ISIS Sigarenindustrie moet het van export hebben s life. Jw L DE BOLKNAKROKER STERFT UIT sau INFORMATIEDIENST MET NIEUWS VAN HELE WERELD Netwerk Frankrijk Uitstervend ras 0 door Piek Fijlstra door Leens Macaré Loonkosten 1 llfc i f iliif f iale ng 3 „Een sigaar rook je in alle rust. En dat is wat de mens tegenwoordig ontbreekt. Alles moet gehaast.” Dr. A. H. E. van den Boomen, voorzitter-directeur van de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenindustrie, gelooft dat, naast het uitsterven van de „bolknakroker”, dit een van de redenen is dat de afzet van sigaren op de binnenlandse markt stagneert. We praten met hem over de Nederlandse sigaar en zijn makers. De sigaar mag, naast voetballers, bloembollen en jenever, worden gerekend tot de bekendst^ Nederlandse exportprodukten. Nog steeds kan een Nederlandse sigaar in het buitenland wonderen doen. Voor de Nederlandse sigarenmakers wordt het buitenland steeds belangrijker. Vorig jaar werd voor het eerst meer dan de helft van de totale produktie geëxporteerd. Naar 130 verschillende landen, maar het leeuwedeel naar de EEG-landen. Vrouwenbewegingen in verschillende landen zijn vaak met dezelfde problemen bezig, zonder dit van elkaar te weten. Met name over de positie van vrouwen in landen van de derde wereld bestaan legio misverstanden. Ook klagen vrouwen uit die landen er vaak over, dat gegevens over hun land en situatie wel aan westerse vrouwen bekend zijn, terwijl zij zelf van niets weten. Dit zijn enkele van de vele belangrijke zaken die twee jaar geleden naar voren kwamen tijdens het tribunaal tegen misdaden tegen de vrouw dat toen in Brussel werd gehouden. De conclusie dat er een groot gebrek is aan communicatie en informatie-uitwisseling tussen de vrouwenbewegingen over de hele wereld is het uitgangspunt geworden voor ISIS, een internationale informatie- en communicatiedienst voor de vrouwenbeweging. Zo ontstond het (Engelstalige) ISIS International Bulletin, dat vier maal per jaar verschijnt en diepgravende achtergrondinformatie probeert te geven over het werk van vrouwenbewegingen en de positie van vrouwen over de hele wereld. i i ISIS internationale schakel in de vrouwenbeweging 1 rijf in es in tijd in rtatie- oorzaak van de toenemende verliezen bij de Panter sigarenfabriek in Veenendaal en de Balmoralfabriek Smit en Ten Hove in Kampen. Samen 350 man personeel en een produktie van 150 miljoen sigaren per jaar. Dr. Van den Boomen heeft daar verschillende verklaringen voor. Niet alleen is een verstokte sigarettenroker moeilijk aan de sigaar te brengen, er tabak keuren en proeven, in staat zijn nog zelf een sigaar te maken. Vorig jaar werden er op de binnenlandse markt ruim 1084 miljoen sigaren afgezet. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen sigaren en senoritas van 3 gram en meer (812 miljoen) en de kleine sigaartjes, lichter dan 3 gram (272 miljoen). Per hoofd van de bevolking werden er 79 sigaren gerookt, 59 grote en 20 kleintjes. Dat is minder dan het jaar ervoor, waarmee een tendens die al jaren aan de gang is wordt voortgezet. treden ook verschuivingen op in de waardering. Zo is de typische bolknakroker een uitstervend fenomeen, waardoor de bolknak, ooit een belangrijk produkt, minder is gaan betekenen. De meeste rokers beginnen direct aan de sigaret, hoewel uit gezondheidsoverwegingen de voorkeur gegeven zou moeten worden aan de sigaar.” De sigarenindustrie heeft wel het nodige gedaan aan de „typologie” van haar produkt. Er zijn nieuwe modellen ontwikkeld, waardoor een deel van de teruggang kon worden opgevangen. José Ylstra: „Over de hele wereld gebeuren er met vrouwen nu eenmaal dingen die bekend moeten worden gemaakt. De gevestigde media doen daar helaas te weinig aan, of kunnen er vaak te weinig aan doen. Wat onze Nederlandse ISIS-uitgave betreft, streven we naar een