Voorzitter Ziekenhuisraad stelt noodzaak van samenwerking Geen goed woord voor Junta tijdens Chili-manifestatie politienieuws] I ft -WfeB R I Midge Town Jazz in Adrichem NIVON BESPRAK HULPMOGELIJKHEDEN I 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 SEPTEMBER MAANDAG 1 1 Erepenningen Toekomstvisie Prioriteit t ■Big t 3 BB Uitdaging opening ziekenhuis Heemskerk lf Drs. F. A. Vissers van de Nationale Ziekenhuisraad relativeert ziekenhuis als autonoom instituut. i Saxofonitt Willem Kreuger. i i (Van een onzer verslaggeefster) BEVERWIJK. De manifestatie van de gewestelijke Chili-werkgroep van het NIVON in Noord-Holland heeft zaterdag in „De Nieuwe Slof” niet het massale karakter gekregen waarop men had ge hoopt en gerekend. de „vermissingen", humanitaire acties, en zovoort, alles gericht op een nieuwe toe komst voor Chili i i i 1 Drs. Vissers van de Nationale Zieken huisraad wees in het kader van de maat schappelijke ontwikkelingen op een rela tivering van het ziekenhuis als autonoom instituut in de totale zorg voor de volks gezondheid. „De stijging van de kosten kan niet op dezelfde voet doorgaan en handhaving van de kwaliteit zullen de ziekenhuizen moeten vinden in een doematiger gebruik van de bestaande mogelijkheden en sa menwerking.” Die samenwerking is als voorwaarde verbonden aan de bouwver gunning voor het nieuwe ziekenhuis in Heemskerk.” Werden er tussen de duizend en tweedui zend bezoekers verwacht, ’s middags wa ren er in de zalen van het ontmoetingscen trum steeds zo’n honderdvijftig aanwezig, van wie velen bij de organisatie waren betrokken. Medewerking kreeg het NI VON van onder meer de Stichting Salva dor Allende, Amnesty International, lan- dencomité’s, Clat-Ned, De Nieuwe Kome die, politieke partijen, kerken en het FNV. Het programma begon met de opening door Nivon-jeugdvoorzitter Dik Kaper met na een optreden van de Chileense zanger Luis Arrevena een rede van Jorge Arrate, minister van mijnbouw in de rege ring Allende en een toespraak van me- „Er bestaan duidelijk spanningen tus sen de landelijke richtlijnen en de plaat selijke en regionale opvattingen. Tegen deze achtergrond mag de samenwerking in Kennemerland als een goed voorbeeld gelden”, aldus drs. Vissers, die in dit verband de informele overlegstructuur, de meldingsplicht en de uitspraak dat ambulante behandeling wordt verkozen boven ziekenhuisopname als positieve punten noemde. „Samenwerking klinkt eenvoudig maar is moeilijk en moet groeien vanuit de basis, anders slaat toch het uur van de waar heid”, aldus samengevat het betoog van de heer Vissers. Verder komen de saxofist Willem Kreu ger, alias Billy B Jacket en drummer Char les Duyff, die ook het merendeel van de vocals voor zijn rekening neemt. Op trom pet kan men Peter van Litzenburg beluis teren en op banjo Peter Kleuters. „buiten kijf” en hij zag er voor hen een uitdaging in om nu ook de kunst te ver staan in een verdere uitbouw en opbouw van de regionale gezondheidszorg mede te voorzien. Kunst en kunde was ook voor de conser vator van het Stedelijk Museum in Am sterdam het thema voor een verhandeling over kunstbeschouwing en over de moder ne beeldende kunst, waar het ziekenhuis naar zijn mening ruime aandacht aan heeft besteed bij de inrichting. Algemeen directeur J. J. S. Dicker ver scheen daarna op het podium met voor het laatst zijn groene bouwhelm. Als voorzit ter van het bouwteam releveerde hij in het kort de bouwgeschiedenis, waardeerde hij de uitstekende samenwerking en mocht hij tenslotte vaststellen, dat de bouw is gerealiseerd binnen de door het ministerie vastgestelde maximumprijs. Daar zijn in dertijd weddenschappen op afgesloten. Een woordvoerder van J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf BV bood