Prima acteerprestaties in de demoralisering zien Victor Jara zong voor de bezitslozen l a Barrie Keeffe: In mijn toneelstukken laat ik BOSCH Edelsmid „Kent u de Melkweg? i K Eerste première OHO HARINGA Bosch inloop keukenstudio I i Chileense junta maakte zanger-dichter vijf jaar geleden op brute wijze af I Slachtoffers van een falend opvoedingssysteem Punk )O Schamen zich door John Oomkes iur. P I door Ko van Leeuwen Verkiezingstoemee A F Wist u dat wij ^gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. Schilderijen gevonden in Hamburgs hotel f IS 13 KUNST 19 7 8 VRIJDAG 1 5 SEPTEMBER 9 - HAARLEM vlakbij het station Tel. 023-322231 VERKOOP EN SERVICE JANSWEG 26-28 k.k. k.k. k.k. k.k. ).n. go- i/an Kiene keukens^ voor iedere^ smaak, beurs en ruimte. •!F AMSTERDAM. Blijspelen hebben in de regel als voornaam ste doel pretentieloos amusement te bieden en op die basis mag het gegeven natuurlijk niet diepgra vend worden behandeld. In „Kent u de Melkweg?” van de onbeken de schrijver Karl Wittlinger wordt op die regel nogal ingrij pend inbreuk gemaakt. Het ge beurt weliswaar heel lichtvoetig, maar de inhoud is toch serieus genoeg om de bezoeker met wat vragen ter overdenking naar huis te sturen. Ontdek hoe diamant ’t schitterendst gevat wordt bij Rob Sipkes. Diamant, niets evenaart z n schoonheid en onoverwinnelijkheid. Meesterlijk gezet, komen z n mooiste facetten in schittering. In nngen of .colliers, vormgegeven j naar uw idee. r Onweerstaanbaar bij Rob Sipkes. j exklusieve sieraden z Rob Sipkes Warmoesstraat 2 - Haarlem HAARLEM. „Wat ik met mijn toneelstukken voor al wil laten zien, dat is de verregaande demoralisering die zich van jonge men sen kan meester ma ken. Die demoralise ring is het uitvloeisel van wat je voor die catagorie uit de wer kende klasse als een soort noodlot kunt voelen drukken. Ik bedoel, die jonge mensen, uit arbei dersgezinnen, die al les vanaf hun ge boorte vaak al tegen hebben. Hun hele jeugd door hebben ze veel minder kan sen dan kinderen uit de bourgeoisie, uit de betere kringen. Dat proces van te kortkomingen wordt onherstelbaar afgerond ih wat dan een modelschoolop- leiding heet, maar waar de opleiding niet op die speciale problematiek af gaat. De werelden van het onderwijs personeel en die van zulke jongens - of meisjes - zijn totaal verschillende... daarom begrijpen ze ook niks van el kaar... is het alle maal zo hopeloos zijn ze zo kansloos. (ADVERTENTIE) Psychiatrie in blijspel (Van onze kunstredactie) subtiel uitgediept (ADVERTENTIE) Tegen een decor van sterren .spelen Willy van Heesveld een Lo van Hensbergen (rechts) de rol van respectievelijk patiënt en psychiater. Komt u eens langs bij nen (AD VER TEN TIES) Haarlems Gordijnenhuis F.' K overal ieze renen buitgemaakt en terug in zijn dorp probeert hij zich in zijn nieuwe identiteit in te leven. De voorafgaande tekst bestaat uit twee fragmenten van het lied Manifesto, een muzikale neerslag van de beroepsmatige eer en getuigenis van Chili’s sociaal-rea- listische minnestreel Victor Jara. De afgelopen week stonden de dagbla den vol over Chili. Dat mag geen verwon dering wekken want het was jongstleden maandag precies vijf jaar geleden dat tanks en vliegtuigen op brute wijze een einde maakten aan de democratische re gering van dit langgerekte Zuidaiheri- kaanse land. De wettige president Dr. Salvador Allende en zijn Unidad Popular werden op gewelddadige wijze gedwon gen het veld te ruimen, omdat zijn bewind vóór alles opkwam voor een eerlijker ver deling van de beschikbare materiële wel stand. Niet voor niets slokte Chili deze week weer enige