Bijl in Filmhuis Velsen Herrendoerfer laat I filmhuizen analyse carriere Hitler achterwege Jewison schildert Amerikaanse sappige sociale historie vakbeweging duister af hciarlem Maatstaf voor maatwerk Triest gegeven Spel van Liefde en Overspel F.I.S.T. Tarkovski in Melkwoud; r I p amsterdcim QUASI OBJECTIEVE BENADERING VAN SCHRIJVER FEST J ft L Filmmuseum Bekende feiten k4 MB-280 E er- ■te Prolongaties Mercedes*Benz 17 FILM VRIJDAG SEPTEMBER I 5 19 7 8 T □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O □□□□□□□□□□□□□□□nCID W I - CL* De maatstaf waarmee andere auto 's worden vergeleken. B V. Automobielbedrijf van Wijk Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - □verveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. G k- n, ie 3t. a- ag an ie, m. )e ;te r Koel en zakelijk heeft de schrij ver Joachim C. Fest zijn studie over Hitler de beschrijving van een carrière genoemd en dat is een verdedigbaar standpunt, want niemand zal kunnen ontken nen dat de levensgang van de man uit Braunau de trekken vertoont van een grotendeels geslaagde carrière, zij het dan dat in dit verband het woord een iets ande re betekenis heeft dan men er gewoonlijk in de burgermaat schappij aan hecht. Auteur Fest heeft zijn biografie verdedigd met te stellen dat het dertig jaar na dato tijd wordt, de vragen die Hitler heeft opgeworpen zakelijk en rationeel tegemoet te treden en af te zien van de begrijpelijke vooringenomenheid die in het be gin aanwezig was. Z X. s m. i im. 1 g'l derlandse première en wel van de film a (ADVERTENTIE) ■u Over de film, die door Christian Herren doerfer in samenwerking met de schrijver is gemaakt, zegt Fest dat deze zich zowel keert tegen de aanmatiging van een jonge generatie die niet kan begrijpen dat de ouderen erin gelopen zijn met Hitler, als tegen hen die het meegemaakt hebben en nu een lichte neiging vertonen, te verdrin gen wat Hitler en het Derde Rijk voor hen betekend hebben. Men moet, vindt Fest, de fascinatie die voor velen van Hitler uitging laten zien en niet vervallen in de twee uitersten: Hitler prijzen om wat hij voor Duitsland heeft gedaan (herstel van recht en orde, het terugdringen van de werkloosheid, de aan leg van autobanen) of hem verdoemen als amorele politicus. Beide opvattingen kan men niet scheiden. Met het Amsterdamse Tuschinski en het Utrechtse Rembrandt deelt Palace in Haarlem de eer van een belangrijke Ne- Regisseur Herrendoerfer speelt al dade lijk aan het begin zijn grootste troef uit door kleur-opnamen te laten zien van Hit ler die aanwezig is bij een parade; unieke beelden, omdat de kleurenfilm op het eind van de dertiger jaren nog in zijn kinder schoenen stond. In Duitsland werd de kleurenfilm ontwikkeld door Agfa, die pas in 1943 met „Münchhaüsen” (met Hans Albers) een bevredigend resultaat aflever de. Hitler in kleur is bij' mijn weten nog nooit in de bioscoop te zien geweest en is daardoor als openingsbeeld een verrassen de inzet. Pas in de tweede helft van de film die zich na de oorlog afspeelt, komt er wat vaart en spanning in de handeling, mede door een uitmuntende rol van Rod Steiger als senator Madison. Het is misschien niet een vrouwenfilm geworden zoals eerdere werken van Anja Breien maar dat komt dan door de toeval lige omstandigheid dat de film oorspron kelijk gemaakt zou worden door Per Blom, die ziek werd en de regie o ver droeg aan zijn vrouwelijke collega. Anja Breien nam dus een kant en klaar manuscript over en kon niet veel anders doen dan het getrouw verfilmen, daarmee misschien ontrouw wordend aan haar principes. Ze maakte een trage, fraai in beeld zittende, speelfilm van een mislukte relatie tussen Arvid (Stefan Ekman) en Lydia (Lil Terse- lius), twee mensen uit 1912 die de moed misten de taboes van die tijd te doorbre ken en de gang van hun leven zelf te bepalen. Een triestige, sfeervolle film, gemaakt naar de destijds geliefde roman van