iila .Taumpji Belangstelling vervroegd ontslag bij Hoogovens Harde strijd in steden Hoessein ook Broers overleden IJmuider Courant naar Camp David? Jongens trappen meisje van haar bromfiets af Koningin Knoflook Ontwerp voor grondwet Chili Jongen ongedeerd na val 12 meter lichfreklame Premieverlaging vermindert vraag i naar huizen niet” bij motorongeluk vandaag: nijman HAARLEM het weer Neerlands Hoop Iran in opmars Renovatie Hoogovens wil meer kraandrijfsters het woord i& aan... Berufsverbote agenda pagina 7 Kunsthandel Jos de Graaff Zonnige perioden Wi NACHTMODE van mt. 38 t/m 52 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 265 I .4 d), ur. r 1 i G. B. SHAW: Relatiegeschenken Telefoonbeantwoorders V „..■T (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De strijd in de Middenamerikaanse staat Nicaragua is uitgegroeid tot een complete burgeroorlog. In steden als Leon, Chinandega, Esteli, Matagalpa en Masaya wordt bikkelhard gevochten tussen de Nationale Garde en tegenstanders van het regime van president Somoza. Alhoewel de Nationale Garde heeft laten weten de situatie meester te zijn, meldden ooggetuigen, dat de guerrillatroepen van het Sandinistisch Nationale Bevrijdingsfront steeds nieuwe aan vallen doen, daarbij massaal door de bevolking gesteund. 1 ZIEKTEKOSTEN- OF ZIEKENFONDSVERZEKERING? W. F. BUDDING Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst13 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie17 Beurs16 Sport19,21 IJmuider Courant Burgeroorlog illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll m Nicaragua (ADVERTENTIE) BRAM VERMEULEN wij lied Zie plaatselijke pagina’s. I zijn >ten (ADVERTENTIES) lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll b sen, nog ide der JS. ten ran ren alle Terrorisme tegen ongewapende, maar wel vandalistisch te werk gaande demon stranten is niet minder verwerpelijk wan neer het door de officiële macht des lands wordt uitgevoerd. Het massaal om het leven brengen van mensen die niet precies datgene doen wat die staatsmacht wil, kenmerkt het regime van de Sjah als tiran niek, intolerant en gewetenloos. Dat wil niet zeggen dat de doeleinden van de demonstranten en revolutionairen heilzaam en rechtmatig zijn. De Perzische samenleving kan zich echter niet genoeg zaam uiten op een vreedzame en politiek- georganiseerde wijze, zoals dat in de mees te democratieën wel het geval is. De de monstratie, de straatprotesten, de chaoti sering zijn de enige wapens waarover de Iraanse samenleving beschikt of, meent te beschikken. Want de massaslachting, misschien niet de laatste, heeft de betogin gen tegen het regime van de Sjah dit wapen meedogenloos uit handen geslagen. De terroristische moordpartij van de Iraanse militaire politie, die waarschijn lijk honderd, maar misschien veel meer levens kostte, was het uiterlijke teken van een tumultueuze ontwikkelingsgang der Perzische samenleving, die nog grote schokken belooft. Het industriële proletariaat en de nieuwe rijken komen tegenover elkaar te staan, het plattelandsmilieu wordt verpest in eco nomische zowel als in ecologische zin, tra ditionele leefwijzen worden verhinderd, produktie en export krijgen de hoogste prioriteit en een gigantisch bewapenings- programma ter beveiliging van Iran naar buiten en ter versteviging van het binnen landse regime geeft de industriële over spanning nog extra impulsen. De Sjah belooft democratisering, maar hij kan de vertragingen van de officiële besluitvorm ming die een werkelijke democratie zou veroorzaken, allerminst gebruiken. Trou wens, wat de Sjah verstaat onder demo cratisering heeft hij door zijn menson waardig optreden tegen de demonstreren de volkswil wel bewezen. Die volkswil is natuurlijk niet eenstemmig en geenszins representatief geuit, maar de Sjah is ook niet van plan het in die richting te sturen. Zijn autocratie, kenmerk van een stelsel matig dwangsysteem onder druk van evo lutionaire omstandigheden, kan misschien de schijn