Kroniek van een Nederlandse s driemastschoener I I ’s werelds grootste fopspeen I M RONDRIT VOOR TOERISTEN MET STERK HART o „SAN ANTONIO” S s door Theo Klein is I r Naspelen Europees pleintje Angst -I- i J Heeft u ook met het zweet in uw handen naar de spektakelfilm Jaws zitten kijken? Stokte bij u ook de adem in de keel, wanneer de bloed dorstige haai in een onbewaakt ogenblik zijn slachtoffers met huid en haar verslond? Stampvolle zalen slaakten een zucht van verlichting toen het monster uiteindelijk het loodje had gelegd. De makers van die sensationele film slaagden er in miljoenen mensen over de hele we reld ruim anderhalf uur in hun ban te houden. Wanneer je Jaws gezien hebt, kun je je moeilijk voorstellen dat die woeste achtervolgingen midden op zee, de vernietigende aanvallen en d,e haai en een aantal scènes op het strand, in werkelijk heid werden opgenomen op en om een meertje van enkele tientallen meters breed op het terrein van Universal Studio’s in Hollywood. En toch is het zo. Alle attributen zijn nog aanwezig. Eén druk op de knop en de bloeddorstige haai verslindt voor het hooggeacht publiek op commando een argeloze „visser”. De „set” van de film Jaws is slechts een van de vele toeristische attrac ties op de terreinen van Universal, de grootste en drukste studio’s van Hollywood. Onuitputtelijk K:; HObbYWOOD >i *n t on it- sr, ia, tn, E. VL. t ge- ■atie niet nen ekst iteit i t Na een dag Universal Studio’s is het scherm van glamour en glitter voor de sterren weggetrokken. Iedereen kan constateren dat er gewoon hard gewerkt moet worden onder vaak moeilijke om standigheden (bloedhete lampen, waar men niet langer dan vijf minuten onder kan spelen) en in schip komt in Zweedse handen en zal zich 25 jaar onder de naam „Budie” en later onder „Santoni” bezig houden met vrachtvaart rond de Oostzee. lachwekkende houdingen. Maar zelfs wanneer alle inwoners van de westelijke wereld de studio’s van Hollywood met eigen ogen gezien zouden hebben, dan nog blijft waarschijnlijk de aantrekkings kracht van de film, de roem en de stapels dollars, waarvan zovelen al jaren dromen. Het stadje Hollywood is allang niet meer wat het geweest moet zijn. Op een dagje „sterren kijken”, volledig verzorgd aangeboden door diverse reisbureaus, zoeken de toeristen vergeefs in de oude filmstad. Hollywood Boulevard, eens het bruisend middelpunt van de stad, wordt nu na zonsondergang bevolkt door publieke vrouwen en alle mogelijke zonderlingen die nog altijd op de naam afkomen. De voornaam ste attractie is nu nog de Chinese bioscoop, waar tientallen wereldberoemde sterren hun voetaf drukken in het cement achterlieten. „San Antonio”, Kroniek van een Ne derlandse driemastschoener is een uitga ve van De Boer Maritiem. Prijs 27,50. In de film leidt dat tot spektakulaire acties. Het geheel blijkt echter voornamelijk opgenomen in een stuk nagebouwd interieur van de Boeing, een doorzichtige watertank en een klein podium waar op een controlekamer op het vliegveld is nage bootst. Het kost de regisseur weinig moeite om de moeilijke scènes uit de film met willekeurige toe schouwers als acteurs na te spelen. Aan medewer kers geen gebrek, de mensen verdringen zich om voor de camera’s te mogen verschijnen. Zelfs de mededeling dat enkele dames en heren verplicht zullen worden om met kleren en al in de watertank te springen, schrikt niemand af. Het resultaat is verrassend. Direct na afloop van de opname wordt op een aantal monitoren het gemonteerde filmstuk vertoond. De toeschouwers zien zichzelf in de Jumbo naar de zeebodem zin ken. Kopieën van de film zijn tegen betaling van 17 dollar verkrijgbaar. Een oudere dame is er dolge lukkig mee. Ze is kort tevoren doornat uit de tank met water gekropen. Haar dure kapsel hangt met slierten over haar voorhoofd, haar kleren zijn drijfnat. Ze moet die 'avond nog terug met het vliegtuig naar Washington, in dezelfde kleren. Maar dit mag de pret echter niet drukken. Ze staat op celluloid en nog wel in Hollywood, dat is meer dan ze ’s morgens had durven hopen. kost a de tBV Het kan bijna niet anders