Verrassend stukoffer Strijd om Europa Cup begonnen KARPOV NIET AANGESLAGEN sportpuntiq Rijvers kritiseert houding van PSV’ers PORTISCH SPANDE ZICH NIET IN ’n Ei hoort erbij Hermens lang uitgeschakeld 1 tototips I J poardenkoersen 1 nu 19 SPORT 19 7 8 WOENSDAG SEPTEMBER 1 3 door Jan Preenen r f life ***^>-i Magere zege van Standard Luik (ADVERTENTIE) Onze tototips voor dit weekeinde: s 1-0 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” 2-0 1-0 1-1 3-0 sport en politiek (ADVERTENTIE) 4 Afgebroken stand: wit Kortsnoi aan zet: Kg2, Tg8. Pc5, pionnen b7, e3, f2. g3, h2. zijn het Eén variant als voorbeeld: 14. d3; 15. Dd3:-Dc4: 16. Dc4:-Lf2: schaak; 17. Kf2:- Dg5: met krachtige aanval. Zwart beschikt ook over vele andere scherpe voortzettin gen. BAGUIO. Wie mocht hebben gehoopt of gevreesd dat Karpov na zijn kennelijke inzinking van zaterdag gisteren in de 21e partij tegen Kortsnoi op de Filippijnen aangeslagen zou zijn, is bedrogen uitgekomen. Kortsnoi koos met wit in het dame- gambiet, evenals in de negende partij, weer Lf4 en tot de tiende zet was het verloop exact gelijk. Maar toen week Karpov af. Reeds op de 12e zet bracht hij fris van de lever een verrassend stukoffer, dat wel eens aan het brein van Tal kon zijn ontsproten. Als Kortsnoi het had aangenomen, zou hij een vreselijke aanval te verduren hebben gekregen. Hij weigerde het derhalve en bewees weer eens een groot schaker te zijn. Tegen het voorbereide zwarte geweld vond hij improviserend een veilige weg die hem, nadat de kruitdamp was opgetrokken, het betere eindspel opleverde. In de afgebroken stand staat de uitdager met een pion meer beslist beter, al valt vooralsnog niet te zien hoe hij verder moet komen. De tèrugkeer in München is Franz Bec kenbauer na vijftien maanden zwaar te gengevallen. „Der Kaiser” leed met zijn nieuwe club, New York Cosmos, een forse nederlaag tegen Bayern München. Het werd met de cijfers 7-1 zelfs een forse afgang. Bijna 80.000 toeschouwers in het uitverkochte Olympisch stadion waren er getuige van. De spelers van Bayern kregen voor hun overwinning een premie van 2000 mark. Cosmos incasseerde de vorstelijke som van 500.000 gulden. De renstallen Ferrari en Lotus hebben besloten hun protest tegen de uitslag van de Grand Prix in Monza in te trekken. Bij het op gang komen van het justitieel on derzoek, verklaarden de coureur Patrese en starter Restelli dat ze zich niet schuldig Na bijvoorbeeld 43. Tc8 is alles bevei ligd en ieder zwart stuk gebonden. Maar kan wit zijn voordeel uitbuiten? HILVERSUM. De uitslagen van de op dins dag In Hilversum gehouden koersen zijn: een grote groep Basken tegen zich in het harnas zou jagen. Gelukkig is de situatie nu ver anderd. Het democratiserings proces is aardig op gang geko men en in het parlement zijn nu ook enkele Basken vertegen woordigd. Daar kunnen ze hun ideeën kwijt. Helemaal in orde is het natuurlijk nog niet. Het Baskisch kan op de scholen bij voorbeeld nog niet worden ge leerd", aldus Iribar. De inmiddels 35-jarige Iribar staat politiek en sportief hoog aangeschreven in Baskenland. Politiek, omdat hij zich altijd heeft geïdentificeerd met de vrijheidsstrijd van zijn streek- genogen, sportief omdat hij al leen Atletico Bilbao heeft laten profiteren van zijn grote talent. In de