over I NEDERLANDSE COUREUR MICHAEL BLEEKEMOLEN: 99 Onderzoek duurt nog een maand I I I I I Trainer Jaap Korsloot tevreden over voorbereidingsperiode h I I I I I I IS fl a! I bv k Poule 14 SPORT SEPTEMBER ZATERDAG 1 6 19 7 8 1 R luk op Monza toch starten, hoe wel zij dat liever niet deden. De emoties moesten maar bewaard worden tot na de wedstrijd, er stonden immers veel zakelijke belangen op het spel. hebben verklaard dat Monza niet meer in aanmer king komt voor een Formule I-race, omdat het niet af doende beveiligd was. De toprijders zien de starter en de medische staf van het Niguarda-ziekenhuis in Milaan als medeverantwoordelijken voor de dood van Peterson. De circuitdirectie heeft alle beschuldi gingen naast zich neergelegd en heeft meegedeeld, dat aan alle veiligheidsvoorschriften was voldaan. De put wordt meestal gedempt als het kalf al verdronken is. Een spreekwoord, dat in het geval- Peterson ook weer opgeld doet. De coureurs protesteerden pas toen het ongeluk lang en breed (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Het dramatische ongeluk op heh circuit van Monza en de daaruit voortvloeiende dood van de Zweedse coureur Ronnie Peterson, heeft, zoals zo vaak na een crash met dodelijke afloop, de strijd tussen circuitdirecties aan de ene en de rijders aan de andere kant weer doen oplaaien. Niki Lauda, Emmerson Fittipaldi en Mario Andretti achter de rug was. Ze hadden sterker in hun schoenen gestaan als de klachten al voor de race bij de verantwoordelijke functiona rissen waren gedeponeerd. Aan de andere kant dient gezegd, dat rijders vaak worden behandeld als loonslaven, die hun wagens zo snel mogelijk rond moeten laten gaan en voor de rest geen al te grote mond dienen te hebben. Zo moesten de coureurs na het onge- tech- Volleybalploeg is klaar voor WK geeft i Jaap Korsloot: „We gaan er van uit dat we niet verder komen dan de groep, die strijdt om de 13e tot en met de 24e plaats”. 1 J AD. HEESBEEN Ongeluk Peterson had overal kunnen gebeuren I Johan Beerepoot: „Op Zandvoort staan er 80 brandweerlieden klaar om uit te rukken”. dtimer arlem. Jaap Korsloot heeft in elk geval de beschikking over een spelersgroep die voor verrassende resultaten zou kunnen gaan zorgen. De selectie, die bestaat uit 12 man, wordt in hoofdzaak gevormd door spelers van de drie sterkste clubs Corbulo, Zaan 'en AMVJ. In het selecte gezelschap, dat dinsdag naar Parma vertrekt, waar Nederland de voorronde dient af te werken, ontbreken overigens wel een paar promi nente namen zoals Ad van der Velden (Blokkeer), Bert Goedkoop (AMVJ), Jan Snippe (Zaan) en Pirn Raterink (Quick), die allen om uiteenlopende redenen van deze trip hebben afgezien. Jaap Korsloot daarover: „Het is altijd erg jammer dat spelers afzeggen. Als ze echter om begrijpelijke redenen bedanken, dan kun je dat als trainer alleen maar accepteren. Ad van der Velden bijvoorbeeld wilde graag mee, maar heeft zijn studie laten prevaleren. Het is vaak een kwestie van het afwegen van de voor- en nadelen. Het wordt pas echt veront rustend, wanneer de spelers afzeggen omdat ze geen zin hebben. Wat de samenstelling van de selectiegroep voor dit WK betreft, kan ik alleen maar tevreden zijn.” De poule-indelingen zijn als volgt: Poule A: Italië, België, Porto Rico, China; Poule B: Polen, Mexico, Finland en Venezuela; Poule C: Rusland, Brazilië, Frankrijk, Tunesië; Poule D. Japan, Cuba, Argentinië, Hongarije; Poule E: Neder land, DDR, Canada, Bulgarije; Poule F: Tsjechoslowakije, Roemenië, Zuid-Korea, Verenigde Staten. Het programma voor Nederland ziet er als volgt uit: woens dag: DDR-Nederland; donderdag: Bulgarije-Nederland; vrij dag: Canada-Nederland. De