van democratisering aannemen, maar blijft met behulp van een buitenge woon goed uitgerust leger en met steun van alle grote mogendheden ongetwijfeld onverstoorbaar doorstoten naar de hoog ste macht in het olierijke Golfgebied. De twee belangrijkste voorwaarden van de Jordaanse vorst, die momenteel een privé-bezoek aan Londen brengt, zijn de Israëlische bereidheid toezeggingen te doen op het punt van de bezette Jordaan- IJMUIDEN. Bij Hoogovens in IJmuiden hebben 283 werknemers, die per 1 juli van dit jaar de leeftijd van 51'lz jaar hadden bereikt of overschreden, gebruik gemaakt van de regeling om op vrijwillige basis vervroegd te worden ontslagen. Voor deze regeling had Hoogovens 511 personeelsleden in de desbetreffende leeftijdscategorie aangeschre ven. IJMUIDEN. Vanmorgen om tien voor negen hebben twee jongens van ongeveer 18 jaar een 17-jarig meisje uit IJmuiden mishandeld op de Heerenduinweg ter hoogte van de Maasstraat. Een van de twee jongens, die samen op een brommer zaten, gaf een schop tegen de brommer waarop het meisje reed op het moment dat zij haar passeerden. Zij verloor de controle over haar brommer en kwam ten val in de berm langs de weg, waarbij zij ternauwernood een boom kon ontwijken. Door deze afloop viel het letsel mee, het bleef bij een forse bloeduitstorting. De jongens, van wie een vaag signalement bekend is, reden na deze daad van wegpiraterij door in de richting van Haarlem. De politiekorpsen van Vel- sen en de omringende gemeenten kijken nog uit naar de daders. oever en Gazastrook en erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. Eisen waaraan, zo wordt in Londen be toogd, ogenschijnlijk door Begin niet kan worden tegemoetgekomen. Maar, zo wordt er in Londen ook op gewezen, er is sprake van een aanhoudende stroom geruchten waarin sprake is van geheime overeen komsten tussen Israel, Jordanië en gema tigde Palestijnse vertegenwoordigers. In die geheime akkoorden zou geen rol zijn weggelegd voor de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO). Hij is voor onderzoek opgenomen in het Elisabeth Gasthuis, waar slechts enkele lichte kneuzingen werden geconstateerd. Rob Hetem deelde folders uit en wilde enkele vlugschriften over de balustrade aanreiken aan een vriendinnetje dat een etage lager folders bezorgde. Daarbij leun de hij te ver over de leuning en verloor het evenwicht. Uit Camp David zelf, komt weinig nieuws. Er is sprake van „optimisme noch pessimisme”, zoals Witte-Huiswoordvoer- der Powell het uitdrukte. Het beraad gaat door. HAARLEM. De 12-jarige Rob Hetem uit Haarlem is gistermiddag tijdens het uitdelen van folders van de vierde verdie ping van een flatgebouw in Schalkwijk gevallen. De jongen maakte een val van ruim twaalf meter en bleef nagenoeg on gedeerd. Ons gedrag wordt niet bepaald door onze ervaringen, maar door onze verwachtingen. Neerlands Hoop heeft een fonkel nieuw programma: Neerlands Hoop Co de B=A. Freek de Jonge, Bram Ver meulen en Jan de Hont trekken daarin fors van leer tegen tal van zaken die hen niet bevallen. Voor een interview, zie de kunstpagina. Het jazzseizoen in Heemskerk wordt zaterdag geopend met een optreden van het trio Jan Laurens Hartong. In oktober verschijnt Papa Bue’s Viking Jazz Band in de Jansheeren. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 LONDEN/CAMP DAVID (AP). Ara bische diplomaten in Londen hebben gis teren gesuggereerd, dat koning Hoessein van Jordanië, onder bepaalde voorwaar den, bereid zou zijn deel te nemen aan het Egyptisch-Israelisch vredesberaad in het Amerikaanse Camp David, waaraan ook door de Amerikaanse president Carter wordt deelgenomen. ZWANENBURG. Op de IJweg bij Zwanenburg zijn twee Haarlemse broers gisteravond bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij botsten met hun motorfiets achter op de aanhangwagen van een landbouwtrekken. De politie van Haarlemmermeer ver zoekt de bestuurder van de tegemoetko mende personenauto contact met haar op te nemen. Het telefoonnummer is 02503- 14941. Per juli j.l. is de maximumjaarpremie verlaagd van 4000 naar 3000. Brokx laat in de brief weten dat de premieverlaging uit budgettaire overwe gingen noodzakelijk was. Het handhaven van de premiebedragen zou tot gevolg hebben gehad dat de meerjarenraming fors zou worden overschreden. Deze over schrijdingen zouden oplopen tot circa 20 miljoen in 1980 tot 80 miljoen in 1983. stijl ad, dio ize ale el. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind krimpend naar zuidwest. Mini mumtemperaturen van 10 tot 5 graden, maximumtemperaturen rond 18 gra den. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De contacten die de Werkgroep Be rufsverbote van de Kritische Gemeente IJmond in Neuwied, de partnerstad van Beverwijk, heeft gelegd, hebben er toe geleid dat de thema-avond van de Alp- ha-soos over Berufsverbote door een delegatie van de SPD wordt bijge woond. Donderdagavond 21 september is het zover in de soos in de C. H. Moensstraat. Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haarlem-N., tel. 252329 I Bewoners die het oorlogsgeweld zijn ontvlucht, meldden, dat de belangrijke stad Masaya voor negentig procent in han den is van de sandinisten. Het leger heeft de stad gebombardeerd en duizenden mensen zijn gevlucht. Over slachtoffers zijn geen precieze cij fers bekend, maar alleen al in Masaya zouden ruim 200 doden zijn gevallen. Ook in Leon wordt in tegenstelling tot rege ringsverklaringen, fel gevochten. In de stad Chinandega hebben de guerrilla’s een aantal wijken onder controle en is de plaatselijke kazerne van de garde omsin geld. De verbindingen met Matagalpa zijn verbroken maar ook hier zouden de ge vechten nog altijd doorgaan. In de hoofdstad Managua wordt niet veel meer gevochten. De stad zou voor een belangrijk deel zijn vernield na bombarde menten van de luchtmacht. Ook hier zou den honderden burgers zijn gedood. Volgens het radiostation van Costa Rica, Radio Monumental, zou president Somoza bereid zijn af te treden ten gunste van zijn neef Pallais Debayle. Het bericht werd gisteravond door de president tegenge sproken die zei vastbesloten te zijn, zijn ambtstermijn tot 1981 af te maken. Venezuela heeft gisteren zijn verzoek aan de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) de gang van zaken in Nicaragua te bespreken, ingetrokken. Venezuela wil nu de vrije hand laten aan Costa Rica, dat samen met andere staten in Midden-Ame- rika een aanbod tot bemiddeling in Nica ragua heeft gedaan. De moeilijkheden van de Sjah zijn dui delijk en logisch. Iran maakt een storm achtige industriële ontwikkeling door, die de traditionele patronen der Iraanse maat schappij stuk voor stuk verscheurt. Van de grote steden uit vreet de moloch van de moderne industrie zich voort door het ge hele land. Perzië telt 36 miljoen inwoners, waarin zich lastige minderheden van Koerdische en andere oorsprong bevinden en waarin religieuze en politieke tegenstel lingen op uitbarsten staan. De industriali satie, gebaseerd op een overschakeling van de oliebasis op andere produkties en andere vormen van energie, heeft het evenwicht in het land volkomen verstoord. Een Koningin Knoflook, jawel. In het Franse dorpje Arleux, nabij Douai, werd zij gisteren gekozen tijdens een vier da gen durend knoflook-oogstfeest: de 23- jarige Marie Droulez, een talenstudente. Op de foto: Koningin ’Knoflook op de weegschaal met de hoofdprijs; haar eigen gewicht in knoflook. Het advies dat de directeur van de Dienst Openbare Werken met betrek king tot de renovatie van oud-IJmuiden heeft uitgebracht, heeft in de betreffen de buurt de gemoederen nogal in bewe ging gebracht. Opnieuw en voor de zoveelste maal vraagt de wijk zich af. „wat hangt ons boven het hoofd”. IJMUIDEN. De directie van Hoog ovens in IJmuiden zal bij de arbeidsin spectie toestemming vragen om het aan tal vrouwelijke kraandrijvers te mogen opvoeren tot vijftig. Momenteel zijn er zeventien vrouwelijke werkkrachten