SM Meer maatregelen nodig voor behoud haringvloot Verliezen van Nicaragua Verzekeren,geld voor risico's 3ó I I i L het woord is aan VAKBONDEN EISEN: vandaag: KSH nu failliet gaan aftreden het weer IJmuider Courant Molukker gedood bij schietpartij in Breukelen I „Die Vaderland”: Vorster zal I Schipholspoorweg Hollywood-grappen REDERSVERENIGING: Jan Lammers EN VERDER Droog ✓paarbank VS willen soepelheid van Egypte en Israel Gelijmd naar Prinsjesdag agenda pagina Dissidente acties in Bulgaarse steden I P I t® ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) KIN HUBBARD: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 269 2 4, 5, 6, 7 m. M 1 3 f Kostuumverhuurder Serné Ank van der Moer terug Verhard E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 42 Uur achter stuur 2,3 ...2 ik Maar niet alleen voor mijn verzeke- II ring kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Kortom, voor al die geldzaken, waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. pagina's Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips9 Sport13,15,17 Kerkdiensten..........4 ROTTERDAM (ANP). De Vervoersfederatie NVV/NKV heeft de werkgeversorganisaties in het beroepsgoederenvervoer gevraagd een einde te maken aan de extra transporten van olietprodukten) naar België. De bonden menen dat de tanktransportondernemers hun chauffeurs voor een „onzindelijke” keus stellen, namelijk ofwel wegens werkweigering ontslagen worden ofwel het risico nemen gemolesteerd te worden door stakers in België. Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 Makelaarskantoor DEN HAAG (ANP). Er moeten op dit ogenblik beslissingen en maatregelen worden genomen om de Nederlandse haringvloot in stand te houden. Deze zullen aanzienlijk verder moeten gaan dan de in juli jongstleden afgekondigde stilligregeling voor tien weken. I - ft IJmuider Courant r Geen extra olie naar België .1 (ADVERTENTIES) ■■■urart nadarlondHMMi een bank van deze tijd I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Hoewel de vervoersfederatie zich soli dair heeft verklaard met de stakende olie- arbeiders in België, meent zij dat de chauf feurs, die toch olietprodukten) naar België brengen, daar niet te zeer op mogen wor den aangekeken. Een woordvoerder van de federatie wees erop dat het voor een individuele werknemer, die een chauffeur is, zeer moeilijk is „oog in oog met zijn baas een opdracht te weigeren”. Volgens de vervoersfederatie kunnen de werkne mers in de Nederlandse olie-industrie veel gemakkelijker in gezamenlijkheid beslui ten de tankauto’s met bestemming België niet te laden. De Belgische premier Leo Tindemans heeft zich gisteravond, tijdens zijn pers conferentie na het wekelijks kabinetsbe raad, niet willen uitspreken over de olie- staking in België. Dat is volgens hem een zaak van de ministers Claes (Economische Zaken) en Spittaels (Arbeidszaken), aldus Tindemans. De naaste medewerkers van minister Spittaels (de bewindsman zelf is ziek) hebben gisteren overigens niets kun nen bijdragen tot de oplossing van het conflict. Vertegenwoordigers van de Belgi sche petroleumfederatie, de overkoepelen de organisatie van de Belgische oliemaat schappijen, bleven zich ook gisteren in een gesprek op het ministerie van Arbeid op het standpunt stellen dat ze geen werk kunnen verschaffen aan de ruim vierhon derd ontslagen medewerkers van de RBP- raffinaderij in Antwerpen, die op straat kwamen nadat dit bedrijf zijn deuren sloot. De Belgische vakbonden riepen een staking uit om af te dwingen dat die arbei ders in dienst genomen zouden worden door de andere raffinaderijen. De situatie aan het „benzinefront” heeft zich in de afgelopen week in België steeds meer verhard. Stakende arbeiders van de raffinaderijen gingen al tot acties over. Zo werden slangen van benzinepompen door gesneden bij pomphouders die zich onder meer vanuit Nederland lieten bevoorra den. In de