Niet uitgesloten dat president toevallig werd vermoord Wel droog, maar te weinig zon Kennedy aan Moskou Gunstige reacties op bezoek van senator I I Y'ïl rWl B 1 I I 1 Detailwerk Campagnes Tactvol Krachten bundelen i Per ongeluk? Kassa ^REDEN Vergelijking Verkiezingsstrijd r l vk® J Vw 19 19 7 8 SEPTEMBER DONDERDAG 1 4 F en ÏR 1 i (Van onze redactie binnenland) ?n ov ■KJ FT TT r r - zonuren bood, ft (Van onze redacteur in de V.S.) WASHINGTON. Tot een handvol seconden per dag terug- gebracht, terzijde van plichtmatig ge krantenverslagen: de openbare zittingen van de commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar- f. digden, die behalve de moord op Martin Luther King ook het dood- 5) schieten van president Kennedy baan, een eindeloze herhaling van ama- onderzoekt, hebben tot nu toe geen verrassende resultaten opge- r. leverd. F L DEN HAAG. „Na twee opeenvolgende slechte zomers zullen we er hard aan moeten trekken om de mensen nu nog warm te kunnen maken voor een vakantie in eigen land”. Dit is kort samengevat de mening van allen die iets met de toeristenindustrie te maken hebben. Het staat nu als een paal boven water dat de zomer van 1978 nog I slechter was dat de zomer van vorig jaar, die ook al veel te weinig Ir r S'*) t •MSt' I .4 JiiiM'rj 3 Hoorzittingen moorden Kennedy t A en King weinig opzienbarend de - .et >0 «j Zomer 1978 was slechter si? -< dan zomer van vorig jaar 1 rva- om- e/d. i op iten I be- „We hebben een droge zomer gehad, Het dagbezoek aan attracties in Neder land is erg teruggelopen. Zelfs een bekend toeristenpunt als Madurodam deelt in de malaise. De WV van Den Haag zegt dat het aantal bezoekers aan de miniatuurstad blijft dalen. Als gevolg van de wisselvallige zomer hebben veel mensen die hun vakantie in augustus in eigen land hadden gepland, hun programma omgegooid en gingen op zoek naar de buitenlandse zon. Bij de reisbureaus heeft men de indruk dat het publiek na de tweede achtereenvolgende slechte zomer sneller dan ooit tevoren is gaan boeken voor wintervakanties. In Amerika is het NBT al gestart met een actie waarbij de nadruk wordt gelegd op de culturele aantrekkelijkheden van ons land. „Het is de taak van het NBT te trachten het gat op de reis- en verkeersba- lans zo klein mogelijk te houden. De Ne derlandse toeristen gaven vorig jaar drie miljard gulden meer uit dan de buiten landse toeristen in ons land besteedden. De Nederlanders gaven 6 miljard in het buitenland uit. De buitenlanders bracht 2.7 miljard Nederland binnen. Misschien dat de Nederlandse touroperators kunnen meewerken aan een gunstiger beeld van de reis- en verkeersbalans. Zij zouden tot een actie kunnen komen als: „Ga twee in plaats van drie weken naar het buitenland. En breng die ene week in het eigen land door”. Bij slecht weer lopen de badplaatsen leeg omdat er vaak geen vertier is. „Voor Scheveningen is het bijvoorbeeld van groot belang dat volgende zomer een over dekt golfbad opengaat. Dan hou je de mensen ook bij slecht weer vast”, meent de WV van Den Haag. i de cre- ast ck- or jn sn ol- of teurfilms, gemaakt op het moment van de aanslag, een zorgvuldige analyse van een geluidsband, opgenomen via de open staande microfoon van een politiemotor aan de hand van onlangs afgevuurde scho ten, en ook op de geluidsband geregistreer de schoten vormen tot nu toe het meest bizarre materiaal dat hier werd aangedra gen. De geluidsdeskundige was de enige die de aanhangers van de samenzweringsthe- orie enige 'rechtvaardiging tot nog toe ver schafte: hij achtte het niet uitgesloten dat vier in plaats van drie schoten waren afge- vuurd, te oordelen naar de