Gospel Sound” op Beeckestijn omgeving Velsen Caravan op snelweg omgewaaid Wandeltochten in IB 1 VVV-Velsen krijgt onder nieuwe leiding een ander gezicht BH in de vishol I t |i plein 1945 deze week UW ra Vooral service aan plaatselijke bevolking Rob Joosten: Zeeweg Ziekenhuis vraagt vergunning gebruik kernenergie Gedenkboek GEDENKBOEK BIJ OPENING VAN IR. L. P. KRIJGERSCHOOL 4 19 7 8 SEPTEMBER MAANDAG 1 1 (Van een onzer verslaggevers) 5 J - 1 H t 100 JAAR GEMEENTEPOLITIE VELSEN NOORD. Woens dag is het feest in Velsen-Noord. Feest voor de leerlingen van de ir. L. P. Krijgerschool en kleuter school De Bijenkorf. Feest ook voor de leerkrachten, de ouders van de leerlingen en de besturen van de beide scholen. Wethouder Harry Scheeper zal aanwezig zijn om de ingebruikneming van de verbouwde ir. L. P. Krijgerschool een officieel tintje te geven. In het gebouw zullen niet alleen de leer lingen van deze openbare basis school worden gehuisvest maar ook het jonge volkje van kleuter school De Bijenkorf. Met die sa menvoeging is dan voldaan aan datgene wat in de Scholennota als „geïntegreerde basisschool” als wenselijk is aangegeven. n i VELSEN-IJMUIDEN Een klas van ..School G” anno 1923 met links de bovenmeester de heer J. Kleefstra. 5 1 9 9 ROB JOOSTEN (Van een medewerker) I ■E3 ■f ontwikkelingen Velsen-Noord Guy lubi, VVV-Velsen onder deze nieuwe leiding ook een nieuw gezicht naar buiten toe gaan ontwikkelen. Hoe een en ander zich zal gaan voltrekken hangt niet alleen van Joosten af. De financiële ruimte is één kant van de zaak en ook de samenstelling van het bestuur is belangrijk. Het bestuur dat, zoals voorzitter M. Roos ook zegt, dat wel wat jong bloed kan gebruiken. En dan de leden. Rob Joosten: „Van onze kant uit moet er wat gebeuren, maar er moet een wisselwerking zijn, want van de leden moet je het toch voor een groot deel hebben." IJMUIDEN. Ten behoeve van medi sche handelingen die verricht moeten wof- den met radio-actieve stoffen in het che misch laboratorium van het Zeeweg Zie kenhuis, is door de Stichting Medisch Cen trum Velsen een vergunning ingevolge het radio-actieve stoffenbesluit Kernenergie wet aangevraagd. Tegen het verstrekken van een dergelij- ke vergunning kunnen belanghebbenden schriftelijke bezwaren indienen bij het col lege van B. en W. van Velsen. Bezwaar schriften dienen te zijn gericht aan de minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. het onderwijs in Velsen-noord. Hetzelfde doet het hoofd van de school H. van Wel en de heer P. Zwaanswijk en mevrouw M. de Visser namens respectievelijk de ouder- commissies van de ir. L. P. Krijgerschool en De Bijenkorf. Dan begint de duik in de historie. Die begint omstreeks 1915 bij gelegenheid van de stichting van „School G". Het leerlin genaantal breidt zich snel dit wat wordt toegeschreven aan de industrialisatie van het gebied na het gereedkomen van het Noordzeekanaal. Uitbreiding van de leer mogelijkheden wordt bereikt door de bouw van een school aan de Wijkerstraat- weg. Uit correspondentie van de gemeente blijkt dat men er van uitging dat dit bouw werk tot 1980 voor onderwijsdoeleinden geschikt zou zijn. De werkelijkheid zal heel anders blijken uit te pakken. Tal van positieve elementen worden in herinne ring geroepen. De nieuwe wet op het Lager Onderwijs (1920) en de wetten van 1919 met betrekking tot de 8-urige werkdag en de kinderarbeid. Het gaat allemaal goed tot in 1929 de crisis toeslaat. Ook het onderwijs wordt daarvan slachtoffer. VELSEN. In het kader van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het gemeentelijk poli tiekorps wordt zaterdag 23 september een wandeltocht georganiseerd. De deelname van dit voetfestijn is gratis. VELSEN. Door de harde wind is zon dagmiddag op Rijksweg 6 een caravan omgeslagen. De caravan werd vervoerd achter de auto van een 41-jarige inwoner uit Heemskerk. Er deden zich bij dit ongeval geen per soonlijke ongelukken voor. De zijkant van de caravan raakte door de klap dusdanig beschadigd dat het voertuig door de politie moest