aandacht op. De vrije wereld tilt nog steeds zwaar aan het feit dat het niet alleen een maatschappelijke en mili taire elite in Chili zelf was, die de geweld dadige coup op 11 september 1973 bewerk stelligde. Ontelbaar zijn immers de aan wijzingen van Noordamerikaanse bemoei enis en het betrokken zijn van enkele grote multinationals bij het om zeep hel pen van de Chileense democratie. Niet alleen de rechten van de mens werden met voeten getreden, ook de acti vistische cultuur van het land werd vrij wel weggevaagd. Daarom lijkt het van daag zinvol om even stil te staan ter nagedachtenis van Victor Jara, zanger, dichter en theaterman. Precies vijf jaar geleden, op 15 september 1973 viel hij ten offer aan de helpers van Chili’s huidige machthebber Pinochet. Er doen meerdere versies van de moord op Victor Jara de ronde. Met zo’n vijfdui zend andere sympathisanten van de afge- zette regering-Allende werd hij in ieder geval kort na de staatsgreep geïnterneerd in het voetbalstadion van Santiago. Velen zouden hun families nooit meer zien en zelfs eenvoudig van de aardbodem ver dwijnen. Jara zong tijdens die moeilijke „Mijn lied is geen middel om lof te vergaren noch een manier om in het buitenland beroemd te worden. Mijn gitaar is er niet voor de rijken noch voor hen die met hen samenheulen. Ik zing over de steiger die we samen bouwen om naar de sterren te kunnen reiken”. In het toneelstuk wordt duidelijk waar om de patiënt die volstrekt „normaal” is tot zijn handelwijze is gekomen. Hij heeft lange tijd als soldaat in het buiten land gediend en raakte daarbij op een keer zijn identiteitspapieren kwijt. In het dorp waar hij vandaan komt is hij als „vermist” opgegeven en men heeft hem inmiddels al een begrafenis bezorgd. Bij een gevecht heeft hij echter de papieren van een vijand „Sinds ik geboren werd heb ik de on rechtvaardigheid, armoede en sociale el lende in mijn land zien. Ik geloof dat ik daarom de noodzaak voelde om te zingen voor het volk. Ik ben er namelijk vast van overtuigd dat de mens tijdens zijn leven vrij moet zijn en dat hij zich moet inzetten in de strijd voor rechtvaardigheid”. Victor Jara, die op 28 september 1938 geboren werd in het arme zuiden van zijn land, heeft zich tijdens zijn hele leven ten dienste gesteld van deze door hem bij meerdere gelegenheden uitgesproken le vensovertuiging. Zijn jeugd bracht hij door op het platte land, waar hij van zijn moeder de traditio nele liederen leerde. Na een omwille van levensnood verplichte verhuizing naar de sloppenwijken van de hoofdstad Santiago was hij een van de weinige gelukkigen die in aanmerking kwam voor een universi taire opleiding. Uiteindelijk ontpopte hij zich als theaterdirecteur en -regisseur aan de Universiteit van Santiago. Zijn sociaal bewuste werk bracht hem tot in Europa erkenning. Pogingen om een normaal leven te lei den mislukken echter, de man kan niet van zijn vroegere bestaan loskomen en de nieuwe rol bevalt hem ook niet, want zijn „voorganger” schijnt een boef te zijn ge weest en de ex-soldaat wil niets liever dan eerlijk door het leven te gaan. Het komt er op aan om aan te tonen wie je bent en wie dat niet kan, bestaat doodgewoon niet, is dus reddeloos verloren. Noodgedwongen vlucht de man in een imaginaire wereld, de wereld van de Melk weg waar iedereen zijn eigen ster heeft. Door het opvoeren van het toneelstukje krijgt de psychiater een beter begrip voor zijn cliënt en tenslotte laten hij en de verstrooide geneesheer-directeur de man naar huis gaan. Beter gezegd, hij gaat op vakantie, samen met zijn beste vriend, die de psychiater is geworden en die