Filmhuis BEVERWIJK ZIT AL VER BOVEN CIJFERS VAN VORIG JAAR. service GESPREKSGROEPEN VOOR OUDEREN IN DIENSTENCENTRUM Anders oud worden want elke tijd is toch leef-tijd I MAANDAG OPENING NIEUWE SPORTHAL Heemskerk verbetert politienieuws J I \VX A I Muziek in Alpha Informeel Leef-tijd Installatie sportraad PSP-afdeling en G. van Ruyven verzoenen zich Afscheidsreceptie J. Postema Jeugdinstuif Wijk aan Duin Kamerleden: Inspraak Voorhaven misleidend Politie roept getuige op t r BEVERWIJK-HEEMSKERK 9 19 7 8 S E P T E M B E R VRIJDAG 1 5 I F van het aantal dronken automobilisten met maar liefst 55 procent betekent. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Het alco holgebruik in het verkeer in IJmond-Noord stijgt met de dag. Volgens gegevens van de Beverwijkse politie is van oktober 1977 tot en met augustus j.l. het aantal processen verbaal tegen dronken automobilisten met 42 procent gestegen. In Heemskerk is het al niet veel anders. In die gemeente slingerde de politie in het tijdvak januari 1978 tot en met juni j.l. 39 dronken automobilisten op de bon. In 1977 werden 58 dronken rijders gesnapt. De Heemskerkse politie verwacht bij de 90 pro cessen verbaal te komen hetgeen een stijging .AL,;.: Aantal dronken rijders in IJmond-Noord stijgt sterk ■A En toen. Niet op een eiland Minder man of vrouw. De ervaringen in het vorige jaar hebben geleerd, dat de contacten en gesprekken niet beperkt blijven tot de uren van de gespreksochtenden, maar dat men via de groepen in de tussenliggende perioden el kaar ook ontmoet, telefoontjes pleegt, ver der praat, met elkaar ergens heen gaat of gaat deelnemen aan de andere aktivitei- ten. Niet als groep maar als mensen die elkaar via de groep wat beter hebben leren kennen. „Ik kom tijd tekort”, zegt één van de In de sporthal wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de belijning van de vloer (zie foto). De tennishal (achter de sporthal) is nog één grote werkplaats waar nijver wordt gezaagd, gespijkerd en glas ingezet In Heemskerk is de situatie al even somer. Daar werden in 1975 34 processenverbaal wegens dronken schap in het verkeer uitgedeeld. Een jaar later was dit al gestegen tot 43 en in 1977 werden 58 dronken automobi listen op de bon geslingerd. Tot en met juni van dit jaar werden 39 dronken rijders gesnapt. Het aantal rijverbo den in Heemskerk stijgt ook. Werden er in 1976 46 rijver boden gegeven, in 1977 waren dat er al 52 en in de eerste zes maanden van dit jaar werden al 34 automobilisten gesommeerd de auto te laten staan. dat het raadzamer is de rit naar huis maar met de taxi te maken. In de laatste periode bedroeg het aantal rijverbo den 54, terwijl in de voorlaatste periode de statistiek van de Beverwijkse politie bij 43 rijverboden stopte. Van oktober 1977 tot augustus van dit jaar reikte de politie al 48 rijverboden uit. Er bleken zoveel onderwerpen te zijn waarover mén met elkaar kon praten zon der het nu specifiek over de eigen persoon lijke problemen te hebben, dat er toch enige lijn in de gesprekken gebracht moest worden en daarvoor benutte men onder meer de map „Iedere tijd is leef-tijd”, een deelneemsters, die het vorig jaar als vrij jonge weduwe niet meer zo zag zitten. wordt in de gemeenteraad een eensluiden de stem te laten horen. Indien een van de partijen zich niet akkoord kan verklaren met hetgeen in de gemeenteraad door de Coniferen De gemeente Heemskerk heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twaalf coniferen, die voor de aula van de begraafplaats „Eikenhof” aan de Marquettelaan stonden. Ruit Een bewoonster van de Lesse- straat meldde in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half een dat er kort tevoren een ruit was ingegooid van de