Vo Weesp verborg staf tussen plafond Afrikaanse Koningin heeft nog volop plezier in haar werk ISKALAf f PROFITEER/ VANHETFEEST: order Fokker 1 y GROENENDAAL’S SUPERSLAGERIJEN Groenendaal’s SUPERSLAGERIJEN Provincie houdt vast Koningin Juliana bezoekt Haarlem K aan hoge personeels bezetting bibliotheken 023-313980 GOEDKOPER KLEURRIJKEN Jubileum sportloop „Jan Pastoors” 3 Sportsubsidies Openbare vergadering Kamer van Koophandel 4.98 4.48 9.98 2.98 1.48 1.98 N Verleiding 365dagen service per jaar. Era Grootmeester Fout in toelichting Inspraak-kaart met verouderde geluidslijnen 4.48 I MSI MAANDAG SEPTEMBER 1 1 19 7 8 MA Paardehaas 1 Schouderham (Van onze redactie binnenland) Een record volgens Leo Corijnus, rijwielhande laar in de Amsterdamstraat, die tot de veroveraars behoorde. Daarvóór was het „kleinood” dat overi gens anderhalve meter lang is, weggehaald uit Zwanenburg. DINSDAG AANBIEDING Verse paardeworst 250 gram ZEEWEG 229 - IJMUIDEN CEPHEUSSTRAAT 31 - IJMUIDEN Bretons gehakt per pond WOENSDAG AANBIEDING Paarde- bleflappen per kg Runder Biefstuk- tartaar 3 voor DONDERDAG AANBIEDING C malse paarde- biefstuk (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Oterleker brandweerstaf is na twee jaar weer terug in Haarlem. Een groep van acht man van de vrijwillige brandweer heeft hem deze week ’s nachts weggeroofd uit de kazerne in Weesp, waar men er in geslaagd was de felbegeerde mas cotte tien maanden verborgen te houden. Gebraden kalfsgehakt 150 bram98 Ct mager rundergehakt- Op 6 september was het dertig jaar geleden dat koningin Juliana in de Nieuwe Kerk in Amsterdam werd ingehuldigd als staatshoofd. Na de viering van het 25-jarig jubileum in 1973 werd er ditmaal op uitdrukkelijk verzoek van de Koningin geen ongewone aandacht aan gege ven. Bevolking en parlement hielden zich stipt aan deze wens, hoewel een telegram van de zijde van de Tweede Kamer wellicht geen onaardig gebaar zou zijn geweest. Hamburgers magere runderlappen— 500 gramf .48 f sa' i Rauwe varkenslever 250 gram1 .9O Doorregen varkenslapje^- Blanke hamlappen Q QQ perkg9.30 Gehakt half om half -o Brandweerstaf weer terug in Haarlem De brandweerstaf terug in Haarlem. Van links naar rechts de brandweerlieden Guus Duyn en Leo Corijnus die de staf overhandigen aan oud-ondercommandant J. Cramer. 250 gram 4 5 voor 4 4 150 gram Bel nu: nog niet verwacht Aftreden Juliana De Haarlemse brandweerlieden, die in een familietijdschrift hadden gelezen dat de Oterleker staf zich in Weesp bevond, zijn al in januari begonnen met het doorzoeken van de kazerne. Drie pogingen bleven zonder resultaat tot ze donderdag de staf ontdek ten tussen het plafond boven een douchecel. De 880 kilometer die ze er in totaal voor hebben gereden zijn dus niet tevergeefs geweest. De staf is oorspronkelijk afkomstig en eigendom van de vrijwil lige brandweer in het Noordhollandse plaatsje Oterleek en het is een goed gebruik geworden het ding te stelen en zo lang mogelijk vast te houden. In de tientallen jaren hebben echter evenzovele (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Koningin Juliana zal op vrijdag 29 september een bezoek brengen aan de grafische inrichting Joh. Enschedé Zonen op het Klokhuisplein. Haar komst houdt verband met het 275-jarig bestaan van dit Haarlemse bedrijf. De officiële viering had al plaats op 21 juni. Koningin Juliana zal bovendien het twee de eeuwfeest bijwonen van het Teylers museum aan het Spaarne. Het is nog niet bekend hoe laat koningin Juliana in