Buurthuis seizoen met denderend feest r Struikgewas oplossing voor overlast rond speelveld Siersmeden tonen vakmanschap in garagepand aan Piet Heinstraat Katten gedumpt op Rijksweg „Brulboei” opent „Ik doe dit echt niet voor mijn plezier” 1 t Auto’s uit zee gevist Voor u die van exclusief woon-niveau in klassieke stijl houdt... S&ousino* ■i SANERINGSREGELING HIELP VOLENDAMMER FINANCIEEL HET SCHIP IN NIEUWE START VOOR KUNSTZINNIGE HAARLEMMERS Nieuw rioleringsnet in Oud-IJmuiden Grondverkoop voor tandartsenpraktijk krijgt fiat commissie 1 o Wr ,rfw 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 4 SEPTEMBER VRIJDAG I 5 Voor ’t echt sfeer vol wonen. „GEEN GROND VERKOOP AAN WESTERHOEVELAAN GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? Good Housing heeft een uitzonderlijke kollektie meubelen, wandgobelins, gordijnstoffen, verlichting en antiek. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. ,,’t Valt mij be hoorlijk zwaar om nu, na ruim twee jaar, weer uit te varen, ik doe het echt niet voor mijn plezier. Ik moest wel doordat ik financieel zo ontzettend benadeeld ben door de Nederlandse overheid. Het is ook niet de bedoeling nog erg lang zo door te gaan, mijn schip blijft te koop. Als er morgen iemand bij mij komt die de „Brittana” wil kopen stop ik met vissen, als hij tenminste de prijs betaalt die het schip waard is-. Dat is ook de opzet van deze hele operatie, een rede lijke prijs te krijgen voor dit schip. Als ik een paar goede rei- VAN RIXEL zo’n drukker t zen maak, met een hoge besom ming, dan stijgt het in waarde. Bij een eventuele verkoop ben ik dan tenminste schuldenvrij.” KW f ’«31 (AD VER TENTIE) Varen onder Engelse vlag voor Klaas de Boer harde noodzaak 5 on- (ADVERTENTIE) I Mevrouw Van Heel verklaarde zich na mens haar liberale achterban voor grond- verkoop aan de noordkant aan drie bewo ners van de Kruidbergerweg waarmee een oud plan tot verkaveling van het totale terrein gedeeltelijk toch nog realiteit zou worden. Het B. en W.-voorstel kon bij de liberalen geen genade vinden. Aan vergro ting van de drie achtertuinen werd boven terreinbeplanting de voorkeur gegeven. „Opgaand groen biedt tegen voetballende jeugd geen doeltreffende afscherming” zo werd gesteld. „En wat te denken van nach telijke bezoekers van oudere leeftijd. Ook daar wordt door omwonenden over ge klaagd. Met beplanting houd je bezoekers van een bistro aan de kerkweg die op en rond het speelterrein nogal eens ”een luch tje plegen te scheppen”. „Een zorg voor de ouders en hun eigen pakkie-an”. Bij die nuchtere reactie bleef het van Bijis kant. De heer H. van der Werff vertolkte het CDA-standpunt, dat met de liberale visie overeenkomt, zonder zich daar echter per soonlijk aan te binden. dat in gebruik is als speelveld voor de plaatselijke jeugd. Na drie hoorzittingen over dit onderwerp is de oplossing voor B. en W. op dit moment: verkleining van de aanwezige voetbalkooi, en beplanting van het speelterrein aan de noordzijde (achter de Kruidbergerweg). Daarmee is de overlast voor de omwonenden wel de finitief de wereld uit, verklaarde commis sievoorzitter K. W. Bijl. De progressieven in de commissie vielen hem op dat punt bij toen de kwestie van de commissiever gadering aan de orde kwam. >ffi- gis- aar van pen op gen ;rkt hij ens mir Hij oge VELSEN. Een 21-jarige Amsterdammer heeft vannacht twee jonge katjes, in een zak verpakt, van Rijksweg 6 weggehaald. De dieren zijn, naar vermoeden van de politie, uit een auto gegooid. Ze waren niet