klusjes lichtgewicht I tuin op dak hoeft niet duur te zijn 9 Nylon-tapijt zelf leggen PVC-buis probleemloos materiaal voor I I s - 1 I Kruidenrekje versieren VÓÓR^DE WINTER vï <1X JCmNI «1» £w vv JHk. Jr ETAGE-HOOGTE I t a I I I «Ai ipJELv Begroeiing Bakken Grondmengsels Hydrocultuur 20- ilen loor er- 205 MM r I.X w - 978. r in. 5 - 9 I n is de J 20 9.00 4- sine ba- I en me- X op- es- ba- Bewoners van huizen met een plat dak gaan steeds meer over tot het aanleggen van een daktuin. Vooral in winkelstraten hebben degenen die boven hun zaak wonen, het dak als alternatieve tuin ontdekt. Met kleurige bloembakken en kuipen, waafin boompjes en heesters groeien, kan het geheel een buitenge- beuren worden waar men ook in de herfst en winter plezier aan beleeft. Toch moet men bij het ontwerpen van een daktuin niet over een nacht ijs gaan. Voorzichtigheid is wel degelijk geboden. Wanneer geen nauwkeurig vooronder zoek van de dakconstructie heeft plaatsgehad, kunnen lekkage en zelfs instorting het gevolg zijn. Want het gewicht van bakken, grondlaag en beplanting is niet gering. Pleeg dan ook tevoren overleg met een bouwkundige over de maximale belasting die het dak kan hebben. hiff. Illlllllll llllllllll -*■ f,t 4 I» '■W'i >1^;. -T co k I 190 M beeld nemen. Een eenvoudige vorm, even- afe «t melijk i toe- ilaris. ft i k i Nylon tapijt in huis is sterk, redelijk voordelig in aanschaf en voor alle doe-het-zelvers makkelijk te leg gen. Maar aan deze vloerbedekking kleven toch ook bezwaren. Wie daarmee rekening houdt, kan voor een vrij laag bedrag lang plezier van een gestoffeerde ka mer hebben. Gratis gelegd tapijt betekent niet dat men altijd volledig kostenloos de vloer bedekt krijgt. In veel geval len zal voor het verbeteren van de ondergrond of het wichtige beplanting en de juiste materiaal keuze moeten centraal staan. leggen van een ondertapijt wèl betaald moeten worden. Vloerbedekkingen, voorzien van een stevige wafelrug, kunnen los gelegd worden, mits men een niet te grote kamer heeft. De vakman gaat ervan uit dat men voor een oppervlakte die groter is dan 16 m2 wel moet lijmen of spijkeren. Wie zelf pas tapijt heeft gelegd, kan zonder bezwaar direct met een stofzuiger de vloerbedekking reinigen, wanneer dat maar niet ruw of hardhandig gebeurt. Laat de stofzuigermond met de poolrichting meegaan. Ge bruik voorts afwisselend de zuigmond en de borstel; bij ketelstofzuigers alleen de borstel. Het aluminium van de zuigmond kan strepen veroorzaken. Laat, zolang het nog kan, de stofzuiger het enige schoonmaakattribuut zijn. Wie eenmaal begint nylon tapijt met zeepsop te reinigen, bereikt ermee dat de vloerbedekking daarna nog veel sneller vuil wordt. Een wollen tapijt knapt wel op door een sopje van wolwasmiddel. Trek hiervoor een avond uit, zodat het weefsel ’s nachts goed kan drogen, zonder dat het belo pen wordt. De kleuren worden dan weer fris en het tapijt is voor lange tijd onberispelijk. Schroeiplekken zijn te repareren door het beschadigde gedeelte met een scherp mes weg te snijden. Uit het tapijt onder een kast of onder een bank wordt op'het juiste formaat een nieuw stuk gehaald. Dat kan in het gat worden gelijmd. Is er op de vloerbedekking gemorst, begin dan niet met een doek te wrijven. Leg keukenpapier in dikke lagen op de vlek, ga er even op staan en neem steeds nieuwe lagen papier. Doe dat net zolang totdat het papier geen vlekken meer vertoont. Dan wordt een spons met lauw water en een paar druppels wasmiddel boven de plek leeggekne- pen. Nog steeds niet wrijven. Laat het vocht inwerken, zodat men daarna het tapijt weer met keukenpapier of spons droog kan deppen. De laag grond hoeft niet dik te zijn; vijf centimeter is al voldoende om bij een juiste keus in planten een goede begroei ing te krijgen. Het gaat vooral om gewassen die ook langere