Haarlem arriveert. Over het programma dat voor het bezoek wordt opgesteld konden door de Rijksvoorlich- tingsdienst nog geen gegevens worden ver strekt. korpsen in Nederland de staf gestolen en zijn hem weer kwijtge raakt. Een ongeschreven wet bepaalt yplgens Leo Corijnus dat geen breekijzer of ander gereedschap wordt gebruikt om bij de brandweerkazernes binnen te komen. „Ik weet in de Haarlemse kazerne een goeie plek waar ze hem nooit kunnen vinden, maar onze beroepsbrandweerlieden zijn daar niet zo blij mee. Het is overigens ook een typische aangelegenheid van de vrijwillige korpsen”. „Wij waren met zijn achten en de laatste keer vastbesloten de staf te vinden, al hadden we de hele kazerne moeten slopen, zonder gereedschap natuurlijk, dat spreekt vanzelf”. Hoewel de beroepsmensen geen aardigheid hebben in dit folkloristische gebruik, zal de staf toch in Haarlem worden verstopt, maar Corijnus vreest dat hij hier niet lang zal blijven. Zelf heeft hij de Oterleker staf de afgelopen twee dagen bewaakt alsof het de kroonjuwelen van Engeland waren. Dat de beroepsmensen er niet zo blij mee zijn is verklaarbaar. Ze slapen in de kazerne en moeten soms wel vier keer per nacht uitrukken. Als er dan ook nog allerlei figuren binnensluipen om de staf te zoeken, gaat dat ten koste van hun nachtrust”. In de gemeenten waar alleen vrijwillige brandweer is kan het wel omdat de mannen daar naast de kazerne wonen en je „onge stoord” kunt zoeken. In Weesp zijn volgens Leo de afgelopen tien maanden wel honderd brandweerlieden bezig geweest en voor de Haarlemmers was het dan ook wel een succesje de mascotte mee naar huis te kunnen nemen. De startschoten worden ’s morgens van af 10.30 tot 14.00 uur gelost bij „Het Jeugd huis”, Donkerelaan 20 te Bloemendaal. De tocht voert o.a. door Aerdënhout en Bloe mendaal die naast hun villa’s ook fraai natuurschoon bieden. „Jan Pastoors” re kent voor de tocht en de gebruikelijke l herinnering een inschrijfgeld van ƒ2,50. Een bedrag dat men kan storten op postgi rorekening 3470414 t.n.v. de wandelsport- vereniging. De loper kan ook aan de start pas inschrijven. Verder bestaat de moge lijkheid deel te nemen aan een prestatie tocht van 40 kilometer. Geen monsterloop die het uiterste van je body vraagt, maar een in rustig tempo af te leggen afstand. Toneel is het landgoed „Duin en Kruid- berg”. Om mee te kunnen lopen moet de deelnemer minstens 16 jaar zijn of al eer der een soortgelijke tocht hebben vol bracht. Inschrijfgeld: 12,50. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de gemeente besturen in de provincie laten weten dat voor het jaar 1979 een beroep kan worden gedaan op het provinciaal fonds voor sportaccommodaties. minister-president en voor het' afdoen van een groot aantal staatszaken. trix en Claus in Den Haag willen gaan wonen, zou het niet erg verstandig zijn met de verbouwing van beide paleizen te wachten tot Beatrix ook werkelijk is in gehuldigd. Daarbij wordt gezegd dat de Koningin, die zelf wel eens klaagt over de kille atmosfeer tijdens haar eigen opvoe ding, haar aftreden zolang mogelijk wil uitstellen, teneinde prinses Beatrix, zo lang als het nog kan, meer tijd te laten voor haar gezin. Wat betreft het politieke klimaat lijkt het ook beter de troonsopvolging nog even naar later te verschuiven. De Lock- heed-affaire zit nog tamelijk vers in het geheugen en hoewel de Koningin daar persoonlijk in de publieke opinie geen schade van heeft opgelopen, wordt elk jaar de stof op het rapport