gewond. IJMUIDEN. Aan de Piet Heinstraat in IJmuiden krijgt het aloude smidsvak nieuwe kansen in een werkplaats die tot voor kort bij het Garagebedrijf Stormvo gels in gebruik was. De Haarlemmers Ben Demmers en Piet van den Bos heropenen het pand Pien Heinstraat 9 op 22 septem ber als „kunst- en siersmederij”. In een ruimte van 120 vierkante meter gaan zij zich toeleggen op de vervaardiging van verlichtingsornamenten, kappen en ver dere toebehoren voor open haarden, uit hangborden en ander decoratief smeed werk. Ook gietwerk behoort tot de vaardighe den- van de Haarlemmers die in een am bachtelijke smidse in hun woonplaats (Siersmederij Kroonsberg, Zijlweg 73) er varing hebben opgedaan in „het betere smidswerk”. opbrengst van mijn schip bij verkoop kon die afgelost worden”, aldus De Boer. Die vlieger ging echte!- niet op, ongeveer drie maanden later werd een nieuwe sane ringsregeling van kracht met terugwer kende kracht tot 1 januari. Volgens die regeling kregen de vissers die zich terug trokken 1400 gulden per ton en daarboven op nog een premie van het produktschap en een gedeeltelijke kwijtschelding van de bankschulden. Alles bij elkaar kwam dat op circa 2000 gulden per ton. Daardoor ging De Boer voor een niet onaanzienlijk bedrag letterlijk het schip in. De bewerking ran het gloeiende metaal aan het smidsvuur. Alaast lassen een Veel toegepaste techniek in de werkplaats aan de Piet Heinstraat. Op de speelplaats treedt om 12 uur een Turkse groep of een gitaarduo op, tezelf dertijd begint daar een kinderkermis met onder meer ballengooien, auto-race en touwtje trekken. IJMUIDEN. Het buurthuis „De Brul boei” opent zaterdag 23 september offici eel het nieuwe seizoen met een denderend feest dat duurt van 12 uur ’s middags tot 1 uur 's nachts. Bij mooi weer speelt het programma zich grotendeels af op de stoep voor de Brulboei en op de speel plaats, bij slecht weer wordt het program ma in het gebouw afgewerkt. Aan de Piet Heinstraat in IJmuiden laait het smidsvuur hoog op voor bewerkingen die vandaag de dag nog uitsluitend plaats vinden in constructiebedrijven die vaste modellen eindeloos herhalen. De Haarlem se siersmeden zetten op dat punt de klok een eindje terug. Voor elke opdracht komt een apart ontwerp op tafel. Ben Demmers. „Wat hier de deur uitgaat is uniek in de letterlijke betekenis. Een tweede exemp- plaar van de geleverde grootte en uitvoe ring zul je sporadisch tegenkomen i in uit- iin- zeel i in den ibe- een 10e- vat. De straten waar gewerkt gaat worden, maken voor het grootste gedeelte deel uit van het kaalslaggebied waarop een bouw plan van 116 nieuwe woningen zal worden gerealiseerd. De bewoners van Oud-IJ- muiden zullen dan ook geen noemens- waardige hinder ondervinden van de te verrichten werkzaamheden. De daar te verrijzen nieuwbouw is een van de rede nen waarom besloten is om nu over te gaan tot vernieuwing van d( .riolering. De werkzaamheden zullen zo’n 4 weken in beslag gaan nemen. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden De ifti- VELSEN. Woensdag 20 september zal in Oud-IJmuiden begonnen worden met een omvangrijke vernieuwing van het rioleringsnet. In de Wetstraat, de Van der Helmstraat, de President Kruger- straat en de La Reystraat zullen nieuwe rioleringsbuizen worden gelegd. De werkzaamheden bestaan uit het ver wijderen van de oude rioleringsbuizen, die daar al zo’n 60 a 70 jaar in de grond liggen, en het vervangen daarvan door nieuwe betonnen rioleringsbuizen. ior- in- ken 31- ;ier aar op