Waarschuwing c VERLIES DREIGT JONG ORANJE VOOR KORTSNOI toto-lotto AfeveddE In februari leek AH op twee cent, nu op een miljoen dollar” b NIEUWE ORANJE-KANS VOOR PETERS EN DUSBABA r Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. b v Ramljak overleden na verkeersongeluk Stap vóór r Aasgieren pttpost 1 L. Splitsing •gWg. .ow 1 25 24 SPORT 19 7 8 VRIJDAG 1 5 SEPTEMBER I I I - I i t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” I Gebruik'm goed. (Van onze sportredactie) ZEIST. De poging van bonds coach Jan Zwarthuis de Oranje- rijen te sluiten, is slechts gedeelte lijk geslaagd. De Amersfoortse oefenmeester, die nu eindelijk als de enige echte technische leider van de KNVB optreedt, wilde na het succesvolle Argentijnse avon tuur met een schone lei beginnen. De dissidenten Jan van Beveren, Willy van der Kuylen en Ruud Geels en de deserteurs John Dus- baba en Jan Peters van voor het wereldtiteltoernooi waren allen weer van harte welkom bij Zwart kruis. Van Beveren en Van der Kuylen reageerden echter nega tief op de opmerkelijke verzoe ningspoging en dit Eindhovense koppel ontbreekt dan ook in de 16 spelers tellende selectie voor het eerste treffen in de EK-voorronde met Ijsland, woensdag in Nijme gen. OXSO I I Machtsstrijd binnen I KNVB onvermijdelijk MOHAMMED ALI LEON SPINKS SPINKS KRIJGT HET ZWAAR TE VERDUREN (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) I i J GOVERT WISSE (ADVERTENTIE) t E. Spanjaard In de toelichting op zijn beleid zorgde Zwartkruis ervoor zijn critici een stap voor te zijn. Hij is er zich terdege van bewust dat zijn besluit om zowel Peters als Dusbaba weer naar Zeist te halen, weerstanden zal oproepen. „De een zal mij daarom een flapdrol noemen, de an der zal het juist moedig van mij vinden. Voor mijzelf ligt de zaak eenvoudig. Ik heb afgerekend met het verleden. Over wat er allemaal is gebeurd, praat ik niet meer. Iedereen krijgt van mij een nieuwe kans”. De bondscoach kreeg daarbij de steun van Herman Choufoer, het sectiebestuurs- lid dat de technische portefeuille in het kabinet van mr. Jacques Hogewoning be heert. „In deze maatschappij worden zelfs moordenaars op een speciale manier opge vangen. We moeten daarom dan ook niet zo erg zwaar tillen aan de wat afwijkende omgangsvormen van voetballers”, aldus de toch wel wat merkwaardige vergelijkin gen trekkende Choufoer, die overigens in de bestuurlijke kringen van de voetbal bond steeds nadrukkelijker op de voor grond treedt. BAGUIO STAD. Als een waardig wereldkampioen heeft Karpov zich giste ren op de Filippijnen in de 22e partij volstrekt niet ontmoedigd getoond door de tegenslagen, welke hij in de twee voor afgaande te incasseren kreeg. Nu dient gezegd dat Kortsnoi met zwart hem ons inziens wel in de kaart speelde door zich wederom in te laten op een variant van de Franse verdediging, in welke zwart het moet stellen met een geïsoleerde d-pion. De grote verliezer bij dit alles is Hans Hamstra, hoofd van de afdeling PR en voorlichting. Hij vormde al geruime tijd het mikpunt van kritiek, die er keer op keer op de chaotische Oranje-organisatie werd gespuid. Huybregts heeft nu name lijk ook de perszaken onder zich en kan daarbij iedereen inschakelen die hij nodig acht. Gezien het verleden is het duidelijk dat hij de omstreden figuur Hamstra zo min mogelijk ter assistentie zal oproepen. Blijft echter de vraag of de PR-man zich bij de nederlaag zal neerleggen en of niet andere sectiebestuurders, zoals Hogewo ning en Zwikstra, die Hamstra zo lang de hand boven het hoofd hebben gehouden, alsnog zullen proberen de PR-chef in de een of andere functie aan Oranje te koppe len. Kortom: echt rustig is het nog lang niet rondom Oranje. In de partij van gisteren bleef zwart weer tobben met de zwakte van die d-pion, welke hij tenslotte maar offerde om enig tactisch tegenspel te krijgen. Dit bleek toch onvoldoende en het ziet er dan ook naar uit dat Karpov met een sterke a-pion goede winstkansen kan scheppen in de afgebroken stelling, welke heden wordt uitgespeeld. 