van de com- missie-Donner dikker en verdwijnt, zo hoopt men, de herinnering aan de ontoe laatbare belangenvermenging door prins Bernhard. Daarbij komt dat het land nu niet geregeerd wordt door een op brede basis steunend tweede kabinet-Den Uyl, maar door het kabinet-Van Agt, dat op omstreden wijze tot stand is gekomen, over een uiterst krappe meerderheid be- De PvdA zou wel eens in de verleiding kunnen komen, door oppositie- of frus- tratie-gevoelens geleid, de aloude vraag: koningschap of republiek weer aan de orde te stellen. Tenslotte heeft het partij congres van oktober 1976 in een balorige bui de monarchie al uit het partijpro gramma verwijderd en met dat steuntje in de rug kunnen sommige socialisten wel eens publiekelijk vraagtekens gaan zetten achter het koningschap van Bea trix. Als Den Uyl, met wie de Koningin een zeer goede persoonlijke verstand houding heeft opgebouwd, de overgang als minister-president had kunnen bege leiden, was dat een grotere garantie ge weest voor een rimpelloze start van Bea trix. Wat onrust rond het koningshuis voor gevolg kan hebben, weet Beatrix zelf nog heel goed van haar huwelijk in Amsterdam. Tegen het aftreden van de Koningih pleit echter dat zij zelf in de verste verte schikt en overigens enig niveau en erva ring best zou kunnen gebruiken. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Kamer van Koophan del en Fabrieken houdt op donderdag 14 september een openbare vergadering. Op de agenda staan het financieel verslag over 1977, distributieve voorzieningen in Zandvoort, rapportage regionale econo mie aan de overheid, voorlichtingsbijeen komst over WIR/SIR, congres over verkeer en vervoer in Rotterdam, energietarieven in Noord-Holland en het ontwerp-streek- plan Amsterdam-Noordzeekanaalgebied waarop dr. ir. A. J. Flach, directeur van de provinciaal planologische dienst, een toe lichting zal geven. De vergadering begint om 15.30 uur en wordt gehouden in het kantoor van de Kamer, Nassauplein 4 in Haarlem. Dr huisi scha tivei insti gezo E der 1 de NI in ka ho HAARLEM. Ook na hernieuwd on derzoek naar het aantal arbeidsplaatsen (formatieplaatsen) bij de Provinciale Bi bliotheekcentrale en de daarbij aangeslo ten Openbare Bibliotheken zijn GS bij het standpunt gebleven, dat het er 214 moeten zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben dit aantal dan ook nogmaals bij de Staatssecretaris van CRM bepleit. In februari 1978 liet de Staatssecretaris van CRM weten niet in te stemmen met het aantal van 214 door Gedeputeerde Staten vastgestelde formatieplaatsen. De staats secretaris wenste de personeelsformatie op 188 vastgesteld te zien, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat over 26 formatie plaatsen geen rijksbedijdrage meer zou worden verkregen. Gedeputeerde Staten hebben toen tegen de beslissing van de staatssecretaris ern stig geprotesteerd. „E deze van moe van men voor gum Heei HEI „Kun Heem bruar offici gestie nood) Midd bij d< alsiu De Visse kenhi sen, seum den l ware De H. N mede zet e dens speci ker, Jaap reerc taak: ter 1 loos. d( m za A ri 250gramvi/9 „I sen seli, deze in 1 gek verl de aml bov pun is n and hei< hee ze; re tri va be V( dc de di Grote Houtstraat 162 Haarlem niet de indruk maakt ermee te willen ophouden. Insiders roemen haar inzicht en kennis van staatkundige verhoudin gen en regels, die vooral tijdens de laat ste uiterst verwarrende kabinetsforma tie goed van pas kwamen. Zeer nauwge zet, volstrekt boven de partijen staande, heeft zij