kortere produktietijd en een beter uiterlijk. In de toekomst hopen we het in offset te laten drukken. Ook willen we meer gaan doen aan propaganda, bijvoorbeeld door middel van gratis exemplaren naar scholen en vrouwengroepen. Wegens geldgebrek is dat totnutoe niet gelukt. Onze oplage is op het ogenblik zo’n duizend stuks, dat zou tweeduizend exemplaren per aflevering moeten worden. We hebben ook de mogelijkheid tot ruilabonnementen van het bulletin met anderen die tijdschriften, nieuwsbrieven en dergelijke op dit gebied maken. En dat loopt dit jaar erg leuk.” Het eerstvolgende (zevende) nummer van ISIS-nieuwsbrief zal omstreeks eind oktober verschijnen. Het thema is Vrouwen en gezondheid: een analyse van de rollen die pharmaceutische industrie, artsen en overheden bij de gezondheidscontrole van de vrouw spelen, een beschouwing over vrouw en gezondheidszorg in Marokko, artikelen over de research naar contraceptieve middelen in de Engeland, waar gedurende lange jaren het roken van sigaren verbonden was aan feestelijke gebeurtenissen, is als afnemer van de Nederlandse sigaar sterk in opkomst. Buiten de EEG gaan nogal wat sigaren naar Australië en Zuid-Afrika. Ook Amerika neemt Nederlandse sigaren af maar, zo vertelt Van den Boomen, „de Amerikanen roken een heel ander type dan dat wat wij maken. Amerikanen zijn gewend op hun sigaar te kauwen. Dat kan niet op die van ons. De in Amerika gemaakte Duitsland, van oudsher een veel sterker sigarenrokend land dan Frankrijk, maar met een goed ontwikkelde eigen industrie, is een veel moeilijker land voot de Nederlandse sigarenmakers. De export ligt op de helft van die naar Frankrijk. „Na de oorlog lag de gehele Nederlandse sigarenindustrie in puin. Sigaren waren niet te krijgen, sigaretten wel, en de daardoor opgelopen achterstand is eigenlijk nooit meer ingelopen. Het is niet meer zoals vroeger, dat studenten aan de seminaries in Brabant op hun veertiende voor het eerst een sigaartje mochten roken.” Frankrijk is de belangrijkste afnemer, met een totaal bedrag van 62 miljoen gulden. En de afzet groeit nog steeds. Is er in het binnenland sprake van een langzaam teruglopende afzet, die in het buitenland groeit. Naar landen buiten de Benelux werden vorig jaar 214 miljoen grotere sigaren en 1176 miljoen kleinere geëxporteerd, voor een totale waarde van 182,3 miljoen gulden. De belangrijkste afnemers zijn de EEG-landen, hoewel ook de sigarenindustrie binnen de EEG steeds meer te maken krijgt met nationale beschermingsmaatregelen, waarmee de lidstaten proberen fundamentele onevenwichtigheden in de betalingsbalansen weg te nemen. Verenigde Staten en over de geboortenbeperkingspolitiek in diverse delen van de wereld. Een abonnement op ISIS-Nederland kost twintig gulden per jaar, losse nummers kunnen voor vijf gulden per stuk worden besteld (en eventueel nabesteld) via het gironummer 3719388 van de Stichting ISIS. Het contact- en correspondentieadres van de Stichting is Kromhout 104, Dordrecht, telefoon 078-40875. sigaren zijn dan ook anders vervaardigd.” Hoewel de sigaar een typisch Nederlands produkt lijkt, zijn de Nederlandse sigarenfabrieken voor een belangrijk deel in buitenlandse handen. Bekende merken als Ritmeester, Willem II en Karel I zijn geheel of gedeeltelijk Amerikaans. Henri Wintermans en Schimmelpenninck zijn Engels. Elisabeth Bas en La Paz zijn Zweeds. Zelfs Balmoral en Panter zijn via Douwe Egberts tegenwoordig een Amerikaans meerderheidsbelang. Helemaal Nederlands zijn nog Agio en Hofnar, Derk de Vries en George Washington. Die buitenlandse belangstelling voor onze sigarenindustrie dateert van de laatste vijftien jaar. Tot dan was er van buitenlandse invloed nauwelijks sprake. 