Hjal- mar Söderberg „Het ernstige Leven” die zich in Stockholm afspeelde. Het zorgvul dige spel in de film verraadt dat Anja Breien minder aan inspraak en improvisa tie toegelaten heeft dan in haar vorig werk, „Vrouwen” en „Verkrachting”. Een onbevredigende film, misschien be doeld om de Duitse jeugd van de middel bare scholen enige voorlichting te geven, maar niet in staat iets te verklaren van de duistere figuur, die zonder enige twijfel carrière heeft weten te maken, maar dan wel een carrière die over miljoenen lijken ging. „Hitler eine Karriere” is te zien in het Leidseplein Theater in Amsterdam. een rasperige stem met een spraakles-r, die jaar in jaar uit door alle radio’s te beluisteren viel, voldoende verleidelijk om een massale vorm van hysterische aanhan kelijkheid los te slaan? Wat maakte, dat een ontevreden, mismoedige prentbrief- kaarten-tekenaar uit Wenen uiteindelijk uitgroeide tot de meest waanzinnige mas samoordenaar uit de historie? Organisatorische moeilijkheden zijn er de oorzaak van dat filmhuis Het Melk woud, Zijlstraat 63 te Haarlem, dezelfde rolprent komend weekeinde niet kan ver tonen. In plaats van De Spiegel is nu gekozen voor een oudere film van de Rus, Ivan’s jeugd uit 1962. Het is een ietwat geromantiseerd beeld over een weesjonge- tje, Ivan, als jeugdige partisaan. De voor stellingen zijn vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond in Het Melkwoud te zien; aan vang 21 uur. Film Inn, Zandvoort brengt vrijdag en zaterdag „De Audiëntie” van Marco Ferre- ri, de Italiaanse satyricus die in deze film uit 1971 de Vaticaanse bureaucratie op de Het Nederlands Filmmuseum draagt volgende week met een gevarieerd pro gramma bij aan het jaarlijkse Amster damse evenement dat als „Kunst 10-daag- se” een inleiding wil zijn op het wintersei zoen. Maandag- en dinsdagavond om 19.30 uur krijgen de bezoekers van het Vondel- parkpaviljoen een reeks korte films voor gedraaid die gemeen hebben dat ze als prijswinnaars op het festival van Ober hausen uit de bus zijn gekomen. Daartoe behoort dan ook de Nederlandse inzen ding „Kronkels”, een verfilming door Otto Jongerius van zes Kronkels van Carmig- gelt die met een Hoofdprijs onderscheiden werd. Oberhausen wordt herhaald op don derdag- en vrijdagavond (21 en 22 septem ber). Tot slot maken we melding van het feit dat Het Geschiedenisboek van Jannik Hastrup en de korte documentaire 10 de cember, Dag der Mensenrechten maan dagmiddag (13 uur) in het Nederlands Filmmuseum, Vondelpark 3 te Amster dam, te zien zijn. hak neemt in een verhaal over de wanhopi ge en vergeefse pogingen van een eenvou dige Italiaan die probeert een persoonlijke audiëntie bij de paus te krijgen. a- >n- sr- ;a- el. >y- ie, Terwijl men in het Leidseplein Theater via „Hitler, eine Karriere” een blik kan werpen op de gruwelijkste momenten uit de geschiedenis van Duitsland dat toen het Derde Rijk heette, kan men in Tu schinski 5 nog een beeld krijgen van het huidige Duitsland dank zij de opwindend ste film van de jonge Duitse school, Deutschland in Herbst, waaraan onder meer Heinrich Böll, Volker Schlöndorff, Alexander Kluge en Rainer Werner Fass binder hebben meegewerkt. Als tweede première deze week F.1S T. van Norman Jewison met Sylvester Stallo ne, die onder het kopje Films in Haarlem behandeld wordt. Het begint dus met slecht georganiseer de stakingen, die door het gewelddadig optreden van de politie snel gebroken wor den. Geweld van beide kanten tekent deze vroege periode van sociale strijd, die door de vasthoudendheid van Johnny Kovac tenslotte in die zin gewonnen wordt, dat de bedrijfsdirectie ingaat op de eisen van de stakers en er een tijd van betrekkelijke rust ontstaat. Johnny kan nu ook in andere staten als organisator van de vakbond optreden, waardoor zijn invloed stijgt en hij tenslotte de leiding van de landelijke organisatie van de F.I.S.T. krijgt toegewe zen. Filmhuis