koffieshop bij het NS-station in Heems kerk. De politie kon de dader niet meer achterhalen, maar vond wel een racefiets. gezamenlijke uitgave van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid en de Jong Oud Trust. Daarin worden tien on derwerpen behandeld als aanleiding voor gesprekken. We noemen deze even om een indruk te geven. De onderwerpen zijn: „We worden anders oud” (ouder worden en oud zijn hebben door grote veranderin gen in de levensloop een nieuwe inhoud gekregen); „Van harte oud zijn” (ouderen moeten niet proberen te leven als jonge ren. Ze moete zichzelf zijn); „Pluk de dag” (wie zorgelijk werkt voor morgen mist veel moois, maar.... we kunnen het werken niet combinatie PPR PSP over „zware” stads problemen wordt gezegd, dan houdt men zich het recht voor het standpunt van de PSP middels andere kanalen naar buiten te brengen. Ook zaken die niet in de ge meenteraad aan de orde komen en door de PSP zwaar genoeg worden bevonden om er een oordeel over te vellen, zullen door de afdeling worden behandeld. De PSP hoopt hiermee het eigen gezicht in Bever wijk te kunnen bewaren. HEEMSKERK. Vanavond om 21 uur draait het Filmhuis in buurthuis De Zandkraai in de Handelstraat de eerste film van het nieuwe seizoen; „La Dentel- ière" van Claude Gorretta. BEVERWIJK. Zaterdagavond treedt in Alpha het Herbie White Combo op. De groep brengt actuele geïmproviseerde mu ziek met elementen uit het klassieke en fanfare-achtige genre. Het combo is sa mengesteld uit Herman de Wit, Maurice Horsthuis, Han Bennink en Kees Klaver, mensen die ook bij het Kollektief van Willem Breuker zeker geen onbekenden meer zijn. Aanvang 21 uur. Een misverstand is, dat alleen vijtenzès- tigplussers aan de gespreksgroepen zou den kunnen deelnemen. De minimumleef tijd is gesteld op ongeveer vijfenvijftig jaar, want in de praktijk blijkt dat in die leeftijdsfase vaak een nieuw begin nodig is. De stijging van het gebruik van alcohol in het verkeer wijkt in Beverwijk en Heemskerk niet veel af van de landelijke cijfers die begin september door de Centrale Politie Verkeerscommissie bekend werden gemaakt. Hoofdinspecteur J. Schoen van de Beverwijkse politie zette de alcoholgegevens eens op een rijte: in het tijdvak november 1973 tot en met oktober 1974 werden 57 proces senverbaal wegens dronken rijden uitgedeeld; van no vember 1974 tot en met oktober 1975 61 processenverbaal; van november 1975 tot en met oktober 1976 97 stuks en van november 1976 tot en met oktober 1977 88 stuks. Niet in deze cijfers zitten de rijverboden, een wat lichtere graad van dronkenschap in het verkeer, maar waarbij de automobilist van de politie wel te horen krijgt DEN HAAG-IJMVIDEN. De Kamer leden Van Thijn en Stoffelen (Partij van de Arbeid) vinden de advertentie waarin de Raad van de Waterstaat belangstellen den oproept voor inspraakavonden over de Voorhaven bij IJmuiden misleidend. Ze vragen zich af hoe het mogelijk is de inspraakprocedure af te werken, terwijl alle benodigde rapporten nog niet binnen zijn. Nadere onderzoeken van de door het „Ópen Beraad” ontwikkelde plannen (mi lieu, economische haalbaarheid enz.) zul len waarschijnlijk eind december gereed zijn. Pas dan kan inspraak zin hebben, aldus de Kamerleden. Men dacht met het onderwerp „Pensione ring” midden in de roos te schieten, maar toen de groep er eenmaal was bleken de ouderen zelf een scala van onderwerpen aan te dragen, zoals de relatie met de kinderen, de vrijetijdsbesteding, de drem pelvrees om als alleenstaande ergens heen te gaan. Voor een man bijvoorbeeld om eens te gaan koffie drinken bij een vrouw die ook alleen achter is gebleven. IJMOND. De directeur van de onder wijsbegeleidingsdienst „Midden Kenne- merland”, de