loop der jaren hebben topclubs als Barcelona, Real Madrid en Valencia zijn presta ties met klinkende munt willen betalen. Maar in alle gevallen bleek dat de doelverdediger on losmakelijk is verbonden met de club uit de Noordspaanse havenstad. „Het heeft me wel veel geld gekost, maar daar zit ik niet (Van onze sportredactie) Eindho- oefen- KEES RIJVERS: „Ik kan me er niet mee verenigen”. Het winnende voor werd minuut Het gaat PSV voorlopig niet zo voor spoedig als het vorig seizoen. In het sei zoen 1977-1978 verloor het zijn eerste wedstrijd op de 32e competitiedag, toen men al kampioen was, en wel met 1-0 bij Haarlem. Nu kreeg het op de vijfde com petitiedag het eerste verlies. Ook het aan tal voor- en tegengoals ondergaat nogal wat teruggang. Nu reeds vier tegengoals, het vorig seizoen pas na veertien wed strijden. Na vijf wedstrijden maakte men nu tien goals, tegen vijftien toen. Jan Jongbloed is dit seizoen reeds 450 minuten zonder tegengoal. FC Utrecht-Ajax PEC (ZJ-MW NAC-NEC FC Twente-Sparta Volendam-FC Den Haag Roda JC-AZ’67 Feyenoord-Haarlem Vltesse-G.A. Eagles FC VW-PSV Eindhoven-W ageningen Telstar-FC Groningen FC Amsterdam-FC Dordrecht SC Cambuur-Heerenveen Alleen de gepromoveerde clubs, PEC en MVV haalden in de eredivisie nog geen overwinning. NAC speelde zijn drie uitwedstrijden telkens 1-1. Mohorovic nam alle doelpun ten voor zijn rekening. De doelpuntenproduktie blijft achter. In de eredivisie kwam men tot op heden op 123 goals, tegen 137 in het vorig seizoen. In de eerste divisie loopt het parallel. Nu 100 goals tegen 111 het vorig seizoen. NEC heeft reeds vier keer 0-0 gespeeld en FC Twente kwam eveneens tot vier gelijke spelen waarvan drie keer uit. Ajax en FC WV hebben als enige nog niet gelijk gespeeld. Roda JC is de grote winnaar t.o.v. het afgelopen seizoen. Toen had men na vijf wedstrijden vijf punten met de doelcijfers 6-9, tegen negen punten nu met de doelcij fers 11-0 0-2 7-0 NIJMEGEN (ANP). De blessure aan de achillespees van zijn linkervoet, die Jos Hermens twee weken in de finale van de tien kilometer tijdens de Europese atletiekkampioenschappen in Praag na bijna 7000 meter tot opgeven dwong, blijkt veel ernstiger dan aanvankelijk verondersteld werd. Dinsdag is bij een onderzoek door de Nijmeegse orthope disch chirurg prof. Van Rens gebleken dat een gedeelte van de pees is afgescheurd. De voet is voorlopig voor een maand in het gips gezet. Daarna zal de Nederlandse houder van de wereldrecords 20 km en uurloop nog tenminste twee maanden vol ledige rust moeten houden. 0-2 1-1 ’76’77 0-2 1-1 1-0 1-1 ’77’78 1- 2 1-1 2- 1 1-0 1-3 1- 2 4-0 2- 1 0-4 1-0 18. Pd2-b3. Na Pd5 D neemt g5 krijgt zwart koningsaanval. Op 23. 0-0. Wit heeft het loperpaard geëlimineerd en zijn ont wikkeling voltooid, onder teruggave van de pluspion. Op 29. Tdlxdö. Wit heeft nu enig eindspelvoordeel. 