droogteperioden zonder aparte be sproeiing kunnen doorstaan. Daartoe be horen vaste planten die onder vrijwel elke omstandigheid floreren: de sedumsoorten (muurpeper). Enkele variaties zijn: sedum hybridum en sedum album. Voorts sem- pervivum soorten, zoals de tectorum, die ook wel daslook wordt genoemd. Het zijn niet alleen succulenten, die maar weinig eisen stellen. Thijmsoorten, iberis saxatallis, dryas octopetala en gras sen als fastuca valesiasca en koeleria glau- ca hebben een dunne grondlaag nodig. Kruipende heesters, zoals de cotoneaster dammeria, de adpressa en de salicifolia komen voor een daktuin in aanmerking. De laatste soort noemt men „parktapijt” om zijn goede bodembedekkende functie. Ook berberis, in rode en groene uitvoe ring, staat heel decoratief. Wie gazongras wil zaaien, kan met een dunne grondlaag goede resultaten krijgen. Gebruikt men turfsubstraat, dan dient die met gewone potgrond of tuinturf gemengd te worden, in verband met de ontwatering. Waterplanten kunnen in polyester of eternitbakken gekweekt worden. Ondiepe schalen worden gevuld met grind, water en waterplanten. Een daktuin kan door het vele vocht slakken aantrekken. Om te voorkomen dat die zich te goed doen aan de planten kan men hier en daar een uitgeholde aardappel neerleggen, De dier tjes kruipen hierin en eten die aardappel leeg. Ze laten de verdere beplanting met rust. Bemestén met organische stoffen is bij een daktuin nogal moeilijk, men kan nu eenmaal niet met verdunde gier of ge droogde koemest aan de gang. De tuin is daarom aangewezen op kunstmestproduk- ten. en schuimstof kan ook een speciaal turf substraat in aanmerking komen. Dat is potgrond met turf als basis, gemengd met voedingsstoffen. Het is licht in gewicht en zeer geschikt voor de meeste plantensoor ten. Een nadeel is dat hier steeds intensief gesproeid en gegoten moet worden. Grotere struiken en kleine boomsoorten mógen in een daktuin alleen worden toege past «ils ze niet te zwaar worden en goed verankerd kunnen staan. Als heesters zijn de rhus (fluweelboom), de Japanse es doorn en de olijfwilg of zelfs een sering goed toe te passen. Bamboesoorten en pampagras zorgen voor markante begroei ing in hoeken. Hier en daar kunnen ook kruiden worden gekweekt. Als regel geldt dat voor gras een bodemlaag van vijf centimeter nodig is. Zomerbloemen ver langen tien centimeter worteldiepte. Voor vaste planten dient men 15 centimeter aan te houden en kleine heesters 20 centimeter. Klimplanten, hogere heesters en kleinkro- nige bomen moeten minstens veertig centi meter grond hebben. Iedereen kent PVC-buis als materiaal dat vooral wordt gebruikt voor aan- en afvoerpijpen in de bouw. Weinigen weten dat dit produkt zich voor veel meer doeleinden leent. Tafelpoten, lampen, krukjes, speelgoed, plantenbakken en wijnrekken kunnen door doe-het-zelvers heel eenvoudig uit PVC-buis worden vervaardigd. De bouwmaterialen handel heeft buizen in allerlei afmetingen en kan er ook zgn. ellebogen bijleveren. De kleinste diameter is meestal vijf centimeter. Heel dikke buizen kunnen wel 25 of 30 centimeter in doorsnee zijn. Ook de wanddikte kan verschillen en er komt bovendien meer keus in kleuren. Een buis in zijn geheel kopen betekent doorgaans dat men vier meter in zijn bezit krijgt. Het kan ook geen kwaad te vragen naar gebruikte stukken pijp. Die zullen eerst goed schoongemaakt moeten worden. Maar wie voor een zacht prijsje aan Tevoren moet een laag primer worden aangebracht. Het spuiten van autolak verdient verreweg de voorkeur. materiaal wil komen, zal dat er wel voor overhebben. Afvalstukken zijn niet gemakkelijk te krijgen. Handelaren ontvangen van de fabrikant geld terug bij inlevering van niet gebruikte stukken. Die worden samengesmolten en dpnieuw tot buis verweckt. Wie PVC-pijp koopt die al eerder gebruikt