6. Lf8-e7, in de 16e partij speelde Korts noi hier De7. 10. Le7xc5. Zo wint zwart de pion terug dank zij een tactisch grapje. 17. Tdlxd3. Het is nu wel duidelijk dat pion d5 permanent een zorgenkind blijft. 26. g2- g4. Wit kan nu op ieder gewenst moment met g4-g5 het paard op f6 verdrijven en pion d5 veroveren. Vandaar dat Kortsnoi deze offert. 27. c3xd4. Niet 27. Pd4:, Pc5 benevens Te3:. 29. Le3-d2. Later blijkt dat wit terecht de loper op het bord houdt. De jeugdspeler C. J. Kerkhof (Telstar) heeft één wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 125 gulden gekregen. Ruud Wielart start morgen op een inter nationale atletiekwedstrijd in Rovareto (Italië). Betty Stöve heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het internationale tennis toernooi in Tokio. De Hongaar Portisch heeft het schaak toernooi in Tilburg gewonnen. Timman eindigde als tweede. Nevada dessin 3136, afmeting ca. 100x160 cm. Winkelwaarde 500,-. De Leidsche Wolspinnerij NV, fabrikante van Nevada-wol, stelt iedere week deze prijs ter beschikking. U krijgt dan een kompleet Nevada Hobbypakket. Jarenlang zult u trots zijn op uw zelf geknoopt kleed van Nevada Smyrna wol. ZEIST. „Een gevaarlijke under dog”. Zo typeert bondscoach Jan Zwartkruis Ijsland, de komende te genstander van Oranje in de voorron den van de Europese titelstrijd. „Mis schien zal men mij wel uitlachen om mijn woorden”, stelt de oefenmees ter, die de IJslanders zowel tegen Amerika als tegen Polen in actie heeft gezien. En vooral tijdens het optreden voor eigen publiek tegen de Polen (0-2), eveneens in het kader van de EK-strijd hebben de IJslanders grote indruk op Zwartkruis gemaakt. 33. d4-d5. Gewoontegetrouw holt Karpov aanstonds met zijn vrijpion. Om de h-pion bekommert hij zich niet. 34. Pf5xd5. 34. Td6:? zou falen op 35. Pb6: schaak, Tf6: 36. Th3:. 35. Tc8-a8 treft a5 en dreigt Ta6 met verovering van d6. 42. Lb6-c7. Het is ons onduidelijk waarom Karpov hier geen 42. Ta4: speelt, gevolgd door een run van zijn a-pion. 46. La5-b4, en wat was er hier tegen 46. Ba3:? ZEIST. Jan Zwartkruis heeft de selec tie voor Jong Oranje, dat volgende week dinsdag om half acht in Deventer tegen Go Ahead Eagles een oefenwedstrijd speelt, bekendgemaakt. De zestien voor Jong Oranje zijn: De Jager (Ajax), Hiele (Feyen- oord), Brard (Feyenoord), Zondervan (FC Den Haag), Metgod (AZ’67), De Graaf (AZ’67), Kok (Lierse SK), Hofkens (Beve- ren Waas), Jans (PEC), Molenaar (Volen dam), Broeken (Willem II), Tahamata (Ajax), Koster (Roda JC), Stafleu (Feyen oord), Van de Korput (Feyenoord) en Ur- sem (AZ’67). Dat stramien ligt Karpov op het lijf ge schreven en daarom zou een andere ope- ningskeuze van Kortsnoi, gezien de stand van 4-2 van de tweekamp, meer voor de hand gelegen hebben. Het bureau betaald voetbal is door Choufoer in tweeën gesplitst: nationale en internationale zaken. Secretaris-pen- ningmeester Jan Huybregts staat aan het hoofd van het het meest in de publiciteit tredende departement van