Nederlandse ploeg die naar dit WK wordt afgevaardigd bestaat uit de volgende spelers: Frank Constandse, Loek Willemstein, Chris Schmidt, Wim Thewissen, Hans Krieger (allen Corbulo), Ruud de Wit, Mar tin de Groot (beiden AMVJ), Bert Reparon, Wim Knip, Onno Kalf, Rob Kampman (allen Zaan), Johan van de Veen (Lycur gus). Trainer-coach: Jaap Korsloot, assistent-trainer Harry Veldhuis; verzorger Geert-Jan Kuiper; arts Gé van Enst; manager Karei ten Bruggencate. En niet zonder reden, want de uit Soest afkomstige volley- baltrainer kan beschikken over Frank Constandse, Loek Willemstein, Chris Schmidt en Wim Thewissen. Spelers, die het afgelopen seizoen de vaste kern vormden van het inmid dels door de terugtrekking van de sponsor versplinterde Blokkeer. Een ploeg die al een aantal jaren achtereen in de vaderlandse competitie domineerde. Daar zal het nieuwe seizoen ongetwijfeld verandering in komen, omdat het Voor- burgse Corbulo er met behulp van ex-Blokker-geldschieter Dé Stoop in slaagde het merendeel van de selectie van de Rijswijkse club over te nemen. De officier deelde mee dat hij deskundi gen op het gebied van televisietapes, dyna- MILAAN. De resultaten van het on derzoek naar de dood van de 34-jarige Ronnie Peterson zullen op zijn vroegst pas na een maand bekend gemaakt kun nen worden, aldus de Milaanse officier van justitie Armando Spataro. Roger Williamson in 1973. „Na de start rijdt een reddingswagen mee achter de deelnemers. Op het 4,2 kilometer lange circuit staan verder twee Porsches, zes BMW’s en een speciaal uit Engeland over gekomen reddingsauto. Verder staan 80 brandweerlieden klaar om meteen uit te rukken bij een ongeval”. „Een coureur die erg gewond is, wordt al naar gelang de aard van de verwondingen per ambulance of helikopter naar zieken huizen in Haarlem en Leiden, het brand wondencentrum in Beverwijk of de Ursu- lakliniek in Wassenaar, waar men gespeci aliseerd is in het behandelen van hersen beschadigingen, vervoerd. Ik licht de zie kenhuizen altijd in als er op Zandvoort een race is. Bovendien is de Rode Kruispost bij het rennerskwartier bemand door een chi rurg, die als het moet een noodoperatie kan uitvoeren. Hij bepaalt ook naar welk ziekenhuis een gewonde rijder gebracht moet worden”. „Het brandweerkorps van Zandvoort wordt voor een Formule I-race uitgebreid met brandweerlieden uit Haarlem, Haar- lemmerliede, Zaandam en andere omrin gende gemeenten. Brandweercomman dant K. Paap: „De mensen, die langs de baan staan, hebben een cursus brand wacht gevolgd. In de wintermaanden trai nen we af en toe. Elk jaar in maart, vlak voor het raceseizoen geopend wordt, oefe- De Italiaanse veteraan Vittorio Brom- billa, die met ernstig hoofdletsel na het ongeluk eveneens opgenomen moest wor den, is volgens woordvoerders van het Niguarda-ziekenhuis in Milaan aan de be terende hand. mica en internationale autoraces bij zijn onderzoek naar het noodlottige ongeluk van afgelopen zondag op het circuit van Monza heeft ingeschakeld. Riccardo Patrese, de Italiaanse autoren ner die volgens enkele coureurs het onge luk veroorzaakte, heeft na het zien van de films nogmaals gezegd dat hij geen schuld had aan de kettingbotsing. I iraties 10767 (Van onze sportredactie) HAARLEM. De kans dat het Nederlands herenteam tijdens het wereldkampioenschap volleybal, dat volgende week woensdag in Italië begint, bij de sterkste twaalf landen zal finishen, moet uiterst gering worden geacht. En dat terwijl nog nooit eerder zo’n sterke selectie kon worden afgevaardigd naar een internationaal toernooi. Ook trainer coach Jaap Korsloot is van mening dat een hoge klassering op dit WK vrijwel uitgesloten is. De 44-jarige