heer J. Postema, krijgt van het bestuur op vrijdagmiddag 29 septem ber in restaurant Johanna’s Hof te Castri- cum een afscheidsreceptie aangeboden. De receptie duurt tot 17.30 uur. DE OPENING van het gigantisch sportcomplex aan de Heemskerkse Kerkweg. waar de sport- en tennishal in aanbouw is, is opnieuw uitgesteld. Lag het in de bedoeling de sporthal begin september te openen, vertraging in de afwerking van de hal leidde er toe dat die opening naar maandag 11 september moest worden verschoven. Ook die datum werd niet gehaald, en nu heeft de gemeente de opening op maandag 18 september a.s. gesteld. Voor de toekomstige gebruikers van de sporthal een vervelende zaak want diverse sportactiviteiten moesten of worden uitgesteld of in de Prinsenhal worden gehouden. Zo zal ook de jeugdafdeling van de badmintonclub zaterdag a.s. in de Prinsenhal aan de Maerelaan de shuttles moeten slaan. HEEMSKERK. De Heemskerkse sportraad wordt dinsdagavond 19 septem ber om half acht in het gemeentehuis geïn stalleerd. Na de installatie zal uit de sport raad een voorzitter, vice-voorzitter, secre taris en plaatsvervangend secretaris wor den gekozen. BEVERWIJK. Zaterdagmorgen om 10 uur bègint in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan een instuif voor de jeugd van 13 tot 17 jaar. De instuif is o.a. een kennismaking met activiteiten die de jeugd het komende seizoen in het buurt huis kan verwachten. Op de instuif is tevens een ruilbeurs te vinden. laten); „Mag ik dat zelf uitmaken” (aange wezen zijn op hulp betekent niet dat men de eigen zeggenschap verliest); „Leven is leren” de laatste levensfase verrijken); „Minder man of vrouw (als man en vrouw de taken beter verdelen is dat voor beiden prettiger); „Niet leven op een eiland” (een zaamheid en gebrek aan contact zijn geen typische ouderdomskwalen); „Liefde op latere leeftijd” ook samen wonen); „Vol waardig burgerschap” (er is voor ouderen zoveel te doen omdat zij over tijd beschik ken) en tenslotte „Het tehuis (de voor- 'en nadelen van tehuizen). BEVERWIJK. Vorig jaar is men in het Dienstencentrum voor bejaarden aan de Kerkstraat gestart met een gespreks groep voor bejaarden en dat bleek zo'n succes, dat er al vrij snel een tweede groep moest worden gevormd. Deze win ter gaat men verder met op z’n minst twee groepen op de woensdag- en donderdag ochtend, eens per veertien dagen. De deelnemers(sters) zijn zo enthousi ast, dat zij zelf vaak anderen mee nemen. Enkelen zijn een cursus gaan volgen die hen in staat stelt zelf de gesprekken te leiden en dat biedt mogelijkheden voor uitbreiding met meer groepen. Gespreksgroepen klinkt zo deftig en daarom noemt men het liever „praatgroe pen”. Dat betekent, dat men ook helemaal zelf niet met bepaalde problemen hoeft te zitten om mee te gaan doen in zo'n groep. Rijbewijs Even na twee uur werd in de nacht van donderdag op vrijdag een 29- j jarige Beverwijker aangehouden, ver- I dacht van het rijden onder invloed. De blaasproef gaf aanleiding tot het nemen van een bloedproef, maar hij weigerde. Rijbewijs en auto werden in beslag geno men, want het was niet de eerste maal. Op de Alkmaarseweg werd een 45-jarige Amsterdammer aangehouden. Blaas- en bloedproef vielen niet gunstig voor hem uit. Verhoord en bekend In het Bever wijkse politiebureau is donderdagavond een 26-jarige Beverwijker verhoord, die bekende in de nacht van 2 op 3 september een Spanjaard te hebben mishandeld. Aanleiding zou zijn geweest belediging van zijn vrouw en enkele andere vrouwen. Stoffelen en Van Thijn hebben minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat ge vraagd misverstanden over de inspraak mogelijkheden te voorkomen. Stoffelen: „Het moet mogelijk blijven dat men ook na