of sommige dingen Voor een rondrit langs de huizen van de sterren moet men nu naar Beverly Hills en Bel Air, nabij gelegen wijken voor de super-rijken. Plattegron den met nauwkeurig aangegeven de huizen van de sterren, zijn ruim voorradig. Veel valt er van de prachtige villa’s echter niet te bespeuren, want angst voor overvallers heeft er toe geleid dat de film- en zangmiljonairs hun huizen tot complete forten, compleet met gewapende bewakers, heb ben omgetoverd. Een uitzondering vormt een twin tigjarige Arabische prins, die een enorm buiten, verblijf in Beverly Hills kocht. Hij heeft het oude in Italiaanse stijl opgetrokken paleisje fel groen laten schilderen. De lage muren rond het verblijf zijn helemaal bedekt met zwarte kiezelstenen en om zijn vader een plezier te doen heeft de prins de klassieke beelden in de tuin zwart geverfd op de plaatsen die volgens de islamitische leer niet zicht baar mogen zijn. Met die zonderlinge uitmonstering trekt de prins dagelijks vele belangstellenden. Ze hebben het buiten van de Arabische jongeling in hun route „huizen-kijken” opgenomen en rijden nu in slak- kegang langs de gebouwen of ze wandelen in groepen langs de grote tuin, terwijl ze ondertussen op slinkse wijze een steen uit de muur proberen te wrikken, een kostbaar souvenir. De politie werd intussen al genoodzaakt een stopverbod ter plaat se in te voeren om opstoppingen te voorkomen, terwijl ook van de wandelende gluurders wordt verwacht dat ze niet stil blijven staan. i De stille hoop op het grote geld lokt nog altijd grote groepen acteurs en actrices-in-spe, die in hun eigen dorpje al jarenlang droomden van een glan zende carrière. Meestal blijft het bij een droom. Het leger mislukkelingen en zwaar teleurgestelden is groot. Wat niet wegneemt dat bij een bezoek aan de Universal Studio’s één vriendelijk verzoek van de regisseur voldoende is om honderden kandida ten voor een nagebootste opname voor de film Airport ’77 te krijgen. De decors voor de scènes zijn nog compleet. In de film wordt een Jumbo Jet gekaapt, de noodlanding mislukt en het vliegtuig stort voor de kust van Florida in de oceaan. Het toestel blijft grotendeels intact, waardoor het mo gelijk wordt om de passagiers te redden door het vliegtuig in z’n geheel van de bodem van de zee te lichten. 3n l”, £- ar is is 5n is met □ch oor- t zo /ak- be- ge- Idie t op *eld spi- Big nst- be- irin tro- oog ■erk niet eur, van dat who dat zijn ege- dat die En het jnze van het schip te schrift gesteld en gebun deld. „San Antonio, Kroniek van een Nederlandse driemastschoener” is een kompleet stuk werk. Het vertelt niet uit sluitend de huzarenstukjes van zeemans kunst. Ook de blunders en de twijfelach tige escapades tijdens de eerste werel doorlog worden aangehaald. Zo zou het schip Duitse onderzeeboten hebben be voorraad en zouden de Hammersteins kontakten hebben onderhouden met de jonge Duitse duikbootkapitein Canaris. De man die tijdens de tweede wereldoor log als admiraal van de Duitse inlichtin gendienst van zich zou doen spreken. Opdrachtgever Simeon Kammerstein voert zelf het gezag op het opzienbarende zeilschip waarvan de boeg is gesierd met de beeltenis van Sint Antonius, kompleet met de bezwerende opgeheven arm die er in de loop der jaren nogal eens zal wor den afgevaren. Meerdere malen wordt door de gezag voerder aantekening gemaakt van het feit dat het schip veel water overneemt en er door wordt overstelpt. Om de drei ging daarvan te bezweren wordt een pro baat middel aangewendolie op de golven. Deze en tal van gebeurtenissen druk ken het stempel op een tijd waarin zeelie den oog in oog stonden met de elemen ten. Zonder technische hulpmiddelen maar beschikkend over een grote dosis zeezeilvaardigheid. Geen radiokontakt rhaar aangewezen op zichzelf wanneer bijvoorbeeld de boegspriet het begeeft en de ravage moet worden geborgen in een voortdurend aanschietende zee temid den van natte, wildslaande kluivers. Edward P de Froot heeft de levensloop De Ariadne is het allerlaatste Neder landse zeilschip dat op commerciële ba sis de zeeën nog