daarna na mens de bouwpartners een kunstwerk van J. Sleper aan, een staalconstructie in de hal, alsmede een donatie in het fonds van Alle forumleden kregen vijf minuten de gelegenheid om hun visie op de Chili- problemen te geven of liever op de oplos sing daarvan, want over de nood in Chili kon nauwelijks verschil van mening be staan. In de inleidingen werd daarom hoofdzakelijk ingegaan op de mogelijkhe den en middelen om het volk van Chili te helpen en daarbij kwamen centraal te staan de positieve en eventueel negatieve gevolgen van een economische boycot, het actief helpen houden van de potentiële verzetshaarden in Chili zelf, de strijd tegen vrouw Nelleke Meijer van Amnesty Inter national. Daarna volgde de forumdiscus sie onder leiding van Johan van Minnen, met in het forum Wim Boogaars van de PvdA, Renger Prent namens de kerken, Piet Jenken van het FNV, Hubert Smeets van de PSP en Dirk Oudenambt van de CPN. Van D’66, de PPR en het CDA wa ren, al of niet met kennisgeving, geen vertegenwoordigers in het forum aanwe zig. Dixyland- en meanstreammuziek zullen de boventoon voeren en voor deze gelegen heid is de samenstelling van de band ver anderd en aangevuld met de pianist Ruud Jansen, die jaren geleden vast aan deze groep was verbonden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Dinsdagavond komt de vooral in Haarlem populaire Midge Town Jazz Band bijna voltallig naar de Adrichem Hoeve. Burgemeester J. H. Kok van Heemskerk herinnerde aan de geslaagde actie „Hou je mond gezond” bij de ingebruikneming van het ziekenhuis en ging vervolgens speciaal in op één facet in de gezondheidszorg, namelijk de zogenoemde eerstelijnsvoor zieningen, waarin artsen, maatschappelijk werk, wijkverpleging en dergelijke instel lingen „rond de woning” samenwerken. Versterking van die samenwerking vond hij een zaak van grote prioriteit. De ge meentelijke overheid had bij het zoeken naar een passend geschenk even gedacht aan een reproduktie van „het bruggetje van Van Gogh”, maar besloten was tot een geschenk onder couvert. Een brug tussen de parkeerplaats en het ziekenhuis over de Neksloot is een omstreden zaak. Dat er relatief weinig personeelsverloop is bleek uit het feit, dat ter gelegenheid van de opening ere-penningen konden worden toegekend aan achtendertig medewerkers, die meer dan twaalfeneenhalf jaar aan het ziekenhuis zijn verbonden. Zij ontvingeri ieder een klein kunstwerkje, namelijk een bronzen beeldje van de kunstenaar Luc de Blok, speciaal voor het ziekenhuis ontwor pen. Een eerste exemplaar werd door dr. Rolink overhandigd aan mevrouw H. Jel- lema-Muller die het langst in dienst is. De eerste in het ziekenhuis geboren baby was ook aanwezig. Het is de nu dertienjarige Esther Fokma uit Castricum, die cadeau tjes kreeg voor haar eerste eigen kamertje. Het Heemskerkse Melawifonds (voor de bouw van een gezondheidscentrum in een ontwikkelingsland) werd met tienduizend gulden verrijkt uit een door het ziekenhuis gevoerde actie. Alle patiënten kregen za terdag een bloemetje en via een gesloten televisiecircuit konden zij met medewer king van de ziekenomroep de gehele ope ningsplechtigheid volgen. Algemeen directeur J. J. S. Dicker, voor zitter van het bouwteam, met voor het laatst zijn groene veiligheidshelm. 