oefenmeester erkent dat het peil van het Nederlandse volleybal zich de laatste jaren in positieve zin heeft ontwikkeld (de prestaties van Blokkeer het afgelopen seizoen in Europa-Cupverband zijn daarvoor het beste bewijs), maar Jaap Korsloot weet ook dat de nationale équipe op dit moment nog kwaliteit te kort komt om zich te kunnen meten met volleybalnaties als Rusland, Polen, Japan, Cuba, Tsjecho-Slowakije e.a. 13.00 ijkhe- let of I.V., lem. I jnder- I WOr :N v.a L. S ilstraa n. Tel Itizon, istraat Genoemde spelers ontbraken in de selectiegroep voor de Europese Kampioenschappen die vorig jaar in Finland wer den gehouden. De Blokkeer-spelers weigerden zich toen be schikbaar te stellen voor Oranje omdat spelverdeler en team genoot Chris Schmidt door het toenmalige trainersduo Kors- loot-Koolen niet goed genoeg werd bevonden voor de nationa le ploeg. Mede door afwezigheid van de Blokkeerploeg bleeft het resultaat in Finland ver onder de maat en moest genoegen worden genomen met een teleurstellende 12e plaats. Een klassering, waarmee in feite ook de kwalificatie voor de wereldtitelstrijd in Italië van de baan was. Echter, omdat en Joegoslavië (dat land werd door het niet nakomen van zijn verplichtingen bij de World Cup in Japan door de internatio nale volleybalfederatie voor een jaar uitgesloten van deelna me aan internationale wedstrijden) en Egypte afvielen, wer den Finland en Nederland (resp. elfde en twaalfde op de EK) alsnog in de gelegenheid gesteld aan de wereldkampioen schappen deel te nemen. Een uitnodiging die door Nederland met beide handen werd aangepakt. Ondanks het feit dat de deelname pas in april definitief was, werd in de korte aanloopperiode door Jaap Korsloot en zijn nieuwe assistent Harry Veldhuis, in overleg met de clubs een trainingsschema en een gedegen oefencampagne in elkaar gezet. In augustus startte Korsloot met de eerste training, direct gevolgd door een zevental oefenwedstrijden tegen De nog prille samenwerking tussen Veldhuis, die als speler dit jaar zijn volleyballoopbaan afsloot bij Zaan, en Korsloot blijkt vooralsnog te klikken. Jaap Korsloot: „Ik heb samen met Harry Veldhuis gespeeld en ik was trainer bij AMVJ en Zaan toen hij ook voor die clubs uitkwam. Ik heb hem zelf voor deze functie benaderd, omdat ik weet dat hij eigen schappen heeft die een goede samenwerking mogelijk ma ken. Veldhuis is voorts niet alleen een kenner van de volleybalsport, maar ook heeft hij dezelfde ideeën over speelwijze en trainingsaanpak. Dat is een absolute voor waarde om een goede eenheid te vormen.” Het WK zal moeten uitwijzen of die theorie ook in de praktijk klopt. onder meer de WK-gangers Amerika, Canada en Mexico. Wedstrijden waarin goede resultaten werden behaald. Jaap Korsloot, terugblikkend op die periode: „Ik geloof dat we relatief een goede voorbereiding achter de rug hebben. We hebben erg veel wedstrijden gespeeld, meer dan ooit zelfs in de aanloop voor een groot toernooi. Het resultaat is dat het team nu redelijk is ingespeeld. Voor dit WK kunnen zich dan ook weinig verrassingen meer voordoen. De ploeg staat vast, alle wissels zijn voorbereid, voor elke positie is een vervanger, kortom we zijn klaar voor de wereldkampioenschappen.” Het concept dat Nederland zal spelen zal ongetwijfeld grotendeels zijn afgestemd op de individuele kwaliteiten van de ex-Blokkeer spelers. Het lijkt dan ook logisch dat deze mensen de basis van het nationale team zullen vormen. Korsloot: „Het is duidelijk dat ik gebruik zal maken van de, goed op elkaar ingespeelde Blokkeer kern. Dat, betekent echter niet dat andere spelers niet of nauwelijks in actie zullen komen. De ervaring heeft wel geleerd dat je op