opname via de microfoon op de motor. Politiemannen in Dallas hebben echter vastgesteld dat die motor vermoedelijk niet in de presidentië le stoet reed, dat het sirenegeluid niet zo ononderbroken was als het had moeten zijn toen de voertuigen zich na de aanslag in volle vaart naar het Parkland Memorial hospitaal begaven, en dat op de band ook het gejuich ontbrak van de mensen langs de weg. Wel is gebleken dat de militaire artsen die de lijkschouwing hebben verricht, niet al te nauwkeurig te werk zijn gegaan bij de strandpaviljoens langs de Nederlandse kust hebben over het algemeen slecht ge draaid. Zelfs de grote strandtenten, die de beschikking hebben over binnenaccom- modatie, zijn slechts met moeite uit de kosten gekomen. De eigenaar van de grootste strandtent van Scheveningen: „Voor mijn bedrijf is het een lachertje wat ik gevangen heb, maar ik ben blij dat ik het seizoen zonder verlies kan afsluiten. Ik heb het voordeel dat de mensen bij mij binnen kunnen zitten. Maar je zult alleen een terras hebben”. Met name in de hotelsector is deze zomer geleden. Vele weken in julie en augustus waren hotels in het gehele land vaak nog niet voor de helft vol. De voorzitter van Horeca Nederland, T. H. Osse, weet dat er in de horeca als gevolg van de slechte zomer ondernemers in moeilijkheden zijn geraakt. „Deze zomer was weer slechter dan de slechte van vorig jaar. Iedereen in de toeristenbranche moet zich er nu van bewust zijn dat de krachten gebundeld dienen te worden om gezamenlijk te trach- het feit dat Oswalds eervol ontslag uit hef korps mariniers ongedaan werd gemaakt vanwege zijn vertrek naar de Sovjet-Unie. Oswald had ook een naar zijn gevoel onbe vredigend antwoord gekregen op een brief aan Connally over een mogelijke terug keer naar de VS. Ook in Moskou slaan de politieke leiders gefascineerd gade wat er met president Carter gebeurt en ook daar wordt gespe culeerd over de kansen dat zijn politiek aanzien zo ver zal dalen, dat een voortzet- an te k «ij/ n M- ir- „Ik dacht”, zei Marina Oswald dinsdag, „dat hij boos was op Connally. Ik vond bet moeilijk te geloven dat hij een hekel had aan president Kennedy”. Heeft Oswald, een middelmatig schut ter in zijn diensttijd, die een onwaar schijnlijk staaltje schietkunst uithaalde toen hij met twee van zijn drie schoten Kennedy raakte vanuit een raam op de zesde verdieping van een kantoorgebouw, dan toch in feite misgeschoten? Enkele van de beste schutters ter wereld hebben bij reconstructie van de aanslag niet even trefzeker kunnen schieten. Werd Kennedy per ongeluk vermoord? Ie 1- ids- lan- .30- »ar- Senator Edward M. Kennedy I beschrijving van de verwondingen en dat de leider van dat team medici zijn oor spronkelijke en bebloede aantekeningen heeft vernietigd. Dat echter is detailwerk, vergeleken bij de grote vraag die hier aan de orde is: viel Kennedy ten slachtoffer aan een samenzwering, of was het inder daad een eenvoudige actie van een ver dwaasd en gefrustreerd man, Lee Harvey Oswald, ex-marinier, die enige tijd in de Sovjet-Unie heeft gewoond en daar trouw de, vervolgens teleurgesteld terugkeerde naar de VS en daar vreemde relaties on derhield. Oswalds weduwe, thans mevrouw Por ter en nog steeds woonachtig in Dallas, verklaarde van haar man nimmer iets an ders dan goeds over Kennedy te hebben gehoord, al leek hij na zijn terugkeer uit de 4 plot. Tussen deze twee polen liggen gevari eerde theorieën over de „ware” toedracht der gebeurtenissen. Helaas heeft een merkwaardige reeks sterfgevallen steeds verhinderd dat de getuigen die theorie tot onweerlegbaar feit moesten maken de ver onderstellingen