loop van de ochtend, kwam het bij de Belgisch-Nederlandse grens tot ta melijk ernstige incidenten. Stakers hiel den er uit Nederland komende tankwa gens aan en beschadigden minstens negen tien tankwagens vrij zwaar. „Die Vaderland” acht de kans groot dat Vorster zich beschikbaar zal stellen voor het ambt van president, dat sinds het over lijden vorige maand van president Nicho las Diederichs vacant is. Deze oplossing zou voor Vorster de mogelijkheid schep pen zich te ontdoen van de zware belasting van het premierschap zonder dat hij zich van het politieke toneel hoeft terug te trekken. Bij de Nederlands-Belgische grensovergang hebben 100 Belgische vakbondsleden gistermorgen op de E10 alle uit Nederland afkomstige bezinetankwagens de doorgang belemmerd. Van vele Belgische wagens werd de voorruit vernield, de radiateur lekgeslagen, de banden doorgeprikt, etc. BREUKELEN (ANP) Bij een schiet partij in Breukelen is gisteravond een Zuid-Molukker om het leven gekomen. Een tweede is gewond. De schietpartij ontstond toen de politie vier Molukkers wilde aanhouden. Volgens een woordvoerder van de Breu- kelense politie werden zij verdacht van verboden vuurwapenbezit en autodiefstal. Tijdens de schietpartij is de omgeving van Breukelen hermetisch af gegrendeld. Te gen middernacht werden de afzettingen opgeheven. CAMP DAVID (AP) De besprekin gen in Camp David zijn het weekeinde in gegaan met een hernieuwde oproep van de Verenigde Staten aan het adres Puin- en vuilafvoer per container vindt de vereniging het nodig dat voor het eind van dit jaar duidelijke beleidslijnen voor 1979 bekend worden gemaakt. De redersvereniging meent dat de vol gende maatregelen soelaas zouden kunnen bieden: 1. een aanvullende hulpregeling op basis van niet gevangen haring, waardoor het bedrijf voortgang kan vinden, 2. verbetering van de stilligregeling met aanpassing daarvan aan de werkelijke kosten voor schip en bemanning, 3. een beperkt quotum haring uit de Noordzee voor 1979, 4. geen visplannen meer, omdat de prak tijk geleerd heeft dat die (door landen voor welker wateren zij gelden) misbruikt wor den om vissers van andere landen uit te sluiten van de visserij, 5. verhoging van het percentage bij vangst aan haring bij vissoorten bestemd voor directe menselijke consumptie, 6. verlenging van de - op 31 oktober a.s. eindigende - termijn van keuze voor het al of niet saneren van haringschepen tot het tijdstip, waarop het toekomstige beleid kan worden overzien. De haringvisserij, die het jaar 1977 nog met vallen en opstaan doorkwam, is vol gens de redersvereniging in 1978 op een absoluut dieptepunt gekomen. van de Egyptische en Israëlische lei ders om meer soepelheid te tonen. „Als wij hier genoeg soepelheid had den gezien, hadden wij waarschijnlijk allen nu naar huis kunnen gaan”, aldus de perssecretaris van het Witte Huis, Jody Powell. Powell zei te verwachten dat de besprekingen tenminste tot mor gen zullen duren. De Verenigde Staten hebben de strijden de partijen in Nicaragua gisteren opgeroe pen hun burgeroorlog te beëindigen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ver zocht president Anastasio Somoza zich open te. stellen voor een dialoog en te zoeken naar een duurzame oplossing van het conflict. Er zijn nu ook gevechten uitgebroken in de provinciestad Boaco op 90 kilometer ten oosten van Managua. Het is de zevende stad in Nicaragua waar door het Sandinis- tisch Bevrijdingsfront openlijk verzet ge boden wordt tegen het bewind van de president. Het Nicaragua-comité Nederland gaat op vrijdag 22 september een grote mani festatie in Amsterdam organiseren ter on dersteuning van het Front. Over drie maanden wordt de spoorlijn Amsterdam-Schiphol vice versa in ge bruik genomen. Rien Polderman ging al vast een kijkje nemen in het gloednieuwe stationsgebouw op de luchthaven. Hij nam diverse aspecten van de nieuwe spoorlijn onder de loep en met