zo’n toernooi alle selectiespelers nodig hebt. Tenslotte speelt nie mand een constant toernooi en moet er rekening gehouden worden met blessures.” Jaap Korsloot, die al twee jaar optreedt als hoofdtrainer van de Oranje-équipe en daarvóór als clubtrainer werkzaam was bij AMVJ en Zaan, zal tijdens dit wereldkampioenschap terzijde worden gestaan door Harry Veldhuis, die Jurriaan Kooien onlangs als assistent-trainer-coach is opgevolgd. Deze trainerswisseling kwam voort uit het feit dat Kooien een aanbieding aanvaardde om als oefenmeester in dienst te treden bij Corbulo. Aangezien trainers van het nationale team niet clubgebonden mogen zijn, moest hij deze functie beëindi gen. Michael Bleekemolen, die 25 meter van de plek afstond waar Peterson veronge lukte en die niet mocht starten omdat hij met zijn ATS-wagen in de training te lang zaam was geweest, verklaarde: „Ik wijd het ongeluk onder meer aan de starter. Hij twijfelde met het startsein geven, waar door het veld in elkaar schoof. Dat is al meer voorgekomen dit jaar. Het ongeluk had overal kunnen gebeuren. Ik geloof niet dat Monza minder veilig is dan andere circuits”. Johan Beerepoot, directeur van het cir cuit van Zandvoort, wijdt het dramatische gebeuren aan de rijders zelf en aan de nieuwe startprocedure. „De coureurs zijn degenen die gas moeten geven. Op de een of andere manier zakt er een rode waas voor hun ogen als de startvlag valt en gaan ze er als gekken vandoor. Het is onzinnig om of Monza of de starter verantwoorde lijk te stellen voor het ongeluk. Bovendien is de nieuwe door de FIA (Fédération Internationale Automobile) en de FOCA (Formule One Constructeurs Association) uitgedachte startprocedure een oorzaak van al het kwaad”. „De regel is nu, dat de vier voorste rijen stil moeten staan, maar dat de rijders achterin in beweging mogen zijn op het moment van starten. Men hoopt op die manier de koppeling van de wagens te sparen. Doordat de middelste en achterste bolides al snelheid hebben bij de start, maar de voorste nog niet, kruipt het veld in elkaar, en dat leidt natuurlijk tot ongeluk ken. Dat is op Hockenheim, Zolder en Monaco zo geweest, en dat was op Monza weer zo. Alleen viel er in Italië een dode”, aldus Beerepoot. Evenals de andere circuitdirecteuren, is Beerepoot overtuigd van de veiligheid van zijn eigen baan, die voor het laatst in opspraak werd gebracht na de dood van miiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHHiniiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim □r uw 5, ver- kortin- 35. nen we met een brandende wagen met daarin een dummy”. „Mocht tijdens een wedstrijd een wagen vlam vatten, dan is de belangrijkste spelre gel voor de brandweerlieden: baan een pad naar de coureur. Redding gaat voor blussing. Dat zag je bij Peterson ook ge beuren. In totaal staan 60 brandweermen sen langs de baan met een bus gevuld met 12 kg poeder. Ik vind het circuit van Zand voort veilig. We missen alleen nog een secondaire weg langs de baan, waarop de bluswagens kunnen rijden. Nu moeten de brandweerauto’s zich bij een ongeluk tus sen de racewagens begeven”. Hoewel de dood van Peterson vele cou reurs met de neus op de grote risico’s heeft gedrukt, zijn velen blind voor adviezen van mensen die niet direct betrokken zijn bij de racerij. Zo heeft oud-motorcoureur Jos Schurgers al vele malen toprijders in de metrosport op het feit gewezen, dat er een middel in de handel is, dat explosies uitsluit. Dat materiaal (explo-safe) bestaat uit aluminiumfolie en wordt in de tank aangebracht. Petersons wagen explodeer de door de botsing tegen de vangrail, iets dat met explo-safe onmogelijk was ge weest. Jos Schurgers: „Er doen