Velsen (Kanaalstraat 257, IJ- muiden) geeft dinsdag 19 en woensdag 20 september een Jacob Bijl-avond waarop twee films van deze Nederlandse en inter nationaal bekende filmer vertoond zullen worden. Dat zijn het in ’74 voor de tv gemaakte „Zwartziek”, een kleine speel film over een huwelijk dat door ongemoti veerde jaloezie kapot dreigt te gaan, en het twee jaar later gemaakte „scrim” die voor al in Frankrijk veel succes heeft gehad. Mede waarschijnlijk door de aanwezig heid van Geraldine Chaplin als de vrouw van een gevangene die in haar eenzaam heid bezoek krijgt van een vroegere vrien din van haaf man (Jessamin Starcke). Het samenzijn van de twee vrouwen die ei kaars rivalen hadden kunnen zijn levert een spel op van aantrekken en afstoten dat buitengewoon boeiend is. wordt. Of was het de regisseur alleen maar te doen om een stuk sappige sociale histo rie vol sensaties in beeld te brengen? Als dat zijn bedoeling geweest is, dan is hij daarin grotendeels wel geslaagd. Verder is het Haarlems filmprogramma vrijwel intact gebleven. Geprolongeerd zijn de Nederlandse film Mysteries in Roxy, The Man with the golden Gun in Frans Hals, Convoy in Lido, de veel om streden Midnight Express in Luxor en La Vie devant soi met Simone Signoret in Studio. Op de matinees in Palace treden Laurel en Hardy óp in Zoetwatermatrozen en in die van Studio is Pinkeltje gebleven. In Studio in de nachtvoorstellingen en op maandagavond Cet obscur objet du désir, in Roxy nog steeds Siddhartha en in Lido zijn Charles Bronson en James Co burn te zien in The Streetfighter, in Frans Hals Het 5e offensief en in Cinema Palace De Karate Brigade. ven, is een uitgemaakte zaak, maar de maker van „Hitler eine Karriere” houdt een rechtlijnige verteltrant aan, waarbij hij de feiten oen in dit geval de beelden „eindeutig” gebruikt. Het commentaar, de tekst van de schrijver dus, geeft achter grondinformatie, waarin naar een duide lijke ontwikkelingslijn in Hitlers carrière wordt gezocht. Deze verstandelijke, quasi objectieve be nadering van de oorlogsmisdadiger Hitler lijkt mij tot mislukken gedoemd, zoals de film ook aantoont. Vooropgesteld moet worden dat de makers uiteraard zou men bijna zeggen alleen van authentiek film- en fotomateriaal gebruik hebben ge maakt en dat dit materiaal, geheel of ge deeltelijk, al in zoveel compilatiefilms is gebruikt, dat er visueel weinig nieuws aan deze Hitler-biografie te beleven valt. Al moet ik er dadelijk aan toevoegen dat de bekendheid van de beelden geen beletsel is om bij het zien ervan opnieuw voortdu rend overvallen te worden door gevoelens van opwinding, verbazing, woede en weer zin. De film geeft geen enkel bevredigend antwoord op die vragen. Er worden alleen fejten aangedragen die we langzamerhand allemaal wel kennen, maar die niets ver klaren. Een goed gedocumenteerde voor geschiedenis van het Germaanse volk met zijn minderwaardigheidscomplex en zijn kinderlijke hang naar marsmuziek en mili tair vlagvertoon had misschien enkele ver duidelijkingen kunnen geven, maar zo ver zoekt Joachim Fest het niet, althans niet in zijn film. Hij laat Hitler zien in zijn ver schillende rollen van volksheld, dema goog, familieman, is zeer terughoudend als het gaat om de vernietiging van de Joden, alsof dat allemaal achter de rug van de Führer om is gebeurd en heeft meer be langstelling voor de uiterlijke verschijning van de man die Europa aan zijn voeten had weten te brengen dan voor diens de monische en pathologische aspecten. De Russische filmer Tarkovski heeft in ons land bekendheid gekregens dankzij uiteenlopende producties als Andrej Ru blev (1966) over een piiddeleeuwse ikonen- schilder, het science fiction verhaal So laris (1971), waarin astronauten tijdens een vlucht gedwongen worden tot zelfon derzoek en natuurlijk, recentelijk De Spiegel. Deze film heeft de afgelopen da gen gedraaid in twee van de drie Haarlem