name de veiligheid. „Schiphol is eindelijk modern", verzucht onze verslaggever. Wanneer je in Hollywood wel eens de filmstudio's en filmterreinen wilt zien, dan kan dat. Je stapt in een treintje en wordt dan door allerlei filmdecors gereden. Je komt langs een piepklein meertje waar Jaws opgenomen is. De afschuwelijke haal is er nog en probeert toeristen te grijpen. Kortom, een soort super-griezel- tent. Theo Klein reed mee. De autocoureur Jan Lammers zoekt anderhalf miljoen gulden bij sponsors. Die heeft hij nodig om formule I te kunnen gaan rijden. Ongelukken zoals die van Ronnie Peterson schrikken hem (en zijn collega's) niet af. Govert Wisse had een gesprek met de jonge Zandvoorter, die wellicht vanavond Europees kampioen formule III wordt. Minister-president Van Agt is het niet eens met de stelling van de VVD dat het CDA-amendement op de Wet op de Ondernemingsraden in strijd is met het geen werd afgesproken tussen beide partijen in het regeerakkoord. Zie verder pagina 2. Armoede heeft toch een voor deel: de dokter zal je sneller pro beren te genezen. De vervoersbonden maken zich ernstig zorgen over de omstandigheden, waaron der de tankautochauffeurs momenteel hun werk moeten doen. Het zou zo zijn, dat hun bazen er „de zweep over leggen” om maar zo snel mogelijk zo veel mogelijk olie(produkten) naar België te krijgen. De woordvoerder van de bonden vertelde dat er gisteren een chauffeur van transporton derneming Bos in Dordrecht, die voor Shell werkt, van de weg was gehaald, nadat hij 42 uur achtereen achter het stuur had gezeten. AMSTERDAM (ANP). De bewind voerders in de voorlopige surséance van betaling van Koninklijke Scholten-Honig NV (KSH) en een aantal van haar Neder landse dochtermaatschappijen zijn tot de conclusie gekomen dat het verlenen van definitieve surséance van betaling bij de verdere afwikkeling geen zin heeft. Zij hebben daarom de betrokken rechtban ken verzocht het faillissement van KSH en de betrokken dochtermaatschappijen uit te spreken. Dit verzoek is gisteren ingewil ligd en de faillissementen zijn uitgespro ken, zo heeft KSH bekendgemaakt. De bewindvoerders mr. D. W. O. A. Groshei de, mr. F. Haaminga en mr. G. A. P. de Kort werden tot curatoren benoemd. KSH wijst er met nadruk op, dat de faillisemen- ten geen enkele invloed hebben op de activiteiten van de Nederlandse KSH-be- drijven, die enkele maanden geleden aan derden werden overgedragen. Spoor Platform 4*1 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur I zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 .voor Santpoort: 023 - 31 90 53 I Rode Kruis in (Van onze redactie buitenland) MANUGUA. Twee vrijwilligers van het Rode Kruis van Nicaragua zijn bij een „opzettelijke aanval” van de Nationale Garde op een konvooi van de hulporgani satie om het leven gekomen. Dit gebeurde donderdag op de weg van Managua naar Leon, dat 90 kilometer ten westen van de hoofdstad ligt. De Internationale Liga van Rode-Kruisverenigingen en het Inter nationale Comité van het Rode Kruis maakten dit gisteren in Genève bekend. ROME (AFP). Ter gelegenheid van de 34ste verjaardag van het communistisch bewind zijn op 9 september in verscheide ne Bulgaarse steden manifestaties tegen de regering gehouden, zo meldt het Itali aanse persbureau ANSA uit kringen van dissidente Bulgaren in Rome. Er zouden acties met spandoeken en opschriften tegen het regime gehouden zijn onder meer op het Lenin-plein in So fia, in Plovdiv, Burgas en Varna. De orga nisatie zou berusten bij een verzetsbewe ging die zich laat leiden door het voorbeeld van Charta-77 in Tsjechoslowakije. Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, in het Wadden gebied af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperaturen ongeveer 18 graden. Als de coalitie-Van Agt het nog tot en met dinsdag uithoudt - en zij heeft al vaker bekwaam meegebogen met de storm - dan g komt zij dinsdag met haar Miljardennota g en. haar regeringsverklaring, de door ko- ningin Juliana uitgesproken Troonrede. g Daarin zal vervat zijn wat dit kabinet aan begrotingsplannen heeft en hoe het g I zich voorstelt het komende jaar de actuele en nog te verwachten problemen het hoofd te bieden. antwoord. Toch moet de Miljoenennota (zo heette ze vroeger) daar een antwoord op geven, althans wat 1979 betreft. De samen hang van de problematiek met twee di mensies (internationaal én op meerjarige termijn) maakt het uiterst moeilijk om het beleid te bepalen, maar het kabinet Van Agt heeft zich daartoe nu eenmaal be kwaam verklaard en volgens de laatste kenschetsing die premier Van Agt wereld kundig heeft gemaakt over de coalitie „gaat het goed met het kabinet”. Dus moe ten we aannemen dat het ook goed met de oplossing van de landsproblemen gaat, want dat is voor de Nederlander het belangrijkst. Welnu, voor zover er iets zinnigs te zeg gen valt over de komende begroting en de manier waarop die gebreid is, kan worden vastgesteld dat zij de becijferde illustratie zal zijn van het compromis: de CDA-lijn richt zich op het snijden naar twee kanten, een beetje in de collectieve lasten en een beetje in lonen. De WD met haar grote voorkeur voor wat méér snijden in de collectieve sector heeft op diverse punten veel water in haar wijn moeten doen, maar het ontmoedigende resultaat van het com promis is wel dat opnieuw te aarzelend en met te veel zijwegen de erkenning wordt vermeden dat onze economie en onze maatschappelijke welstand nooit meer zullen worden wat zij eens waren. De grote breuk in de traditionele econo mische vooruitgang van het westen, de oliecrisis, is eigenlijk alweer een beetje in het vergeetboek geraakt, maar de nawer king van die schok is wel degelijk voel baar. Men zoekt echter naarstig naar ande re oorzaken, ziet gevolgen voor oorzaken aan en knutselt daaraan, zonder veel poli tieke moed, zonder de realiteit van een voorgoed tot het verleden behorende wel vaartsgroei onder ogen te zien. In zo’n situatie doet het er weinig toe welke poli tieke partijen aan het bewind zijn. De blindheid slaat allen, ook de pressiegroe pen. Helaas zal dinsdag geen oplossing uit het begrotingskoffertje komen. Men kan slechts hopen dat dit kabinet niet zoveel zelfoverschatting heeft dat het de econo mische misstand nog erger maakt. Vooral een ook nu al zo duidelijke noodzaak tot lijmen van de coalitie vergroot die be zorgdheid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllilllllllllllill JOHANNESBURG (AFP). De pre mier van Zuid-Afrika, John Vorster, zal volgende week dinsdag zijn aftreden be kendmaken. Dit meldde gisteren het rege ringsgezinde blad „Die Vaderland”. Vol gens dit doorgaans goed geïnformeerde blad zal de bekendmaking plaatsvinden op de eerste kabinetszitting onder voorzitter schap van Vorster na diens opname in een ziekenhuis op 29 augustus. Het is duidelijk dat de inmiddels berucht en beroemd geworden bezuinigingsopera tie „Bestek ’81” in die begroting voor 1979 een aanloop moet vinden. Wil dit „Bestek” ook maar in minimale zin enige uitkomst bieden, dan zal de begroting voor het ko mende jaar al een aanzienlijk stuk van de meerjarenplanning moeten opstarten. De vraag hoe Nederland in het kader van de westelijke wereld en tegelijk in de eigen nationale omstandigheden econo misch het hoofd boven water moet zien te houden, is gemakkelijker gesteld dan be- l L De redersvereniging voor de Nederland se Zeevisserij zegt dit in een nota, die aan de minister van Landbouw en Visserij en aan de vaste commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer is gezonden. Vooral terwille van het ongestoord voortgaan van de bedrijfsuitoefening, Parklaan 14a, fc Haarlem. Tel. (023) - 31 79 50 De gehele dag /V* geopend, ook (s'K tijdens de lunch- F pauze en donderdagsavonds.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1