30. a6-a5. Beter dan ab5: 31. Tb5: met een reële pluspion voor wit. 41. Kf6-e7. Natuurlijk niet 41. Lc5: 42. b8-D. 16. Da5-a6. Weer interessant gespeeld. Na slaan op d5 is wit rokade belet. Tevens Pf6. Zwart Karpov: Ke7, Tbl, Le5, pionnen e4, f5, g7, h7. Alleen waar het het aantrek ken van oefenmeesters betreft, wil de clubleiding de principes nog wel eens overboord zetten. Zo zijn in het verleden o.a. en kele Engelse oefenmeesters in Bilbao aan de slag geweest. Op het ogenblik wordt de ploeg echter weer getraind door een Bask, namelijk Koldo Aguirre, een oud-intemational, die zelf als middenvelder nog in Bilbao actief is geweest. Gedurende de treffers en missers TILBURG. Bij het ingaan van de laatste ronde van het Interpolis Schaak toernooi in Tilburg staat Portisch nog steeds een half punt voor op zijn naaste belager Jan Timman. In de tiende ronde deed Portisch geen moeite zijn voor sprong te vergroten. Hij speelde met wit in 11 zetten remise met Hort en kon daar na in alle gemoedsrust gaan kijken hoe Timman pogingen zou doen om hem in te halen. In het verleden heeft Miles met zwart zeer veel partijen van Timman ver loren, waarbij speciaal zijn openingsre- pertoire geduchte klappen heeft gekre gen. Deze keer vermeed Miles zijn geliefde Siciliaanse draak, waarmee hij tegen Tim man slechte ervaringen heeft opgedaan ten gunste van een voor hem heel ongewo ne Steinitzvariant van het Spaans. In de scherpe stelling die ontstond leek Timman enig voordeel te hebben, maar bij analyse bleek dat de versplintering van Miles’ pi onnenstelling steeds gecompenseerd werd door actief stukkenspel. De strijd spitste zich toe toen Miles een stukoffer bracht dat als het werd aangenomen zou kunnen leiden tot een ongeveer gelijkstaand eind spel met toren en een pion voor Miles, tegen twee paarden voor Timman. Tim man ging hier niet op in, maar speelde liever een stelling waar hij positionele compensatie voor een achterstand van een pion had. De partij werd remise gegeven in een stand waarvan het nog steeds heel moeilijk te zeggen was wie de beste kansen had. Spasski kwam weer op vijftig percent door een overwinning op Sosonko. Aan het begin van de partij boekte Sosonko een klein moreel succes toen bleek dat zelfs de grote Spasski zich tegen hem niet op een theoretisch gevecht in de Siciliaanse draak in durfde laten. Spasski speelde de onge bruikelijke zet 2. b3. waarmee hij te ken nen gaf zich geheel op improvisatie te willen verlaten. Dat ging hem in het ver volg beter af dan Sosonko. Doelman Preud’homme moest enkele keren al zijn talenten aanwenden om de gelijkmaker te voorkomen. De Schot Kopel kreeg de enige gele kaart van de Tsjechische scheidsrechter Fausek. Union in de door 2 1 3 3 3 3 1 3 3 1 3 1 1 Tiende zet: Tf8-e8. In de negende partij speelde Karpov hier Le7. 12. Pc6-d4! Zeer origineel. Wit kan een stuk winnen met 13. ed4: schaak 14. Pe2. Dit is echter hoogst gevaarlijk, gezien zwarts ontwikkelings- voorsprong, de hangende positie van Lg5 en mogelijk matdreigingen op f2. De uitslagen van de laatste drie seizoe nen zagen er als volgt uit (de volgorde van de wedstrijden correspondeert met die van de Tototips zoals hierboven afge drukt). ’75’76 1-1 KARPOV: sterke reactie. tien jaar dat hij nu als trainer 'werkt heeft hij Bilbao onder meer in 1977 aan een plaats in de finale van het UEFA-Cup- toemooi geholpen (Juventus won daarin dank zij een in de uitwedstrijd gescoord doelpunt dat bij gelijke stand dubbel tel de), waarna hij het team in de vorige competitie in Spanje af leverde op de derde plaats ach ter kampioen Real Madrid en Barcelona. Voorlopig lijkt Bilbao ook niet gehinderd te worden door zijn levenshouding. Ondanks het vertrek van aanvaller