december nog ruimschoots de tijd krijgt om zijn mening over de plannen kenbaar te maken. Geïnteresseerden mogen door de tekst van de oproepen die nu geplaatst zijn niet de indruk krijgen dat ze alleen vóór december in kunnen spreken en daarna niet meer”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het conflict tussen het PPR/PSP-raadslid G. van Ruyven en het bestuur en de leden van de PSP is in een langdurig gesprek bijgelegd. De PSP had nogal moeite met de wijze waarop Van Ruyven binnen het samen werkingsverband functioneerde. Beide partijen zijn weer tot elkaar gekomen en hebben afgesproken dat geprobeerd Het Filmhuis is er in geslaagd de service aan het filmpubliek belangrijk te verbete ren. Het heeft nu de beschikking over een eigen professionele filmprojector en een nieuw, groot formaat, filmdoek. De aan schaf van deze apparatuur is mogelijk gemaakt door een lening van de stichting Sociale en Culturele ontwikkeling Heems kerk. Wie echter mocht denken dat het Filmhuis nu wel z’n definitieve vorm zal hebben gekregen, heeft het bij het verkeer de eind. Er zal nog heel wat moeten veran deren wil Heemskerk een werkelijk vol wassen Filmhuis binnen de grenzen halen zo meent Wouter Limmen van het Film huis. „Nee nu bijvoorbeeld de huidige ac commodatie in het buurthuis. Het blijft behelpen, alhoewel we natuurlijk bijzon der blij zijn met de medewerking van het buurthuis”. Het Filmhuis gaat het komende seizoen de nadruk leggen op films uit Europa en de derde wereld. Het gevolg van deze pro grammering is, dat de wat onbekende, maar daarom beslist niet slechte regis seurs een kans krijgen om hun films te laten zien. Zo heeft het Filmhuis voor de 21e september twee films van de Neder landse cineast Jacob Bijl op het program ma staan. De ervaringen van de mensen zelf blij ken genoeg gespreksstof op te leveren om tijdens de gespreksochtenden tijd te kort te komen als het ijs eenmaal gebroken is. Dat gebeurt met een kopje koffie en in een J _r dan wordt er echt niet altijd zo zwaarwichtig gepraat. In de sfeer van zo’n gesprek vertelde een mevrouw zo tussendoor, dat zij ’s zondags zo graag was gaan wandelen. Het was mooi weer, maar ja, alleen... „Had ik dat maar geweten”, was prompt het antwoord van een andere deelneemster. Nu bellen ze elkaar op en ondernemen van alles samen. Zoals die andere deelneemster het zei: „Ik kom nu tijd tekort”. Een nieuw begin maken kan het effect zijn van beginnen aan zo’n praatgroep, want er moet toch ergens een begin zijn. Opgeven kan men zich via het Diensten centrum aan de Kerkstraat. De groepen starten op woensdag- en donderdagoch tend, 4 en 5 oktober. Bestemd voor een nieuwe generatie ouderen die jong willen blijven. En oud of jong van hart zijn heeft niets met leeftijd te maken. Alles met leef tijd. En levenskunst. (Illustraties ontleend aan de map „Iedere tijd is leef-tijd”). \'"7 J Het initiatief werd destijds genomen informele sfeer altijd heel gauw en door de staf van het Dienstencentrum en i!--1-x - Jan Oud van het Bureau voor Levens- en gezinsmoeilijkheden, afdeling preventie. HEEMSKERK. Op 8 september, ’s nachts om tien minuten over twee reed een donkerkleurige personenauto met eni ge plamuurplekken vanaf de Spoellaan tot het Mobilstation met grote snelheid over het trottoir van de Jan Ligthartstraat. Ter hoogte van het buurthuis „De Werf” liep een groepje jongelui dat ijlings een veilig heenkomen moest zoeken. In de paniek vergaten deze jongeren het ken tekennum mer van de auto op te nemen. Een oudere man zou dat wel hebben gedaan. De Heemskerkse politie doet een dringend beroep op deze man even contact op te nemen met de politie. i’ a ■•■'/...J.,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9