internationale zaken. Weliswaar worden zijn handelin gen kritisch gevolgd door drie bestuursle den (Choufoer bij het Nederlands elftal, Van der Kroft bij jong-Oranje en Witte- veen bij de UEFA-jeugd), maar hij is nu toch wel dè sterke figuur in het perso neelsbestand van de KNVB. ZAGREB. De Joegoslavische voet baller Mladen Ramljak is in de nacht van woensdag op donderdag bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Ramljak, die 33 jaar werd, botste met zijn auto frontaal tegen een vracht wagen. Mladen Ramljak stond het laatst onder contract bij AZ’67, waar hij echter door blessures nauwelijks speelde. Daarvoor was hij in dienst bij Feyenoord. Afgebroken stand, wit Karpov, Kd3, Tb8, Lb4, pion a2, b2, f5, g4. Zwart, Korts noi aan zet, Kg8, Te2, Pe8, pion a3, f7, g7, h6. Deze stand lijkt zeer gunstig voor Kar pov. Een mogelijk vervolg is: 47. a3xb2. 48. Lb4-c3. Niet 48. Ke2:? bl, Dame 48. Te2-e7; 49. Lc3xb2, Kg8-h7; 50. a2- a4, benevens Ld4 en opmars van de a-pion. Onvoldoende is 50. Pe8-f6; 51. Lb2xf6, g7xf6; 52. Tb8-bl! gevolgd door Tal en de pion is onstuitbaar, terwijl zwart geen te genspel heeft. Opgemerkt zij nog dat 48. b2-bl Da me, schaak (in plaats van Te7); 49. Tb8xbl, Te2xa2 faalt op 50. Tbl-b8, Kg8-f8; 51. Lc3-b4 schaak. Het ziet er dus duister uit voor Kortsnoi. Ali heeft inmiddels meer dan 200 sparring-ronden gebokst tegen Fred Reeds, Tonu Tubbs en Magic Davids. Deze laatste zei onlangs: „Ik heb tegen Ali gespart voordat hij voor de eerste keer aan moest treden tegen Spinks. Hij ging toen maar een beetje tegen de touwen, was veel te dik en ik moest maar tegen hem aanslaan. Dat was nu heel anders. Ali was actief tijdens het sparren en rustte nooit uit door tegen de touwen te leunen. In februari leek hij op twee cent, nu op een miljoen dollar”. Muhammad Ali de in zijn eer aangetaste ex-kampioen, die in encyclopedieën meer ruimte in beslag neemt dan menige Amerikaanse president heeft trainingen altijd gehaat. „Maar ik wilde lijden om nog eenmaal te overwinnen. Alles heeft me de afgelopen maanden pijn gedaan om dat ene doel tef>ereiken. Ik wilde stoppen tijdens een rondje hardlopen, maar ik perste er toch nog honderd meter uit. Dit gevecht betekent meer voor me dan de partijen tegen Sonny Liston (1964, de eerste keer dat de toenmalige Cassius Clay de wereldtitel bemachtigde - red.), Joe Fraizer of George Foreman (1974, de tweede keer dat Ali De titelverdediger is er inmiddels ook achter gekomen, dat er veel aasgieren om hem heen zwerven, die belust zijn op zijn geld. Spinks heeft Butch Lewis van Top Ranks, dat zijn belangen behartigt, al te verstaan gegeven, dat hij niet meer in de buurt mag komen. „Het is moeilijker om kampioen te zijn dan om het worden. Spinks zal daar achter moeten komen", aldus zijn trainer Solomon, die het vertrouwen in zijn pupil nimmer opgeeft. (Van onze sportredactie) NEW ORLEANS. Muhammad AH acht vrijdagnacht het moment aangebroken om de wereld nog één maal te laten zien, dat hij en niemand anders „The Greatest”, de superkampioen is. Dat moet dan gebeuren in New Orleans in zijn revanchepar- tij tegen Leon Spinks, die AU op 15 februari van dit jaar verrassend de wereldtitel afhandig maakte. Het was toen een gevecht tussen de aftakelende ouderdom en jeugdige over moed. Ali, the greatest, had het karwei tegen zijn elf jaar jongere tegenstander tè gemakzuchtig opgevat. Landskampioen PSV blijft desondanks Oranjes hofleverancier met vijf spelers in die selectie: Brandts, Van Kraaij, Poort vliet, René