Amorrortu, naar Zaragoza, een verlies dat niet door aankopen werd gecompenseerd, draait Bilbao in de pas op 4 september begonnen Spaanse competitie opnieuw in de kopgroep mee. Everton zette het toer nooi om de UEFA-beker uitstekend in door de uit wedstrijd tegen het Ierse Finn Harps met 5-0 te winnen. Bij rust was de stand 2-0 voor de Engel- sen. King (2), Thomas, Latchford en Walsh mee”, aldus Iribar, die bij Bil bao alleen met Basken te ma ken heeft. Sinds de oprichting 80 jaar geleden is de vereniging alleen toegankelijk geweest voor voetballers uit de eigen provincie. Zoals de flamenco in Baskenland taboe is, zo worden ook geen spelers uit het „bui tenland” Spanje geaccepteerd. Of. zoals José Ramon Uraburu van Radio Popular de Bilbao het stelt: „Het is uitgesloten dat iemand van buiten Basken land meespeelt. Dat zouden de mensen hier eenvoudig niet pikken. Dat geldt ook voor Real Sociedad uit Santander. Dat houdt er dezelfde principes op na”. voelen Volgens lezingen zouden beiden foutief gehandeld hebben. De scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft zich in Zeist gebogen over de zaak van scheidsrechter Jan Keizer uit Volendam, die de aanstellingscommissie heeft verzocht hem niet meer aan te wijzen voor de wedstrijden met AZ. Voorlopig worden de problemen intern behandeld. De scheidsrechterscommissie zal advies uitbrengen aan het bestuur betaald voet bal, dat binnenkort eventueel een uit spraak doet. De Russische ploeg heeft na een dag van onderbreking de zegetocht in de ronde van de Toekomst voortgezet. Dinsdag in de achtste etappe, die van Saint Trivier naar Divonne-les-Bains voerde over een af stand van 168 kilometer, pakte Averin de zege. De Rus had 51 seconden voorsprong op een groepje van vier renners, van wie zijn landgenoot Galaletdinov de sprint won. In het algemeen klassement behield een andere renner uit de Sovjet Unie, Soekhoroetsjenkov, de leiding. Jo Maas was de beste Nederlander. Hij eindigde op de zesde plaats met een achterstand van 2.35 op de ritwinnaar. Oud-wereldkampioen Piet Roozenburg (54) is bij het congres, dat op 10 oktober in de Italiaanse plaats Arco wordt gehouden, de enige kandidaat voor het voorzitter schap van de werelddambond (FMJD). Het voorzitterschap werd na de dood van de Nederlander H. C. van der Vreugde, op 1 juli van het vorig jaar, tijdelijk waarge nomen door de Belg Picard. Uitslagen 10e ronde: Portisch (Hongl-Hort (Tsj) rem., Timman (Ned)-Miles (Engl rem., Lar sen (Den)-Browne (Vst) rem., Spasski (Sov)-So- sonko (Ned) 1-0, Ribli (Hon)-Hübner (Wdl) rem.. Ljubojevic (Joe)-Dzindzindasjvili (Isr) rem. De stand in het algemeen klassement na tien ronden is: 1. Portisch 6,5 punten, 2 Timman 6, 3. Dzin- dzindasjvili 5,5, 4/9. Spasski, Hübner, Miles, Hort, Browne en Larsen 5, 10. Ljubojevic 4,5, 11. Sosonko 4. 