n WELZIJNSWERKERS WOONWAGENCENTRUM IJMOND IN BELEIDSPLAN: it VEERTIG JAREN BELOOND k rs De Amro Bank is er vooralle spaarders. burgerlijke stand L ijmonclnieuws SDAB-begroting 1979 basis voor nieuw beleidsorgaan Automobilist te water in binnenspuikanaal IJmuidense rockgroepen in PEN-centrum Wantrouwen Speciale wetten It Unieke Amro spaarvorm om zo snel mogelijk aan j geld voor een eigen huis te komen. Geeft momenteel een hoge rente van 7%, zonder vastzetterk Stok achter de deur: bij opname voor ’n andere gelegenheid dan de koop van ’n eigen huis betaalt men 2°/o opnamekosten HHIB Dat geldt ook voor I alle opnamen binnen 1 jaar na opening van de rekening. Extra voordeel: Eigen Huis Spaarplan-spaarders betalen een '/2 minder afsluitprovisie, wanneer een Amro Woninghypotheek wordt afgesloten (maximaal gelijk aan het totaal van de bijgeschre ven rente). VELSEN J Kontakt met burgers 111 r 1 X 4_ WOENSDAG 5 VELSEN-IJMUIDEN SEPTEMBER 19 7 8 1 3 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Speciale voorzieningen voor woonwagenbewoners staan een werkelijk welzijnsbeleid voor deze groep van de bevolking in de weg. De speciale kampschool en de speciale welzijnswerkers voor het woonwagenkamp moeten verdwijnen. Woonwagenbewo ners zouden evenals alle andere burgers moeten vallen onder de zorg van de gewone scholen, de algemene voorzieningen die er ook voor alle andere burgers zijn. Pas dan kan het isolement waarin de woonwagenbewoners tegen hun zin in verzeild zijn geraakt worden opgeheven. Zo kan een integratie met wat de gewone burgers worden genoemd en een wederzijdse acceptatie tot stand komen. Mr a - Welzijn niet gediend met speciale voorzieningen fr f (ADVERTENTIE) uur tur •enco de we- omen Is de nocht over- l eens voord aok in ar dat mu- raagt. voor ;ering De Stichting Dienstverlening aan Be jaarden, een particuliere stichting, gaat met ingang van 1 januari 1979 op in een Centraal Orgaan Bejaardenbeleid” voor de gemeente Velsen. De SDAB-begroting voor 1979 wordt als uitgangspunt genomen voor de financiële huishouding van het nieuwe beleidsorgaan waarin overheidsin breng en particulier inintiatief gecombi neerd worden. De begrotingsvergadering van het SDAB-bestuur wordt gehouden in het Dienstencentrum aan het Zeewijk- plein. Aanvang acht uur. De gedachten en wensen die in de woonwagenkampen in Heemskerk, Be verwijk en Velsen vrij algemeen zijn, is voor de drie welzijnswerkers van het Woonwagencentrum IJmond aanleiding geweest deze nota samen te stellen. Ria van Loon, Cees Hamers en Hans Boon zetten in dit werkstuk uiteen hoe de ge ïsoleerde situatie, waarin woonwagenbe woners nu nog verkeren, is ontstaan, hoe daar de laatste jaren aan is gewerkt en welk welzijnsbeleid in de richting van een oplossing zou kunnen leiden. Ener zijds werd de aanleiding hiertoe ge vormd door de ervaringen in Heems kerk, waar kinderen uit het kamp nor maal gebruik maken van de buurtcentra in de stad. Anderzijds bieden de rijksbij- drageregelingen sociaal-cultureel werk en plaatselijk vormings- en ontwikke- Dit is de strekking van de nota die door de drie welzijnswerkers van het Woonwagencentrum IJmond is samen gesteld. De nota geeft een beleid aan waarin de taken die nu bij speciale wel zijnswerkers liggen worden overgeno men door buurthuizen en samenlevings- opbouworganen. De nota is woensdaga vond globaal besproken binnen de Stichting Samenlevingsopbouw Velsen (Stisa) en het algemeen bestuur heeft zich achter de algemene lijnen van dit beleidsplan gesteld. Een werkgroep zal zich met de uitwerking van deze stel- lingname gaan bezighouden. In een schets over de achtergronden van woonwagenbewoners zetten de sa menstellers van de nota