konden komen bevesti gen. Een etalagepop, gehuld in Kennedy’s bebloede kleding, uitgebreide en in kaart gebrachte berekeningen van de kogel- Opiniepeilingen hebben uitgewezen dat een meerderheid van het Amerikaanse volk niet gelooft dat de moord op presi dent Kennedy zich zo heeft afgespeeld als de Warren-commissie die naderhand re construeerde - zodoende kon de commissie van het Huis van Afgevaardigden aan het werk gaan, niet al te ver van de eeuwige vlam waaronder Kennedy’s stoffelijk overschot op de begraafplaats Arlington ter ruste werd gelegd. Een stoet van kritische ongelovigen spoedt zich dag aan dag naar de commis siekamer waar de zittingen plaats vinden. Zij torsen bundels documenten mee: neerslag van doorgaans jaren theoretise ren en bedenken van andere oplossingen voor de vraag hoe het in godesnaam alle maal zo kon gebeuren. Het raadsel van „de Kennedy was in de Russische hoofdstad vanwege een gezondheidscongres waarop een officiële Amerikaanse afvaardiging ontbrak met name vanwege de Russische houding tegenover zijn dissidente burgers. In Amerikaanse politieke kringen wordt aan Kennedy’s reis grote betekenis toege kend omdat de resultaten waarmee hij naar huis kwam, kunnen worden uitgelegd als een signaal van Sovjet-zijde dat het Kremlin verlangt naar een einde van de kleine koude oorlog die in de afgelopen maanden de betrekkingen zo schrikba rend heeft doen af koelen. Midden september gaat Horeca Neder land onder andere met NBT-bestuurders rond de tafel zitten om de problemen in de Nederlandse toeristenindustrie te bespre ken. Gedacht wordt aan het opvoeren van campagnes in binnen- en buitenland waar bij steeds meer de Nederlandse klompen en tulpen naar de achtergrond verdreven zullen worden. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De Amerikaanse senator Edward Kennedy is, zoals gemeld, dezer dagen van een bezoek aan Moskou teruggekeerd met de persoonlijke toezegging van Leonid Brezjnev dat een aantal Russische joden, aan wie een uitreisvisum tot nu toe was geweigerd, zou mogen emigreren. De Russen hebben kennelijk willen de monstreren dat een tactvolle benadering, waarbij niemand al te opzichtig met de zwarte Piet wordt opgescheept, meer vruchten afwerpt dan de moralistische prediking van het goede door Carter. En Kennedy heeft, als onverdacht Ameri kaans liberaal, kunnen uitleggen dat juist de Russische houding de grondslag kan vormen voor de ontwapening van de rechtse politieke denkers in Amerika. 3 M I Het kan geen toeval zijn, dat kort na Kennedy’s bezoek, in de Amerikaanse kranten melding werd gemaakt van voor uitgang bij de SALT-onderhandelingen in Genève. De senator, een uiterst invloedrijk man die In de Senaat en dus in de VS een solide machtspositie heeft opgebouwd, moet aan Brezjnjev tactvol hebben duide lijk gemaakt dat de Sovjet-Unie niet op een SALT-akkoord zou mogen rekenen vanwege deweerstand die zijn beleid, met name tegenover de dissidenten, in Ameri ka had opgewekt. Het uitblijven van een nieuw Salt-akkoord zou bijna onvermijde lijk leiden tot een nieuwe bewapenings wedloop tussen de twee supermachten met aangrijpende politieke en economische consequenties. I man met de paraplu” bijvoorbeeld speelt daarin een rol: een persoon, zichtbaar op een film, bewoog een geopende zwarte paraplu op en neer toen de presidentiële stoet het Dealy Plein in Dallas opreed. Een geopende zwarte paraplu op een zonnige dag? Een signaal voor medesamenzweer ders dat de fatale laatste seconden waren aangebroken? Geenszins, zo heeft de com missie uitgevonden. De bewuste man had zijn gebaar met de zwarte paraplu gemaakt als protest