12. Ribli 3.5. BILBAO. Het voetbal van Atletico Bilbao, woensdaga vond de tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het UE- FA-Cuptoemooi, is altijd een belangrijk hulpmiddel geweest in de vrijheidsstrijd van de Basken. Terwijl een terroristen organisatie als de ET (onlangs nog betrokken bij de moord op vier politiefunctionarissen) niets ontziend te werk gaat, hebben de spelers van Atletico steeds voor geweldloze acties gekozen. Zo speelde het elftal tijdens het schrikbewind van generalissimo Franco regelma tig met rouwbanden om de arm om hun afkeuring te laten blij ken. Van de spelers die zich in de loop der jaren tegen het fascis me hebben verzet, heeft doel man José Angel Iribar onge twijfeld het duidelijkst stelling genomen. Toen Franco enkele jaren geleden afrekende met een aantal politieke tegenstan ders door ze in het openbaar aan worgpalen op te hangen LUIK (ANP). Stan dard Luik heeft de eerste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker te gen het Schotse Dundee United slechts met 1-0 ge wonnen. Het winnende doelpunt werd vijf minu ten voor rust door Denier gescoord. Er waren 13.000 toeschouwers op Sclessin. Standard Luik had gedurende de gehele wedstrijd het initiatief, maar het speelde niet best en moest voortdu rend oppassen voor de snelle Schotse counters. Aguirre: „De traditie die wil dat alleen maar Basken bij Bil bao spelen, bevalt tot nu toe goed. Die jongens voelen zich veel meer verbonden met de club dan spelers die je van bui tenaf zou halen. Die zouden waarschijnlijk de grootste moeite hebben om zich aan te passen scoorden de doelpunten. De Noorse club Bodo Split bereikte de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor be kerwinnaars. Bodo ver loor dinsdagavond in Luxemburg met 1-0 van Union Sportive, maar had de eerste wedstrijd op eigen veld met 4-1 ge wonnen, doelpunt Sportive twaalfde Tetgen gescoord. Er wa ren slechts 2000 toe schouwers bij deze wed strijd. bezinning zelfkritiek wat verhaast. In hotel aan befaamde Taksim-plein van het van mos keeën uitpuilende Istanboel overhan digde Kees Rijvers daags voor de Euro- pacup-wedstrijd tegen Fenerbahce dan ook verbaal het eindresultaat van twee dagen intensief speur- en denkwerk. „Er zijn”, vindt de Brabantse oefen meester, „twee zaken die momenteel bij PSV spelen. Op de eerste plaats vraag ik me af met welke intentie sommige spe lers aan het werk zijn, terwijl daarnaast ook nog eens meespeelt of de successen van vorig jaar in de Europacup en voor sommigen het wereldkampioen schap allemaal wel positief zijn ver werkt”. Hoewel de PSV-oefenmeester een maand geleden nog de indruk kreeg dat zijn spelersgroep beide voetbalevene- menten ook op hun werkelijke merites had beoordeeld, blijkt nu toch dat het (een daad, die Den Uyl en Wie gel inspireerde tot een geza menlijke protestactie in Utrecht) was dat voor Iribar reden genoeg om zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Spaanse elftal. Iribar had er op dat moment het record aantal van 49 interlands opzitten en zou ook zonder meer in aanmer king zijn gekomen voor de se lectie voor het wereldkampi oenschap in Argentinië. Iribar: „Toen Franco die men sen liet ophangen, hoefde dat nationale elftal niet meer voor me. De onderdrukking werd erg hevig. De enige manier voor mij om op een bedekte manier ver zet te bieden, was het bedanken voor het Spaanse team. Je kon niet worden opgepakt en toch had je geprotesteerd. Om die reden speelden we vaak ook met rouwbanden om. De sup porters hebben dat op een gege ven moment overgenomen en de kranten signaleerden dat. Op die manier bereikten we ons doel terwijl van hogerhand niet kon worden ingegrepen”. „De voetbalbond heeft ook nooit gereageerd omdat ze dan Niels