uiteen hoe het verschijnsel wonen in een wagen is ont staan aan het einde van de vorige eeuw. Een klein deel van de bevolking leidde toen een trekkend bestaan, reizend langs de plaatsen waar werk was. ’s Winters was er een vaste verblijfplaats en werd geld verdiend met het uitoefenen van beroepen als stoelenmatter, scharenslij per of met de handel in lompen en meta len. De mensen waren gehecht aan hun vrijheid, aldus de scribenten, en vinding rijk bij het voorzien in hun levensonder houd. Het wonen in een wagen echter en de onbekendheid van de gewone burgers met de levenswijze van die specifieke groep leidde tot wantrouwen. Deze afwij zing had gevolgen voor het gedrag van woonwagenbewoners, gedrag dat in sommige gevallen weer beantwoordde aan het verkeerde, negatieve beeld bij andere mensen. Typerend is nog steeds, zo blijkt uit de nota, dat het gedrag van een eenling uit de groep van woonwagen- lingswerk de ruimte om het woonwagen- werk in de plaatselijke welzijns- en ont wikkelingsplannen, die voor alle andere burgers worden gemaakt, te integreren. bewoners de hele groep wordt aangere- 'kend. Zo ontstaat een isolement. De heer Boon kwam als 14-jarige bij Vermande als leerling-handzetter. De ge tuigschriften „jonggezel-handzetter’, en het latere diploma machinezetter behaal de hij via bedrijfsopleidingen. Voor het handzetten zat daar ook avondonderwijs aan vast aan de Haarlemse LTS, toen nog ambachtsschool geheten. Als volledig be voegd graficus heeft hij drie ontwikke lingsfasen meegemaakt bij zijn IJmuiden- se werkgever. Het verbruik van de losse (loden) letter, later meer en meer door het machinezetsel verdrongen, het monotype- tijdperk (machinaal zetten met gebruik making van ponsband) en eind vorig jaar de volledige overgang naar het fotogra fisch zetten. De jubilaris is achteraf niet rouwig om dit afscheid van het vertrouw de lood. Meer comfort en efficient werken wegen ruimschoots op tegen verlies van het „echt ambachtelijke”, zegt hij van de laatste ontwikkeling die ook op het perso nele vlak bij Vermande erg ingrijpend is geweest. De heer Boon werkt sinds 1968 bij de afdeling losbladige uitgaven van Vermande van waaruit periodieke aan vullingen op ondermeer wetsuitgaven naar een kring van vaste afnemers worden verstuurd. Een receptie in het bedrijf be sloot dinsdagmiddag de jubileumviering bij Vermande waar momenteel circa 200 mensen werken. De IJmuidenaar J. Boon vierde dinsdag zijn 40-jarige dienstjubileum bij het IJ- muidense drukkerijbedrijf Vermande Zonen en werd vanwege dit feit onder scheiden met de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester P. J. Molendijk speldde hem dinsdagoch tend de bijbehorende versierselen op de kraag tijdens een bijeenkomst op het Vel- sense stadhuis. wetten echter gingen ook speciaal wel zijnswerk, bijstandsregelingen en onder wijs voorschrijven. Het woonwagenleven werd niet als aanvaardbaar alternatief voor het bewonen van huizen gezien. Met alle voorzieningn binnen de kampen werd het isolement nog eens versterkt. Nu moet, aldus de drie welzijnswer kers in deze regio, een werkelijk wel zijnsbeleid voor deze bevolkingsgroep er niet vanuit gaan dat de mensen zich geheel moeten aanpassen aan de normen en waarden die in de „burgersamenle- ving” heersen. „Het zal er van uit moeten gaan dat deze mensen wensen te wonen in een wagen en veel waarde toekennen aan hechte familiebanden”. Nu de laatste jaren gestreefd wordt naar verkleining van de woonwagenkampen is dit laatste bijvoorbeeld vaak een bron van moeilijk heden: families worden gesplitst tegen hun zin in. Daarom moet het standplaat- senbeleid worden verbeterd. Dit is een eis die volgens de samenstellers