KOSTBARE VANGST Overval op zwarte woonwijk in Kaapstad Wereldbank optimistisch over groei economie arme landen I J Smith wil geen nieuw overleg met Nkomo J Pleidooi tijdens Europees politiek overleg Nederland is Amnesty-rapport: mensenrechten In Jaarverslag over 1977 sceptisch over plannen Giscard Weer pokkengeval in Birmingham „Grove schending door Idi Amin” J 1 Test-case Kroaat vrijgelaten Franse regering eist vergoeding schade aan Bretonse kust NYLON HAND MET HAAK ALLES WEG! LA TRAVIATA 2 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER VRIJDAG 1 5 door Nico Scheepmaker J val aat est ïke wd jen I ing ''W ent itie md IA KAAPSTAD (Reuter, UPI), De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een nachtelijke overval gedaan op de negerwijk Crossroads van Kaapstad. Volgens het hoofd van de oproerpolitie betrof het een „misdaad-voorkomende oefening”. I (Van onze redacteur Jan Gerritsen) BONN. De Europese Negen moeten gereed zijn „economische drukmiddelen” tegen Zuid-Afrika toe te passen als de „kritische dialoog” met Pretoria over af schaffing van de apartheid geen resultaat oplevert. Dit standpunt vertolkte minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gis teren tijdens het Europese politie ke overleg tussen de Negen, dat ditmaal in de Westduitse hoofd stad plaats had. SALISBURY (Reuter). Rhodesië ziet af van verder overleg met een „monster” als guerrillaleider Joshua Nkomo en zal zich nu concentreren op het winnen van Britse en Amerikaanse steun voor zijn overgangsregering van zwarten en blanken, zp heeft premier Smith van Rhodesië gisteren op een persconferentie verklaard. trijfël Van der Klaauw wil zo nodig economische druk op Zuid-Afrika MINISTER VAN DER KLAAUW ,d.:>olv lu«>. natsru;.: i?’ iaar- leld, raar ding rwe- late- iar. van nor- als sren (lijft en ijks- der- i de eter litie aan nge- De organisatie zegt in het rapport dat de situatie met betrekking tot de mensenrech ten al zorgwekkend was voor president „Wij moeten onze gedachten nog vormen. Er zijn tal van vraagtekens”, aldus Van der Klaauw over het voor stel van Giscard om drie „wijze man nen” te belasten met een studie over de vraag hoe de besluitvorming in de gemeenschap beter kan. Het mandaat voor deze drie wordt erg belangrijk, aldus de bewindsman, die het niette min van belang noemde dat nieuwe impulsen worden gegeven in de kwes tie van de zeer trage besluitvorming in de EEG. WASHINGTON (AP). De economi sche groei in de arme landen is vorig jaar groter geweest dan in de geïndustri aliseerde landen, ten dele vanwege een verbeterde voedselaanvoer en een geste gen uitvoer. Dit staat in het jaarverslag van de Wereldbank. Amin in 1971 aan de macht kwam. Daarna namen de schendingen van de mensen- de gemiddelde tekorten in 1974 en 1975. „Groei in de uitvoer van de ontwikke lingslanden is geen voorbijgaand ver schijnsel. Integendeel, deze zal waar schijnlijk voortduren vooropgezet dat de handelsbelemmeringen niet toene men”, aldus de Wereldbank. Volgens functionarissen is er geen grond meer voor bezorgdheid dat de ont wikkelingslanden het gevaar lopen hun schulden op grote schaal niet te kunnen terugbetalen. rechten echter ontstellend in omvang toe. Willekeurige arrestaties, detentie zonder vorm van proces, foltering en moordpar tijen op grote schaal door veiligheidstroe pen werden regelmatig en systematisch doorgevoerd, met goedkeuring of aanmoe diging van de regering. Het rechtssysteem is snel ten gronde gegaan. Amnesty noemt het verontrustend dat de Oegandese regering herhaaldelijk de internationale bezorgdheid om, en verzoe ken ten behoeve van politieke gevangenen heeft genegeerd. In het rapport wordt met name gesproken over de gebeurtenissen in 1977 en de eerste helft van 1978. Anders dan zijn Nederlandse ambtge noot, sprak de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Henri Simonet over de VN-resolutie inzake Namibië als een test case voor Zuid-Afrika. Volgens Simonet is er ook voor de Europese Gemeenschap sprake van een test-case, voor wat betreft de betrekkingen van Europa met de Derde Wereld. De Britse minister Owen betoogde dat de druk die het