de politieke capriolen van haar onderdanen aan het Binnenhof begeleid. Ze heeft zich dan ook enorm geërgerd aan de beschuldiging van de publiciteits- bewuste en ijdele mr. Van Riel, dat ze aan zou sturen op een rood kabinet. Om alle schijn van partijdigheid te vermijden, heeft ze in de laatste fase van de formatie, toen het spitsroedenlopen werd, aan Van Agt gevraagd zelf een informateur voor te dragen. Dat werd toen Van Agt’s Nijmeegse vriend prof. Van der Grinten. En de wijze waarop deze met het staatsrecht omsprong en zijn opdracht ruim interpreteerde, kan dan ook niet op het hoofd van de Konin gin neerkomen. Hoewel een waas van geheimzinnig heid omheen blijft hangen en het ook niet is uitgesloten dat de Koningin opeens van gedachten verandert, ziet het er nu naar uit dat de abdicatie nog wel even op zich zal laten wachten. Mocht de Konin gin van plan zijn de troon op haar 70e verjaardag aan prinses Beatrix over te dragen, dan zou daar in kabinetskringen al iets van bekend moeten zijn. Op het Binnenhof is echter nog geen signaal in die richting opgevangen en men houdt het er dan ook op, dat koningin Juliana nog wel enkele jaren zal aanblijven, alle speculaties ten spijt. Een andere aanwijzing is dat per 1 augustus de grootmeester van het Huis van de Koningin (de directeur van de hofhouding), J. J. L. Baron van Lynden, is opgevolgd door mr. C. J. van Schelle. Zijn benoeming wordt gezien als een aanwijzing dat het Beatrix en Claus ernst is met hun ideeën over èen modern koningschap. De monarchie zou ontdaan moeten worden van alle overbodige poespas, en de vriendelijk-dilettantisti- sche aanpak van de hofhouding zou op een wat zakelijker leest moeten worden geschoeid. Mr. Van Schelle lijkt daar voor de geknipte man. Hij was het die Claus in de jaren ’60 in korte tijd wegwijs maakte in de Nederlandse verhoudingen. Na een ambassadeurspost in Brussel werd hij door de Koningin gevraagd met enkele anderen een rapport op te stellen over modernisering van de hofhouding. Toch zou het te ver gaan aan deze aanwijzingen een beslissende betekenis toe te kennen. Gegeven het feit dat Bea- Skala 5 jaar in Nederland. Een groots feest met een grootse aanbieding. Luxe kleuren-TV met véél extra’s! tiptoetsen 67 cm. precision in line beeldbuis, voor een briljant beeld. u huurt dit nü met f 3,26 voordeel per week, mooi zo’n f 170,- per jaar. u huurt voor slechts 6 maanden, daarna beslist u opnieuw. Primeur! Als eerste in Nederland: demonstratie teletext-uitzendingen van de NOS in de Skala-winkels. HAARLEM. De Haarlemse Wandel- sportvereniging „Jan Pastoors” organi seert zaterdag 16 en zondag 17 september voor de 25e achtereenvolgende keer de jaarlijkse wandeltocht „Mooi Kennemer- land”. De meute sportliefhebbers kan kie zen uit afstanden die variëren tussen de 5 en 25 kilometer. Tot 15 oktober. speuren. Het vermoeiende staatsbezoek aan Tanzania verwerkte ze zonder pro blemen en haar werktempo mag er nog steeds zijn. Onlangs nam de Koningin nog het initiatief tot een nieuwe serie gesprekken met Kamerleden, ditmaal ge groepeerd naar hun vakgebied, om beter dan bij vorige gelegenheden op een aan tal actuele problemen te kunnen ingaan. Het zou echter onzin zijn te ontkennen dat achter de schermen wel degelijk aan de troonsopvolging van Beatrix wordt gedacht en gewerkt. Voor iedereen waar neembaar wordt aan de Haagse paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch driftig vertimmerd en verbouwd. Beatrix en Claus hebben besloten in Den