en Willy van de Kerkhof. Ook Anderlecht is sterk vertegenwoordigd: Dusbaba, Geels, Haan en Rensenbrink. Verder heeft Zwartkruis Krol, Schrijvers (beiden Ajax), Peter (AZ’67), Jansen (Feyenoord), Nanninga (Roda JC), Does burg (Sparta) en Wildschut (Twente) opge roepen. Maandag zal de bondscoach zijn basisformatie bekendmaken. In het nu geselecteerde gezelschap ont breken overigens nog vijf spelers, die in het recente verleden een belangrijke rol in het Nederlands elftal hebben gespeeld. Voor Rijsbergen, Rep, beiden kregen van hun club Bastia geen toestemming om woensdag voor Nederland uit te komen, en Neeskens, een UEFA-schorsing, is die af wezigheid van tijdelijke aard. Jongbloed en Suurbier hebben besloten een punt achter hun interland-carrière te zetten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG. Lotto 36 van afgelopen zohdag heeft een winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Het levert een bruto bedrag van 538.371 gulden op. In de sporttoto waren er 24 winnaars, die elk bijna zesduizend gulden bruto krijgen uitge keerd. De uitslagen zijn. Lotto 36: Totaal aantal prij zen: 19 776; inleg: ƒ3.238.322; prijzenbedrag: 1.538.202,95; eerste prijs: een winnaar bruto uitkering: 538.371,00; tweede prijs: drie win naars bruto uitkering: 51.273,40; derde prijs: 184 winnaars bruto uitkering: 1253,90; vierde prijs: 8676 winnaars uitkering: 35,40; vijfde prijs: 10.912 winaars uitkering: 28,10. Sporttoto 36: Totaal aantal prijzen: 2982; in leg: 533 478,00; prijzenbedrag: 295.338,74; eerste prijs: 24 winnaars bruto uitkering: 5.970,70; tweede prijs. 313 winnaars uitkering: 202,30; derde prijs: 2645 winnaars uitkering: 33,50 De Feyenoorder Arie Romijn speelt zondag voor FC Groningen tegen Telstar. Een „huur met recht van koop”. In Argentinië vertolkte Choufoer in de schaduw van opperhoofd Hogewoning nog de bescheiden rol van waarnemer. Als vele anderen kwam,hij toen tot de pntdek- king, dat de organisatie rondom Oranje erg veel te wensen overliet. Als eerste verantwoordelijke bewindsman heeft hij nu een aantal ingrijpende maatregelen ge troffen, die ongetwijfeld een hete herst in Zeist tot gevolg zullen hebben. Een machtsstrijd in het sectiebestuur en tussen De „Louisville-lip” voelde zich na zijn nederlaag gekrenkt en wilde niet aanvaarden, dat hij afgeschreven was. Meteen na afloop van de vijftien ronden lange partij in het „Pavilion” in Las Vegas daagde hij Spinks („He is too ugly to be a champi on”) uit voor een revanche. De 25-jarige in St. Louis geboren Spinks aanvaardde het aanbod van zijn vroegere idool. Spinks, die vrijdagnacht rond de tien miljoen gulden rijker kan worden, had echter volgens een edict van de WBC (World Boxing Council) eerst zijn titel op het spel moeten zetten tegen Ken Norton. Het contract had vóór 17 maart getekend moeten worden, maar Top Ranks en de CBS-televisie, die een exclusie ve overeenkomst met Spinks hadden, zagen meer in een revanche tegen Ali dan in een gevecht tegen Ken Norton. Toen dat bekend werd, schrapte de WBC Spinks als wereldkampioen en werd in zijn plaats Norton tot titelhouder in het zwaarge wicht verheven. De WBA (World Boxing Association) hand haafde Spinks als „the champ”, waardoor nu de situatie is ontstaan, dat er twee wereldkampioenen in het zwaargewicht in Amerika rondlopen Spinks volgens de WBA en Larry Holmes, die Norton inmiddels heeft verslagen, volgens de WBC. In tegenstelling tot hun eerste duel heeft Muhammad AH zich consciëntieus voorbereid op het gevecht tegen