19 t/ De noodzaak om forse investeringen te doen in machines met de hand gemaakte sigaren konden door de hoge loonkosten nog alleen in de hoogste prijsklasse worden verkocht bracht veel familiebedrijven ertoe, bij buitenlandse financiers aan te kloppen. rechtszaken betreffende verkrachtingsslachtoffers, bij stakingen van vrouwen. Langzaam maar zeker begint dit moeizaam groeiend feministisch netwerk te functioneren. Verzoeken om steun worden zo snel mogelijk verspreid over een zich nog steeds uitbreidend web van contactvrouwen over de hele wereld. In erg dringende gevallen worden feministische groeperingen over heel Europa telefonisch ingelicht. In Nederland wordt het IFN-werk gecoördineerd door Olga Kloet in Amsterdam (bereikbaar via het telefoonnummer 020-728003). nummers, met daarnaast dit jaar voor het eerst een startsubsidie van de stichting NCO, het nationaal comité voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking. Het tekort passen we uit eigen portemonnee bij. En aangezien we geen van allen erg rijk Zijn, is het elke keer weer een hele toer om het volgende nummer uit te brengen." Themanummers De naam ISIS is ontleend aan die van de gelijknamige Egyptische godin van de natuurkracht (later ook als maangodin vereerd). Hoewel het ISIS-bulletin in principe voor iedereen is bedoeld, vindt het tot nu toe zijn weg vooral naar vrouwen die contact hebben met de vrouwenbeweging. Daarnaast willen de uitgeefsters zich ook gaan en. 19296 Aan die export is de groei van de produktie in het afgelopen jaar dan ook te danken. Volgens dr. Van den Boomen heeft de Nederlandse sigarenindustrie vergeleken met de totale Nederlandse industrie vorig jaar niet onbevredigend gedraaid. In het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenindustrie schrijft het bestuur zelfs dat te midden van alle turbulente bewegingen de Nederlandse sigarenindustrie er zonder kleerscheuren is af gekomen. „Haarscheurtjes” vormen echter eveneens een teken aan de wand, zo staat er verder. Dat laatste zou kunnen slaan op één van de sigarenmakers, het koffie-, thee- en tabaksconcern Douwe Egberts, dat moeilijkhedén heeft met zijn twee sigaren-producerende dochters. In het in aprij verschenen jaarverslag over 1977 schreef Douwe Egberts dat de sigarenindustrie zich internationaal in een moeilijke situatie bevindt De structurele overcapaciteit wordt voortdurend groter door het al jaren gestaag dalende verbruik op de belang rijkste afzetmarkten. Dat is een ontwikkeling die prijsconcurrentie in de hand werkt en wegens het relatief arbeidsintensieve karakter van de sigarenindustrie worden de bedrijven gedwongen tot verdergaande automatisering. Volgens Douwe Egberts is dat onder meer de Dit documentatiewerk wordt gedaan in samenwerking tussen twee informatiecentra die in Zwitserland en Italië, respectievelijk in Genève en Rome, gevestigd zijn. In Nederlandse vertaling verschijnt het bulletin, eveneens viermaal per jaar, onder de naam Internationale Nieuwsbrief. Achter deze Nederlandse uitgave staat een groep van een kleine twintig vrouwen die, op vrijwillige basis, de vertaling, de publicatie en de verspreiding van het bulletin verzorgen. Op het ogenblik bestaat die groep uit vijftien vertaalsters, een typiste, en twee medewerksters die voor de correctie en de lay-out van de nummers zorgen. Coördinatrice is José Ylstra in Dordrecht; haar huis is tevens het contactadres voor de stichting ISIS-Nederland. José, al vele jaren actief binnen de Dolle Mina-beweging, omschrijft haar aandeel in het ISIS-werk uiterst beknopt als volgt: „Ik doe de praktische zaken. Het stencillen, de verzending en zo. Het specialistische karakter van dit werk eist wel, dat we allemaal erg goed zijn ingevoerd in de vrouwenbeweging. Tot nu toe financieren we ISIS uit de opbrengst van de verkochte De internationale ISIS-dienst verzorgt ook de coördinatie van het IFN, het twee jaar geleden eveneens in Brussel opgerichte internationaal feministisch