1 J KASSA. Uit het jongerencentrum La byrinth is een lege kassa gestolen. Schade 800. het personeel direct al te sparen voor een passend geschenk bij de opening van het nieuwe, definitieve ziekenhuis. Ook oud- personeelsleden hebben dus bijgedragen aan het geschenk dat mevrouw Brugman thans namens het personeel aanbood, een bijzonder fraai aquarium in de hal, tot stand gekomen met technische bijstand van Artisexperts en gebouwd door de ei gen technische dienst naar eigen ontwerp. Symbolisch overhandigde zij een plastic zakje met visjes aan voorzitter Rolink. Zij stelde daarbij vast dat ondanks bedenkin gen vooraf de sfeer in het nieuwe zieken huis even goed is gebleven als in het oude. a e 1 t i t a e (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Onder het motto „Kunst en kunde” is zaterdagmiddag het Heemskerkse ziekenhuis, nadat het in fe bruari van dit jaar in gebruik is genomen, officieel geopend. Dertien jaren geleden gesticht als St. Jozefziekenhuis in een noodbehuizing, later officieel ziekenhuis Midden-Kennemerland en nu blijkens een bij de opening uitgereikte brochure met als naam kortweg Ziekenhuis Heemskerk. De opening is verricht door drs. F. A. Vissers, voorzitter van de Nationale Zie kenhuisraad uit Utrecht en drs. Ad Peter sen, conservator van het Stedelijk Mu seum uit Amsterdam. Beide heren onthul den kunstwerken die inmiddels in de hal waren opgesteld. ■k- sd de te nt iet in ziekenhuis heeft werken van Jan Altink gekocht, die op het ogenblik exposeert in het Haarlemse Frans Halsmuseum, waar ’s avonds vijftig genodigden zouden wor den ontvangen uit de ziekenhuiskring. De hal is verder verrijkt met een kunstwerk van Lucebert en de staf van het ziekenhuis zou daar een belangrijk schilderij van Kouwenaar aan toevoegen. Hoogovens schonk een kostbare oude kaart en het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk bood een luchtfoto op aluminium aan van het nieuwe ziekenhuis. De voorzitter van het bestuur, dokter J. H. M. Rolink- bedankte echter eerst alle medewerkenden voor hun persoonlijke in zet en het voortreffelijke samenspel tij dens bouw, inrichting en verhuizing en speciaal algemeen directeur J. J. S. Dic ker, „die voor het ziekenhuis is en was, wat Jaap van Praag was voor Ajax”. Hij refe reerde in een korte beschouwing over de taakstelling aan een versregel van de dich ter Lucebert: „Alles van waarde is weer loos.” De conclusie van voorzitter Van Minnen was, dat niemand een goed woord over had gehad voor de junta en in het forum gesprek met de aanwezigen bleek uit de vragen ook, dat er slechts nuanceringen waren in de meningen over het effekt van maatregelen die in Nederland kunnen worden genomen. In gangen en zalen van „De Nieuwe Slof” waren verscheidene informatie stands ingericht, werden films vertoond en konden de kinderen zich vermaken in de crèche, ’s Avonds werd in de grote zaal door de Nieuwe Komedie de Chili-produk- tie „Een lange nacht” opgevoerd, een spel over vier vrouwen in een Chileense gevan genis, opgepakt wegens vermoede of feite lijke verzetsaktiviteiten tegen de fascisti sche dictatuur van Pinochet, wachtend op „geruisloze verdwijning” of doodstraf zon der vorm van proces. ONTZEGGING. Weer een ontzegging van de rijbevoegdheid erbij kreeg een 21- jarige Heemskerker, die bekende door Heemskerk te hebben gereden, terwijl hem de rijbevoegdheid al was ontzegd. BELEDIGING. Een proces verbaal wegens belediging van en verzet tegen de politie kregen twee zeventienjarige Bever- wijkers, die door de Heemskerkse politie werden aangehouden bij een controle in de Jang Ligthartstraat. LAFFE AANVAL. Drie twaalfjarige Heemskerkse jongens werden op de Noordermaatweg zonder aanleiding aan gevallen door vier zestienjarige bromfiet sers, die onder meer één van de jongens met fiets en al in de sloot wierpen. De politie heeft de zaak in onderzoek. GESTOLEN. Bij een routinecontrole werd zondagavond een 16-jarige Heems kerker aangehouden. De bromfiets waar op hij reed blijkt in Zwijndrecht te zijn gestolen. BIJTENDE VERNIELINQ. Een 23 jarige Heemskerker deed aangifte van ver nieling van zijn personenauto, die met bijtende stoffen is besprenkeld. Hij noemde de kunde van de bestuur ders van het