zijn ont slag heeft genomen. Met als duidelijk slot- betoog: de psychiatrie is er niet voor de weldenkende mens. Die is best in staat om zijn eigen levensgeluk te bepalen, ook als dat voor de buitenwereld misschien wat vreemd overkomt. Lo van Hensbergen heeft als acteur, maar ook als regisseur iedere vorm van effectbejag gemeden. Het is geen blijspel van de brede lach geworden,'daarvoor wordt het gegeven te subtiel behandeld. Er zitten veel mooie momenten in die een aantrekkelijke spanning scheppen tussen de beide acteurs die geheel aan elkaar gewaagd zijn. Van Heesvelde blijft conse quent met een optimistische uitdrukking rondlopen en dat is precies genoeg om je te doen verlangen naar de volgende scène. CEES STRAUS ters en de multinationals wier bezittingen werden genationaliseerd pleegden felle obstructie. Met als uiteindelijk gevolg de staatsgreep en de dictatuur van Pinochet. En de dood van Victor Jara, de man die als geen ander de mijnwerkers, de wezen, de arbeiders, de pachters, kortom de bezitslozen kon toezingen en hoop geven. De zanger bovendien, die de eigen cultuur van het land propageerde en inheemse muziekinstrumenten weer wilde laten ge bruiken. Vandaag kunnen wij even, nau welijks anders dan machteloos, stilstaan bij zijn dood, nu precies vijfjaar geleden. De wetenschap dat zijn liederen en ge dichten echter voortleven, doet gelukkig weldadig aan. „Je mag in Engeland niet over demoralisering spreken, dat wil men niet. wat die jongen doet, maar hij is op van de desillusie. Het kan hem niks meer verdommen... als hij zich later in het stuk zijn hope- Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 s Maandags gesloten I Wij 00- Vanaf het midden van de jaren zestig groeide bij Jara echter de overtuiging dat het theater in Chili hoofdzakelijk voorbe houden bleef aan een kleine maatschappe lijke elite. Steeds meer koos hij voor een rol in de zich toen snel ontwikkelende Chileense volksmuziek, waarin hij dank zij een groot talent om muziek en tekst samen te brengen in een getuigend lied al spoedig een vooraanstaande plaats in nam. In het jaar 1970 zette Jara zich full time in voor de verkiezingstoemee van Allende, zingend voor arbeiders, boeren en studenten, getuigend van zijn hoop op een vreedzamer en rechtvaardiger toe komst en zijn geloof in de Unidad Popu lar, het links volksfront. Niet alleen de zangers, maar ook de overal opbloeiende volkstheatergroepen en beeldende kunstenaars (muurportret- ten) stelden zich onverkort achter Allen de op. Het ongelooflijke gebeurde in 1970 in Chili: de schijnbaar kansloze Unidad Popular won de verkiezingen en kwam aan de macht. De tijden van sociale onrust behoorden daarmee echter niet tot het verleden; met name de grootgrondbezit- 1 h- Barrie Keeffe: Wij zijn met z’n allen verantwoor delijk AMSTERDAM. Kent u de Mel kweg? was gisteravond de eerste pre mière na de heropening van de Kleine Komedie. De kleine uitgaansgelegen heid aan de Amstel is zoals bekend na een summiere opknapbeurt sedert een aantal jaren weer voor theaterbe zoek opengesteld. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één injposante keukenstudio. uren om zijn medegevangenen te troosten. Toen hij aan zijn bewakers zijn gitaar terugvroeg, sloegen de beulen hem zijn vingers af. Aan de gevolgen hiervan zou de zanger overlijden, maar niet dan na nog zijn laatste gedicht te hebben ver vaardigd (Chile Stadion) en na te zijn blootgesteld aan gruwelijke martelingen. De beulen van Victor Jara wisten don dersgoed hoe gevaarlijk de man was. In navolging van de componiste Violeta Par ra, die de Chileense folklore