worden weggesleept. taar, piano en zes vocalisten werden liederen ten gehore gebracht uit het vertrouwde (evangelische) repertoire van de muziekgroep. Een zang groep met onder meer leden van de IJmuidense baptisten gemeente bood tussen de in- noord niet ongemerkt voorbij. In 1944 wordt het schoolgebouw ten behoeve van een schootsveld voor de Duitsers gesloopt. Na de oorlog vinden de leerlingen tot 1949 onderdak in de Hervormde kleuterschool aan de Banjaertstraat. Omdat er toch iets moet gebeuren voor het openbaar onder wijs wordt in 1949 dé ir. L. P. Krijger school een feit. Het gebouw verrijst in het nog onbebouwde deel rond de Melklaan. De noodzaak van een 2e openbare school diende zich snel aan. Als vervanging voor de door de Duiters gesloopte school G opende wethouder H. de Boer in 1952 aan de Wijkerstraatweg de Watervlietschool. Tot aan de zeventiger jaren voltrekken zich in beide scholen moderne onderwijs methoden. Dan wordt men geconfronteerd met teruggang van het leerlingental en valt voor de eerste maal het woord „fusie”. Jarenlang is het onderwerp van gesprek. In 1975 wordt de knoop doorgehakt. Als ir. L. P. Krijgerschool zullen de gefuseerde onderwijsinstellingen worden onderge bracht in de Watervlietschool. Het pand is bouwkundig het beste en beschikt over een gymzaal. Maar nauwelijks is de samenvoeging een IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 9.395 kg tong, 67 kisten tarbot en griet, 616 kisten kabeljauw, 12 kisten schelvis, 996 kisten wijting, 998 kisten schol, 118 kisten schar, 377 kisten makreel en 139 kisten diversen 4’ Pa- Vel- /an ele- y3- van 5in- sau fels- zee, Xnt- low- ?ific itsy, Bre- pen, ;mi- Bre- ;est, IJ- iam, mis, nui- idel, IJ- den; and, rlin- jate, Al ius, mt- uro ate; ’sy, /ia; tal, An- rrnjjf riTT"*' ore, Var iate, ner- Pa- Cris- rve; bar- nan md, nui- IJ- •ita- Ko- \m- Jile, del, Jrg; Go- nui- ?he- IJ- mg; mo, jen; oyd org, •ch, Ij len; Ar len; :oe- 4et- Ut- ■n. F hwS 3 Iedere deelnemer ontvangt - na de tocht te hebben volbracht - een herinnerings- vaantje. De inschrijving voor dit evene- ment staat open vanaf maandag 18 tot en met donderdag 21 september tussen 9 uur ’s morgens en 5 uur ’s middags bij de afde ling verkeerspolitie aan het hoofdbureau. Na-inschrijving is nog mogelijk op de dag zelf tussen 9 en 11 uur. Er is een keuze uit twee afstanden, 10 en 15 kilometer, die lopen door de bosrijke omgeving van Vel sen. tiet gedenkboek dat al deze zaken voor zien van passende illustraties op een rijtje heeft gezet wordt gecompleteerd met op merkelijke gebeurtenissen die in de loop der jaren werden opgetekend. Veel namen worden er vermeld van mannen en vrou wen die op enigerlei wijze bemoeiing had den met het onderwijs in Velsen-noord dat in wezen een ontwikkeling doormaakte dat zo sterk werd bepaald door de omstan digheden van de tijden. Ruimschoots is ook aandacht besteed aan schoolactivitei ten die in wezen buiten het leerplan liggen maar een onmisbare schakel zijn gewor den in het patroon van de moderne basis school. Hulde aan de samenstellers van het gedenkboekje. Hun aandeel in de tot stand gebrachte integratie van basis- en kleute ronderwijs alleen daarom al waardevol omdat zo duidelijk de rode draad waar neembaar is die tot die integratie, die woensdag feestelijk wordt ingeluid, heeft geleid. stuursleden. Allemaal onder het genot van een drankje. Het is ontegenzeglijk een goede gedachte dat aan het bereiken van deze mijlpaal in het onderwijs in de gemeente een feeste lijk tintje wordt gegeven. Maar er gebeur de meer. Mevrouw H. de Boer, de heren A. van der Wint en M. C. Hegeman (deel uitmakend van de Oudercommissie van de ir. L. P. Krijgerschool), mevrouw D. van der Bijl (van de pudercommissie van De Bijenkorf) en de heren A. Nota en J. A. van Wek (leerkrachten van de ir. L. P. Krijger school) zijn in de historie van het onder wijs in Velsen-noord gedoken en hebben hun bevindingen op papier gezet. Als „ge denkboekje” zal het woensdag aan alle betrokkenen, ouders en belangstellenden worden