VELSEN-NOORD. Bij de Noordpier is door de politie een personenauto uit het water opge vist. Een tweede wagen wordt alsnog opge haald. De twee auto’s, die bij laag water zonder inzittenden in het water werd ontdekt, is vermoe delijk evenals de tweede een gestolen wa gen. De politie heeft de daders, die de wagens waarschijnlijk van het talud bij de bergingsha- ven hebben geduwd, nog niet achterhaald. Er wordt «een onderzoek ingesteld. ïr- m- el- ex ra De Amsterdammer zag omstreeks twee uur in het voorbijgaan de zak op de weg liggen, af en toe bewegend. Hij is gestopt en vond de dieren, in goede staat van gezondheid. De twee poezen zijn op het hoofdbureau van plitie onthaald op voed sel en melk, waarna ze naar het Kerbert Asyl zijn gebracht. Daar wordt nu gewacht op een nieuw, en hopelijk beter tehuis. wordt in een enkel geval verwerkt als het om (antiek)restauraties gaat. Met het laatste zitten de Haarlemmers als vakman op hun favoriete golflengte; decoratieve kunst met een sterke hang naar stijltjes uit een grijs of meer nabij verleden. Demmers heeft als „edelsmid jaren achtereen gewerkt op kunstmarkten in Velsen en elders in Noord-Holland. Hij is ermee gestopt omdat de serieuze belang stelling en klandizie bij een meer select publiek moeten worden gezocht. Vaste af nemers zijn mensen die werkelijk iets te besteden hebben. Lui die de waarde kun nen afzien van de interieurstukken die Op de stoep is de hele dag een terras waar men frisdrank, koffie, pannekoeken en pop-corn kan kopen. Daar is tevens een welzijnsmarkt waar allerlei actiegroepen een stand hebben. De rest van de stoep is tot vrijdagmarkt verklaardt, jong en oud die iets te vérkopen of te ruilen hebben kunnen hun waar daar op straat uitstallen. Een herindeling van het speelterrein gaat de gemeente 12000. kosten. Met een vierkantemeterprijs van 110. stroomt de helft van dit bedrag bij grondverkoop aan de noordkant weer in de gemeentekas te rug. Dit CDA-argument klonk uit de mond van de heer Van der Werff niet al te overtuigend. De fractievertegenwoordiger wilde de mogelijkheid tot grondverkoop alsnog onderzocht hebben maar gaf ver der alle steun aan het voorstel zoals het ter tafel kwam. Het liberale standpunt bleef „zonder meer tegen”. Bij D’66 klonk enige twijfel door over de werkelijke doeltref fendheid van opgaand groen. De socialis ten verwierpen grondverkoop in welke omvang dan ook. In dit geval ook om geen precedent te scheppen. „Na deze drie ge vallen zijn verdere verzoeken om tuinver groting helemaal niet denkbeeldig” zei me vrouw Groot-Water. De commissie cultuur en jeugdzaken gaf maandag zijn steun aan de oplossing die B. en W. voorstaan voor het binnenterrein aan de Waterhoevelaan. Maandag krijgt de commissie financiën dit punt op de vergaderagenda. veelal door bemiddeling van architecten en interieurontwerpers bij Demmers Van den Bos besteld worden. Om half twee begint voor de kleinere kinderen een optreden van het Poppente- jater PLOP en om drie uur begint de popgroep Low met een optreden op het podium op de binnenplaats. Voor de grote re kinderen begint het kinderkabaret Haak en Sherry om vier uur met een voorstelling, de kinderen worden ook ac tief bij deze voorstelling betrokken. eist last rde zijn 34- 7 zes ?ra- tie- tot gal du ds- Vel or- 'er- ;n. De Boer: „Als ik één dag later had gesa neerd was ik ruim vier ton wijzer geweest. Maar daar kwam-nog bij dat ik mijn boot aan de straatstenen niet meer kwijt kon. Een heleboel vissers die geen gebruik wil den maken van