Spinks. Vanaf begin augustus heeft hij zich teruggetrokken in de bergen bij Deer Lake in Pennsylvania. Elke ochtend stond de voormalige wereldkampioen, die al 55 partijen als profbokser achter de rug heeft, op om te gaan trainen. Bovendien trok hij zich in de afgelopen anderhalve maand in de ochtenduren een half uur terug in een kleine moskee om zijn god Ali is overtuigd moslim om steun te vragen. Niet zo vreemd, omdat Spinks, de oudste in een gezin mët zeven kinderen, altijd heeft moeten opboksen tegen zijn omge ving in de zwarte wijk van St. Louis, die hem maar een zielig jongetje vond. Hij werd geplaagd door vriendjes, zijn vader vertelde hem in het bijzijn van anderen dat er niets van hem terechtkwam en zijn gezondheid liet vroeger door bloedarmoe de veel te wensen over. „Op een gegeven moment werden die pesterijen van mijn vader mij te veel. Ik was toen vastbesloten: ik zou en moest wat worden in de wereld, alleen maar om mijn vader in het ongelijk te stellen”. De mentaliteit om af te rekenen met de frustraties uit zijn jeugd hebben Leon Spinks ver gebracht. In ’76 werd hij olympisch kampioen in het halfzwaargewicht (zijn broer Mi chael behaalde goud in Montreal), anderhalf jaar later kroon den 5300 mensen in het Pavilion te Las Vegas hem als de nieuwe wereldkampioen in het zwaargewicht. Inmiddels komt er van alle kanten kritiek on ziin levenswijze. Spinks, die 850.000 gulden verdiende met zijn zege op Muham mad Ali, kocht in de afgelopen maanden huizen, auto’s, com pleet met bar en café, en werd vaak gesignaleerd in cafés en dancings. Veel burgerlijke Amerikanen eisen een keurige le venswandel van hun topsporters, maar Spinks wil niet dat zijn doen en laten wordt beïnvloed door de massa. „Ik haat soms al die mensen om me heen. Als het we te veel wordt, stap ik in een auto en ga een paar dagen weg”, aldus Spinks, die volgens zijn vrouw Nova even gemakkelijk vijf dollar als vijf cent uitgeeft. wereldkampioen werd - red.). Ik wil de eerste bokser zijn die voor de derde keer kampioen wordt en dan stopt”. „De eerste maal dat ik Spinks ontmoette, was ik niet gemoti veerd. Ik was veel te dik, nauwelijks in conditie en rommelde daardoor maar wat aan. Ik moet een bepaalde druk op me voelen, dan krijgen de mensen de echte Ali te zien. Dat is nu het geval, ik voel me erg gemotiveerd. Spinks kon in februari in de aanval, nu zal hij zich moeten beperken tot de defensie”. Zijn helper Bundini Brown zet Ali’s woorden kracht bij met: „In februari leek hij op een mooie, grote cake zonder inhoud. De klok is nu tien jaar teruggezet, hij heeft de ambitie weer van vroeger”. Leon Spinks, die ongeveer zeven kilogram lichter is dan zijn in alle opzichten forsere concurrent, zal nooit op zo’n voetstuk geplaatst worden als de nu al legendarische Muhammad AH. Hij mist daarvoor persoonlijkheid, gevoel voor publiciteit en is last but not least bovendien een minder fraaie bokser. Bokskenners genoten van Ali’s stijl, Spinks daarentegen heeft meer weg van een straatvechter. De zestien geselecteerden zijn: Dick Nanninga (Roda JC), Ruud Geels, Rob Rensenbrink, John Dusbaba, Arie Haan (allen Anderlecht), René van de Kerkhof, Willy van de Kerk hof, Jan Poortvliet, Ernie Brandts, Adrie van Kraay (alien PSV), Ruud Krol, Piet Schrijvers (beiden Ajax), Pirn Doesburg (Sparta), Wim Jansen (Feyenoord), Piet Wildschut (FC Twente) en Jan Peters (AZ’67). 1 enkele professionele krachten van de KNVB is onvermijdelijk. ’♦LV

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25