Westen tot nu toe op Pretoria heeft uitgeoefend, wel degelijk effect heeft gehad. Het standpunt dat Van der Klaauw in het politieke beraad van de Negen innam, is een nadere illustratie van zijn eerder Er vielen tijdens de actie twee doden en een aantal gewonden. De doden waren een zwarte man en een baby, onder de gewon den bevonden zich zes politieagenten. Het hoofd van de oproerpolitie maakte tevens melding van verscheidene arrestaties. Vorige week heeft de politie ook al een aantal arrestaties verricht. De wijk Cross roads telt 15 a 20.000 inwoners. Het is de laatste en grootste negerwijk van Kaap stad. De regering wil deze wijk ontruimen, zoals voorheen met de zwarte wijken Mod- derdam, Unibell en Werkgenot is gebeurd. Een politiewoordvoerder in Johannes burg bevestigde gisteren dat het in de omgeving van King William’s Town, waar de op 12 september van het vorig jaar overleden zwarte leider Steven Biko woon< de, tot enige onrust is gekomen. Op de verjaardag van de sterfdag zelf is het rustig gebleven. Wel waren volgens officiële mededelingen tevoren in de stad Namens de Negen zal Genscher in een rede voor de Algemene Vergadering van de VN een resolutie aankondigen waarin de Negen steun aan VN-vredesoperaties voortaan een verplichtend karakter willen geven. Wie deze resolutie steunt, zal in de toekomst ten minste ook mee moeten hel pen de financiële gevolgen te dragen van het optreden van VN-troepen in crisisge bieden. Ook over de mensenrechten zal de Duitse minister naar gezegd werd een for se verklaring afleggen. Daarin zal er onder andere op worden gewezen dat er ook sociaal-economische mensenrechten be staan, die in de Derde Wereld, maar ook in het Oostblok, worden geschonden, aldus een toelichting in Bonn. Van der Klaauw en Owen spraken hun zorgen uit over de recente gebeurtenissen in Iran. Besloten werd Spanje en Portugal te informeren over het resultaat van het politieke overleg tussen de Negen, zodra de toetredingsonderhandelingen met deze landen zijn gestart. Met Portugal is dat eind oktober waarschijnlijk het geval. Met Spanje is de Europese Gemeenschap ove rigens nog lang niet zover. Soweto vlugschriften verspreid. De bevol king werd daarin opgeroepen de verjaar dag te herdenken met een staking. De oproep bracht echter geen reactie teweeg. De onrust van gisteren bestond uit het verbranden van boeken en schriften door de leerlingen van een vroeger door Biko bezochte school. Ook gooiden zij ruiten in. In een aangrenzende school brandde een aantal leslokalen uit. Begin deze week heeft de politie een aantal aanhangers van de door Biko ge stichte beweging „Zwart Bewustzijn” aan gehouden, onder wie een zuster en broer van Biko. De broer, Khany, die ziekelijk is, is weer op vrije voeten. Van der Klaauw wilde niet ingaan op een uitlating van minister Simonet, dat de aanwezigheid van Cubaanse troepen in Angola had bijgedragen tot de stabilisatie van de situatie in dat land. De Duitse minister Genscher was het daar niet mee eens. De Cubanen hebben zich terughou dend gedragen, oordeelde de Bonner be windsman. Naar gisteren in Parijs werd vernomen wordt met de eis voorkomen dat juridische termijnen verstrijken en is de Franse rege ring bereid over het geëiste bedrag te onderhandelen. De eis is gericht tegen de Amerikaanse firma, Amoco International and Co ei genares van de „Amoco Cadiz”. Uit de ruimen van het schip stroomde ongeveer 230.000 ton ruwe olie. De gevolgen voor de Bretonse stranden zijn nog altijd merk baar. BONN(AFP). Stepan Bilanczic, een Kroatische balling die Bonn niet heeft willen uitleveren, is gisterochtend vrijge laten. Hij bevond zich in de gevangenis van Keulen in verzekerde bewaring. DEN HAAG (ANP). Amnesty Inter national, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen in de hele we reld, heeft vandaag een rapport over de situatie van de mensenrechten in Oegan da gepubliceerd. Volgens Amnesty be staat er overtuigend bewijsmateriaal om aan te tonen dat het Oegandese militaire regime sinds jaren verantwoordelijk is voor voortdurende en grove schendingen van de mensenrechten, en dat op zeer grote schaal. PARIJS(DPA). De Franse regering heeft bij een rechtbank in Manhattan in New York City een eis tot schadevergoe ding van ruim 300 miljoen dollar inge diend tegen de eigenaar van de op 16 maart met rampzalige gevolgen ter hoog te van de Bretonse kust gestrande tanker „Amoco Cadiz”. reb- fari- 1 in nge- ;ven ;aal- laar eten nlij- tot 3 ngs- zpu- ren- asse land i per dfde ?rde, n en n de sver- ;tap. van eede n de von- t ge- een digd was 1 de der- 1.000 ta is n de a te- ook nge- n in (ben igen ukte Lr 1 do- van r de uit een ;wa- 78- (Van onze redacteur Jan Gerritsen) BONN. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) wijst de gedachte van een directoraat van grote landen binnen de tot twaalf landen uitgebreide Europese Ge meenschap resoluut van de hand. Hij verklaarde dit in een eerste reactie op de brief van de Franse president Giscard, die daarin een verbetering van de besluitvorming in de gemeen schap van twaalf (met Griekenland, Spanje en Portugal) bepleit. Giscard verstuurde zijn brief naar alle hoofd steden van de huidige negen EEG- landen. De Wereldbank benadrukte echter met klem dat het merendeel van de arme landen kampt met grote armoede op het platteland en dat hun grootste probleem is „te verzekeren dat de agrarische pro- duktie zich sneller uitbreidt dan de be volking”. Sinds de algemene voedselcrisis van 1974 is de voedselsituatie in de wereld verbeterd. Een functionaris van de We reldbank verklaarde dat de voedselreser ves momenteel ongeveer 20 percent vor men van de totale jaarlijkse behoefte. Vijf jaar geleden was dat slechts 10 per cent. „Wij zijn gematigd optimistisch over de voedselsituatie”, aldus een func tionaris. In 1977 steeg de uitvoer van de ontwik kelingslanden in dollars uitgedrukt met 14 percent. Vooral dranken, vetten en oliën, enkele metalen en fabrieksproduk- ten vertoonden sterke stijgingen. Het handelstekort van de ontwikke lingslanden beliep een bedrag van 12,7 miljard dollar, wat maar de helft is van deze week toegelichte Zuid-Afrika-beleid. In Den Haag werd na een persconferentie van de bewindsman geconcludeerd dat de minister minder ver wilde gaan dan de vorige regering. Van der Klaauws voor ganger, de socialist Van der Stoel, stelde zich op het standpunt dat Nederland vóór een economische boycot van Zuid-Afrika was, mits de belangrijkste westelijke lan den daaraan zouden meedoen. Amerika, Engeland, Duitsland en Frankrijk voelden daar overigens niets voor. De Westduitse regering had de dag tevo ren besloten geen gevolg te geven aan een Joegoslavisch verzoek om uitlevering op grond van terroristische activiteiten. Alle acht Kroatische ballingen wier uit levering door Joegoslavië was geëist, be vinden zich thans op vrije voeten. In mei werden in Joegoslavië vier van terroristische activiteiten beschuldigde Westduitsers aangehouden. In ruil voor de uitlevering van Rolf-Clemens Wagner, Pe ter Boock, Brigitte Mohnhaupt en Sieglin- de Hofmann, werd toen de uitlevering van de als terroristen gekenschetste Kroaten geëist. De Duitse rechtbanken hebben de uitle- vering van de Kroaten echter als niet ge oorloofd verklaard. beid i 22- ïer- niet igen der- con- zeek iver Jan- (de ■eid. iere ang- men van kto- len. >n is De ouw iwd. icht- I ■van De vooruitzichten op een voortdurende snelle economische groei van de arme landen blijven gunstig, mits de geïndus trialiseerde landen geen nieuwe hinder nissen opwerpen voor hun uitvoer. In het jaarverslag staat dat het bruto nationaal produkt van de ontwikkelings landen in 1977 met 5,4 percent is geste gen, vergeleken met 3,9 percent voor de geïndustrialiseerde landen. Het jaar daarvoor waren de groeicijfers respec tievelijk 6,4 percent en 4,6 percent. Volgens de Wereldbank hebben veel arme landen het, bij het totstand brengen van interne economische aanpassingen om van de wereldrecessie van 1974 te herstellen, béter gedaan dan hun welva rende tegenhangers. Een medewerker van de Wereldbank prees de geïndustrialiseerde landen om dat zij geen nieuwe handelsbarrières hebben opgeworpen tegen de ontwikke lingslanden, ofschoon zij dit onderling wel hebben gedaan. De Wereldbank verstrekte in het belas tingjaar 1978, leningen van de „Interna tionale Ontwikkelingsassociatie” inbe grepen, meer dan 8,7 miljard dollar aan ontwikkelingslanden, vergeleken met bijna 7,3 miljard dollar in 1977. 