de oude regeling saneer den nu wel. Doordat zij veel meer geld van de overheid kregen konden zij hun boten tegen afbraakprijzen weg doen, tegen de bedragen die zij vroegen kon ik met geen mogelijkheid opbieden. Ik ben toen naar Den Haag geweest en heb gevraagd of ik ook alsnog van die regeling kon profiteren. Nou, daar begonnen zij niet aan. Vervol gens vroeg ik mijn vergunning terug, dan zou ik de saneringspremie weer terugstor ten. Dat werd ook afgewezen. Toen kwam bij mij het idee op om onder een andere vlag verder te gaan, ik moest toch wat.” De Boer dacht aanvankelijk aan Dene marken, doch zag na enige tijd af van dat voornemen. Eén andere Nederlandse vis ser was hem voor geweest en ondervond veel tegenwerking van zijn Deense colle ga’s. België en Duitsland vielen ook af zodat hij tenslotte bij Engeland terecht kwam. Het plan werd uitvoerig besproken met „terzakekundige mensen”, het bleek juridisch waterdicht. De Boer en zijn vrouw richtten een nieuw bedrijf op, Naabritt Ltd., en lieten zich inschrijven bij de Engelse Kamer van Koophandel. Als plaats van vestiging werd Grimsby geko zen, aan de Engelse oostkust. De „Brittana VD 243” werd omgedoopt in „Brittana GY 243” en vijf werkloze Engelse vissers wer den aangemonsterd als bemanning. Dat is ook een van de redenen dat De Boer geen geloof hecht aan de krantenverhalen dat de vissers in Grimsby hebben geprotes teerd tegen deze situatie. I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De vertegenwoordigers van de CDA en VVD in de commissie openbare werken maakten zich donderdagavond opnieuw sterk voor (ge deeltelijke) grondverkoop rond het ter rein aan de Santpoortse Westerhoevelaan Een zakelijke aanpak en kunstenaar schap moeten de vestiging in IJmuiden tot een succes maken. Demmers en Van den Bos bouwen als siersmeden verder op de gebruikelijke bedrijfsopleidingen voor metaalbewerkers. Ben Demmers kan het einddiplotna tonen van de SMECOMA, de landelijke smidsopleiding. Deze vakoplei ding schiet op het punt van de siersmederij erg tekort', is zijn ervaring. Aspiranthoef- smeden kunnen er nog wel bekwaamheid opdoen.De siersmid moet zijn eigen weg in die richting zoeken omdat de basisoplei ding daarin niet langer voorziet. Demmers noemt zichzelf als voorbeeld. Zijn smids- prestaties van de laatste jaren dankt hij aan de inmiddels hoogbejaarde Haarlem mer C. K. Kroonsberg, die in het fijnere werk zijn mannetje staat. Een rijke collec tie werkstukken in de pas ingerichte sme derij kan als bewijs dienen voor het vak manschap dat in Haarlem aan de dag werd gelegd. Veel verlichtingsornamenten, lamphouders en kronen in een stijl die veelal aan „echt antiek” ontleend zijn. Ko per. staal en messing zijn het basismateri aal voor nieuwe werkstukken. Zilver „Allemaal krantenpraat”, aldus De Boer, „ik geloof er niets van. In de tijd dat ik er was om de voorbereidingen te treffen heb ik alleen maar aardige gezichten ge zien en veel medewerking gehad. En dan de verhalen dat wij zijn uitgeweken naar IJmuiden omdat ik in Grimsby problemen verwachtte. Wij waren op weg naar Grims by maar moesten door de storm uitwijkën naar IJmuiden. Ik kan me voorstellen dat ze maatregelen willen treffen zodat niet nog veel meer vissers van het vasteland dezelfde truck uithalen als ik. Maar ik ben er vast van overtuigd dat ze niets zullen ondernemen om mij weg te krijgen. Je moet niet vergeten dat ik nu de gezinnen van vijf Engelse vissers te eten geef. Als ik weg ben zijn die mensen weer werkeloos.” VELSEN. De