netwerk dat internationale steun en solidariteit van vrouwen wil stimuleren. Een krachtige internationale mobilisatie van feministische steun kan van grote invloed zijn wanneer ergens op de wereld vrouwen in nood zijn of steun nodig hebben, bijvoorbeeld maatschappijleer. Er wordt gewerkt bij politieke processen, in volgens het systeem van de zogenaamde themanummers: de inhoud van elk nummer wordt opgehangen aan een internationaal vrouwenprobleem dat vaak over de hele wereld een rol speelt. Tot nu toe zijn zes bulletins verschenen, in omvang variërend van veertig tot zeventig pagina’s. Onderwerpen die aan de orde kwamen: het in 1976 gehouden Brussels vrouwentribunaal, de besnijdènis van vrouwen in Afrikaanse landen, de rol die vrouwen innerhen in de bevrijdingsbewegingen op deze wereld. Het probleem van de richten op scholingsgroepen en op scholen, omdat ze van mening zijn dat hun blad een waardevolle bijdrage zou kunnen leveren aan, bijvoorbeeld, het vak Dr. Van den Boomen blijft buiten de problemen van Douwe Egberts. „Ik kan uitsluitend over de sigarenindustrie in het algemeen spreken.” De loonkosten vormen overigens wel een probleem in de sigarenindustrie. Zij zijn een veel grotere factor in het eindprodukt dan de tabak zelf. Gemiddeld kan een werker in de sigarenindustrie 1500 kilo tabak per jaar aan. Dat ligt veel ongunstiger dan in de kerftabak (shag en pijptabak), waar 8500 kilo gehaald wordt, of in de sigarettenindustrie, waar 10.000 kilo per man per jaar verwerkt wordt. De sigarenindustrie in Nederland telde eind vorig jaar 21 ondernemingen, waarvan er 17 bij de Nederlandse vereniging voor de Sigarenindustrie zijn aangesloten. Die 17 telden 4161 werknemers, terwijl in de in België gevestigde toeleveringsbedrijven nog eens 2358 mensen werken. Zij zijn met elkaar goed voor 90 procent val de binnenlandse omzet van sigaren en verzorgen vrijwel de gehele export. „Er zijn”, zo vertelt dr. Van den Boomen, „nog wel wat thuiswerkers, maar dat is een uitstervende zaak. De met de hand gemaakte sigaar telt op het totaal eigenlijk ook nauwelijks mee.” De automatisering in de sigarenindu strie gaat snel. Er worden nu machines gebruikt, waarvan vijf jaar geleden nog werd gedacht dat die niet in de sigarenindustrie te gebruiken zouden zijn. Hoe die ontwikkeling in de toekomst zal zijn, is nauwelijks te voorspellen. Feit is, dat in het begin van de jaren ’60 nog rond 11.000 man in de sigarenindustrie werkzaam waren; begin ’70 waren het er nog rond 7000. Het ambachtelijke sigarenmaken, het met de hand rollen, gebeurt in feite alleen nog maar door de inkopers van de tabakken. Die moeten, wanneer ze de babyvoeding in ontwikkelingslanden waar borstvoeding dreigt te worden verdrongen door flessenvoeding en de rampzalige gevolgen die dit, door gebrek aan sterilisatiemogelijkheden voor de betrokken babies kan hebben. Mishandeling van vrouwen in diverse landen en de manieren waarop deze vrouwen worden opgevangens Artikelen, waarin vrouwen uit ontwikkelingslanden uiteenzetten hoe en waarom Westerse vrouwenbewegingen kunnen falen ten opzichte van de vrouwen in de derde wereld en hoe dit voorkomen kan worden. Daarnaast worden boeken en nieuwe publicaties besproken en wordt uitgebreid verslag gedaan over internationale manifestaties en solidariteitsacties van en voor vrouwen overal op de wereld. „Maar”, zegt Van den Boomen, „een echte sigarenroker is iemand die eigenlijk nooit iets anders gerookt heeft. Invloed op de kwaliteit van de sigaar heeft dat niet gehad, aldus dr. Van den Boomen. De directie van die bedrijven bleef Nederlands en het vakmanschap» ook. En juist dat laatste is in de sigarenindustrie van groot belang.: het kiezen van de juiste tabakken. En tenslotte heeft dat de Nederlandse sigaar groot gemaakt. y y

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25