even belangrijk is als het af bouwen van de speciale voorzieningen. s die Ie in Iden, s on- litge- van ie in ■it te ezet- VELSEN. Vannacht om tien minuten voor een is een 27-jarige inwoner uit Vel- sen-Noord met zijn auto het binnenspuika naal ingereden. De bestuurder kwam uit IJmuiden en was op weg naar huis, toen hij in de bocht aan de noordkant de macht over het stuur verloor en te water raakte. De bestuurder kwam er zonder nadelige gevolgen vanaf, de auto werd zwaar be schadigd. m de el di- tshof jer in en in t dat m de lelijk geen OVERLEDEN: A. W. J. Merten, 85 jr., weduwnaar van W. J. de Graaff, Driehuis; J. P. Geurts, 62 jr., Utrecht; D. Cossee, 52 jr., echtgenoot van T. van der Zwan, IJmuiden; W. Leije- naar, 78 jr., weduwe van J. Veldman, IJmuiden; P. van den Braber, 63 jr., echt genoot van A. E. van Deijck, IJmuiden; C. Liefhebber, 67 jr., echtgenoot van A. S. de Clerck, Velsen (noord). i Am- iruit srvol- man ireke- iteen ,Zelf- it van >n in i W. J. door Hij nnen orko- wen- van- okto- van >f wel t toe- Spreekbeurten. De afdeling Velsen van de vrouwen in de WD heeft voor de komende maanden weer een aantal bijeenkomsten georganiseerd waarbij een aantal politici een bepaald onderwerp zul len bespreken. De serie bijeenkomsten be gint op 4 oktober als het Tweede-Kamerlid mevrouw A. Kappeijne van de Copello een dan actueel onderwerp nader zal beschou wen. Op 8 oktober komt vervolgens de heer J. Schultz Kool met als titel van zijn lezing „Drugs volksvijand nr. 1”. Op 10 januari 1979 komt mevrouw J. Vissers- Jansen, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland met als onderwerp Ruimte lijke Ordening, op 19 februari het kamer lid mevrouw Erica Verkerk-Terpstra met een actueel onderwerp en tot slot op 21 maart houdt Dr. Ch. Groenhardt een spreekbeurt over gedragsleer. Inlichtin gen over het tijdstip van aanvang en de plaats van handeling zijn te verkrijgen via telefoonnummer 023-373049. Lezing. In gebouw „De Duinpan” te Santpoort-Zuid wordt op 19 september een lezing gehouden over antiek voor le den van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Spreekster over dit onder werp is mevrouw J. Everaat. Aanvang tien uur ’s morgens. Cursuswerk, In het Buurthuis De Pla neet te IJmuiden begint op 18 september een cursus „emailleren” voor volwasse nen. Voor dezelfde categorie wordt op 19 september begonnen met „naaien en ver stellen” (dinsdagochtend) en „breien, ha ken, weven en borduren” (dinsdagavond). Aanmeldingsadres is Velserduinweg 13, IJmuiden (telefoon 02550-12873). woonwagenbewoners vergroot; de afna me van de vraag naar hun diensten en de identificatie met zigeuners bevorderen tevens een sociale isolering. Verplichte groepsvorming leidde zo tot een subcul tuur en de woonwagenbewoners vertoef den samen in een kamp aan de rand van steden en dorpen, zonder de normale voorzieningen. Met de Woonwagenwet uit 1968 werd een poging gedaan een einde te maken aan de meest erbarmelijke toestanden. De woonwagenbewoners werden als een gelijkgestemde bevolkingsgroep zonder individuele verschillen behandeld en grote regionale kampen moesten de op lossing zijn. Goede voorzieningen oefen den een aantrekkingskracht uit. Aparte Het beleid van de overheid, aldus de nota, heeft het isolement alleen maar versterkt en wel door het ontwerpen van speciale wetten voor die mensen die ver kozen in een wagen te wonen. De eerste wet bijvoorbeeld, die in 1918 werd goed gekeurd, schreef voor dat elke gemeente een openbare standplaats moest hebben. Het gevolg was dat gemeenten in de grootste uithoek van hun grondgebied een plaats aan wezen. Niet alleen hier door werd de afstand tussen burgers en die door drie welzijnswerkers