nieuw leven inblies, was niemand anders dan deze, arme boerenzoon de belichaming van de herontdekking van de volks- en boeren cultuur. Samen met anderen als Inti-Illi- mani, Isabel Parra Patricio Castillo en Quilapayun voegde hij een eigentijdse zeggingskracht toe aan de oude melodieën en zo vormde het volkslied tijdens de drie jaren onder Allende een krachtige afweer tegen de venijnige agitatie van de veelal rechtse pers en een middel in de strijd voor rechtvaardigheid. Een van de drie laat dat ook uitkomen. Hij wil een baantje aannemen, hij wil uit de rotzooi. Bij het steunhalen kwam hij een vroegere onderwijzer te gen... hij besluit een rot- baantje aan te nemen, maar hij durft dat bijna niet tegen zijn vrienden te vertellen”. Keeffe: „Zinloos, pre cies. Volkomen zinloos, bliek is er ook niet uit te komen. Dan blijft de on derliggende klasse, steeds het slachtoffer van een falend opvoedings systeem. h- VICTOR JARA „Mijn stuk Killing time komt uit Barbarians, een andere trilogie. Het heeft in Greenwich Theatre ge staan onder regie van Voytek. Bij de opvoerin gen van Barbarians werd punkmuziek gebruikt... het was ook aangekon- digd als een punk-trilo- gie. Dat is zo gek niet. Het gedrag van zulke men sen.... heeft er mee te ma ken. De punkmuziek, de snelle opkomst daarvan, de kleding, het is allemaal een soort zelfverdediging. In Killing Time, dat uit Gimme Shelter komt, vind ik dat demoralise- ringsgevoel het sterkst aanwezig. Die drie wer kloze jongens... ze zijn in feite helemaal niet slecht van karakter, ze willen werken, ze schamen zich zelfs voor hun situatie. loze situatie van dat mo ment realiseert, is hij ra deloos van verdriet. Na dat moment van even niet opletten, even intens ver driet, is het helemaal ver loren... hij wordt over meesterd en onmiddellijk door die gymleraar in el kaar geschopt... even zin loos, maar dat wordt niet afgestraft. De weerloos heid van zulke jongens.... jongens voor wie de maatschappij geen par don kent... wordt zelfs nog meedogenloos afge straft”. Veel heeft het herstel niet om hak ken gehad, al oogt het toegepaste kleurenpatroon wel warm en gezel lig. De Kleine Komedie blijft echter een architectonische mislukking waar te veel mensen op een te kleine oppervlakte hun kaartjes moeten ko pen, hun koffie moeten drinken en hun buurman, respectievelijk -vrouw moeten bekijken. Wij zijn met z’n allen ver antwoordelijk... met de heersende mentaliteit van het bourgeoisie-pu- Agressieve zelfverdedi ging... en ook dat middel keert zich weer tegen die catagoria zelf. Dat is de cirkel waaruit niet meer ontsnapt kan worden”. Keeffe: „Engelse critici reageerden op mijn stuk ken wel zo in de trant van: Je zegt dat nou wel allemaal, maar wat be reik je er mee? Helpt het ook om die toestand te verbeteren? Ja... nou... dan moet je nooit meer iets zeggen. Ik maak me geen enkele illusie... ik maak geen politiek to neel.... maar ik wil toch laten zien wat er fout is. Dat het stuk uiteindelijk toch faalt, ligt niet zo zeer in de problematiek die wordt aangesneden maar eerder in het feit dat Wittlinger veel te lang van stof is. Hij heeft een volle avond nodig voor het signaleren van een aantal zaken in de psychiatrie die door de twee acteurs met zoveel omhaal van woorden moeten worden opgedist dat de voorstelling al- spoedig langdradig gaat worden. Met het kappen van de wildgroei in de inhoud zou er in principe een heel helder stuk kunnen overblijven dat toch nog genoeg boeiend kan zijn. Dat er niettemin in deze vrije produktie, die gisteren in de pas heropende Kleine Komedie in première ging, veel valt te