werd, moet opletten dat het geen diepe krassen vertoont. Men is dan uren kwijt aan polijsten en slijpen. Zo’n ronde buis is immers met een kwast moeilijk egaal te beschilderen. De buizen kan men met een decoupeerzaag op maat maken. Belangrijk is dat men een fijn vertand zaagblad heeft. Schilderen levert ook weinig problemen op. De beste resultaten krijgt men wanneer met autolak gewerkt wordt. De zaagsnede wordt dan glad en hoeft niet afgewerkt te worden. Lijmen lukt het best met speciale kunststof-lijm. sterke constructies gemaakt worden. Lampen gemaakt uit PVC-ringen mogen niet bestemd worden als an dit s- en Bepaalde synthetische tapijten gaan op den duur na melijk bolletjes en pillen vertonen. De poolpluisjes gaan samenklonteren en het uiterlijk wordt minder fraai. Tegen dit verschijnsel is niet veel te doen. Het kan ook gebeuren dat pooltapijt van synthetische garens kleur verschillen lijkt te krijgen. In werkelijkheid gaan de poolbaren verschillende richtingen uitstaan. Dat ligt niet aan een fabricagefout. Men merkt er overigens het minste van bij gebloemd tapijt. In een effen uitvoering komt dit verschijnsel sterker naar voren. Heeft men stoelen met zwenkwielen of een rolstoel, dan kan beter geen hoogpolige vloerbedekking genomen worden. In zo’n geval is een viltkwaliteit beter. Om een fraai resultaat te krijgen, wordt het kastje eerst in een basiskleur geschilderd. Maak het hout goed glad en zet het een keer in de grondverf. die in tter of akbe- M. border rond een gazon mogelijk worden. Het komt erop aan dat de bodemlaag goed wordt opgebouwd, zonder al te zwaar te worden. Over de kiezels of styroporplaten komt een filterlaag, die moet voorkomen dat fijne bodemdeeltjes uit de daarboven lig gende drainage infilteren en dichtslibben. Zo’n filterlaag kan het best bestaan uit een combinatie van kunstharsgebonden glas vezel, die niet meer dan 15 millimeter dik hoeft te zijn. Daarop komt een tien centi meter dikke laag van vederlichte hygro- mullvlokken. De werking van de glasve zels, verkrijgbaar onder de namen Lutra- flor en Tera-Tel, is als die van een mierofil- ter. De vezel verrot niet en wordt ook niet door water of meststoffen aangetast. Hy- gromull heeft de structuur van een zwam, door de overwegend open cellen, die een hoog wateropnemend en -houdend vermo gen hebben. De meest simpele manier om een dak tuin vorm te geven, bestaat uit het leggen van losse houten plankieren of draineerte- gels op de styroporlaag. Langs de kanten en in verschillende vakken worden deco ratieve bakken neergezet. Die moeten goed bereikbaar zijn voor het water. Want ook al zijn die bakken flink van afmeting, de grond droogt sneller uit dan in een normale tuin. Rivierkeien kunnen aan het geheel ook een fraai accent geven. Door het aanbren gen van rietmatten of wanden van ge vlochten hout kan de tuin tegen wind en te felle zon worden beschermd. Deze afschei dingen krijgen een begroeiing van klim planten. Men versterkt hiermee het effect van een groene oase temidden van de stadsgevels. Ingewikkelder, maar beslist fraaier is het om het dakterrein te omge ven met ommuurde plantenbedden. De buitenste steen- of betonrand van het dak kan bovendien een windbeschermende wand van doorzichtig hardglas krijgen. Zo’n muur zorgt niet alleen voor een aan gename temperatuur, maar biedt ook meer veiligheid dan rietmatten of een hou ten afscheiding. De ommuring van de plantenbedden kan bestaan uit zogenaamde betonvorm- stenen. Vooral de U-stenen, die meestal een zithoogte hebben van 40 tot 50 centi meter, zijn erg handig. Ze liggen vast door hun gewicht. Voor de binnenrand kan een lichter materiaal worden gevonden. Een strook ouderwetse Drentse turf is bijzon der aan te bevelen. Zelfs bij een daktuin kan de traditionele De samenstelling van de grondlaag is daarna aan de orde. Men