tegen de betrekkingen die Kennedy’s vader (am bassadeur in Londen ooit) had onderhou den met Neville Chamberlain, de vrijwel voortdurend van een zwarte paraplu voor ziene Britse premier die zich vlak voor de Tweede Wereldoorlog zo zwakjes tegen Hitlers opmars had verweerd... Tussen circus en katharsis ligt ergens de ware betekenis van deze geschiedkundige onderzoekingen, die vooral fascineren vanwege de voortdurende onmacht van velen de feiten te aanvaarden zoals zij zijn: het is niet uitgesloten dat in de VS een president min of meer toevallig wordt ver moord, maar die omstandigheid past niet bij het beeld dat Amerikanen zo zorgvul dig van zichzelf en hun samenleving heb ben opgebouwd. Oud-president Gerald Ford komt nog getuigen, en voor de politici die zich als lid van de onderzoekscommissie zo nu en dan op het scherm kunnen laten zien, is het een dankbaar aanvaard stukje publiciteit aan de vooravond van verkiezingen. Voor an deren is het bedenken van nieuwe theori eën en het aandragen van ongrijpbare getuigen een soort levensroeping; bij een aantal hunner wordt de ongrijpbare echo van de schoten in Dallas onmiskenbaar overstemd door het rinkelen van de kassa. President John F. Kennedy Sovjet-Unie wat teleurgesteld in de Ameri kaanse samenleving. Öswald zelf werd in de garage van het politiebureau in Dallas doodgeschoten door Jack Ruby, een nachtclubeigenaar en onderwereldfiguur, die naderhand in de gevangenis aan kanker is gestorven. Moest Ruby Oswald het zwijgen opleggen, of was het waar dat hij tot zijn daad kwam uit afgrijzen over de moord en meegevoel voor Jackie Kennedy en haar kinderen? Tijdens het verhoor van Oswalds wedu we kwam een belangwekkend punt naar voren: mikte Oswald op Kennedy, of was hij er op uit John Conally te vermoorden. Connally was gouverneur van Texas des tijds, werd gewond door een van de kogels, die eerst Kennedy trof, en had als minister van marine de verantwoordelijkheid voor De Russische verwaarlozing van' de mensenrechten, in regelrechte strijd met x de afspraken van Helsinki, zijn voortdu rende militaire versterking en politieke ondernemingen in het toch al onrustige Afrika hebben president Carter genoopt luidkeels van zijn afkeer kennis te geven. Die ontwikkelingen werkten in de VS een ontwikkeling in de hand welke goed keuring van een nieuw akkoord over ver dere beperking van strategische kernwa pens (SALT) door de Senaat vrijwel uit sloot, en leidde tevens tot oproepen aan de Sovjet-Unie belangrijke produkten van de Amerikaanse technologie voorlopig maar om redenen van voorzichtigheid te onthou den. En omdat het moeilijk is van zulke wegen met eenrichtingsverkeer zonder ge zichtsverlies terug te keren, viel een nog verdere verstarring van de betrekkingen te vrezen. IJ ff» WW rf- Mevrouw Marina Oswald tijdens afleggen van haar verklaring Ten koste van de niet geringe som van IE* 2,5 miljoen dollar vooralsnog en na een F vooronderzoek dat door onderlinge twis- f ten van de commissieleden grondig werd fc bedorven, kan het Amerikaanse volk bij E mondjesmaat nog eens kennis nemen van feiten en personen die een rol hebben F' gespeeld in een drama van vijftien jaar I' geleden. Echter de getuigenissen en op- nieuw onderzochte feiten bevestigen on- T miskenbaar de slotsom van de omstreden E' Warren-commissie dat Lee Harvey Os- wald, een wat ontspoorde politieke geest van de eenvoudigste soort, op eigen gele- I genheid te werk is gegaan en de enige M schutter was. Zijn aankondiging dat de Russen bin nenkort een aantal dissidenten zullen laten vertrekken, komt erop neer dat hij het Amerikaanse volk de vergelijking op dringt