in de IJmond is samengesteld en waarin integratie met plaatselijke bevolking wordt aanbevolen. pro- mhet ieling door- over Naar inzien van de schrijvers heeft juist een buurthuis de lage drempel en de specifieke funkties die toegang voor groepen, die vele andere voorzieningen weinig gebruiken, mogelijk maken. Bo vendien kan in buurthuizen een contact met de burgers tot stand komen. Daaruit kan dan de situatie groeien dat de wel zijnswerkers uit de buurthuizen recht streeks met deze mensen in gesprek ko men, zodat ook bij problemen een oplos sing wordt gevonden zonder de tussen komst van de speciale welzijnswerkers. In die sfeer zullen, zo stelt het drietal zich voor, ook de contacten met de andere gewone welzijnsinstellingen moeten gaan verlopen,-totdat het speciale woon- wagen-welzijnswerk overbodig wordt. Bij de besprekingen over het in de nota voorgestelde beleidsplan, die de komende maanden met buurthuizen, ge meentelijke afdelingen en instellingen voor samenlevingsopbouw worden ge voerd, zal voor één zorg een oplossing moeten worden gevonden. En dat is, aldus de nota, de garantie dat het wel zijnswerk voor de woonwagenbewoners bij de gewone instellingen geen sluit post op de begroting wordt of wordt overgelaten aan slechts één medewer ker, die dan weer als enige uit een instel ling die bepaalde contacten heeft. Wanneer alle betrokkenen zich over het beleidsplan hebben gebogen, willen de drie medewerkers van het woonwa gencentrum komen tot het vaststellen van uitgangspunten en werkafspraken opdat met de uitvoering van dit beleid splan kan worden begonnen. BEVALLEN: K. M. van der Veek-Grilz, d., IJmuiden; M. Hoek-van Duijn, d., IJmuiden; E. de Vries-Kuiper, z., IJmuiden; A. P. T. Duits- Toornvliet, d., IJmuiden; H. Schipper-Plug, d., IJmuiden; E. B. M. Hel- mer-Schaaper, z., IJmuiden; A. van de Ree-Bultstra, z., IJmuiden; M. G. Plokker- Sajnaga, z., IJmuiden; C. J. Bakkernes- van Heerwaarden, d., IJmuiden. IJMUIDEN. De IJmuidense rock groep „National Heroes” treedt samen met de formatie „Low” op zaterdag 23 septem ber op in het PEN-centrum aan de Kanaal straat in IJmuiden. „National Heroes”, dat bestaat uit zanger Henk Oortwijn, gitarist Henk Roelofs, drummer André Janssen en bassist Paul Zwanenburg, treedt al ruim anderhalf jaar op. In die tijd hebben zij vooral gespeeld in het oosten van het land als voorprogramma van bekende groepen als Kayak, Vitesse en FC Parklane. Het repertoire van de groep bestaat uit veel eigen nummers en muziek van artiesten als Thin Lizzy, Elvis Costello en Graham Parker. In december gaat de groep de studio in om een single op te nemen. Deze eersteling zal ongeveer maart volgend jaar verschijnen. De toegangsprijs voor het op treden in het PEN-centrum is laag gehou den, 2,50. VELSEN. De SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaarden) ver wacht volgend jaar een nadelig saldo van bijna drie ton op het taakonderdeel „ge coördineerd bejaardenwerk”, waarvan de begroting 1979 op 19 september behan deld wordt in een vergadering van het algemeen bestuur. Het begrotingstotaal hiervoor is 389.352 tegen 355.060 in 1978. Bij de exploitatiebegroting voor het Dienstencentrum aan het IJmuidense Zeewijkplein, die op genoemde datum eveneens in behandeling komt, gaat het om een totaalbedrag van 367.744 (ver wacht nadelig saldo 327.619). In beide gevallen wordt het tekort door de ge- 1 meente Velsen aangevuld in de vorm van een subsidie. ö- Woonwagenbewoners behoeven geen aparte voorzieningen zoals bijvoorbeeld kampscholen en speciale welzijnswerkers. Dat wordt onder meer bepleit in een nota Het Amro Eigen Huis Spaarplan. »•■■*.-*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5