nog vele vreem de ideeën de ronde over explo-safe. Men denkt dat de bezineleiding verstopt raakt en dat het inhoudsverlies geeft, maar dat is niet zo. Het aluminiumfolie neemt maar 0- 1 procent van de inhoud in de tank in beslag. De benzine vat ook met explo-safe wel vlam, maar het vuur heeft lang niet zo’n omvang als na een explosie. Je kunt rustig uit je auto stappen. Mensen zijn ook vaak bang om in de buurt van een bran dende auto te komen, omdat er explosiege vaar aanwezig is, waardoor coureurs niet gered worden. Die angst hoef je met explo- safe in de tank niet te hebben”. Veiligheid. Sponsors eisen een kampi oen, en die wordt alleen maar gekweekt door sneller te gaan dan de ander. Niet door het gas in te houden. De dood van Peterson en zijn 22 voorgangers zal daar om beslist niets veranderen aan de instel ling van de bij de autosport betrokken personen. Of, om met Petersons sponsor Olympus te spreken: „Ook zijn dood levert publiciteit op”. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUillllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIII||||||||H||HIIIIIHIIIIIIIHUIIIRil jitlaai jrting. Ook iio-in- timer F F In de voorronde zal strijd worden geleverd in totaal zes poules met elk vier ploegen. De nummers 1 en 2 van elke poulei plaatsen zich automatisch voor Rome, waar de wedstrijden om de eerste tot en met de twaalfde plaats worden afgewerkt. De nummers 3 en 4 spelen in Venetië om de plaatsen 13 tot en met 24. De voorronden van dit toernooi vinden plaats in Rome, Udine, Bergamo, Venetië, Parma en Ancona. Neder land, dat samen met Bulgarije, de DDR en Canada in één poule uitkomt, komt in actie in Parma. Het getuigt dan ook van realiteitszin dat Jaap Korsloot zich aan de „vooravond” van deze titelstrijd niet vergaloppeert aan uitspraken die hoge verwachtingen zouden kunnen wek ken. „We gaan ervan uit”, zo stelt hij nuchter, „dat we niet verder komen dan de groep die strijdt om de 13e tot en met de 24e plaats. We moeten er gewoon rekening mee houden dat er geen uitgesproken zwakke teams op dit toernooi aanwezig zijn. Dat betekent, dat voor ons de kans om bij de beste 12 landen te eindigen bijzonder klein is. Ónmogelijk is dat natuurlijk niet, want verrassingen zijn tenslotte nooit uitge sloten.” (Van onze sportredactie) HAARLEM. Aan het wereldkampioenschap volleybal, dat van 20 september tot en met 1 oktober in Italië wordt gehouden, nemen in totaal 24 landen deel: zeven Oosteurope- se, vijf Westeuropese, zes Zuidafrikaanse, drie Aziatische en twee Noordamerikaanse landen alsmede één Afrikaans land. Nederland komt in Italië in één poule uit met Canada, dat in de oefenperiode tweemaal de sparringpartner was van Oranje, Bulgarije en de DDR. „Een uitgesproken sterke poule”, zo stelt Jaap Korsloot. „Het staat al bij voorbaat vast, dat we tegen Bulgarije geen enkele kans hebben. Dit team heeft zoveel kwaliteit, dat zelfs een slechte dag niet funest hoeft te zijn. Tegen de DDR is er wel een, zij het kleine, winstmogelijkheid. Deze ploeg speelt vaak geen constant toernooi en daar moeten wij van zien te profiteren. Tegen Canada zijn we mentaal in het voordeel, want zij beginnen tegen ons met de twee nederlagen in de oefenperio de nog in het achterhoofd. Niettemin is Canada een formatie die modern volleybal kan spelen en veel lengte in de ploeg heeft. Ze maken echter nog te veel persoonlijke fouten en er wordt vaak erg veel risico genomen. Wanneer wij in ons normale spel kunnen komen hebben we een redelijke kans.” ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Michael Bleekemolen: „Monza is niet minder veilig dan andere circuits”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15