commissie openbare werken stemde donderdagavond zonder veel bedenkingen in met de verkoop van een stuk gemeentegrond op de hoek Moer- bergplantsoen/Stephensonstraat in IJ muiden voor de bouw van een tandartsen praktijk. Een maatschap van drie pas afgestudeerde tandartsen koopt voor een gemeenschappelijke vestiging 1100 vier kante meter grond a 125 per vierkante meter. Dit tarief geldt in Velsen voor grond ten behoeve van bedrijfsvestigin gen én de dienstverlenende sector waar de praktijkruimte onder valt. De grondoverdracht vindt plaats na de start van de bouw. De koopacte bevat een boete- en kettingbeding dat op grondver koop binnen tien jaar een boete van twee ton stelt. Vóór Dirk Kuijper van Progres sief Velsen was het boetebedrag aan de lage kant. Hij vroeg verder garanties in het koopcontract dat grond en bebouwing in derdaad „ten algemenen nutte” ingebruik blijven en bracht tegen verkoop van de grond bezwaar in. „Erfpacht heeft onze voorkeur. Met verkoop verliest u greep op de situatie”, zei hij. Zijn huurman H. E. Wind (PvdA) viel hem op dat punt bij. Kuijper noemde „een speelhol of relaxcen- trum” als bestemming die voor het tand artsengebouw onder dezelfde noemer (dienstverlening) van toepassing zou kun nen zijn binnen de tien jaar die het ketting beding bestrijkt. „Een erg hypothetisch geval” bracht Bijl daar tegenin ..Wij wil len een teksttoevoeging die ononderbro ken gebruik als tandartsenpraktijk zeker stelt echter graag overwegen. Mits dat de koopgegadigden niet altezeer tegen de ha ren instrijkt”. ’s Avonds is er een buurtfeest met - waarschijnlijk - van acht tot negen uur Turkse muziek en van negen tot twaalf uur een optreden van De Jantjes. Tussen de muziek door draait ook het Rad van Avon tuur. Voor de jongeren is er *s avonds het reeds in onze bladen aangekondige optre den van de twee IJmuidense rockgroepen Low en National Heroes met een lichts- how. Verder zijn er de hele dag doorlopen de tekenfilmvoorstellingen. De toegangs prijzen zijn: ƒ1,- voor het kinderkabaret Haak en Sherry, 2,50 voor het popcon cert en de feestavond terwijl op de kinder kermis tien cent per activiteit wordt gere kend. De rest is allemaal gratis. De Volendammer Klaas de Boer (49) wil best uitleggen waarom hij de opzienba rende stap heeft genomen om met zijn in Nederland weggesaneerde boot onder En gelse vlag op tong, schol en kabeljauw te gaan vissen. Woensdag bracht hij zijn eerste lading vis binnen; twaalf ton uit het door de EEG aan Engeland toegeken de quotum veranderde voor 32 duizend gulden van eigenaar op de visafslag van IJmuiden. Maandag vaart de „Brittana” opnieuw uit, met een zeskoppige beman ning waaronder vijf Engelse vissers. „Ik ben met dit schip tot 1976 in de vaart geweest, per 31 december 1975 heb ik mij weg laten saneren. Volgens de toen gelden de regeling kreeg de eigenaar 700 gulden per ton, na 1 januari was die regeling niet meer en zou er volgens de regering ook geen nieuwe meer komen. Ik besloot toen van die regeling te profiteren omdat ik nog een nevenverdienste heb (een vishandel in Amsterdam - red.). Er zat nog tvel een behoorlijke hypotheek op het schip, maar met het geld uit de saneringsregeling en de Schipper Klaas de Boer op zijn negen jaar oude Brittana. „Alles is hetzelfde gebleven, alleen de registratieletters zijn veranderd. VD 243 werd GY 243". INTERIEUR SPECIALISTEN Alkmaar, Mient23, tel.072-120844 Amsterdam, Beethovenstraat 65, tel. 020-769575

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5