kan het best een mengsel kiezen dat voor de helft uit zware tot middelzware grond bestaat, die vol doende voedingsstoffen en humus bevat. De andere helft is van synthetische schuimstoffen; 35 procent hygromull en 15 procent styromull. Met die schuimstoffen wordt de zware grond lichter gemaakt. Bovendien krijgt men een verbetering van de water- en luchthuishouding. aanbrengen van een dunne laag kiezel of beter nog van doorlatende styropor platen. Het dak zelf dient een helling te hebben van 2 tot 3 procent. Dat is nodig om overtollig water te kunnen lozen via een putje of de dakgoot. Soms zal zo’n helling kunstmatig aangebracht moeten worden door het storten van een betonlaag. Het gebruik van styroporplaten heeft de voorkeur boven grind. Er ontstaat geen beschadiging van het dak door harde kan tige delen. Het gewicht is minder dan bij stenen. Een plaat van 70 x 30 x 6 centime ter weegt maar 600 gram. De aanschaf is ook niet zo prijzig als grint. Men kan er bovendien makkelijk mee werken. Het materiaal laat zich probleemloos toepas sen. Een tuin op drie hoog vraagt een ander karakter dan een op de begane grond. Men kan het best een Japanse tuin tot voor- De industrie komt liefhebberd van dak tuinen tegemoet met hydrocultuur. Het systeem is al bekend bij kamerplanten. Men heeft geen potgrond nodig. De voe ding komt via korrels in de wortels. Dat kan al aanzienlijke gewichtsbesparing op het dak betekenen. Tijdens de beurs „Tuin en Park”, die van 17 tot en met 21 oktober in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehou den, zullen diverse hydrodaktuinen wor den getoond. Goedkoop zijn die systemen echter niet. Per vierkante meter is men zo’n 150 kwijt. Ook met minder dure middelen en wat meer werk kan men een lichtgewicht tuin op het dak aanleggen. Voorwaarde is, dat men vooral wateroverlast voorkomt. Er moet daarom aandacht worden besteed aan de drainage. Dat gebeurt door het Wie PVC-buis aan hout gaat bevestigen, doet dat hoofdverlichting in huis, het best met parkerschroeven. Deze zelftappende schroef draait zich muurvast in het materiaal, zodat heel Een blankhouten onbe schilderd kruidenrekje ofwandrekje of wandrek voor voorraadbussen kan door elke huisvrouw zelf van fleurige decora- ties worden voorzien. Hygromullballetjes kunnen meer dan de helft van hun volume aan water opnemen. Dit vocht wordt later aan de planten door gegeven. Styromull kan het best omschre ven worden als „verpakte lucht”. Deze samenstelling zorgt dan ook voor voldoen de lucht in het grondmengsel. Het onderhoud van de daktuin bestaat voornamelijk uit gieten en sproeien. Door een goed vochthoudende bodemstructuur wordt dit werk heel wat minder tijdro vend. In plaats van dit mengsel van aarde den in handwarm water gelegd. Vervolgens plaatst men de plaatjes met de voorstelling naar boven op een vochtige doek. Volgens eigen ont werp worden de plaatjes dan in een handomdraai op het kruidenrek ge plakt. Druk ze nog even met een droge doek ste vig aan, zodat alle lucht blaasjes verdwijnen. Na ongeveer twee uur zitten de afbeeldingen „muurvast" en kunnen ook niet meer worden verwijderd. Een te sterke bol kan namelijk het materiaal verwarmen. De buis wordt daardoor vervormd. Daarna schuren en even tueel plamuren. Zonodig wordt nog een keer grondverf aangebracht. Daarna kan men de glanslak gebruiken. Een „antieke" kleur als don ker- of oudgroen voldoet uitstekend als onder grond. Teken daarna voor zichtig de figuren over op het houtwerk. Met di verse kleuren de vlakken invullen en eventueel nog met een fijne penseel met zwarte verf omtrek ken. Nog eenvoudiger is het bij een kantoorboekhan del of handenarbeidzaak opplakfiguurtjes te ko- - W i pen. Die worden uitge knipt en 10 tot 20 seceon- NB4» 10 looo I’7 IfflJ

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21