Zuidveldeprijs 2000 m: 1 Rakker Voorne (M. v.d. Togt) 2.51.1, 1.25.6; 2 Ria Augusta; 3 Pechulie. Winn. 2.00, pl. 1.40, 7.60, 3.90; kopp. 66.30, trio 790.00. Niet gestart: Rocco Ponderosa, Poolster B. Nubar van Echtenprijs 2000 m: 1 Rosabel (S. Hartman) 2.47.4, 1.23.7; 2 Pinocchio; 3 Pele. Winn. 5.10; pl. 1.40, 1.10, 2.00; kopp. 5.00.. Nicole H-prijs 2000 m: 1 Olaf la Plata (C. Imming) 2.49.9, 1.25.0; 2 Pasja Eberhof; 3 Poetje Patje. Winn. 32.20; pl. 9.90, 2.10, 2.90; kopp. 127.40; trio 5144.10. Nora Hanoverprijs 1500 m: 1 Sonja Morgan (J. Hof) 2.12.2, 1.27.0; 2 Sylvia Uiterdyk; 3 Serrie M Winn. 3.10; pl. 1.60, 1.90, 3.30; kopp. 4.30. Niet gestart: Sweety. Nathan Olivierprijs 2000 m: 1 Reema Beroona (L. Schoonhoven) 2.42.5, 1.21.3; 2 Robinia du Bois; 3 Orsino. Winn. 2.60; pl. 1.40, 1.60, 2.90; kopp. 2.50; trio 54.00. Recordprijs der zesjarigen 1600 m: 1 Nanouk (M. Vergay) 2.04.2, 1.17.6; 2 Nar Buitenzorg; 3 Nanne- ke Hanover. Winn. 1.60; pl. 1.10, 1.30, 1.60; kopp. 3.50. Nar Buitenzorgprijs 2440 m: 1 Never Lost (M. van Leeuwen) 3.21.0, 1.22.4; 2 Oh my love; 3 Petra Voorne. Winn. 9.30; pl. 2.60, 8.80, 4.40; kopp. 356.30; trio 5137.60 Nanoukprijs 2000 m: 1 Nancy Baker (J. de Leeuw) 2.41.0, 1.20.5; 2 Olga Draisine; 3 Nellie Windspiel. Winn. 5.20; pl. 1.90, 1.70, 2.70; kopp. 14.50. Niet gestart: Oriënt Hollandia. Nant Buitenzorgprijs 2000 m: 1 Ossian (A. de Regt) 2.41.6, 1.20.8; 2 Primus; 3 Oda Helvetia. Winn. 1.70; pl. 1.60, 1.70, 2.40; kopp. 8.20; trio 116.70. Nevadaprijs 2920 m: 1 Robert Belwin (J. Wage- naar) 4.05.5, 1.24,1; 2 Patricia Lamour; 3 Penney Williams. Winn. 2.10; pl. 1.20, 2.10, 1.70; kopp. 11.60 Totalisatoromzet 425.501,-. van de Eindhovense ploeg willen bepa len. „En dat is een zaak waar ik me niet mee kan verenigen”, aldus Kees Rijvers. „De spelbepalers bij ons zijn Van Kraay achterin en Van der Kuylen voorin. Wan neer er zich meer spelers met de opbouw willen gaan bemoeien, gaat dit ten koste van het collectief, en dat is nu eenmaal onze sterkste kant, waarmee we vorigi seizoen én UEFA-Cupkampioen én landskampioen werden. En daar zullen we op korte termijn weer naartoe moeten werken: naar die collectieve speldiscipli- ne, zodat het evenwicht in de ploeg niet langer meer wordt verstoord”. Na die ontboezemingen haast Kees Rij vers zich te zeggen dat hier evenwel sprake is van een tussenbalans. Geen merendeel, gelouterd door al die voetbal- echte balans, omdat hij het elftal in zijn successen, duidelijk aan overschatting is sterkste opstelling nog nooit in deze com- gaan lijden. Met name heeft Rijvers nog- petitie binnen de lijnen heeft kunnen al wat kritiek op Willy van de Kerkhof en brengen en derhalve nog geen mogelijk- Ernie Brandts, die in zijn ogen veel te heid heeft gehad de complete ploeg te veel mee willen voetballen, mede het spel beoordelen. ISTANBOEL. Tussen Dom mel en Bosporus heeft Kees Rij vers de „zaken weer eens op een rijtje gezet”, zo als de vense meester zijn maandelijkse zelfonderzoek immer pleegt te betitelen. Lands kampioen PSV draait de laatste weken niet bijs ter naar wens; daar was ook Rijvers al wel achtergekomen. Alleen: de toch wel hard aange komen 2-0-neder- laag tegen Ajax heeft nu evenwel dat moment van en iet- Bilbao A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19