uitgereikt. Bij het doorbladeren van dit ruim 44 pagina’s tellende boek werkje kan men zich toch niet aan de indruk onttrekken dan het meer is dan dat. Na een inleiding van wethouder Harry Scheeper is het de heer P. Bosua voor- maliG hoofd van de Watervlietschool die in 1952 werd opgericht,en in 1975 met de ir. L. P. Krijgerschool fuseerde die zijn vreugde vertolkt over de ontwikkeling van feit of een integratie met het kleuteronder wijs dient zich als een noodzakelijkheid aan. Het eerste kleuteronderwijs kwam van de grond in de Watervlietschool. Het werd gehuisvest in een ontspanningsge- bouw aan de Van Diepenstraat. Die huis vesting neemt veel ongemakken met zich mee. Na veel heen en weer gepraat komt in 1965 nieuwbouw in de Geelvinckstraat van de grond. Watervlietkleuterschool wordt dan „De Bijenkorf”. Ruim twaalf jaar zijn de komende en gaande kleuters een ver trouwd beeld geweest in de omgeving van de Geelvinckstraat. Nu, in 1979, is naast de ir. L. P. Krijgerschool voor het kleutervolk een nieuw gebouw verrezen. Keren de kleuters weer terug naar de plek waar het kleuteronderwijs in Velsen-noord begon. Aan de Van Diepenstraat. De Commissie Cultuur- en Jeugdzaken vergadert hedenavond om half acht. Op de agenda staat onder andere een subsidie voor de cursus „Ouders op herhaling” die dit jaar een iets andere opzet krijgt dan verleden jaar. Datzelfde onderwerp prijkt ook op de agenda van de Commissie On derwijs die eveneens hedenavond (aan vang half negen) bijeen komt. Donderdag 14 september om half acht komt de Commissie Openbare Werken in vergadering bijeen. Ter discussie ligt een verzoek van de directeur van het onlangs tot hotel ingerichte pand Huize Waterland om 30 percent van de subsidiabele kosten (dat is J 27.400) van gemeentewege te ver strekken als tegemoetkoming in de restau ratiekosten van het pand. Ook verkoop van een perceel grond aan het Moerberg- plantsoen ten behoeve van de bouw van een praktijkruimte voor een tandartsen maatschap komt aan de orde. I^nrinnrinnfir’^p J hTryrn^-rlM fcA •TTfr-—r-HM' PRIJZEN IN GULDENS per 1 kg: tar bot 16.87-15.79, grote tong 17.95-16.95, grootmiddel tong 16.00-15.48, kleinmiddel tong 12.97-11.80, tong één 11.45-9.43; tong twee 8.58-7.50. Per 40 kg: hammen met kop 190-90, horsmakreel 17-11, rode poon (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „De realiteit is dat er meer mensen naar het buitenland gaan dan buitenlanders hierheen komen. Dus op die situatie moet je inspringen, zoals je dat ook moet doen wanneer die situatie zou veranderen. Het is echter zo gegroeid dat al jarenlang tachtig procent van de service verlening van het VVVaan de plaatselijke bevolking van Velsen wordt verleend. De mensen lopen hier gemakke lijk binnen met allerlei vragen. Om die goed te beantwoorden, rechtstreeks of via verwijzingen, is een belangrijke sociale functie van het VVV en die moeten we voortzetten.” 132-72, krab 50-46, bot 45-40, tarbot 504-220, griet4 354-196, kabeljauw één 212, kabel jauw twee 254-230, kabeljauw drie 174-130, kabeljauw vier 152-112, kabeljauw vijf 140- 80, schelvis vier 100-94, schol één 120-98, schol twee 108-94, schol drie 100-80, schol vier 83-85, wijting drie 82-41, makreel één 50; makreel twee 27-21, makreel drie 19, schar 80-33, tongschar 190-120. De besommingen waren: KW 125 24.570, KW 167 30.180, KW 221 22.570, KW 226 19.350, KW 185 18.670, UK 17 8.490, UK 18 7.410, UK 48 3.350, UK 234 9.320, IJM 11 15.600, IJM 14 3.440, IJM 18 5.160, IJM 115 33.340, SCH 256 9.250, VD 18 2.010, VD 19 2.750, VD 77 5.590. het gedenkboekje stil bij de veranderingen die zich jn de loop def jaren in de onder wijsmethodiek voltrekken. Lezen, schrij ven en rekenen waren de belangrijkste vakken. In klassen, van soms niet minder dan 40 a 50 leerlingen, werd er naar ge streefd de eerste beginselen daarvan op de leerlingen over te dragen. De leesplank met „aap”, „noot”, „mies” enzovoorts als mede de „doldrieste” avonturen van Ot en Sien vormden een belangrijk deel Van de leerstof. De lei met griffeldoos