se filmhuizen, DAC en het Plein. Men kan niet zeggen dat regisseur Jewi son met vaste hand deze, over meer dan dertig jaar uitgestreken, vakbondsgeschie- denis in beeld heeft gebracht. Hij is in het begin weinig overtuigend in het levensecht reconstrueren van stakingen en arbeids- rellen, die hij telkens onderbreekt met min of meer grappige intermezzi waarin John ny op vrijersvoeten is en zijn jeugdliefde Stella stuntelig het hof maakt tot ze met hem trouwt. De acteur Stallone is in die beginscènes ook weinig overtuigend als de succesvolle en bewogen arbeidersleider. Men begrijpt eigenlijk de hele film door niet precies, waardoor hij zich bij zijn eigen mensen en vooral ook bij zijn onder- handelingen met de sluwe directies en deftige senaatsleden weet te handhaven. Volgende week zal iiji het Haarlems Filmcircuit Het Uur van de Opstand gaan, een scherpzinnige en felle film van de filmer Solanas. Woensdagavond in het Haarlemse DAC (Ripperdastraat 13a), donderdagavond in Het Plein (nabij Spaarnehal) in Haarlem-Schalkwijk. Een scène uit „Spel van Lief de en Over spel" van Anja Breien. (City 7, Amsterdam) Comfort is echter óók een individuele zaak. Sylvester Stallone als Johnny Kovac, de vakbondsleider in F.I.S.T. (Palace, Haarlem en Tuschinski 1, Amsterdam). Daarom komt Mercedes-Benz bij het bouwen van uw auto graag aan uw wensen tegemoet. Die wensen kunnen betrekking hebben op een stoel naar maat of een tempomaat voor het auto matisch hanteren van een door u te verkiezen kruissnelheid. Toepasbaar in alle typen vanaf 5-cylinder. Ook biedt Mercedes-Benz u geen kleuren combinaties, maar kleuren die u zélf combineert. Zo kan aan een uitgebreide reeks wensen ten aanzien van uitvoering en accessoires worden voldaan. En zo bouwt Mercedes-Benz niet een auto, maar üw auto. Want pas wanneer al uw verlangens bij de fabriek bekend zijn, wordt het produktie-, proces van uw auto gestart. Dat kost tijd. Maar daar staat tegenover dat wij, als Mercedes- Benz dealer, u dan ook een individuele auto kunnen leveren, waarin u uw persoonlijke smaak terugvindt. De film begint in de jaren dertig, als Roosevelt president is en er meer aan dacht besteed gaat Worden aan de slechte werkomstandigheden in de meeste bedrij ven. In Cleveland is het de uit Hongarije geëmigreerde Johnny Kovac, die samen met zijn vriend Abe Beilin de taak op zich neemt, het transportbedrijf waaraan zij verbonden zijn meer onder druk te zetten om betere arbeidsvoorwaarden af te kwin- gen. Dat kan alleen gebeuren door een plaatselijke afdeling van de transportbond op te richten en door met vrijwillige bij dragen van de arbeiders een steunfonds te vormen dat bij eventuele stakingen kan worden aangesproken. Johnny, gespeeld door Sylvester Stallone, de bokser uit de film Rocky, maakt de hele geschiedenis van de Amerikaanse vakbeweging mee, vanaf het prille begin van stuntelige sta kingen tot en met de „hearings” van een senaatscommissie, die verdenkingen koes tert tegen de wijze waarop de F.I.S.T., inmiddels uitgegroeid tot de grootste vak bond, aan het geld voor zijn steunfondsen is gekomen. Zo vinden we de toekomstige Führer na zijn miskende aanwezigheid in Wenen op avontuur in München als het ware aange trokkén door de chaos. We zien hem als ëen schim in een Duits uniform van 1914, op het punt om voor een nieuw gevonden vaderland ten strijde te trekken, waarna de historie onafwendbaar haar fatale koers neemt. De langzame ontwikkeling van de schuwe redenaar op obscure sa menscholingen van ontevredenen tot de volleerde volksmenner, die weet wat hij doen moet met zijn gehoor dat inmiddels aanzienlijk is aangegroeid; de magere zwerver in te lange regenjas, die zich in uniformen en koppelriemen snoert en zijn aarzelende loop veranderd heeft in een beheerste militaire pas; de angstig om zich heen kijkende beginneling, die zich enkele jaren later weet te bewegen tussen de groten