □ver t In- We- esië ngs- ij in •ken ïsië. i be- van- aan- dat ;em- je is anse 1 be drag e en oor- het ders ilige lagd leeft ■lan- ?nle- (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Militairen zijn naar de gebieden in de Indiase staat Oettar Pra desj gestuurd om duizenden mensen te helpen evacueren, die uit hun huizen zijn verdreven door de buiten hun oevers ge treden rivieren, de Ganges en de Jamoe- na. be- uête Ar- zou- tem- ater- /art- and •Ike i de nen ze- DÜSSELDORF. De Westduitse politie heeft in Dusseldorf een wo ning die door terroristen werd ge bruikt ontdekt en daarmee waar schijnlijk een nieuwe aanslag verhin derd. Gisteren werd bekend, dat het appartement niet alleen als onderko- men, maar ook als noodziekenhuis, wapenopslagplaats en hoofdkwar tier werd gebruikt. Talrijke voorwerpen wezen erop, dat aanslagen of ontvoeringen van vertegenwoordigers van de Westduit se economie werden voorbereid Er lag onder meer munitie voor machi nepistolen van 9 mm, geweermunitie van 7,62 mm en hagelpatronen. De vondst van een adressenboekje leidde tot de aanhouding van een 25- jarige student. Hij werd zaterdag in Wiesbaden opgepakt op beschuldi ging, dat hij als koerier zou zijn opge treden tussen ondergedoken leden van de Baader-Meinhofgroep en hun medestanders. de ok- hip ’er ror. lar- /er- Ach ja natuurlijk, nu herkende ik hem weer: klassiek verzinsel „kat-blikvoer- melkboer”, goede tweede na klassiek ver zinsel nr. 1 „schoonmoeder-dood-imperi- aal”. Of zou hun eeuwigheidswaarde mis schien toch te danken zijn aan het feit dat zij ook in werkelijkheid regelmatig gebeu ren? En zijn er meer van deze klassieke verzinsels die altijd weer terugkeren? Wie het weet, mag het zeggen. Indiase leger helpt bij evacuatie Dit heeft het in Atlanta verschijnende dagblad „The Atlanta Journal Constitu tion” gisteren gemeld. Volgens de krant is het besluit om toe te werken naar een topgesprek gevallen op een geheime vergadering in het Witte Huis van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad op 2 september. Officieel com mentaar op het bericht wordt met gege ven. st- Uitgebrande wrakken van auto’s en motoren in het centrum van de Iraanse hoofdstad Teheran, na een treffen tussen de politie en demonstranten. rustig. De meeste inwoners hielden zich aan het uit gaansverbod. De radio meldde echter, dat er ook in het weekeinde in het land bloedige gevechten zijn geleverd, maar gaf verder geen bijzonderheden. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie plannen bekendgemaakt voor de afkondiging van een beperkte staat van beleg. Smith ge bruikte krachtige taal, maar de aangekon- digde maatregelen zijn heel wat minder drastisch dan was verwacht. Wel kondig de hij de „liquidatie” aan van de binnen Rhodesië gevestigde nationalistische be wegingen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. (Reuter) Een opiniepeiling in Engeland, vlak voordat premier Cal laghan meedeelde dat hij geen vervroegde verkiezingen zou uitschrijven, heeft aan getoond, dat de conservatieve oppositie wat de gunst van de kiezers betreft vijf percent voorligt op de regerende Labour- partij. „Na vijf jaar bewind waarin het land duidelijk een militaire dictatuur is gewor den, hebben de arbeiders geen stap voor uit gedaan om terug te krijgen wat zij op 11 september 1973 verloren.., zo zeiden de vertegenwoordigers van het Eenheids front van Arbeiders en van de Nationale Vakbondscoördinatie, op een persconfe rentie. „Wij vragen de regering een beroep te doen op een grondwettelijke vergadering waar de arbeiders en het volk de basis van het nieuwe gezag zouden zijn.., aldus de voorzitter van de Vakbondscoördinatie, Manuel Bustos. Andere vakbondsvertegenwoordigers, van de Groep van 10 en de Nationale Unie van de Arbeiders van Chili, vroegen een audiëntie bij juntaleider generaal Pino chet en eisten het herstel van de vakbonds- rechten, zoals het stakingsrecht, de vrij heid van vergadering en de mogelijkheid hun leiders te kiezen „Wij willen niet dat in Chili zich herhaalt wat in Nicaragua is gebeurd. Wij willen de regering niet omverwerpen maar willen bereiken dat zij de rechten van de arbei ders eerbiedigt”, aldus Eduardo Rios, voorzitter van de Groep van 10 MOSKOU. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft zaterdag laten weten dat zij een jaren veertig. Met dit verschil, dat de kat van ruim dertig jaar geleden door het paard van de melkboer tegen zijn kop was geschopt. U begrijpt dat ik steeds nieuws gieriger werd naar dat andere klassieke verhaal dat mr. Boydell, goedgelovig als hij kennelijk was, voor waar aan de man had willen brengen, en ik zocht The Guar dian van 26 augustus op. Het ingezonden stuk luidde als volgt: „Sir, De volgende kleine gebeurtenis, die op de fabriek in Horwich waar ik werk plaatsvond, zal u misschien interreseren. Een collega ging van huis naar de fa briek met een pakje sandwiches waarop zijn vrouw zalm uit blik had gedaan. Na zijn vertrek gaf zijn vrouw de restjes uit het blikje aan de kat. Een paar uur later vond de vrouw de kat bewusteloos op de stoep. Ze belde meteen naar de fabriek, waarna haar echtgenoot zich spoorslags naar het ziekenhuis begaf om zijn maag leeg te laten pompen. Toen deze hoogst onaangename ingreep achter de rug was, kwam de SRV-man informeren hoe het met de kat ging. Hij had die ochtend een fles melk op de kop van het arme dier laten vallen”. In een brief aan secretaris-generaal Waldheim schrijft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, dat hij een „ontwerp-conventie over versterking ter- oer- hel- rich het dat rind luit- een >nd, de rige loe- pel- a is ier- tus-I wa- >ok, ter- ,de. Ian Smith waarschuwde de buurlanden „in het noorden en oosten” (Mozambique en Zambia) dat zijn land in de toekomst „doeltreffend zal terugslaan tegen terro- ristenaanvallen” van de andere kant van de grens. Tegelijkertijd kondigde Smith aan dat de inspanning om de oorlog tot een einde te brengen verhoogd wordt. Tegelijk met de rede van de Rhodesische premier'begon een actie van de Rhodesi sche politie om leden van de ZAPU (Zim babwe African People’s Union), de politie- ke organisatie van Joshoea Nkomo, die enkele maanden geleden weer was toege laten, te arresteren. Gisteravond waren minstens 20 leden van de ZAPU in Salis bury in hechtenis genomen. Ook in de andere grote steden werden ZAPU-leden gearresteerd. In tegenstelling tot de algemene ver st Grote zwar te wolken stij gen op uit een stadsbus. die door demon stranten in brand werd ge stoken. Hij kreeg op dezelfde dag bijval yan van P. L. Boydell over de kat en de melk boer een keer eerder gehoord had in Perth, in West-Australië, in het midden van de nieuw verdrag zal voorstellen, dat de ga rantie zal bevatten dat landen die geen kernwapens hebben, nooit slachtoffer zul len worden van een nucleaire aanval.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3