bevaart. Passagiers heb ben de plaats van vrachtgoed ingeno men. Van alle pronkstukken van de Ne derlandse scheepsbouwkunst, waartoe de driemastschoeners zeker mogen wor den gerekend, vaart er niet één meer onder Nederlandse vlag. richt de brug zich weer automatisch op. Het is slechts een voorproefje van wat er te wachten staat. Het heuvelachtige terrein blijkt bezaaid met allerlei verdekt opgestelde vindingen, die de arge loze toeschouwer de stuipen op het lijf jagen. Wat te denken van een grote watermassa die zich plotseling over de tram uit lijkt te storten, of rotsblokken die met grote snelheid van de berg afrollen, maar later van rubber blijken te zijn. U heeft ze waarschijnlijk al meer dan eens in Wes terns door indianen of cowboys naar beneden zien gooien. Dan komt het weer in Duitse handen. Als „Ariadne” wordt zij voorbestemd voor passagiersvervoer. Tijdens de proefvaart in 1974 dreigt ze te stranden op dé Eierlandse gronden voor Texel. Reeds is een reddingsactie kompleet met helikopter op touw gezet als de uitgeval len motor van de Ariadne weer aanslaat en het schip in het zicht van de kust weer bestuurbaar maakt. In diezelfde tweede wereldoorlog slaagde de San Antonio er overigens in naar Engeland te ontkomen. Onder een Engelse bemanning wordt deelgenomen aan de opzienbarende evacuatie van Duinkerken. Het schip neemt vervolgens deel aan niet minder dan 484 bevoorra- dingskonvooien. Reeds in 1929 probeert Kammerstein zijn schip te verkopen. Hij vraagt er echter een dermate hoge prijs voor dat terecht mag worden verondersteld dat hij er in wezen geen afstand van kan doen. ïn 1947 gebeurt dan toch wat zo veel jaren daarvoor is uitgesteld. Het Dagelijks laten vele duizenden toeristen zich gedwee in lange open trammetjes over de 210 hectare van Universal vervoeren. In enkele uren passeren ze complete Western-stadjes, een Chinese wijk, een Europees dorpstafereel, een slagveld uit de Tweede Wereldoorlog, kunstmatige sneeuwtun- nels, Watervallen, lawines van rotsblokken en ga zo maar door. Geleid door vriendelijke gidsen geeft Universal belangstellenden uit de hele we reld een kans uitgebreid achter de schermen te kijken. Bij een bezoek aan Californië is Universal een vast programmapunt geworden, dat nauwe lijks onder hoeft te doen voor het op enkele tiental- 1 len kilometers afstand gelegen Disneyland. Voor zover de argeloze toerist in het onttakelde dorpje Hollywood nog niet tot die conclusie was gekomen, groeit bij Universal ongetwijfeld het besef dat het hier gaat om ’s werelds grootste fopspeen. Negentig percent van alle film- en televi- sieserie-opnamen worden bij deze enorme film maatschappij in de studio’s of op de open terrei nen daar omheen genomen. Filmen op lokatie gebeurt nog slechts in het uiterste geval, omdat dat altijd veel meer geld kost en meestal grote proble men oplevert. In één van de enorme geluiddichte studio’s laat men zien hoe The Saint in Moskou voor het Kremlin een Russische tipgever kon ont moeten. Daarvoor nam men een bestaande film van die plek. Het gedeelte waar later de acteurs moesten komen werd zwart gemaakt. Vervolgens speelde Roger Moore zijn ontmoeting met de agent in de studio, dat stuk wordt zo geknipt dat het precies op de zwarte vlek in de film van Moskou past, waarna de niet-wetende kijker zou zweren dat The Saint inderdaad voor het Russische rege ringsgebouw heeft gewandeld. De vindingrijkheid van de mensen achter de komen bekend voor. Straten met nephuizen wor den vaak meer dan eens gebruikt. Er is zelfs een „Europees” pleintje dat op elk gewenst moment in een typisch Spaans, Italiaans, Frans, Duits of Engels tafereeltje omgetoverd kan worden. Ge woon, door de naamborden en alle opschriften te verwijderen. Het is in de bioscoop blijkbaar nog nooit iemand opgevallen. Zoals weinigen ook in de gaten gehad zullen hebben, dat de aanstormende trein al jarenlang dezelfde oude locomotief, die na een druk op de knop hijgend over een paar meter rails rijdt. Via de Rode Zee, een meertje dat bij nadering van de tram opensplijt, zodat de wagens over een droog pad