in die fynctie werkzaam bij het bedrijf. De eerste vier vrouwelijke kraandrjvers werden een paar jaar geleden bij wijze van proef ingeschakeld in de ochtend-, mid dag- en nachtdiensten. De ervaringen wa ren bijzonder gunstig. Het eerste groepje van vier groeide al snel uit tot twintig. Deze ervaring en de omstandigheid dat de werving van mannelijke kraandrijvers niet voldoet aan de huidige behoefte heb ben de directie van Hoogovens doen be sluiten het verzoek bij de arbeidsinspectie in te dienen. Ook wil men bij het IJmui- dense staalbedrijf onderzoeken in hoever re vrouwelijke werkkrachten ingezet kun nen worden in andere produktiefuncties. De motorfiets werd bestuurd door de 22- jarige Robertus A. M. Thiellier. Achterop zat zijn 23-jarige broer Remigius. Vermoe delijk wilde de bestuurder de langzaam rijdende landbouwtrekker op de IJweg inhalen, wat verhinderd werd door een tegemoetkomende personenauto. De Haarlemmer kwam toen met zijn motor fiets tegen de achterkant van de aanhang wagen. Ambtenaren - Zelfstandigen - loondienst bo ven loongrens, hoeveel betaalt u voor uw Bij ons 91,24 per maand Extra korting evt. 20%. Voli. 100% vergoeding: ziekenhuis enz. specialist huisarts. Zonder huisarts 80,83 per maand Met unieke tandartsdekking 104,85 p.m. (zonder huisarts) Na telefonische afspraak bezoek aan huis ASSUR. KANTOOR LEIDSEVAART 92, HAARLEM Tel. 023-317479 (ook buiten kantenruren) SANTIAGO (DPA). De Chileense president, generaal Augusto Pinochet, heeft gisteren in een „boodschap aan het volk” het ontwerp voor een nieuwe grond wet bekendgemaakt. Een commissie heeft vijf jaar aan dit olftwerp gewerkt. Het ontwerp moet eerst door de raad van state en de militaire junta getoetst worden en wordt daarna aan het volk voorgelegd. In zijn boodschap verklaarde Pinochet dat het niet mogelijk is voor 1985 verkie zingen te houden. Tot dan zal het parle ment door de junta benoemd worden. „Ondanks de economische vooruitgang- leeft de meerderheid van het volk nog altijd in armoede”, aldus de president. Hij weet dit aan het economische wanbeleid van de vorige marxistische regering en de economische situatie in de hele wereld. Het Chileense staatshoofd was van oor deel dat het land de financiële en economi-- sche problemen te boven gekomen was. DEN HAAG. Het verlagen van de l rijksbijdrage op premiekoopwoningen zal de vraag naar deze huizen zeker niet ver minderen. Dit zegt staatssecretaris Brokx I van Volkshuisvesting in een brief aan de Tweede Kamer. d of ratis 3der lotel ver- B a Een onbekende jongeman, die beweert een overloper te zijn van de Nationale Garde, bemant een machinegeweer, dat achterop een vrachtwagen is gemonteerd, van de rebellen in Masaya Nicaragua. Omdat minister Van Aardenne van Soci ale Zaken toestemming had gegeven 350 werknemers van deze regeling gebruik te laten maken heeft Hoogovens in overleg met de Industriebonden een nieuwe prik- datum vastgesteld. Van degenen die per 31 december 1979 de leeftijd van 57’/2 jaar hebben bereikt dat zijn er 274 boven de reeds genoemde 511 wordt een aantal in de gelegenheid gesteld de 350 vol te ma ken. Aanvankelijk bestond er nogal wat weerstand tegen de regeling die wordt afgewikkeld via de bestaande kanalen van de werkeloosheidswetten. De gunstigere vergoedingspercentages en geringe kans op herplaatsing in het arbeidsproces door de daartoe bevoegde instanties hebben die weerstand duidelijk verminderd. Vandaag (dinsdag) zullen van de 283 gegadigden er reeds 240 bijeenkomen om te worden geïnformeerd over het verloop van de vrijwillige ontslagprocedure die men zo snel mogelijk wil afhandelen. De industriebonden hebben zich met deze gang van zaken kunnen verenigen. De voormalige Mariahuishoudschool in Heemskerk staat zaterdag open voor de burgers, die er de plaatselijke kun stenaars, het woonwagencentrum IJ mond”, het Markanttheater en de to neelvereniging „De Vriendenkring” aantreffen. I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1