tussen hetgeen hij behoedzaam ma noeuvrerend heeft bereikt, en de resulta ten van Carters beleid op het gebied van de mensenrechten, die al hun luidruchtig- heid ten spijt magertjes mogen worden genoemd. Voor degenen die nimmer hebben willen geloven dat een president van de VS kon I» worden vermoord door één man, zonder l*" dat deze deel uitmaakte van een omvang- rijke samenzwering, vormt dit een diepe teleurstelling. In hun zeer uiteenlopende versies was Lee Harvey Oswald het werk- -tuig van of een duistere conspiratie van rechtse zijde dan wel van een door de Cubaanse president Castro opgezet com- I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiiiH maar dat was helaas niet aan de hoeveel- r heid zonneschijn te merken”, zegt een me- dewerker van het KNMI in De Bilt. Juni gaf 179 uur zon terwijl normaal 223 uur de zon zou dienen te schijnen. Juli kwam tot 167 uur zon tegen normaal 199 uur en augustus kwam maar net boven de 150 uur uit terwijl dat normaal bijna 190 uur zou moeten zijn. Deze zomer telde De Bilt 11 zomerse dagen, dagen dat de temperatuur boven de 25 graden lag. Een normale zo mer telt 18 zomerse dagen. De grootste slachtoffers van de zeer ma tige zomer waren wederom de typische seizoengebonden bedrijven. De honderden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ü- Het Texas School Book Depository gebouw in Dallas, van waaruit Oswald de dodelijke schoten op Kennedy loste. Kennedy zelf, de laatste van vier broers, van wie er één sneuvelde en twee werden vermoord, houdt nog steeds vol geen kan didaat te zijn voor het Witte Huis, maar hij is intussen zeer zorgvuldig bezig zich toe reikende uitgangspunten te verschaffen voor een verkiezingsstrijd. Een werkbare relatie met het Kremlin kan dan evenmin kwaad, als het polijsten van de betrekkin gen met de Amerikaanse joodse kiezers en de wetenschap, dat de Amerikaanse stem mers de merkwaardige gebeurtenissen te Chappaquidick niet meer van doorslagge vende betekenis vinden voor zijn geschikt heid om als president te fungeren. (In Chappaquidick reed Kennedy na een fees tje. een secretaresse naar huis, raakte met zijn auto te water, de secretaresse ver dronk en Kennedy ging pas de volgende morgen naar de politie). Het familieleven van Edward Kennedy Z is ook een open boek: hij leeft gescheiden van'zijn vrouw Joan, voormalig alcoholis- te, die te Boston „studeert” kortom Kennedy effent de weg naar een democra tische kandidatuur, waarbij hem nog on geveer een jaar overblijft om een definitie ve beslissing te nemen, mede afhankelijk van het verdere verloop van Jimmy Car- ters presidentschap. J ting van zijn presidentschap uiterst twijfelachtig wordt. Het is pas 1978, doch in dit jaar van tussentijdse verkiezingen praat men in Washington vooral over 1980. De opiniepeilingen wijzen uit dat Carter op dit moment de verkiezingen zou verliezen en dat Edward Kennedy een kan didaat is die vermoedelijk zou kunnen winnen. ten de mensen naar ons land te krijgen en om Nederlanders in eigen land te houden”. Het Nationaal Bureau voor Toerisme hoopt dat staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken voor het komende jaar meer geld beschikbaar stelt voor pro- motie-activiteiten. „Ook het NBT weet dat je de mensen niet zomaar uit het hoofd praat dat ze niet naar het buitenland moe- j ten gaan. Maar we moeten in ieder geval proberen het toeristisch produkt structu reel te verbeteren. Nog meer moet de aan dacht gericht worden op het scheppen van slechtweeraccommodaties”, zegt een woordvoerder van het NBT. - - „e ■- E®* a f I t f r r' f

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19