Haag te gaan wonen, officieel met het oog op de middelbare schoolopleiding van de prinsjes, maar ongetwijfeld speelt de na bijheid van het Binnenhof ook een rol. Voor het contact met de politieke en diplomatieke wereld is het beter om mid denin de residentie te verblijven; ook de Koningin gaat nu al vaak naar Den Haag voor de wekelijkse gesprekken met de Subsidie kan worden verkregen voor de bouw van grote sportaccommodaties (sporthallen, overdekte zwembaden) mits met de bouw in 1979 wordt begonnen. Aanvragen die na 25 september 1978 bij G.S. binnenkomen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. SCHIPHOL. (ANP) Fokker-VFW heeft verschillende bestellingen uit Afri ka ontvangen voor de Fokker F 28 en F 27. Tanzania bestelde een F 28 Mark 3000 Fellowship met vergroot vliegbe- relk. Dit toestel wordt binnenkort afgele verd. Ghana heeft intussen een F 28 Mark 3000 in gebruik genomen, die is voorzien van een speciaal interieur en wordt gebruikt voor regeringsdoeleinden. Drie F 27 Friendships gaan naar de Ivoorkust. Hiervan zullen twee worden gebruikt door Air Ivoire op binnenlandse lijndiensten. De derde, een F 27 Mark 400, is bestemd voor de Groupe Aerien de Transport et de Liaison in het land. Het totale aantal verkochte F 27 Friendships is nu 678. Er zijn 150 gebrui kers, verspreid over 60 landen. per pond4.4ö HAARLEM. In de in het toelichtings- boek van het streekplan voor het Amster- dam-N oordzeekanaalgebied af gedrukte plankaart is een fout geslopen. Op het kaartje, een kleinere uitvoering van de grote officiële plankaart, staan nog de verouderde geluidshinderlijnen van Schiphol afgebeeld. Deze geven een on gunstiger beeld van de toekomstige ge- luidshindersituatie, dan waarop volgens de nieuwste inzichten en gegevens van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium moet worden gerekend. De gunstiger nieuwe geluidshinderlijnen staan wel afgebeeld op de grote plankaart van het streekplan. Als gevolg van deze fout, zijn ook op het plankaartje, dat het Provinciaal Opbouw- orgaan Noord-Holland, dat de inspraak gaat begeleiden, heeft uitgegeven, de foute geluidshinderlijnen afgedrukt. Dit kaartje is namelijk een kopie van het kleine kaar tje, dat achterin de toelichting bij het streekplan is opgenomen. Het Opbouwor- gaan zal proberen op korte termijn een juistere kaart beschikbaar te hebben. Blaren, eksterogen, snijdende nagels of ander ongerief? Een speciale ploeg EHBO’ers staat garant voor een uitmun tende verzorging van de benenwagen. Trotse sportfiguren kunnen de medailles wel thuis laten, want de organisatie stelt het dragen van meer dan twee van zulke decoraties niet op prijs. Nadere inlichtin gen: tel.nr. 241927 en 343387. De Koningin loopt inmiddels, ieder kan het uitrekenen, naar de 70 jaar en bij elk jubileum of elke verjaardag worden de geruchten sterker dat zijdbinnen afzien bare tijd zal aftreden. Het 30-jarig rege ringsjubileum op 6 september was vol gens sommigen een uitgezóchte gelegen heid, maar nu die datum geruisloos is voorbij gegleden, duikt 30 april 1979 op als goed moment om ten gunste van Beatrix afstand te doen van de troon. Toch duidt eigenlijk niets erop dat de Koningin langzamerhand reikhalzend naar haar pensioen uit zou zien. Integen deel, volgens politici die regelmatig con tact met haar hebben, heeft ze nog volop plezier in haar werk en is van een ver minderde vitaliteit nauwelijks iets te be- per pondW.9o per pondw.4ö

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6