1 de dan mus het ;rste >dag 1. Binnen de organen van de Europese Gemeenschap moet worden voortgewerkt aan de voorbereiding van economische maatregelen tegen het regime in Pretoria, aldus de Nederlandse bewindsman, die als voorbeeld van een „drukmiddel” het afra den door de Negen van nieuwe investerin gen in Zuid-Afrika noemde. Intussen moe ten de Negen wel hun „kritische dialoog” met Pretoria voortzetten, aldus Van der Klaauw, die voor dit laatste de bijval van zijn collega’s kreeg. Minister Van der Klaauw heeft overi gens van zijn Engelse collega Owen de toezegging gekregen dat hij op korte ter mijn over het zogenaamde Bingham-rap- port kan beschikken, nog voordat het in Engeland wordt gepubliceerd. In dit rap- port wordt geschreven hoe de grote olie maatschappijen, waaronder Koninklijke Shell, de VN-handelsboycot tegen Rhode- sië hebben ontdoken. De bewindsman wilde niet van een' breekpunt spreken als Zuid-Afrika niet wil meewerken aan een oplossing voor Namibië (Zuidwest-Afrika), zoals die wordt nagestreefd door vijf westelijke lan den (waaronder drie EEG-landen: Duits land, Engeland en Frankrijk). De Negen hopen dat de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties volgende week een westelij ke resolutie inzake Namibië zal aannemen. Daarmee willen de „vijf” Zuid-Afrika overhalen in te stemmen met hun regeling voor het onafhankelijk worden van Nami bië. BIRMINGHAM (AP). Hilda Witcomb, de moeder van Janet Parker die afgelopen maandag aan pokken overleed, is ook be smet met deze ziekte. Dit is gisteravond in een verklaring van het Britse departement van Volksgezondheid bekendgemaakt. De 70-jarige mevrouw Witcomb is besmet met hetzelfde virus als haar dochter, de variola major. Volgens artsen zal zij echter in leven blijven. De echtgenoot van Hilda Witcomb, de 71-jarige Frederick Witcomb die ook in het isolatieziekenhuis was opgenomen, is daar vorige week aan een hartaanval over leden. Het neerschieten van een passagiers vliegtuig op 3 september en het vermoor den van de meeste overlevenden heeft aangetoond dat Nkomo een óngekend groot monster is, niet zozeer fysiek (Nko mo weegt ongeveer 135 kilo - red.) als wel geestelijk en mentaal, zo zei Smith. De Rhodesische premier was voorts van mening dat niet verder praten met Nkomo problemen voor het land zou kunnen ople veren, maar dat uiteindelijk de Britse en Amerikaanse regering de sleutel tot de vrede in handen hebben. De Britse regering, reageerde niet op de persconferentie van Smith. Een woord voerder van de Amerikaanse regering deelde mee dat de Verenigde Staten en Engeland niet van plan zijn hun bemidde- lingsactie te staken. Nkomo zal, zo wordt verwacht, in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba sa- men met de andere Rhodesische guerrilla leider, Moegabe, een gesprek hebben met de Cubaanse president Fidel Castro. Deze is in Addis Abeba om de conferentie voor Afrikaans-Arabische solidariteit tegen im perialisme bij te wonen. Fidel Castro zou, aldus diplomatieke kringen in Nairobi, proberen een verzoe ning tussen Nkomo en Moegabe tot stand te brengen. Er ontstond een verwijdering tussen beiden na een geheime ontmoeting van Nkomo met premier Smith. Een groep van 300 Amerikaanse „vrij willigers voor Rhodesië” is gisteren op het Londense vliegveld Heathrow aangeko men op doorreis naar Salisbury. De groep veteranen uit Vietnam is bij eengebracht door de 34-jarige Giles Pace, die op een persconferentie verklaarde, dat hij „de volledige steun van premier lan Smith van Rhodesië heeft U moet nu niet meteen naar de boekhan del hollen om „Broodje aap” van Ethel Portnoy te kopen, want deze verzameling van 93 eeuwigdurende verhaaltjes die voor waar worden doorverteld en soms al een eeuw of langer rond de aarde cirkelen, is nog maar in drukproef aanwezig. En ik zie nu al aankomen dat de tweede druk met enkele nieuwe verhalen kan worden uitge breid, want die twee waar ik gisteren over vertelde (olifant op Fiatje, en man onder auto) staan nog niet in die eerste druk. Evenmin als de classic, die in de begintijd van het nylon druk werd rondverteld, dat de geheel in nylon geklede bruid na het ontwikkelen van de foto’s naakt naast de bruidegom bleek te staan, omdat nylon niet „pakte” op het fotomateriaal (F. Mer- kelijn uit Alphen aan de Rijn stuurde me die toe, evenals die van de moeder die ondanks het gebruik van de pil in ver wachting raakte, omdat haar dochter haar pillen, ten eigen gerieve, had verwisseld voor vitaminetabletjes). Maar de meeste voorbeelden die me wer den toegezonden staan in de een of andere vorm toch wel in „Broodje aap”. Bijvoor beeld die met de man met de haak, die ik in drie verschillende versies kreeg toege stuurd: vrouw remt af om lifter mee te nemen, op het laatste moment bevalt zijn gezicht haar niet, ze geeft weer vol gas, hij slaat kwaad op de auto, als ze thuiskomt blijkt door het plaatwerk van de auto een haak te steken met nog een homp vlees eraan. Ook het Hollandse echtpaar dat met een hondje een Chinees restaurant in Hong Kong bezoekt, gebarend beduidt dat het hondje ook wat te eten moet krijgen, waarop het diertje meegenomen wordt naar de keuken om even later gebraden opgediend te worden, is zowel in „Broodje aap” als in de inzendingen op verschillen de manieren aanwezig. Ook krijgen de brancardiers, die zo moeten lachen dat zij hun patiënt van de trap laten vallen waar door hij ook nog een been breekt (zie Trijfel van gisteren) soms een andere aan leiding mee: man stoot hoofd door glazen deur, naar ziekenhuis, vrouw reinigt bloedvlekken met watten gedrenkt in was benzine, man komt thuis met zes hechtin gen, gaat naar de WC, steekt sigaret op, werpt lucifer achter zich, waar ook nog de wasbenzinewatten drijven, steekvlam, gat verbrand, GGD, op brancard, hoe is het gekomen, vreselijk lachen, brancard valt met patiënt van trap, patiënt ook nog een gebroken been! A. Goedijn uit Leiden had het bij wijze van spreken zelf meege maakt! En neem bijvoorbeeld de volgende twee variaties op één therna'. Eerst die van me vrouw Van Helden uit Baarn, die het ver haal eerst in Amsterdam hoorde en kort daarop nog eens in Los Angeles: „Mevrouw doet boodschappen in de Bij enkorf, moet even naar de „ladies”, waar ze, eenmaal gezeten, haar tas voor zich op de grond zet. Opeens ziet ze hoe de tas, tot haar grote schrik, onder de deur door, die niet tot de vloer reikt, weggetrokken wordt. Ze kan niet zo gauw weg, maar als ze alle handelingen verricht heeft, snelt ze naar de klantenservice, waar ze naam, adres en telefoonnummer opgeeft. De vol gende dag wordt ze gebeld: de klantenser vice! De dief (dievegge) is gearresteerd, tas met alles erin is terecht. „Ik kom er meteen aan!”, roept ze blij, maar op de klantenser vice blijkt men van niets te weten. Als ze weer thuis komt, blijkt het hele huis over hoop te zijn gehaald: geld, sieraden, zilver tafelgerei, alles weg! Ethel Portnoy heeft deze versie in „Broodje aap” opgenomen: „Een echtpaar ontdekt, als het ’s och tends het huis verlaat, dat hun auto gesto len is. Ze bellen de politie om de diefstal aan te geven, en doen voor de rest van de dag zo goed en zo kwaad als het gaat zonder auto hun zaken af. Wie schetst hun verbazing als ze de vol gende ochtend de deur uitgaan en hun auto weer zien staan. Op het dashboard zit een briefje luidend: „Excuus voor het on gemak dat ik u bezorgd heb, maar ik had zo dringend een auto nodig! Hier zijn twee kaartjes voor La Traviata voor aanstaan de vrijdag om het goed te maken. Ik wens u een prettige avond.” Het echtpaar is blij verrast en vindt het vermakelijk. Maar niet meer zo vermake lijk als ze van dp opera terugkeren en tot de ontdekking komen dat hun huis vak kundig is leeggehaald.” Ethel Portnoy rondt dit af met de voet noot: „In dit verhaal zit een dubbele grap: La Traviata betekent De Bedrogene.” DE Romeinse politie toont fotografen zeven kilo heroïne, die werd aangetroffen in de bagage van een jong paar op het vliegveld van Rome. De partij heeft een waarde van ongeveer 36 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3