en sponsje maakte plaats voor de kroontjespen en de inktlap en ook de spelling onderging de nodige wijzigingen. Visch werd vis en ee- ten werd eten. Het opdreunën van rijtjes jaartallen hoorde er helemaal bij. Bij het „tekenen” reikte de fantasie meestal niet veel verder dan het natekenen van allerlei voorbeelden. Als in 1940 de tweede wereldoorlog zich aanmeldt is Velsen-noord uitgegroeid tot een wijk met ruim 7700 inwoners. Daarón der bevinden zich 1050 leerplichtigen voor het lager onderwijs. Op dat moment be droeg het aantal leerlingen van School G. .280. Alle perikelen van het oorlogsge beuren gaan ook het onderwijs in Velsen- Het combo „Gospel Sound” van de Baptistengemeente IJmuiden speelde zondag middag voor een breder pu bliek dan gebruikelijk in de muziektent op Beeckestijn in Veslen-Zuid. In een bezetting van basgitaar, drums, sologi- strumentale muziek voldoen de afwisseling om het wan- delpubliek zondagmiddag van begin tot eind te boeien. Natuurlijk staan de samenstellers van „Gospel Sound” en de zanggroep treden normaliter Aan het woord is de 35-jarige Beverwij- kèr Rob Joosten, de kersverse „beheer der” van het Velsense VVV. Joosten volgt in deze functie de heer A. Toonen op, die directeur werd van het Streek-VVV Ken- nemerland, waarin sinds kort ook Velsen isï geïntegreerd. De nieuwe bedrijfsleider op het kantoor Velsen, nu net een week in dienst, is zich nog volop aan het inwerken. Als voormalig medewerker van de tentoonstellingen- djenst van de Culturele Raad Noord-Hol- Ignd is hij in Velsen niet onbekend. „Wat Itier het meeste opvalt, zijn de grote tegen stellingen. Tegenover de grote industrie staan de parken, het strand en de pieren dje veel mensen trekken. Dat moet je blij- vpn verkopen. Dan zijn er de verschillende jaarmarkten die veel bezoekers, ook van buiten, trekken. Neem de vuurtoren, die nu niet meer voor individuele bezoeken open is. Dat is jammer, maar misschien is ef, wanneer de vuurtoren volgend jaar hbnderd jaar bestaat, te praten". „Wat het töerisme aangaat, is Joosten van plan voorlopig het beleid van zijn voorganger vOort te zetten. Over de serviceverlening naar de plaatselijke bevolking toe zijn er al ehige nieuwe plannen in ontwikkeling. .Juist omdat de mensen hier zo gemakke- Hjk binnenlopen, zou het de overweging Waard zijn hier een soort informatiebank op te richten. Dan moeten we misschien wiel het gebouwtje uitbreiden, maar je kunt in die richting denken. En dan in springen op actuele zaken door bij de I verstrekking van informatie ook met the ma’s te werken. Daarbij kun je ook laten zien wat er zoal te bezoeken is. Want er wordt zo gemakkelijk geroepen dat hier nooit wat te doen is, maar de evenemen- tenlijst van Velsen laat wel anders zien. In vergelijking met de rest van Noord-Hol- land komt Velsen er beslist niet slecht af wat activiteiten betreft.” Nieuwe bezems vegen schoon, zoals Joosten zelf zegt. En ongetwijfeld zal het op tijdens specifiek kerkelij ke bijeenkomsten. Honder den wandelaars zochten zon dagmiddag de luwte op van het park Beeckestijn. De mu ziekuitvoering in de muziek tent was daarbij een aantrek kelijke onderbreking. Natuurlijk zullen het woensdagochtend om half negen eerst de leerlingen zijn die bézit gaan nemen van hun deels vernieuw de, deels nieuwe onderkomen. Harry Scheeper zal niet ontbreken als op dat moment de schoolbel luidt, ’s Middags om twee Uur krijgt het allemaal een iets min der speels en een meer officieel karakter als Scheeper in aanwezigheid van ouders en genodigden zijn dank en waardering zal uitspreken voor al diegenen die aan de totstandkoming van de school in zijn nieu we opzet hebben meegewerkt. Om kwart vopn drie is er een „open huis". Mag iedereèn een kijkje komen nemen, eén praatje maken met leerkrachten en be- De ir. L. P. Krijgerschool die woensdag in gebruik zal worden genomen als geintegreer- de basisschool Bloemlezing van van onderwijs in l ra: p - w m w. Www W ww ww w w wiipig si ij Z 'r k .VA-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5