van de aarde. Hier is inderdaad sprake van een carrière.' Maar het blijft bij het constateren van feiten. Het hoe en waaronj blijft ook in de combinatie van Joachim Rests tekst en de bijpassende beelden onverklaard. Is de aanleg van een autobaan voldoende reden om een volk tot razernij te brengen? Klinkt In City 7 de derde Amsterdamse premiè re van deze week, de bescheiden Zweedse film „Spel van Liefde en Overspel” ge maakt door de Noorse Anja Breien, die hier al opviel met haar film Vrouwen. Maar veel meer opzienbarende beelden weet Herrendoerfer ons niet te tonen. Hij houdt een chronologische geschiedbe- schrijving aan, begint met de anonieme jaren in Wenen, waarin enkele opmerkelij ke proeven van Hitlers tekenkunst voorko men (onder andere schetsen van barokke regeringsgebouwen en een zelfportret) en geeft gelijktijdig, althans in afwisseling daarmee, een indruk van de chaotische toestand in Duitsland. Dat er met bestaand filmmateriaal gemanipuleerd kan worden en geschiedvervalsing kan worden bedre- Verder wordt er op dinsdag- woensdag en donderdagmiddag, telkens om 14.00 uur aandacht besteed aan een Amerikaan se avant-gardist die Hollis Frampton heet en die in de afgelopen 15 jaar een veertig tal experimentele films heeft gemaakt. Zes ervan zijn verdeeld over de drieverto- ningsmiddagen. Tenslotte komen op woensdagavond 20 september de Canade se onafhankelijke filmers aan bod met kort poëtisch, satyrisch en documentair werk. F.I.S.T. werpt, na het onbevredigende einde waarbij Kovac in zijn eigen huis door onbekende huurlingen wordt ver moord, vele vragen op. Allereerst uit welk kamp zijn moordenaars gerecruteerd zijn en verder of Jewison een behoudende film heeft willen maken, die de vakbeweging verdacht maakt en bij voorbaat lieert aan de mafia. Hoe nodig de vakbeweging ook nu nog is, bewees kort geleden een docu mentaire als Harlan Coiinty U.S.A, over een jarenlange staking in Amerika’s steen kolengebied. Jewison heeft zijn idealistische hoofd persoon dusdanig omringd door verdachte en corrupte figuren, dat een gunstige in druk van F.I.S.T. vrijwel uitgesloten r F.I.S. T„ gemaakt door Norman Jewison. Deze regisseur begon zijn carrière in het begin van de zestiger jaren met Doris Day-films, maar schakelde later naar gro ter werk over als Fiddler on the Roof, Jesus Christ Superstar en, niet te verge ten, zijn toekomstvisioen in Rollerball. Deze keer heeft Jewison zich gewaagd aan een stuk Amerikaanse sociale histo rie. Want Fist betekent niet alleen Vuist, maar vormt ook, althans in de film, de beginletters van Federation of Interstate Truckers, ofwel de vakbond van de vrachtrijders die uiteraard de vuist als symbool hebben gekozen. Hitler, de man die carrière maakte. (Leidseplein Theater, Amsterdam). Mercedes-Benz 280E. motor: 6 cylinders in lijn; cvlinderinhoud2746 cc: vermogen: Dl) k II'177I)IN-pk bij 6000 tpm. In een automobiel is comfort geen luxe, maar een bijdrage tot ontspannen en veilig autorijden. Elke Mercedes is al tijdens de produktie •voorzien •van een uniek nummerplaatje, waarop in code alle eisen en wensen van de eigenaar zijn aangegeven. Zijn grote tegenstander wordt senator Andrew Madison (Rod Steiger) die later de vakbondsleider voor een senaatscommis sie zal dagen, omdat is komen vast te staan dat Kovac op een bepaald ogenblik in het verleden giften heeft aangenomen van de mafia. Macht brengt onvermijdelijk cor ruptie en vuile handen met zich mee en de eens zo idealistische Kovac is geen uitzon dering op die regel. Door een tragische speling van het lot zal zijn jeugdvriend Abe Belling, die Kovac op kritieke mo menten gewaarschuwd heeft tegen vreem de invloeden in de vakbeweging, tegen zijn vroegere strijdmakker moeten getuigen. Dat wordt echter verhinderd door de ma fia, die hem een dag vóór de senaatszitting het eeuwige zwijgen oplegt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17