langs muren water door kun nen rijden (gebruikt voor De Tien Geboden) berei ken de bezoekers echter de absolute topper van dit moment, het watertje waar Jaws grotendeels werd gefilmd. Nadat de enorme mechanische haai een manshoge pop met huid en haar heeft verslonden, rijdt het trammetje tot op een houten steiger. Precies zoals in de film ziet men de haai vervol gens met harpoen en een daaraan verbonden gele boei in zijn rug rond zwemmen, net als in Jaws nadert ie de steiger en trekt onder krakend ge weld een paal onder de houten pier weg, waarna steiger met trammetje een stuk naar beneden zakken. De verbaasde toeschouwers zitten nu vrij wel in het water en dat is het moment waarop „Jaws” met alle kracht aanvalt. De bloederige bek van het monster verheft zich meters uit het water en de haai doet onder het uitstoten van hees gebrul pogingen enige passagiers te verslinden. Dat alles gaat zo snel en is zo levensecht dat dit deel van de rondleiding nooit goed kan zijn voor mensen met een zwak hart. De tewaterlating van een schip is een moment van feestvreugde, geladen met de spanning rond het doopritueel. Dat zal ongetwijfeld ook zo zijn geweest op de gedenkwaardige 19e augustus van het jaar 1909 op de scheepswerf van Jan Smit Czn. in Alblasserdam aan de Noord. Als de pastoor van de Sint Boni- faciusparochie in Dordrecht, per koets ter plekke aangekomen, alle delen van „bouwnummer 453” rijkelijk heeft be sprenkeld met de wijwaterkwast, klinkt daar de stem van Paikine Katharina Kammerstein, echtgenote van de op drachtgever, „Ik doop U San Antonio en wens U een behouden vaart!” Een sierlijk zeilschip, bedoeld voor het vervoer van vracht voor zee- en binnen vaart met een laadvermogen van 410 brt., voor de prijs van 50.000 guldens. Een driemastschoener die naast een aantal eigentijdse snufjes van technische aard als grootste bijzonderheid is uitgerust met een dieselmotor. De „Werkspoor no. 1”, gebouwd en geplaatst door de Neder- landsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal te Amsterdam. schermen, schrijvers, regisseurs en technici is on uitputtelijk. Naast de bekende trucs, regen achter de ramen, nepsneeuw, allerlei lichteffecten, wor-' den er vooral voor speciale televisieseries steeds nieuwe mogelijkheden bedacht. Om het publiek een goed idee te geven van Hollywoods tovenarij, laat men het materiaal waarmee sommige series werd opgenomen intact. Zoals de apparatuur voor de Man van Zes Miljoen en de Bionische Vrouw. Zo ongelofelijk als die situaties vaak op het scherm lijken, zo simpel blijken de oplossingen het echt meestal te zijn. Vrachtwagens die aan één kant door de Man van Zes Miljoen worden opgetild blijken in de wielen die op de grond blijven staan een soort hydraulisch systeem te hebben, waar door een kind die prestaties met één hand kan leveren, de Bionische Vrouw kan vier man aan een touw meetrekken, omdat ze door een machine wordt geholpen en rennen met een snelheid van 100 kilometer per uur blijkt voor iedereen een peuleschil tegen een snel voorbij schietende ach tergrond. De Man van Zes Miljoen beperkt zich tot passen op de plaats. Een rondleiding over de terreinen van Universal betekent vallen van de ene in de andere verbazing. De zenuwen van de gasten worden daarbij niet ontzien. Zoals bijvoorbeeld bij de volautomatisch in elkaar stortende brug. Als een volleerd actrice vertelt de gids dat de oude krakkemikkige brug over een diep dal op het terrein al in 1913 gebouwd werd voor opnames voor de films van Tom Mix. Iedereen slikt dat als zoete koek, want de brug (model River Kway”) ziet eruit alsof hij elk mo ment in kan storten. Dat blijkt inderdaad het geval, want nauwelijks staat het trammetje stil midden op de brug of het gevaarte bezwijkt. Het wegdek klapt zo’n anderhalve meter naar beneden tot ontzetting van de gillende passagiers. De chauf feur „slaagt er nog net in” zijn wagens in veiligheid te brengen. Spoedig blijkt ook dit „ongeluk” vooropgezet, want achter de ruggen van geschrokken bezoekers *7 Ha sa^x, :y. f:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21