Heemskerkse ziekenhuis de Jan Altink Stichting (kunstbeheer). Het ONDER INVLOED. In het kader van de landelijke alcoholcontrole zijn in Be verwijk vijfenzeventig auto’s aangehou den. Na negen blaasproeven bleek voor één automobilist, een 26-jarige Beverwij- ker, de bloedproef negatief uit te vallen. Meer succes had de Beverwijkse politie met de normale surveillance in het week end, die leidde tot een proces-verbaal voor een 30-jarige Zaankanter, een 44-jarige inwoner van Castricum, een 44-jarige Be- verwijker een een 24-jarige man uit Uit geest. In twee gevallen was er sprake van herhaling. TRUCK. Twee 14-jarige jongens uit Velsen-Noord waren vrijdag aan het cros sen met een truck op een industrieterrein aan de Havenstraat, en zij reden daarbij op een stilstaande auto. De schade was aanzienlijk. Sprekend namens de staf van het zieken huis gewaagde dr. K. W. Engelbrecht van een kundig bestuur, dat de kunst had verstaan om uit een veelheid van soms tegenstrijdige wensen het essentiële te kie zen, zodat het nieuwe ziekenhuis nu blijkt te voldoen aan hoge ruimtelijke en techni sche eisen, gebouwd met toekomstvisie, zodat het niet, zoals naar zijn mening vaak het geval is, het bij de opening al verou derd blijkt te zijn. Alle mogelijkheden dus voor de geneeskunde. De geneeskunst ont staat volgens de opvatting van de heer Engelbrecht pas in de relatie tussen arts en patiënt. Bij de opening van het oude, tijdelijke, ziekenhuis, dertien jaren geleden, begon bemoeien de jongen is dienstplichtig militair herriepen de knapen hun ver klaringen. De oudste had gereden en on der invloed. De auto bleek gestolen te zijn. SPORTONGEVALLEN. Bij een vol leybalwedstrijd in de sporthal tussen een team van Vios en een team uit Neuwied scheurde één van de Duitsers zijn enkel banden en zijn rechter voet raakte uit de kom. Hij wordt vandaag naar Duitsland vervoerd voor een operatie. In het sport park „De Vlotter” in Heemskerk kwam een 24-jarige Haarlemmer ten val. Hij werd met een hersenschudding in het Heemskerkse ziekenhuis opgenomen. STORMSCHADE. Als gevolg van de storm zijn in Heemskerk bomen omge waaid langs de Louis Couperusstraat en de Vrijburgtlaan. Van een gebouw aan de Titus Brandsmastraat ging een wind scherm de lucht in. OEFENVERGUNNING. De Heems kerkse politie nam een oefenvergunning in van een 28-jarige motorrijder, die met een snelheid van tachtig kilometer door het duingebied reed. Zo’n oefenvergunning wordt afgegeven voor het verwerven van een rijbewijs. AANRIJDINGEN. Zaterdagmiddag keek een 17-jarige Beverwijkse bromfiet ser op de Aagtendijk achterom. Hij zag daardoor éen hem tegemoet komende auto niet. Bij de botsing kreeg hij een open linker beenbreuk. Een 54-jarige man uit Velsen-Noord veroorzaakte zaterdaga vond een aanrijding op de hoek van Von- dellaan en Scheijbeeklaan. Blaas- en bloedproef leidden tot inbeslagneming van zijn rijbewijs. In de nacht van zater dag op zondag kwamen bij de Beverwijkse politie meldingen binnen over een auto die gekanteld op het Westerhoutplein lag. De inzittenden waren verdwenen, maar kon den door de politie worden achterhaald. Er bleken zes inzittenden te zijn, onder wie twee broers. De jongste zou gereden heb ben en de blaasproef viel in zijn voordeel uit. Toen de marechaussee zich ermee ging Het forum onder voorzitterschap van Johan van Minnen met naast zich de vertegenwoordigers van CPN, FNV, PvdA, PSP en de kerken. TAS. Van een verpleegster uit Obdam is in een gang van het Rode Kruis Zieken huis 200 uit een tas gestolen. Een plastic zakje met visjes als symbolische overhandiging van het grote aquarium in de hal; een geschenk van het personeel. Kunst en kunde” als motto voor KW

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7