genieten moet volledig worden toegeschre ven aan de uitstekende prestaties die Willy van Heesvelde (in de rol van patiënt) en Lo van Hensbergen (als een psychiater op jaren) ten beste geven. Het zeer wijdlopige verhaal komt in het kort hier op neer. Een psychiater raakt in gesprek met een van zijn patiënten van wie hij heeft geconstateerd dat de man „vreemd” doet. De patiënt in kwestie heeft zich ingebeeld dat hij van een andere ster komt. Hij blijkt naar later uit zijn erva ringen duidelijk wordt niet meer op normale wijze een verklaring voor zijn denkwijze te willen geven en stelt de arts daarom voor zijn uitgeschreven levensver haal in de vorm van een toneelstukje voor alle betrokkenen van de kliniek op te voe ren. Een stuk in een stuk dus, waarbij het theaterbezoek tevens de bezoekers van het recreatie-avondje zijn. HAMBERG (DPA). In een hotel in Hamburg heeft de politie donderdag 11 schilderijen van beroemde meesters ge vonden met een geschatte totale waarde van anderhalf miljoen gulden. Vijf man nen - een Noor, drie Zweden en een Duit ser - werden aangehouden onder verden king de kunstwerken te hebben gestolen. Het gaat om drie doeken van Edgar Degas, twee van Auguste Renoir en een werk van Maurice Utrillo, Pablo Picasso, Camille Pissarro, Maurice de Vlaminck, Camille Corot en Eugène Boudin. Volgens deskundigen zijn de schilderij en echt en vermoedelijk afkomstig uit par ticulier bezit. De politie was de vijf mannen bij toeval op het spoor gekomen, doordat een van hen in het hotel een patroon had verloren. De gealarmeerde politie vond behalve de kunstwerken een geladen vuurwapen. De Engelse toneel schrijver Barrie Keeffe neemt in de pauze van de première van zijn twee korte stukken Gotcha (En nou ik) en Killing time (Vergeet ’t maar) in alle rust de tijd om te praten. Hij is voor de première naar ons land gekomen en heeft bij toneelgroep Centrum, die de stukken speelt, een dag eerder van allebei een zogenoemde „doorloop” gezien. Barrie Keeffe: „Ik vind dat ze het goed doen. Het zijn weer heel andere voorstellingen geworden dan in Engeland, maar de essentie is voelbaar, vind ik. Eddy Habbema (regis seur) heeft dat knap aan gevoeld en Rob (drama turg Rob Scholten, die de stukken naar ons land haalde en vertaalde) evenzeer. Hij hee£t van al lebei de stukken een adaptie gemaakt en ze in Nederland laten spelen. Vooral Killing Time lijkt mij goed werken, dat taaltje, dat Haagse ac cent, dat klinkt heel effec tief. Ik versta natuurlijk het meeste niet, maar ik kan het zelf zo heel goed volgen. Dat is voor mij het bewijs dat het klopt”. Keeffe’s stukken wer den eerder in Engeland opgevoerd. Gotcha komt uit de triologie Gimme shelter, die begin vorig jaar in de Soho Poly thea tre club in zijn geheel werd opgevoerd. Later kwam het voor de Engel se televisie, nadat er ook opvoeringen waren gege ven in Royal Court in Londen. Op de televisie zou Keeffes stuk dit jaar worden herhaald, maar er volgde een verbod op de heruitzending. Barrie Keeffe: „Dat klopt. Er zijn heel wat re denen voor opgegeven, zoals de te ruwe taal, het schokeffect vanwege de mentaliteit bij de jonge mensen in mijn stuk. Ik geloof dat het de angst van de bourgeois is. De confrontatie met de out casts, de kanslozen. Ze hebben hun eigen onge compliceerde woordkeus en die staat vaak lijnrecht tegenover de beschaafde conversatie. Het bourge ois publiek stoort zich daaraan, zeker in Enge land, het moet wèl mooi blijven. Ik weet niet hoe zoiets hier precies over komt... of de situatie hier erg verschillend is”. I fl ir

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13